69^ JAARGANG ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1928 No. 21015 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCH00LNIEUWS. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cta. per regel root advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 85 Cts. per regeL Kleine Adverientièn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35, per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Olt nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester eu Wethouders van Leiden, Gezien het verzoek van: a. C. C. van den Bosch om vergunning tot het uitbreiden van de stoomwassciierij in het perceel Zoeterwoudsehe Singel No. 11, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie M., No. 1162; b. Gebrs. Van Ulden, om vergunning lot het oprichten van een ondergrondsche be waarplaats voor benzine in het perceel Hooge Rijndijk No. 62 b, kadastraal bekend Ge meente Leiden, Sectie No. 3463, met bovengrondsche aftapinrichting vóór dat perceel Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd fcijn; alsmede, dat op Zaterdag, den 29 Sept. fe.k., des voormiddags te half elf uren «yp het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zjj er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een sorjner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 15 September 1928. 7156 JUBILEUM Dr. T. BIJLEVELD. Morgen 16 September zal het 25 jaar ge leden zijn, dat dr. T. Bijleveld zich vestigde als controleerend-geneeskundige bij de uit voering der ohgevalswet in het district Leiden. De Rijksverzekeringsbank was toen juist opgericht en dr. Bijleveld werd, na een degelijke opleiding aan verschillende klinieken, met enkele anderen gekozen om zich te wijden aan de sociale geneeskunde, die zich door de ongevalswetgeving begon te vormen. En nu de Regeering zoojuist dr. Bijle- velds verdiensten beloond heeft door hem tot Officier in de Orde van Oranje Nassau te benoemen, is het goed dit jubileum te vermelden en bij de vermelding even stil te staan, mede met het oog op de zich nog steeds verder uitbreidende sociale genees kunde, die zoo'n groote rol speelt in het tegenwoordige leven. Immers naast de zegeningen die deze ver zekering voor de arbeiders beteekent brengt zij ook groote moeilijkheden en gevaren, die een voortdurende bron van bespreking uitmaken, welke bestreden moeten worden, willen de arbeiders er van blijven profi- teeren en niet hun eigen verzekering ver nietigen. Het is dr. Bijleveld's verdienste, deze moeilijkheden reeds vroeg gezien en voor speld te hebben, en als een rechtschapen figuur steeds te doen, wat hij meende dat goed was, om de werkelijke zwakken lo helpen en de minder goeden te contro leeren, zonder op de moeilijkheden te lel ten die hij zichzelf daardoor berokkenen moest. Iedere ingewijde weet, hoe moeilijk dit is, voorals van diagnostisch standpunt, en hoeveel wilskracht er noodig is om de onbillijke beoordeelingen te verdragen wanneer men rechtvaardig tracht te zijn en niet uit gemakzucht toegeeft aan de kwade elementen, die zich trachten te be- voordeelen, waar dit slechts mogelijk is. Zijn hooge plichsopvatting deed hem steeds volharden en daarom moge dit thans bij zijn 25-jarig jubileum wel eens vermeld, en er op gewezen worden, hoe de goede arbeiders slechts profiteeren kunnen wan neer er voor gezorgd wordt, dat het be schikbare geld ook werkelijk alleen bij de door een ongeval getroffenen terecht komt en niét in de handen van een