EISCHT GOEDE KWALITEIT DUS, EISCHTl eerste kamer. tweede kamer. radio-programma. "scheepstijdingen. Algemeen overzicht. 1 Evenals in de millioenennota's der vorige jaren voegt de minister aan het boven staande eenige opmerkingen omtrent het verder perspectief der Staatsfinanciën toe. Hij begint daartoe met te herinneren, dat in de beide laatst voorafgaande Nota's, bij de uiteenzetting van de toen respectieve lijk voorgenomen belastingverlagingen, tel kens de waarschuwing een plaats moest vin den, dat het nog onzeker was, of deze be lastingverlagingen tot het volle bedrag een blijvend effectief aan verlichting zou kun nen. geven, m.a.w. of de loop van zaken het niet noodig zou maken het verlies ten dcele door een nieuwe, minder schadelijke heffing op te vangen. Het laatste jaar werd bi) deze waarschuwing in het bijzonder ge wezen op eenige nieuwe uilgaven, waarmee het budget van 1929, ook bij de strengst mogelijke beperking, zou moeten worden be zwaard, benevens op de f. 5 millioen, welke de verlaging van de inkomstenbelasting in 1929 méér zou kosten dan in 1928, doordat zij dan over het geheele jaar zou werken Uit de onderhavige begrooting blijkt, dat eene ten deele -compenseerende hef fing ook thans achterwege kan blijven, de uiterste beperking, mede terzake van wenschelijke en dan ook aanvankelijk voor genomen uitgaven, is daartoe noodig ge weest. De feiten toonen dan ook aan dat voor de waarschuwing te vorigen jaren reden bestond. Afgezien van het normaal accres der uilgaven, drukken op het brudget van 1929 o.a. de volgende nieuwe lasten: f. 4.2 mn- lioen wegens de ingevolge de wet ver hoogde bijdrage aan het Invalidileitsfonds; f. 1 millioen saneering van de waterstaats- uitgaven; f. 3.3 millioen pensioen-saneering waartoe bij de jongste herziening van de Pensioenwet besloten werd; klein f. 1 mil lioen voor het zevende leerplichljaar; f. U millioen bijdrage aan de stichting voor oud- gepensioneerden; f. 8 millioen (voorloopig als „overschot" geboekt) deels voor de ver hoogde kosten der Zuiderzee werken, deels voor de technische herziening, der ambte naarssalarissen; en f. 5 millioen doorwer king van de verlaging der inkomstenbelas ting. Gezamenlijk maakt dit f. 23 millioen. Hiertegenover staat: lo. dat Hoofdstuk VffA met f. 10 millioen kon worden verlaagd, al dient daarbij opge merkt, dat deze verlaging niet ten volle een ontlasting van het budget beteekent, daar zij ten deele voortspruit uit de aflossing van een stuk dollarleening, waarvoor tot nu toe de uit Hoofdstuk V1IA betaalde rente terug werd ontvangen onder de Middelen zoodat tegenover de daling van V1IA uit dezen hoofde een gelijke daling van de Middelen staat; 2o. dat de middelen AF (builen de in komstenbelasting) rond f. 10 millioen hooger konden worden geraamd. Uit een en ander blijkt, dat het ook nu ten slotte gelukt is, het normaal accres der uitgaven, dat in het algemeen gezegd kan worden tegen het normaal accres der mid delen op te wegen, door voortgezette bespa ring ruim op te vangen. Ook voor de naaste toekomst zal dit in hooge male gewenscht blijven. In 1930 zul len als nieuwe lasten op het budget druk. ken: f. 1 millioen voortgezette waterstaats- saneering en f. 2 millioen verdere uitgaven voor het zevende leerplichtjaar. Bovendien vervalt in dat jaar de wet van 30 Juli 1924 (Stbl. no. 319), terwijl ook de herziening van do financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten in de toekomst haar eischen zal stellen. Weliswaar zullen an derzijds in 1930 de uilgaven voor den dienst der Staatsschuld nog iets verder kunnen dalen, wijl de conversie van een deel de. dollarleening, in verband met de termijnen van rente betaling, eerst in dat jaar haar volledig rendement zal geven, maar in de mate, waarin thans de raming voor dat hoofdstuk