[KOK} J®»16 Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 11 September 1928 Derde Blad No. 21011 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. f /feedische contro PEPERMUNT FEUILLETON. De verdwenen Noodmunten. ALPHEN. Gisteren werd mej. E. geb. de B. mis handeld door zekeren de J. omdat hij het opnam voor zijn vrouw welke door eerstge noemde juffrouw de haren uit hethoofd werden getrokken. Een broer van vrouw E. sloeg eenigen tijd hierna de J. zoodanig in het gelaat dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen. Van een en ander is aangifte ge daan bij de politie. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Theodorus Gornelis, Z. van P. van der Meer en A. Th. van der Wereld Theodorus Josephus, Z. van G. L. Borst en M. van Haastrecht. Ondertrouwd: Petrus Hendrikus van der Geest jm. 28 j. en Maria Wilhelmina Elisa beth Ludlage jd. 25 j. Johannes Wolvers jm. 22 j. en Cornelia Adriana van Haastrecht jd 25 j. Getrouwd- Cornelia Bartholomeus F Ami jm. 23 j. en Maria Vermeij jd. 22 j. TER-AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus Anthonius z.. van P. Hoogervorst en C. Lek Jannigje cL ran. J. van Eijk en H. van Vliet. Cor nelia Theresia d. van W. J. van Tol en Th. A. Brand Adrianus Josephus Aloy- pius Maria z. van W. P. Omtzigt en H. C. M. Vos Johannes Wilhelmus z. van Ph. Lek en W. H. Valentijn. Ondertrouwd: Th. G. van der Hoorn 28 jaar en P. A. E. Akerboom 22 jaar. WADDINXVEEN. Burgerlijke Stand. Geboren: Gerardus Theodorus Bernardus, 2, van J. B. J. Mulleman en W. L. Leemeijer Gehuwd: J. G. Boer en T. Kortlever. De collecte in de Geref. Kerk voor de tiieuwet kerk bracht f. 83 op. Zaterdag werd op den Kortweg zekere de R. door een paar hem achtervolgende per sonen aangevallen, die hem met een flesch een gat in het hoofd sloeHjen. De R. heeft rich tot de politie gewend. Op den hoek Zuid kadeJan Dorre- kenskade botsten een motorrijder en een wielrijder tegen elkaar. De wielrijder die legen den grond smakte werd nogal ernstig rorwond zoodat hem medische hulp werd verleend. De lantaarn zoowel van de motor als van het rijwiel waren vernield, terwijl de fiets ernstig bc^schadigd werd. WOUBRUGGE Burgerlijke Stand. Geboren: Pieter en Gerrit Jan zonen van A Visser en G. van Dorp. Hillegonda cl. van A. den Hertog en J. de Rijnsburger. Gehuwd: J. Bootsma j.m. 23 jaar en A. Timmer j.d. 23 jaar. Overleden: K. van der Tang 75 jaar, Weduwnaar van E. J. van den Brink. Zw AM eikkDAM. Rectificatie. In ons Blad van Woensdag 29 Augustus plaatsten wij een berichtje betreffende een vermeende oplichter^ door zekeren O., uit Bodegraven, van beroep reiziger, ten nadeela van den landbouwer Van D., alhier. Bg nader onderzoek is ons gebleken, dat, hoewel heft bericht uit een voor ons in eerste instantie betrouwbare bron kwam, dit toch onjuist was, zoodat wij den be trokkene bij deze onze verontschuldigingen aanbieden. HAARLEMMERMEER. Raadsagenda. In de op Donderdag 13 September des namiddags 2 uur precies (nieuwe tijdrege- ling) te houden openbare vergadering van den Raad dezer gemeente zullen d® vol gende onderwerpen in behandeling komen 1. Beëediging en installatie van den heer BeljaaT® als raadslid. 2. Vaststelling van de notulen der vergadering van 23 Augus tus 1928. 3. Ingekomen stukken en mede- deeldngen. 4. Benoeming van een wethou der (vacature Van Schooten). 5. Verzoek van mejuffrouw J. L R. Teeven om eervol ontslag als onderwijzeres aan school No. 7. 