simulant Bovendien, zoo zegenrijk de steun is voor een ongevalspatient, zoo nadeelig kan de verkeerde toepassing werken op het volks karakter. Daarom kan men in de praktijk van de ongevallen geneeskunde haast zeg gen, dat een goede verstandhouding met dr. Bijleveld haast een reagens op iemands karakter is en zullen allen, die het wel- nieenen met de sociale geneeskunde, zijn opvattingen moeten huldigen. Behalve werkzaamheden bij de Bank, is dr. B. nog sinds 1915 privaat-docent aan de universietit in de sociale geneeskunde on verschenen van zijn hand verschillende publicaties. Het is te hopen, dat dr. B. nog vele ja ren zijn medische kennis en zijn krachten hieraan moge wijden en strijden mag voor oen werkelijken gemeenschapszin in de sociale geneeskunde. HET 18de ORIËNTALISTENCONGRES TE LEIDEN. Naar wij vernemen is op het 17de Oriën talistencongres dat te Oxford gehouden is, besloten dat het volgende congres, over drie jaar, alhier zal worden gehouden. Het initiatief tot het houden van het congres dat zoo juist is afgeloopen was ook alhier genomen, maar op verzoek van de Engelschen stond men voor dit keer het initiatief aan Oxford af, omdat op het voor laatste Oriëntalistencongres dat in 1912 te Athene werd gehouden, Oxford als plaats voor het volgende congres, dat door den oorlog niet werd gehouden, was aange wezen. De Belgen hadden gaarne gezien dat het volgende congres thans te Brussel zou wor den gehouden, omdat daar nog nimmer te voren een Oriëntalistencongres heeft plaats gehad, doch men heeft vooral, dank zij- den invloed van prof. dr. C. Snouck Hurgronje, onze stad voor het over drie jaar te hou den volgende congres aangewezen. In 1883 werd het eerste Oriëntalisten congres eveneens hier ter stede gehouden. Het was toen het Oostersch Genootschap dat alhier gevestigd is en hier om de ander half A twee jaar haar vergaderingen houdt, dat het initiatief tot dit congres nam. DE A.S. 3 OCTOBER-DAG. De 3 Oclober-Vereeniging doet de laatste dagen aan reclame. Ieder Leidenaar zal dit wel bemerkt hebben, en de Hutspotplaat doet vele huismoeders reeds herinneren aan het hutspotsmaal op 3 October. Het gevolg van de reclame is voor de Vereeniging merk baar; de rondgezonden briefkaarten, om toe te treden als lid, komen flink binnen en er gaat geen post voorbij, of de secretaris heeft tal van nieuwe leden, en ook dona teurs, te boeken. Dat stemt dus vreugdevolI Met de werkzaamheden voor den optocht vlot het ook goed. Er is in de laatste twee weken al heel wat gereed gekomen, en er wordt in de tent aan de Burggravenlaan hard gewerkt, onder directe leiding van Jan de Quack, en vaardige hand van Fons van der Velden, hijzestaan door den timmerman Poppe en den decorateur Lau. Er zijn ook tal van toezeggingen van allerhand soort oude vehikels en wat niet meer te verkrijgen was. wordt zoo getrouw mogelijk nagebootst. Voorts wordt aan de praalwagens door den heer Jan de Quack bijzondere aandacht geschonken; het is de bedoeling deze opvallend anders te doen zijn dan gewoonlijk het geval is met dit soort wagen. Ook met de andere onderdeelen van de feestviering loopt het vlot. De kinderzang bi] de Koraalmuziek belooft iets indrukwek kends te worden; meer dan 1100 kinderen meldden zich aan. Met het koor van den heer De Rook, dat de cantate „Leidens Strijd en Zegepraal'' zal opvoeren en wel op 1 October, worden flinke vorderingen gemaakt. Door goede zorgen van den heer Hibma is het jongenskoor ver sterkt