69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 15 September 1928 Tweede Blad No. 21015 BINNENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. DE LEGEROEFENINGEN IN LIMBURG Donderdag arriveerden de troepen in Lim burg voor de groote NederLandsche ma noeuvres in het Zuiden. Het uitladen der viervoetige krijgslieden te Roermond- Nabij de Oostenrijksche grens, niet ver van het station Saitz heeft een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad. Tot nog toe zijn 25 dooden en meer dan 100 gewonden, waaronder zeer velen ernstig, te betreuren. Het ongeluk was te wijten aan een ver keerden wisselstand. De in elkaar gereden locomotieven van de D-trein en de aan gereden goederentrein. Hoe jonge meisjes hun vacantie m Oaliforni benutten om slank, lenig, mooi en dü9 misschien eens fil mster te worden. DE NED. BOSCHBOUW-VEREENIGING houdt te Assen haar vierden wetenschap-, pelijken cursus. Een ploegdemonstratie op de boschwachterij „Schoonloo" ,_j WAAR DE BONTMANTELS GROEIEN. Op het lancL goed „Velder" te Liempde bij Boxtel is een fokkerij van zilvervossen ondergebraA^ht. Hoe de kostbare beestje» die! vlijmscherpe tanden hebben, veilig getransporteerd kun nen worden. DE POSTVLUCHT NAAR INDIË. Wegens mist en regen te Sofia geland. De correspondent van Aneta-Vas Dias seinde gisteravond uit Sofia: Wegens mist en regen zijn wij in Sofia gedaald. De af stand van Weenen is in 7 uur afgelegd. De Nederlandsche consul was op het ter rein aanwezig. Zaterdag vertrekken wij Daar Aleppo. EEN NIEUWE RUKSSERUM-INRICHTING. Gelden op de begrooting uitgetrokken. Naar aanleiding van de door den voorzit ter der Hollandsche Maatschappij van Land bouw, dr Lovink, op de algemeene vergade ring dezer Mij. te Medenblik gehouden rede inzake de bestrijding van het mond- en klauwzeer, waarin de indruk gevestigd wordt, als zoude van de zijde der Regeering in de laatste jaren te kort zijn geschoten in het bevorderen van de wetenschappelijke hulpmiddelen ter bestrijding van genoemde ziekte noodzakelijk, wordt van de beste inge lichte zijde medegedeeld, dat op de ontwerp- hegrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw na voorlichting van den Vee artsen ijkundigen dienst bereids gelden zijn uitgetrokken ten einde in 1929 een begin te kunnen maken met den bouw eener ge heel nieuwe Rijksseruminrichting, welke uiteraard overeenkomstig de moderne we tenschappelijke eischen zal worden inge richt Afgezien hiervan werden reeds in 1927 naar aanleiding van het rapport van de studiereis van den directeur van den vee- artsenijkundigen dienst dr Berger en den directeur der Rijksseruminrichting dr. Lou- rens besprekingen aangevangen met ver schillende organisaties op landbouwgebied, ten einde overleg te plegen omtrent de beste wijze om te geraken tot de stichting van een instituut, waar in het bijzonder onder zoekingen op het gebied van mond- en klauwzeer zouden worden verricht. Het overleg daaromtrent is op heden nog niet beëindigd. WERKVERRUIMING. Dezer dagen vergaderde de Rijkscom missie Werkverruiming onder voorzitter- echap van prof. dr. W. H. Nolens. Ingekomen was een schrijven van een Nederlandsche onderneming, waarin werd mededeeling gedaan van haar samenwer king met een buitenlandsche onderneming en voor deze samenwerking dezelfde steun "werd verzocht welke de commissie tot dus verre aan de Nederlandsche onderneming had verstrekt De commissie besloot dien steun te verleenen in al die gevallen, waar in die samenwerking aan de Nederlandscne nijverheid ten goede kon bomen. Uit een ingekomen verzoek om bemidde ling bleek, dat de verzoeker zich ook reeds In verbinding had gesteld mei de afdeeling Handel van het ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid. Ter voorkoming van dubbel werk besloot de commissie aan den verzoeker te berichten, dat het niet op haar weg ligt. op het verzoek in te gaan. Door een Nederlandschen ondernemer was de aandacht van de commissie er op gevestigd, dat hij zijn product tegen minder gunstige prijzen kon leveren dan buiten landsche soortgelijke ondernemers, omdat deze, ondanks bestaande internationale be palingen, onder andere omstandigheden konden produceeren dan hij. Het onderzoek van het bureau had aan het licht gebracht, dat aan deze aangelegenheid vele kanten zaten. Aan het bureau werd opgedragen, deze aangelegenheid verder te onderzoeken. Op het verzoek van een onderneming om gunstig te adviseeren omtrent kapitaalver strekking door het Rijk ter voorkoming van werkloosheid, werd afwijzend beschikt, om dat de commissie van oordeel was, dat in de betrokken industrie voldoende werkgele genheid bestaat. Verder werd mededeeling gedaan van een