69^ JAARGANG WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1928 No. 21012 Het voornaamste nieuws van heden. RECHTZAKEN. STADSNIEUWS. DE PLECHTIGE OPENING VAN HET EIGEN VEREENIGINGSGEBpUW DER V V.S.L LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cta. per regel voor adverteDtiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen, Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week ,,,v t 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 -f- portokosten. soonlftk ter receptie heeft willen komen en sprak de hoop uit, dat Prinses Juliana nog vele gelukkige jaren in dit huis zou mogen doorbrengen. De PrinS bezichtigde daarop het gebeele gebouw en bleef ongeveer een uur temidden van de vrouwelijke studenten. Var. de vele besturen van studenten-vsr- eenigingen en gezelschappen, die ter receptie verschenen, merkten wij nog op: de literairs faculteit, de commissie van bijstand van sociëteit Minerva, het Collegium van het L.8.C., bet Dietsch Studenten Verbond, Chr. Studenten Bond, Leidsch Studenten Tooneel, roeivereeniging Njord, de zustervereeniging uit Groningen, Indologen-vereemiging, Sanc- tus Augustinus, Almanak-redactie, Sempre- Crescendo, Tooneelclub, de vereenigde fa culteiten, theologische faculteit, enz. Namens de oud-leden der V.V.S.L. sprak onze stadgenoote mej. dr. Hovens Greve, dis een geschenk aanbood. Het ameublement, dat, naar wij gisteren meldden, was aangeboden door de echtge- nooten van de hoogleeraren, ontving de V.V.S.L. mede van de dames mevr. jhï. De Grjselaar—Viruly en mevr. mr. Van de Sande Bakhuyzen—Gericke. ELECTRICITEIT- EN GASMAATSCHAPPIJ v.h. DE VRIES EN STEVENS. In de gisteravond op de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" gehouden alge» meene vergadering van aandeelhouders der Electriciteit- en Gas-Maatschappij, voorheen Do Vries Stevens, alhier, werd bij den aanvang eerbiedig hulde gebracht aan de nagedachtenis van den overleden oud-direc teur, den heer Wolterbeek. Na goedkeuring van het jaarverslag over het boekjaar 1927, waaruit bleek, dat weder een belangrijke stijging van den omzet heeft plaats gehad en van de balans en verlies- en winstrekening, werd besloten de bedrijf» winst, met het restant van het vorig jaar f. 9439.35, aan te wenden voor afschrijving en voor vorming van een Reserve Dubieuso Crediteuren en geen dividend uit te keeren (evenals vorig jaar). Tot commissaris werd herbenoemd de heel J. J. de Jongh. De balans wijst een bedrag in ontvangst en uitgaaf van f. 226.827.83 en de winst en verliesrekening sluit met een bedrag van f. 69.380.25. Naar wij vernemen, zal de Leidsche gemeentebegrooting, dienst 1929, iets later verschijnen dan andere jaren het geval was. Een der oorzaken daarvan is de gewjjzig do samenstelling van het College van B. en W. Er wordt thans hard aan gewerkt. De bouw van het nieuwe Centraal Israelietisch Wees- en Doorgangshuis aan de Cronesteinkade, alhier, waarvan in het be gin van den zomer de eerste steen werd ge legd, vordert goed. Vermoedelijk komt het huis einde dezer of begin volgende week „onder den kap". Er wordt met veel perso neel intensief gewerkt. Einde Februari hoopt men het uiterlijk monumentaal en inwendig geheel naar de nieuwste eischen ingericht gebouw le kun nen voltooien Met de St.ct. 177 zijn verzonden de sta- j tuten van de Vereeniging van Leidsche Bier handelaren en Mineraahvaterfabrikanten. BINNENLAND. Teraardebestelling van het stoifelijk over schot van den heer D. Wentholt, in leven burgemeester van Hillegom. (Uit de Omstre ken, 2e Blad). Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Invaliditeitswet; de loongrens wordt van 1.1200 op f. 2000 gebracht. (3e Blad). De demping der Reeuwijksche en Sluip- wijksche plassen. (Binnenland, 2e Blad). Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. P. Droogleever Portnyn tot burge meester van Rotterdam. (Binnenland, 2e BI.) Nieuwe vergiftigingsverschijnselen te Rot terdam. (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Rijkskanselier Müller beantwoordt de rede van Briand. (Buitenland, 1ste Blad). Prof. van Hamel gaat vermoedelijk heen als volkscommissaris van Dantzig. (Buiten land, 1ste Blad). Het verzoek tot invrijheidstelling van Hugo Stinnes Jr. is ingetrokken. (Buitenland, lste Blad). Gisteravond te kwart over elf, is in per ceel Leege Werfsleeg 5, toebehoorende aan C. A. M. K., een schoorsteenbrand ontstaan. Door het vlug optreden van de brandweer heeft dit brandje geen verdere gevolgen ge had. Op last van den Commandant der Brandweer zijn de schoorsteenen in het per ceel geveegd. Gisteravond werd door den veldwach ter te Leiderdorp, zekere J. P. A. uit Leiden, aldaar aangehouden, verdacht van diefstal van kousen. A. is door den veldwachter ter beschikking van de Leidsche politie gesteld. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Bij verstek werden veroordeeld: J. A. H Amsterdam. Met een auto rijden zonder Ietter f. 5 of 3 d A. S. Met een motor rijden zonder rijbewijs, idem. J. v. d. H. Jaarsveld. Met een auto rijden zon der spiegel, f. 3 of 2 d. W. W. Noordwijk. Openbare dronkenschap f.5 of 3d J. ten H. idem. idem C H. v. d. L. Fietsen zon der licht f. 3 of 2 d.W. T. idem idem A. v. S den B. Zonder vergunning muziek maken f. 1 of 1 d. J. A. Overtreding po- litiever. Leiden idem C. J. B Openbare dronkenschap f 5 of 3 d. T. B. Fietsen zonder licht f. 3 of 2 d. H. B. Haarlem. Openbare dronkenschap f. 5. of 3 d. Waar niets anders staat vermeld wonen de verdachten te Leiden. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. OPENING VAN HET NIEUWE VEREENIGINGSGEBOUW VAN DE V.V.S.L. De cortège. Zoowel bij hel Nutsgebouw als hij het nieuwe gebouw op het Rapenburg stonden gistermiddag zeer vele stadgenoolen, voorai veel dames, le wachten om den stoet te zien passeeren, waarin ook Prinses Juliana zou meewandelen. Men vond het wel een aardig en onge woon schouwspel deze cortège van vrouwe lijke studenten, maar de groole attractie was toch het meegaan van de Koninklijke telg, die men toen de eerste tientallen dames naar buiten kwamen overal zocht. Reikhalzend keek men uit, maar voor- loopig tevergeefs. Eerst loen eenige honder den studenten het Nutsgebouw verlaten hadden, verscheen ook de Prinses, die ge armd met dne vriendinnen het gebouw ver liet en zich haastte, om aan te sluiten in den stoel die wachtte tot de laatste meisjes het oude verenigingsgebouw hadden ver laten. Nabij de Heerensteeg op het Rapenburg wachtte het bestuur dat met het vaandel voorop ging en toen het laatste viertal vrou welijke studenten zich in de cortège had aangesloten, had de staart van den stoet de Nieuwsteeg bereikt. Achter deze stoet sloten zich daarop de novieten die builen het Nuls gebouw reeds eenigen tijd stonden opgesteld en daar gewacht hadden aan, en onmiddel lijk daarna zetten de studenten er flink den pas in, op weg naar het nieuwe gebouw, dat spoedig bereikt was. Leden en oudleden van de V. V. S. L. begaven zich naar binnen in het nieuwe gebouw, waar zij de verschillende parterre gelegen zalen, de hall en den ruimen gang geheel vulden, en waar zij luisterden naar de rede van de presidente mej. Tjeenk Willink. De Openingsrede. Onder de vele welkomstwoorden, die er bij de opening van dit on9 nieuwe gebouw worden gesproken, kunnen er geen zijn, op rechter gemeend, dan die welke ik thans uitspreek, bij het betreden van ons eigen gebouw, de eerste woorden, die officieel in dit huis worden gesproken, aldus begon de presidente. Zij gewaagde daarna van het groote risico, dat het bestuur op zich genomen had, in geval van een mislukking van de poging om tot het koopen en inrichten van een eigen huis te komen. Des le grooler is daarom thans de vol doening over hetgeen is bereikt. Het is op het oogenblik niet mogelijk, aldus spr. om allen dank te betuigen, die hunne mede werking hebben verleend; spr. hoopte daar toe later de gelegenheid te krijgen. Dit oogenblik, aldus spr., kan als een mijlpaal in de geschiedenis van de V. V. S. L. beschouwd worden. De jeugdjaren der vereeniging zijn thans voorbij Vervolgens schetste mej. Tjeenk Willink hoe de vereeniging nu ongeveer 30 jaar geleden was ontstaan. Foto Bleuzé. In blijde, opgewekte stemming over het heugelijke feit van de opening van 't nieuwe clubgebouw, verlaat