6. Benoeming van de vaste raadscommissiën 7. Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand in het bijzonder belast met het voltrekken van huwelijken (vaca ture C. A. Spruijt). Voorgedragen worden: 1. D. Helder, zonder beroep2. A. van der Marei, landbouwer; beiden wonende te Hoofddorp. 8. Benoeming van drie leden van de schattingiscommissie voor de rijksinkomstenbelasting. 9. Voorstel tot het aanvragen van voorschotten aan het rijk krachtens de landarbeiderswet. 10. Vaststel ling van het eerste en tweede kohier van de hondenbelasting dienst 1923. 11. Behan deling van twee adressen om gelden uit de gemeentekas beschikbaar te stellen van a het roomsch-katholiek kerkbestuur te Nieuw-Vennep voor aanleg van waterlei ding in de St. Josephschool aldaar en voor aanleg van waterleiding en inrichting van closets met waterspoeling in de St. An- toniusschool aldaar. 12. Voorstel tot wijzi ging van de verordening, bevattende de eischen waaraan een lokaliteit moet vol doen om voor verlof voor den verkoop van alcoholhoud end en drank, anderen dan ster ken drank in aanmerking te komen. 13. Re- handeling van het adres van J. Wijn te Hoofddorp betreffende aankoop van een onderwijzerswondng. ld. Rondvraag. 15. Voorsteil inzake de gasvoorziening. In de gehouden vergadering van hoofd ingelanden van den HaarlemmermeeTpolder werd o.a. mededeeling gedaan dat Gedepu teerde Staten dezer provincie een belang rijke beslissing gedaan hadden ten gunste van den polder in de bekende kwestie be treffende de verhooging van de opstalrech ten tusschen den polder en de vereeniging van opstalhouders. Een voorstel van het dagelijksch bestuur om de verbreeding van den Kruisweg aan den kant van de Kruisvaart te doen plaats vinden werd met bijna algemeene stemmen aangenomen. Ook werd nog aan het ge meentebestuur van Haarlemmermeer vrij heid gegeven een gedeelte van den Kruis tocht te dempen. Bij de rondvraag weTd nog mededeeEng gedaan dat aan de voorbereidende werk zaamheden betreffende de verbetering van den Kruisweg wordt gewerkt, maar dat eT geen juiste datum van aanvang kan worden genoemd. Naar wij vernemen zal de bevestiging van den heer J. van der Meer, uit Barra- deel, als godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. gemeente te Abbenes, plaats hebben op Zondag 16 September a.s. 's namiddags. Bevestiger is ds. Lekkerkerker van Ben- nebroek. Des avonds hoopt de heer van der Meer zijn intreeprecfikatie te houden. De politie alhier heeft tegen een vier tal personen uit Nieuw-Vennep proces-ver baal opgemaakt wegens diefstal van vruchten uit een boomgaard van den landbouwer v. CL aan den Hoofdweg, aldaar. Naar ons wordt gemeld, zal op Donder dag 13 September a.s. een z.g. „monsterdag" worden gehouden door het bestuur van de vereeniging „K.I.Z." afdeeling Noord-Holland. De bedoeling van het organiseeren van dien dag is om alsdan de goedgekeurde gewassen, oogst 1928, te bezichtigen. Maandagmiddag reed nabij de genie- sluis te Hoofddorp een met stroo zwaar be laden vrachtauto van den heer K. zoover in den kant van den weg, dat het gevaarte om sloeg en in de sloot terecht kwam. De bestuurder B. had geen kans meer gezien uit de cabine te springen en raakte zoo danig bekneld, dat hij door een paar voor bijgangers niet dan met moeite uit z'n be narde positie kon worden bevrijd. Direct werden maatregelen genomen om de beschadigde auto en het stroo weder op het droge te brengen. De groote najaarspaardenmarkt