geworden, wat het geheel ten goede zal komen. En het bestuur der 3 Oclober-Vereeniging mocht twee goede Leidenaren vinden, die er prijs op stelden als solist mede te werken aan deze zoo mooie cantate. Mej. Rosine Gaykema zingt de sopraan solo, terwijl de heer Jacques Jongmans be reid bevonden werd, de bariton-solo te zingen. De geheele uitvoering geschiedt dus door enkel Leidsche krachten, waarvoor een woord van lof hier op zijn plaats is. Aan den vóór-avond, dus 2 October, wordt een Taptoe gehouden, waarvoor reeds dc Leidsche Muziek-Gorpsen belangloos mede werking toezegden. Ook zullen alle Leid sche Vereenigingen worden opgeroepen tot deelname, en gezamenlijk zal dan een hulde worden gebracht aan burgemeester v. d. Werff in het park. Fr zal dus weder heel wat te feestvieren zijnl DE BIOSCOPEN. Hel frissche weer der laatste dagen lokt direct tot meerder bioscoopbezoek zooals gisteravond in alle Leidsche theaters over duidelijk viel waar le nemen. Hel Trianon-theater was gisteravond uit stekend bezet en gezien het goede program ma, dal de directie deze week heeft samen gesteld, ligt een herhaling van dit drukke bezoek in de komende dagen in de lijn der verwachtingen. Na het Journaal wordt als eersle hoofd film vertoond „De dameskapper", een aar dige geschiedenis van een kapper in een der New Yorksche voorsteden, die het in de stad hooger op wil zoeken, om zijn hoofsche ma nieren legen zijn wil gepromoveerd wordt tot graaf, doch op een officieele partij ont maskerd wordt. Het einde is, dat hij, een illusie armer, doch een lief vrouwtje rijker weer naar zijn geboorteplaats terugkeert en zijn oude zaak tot nieuwen bloei brengt. Adolphe Menjou vervult de hoofdrol op on verbeterlijke wijze. De tweede hoofdfilm „Old Ironsides" is het historische verhaal van het Amerikaan- sche oorlogsschip „A. S. Constitution", dat in het laatst der 18de eeuw een einde maakte aan de zeerooverijen der Noord- Afrikaansche BaTbarijnen. 't Is een prachtige, boeiende film, waarin naast uitstekend spel van Wallace Bury c. s. de schitterende regie bewondering af dwingt Het manoeuvreeren der statige fre gatten met hun ingewikkelde tuigage en 1 wolk van zeilen biedt een prachtig schouw spel op. Naast momenten van diepe tragiek, wan neer de Christenen zuchten onder de wreede behandeling der heidensche zeeschuimers, zorgen Wallace Bury als de bootsman van de „Constitution" en zijn trouwen metgezel voor tafreeltjes van kostelijk humor. ..Old Ironsides" is een film, welke we met heel veel genoegen hebben gezien en die we het Leidsche publiek warm aanbevelen. Op het (ooneel verricht The Turbinos Troupe zeer goede acrobatische toeren, die veel bijval verwierven. Het Casino-Theater begint den avond met een afwisselend voorprogramma, waar naast bet tradioneele Nieuws en de niet minder gebruikelijke gooi- en smijlklucht een in teressant filmpje over bloemen de aandacht trekt. Deze natuuropname behandelt het bloeien van bekende bloemen, hetgeen versneld opgenomen, in kleuren een eigenaaxdigen indruk maakt. Verder komt Frank Merrill ons in de film „Stalen Vuisten van zijn athtletischen bouw over tuigen, die hem zeer te pas komt, in zijn edelmoedig streven den bedrieger te ont maskeren en het meisje zijner keuze te ver overen. De als brandweerrilm aangekondigde rolprent „Het Vuur" heeft hoewel bedoeld als hulde aan de dappere brandbestrijdèrs weinig hiermede te maken. Een korte be schrijving luidt als volgt: Danny Kolly is de zoon van