verlaagd werd zal dit toch het volgend jaar niet kunnen geschieden. Bovendien behoort in dit verband be dacht te worden, dat de belastingverlaging waarvan nu de laatste f. 6 millioen in de budget-cijfers voor 1929 zijn verwerkt nog allerminst geacht kan worden tot een bevredigend eind te zijn gebracht. Verschillende verschijnselen, die ten deele door den hoogeren belastingdruk worden beïnvloed, o.a. de in ons land heerschende duurte, blijven een bedreiging vormen voor ons economisch leven, dat, geljjk ook uit de nog steeds omvangrijke werkloosheid blijkt, zich slechts moeizaam kan herstellen Tegen een te groot optimisme zou de Minister dan ook willen waarschuwen. Ook voor zoover dit optimisme voeding moent vinden gelijk nu en dan het geval bleek in gunstige saldi op den gewonen dienst var. achterliggende jaren. Zooals reeds in de Millioenen Nota van het vorige jaar weid uiteengezet, is de raming der middelen in die achterliggende jaren meermalen belang rijk overschreden, ten gevolge van het toen maals gevolgde stelsel van ramen. Ook de uitkomst van den dienst van 1927 vertoont daarvan weer de sporen. Doch met ingang van 1 Januari 1928 is met dat stelsel gebroken. Bovendien worden ook de uitgaven thans scherper geraamd. In 1927 is blijkens het op bladz. 4 dezer Nota vermelde ongeveer 27 millioen minder uitgegeven dan op de begrooting was toegestaan. Op zichzelf is dit natuurlijk een gunstig verschijnsel, dat voor een niet onbelangrijk deel is toe te Bchrijven aan een verscherpt begroo tingsbeheer en aan allerlei voorzieningen, welke ter besparing op de uitgaven getroffen zijn. Het spreekt dan ook vanzelf, dat ook in do toekomst krachtig in die richting zal moeten worden gestreefd. Maar evenzeer spreekt het vanzelf, dat, wanneer gedurende enkele jaren langs dezen weg goede uit komsten bereikt zijn, deze allengs bij de samenstelling van de begrooting hun in- vloec doen gevoelen. Ook in dit opzicht mag op hooge meevallers in de toekomst daarvan niet meer gerekend worden. Het komt den Minister dan ook voor, dat, wel verre van op meergemelde batige sloten over achterliggende jaren onze toekomstige financieele politiek te bouwen, er veeleer aanleiding bestaat met mr. Wintgens in de Parlementszitting, waarin destijds het laatste Indische batig slot behandeld werd te zeggen: „Neemt uw hoed af, gij zult het (in dezen vorm) niet terugzien." DE HOOFDSTUKKEN. Uit de afzonderlijke hoofdstukken, waar voor wij overigens verwijzen naar bijgaanden overzichtsstaat, kunnen wjj slechts een zeer enne! punt vermelden. Het hoofdstuk der Buitenlandsche Zaken is verlicht door het vervallen van een post van 240 duizend gulden, op de vorige be grooting uitgetrokken voor verbeterde huis. vesting van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie, waartegenover 150.000 meer is uitgetrokken voor het aandeel van Nederland in de kosten van den Volkenbond. Vijf en een halve ton is meer geraamd voor de afdeeling Landbouw van hoofdstuk V, dat in totaal toch een verlaging van f. 68.119 te zien geeft. Dit bedrag blijft af komstig van den post Binnenlandsch Bestuur, die verminderd is met een bedra» van O1/* millioen, het vorig jaar uitgetrokken voot schadeloosstelling aan provincies en gemeen ten wegens schorsing der heffing van een recht op de mjjnen. De post statistiek is 64 duizend gulden hooger geraamd, armwezen 46 duizend lager. Een bedrag van f. 695.949 is op de Onder wjjsbegrooting meer uitgetrokken voor de tweede afdeeling, waarvan speciaal de uni versiteiten van Leiden en Utrecht (ieder voor ruim 2Vn ton) en de Technische Hoogs- school (voor bijna f. 50.000 profiteeren. Te Utrecht wordt een tweede hoogleeraar voor het geologisch onderwijs benoemd; de hoogleeraar in de erfelijkheidsleer aan de Landbouw Hoogeschool te Wageningen wordt