zal te Hoofddorp worden gehouden op Donderdag 18 October a.s. Verder zal op het markt plein aldaar gedurende de maand October iederen Donderdag een veemarkt plaats 'hebben. HHiLEGOM. Stichting „Vogelenzang*' te Benneb roek. Gisteren had de officieele plechtige ope ning plaats van de stichting „Vogelen zang" te Bennebroek, de nieuwste inrich ting der Chr. Vereeniging tot verpleging van Krankzinnigen:. Op verschillende plaatsen in den lande zijn reeds sinds jaren andere inrichtingen van dezelfde vereeni ging gevestigd. De Vereeniging kodhffc een paar jaar terug het Jan van Zaanen's en Lookhorsterduin. De heer R. Veldhuyzen van Zanten te Hil- legom, lid van het bestuur der vereeniging, mijnde toen het perceel van ongeveer 40 H.A. duin en bosch op een openbare vei ling te HiUegom afDe bezitting ligt op het gebied der Gemeenten Hillegom en Benne broek. Om fiscale en administratieve rede nen zijn de gebouwen gezet op Benne- broeksch terrein (Provincie Noord-Hoïlaind) en de wandelplaatsen op Hillegomsch ge bied aangelegd, liggende in de Provincie Zuid-Holland. In de stichting worden mannelijke en vrouwelijke patiënten verpleegd, voortko mende uit alle Christelijke gezindten. Men treft er aaneen administratiege bouw, een cursuslokaal, de kerk moet nog gebouwd wordeneconomiegebonw met centrale afstandsverwarming, watertoren en centrale keuken, ketelhuis, schoor steen, wassoherrj en hetgeen daarbij be hoort. als strijk- en naaikamer, woning van den chef-machinist, enz. Voorts zijn er observatiepaviljoens voor 60 mannelijke en 60 vrouwelijke patiënten. De werkplaats voor mannelijke patiënten wordt tihans nog gebruikt als bouw-direc- tiekeet. Daarop volgen de twee paviljoens voor onrustige patiënten. Nog gebouwd zullen worden paviljoens voor 60 rustige mannen en 80 rustige vrouwen, en een zie kenhuis voor personeel. Er is ook een barak voor besmettelijke ziekten, een sanatorium- afdeeling benevens boerderij, tuinderij, boomgaard en werkplaatsen voor verschil lende bedrijven. OveT het geheele terrein is een net van wegen aangelegd, te midden van gebou wen, lanen, gazons, hoog en laag geboom te. De Maagdenberg, een begroeide heuvel biedt een prachtig uitzicht over de verre omgeving. Prachtige lanen en groepen- zijn er van oude kastanjes, linden, eiken, beu ken en dennenboomen. Zelfs is er een eigen begraafplaat® aangelegd. Aan den Rijksstraatweg Bennebroek-Hil- legom ligt de woning van den geneesheer- dfirecteur, daar zullen nog meer huizen ge bouwd worden voor doktoren, predikant, administrateur enz. o.a. aan de overzijde een blok woningen voor personeel, en een complex huizen van- de gemeente Benne broek, waarvan de stichting 10 huizen zal huren voor personeel. Er zijn twee hoofdingangen. Als het eerste bouwplan uitgevoerd i®, kunnen er 180 mannen en 200 vrouwen verpleegd wor den, het. geheel is echter berekend op 800 patiënten. De stichting is als het ware een kleine gemeent op zich zelf. Bij de verpleging der patiënten wordt de nieuwe arbeidstherapie toegepast; bij den bouw van werkplaatsen is daarmee reke ning gehouden, terwijl boscb, tuinen en velden mede gelegenheid bieden voot bui ten work. De architectuur en de tuinaanleg staan op een hoog peiL De streek is door de stichting „Vogelen zang", een inrichting van groote beteeke- nis rijker geworden. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. P. van der Wiel en G. C. van Winsen. II. de Wilde en N. A. G. M. Warmenhoven. Bevallen: II. M. Grootvan Sambeek, D. E. G. BoschStomm, D. Overleden: D. Wentholt, m., 64 j. De volksfeesten, die deze week wegens Let overlijden van Burgemeester Wentholt werden uitgesteld, zijn nader vastgesteld op Dinsdag en Woensdag 18 en 19 September £.s. De harddraverij blijft afgelast Maandag zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer J. Lammens als bloemistknecht in dienst trad bij den heer Th. Jonkheer (thans N.V. Freriks en Jonkheer). KATWIJK. De Burgerwacht alhier zal op de Za terdagen 22 en 29 Sept, is., een plaatse- lijken schietwedstrijd houden waaraan ver moedelijk ruim 30 leden zullen deelnemen. Dit wordt een. interessante wedstrijd. Ge schoten wordt op schijf Burgerwacht, tel ling 110, iederen Zaterdag 3 series van 5 patronen, een serie staande, knielend en liggend. Deze ze® series bij elkaar geteld bepalen de totale uitkomst van ieder lid. De leden zullen in drie groepen wordeni verdeeld. Waarschijnlijk zullen er ook ro- zenprijzen aan verbonden worden. Als nu het weer maar wil meewerken. KATWIJK AAN ZEE. Wat het afgeloopen badseizoen ons bracht. Nu het zoo zachtjesaan half September gaat worden en dan het badseizoen afge loopen is, willen we, ouder gewoonte, een terugblik slaan en zien wat het badseizoen ons dit jaar opleverde. De resultaten stemmen tot dankbaarheid, want het aantal van hen, die dit jaar Kat- wijks' Noordzeestrand en duinen bezochten, was overweldigend groot. Van een zakenman, die geregeld in de badplaats bij de zakenmenschen als gros sier op bezoek komt, hoorden we getallen noemen, die wij, als niet zakenman, niet durfden veronderstellen en toch, na eenige nadere uiteenzetting, vrijelijk durfden te aanvaarden. We vernamen, dat we gedurende ander halve maand minstens vijfduizend badgas ten in ons dorp hadden. De dagjesmenschen waren ontelbaar vele, want een zomer als we dit jaar beleefden, hebben velen van ons nimmer gekend. Steeds lokte het mooie weer tot ritjes per fiets, auto en motor uil En al deze mensdhen tasten in htm zak als ze onze badplaats bezoeken, de een wat ruimer uitgevend dan de ander, doch allen kochten iets, al was het (om maar een simpel iets te noemen) een prentbriefkaart van enkele centen, om de familie thuis te laten zien, dat ze te Katwijk waren ge weest Naar men na onderzoek becijferden, kan men veilig aannemen, dat de vreemdelin gen, die onze badplaats als badgas'ten of dagjesmenschen bezochten, een bedrag heb ben achtergelaten, dat we zonder overdrij ving gerust op een drie-kwart millioen gul den kunnen schatten. Waarom we dit publiceeren? Alleen omdat er nog vele personen In Katwijk zijn, die, geen direct profijt van het badbedrijf hebbende, niets voor de badplaats en de badgasten gevoelen, ja zelfs in hun kortzichtigheid zouden wenschen, dat er maar geen badgasten en andere vreemde lingen kwamen. Zij vergeten echter, dat ook zij mede pro- fiteeren indirect van hetgeen anderen daar aan verdienen. Als we zoo eens langs ons strand keken, dan zagen we als nimmer te voren, een on afgebroken rij stoelen en tenten staan, die zeker meer dan twee kilometer lang was. Aan beide zijden van het dorp, op de „stille stranden" was het eivol van tenten en tentjes. Opmerkelijk was ook, dat er dezen zomeT en nu nog vele Duitschers weer ons strand kwamen bezoeken. Dit stemt ook tot blijdschap, omdat het bewijst, dat de econo mische toestand bij onze Oostelijke naburen aallengskens beter wordt. En nu willen we tegelijk