den brand weercommandant, die op zekeren dag ge tuige is van een inbraak, gepleegd door een drietal beruchte individuen, die er zich op hadden toegelegd de uitdragerswinkel van Maurits Levin te plunderen. Als Dan ny op het bewuste moment den winkel binnenkomt, ontmoet hij daar het gevaar lijke drietal, dat spoedig tracht hem te overrompelen, doch dank zij zijn krachtige en sterk gespierde lichaamsbouw, mag hen dit niet gelukken; integendeel, Danny blijft overwinnaar, in den hardnekkiger strijd. Achter de wolken schijnt de zon, zoo zegt het spreekwoord. Zoo ging dat ook hier: de woede van zooeven in het gevecht met de inbrekers, is spoedig veranderd in lic-fde voor Sara, de dochter van den uit drager, die onze Danny in het verdere ver haak sympathiek is, jahem lief krijgt. In 't brandweerdorp wordt eenigen tijd laater een feest gevierd waarvoor comman dant Kelly een groot bedrag aan geld heeft ontvangen van kaarten-verkoop. Door lis tige streken van zekere Sanderson, die Kelly's vrouw voorspiegelingen doet als zou zij het na eenige dagen terug krijgen rnet 100 pCt. rente en die niet gestand werd gehouden, is de commandant spoedig ge ruïneerd. Danny, zijn zoon werd van den diefstal beticht, terwijl in werkelijkheid mevr. Kelly de daderes is, die 't geld aan den onbetrouwbaren Sanderson ter hand stelde. Danny wil de verdenking niet op z'n moeder laten rusten en doet z'n best het geld te leenen. En werkelijk, Sara kan hem helpen Een programma van uitstekend gehalte vindt men ditmaal in het Luxor-theater, waar het talrijke publiek gisteren een zeer aangenamen avond heeft doorgebracht. „Herfstmanoeuvres" is een vlot gespeelde comedie met vele pikante tooneeltjes en vroolijke scènes omtrent een liefdeshistorie tusschen een vorst en een kittig danseresje, waarbij Zijne Majesteils's adjudant als ja- loer9chen derde fungeertOp het too- neel zingt Dumas zijn liedjes en vertelt hij zijn moppen, die dikwijls een luidruchtig onthaal vonden hoezeer zij somtijds dan ook de grens van het geoorloofde bedenke lijk dicht naderden. Als hoofdnummer gaat „Het recht van den Sterke", een uitermate spannend film verhaal, dat valt te loven door zijn prach tige regie en zeer sterk spel. Ronald Col man is de jonge zigeuner, die zich zijn bruid ziet ontrooven en dooden door den hertog de la Garda en onder den naam Montero dan een rooversbende vormt, die de rijken plundert en hun huizen verbrandt, doch weldaad op weldaad bewijst aan de armen. Onmeedoogenloos is Montero's wraak als de hertog in het huwelijk treedt met de knappe prinses Marie en hij met z'n mannen het slot overvalt en het pas ge trouwde paar meevoert naar zijn roovers- burcht. De hertog wordt gebrandmerkt, ge trapt, geslagen en vernederd en als een hond tenslotte de deur uitgetrapt, doch tus schen Montero en de prinses ontstaat een diepe liefde, die, na spannende dagen, na felle gevechten en overvallen, waarbij de hertog wordt gedood, leidt tot een huwelijk tusschen dit tweetal, dat tezamen een nieuw leven gaat beginnen. Het politie-diploma met aanteekening verwierf de heer J. B. Straathof agent van politie 2e klasse alhier. Geëxamineerd wer-, den 140 eandidaten, van wie er 86 werden afgewezen. Voor het L.I.T.E.H.