groot aantal gevallen, waarin men zich tot de commissie had gewend om haar bemid deling te verkrijgen tot behoud van orders voor de Ned. industrie. In vele gevallen had de tusschenkomst der commissie het gewenschte 9ucces. Vervolgens vernam de commissie tot haar genoegen, dat haar vroegere pogingen om een zeer belangrijke order van een ge meente. voor de Ned. nijverheid ter behou den, mede tot het gewenschte resultaat had den gevoerd. De commissie had destijds geadviseerd, op welke wijze bepaalde artikelen hier te lande zouden kunnen worden voortge bracht Uit mededeelingen van het bureau bleek, dat de door de commissie aangegeven "wijze het gewenschte gevolg had gehad. Ten slotte werd mededeeling gedaan om trent een aantal gevallen, waarvan de bemiddeling van de commissie nog niet is geëindigd. DE NAAMLOOZE VENNOOTSCHAP. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet van den 2den Juli 1928 (Staatsblad no. 216), tot wijziging en aanvulling van de be palingen omtrent de naamlooze vennoot schap en regeling van de aansprakelijkheid voor het prospectus, in werking treedt met ingang van den lsten April 1929 DE VOORZITTER VAN DE ALGEMEENE REKENKAMER. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek met ingang van 1 October eervol ontslag ver leend met dank voor de langdurige en be langrijke diensten, jhr. mr J. H. van Ree- nen, als Lid en voorzitter van de Alge meene Rekenkamer. FUSIE. Naar wij vernemen, aldus de „N. Grt", is tusscheD de hoofdbesturen van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders en van den Chr, Zeeliedenbond overeenstemming verln-egen inzake de voorwaarden, waarop beide organisaties zullen fuseeren. De algemeene vergadering van den Chr. Zeeliedenbond machtigde het hoofdbestuur bereids tot fusie over te gaan. Indien die van den Fabrieks- en Transport- arbeidersbond dat ook doet, mag verwacht worden dat de fusie in den loop van 1929 zal tot stand komen. Met den- minister van Arbeid zal inzake de werkeloosheidsverze kering met betrekking tot de kas van den Zeeliedenbond nader overleg plaats hebben. TUBERCULOSEBESTRIJDING. Op de volgende vraag van het Tweede Kamerlid mej. Groeneweg: Is de minister bereid te bepalen, dat van het Rijkssubsidie aan de plaatselijke vereni gingen tot bestrijding der tuberculose over 1928 en volgende jaren een zeker bedrag mag besteed worden aan premies voor ver zekering tegen geldelijke gevolgen van ziekte, ongeval, invaliditeit en ouderdom voor de plaatselijke huisbezoeksters en wijkverpleeg- ster-huisbezoeksters, zooals Zijne Excellentie dit toestond bij schrijven van 8 April 1927 aan de provinciale vereenigingen in het be lang van de provinciale huisbezoeksters? heeft de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid geantwoord: De ondergeteekende is in beginsel bereid, te doen hetgeen gevraagd wordt. Bezwaren betreffende kosten en uitvoering zijn tot nu toe oorzaak geweest, dat ten opzichte van de plaatselijke vereenigingen nog niet zoo ver gegaan is als ten opzichte van de provinciale. Zoodra de mogelijkheid daartoe bestaat, zal ook voor de plaatselijke ver- eemging een definitieve regeling worden getroffen. LIBERALE RADIO-AMATEURS. Het bestuur van de Vereeniging van Li berale Radio-Amateurs (V. L. R. A.) heeft zich voorloopig geconstitueerd en bestaat uit de heeren mr. D. Fock, voorzitter; S. Wijnbergen te Hillegersberg, secretaris; Wt. J. Bastiaan te 's-Gravenhage, penning meester; mr G. A. Boon, H. P. Gelderman. mr O. Kettlitz, prof. mr. G. M. Verrijn Stuart, W. Wilton en mej. J. Toxopeus Pott. DE KORTSTONDIGE STAKING TE IJMUTDEN. Te IJmuiden was eergisteren, gelijk ge meld, een staking uitgebroken onder de kuipers in het visschersbedrijf, welke sta king geproclameerd was door den Neder!. Bond van Christelijke Fabrieks- en Trans portarbeiders. den Centralen Bond van Transportarbeiders en den Christelijken Zeeliedenbond. De oorzaak van het conflict was gelegen in het feit, dat de patroons het collectief contract, dat 1 September j.l. reeds afgeloo- pen was, niet wilden verlengen en geen toezeggingen'wilden doen omtrent een hoo- ger uurloon, of verbetering van sociale aan gelegenheden. Een ultimatum namens de arbeiders bleef onbeantwoord. Daar er vrij groote aanvoer was, ontstond er al heel gauw stagnatie in het bedrijf, hetgeen voor de patroons aanleiding was zich bereid te verklaren het collectief con tract voor 1 jaar te verlengen en accoord te gaan met het benoemen van een arbi tragecommissie, waardoor het conflict tot het verleden behoort. LOONACTIE IN DE CACAO-, CHOCOLADE EN SUIKERWERK-INDUSTRIE. De hoofdbesturen van de Moderne, R.