hier de gelegen heid benutten om er op te wijzen, dat Kat wijk aan Zee nog niet voldoende voorzien is van goede pensiongelegenheden. Op dit terrein is nog wel wat te doen, want als men bedenkt, dat er na een uur lang zoekens per telefoon, auto en te voet, op zeker mo ment voor een klein gezin geen plaats te vinden was en de familie elders onderdak moest gaan zoeken, dan zegt dit genoeg. Nu vernamen wij, dat een bekend pen sionhouder deze leemte ook heeft ingezien en van plan is een groot riant pension te bouwen. Als dit gerucht waarheid bevat, zal het zeker volgend jaar reeds goede dien sten bewijzen. Het is beter dat we ruimte over, dan tekort hebben. Ook de gemeente Katwijk moet nog wat verbeteren. Verschillende afgangen naar het strand zijn ter weerszijden afgesloten met prikkeldraad. RECLAME. Wie er prijs op stelt slechts artikelen te gebruiken, wel ke naar hun oorsprong en bereiding op de grootste zuiverheid kunnen bogen, verlangt alleen welke onder voortdurende medische controle staat van Or. van Hamel Roos Harmens te Amsterdam. t°-wnema'* conrcctionepy works 671S Dat moet men door ander en be+er mate-* riaal vervangen. Eerstens staat het erg armoedig en tweedens zijn er dikwijls dames de dupe van, doordat ze met gescheurde kleeren naar huis moeten. Giroote onkosten zijn eT niet mede gemoeid, en de aanblik van den boulevard wordt er veel door ver beterd. Het publiek zal het zeker waard eeren. In het busje voor de Oude Kerk werd f. 10 gevpnden; voor de Zending werd f. 10.23 en voor de kerktelefoon f. 1.ge collecteerd. De bijzondere collecte voor do Diaconie heeft L 287.65 opgebracht en f. 10 aan nagfiten. Ds. Rutgers ontving f. 1 ter vrije be schikking. Doordat 2*£-jarig zoontje van J. v. B„ uit de Miohiel Adr. de Ruijter straat nog even voor een auto de straat over wilde steken, werd het door het spat bord daarvan aangereden, omvergeworpen en kreeg een der wielen over het hoofd, Do kleine, die een hoofdwond had gekregen, werd bjj dr. Cleveringa verbonden, waar bleek, dat hg mede een hersenschudding had bekomen. Ter verdere behandeling werd het ventje naar het Ziekenhuis bjj den Tol overgebracht Den chauffeur treft geen geen schuld. Gevonden voorwerpen, waaromtrent eiken werkdag inlichtingen verkregen kun nen werden aan het pólitiebureaueen bos sleutels en een kinderschoentje. NOORD WLIKERHOüT. Burgerlijke Stand. Geboren: Catharina Maria, d. van Petrufl van der Klugt en J. van Amsterdam; An- tonia Ilendrika, d. van W. Kortekaas en M. Los; Petrus Cornelis, z. van L. Turenhout en W. M. Gornelisse; Maria Sophia Cornelia, d. van J. Th. v. d. Bosch en E. M. v. d. Berg; Petrus Gornelis, z van B. T. Zandbergen en J C. M. Heemskerk; Wilhelmina Adriana, d. van M. Vreeburg en II. de Winter. Overleden: Leendert G. Warbie, 28 jaar te Rotterdam: Cornelia Theodora Westrik, 28 jaar (St. Bavo.) Ondertrouwd: Antonie van Wagtendorff van Rijn 26 j. en Gijsje Laros 31 j.; Gor nelis Johannes Guldemond, 24 j. en Anna Duivenvoorden 26 j. Door J. S. FLETCHER. Geautoriseerde vertaling uit *t Engelschdoor Mr. G. KELLER. 