-examen handels correspondentie slaagden voor Fransch de heer A. Teljeur; voor Duitsch: de heer J. F. Bogaars; voor Engelsc.hr de heeren E. Kwaadgras en W. F. W. de Vos; voor Spaansch: Mej. G. van Ronkel allen alhier. De wethouder van onderwijs houdt komende week geen spreekuur. Het Leidsch Stedelijk Orkest heeft gis teravond in den tuin van Musis Sacrum een concert gegeven, waarvan vele stadge- nooten hebben genoten. Wij vernemen dat het bestuur van de Sociëteit pogingen in het werk zal stellen, om de daartoe bevoegde autoriteiten te be wegen het Raadsbesluit waarbij het dood vonnis over de Sociëteit in het Plantsoen werd uitgesproken, te vernietigen. Men hoopt namelijk deze autoriteiten te kunnen over tuigen van het bestaansrecht van de instel ling. Het programma voor het concert in het Kooipark op Dinsdag 18 Sept. 8 uur luidt: No. 1 „Einzug der Gladiotoren", marsch, Fucik; 2. Ouverture „Zampa", Herold; 3. „Bonis diis diis deobusque", wals, Geijp; 4. Silvia Ballet, Delibes; 5. Ungarische Tanze, Brahm; 6, An der schóne blaue Donau", wals, Strauss; 7. Parkconcert, marsch, Geijp. Bij den Universiteitsboekhandel J. Ginsberg en de Leidsche Uitgevers-Mij. is verschenen „Die Ursache des Garcinoms", naar een voordracht met film en lichtbeel den door prof. R, P. van Calcar alhier voor de Vereeniging van Natuurwetenschappen gehouden. Dit boekske is te beschouwen als een voortzetting van de circa twee jaar geloden door prof. Van Calcar onder gelijken naam uitgegeven brochure en werd geschreven naar aanleiding van daarop door buiten- landsche geleerden, o.a. Teutschlander uit Heidelberg geleverde critieken. Na aankomst van den ex tra-trein uit Amsterdam, welke te 20.07 hier aankomt met de Leidsche deelnemers aan de betoo ging, wordt een optocht gehouden, vooraf gegaan door de arb.-muziekver. „Nieuw Leven", langs den volgenden weg: Stations weg. Binnenvestgracht, Beestenmarkt, Turf markt, Haarlemmerstraat, TIeerengracht naar het Volksgebouw. Men verzoekt ons om de deelnemers aan de betooging te willen wijzen op de in dit blad voorkomende kleine advertenties. Door den heer J. v. d. Nat is opge dragen het afbreken van de perceelen Kruis straat 4749 en het aldaar bouwen van een werkplaats met bovenwoning aan de firma Th. G. Barthen en Zoon, aannemers alhier. Bij de Genie alhier is voorbereid „Het bouwen van een loods tot oplegging van voertuigen te Katwijk, als onderdeel van voorzieningen aan Militaire Gebouwen en Werken in verschillende garnizoenen voor raming bedraagt f. 269000. De voorbereiding van dit werk is zoo ver gevorderd, dat door den Minister van Defensie machtiging is verleend tot het doen houden van de aanbesteding, Wien de namen als Bochara, Afghan, Kelim, Beloedzjistan zooveel zeggen dat men erdoor herinnerd wordt aan de schit terende producten van kunstnijverheid die in deze Perzische provincies worden ver vaardigd, zal met genoegen hebben gele zen, dat bij de firma Van Ewijk Zn. aan de Breestraat, dezer dagen een expositie gehouden wordt door het Perzisch Tapijt huis Perez, dat door de eerstgenoemde firma te dezer stede wordt vertegenwoor digd. Liefhebbers van Perzische tapijten zullen reeds in de etalage een collectie vinden, die hen doet watertanden, en binnen in den ruimen winkel, die thans geheel met Per zische en Chineesche tapijten, kussens, zak ken, enz. is versierd, zal men kunnen smullen bij den aanblik van zooveel kleu ren en motievenschoon als het huis Perez hier in een passende omgeving exposeert Van den heer Damme, die namens de firma Perez tijdens de expositie bij de firma Van Ewijk aanwezig is, en die Don derdag voor belangstellenden een causerie over Perzische tapijten zal houden, kan men tevens allerlei