met het onderwijs in dat vak te Utrecht beiast in de qualiteit van buitengewoon hoogleeraar; een buitengewone leerstoel wcrd't ingesteld in de sociologie; de buiten gewone hoogleeraar in de geschiedenis der kerkelijke kunst wordt tot gewoon hoog leeraar benoemd. Te Groningen wordt een leerstoel in de pharmocologie ingesteld en een lectoraat in de Italiaansche taal- en letterkunde en zat tevens voorzien worden in het onderwijs in de Friesche taal- en letterkunde. Van de verhooging, door de derde af deeling van datzelfde hoofdstuk vertoond, bijna f. 600.000, krijgt het gymnasium maai f. lb.OOO, terwijl f. 540.000 voor Hoogere burgerscholen en lycea is uitgetrokken. liet Nijverheidsonderwijs ziet zjjn post met f479.504 verhoogd. Maar deze cijfers vall en in het niet, vergeleken bij de getallen, die ons de begrooting voor het Lager Onderwijs te zien geeft. Afdeeling V (Lager Onderwijs) vraagt f. 1.302.826 meer. Tegenover een lagere raming van de kosten van opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen ad f. 215.069, en van het openbaar lager onder wijs met f. 1.256.000 staan hoogere ramingen ad f. 2.589.104 voor het Bijzonder Lager Onderwijs, ad f. 105.500 voor het Buiten gewoon lager onderwijs en ad f. 80.100 voor de overige uitgaven betreffende het lager onderwijs. De verhooging van afdeeling VI (kunsten en wetenschappen) met f. 158.718 wordt in hoofdzaak veroorzaakt door versterking van den post voor subsidieering van monumenten restauraties. Do pensioensuitgaven (afdeeling VIII) kun nen f. 1.500.000 lager geraamd worden, zoo dat tenslotte het geheele hoofdstuk volstaat met een verhooging van f. 1.752.801. Meer dan 10 millioen wordt verminderd op - hoofdstuk VIIA, waar voor rente aan geconsolideerde schuld 6V2 millioen minder noodig blijkt, eensdeels door voortgaande amortisatie en overigens wegens het ver vallen van de renteposten voor de in den loop van het jaar 1928 afgeloste leeningen 1923 A en 1923 B. Voor amortisatie is f. 2.466.461 minder uitgetrokken, in hoofdzaak gevolg van het voornemen tot versterkte aflossing der lee ning 1923 C, waarvoor de noodige gelden op den kapitaaldienst zijn geraamd. Voor kasveorziening is de raming f. 1.385.000 lager in verband met de verwachting, dat minder schatkistpapier zal behoeven te wor den uitgegeven. Het tweede financieele hoofdstuk is daar entegen met een flinke f. 666.000 verhoogd moeten worden. Defensie vraagt f.123.482 minder, waar van de landmacht f. 119.362 voor haar rekening neemt, hetgeen noodig blijkt, om dat de zeemacht 130.880 meer voor zion opeischt, zoodat ook op de post Overige uitgaven 35 mille moest worden bezuinigd. Waterstaat vertoont een verhooging van ruim 4 millioen voornamelijk tengevolge van de Pensioensuitgaven. De f. 498.000 voor spoorwegen meer noo dig, kunnen voor de tramwegen worden gemist Kanalen, vaarten, enz. vragen ruim 3 ton meer. Rivieren en rivierwerkon L 200.000 minder, terwijl onze wegen het met 1220.319.50 minder moeten doen. Ook Afwateringsbelangen krijgen ruim 1200.000 minder. De voor 1929 voor den sluisbouw te IJmuiden aangevraagde bedragen betreffen de verruiming en verdieping van de buiten haven en den aanleg van het buitentoeleidi- dings-kanaal, voorts de aanschaffing van bewegingswerktuigen inclusief rioolscnuiven, alsmede de terreinverlichting. Mede wordt in 1929 de bouw van machinekamers en dienstwoningen afgewerkt Verder zjjn nog posten uitgetrokken voor afwerking van de sluis en het sluisterrein en voor bodem-voor ziening. De handkabel-pontveren over het Noord- zeekanaal nabij de Hembrug en te Buiten huizen zullen, zoowel in verband met de ver breeding van dit kanaal als wegens het steeds toenemend verkeer, dat er gebruik van maakt, verbeterd moeten worden, welke verbetering zal moeten bestaan in vervan ging door een veer met vrjjvarende stoom- ponten. Reeds is een bedrag uitgetrokken tot de helft van de geraamde verbeterings- kosten. Voor de voortzetting van de verbetarings- werken van het Nooidzeekanaal wordt voor 1929 1 LÜ75.Q0Q aangevraagd RECLAME. 