45) Stevenege gehoorzaamde om tot de ontdekking te komen, dat zijn metgezel veel meer vervuld was met het vooruitzicht van een dagje buiten en een goede lunch op den middag, dan nieuwsgierig naar eenige aanwijzing omtrent den verdwenen Whatmore. Maar het strookte volkomen met Stevenege's plannen om hem ter wille te zijn en opzettelijk zweeg hij over de zaak, Waarvoor zij op stap waren gegaan, totdat zij na een langen rit door een woeste heide streek Swarthbeek bereikten, een stil, ver laten stadje tusschen heuvels verscholen. Maar daar wijdde hij zijn volle aandacht Weer aan de zaak. Detterling speelde voor leider van het onderzoek. Er waren slechts drie personen te ondervragen: een stationschef, een loket- ambtenaar en een portier. De stationschef wipt niets meer dan hem was medegedeeld. Hij zat aan zijn avondmaal, verklaarde hij toen de man in kwestie het station was bin nengestapt en had eerst den anderen mor- pn van hem gehoord, toen het den loket beambte in eens was ingevallen dat het best hogelijk kon zijn, dat het Whatmore was geweest. En de man van het loket wist niet ^eel meer. terwijl het door hem opgegeven signalement tamelijk vaag was, het kwam Stevenege voor, dat hij op het idee was ge komen, dat het misschien wel Whatmore kon zijn, toen hij in het ochtendblad had gelezen dat deze was ontvlucht en nu ge zocht werd. „Waarom heeft hij een kaartje geno men?" vroeg Dettèrling. De beambte keek hem met een slimmen blik aan. „Ja!" riep hij op zegepralenden toon, „dat is 't 'm juist! Daardoor juist kreeg ik ach terdocht. Toen hij voor het loket stond, vroeg hij een kaartje naar Liverpool. En juist toen ik het wilde afstempelen, riep hij gejaagd: „Neen, neen, ik moet een kaartje voor Manschester hebben, ik bedoel Man chester!" „Ja, de namen lijken nogal op elkaarl" antwoord ik gekscherend. Maar hij ging daar niet verder op in, nam het kaartje op en ging weg. Ik heb hem niet weer gezien, maar de portier wel, en die zegt, dat hij steeds achteraf in de schaduw bleef staan, totdat de trein binnenkwam, alsof hij liever niet gezien werd het was nogal druk op het perron." Toen de portier dit verhaal had beves tigd, merkte Detterling op, dat dit zoowat alles was wat zij konden doen en hij stelde voor in het hotel te gaan lunchen. Hij haal de Stevenege over om wat lang te tafelen ten einde ten volle te genieten van het schoone gezicht,-dat men uit den tuin op de omgeving had en eerst in den laten namid dag keerden zij naar Alanschester terug, niet veel wijzer dan vóór hun vertrek. Er viel niet aan te twijfelen, verklaarde Det terling, dat het Whatmore was geweest die een kaartje voor Manchester had genomen, en Manchester was een stad van ongeveer 730.000 inwoners, een prachtige plaats om zich te verstoppen! „En dan ligt een eindje verder Liverpool, een stadje met ongeveer 800.000 inwoners," merkte Stevenege droogjes op. „Daar zou hij zich dus nog wat gemakkelijker kunnen verbergen. Maar ik vermoed, dat hij noch naar Liverpool noch naar Manchester is gegaan! Als hij wel naar Manchester is ge gaan, zal het hem intusschen niet veel moeite hebben gekost uit de voeten te komen." „Wat ik niet begrijp," merkte Detterling op, „is, hoe hij aan geld is gekomen. Want ik weet zeker dat hij geen cent op zak had toen wij hem in Alansdale arresteerden, geen geld zelfs om een onsje tabak te koopenl" Stevenege ging daar niet verder op in; hij was te veel vervuld met zijn eigen za ken. Hij begaf zich ijlings naar zijn hotel en daar lag een telegram aan zijn adres. Natuurlijk van Bransdale! Hij scheurde het onmiddellijk open en las: „Schreef Oüard zes brieven, gedagtee- kend: 28 April, 4 Mei, 9 Mei, 15 Mei, 20 Mei, 23 Mei. Bransdale". Zes brieven! En daarbij nauwkeurig de data van afzending. Bransdale was toch een goed zakenman dat hij er copie van had ge houden en ommegaand