bijzonderheden betref fende het kunstige handwerk vernemen. De heer Damme, die vele jaren in Perzië en Indië heeft vertoefd, is ter zake zeer des kundig. In ons blad van Maandag heeft men een berichtje kunnen lezen van een klein brandje waardoor de heer M. P. O. uit de Gerard Doustraat wonden had opgeloopen, en dat veroorzaakt zou zijn door het gebruik van een spirituslamp. Op verzoek van het BINNENLAND. De postvlucht naar Indië; het vliegtuig wegens mist en regen te Sofia geland. (Bin* nenland, 2e Blad). Op de ontwerpbegrooting van Binnen- landsche Zaken en Landbonw zijn gelden nitgetrokken voor den bonw van een nienwe rijksseruminrichting. (Binnenland, 2e Blad). Sluiting der Staten-Generaal. (Laatste Be richten, le Blad). Griezelige vondst te Rotterdam. (Gemengd* 4e Blad). Te Rotterdam is een stelling ingestort; twee arbeiders zijn gewond. (Gem., 4e Blad). BUITENLAND. De besprekingen te Genève over de ontrni- ming van het bezette gebied en het werk der Volkenbondscommissiën. (Buitenl., le Blad)j Twee nienwe Fransche ministers benoemd in de plaats van Bokanowski. (Buitenl., le Blad). De Belgische legerwetten aangenomen. (Buitenl., le Blad). Een enquête-commissie tot onderzoek van het vergaan der Italia. (Buitenl., le Blad). Spiriluskantoor te Delft dat een onderzoek naar de juistheid van het bericht liet in stellen, kunnen wij thans mededeelen dat het ongeval niet met een spirituslamp doch met een oude benzine'lamp is geschied. Gisteravond omstreeks e'lf uur is door een onbekend gebleven automobilist een lantaarn staande op den Witte Singel voor perceel no. 4 door een onbekend gebleven automobilist, be9tuurdeT van een personen* auto, aangereden en vrij ernstig beschadigd. Bij de firma Dieben zijn twee koeien geschut die gisteren op de veemarkt zijn achtergelaten. PREDIKBEURTEN. ✓OOR ZONDAG 16 SEPTEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.Voorin. 10 uur, ds. L« Bonga. Eglise Wallonne: matin k dix hemes et demie, Mr. G. Forget, pasteur a Delft. Evang. Luth. Gem.Voorm. half elf, ds., H. C. Zwaaler, van Den Haag. Remonstr. Gem.Voorm. halfelf, bevesti ging van ds. P. D. Tjalsma door prof. dr. G. J. Heering. Ver. van Vrijz. Hervormden (Volkshuis): Voorm. halfelf, ds D. Boer van Den Haag. Geref. Kerk in H. V. (Prediker)Voorm. 10 en nam. 6 uur, de heer J. Diepersloot van Zaandam. Vrije Kath. Kerk: Zaterdagnam. 8 uur, Bijeenkomst en Lof; Zondagvoorm. halfelf. Mis. Vrijz. Jeugdkerk (Nutszaal) Nam. half- acht, ds. E. D. Spelberg. ALPHFN AAN DEN RIJN Ned.-Herv. Kerk (Julianast-raat)Vm. 10 uur, ds. Johs. Stehouwer, Voorber. H.A.) nam. halfzeven, ds. J. de Bruin. Hulpgebouw (Gouwsluis)Voorm. geen dienst; nam. halfzeven, ds. Jobs. Stehou wer. Ned.-Herv. Kerk (Oudshoomschcweg) Voorm. halfelf dr. J. P. Cannegieter. Evangelisatie (Hooftstraat)Voorm. 10 uur en nam. halfzeven ds. Van Amstel van PutteD. Geref. Kerk (Hooftstraat)Voorm. 10 u. preeklezen; nam. halfzeven ds. E. J. Wientjes. Chr Geref. Kerk (v. Reedestraat) Vm. 10 en nam 6 uur preeklezen. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Vm. 10 uur, ds. Boschnam. 6 uur de heer Kamper Geref. Kerk (Ruiterstraat)Voorm. 10 uur de heer Kamper; nam. 6 uur ds. Bosch. BOSKOOP. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 ur, ds. P. Glas. Salvatori Voorin, half tien en nam. 6 u., ds. A. van Kooten van Rotterdam. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 utrfj ds. Petersen.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1