7348 *—r N.V.HOLIANDSCM fZWIT S ERSCH E 1 CHOCOLADE-FABRIEK Naar het zich laat aanzien, kunnen de eigenlijke werken voor de verbetering van de haven van Vlissingen in het begin van 1930 worden voltooid. Voor 1929 worden derhalve de nog benoodigde gelden aange vraagd, welke op f. 763.500 worden geraamd Hoofdstuk X, Arbeid, is met f. 4.357.666 verhoogd. Arbeidsverzekering en Invalidi- teitsfonds vragen ieder reeds ongeveer 4 millioen meer dan het vorige jaar. Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling zjjn samen f. 602.300 hooger tengevolge van van een hoogere raming van subsidie aan werkloosheidskassen. Het is de bedoeling, dat met Amsterdam en Rolteidam en met het Ziekenhuis voor Scheeps- en Tropische ziekten een overeen komst wordt getroffen, waarbij deze de be handeling der zieke zeelieden op zich ne men onder toekenning van een bepaald sub sidie. Op dit oogenblfk wordt daaromtrent nog overleg gepleegd. Voor de voortzetting der onderzoekingen in zake het vraagstuk der vaccinatie in 1929 is tenslotte wederom f. 25.000 aange vraagd. Hoofdstuk XI is hooger geraamd f. 57.382. Meer is uitgetrokken voor Curacao f. 56.453 voor wijziging der troepenformatie en andere maatregelen ten aanzien van de militaire macht, terwijl voor Suriname f. 48.941 minder is geraamd, voornamelijk als gevolg van een vermindering der Rijksbijdrage. RECLAME. 7311 Een rede van den voorzitter. (Vergadering van gisteren). De VOORZITTER, baron VAN VOORST TOT VOORST brengt dank zoowel aan de Regeering als aan de Koningin voor zijn weder-benoeming tot Voorzitter van deze Kamer. Ondanks de in het publiek ge maakte opmerkingen over de „faits et gestes" dezer Kamer heeft zij ook in het af- geloopen jaar de haar opgedragen taak goed vervuld. De verhouding onderling Het in geen enkel opzicht iets te wenschen over. Ook in het afgeloopen jaar bereikten de Ka mer in verband met meer of minder be langrijke wetsontwerpen een groot aantal adressen, waarin o. a, verzocht werd in 's Lands belang een wetsontwerp te verwer pen. Was het nu onder deze omstandigheden te verwonderen, dat er leden zijn, die in verband met die adressen en ook in ver band met inlichtingen, die zij van elders hadden, een grooter aandeel in de debatten der Kamer namen, dan met het oog op den tijd wenschelijk was? Naar aanleiding bier van merkt spr. op, dat hetgeen door een lid eener fractie uitvoerig is behandeld, niet noodzakelijk door een ander lid dier fractie, zij het ook met andere woorden, herhaald behoeft te worden. Spr. meende goed te doen, dit te zeggen. In de hoop, dat Gods zegen ook in het komende jaar op den ar beid der Kamer zal rusten, aanvaardde de Voorzitter de hem opgedragen taak, (Applaus). De VOORZITTER stelt voor, de Troon rede met een Adres van Antwoord te beant- beantwoorden. De heer WIBAUT (S. D.) merkt op, dat de sociaal-democraten tegenstanders zijn van beantwoording der Troonrede. Wan neer overigens geen verzet plaats heeft, zal spr. geen stemming vragen. De VOORZITTER: Dan zal de Troonrede met een Adres van Antwoord worden beant woord. De Kamer gaat over tot het trekken der afdeelingen, waarop de vergadering ge schorst wordt tot het kiezen van voorzitters en ondervoorzitters en van vijf leden der commissie van redactie van het Adres van Antwoord. Na heropening der vergadering deelt de VOORZITTER mede, dat de afdeelingen hebben benoemd tot voorzitters de heeren De Vos van Sleenwijk, Janssen, Rink, Wes- terdijk, Smeenge; tot ondervoorzitters de heeren Van Lanschot, Dubbelman, De Veer, De Gijselaar, Polak; tot leden der commis sie van redactie van het Adres van Ant woord de heeren Van Lanschot, Van Emb- den, Briët, De Gijselaar, Slingenberg. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdagmiddag 2 uur. (Zitting van gisteren). Twee nienwe leden geïnstalleerd. De Voorzitter der Tweede Kamer brengt buide aan de nagedachtenis van wijlen dr. Scheurer en mr. Van Aalten. Minister De Geer sluit zich namens de Regeering hierbij aan. Hij biedt daarna de Staatsbegrooiing voor het dienstjaar 1929 met de vergezellende millioenennota aan, welke stukken op den voorzitterstafel worden gedeponeerd. De heer KETELAAR (V. D.) brengt rap port uit namens de commissie voor da toe lating van den heer Heukels als lid der Kamer in de vacature-wjjlen dr. Scheurer, alsmede voor de toelating van mevr. Van Itallievan Embden als lid der Kamer in de vacature-wijlen mr. Van Aalten. Geadviseerd wordt tot toelating van beide nieuwbenoemde leden. De nieuwbenoemde leden, mevrouw VAN ITALLIE—VAN EMBEN (V. D.) en de heer HEUKELS (A.-R.) worden binnengeleid en dcor den VOORZITTER geïnstalleerd. Mevr. Van Embden legt de vereischte verklaring en belofte, de heer Heukels den eed af. De VOORZITTER wenscht beide leden met hun benoeming geluk. Aan de orde is het opmaken van de nomi natie voor het voorzitterschap. In de commissie voor de stemopneming worden aangewezen als leden de heeren Duymaer van Twist (A.-R.), Duys (S.D.A.P.), Boon (Lib.) en Van Voorst tot Voorst (R.-K.) Als le op de nominatie wordt geplaatst de heer Ruys de Beerenbrouck m6t 76 steramen, tegen 1 op mgr. Nolens en 7 blanco. Veer de tweede plaats op de voorzitters- nominatie worden bij eerste stemming 87 stemmen uitgebracht, waarvan 41 op dr. De Visser, 41 op den heer Schaper, één op mr. Boon, één op dr. Schokking, en drie blanco. Er moest dus een tweede vrjje stemming plaats hebben. De uitslag daarvan is, dat worden uit gebracht op dr. De Visser -14 stemmen, op den heer Schaper 41 en 2 blanco. Dr. De Visser (C.-H.) zal dus de tweede plaats innemen. Voor de derde plaats worden uitgebracht 87 stemmen, waarvan 62 op den heer Scha per, 18 op dr. Van Gijn, één op prof. Visscher en 6 blanco, zoodat daarvoor is aangewezen op de nominatie de heer Schaper (S.D.A.P.). De VOORZITTER benoemt als leden, die met hem de nominate aan de Koningin zullen aanbieden de leden fler commissie van stemopneming en de heeren Oud, Kersten, Nolens en Veraart. De VOORZITTER deelt mede, dat het zijn voornemen is de Kamer weer bjjeen te roepen tegen a.s. Donderdag te één uur voor trekking der afdeelingen en benoeming van eenige commissies. De heer VAN DEN HEUVEL (A.-R.) vraagt verlof voor het houden eener inter pellatie over de toestanden in de suiker industrie, de heer L. DE VISSER over het niet toelaten ran buitenlandsche communisten ter bjjwoning eener internationale meeting te Arnhem. In een volgende vergadering zal over deze aanvragen worden beslist. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag één uur. VOOR DONDERDAG 20 SEPTEMBER. Hilversum, 1071 M. 12.30—2.00: Lunchmuziek door het Trio Verhey 6.00 7.30: Concert door het kwartet Rentmees ter 8.009.00: Concert door hel Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep 9.0510.00: Rococo-uurtje. Else Grassa met Margie Mor ris a. d. vleugel. Liederen uit de 18de eeuw 10.00: Persber. 10.10—11.10: Een potpourri-programma door het Omroep orkest. Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (Uit sluitend NCRV.