antwoordde. Doch Ollard had verklaard, dat hij er slechts vijf had: had hem die vijf behoorlijk bijeenge bonden laten zien. Waar was dan de zesde? Met het geopende telegram in de hand begaf Stevenege zich linea recta van zijn hotel over hel Marktplein naar Ollard's bu reau. Ollard 9tond juist op het punt naaT huis te gaan en Stevenege meende een uit drukking van ergernis op zijn gelaat te zien, toen hij hem aansprak. Maar hij lette er niet op. „Ik moet u nog eens lastig vallen, burge meester I" riep hij. „Het spijt me, maar ik kan er niets aan doenhet is van het hoogste belang. U zei, dat Bransdale u vijf brieven heeft geschreven. Op den kop af vijfl" „Ik heb alles laten zien, wat ik had," bromde Ollard knorrig. „Ze waren allen bijeen gebonden met een elastiek. Het wa ren er vijf 1" „Zeker, mijnheer Ollard," antwoordde Stevenege. „Doch de heer Bransdale ver klaart, dat het er zes geweest zijn. Hier heb ik een telegram, waarin hij dat verklaart." „Wat? Heeft u hem dan geseind?" „Inderdaad de zaak is van meer betee- kenis dan u vermoedt. Hier heeft u zijn ant woord. Het waren zes brieven en hier ziet u de data van afzending." Ollard nam het telegram aan en bleef er gedurende een paar minuten zwijgend op staren. Toen draaide hij zich om en ging weer naar zijn bureau. „Kom binnen," "zei hij. „Wij kunnen gauw de zaak tot klaarheid brengen." Hij ging Stevenege voor naar zijn bureau, deed de brandkast open en haalde er de brieven uit. Hij legde ze op zijn lessenaar met Bransdale's telegram er naast en be gon de data te vergelijken: „28 April dat is deze 4 Mei deze 9 Mei deze 15 Mei, 20 Mei daar heb ik ze 23 Mei „Die is er niet bij," zei Stevenege, „die ontbreekt, mijnheer Ollard. En Maar Ollard begon ijlings de brieven te lezen, beginnend met den laatsten. Hij ge voelde zich blijkbaar niet op zijn gemak. Met een vinger langs de regels glijdend, las hij met ingespannen aandacht alsof hij iets zocht. Plotseling keerde hij naar de brandkast terug, inspecteerde nauwkeurig de ledige lade, waaruit hij de brieven had gehaald; even plotseling wendde hij zich tot den detective, zeggei^l: „Maar dat is allergekst, mijnheer Steve negel Ik kan het niet ontkennen; ik mis een brief, den l'aalsten van 23 Mei. En het is de gewichtigsteI" „Waarom de gewichtigste?" Ollard schudde nogmaals het hoofd, nog nadrukkelijker dan zooeven. „Omdat," antwoordde hij met gesmoorde stem, „het de brief is, waarin Bransdale zich bereid verklaarde zijn bod lot 15.000 Pond te verhoogen!" HOOFDSTUK XX. Passage naar New-York. In de stilte van het duffe kantoor, dat vol stond met allerlei rommel, behoorend tot het particuliere bedrijf van den burge meester, keken de beide mannen elkaar met vragende en veelbeteekenende blikken aan. En op dit oogenblik kreeg Stevenege tot zijn groote opluchting zekerheid omtrent één punt, dat hem in het laatste etmaal wer kelijk ernstig had bezwaard. Al mocht Ol lard dan ook omtrent sommige dingen wat laksch zijn, al mocht hij graag de zaken van zich afschuiven, zooals den* vorigen avond, toen hij hem met Penthony opzocht, was gebleken, een fatsoenlijk man was hij in ieder geval en hij was ongetwijfeld in- geen enkel opzicht betrokken bij de ver dwijning van de noodmunten. Dit stond bij Stevenege vast de ontsteltenis van Ol lard, toen hij bemerkte, dat een der brie ven ontbrak, was daarvoor te duidelijk en te echt. (Wordt vervolgd^

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9