Prinses Juliana (X) gearmd met Haar vriendinnen het Nutsgebouw. Aanvankelijk werd een klein leesgezelschap opgericht; dit achtte men niet voldoende en om betert contact onderling te krijgen en door bevordering van meer gezelligheid werd door een dertigtal leden in 1901 de vereeniging van vrouwelijke studenten te Leiden opgericht. Men kwam bjjeen in een zaal van de academie. Van 1901 tot 1902 was de vereeniging gehuisvest in het vege tarisch restaurant in de Breestraat, maar de gestadige groei noodzaakte naar een grootei gebouw om te zien. Men verhuisde daarna naar het gebouw op de Steenschuur, waar in den loop der jaren ook heel wat door de vereeniging veranderd Ls. Het bijtrekken van een bibliotheek in 1909, het inrichten van een eetzaal, waren toen de groote ge beurtenissen. De vereeniging ging echtst steeds in bloei vooruit en men was wel gedwongen naar een andere gelegenheid om te zien. Thans telt de vereeniging ongeveer 500 leden, terwijl juist vandaag weer 130 nieuwe leden er bij zijn gekomen. Thans bezit de V.V.S.L.'een eigen gebouw. Door dit bezit zal het clubleven zich nog beter en vrijer kunnen ontwikkelen en de matheid, die door te kleine behuizing in de vereeniging w.as gekomen, zal spoedig ver dwenen zijn. Spr. hoopte ten slotte, dat de warme sympathie, die er bjj het tot stand komen van het eigen tehuis, aan den dag is ge» komen, een blijvende belangstelling zal blij ken te zijn voor de vereeniging, ook als de prikkel van de nieuwe sensatie voorbij zal zijn. Met de hoop, dat dit gebouw door aile meisjes-studenten te Leiden, tot in lengte van dagen, als hun tweede tehuis zal worden beschouwd, verklaarde spr. het eigen ge bouw der Vereeniging van Vrouwelijke Stu denten te Leiden voor geopend Na deze woorden werd het bestuur geluk gewenscht en hieven de aanwezigen het club lied aan. De receptie. De leden en oud-leden begaven zich na deze indrukwekkende plechtigheid naar den grooten tuin en inmiddels waren de eerste bezoekers van t de receptie, die door het bestuur werd gehouden, aangekomen. De ïeceptie werd zeer druk bezocht, door dames en heeren, autoriteiten van Rijk en Gemeenten, parlementsleden en van de mili taire overheid en natuurlijk in de .eerste plaats door hoogleeraren en hun echtge- nooten en door andere personen, die in eenigerlei betrekking tot onze Academie staan of die andere Universiteiten of Uni versitaire colleges vertegenwoordigden. Onder hen merkten wjj op: de president- curator, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, en den secfetaris van curatoren, mr. P. J. Idenburg; onze burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen, curator; de garnizoens commandant, overste Kist; mevrouw Baud, echtgenoote van baron J. C. Baud, kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana; mej. Schoeh, hoofd van de particuliere zaken van de Prinses; het lid van 'de Eerste Kamer, mr. P. E. Briët, en het Tweede Kamerlid, mevr. Van Itallievan Embden, en het oud-lid van die Kamer, tevens oud-lid van de V.V.S.L., mej. mr. Van Dorp. En verder kwamen zeer vele hoogleeraren het bestuur complimenteeren. Ook eenige echtgenooten van hoogleeraren, die zelf verhinderd waren aanwezig te zijn, kwamen ter receptie. Tegen half vijf verscheen ook Z. K. H. Prins Hendrik, die, vergezeld van zijn adjudant ter zee le klasse, J. W. Termijtelen, per auto ter receptie kwam, en zich aan het geheele bestuur liet voorstellen. Mej. Tjeenk Willink dankte den Prins voor de onderscheiding, dat Z. K. H. per- Foto Jonker. Foto Bleuzé. s V' Voorafgegaan door het bestuur en het vaandel der vereeniging wandelden ue leden der V S. 1. gisteren, onder groote Niet in de voorste gelederen op een eereplaats, maar ergens heel achterin tusschen belangstelling van het publiek van het Nutsgebouw, dat men op den achtergrond ziet, naar '_t nieuwe eigen huis, aan het Haar jaargenooten wandelde Prinses Juliana (X) mede in de cortège van het Rapenburg 65. Op de eerste rij v. 1. n. r. de dames De Bléeourt, Tjeenk Willink, IJsei de Schepper en A. Blits. Steenschuur naar het Rapenburg 65.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1