-uitz. 12.301.45: Con cert. Mevr. E. v. d. Berg, zang. J. Cuypers, orgel en piano. Mej. M. Amsterdam, zang begeleiding 5.30—7.00: Concert. Mei. W. Herten, sopraan. R Hendriks, cello. J. Broek piano 8.00: Concert. Sprs.: N. G. J. v. Schouwenburg, openingswoord. J. R. Snoeck Henkemans: De jongeman en de polilie'k. Mej. F. Katz: De jongevrouw en de politiek. Da. J. Lansman: De jongeren en het Chr, Hist beginsel. Mej. M. v. d. Berg, zangeres. Mej. L. C. Diehl, declamatie. P. v. d. Beek, piano. W. Paulik. piano. Daventry, 1600 M. 10.35: Kerkdienst 11 20: Gramofoonmuziek 12.20: Concert (sopraan bariton, piano) 1.202.20: Gra mofoonmuziek 3.20: Vesper van de West, minster Abbey 4.05: Lezing 4.20: Concert-orgel-bespeling 4.50: Dansrau- Z1ek 5.35: Kinderuurtje 6.20: Dans- muziek 6.35: Landbouwber. 6.40: Muziek 6.50: Nieuwsber. 7.05: Voor padvindsters 7.20: Novellen-voorlezing 7.35: Koorzang. Madrigalen 7.45: Lezing: Glass-making 8.05: Welsh con, cert door de Caernarvon Choral Society. 0, Bryngwyn. bas. N. Bichards, harp. L. Megane, alt. W. Glynne, tenor. Gwenfron, fciuned,' El fed, Goodwin, kwartet 9.35; Lezing: The way of the world 9.50< Nieuwsber. 10.10: Concert. A. Bomicci, cello. E. Isaacs, piano 10.5012.20; Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris". 1750 M. 12.60—. 2.10: Orkestconcert 4.055.05: Trio, concert 8.50—11.20: Concert. Orkest, Mme. Coiffier. zangeres. Hr. Capitaine. Hi, Tonio en Hr. Regis, zang. I Laugenberg, 469 M. 12.35: Mechani se he muziek 1.252.50: Orkestconcert 6.056.50: Orkestconcert 8.20: Con cert door het Klein-Orkest 9.20: Fontane, avond. F. Worm, declamatie. R. Rieth, zan, ger W. Strienz. bas. E. Grape, begel. Werag, strijkkwartet, Daama tot 12.20: De Wirts. Symphonie-band. KSnipswusterhausen, 1250 M. (Zeeeen) 12.205.20: Lezingen 5.206.20 Orkest, concert 6.208.05: Lezingen 8.35J Kerkconcert. T. Feeck, alt. M. Fest, orgel. Orkest -^~9 35: Lezing: Sinclair 10.50-< 12.50: Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.35: Voorlezing u. d. werken van Sinclair 5.20: Orkestconcert 6.20: Orkestconcert 7-45: Lelzins, Daarna tot 11.20: Cabaret. Brussel, 509 M. 5.20: Trioconcert 6.55: Orkestconcert 8.35: Gramofoon muziek 8.50: Klassiek concert in hel Casino te Spa 10.50: Sluiten. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND". CHR. HUYGENS, uitreis, 20 Sept. te Genua verwacht. SALAWATI, thuisreis, 19 Sept. te Suez ver, wacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. MODJOKERTO, thuisreis, 18 Sept. van Java te Rotterdam. INDRAPOERA, thuisreis, 20 Sept. te Colon* bo verwacht. HOLLAND—AFRIKA LIJN. NIEUW AMSTERDAM, R.dam naar Ne* York, 18 Sept van Boulogne. BINNENDIJK, 16 Sept. van Rotterdam la Boslon. WAALDIJK, 17 Sopt. van Rotterdam ta Baltimore. NOORDERDIJK, 16 Sept. van Cristobal naai R.dam. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRL4, uitreis, 18 Sept. van Santos. ROTTERDAM ZUID-AMERIKA LIJN. Z1JLDIJK, thuisreis, 15 Sept. van Monte, video. SIRRAH, uitreis, 17 Sept. van Santos. JAVA—BENGALEN-LIJ*. BATOE, 18 Sept van Rangoon n. Calcutta, HALCYON-LUN. STAD VLAARDINGEN 17 Sept. van B, Aires te Rosario. HOLLAND—AFRIKA LIJN. GIEKERK, thuisreis, 20 Sept. bij Perim v» wacht. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. ODYSSEUS, CLIO en IRIS, arr. 18 Sept tl Amsterdam. AT Af FT/), 18 Sep! van Amsterd. naar Ha»- burg. ORPHEUS, arr. 17 Sept. te Kopenhagen. THESEUS, arr. 18 Sept. te Stettin. ILOS, 18 Sept. van Gibraltar naar Amsterd, POLLUX, Middel. Zee n. Amsterdam, pars, 18 Sept. Gibraltar. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. JONGE JACOBUS, 17 Sept van Lipari tl Valencia. ALBLASSERDAM, R.dam naar Riga, pa»* 17 Sept. Holtenau. HAULERWIJK, 17 Sept. van Boston te Mon, Ireal. LEKHAVEN. 17 Sept. van Sydney (N.B.) n. Wilmington. LEONORA, 17 Sept. van Danzig naar Poor, ter.haven. ALPH.ARD, 18 S*pt van Sligo te Antwerp» STAD AMSTERDAM, 17 Sept van Oran n, Homillo. WINTERSWIJK, Antwerpen naar Boslon, pass 18 Sept Scilly. WOENSDRECHT, 18 Sept. van NovorossisS te Londen. EFM Hudikswall naar R.dam, pass 18 Sep» llc'ienau. Sr-i

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 14