-K. en Chr. Bonden van Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerkers hebben hun looneischen aan alle fabrikanten in deze bedrijven toe gezonden. Gevraagd wordt, het minimumloon voor ongeschoolde arbeiders te doen varieeren van f. 26 tot f. 32 per week, al naar den omvang van het bedrijf en naar de in con- ourreerende bedrijven ter plaatse geldende loonen." De loonen voor vakkundige arbeiders en voor hen, die met verantwoordelijk werk zijn belast, moeten, al naar bekwaamheid, hooger zijn. De voorstellen bevatten verder bepalin gen omtrent overwerk, vacantie, loon bij ziekte, etc. In de bijgevoegde circulaire wordt er door de besturen aan herinnerd, dat in den aanvang van 1928 getracht is, tot het aan gaan van een arbeidsovereenkomst met de Fabrikanten-organisaties te geraken, doch zulks van die zijde werd afgewezen. ALPHEN. 10-jarig beslaan R.-K. Volksbond aid. Alphen De R.K. Volksbond afd. Alphen a. d. Rijn herdacht gisteravond haar tienjarig bestaan met een druk bezochte [eestvergadering in de zaal der Sint Joseph Vereeniging welke behalve door verschillende afgevaardigden van omliggende afdeelingen werd bijge woond door den deken en verdere geeste lijken uit de omgeving. De voorzitter opende deze vergadering met een kort welkomstwoord waarna de aanwezigen het bondslied zongen. Hierna hield de heer A. Boekei, adviseuT van den Bond een feestrede en vervolgens de heer Jan Beerends een lezing met lichtbeelden over het onderwerp „St. Fransiscus en de Geest van onzen Tijd". Na de pauze werd het 2e gedeelte der ge noemde lezing gehouden, terwijl ten slotte de heer J W. v. d Akker Centraal-bestuurs- lid een korte toespraak hield, de afdeeling Alphen a d Rijn gelukwenschte met haar 10-jarig bestaan en in het algemeen een uit eenzetting gaf van de verschillende organi saties daarbij aangevende dat onze afdee ling niettegenstaande vele bezwaren waar mede zij te kampen heeft steeds hecht is gebleken te zijn. Na deze toespraak volgde de sluiting en keerde een ieder zeer voMaan huiswaarts. Winkelweek 1628. De winkelweek-commissie is na gehou den vergadering in staat verschillende plan. nen mede te deelen omtrent de aa. te hou. den winkelweek. De deelname is dezen keer bijzonder groot; in totaal hebben zich opgegeven 'J8 winkeliers met tezamen 143 etalage's; dit aantal is nog nooit bereikt, hetgeen er op wijst dat het nut door vele winkeliers wordt ingezien. Dezen keer zullen de etalage's beoordeeld worden door speciaal daarvoor aangezocht» personen op bet gebied van etaleerkunst. Voorts is besloten om gedurende de winkel week een dag te bepalen om de ouden van dagen uit de gestichten een autorit te laten maken door de versierde winkelstraten, het. welk wel algemeen instemming zal vinden bij de ingezetenen. Verder zijn er onderhandelingen gaande om openlucht bioscoopvoorstellingen t« geven; bij doorgaan daarvan zal tijdig pu. blicatie geschieden. Voorts belooft door het groote aantal deelnemers, de wedstrijd voor het publiek bijzonder aantrekkelijk te worden; er zal evenals de vorige keer in elke deelne mende etalage een letter te vinden zijn, welke alle tezamen een veTS zullen vormen. Voor dezen wedstrijd zijn zeer vele fraaie en nuttige prijzen beschikbaar gesteld, welke in een nader aan te wijzen etalage zullen le zien zijn. Ook voor den etalage-wedstrijd zijn dit maal bijzonder fraaie prijzen beschikbaar gesteld welke evenals de prijzen voor het publiek zullen worden tentoongesteld. Voegt men daarbij de muzikale rondgan gen eiken avond, de schitterend verlichts etalages en het te verwachten groote bezoek uit de omliggende plaatsen dan zal als het weder wat wil medewerken, deze week vooï onze middenstanders werkelijk een groots reclame-week zijn, die naar wij hopen ook gunstige financieele resultaten zal geven. De deelneming aan de winkelweek is nu gesloten in verband met het samenstellen van den wedstrijd voor het publiek. Naar wij vernemen bestaat het plan om gedurende de an. winkelweek, het ge. meentehuis schitterend electrisch te verlich. ten. Wanneer zulks tot uitvoering komt zou zeer zeker voor de lichlbedrijven onzer gemeenle een goede reclame worden ge. maakt. Gevonden voorwerpen; een belasting plaatje, een roode zakdoek met een stuk spek en vet, en een dameshoed. Inlichtingen politie-bureau Julianastraat. Bestemd is voor uitzending naar Ned. Indiê als onderwijzer 2de klasse bij het openbaar lager onderwijs, de heer W. van Vliet, alhier. AT.TEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren; Petrus Herman, z. van H. Zoo. temelk en M. J. Schirm Johanna The- resia, d. van P. J. van Klink en M. J. Hoo- genboom, Maria Cornelia Christina, 4

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5