AGENDA. Spoorwegongeluk in Tsjecho-Slowakije. DANS-INSTITUUT De Heer en Mevrouw VAN ERP CORRECTE ENGELSCHE STIJL- NIEUWSTE DANSEN door het TELEGRAMMEN. Dinsdag. Jeruël (Groen esteeg)Bjjbelbespreking, 8 uur nam. Oegslgeest (Irene): Evangel isatiesamen- ko'mst te halfacht nam. Woensdag. Hooglandsche Kerk: Dank- en bedestond voor het Chr. Onderwijs. Nam. 8 uur. Evangelisatie-gebouw (Morschweg 69) Bijbellezing. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 10 Sept. tot en met Zondag 16 Sept. waargenomen door de apotheek van den heer W. Pelle, Kort- Rapenburg 12, telef. 694. ken aard en om zijn eigen positie bij de eventueele onderhandelingen over de ontruiming van het bezette gebied te ver sterken .Bovendien is men er algemeen van overtuigd dat Briand sterk onder den in vloed van den minister-president Poincaré heeft gestaan bij het houden van zijn rede. Het Tageblalt is er van overtuigd, dat de Rijkskanselier den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken heden van antwoord zal dienen. Bij de Raadsverkiezingen van gistermid dag hebben Spanje, Perzië en Venezuela de meeste stemmen behaald en dus de va cante zetels veroverd. De nieuwe Raad, die dezer dagen onder voorzitterschap van Briand bijeen komt, zal dus bestaan uit vijf groote mogendheden en voorts uit Spanje, Roemenië, Polen, Finland, Venezuela, Cuba, Chili, Canada en Perzië. De afzonderlijke besprekingen tusschen Rijkskanselier Müller en de vertegenwoor digers van de bezeltingsmogendheden zijn gistermiddag voortgezet. Begonnen werd met een gesprek tusschen Müller en den Italiaanschen senator Scialoja, dat een half uur duurde. Daarna hadden Müller en de Belgische minister van Buitenlandsche Za ken Hymans een onderhoud, dat geruimen tijd in beslag nam. Hiermede zijn de voor genomen afzonderlijke besprekingen van den Rijkskanselier met de bezeltingsmo gendheden tot een einde gebracht. De ge zamenlijke bespreking van Duitschland met de vertegenwoordigers van de bezeltings mogendheden zal waarschijnlijk morgen plaats hebben. DUITSCHLAND. Het Sfinnes-schandaal breidt zich uit. De Russische volkscommissaris van bui tenlandsche zaken, Tsjitsjerin, zal de uitvaart van het stoffelijk overschot van graaf Brock- dorffRantzau bjjwonen. sche dame uit Parijs te Lugano aan. Na een particulier onderhoud ging hij 's avonds met de Frangaise en een vriend in een auto uit. Ongeveer om 10 uur waren zij dicht bij Bissone; de chauffeur nam toen den weg naar links, welke naar de Italiaan- sche grens leidt, inplaats van den weg rechts naar Chiasso. Halfweg Bissone en Campione, toen de auto nog op Zwitsersch gebied was, hield de chauffeur stil, waarop de auto door zes mannen werd omgeven Menschen in de buurt hoorden roepen om hulp en daarna het geluid van een auto, die in de richting van Oampione weg reed. Naderhand werd bekend dat Rossi naar Como was gebracht en toen hij door fascis tische autoriteiten den volgenden morgen werd bezocht, moest bijgebracht worden. Dit zou er dus op wijzen, dat hem bij zijn arrestatie bedwelmende middelen waren toegediend ten einde verzet te keeren. De Frangaise werd naar Milaan, gebracht en het woidt ontkend, dat zij een fascis tische spion zou zijn. VEREENIGDE STATEN. Dr. Sorge, de eere-voorzitter van "het Rjjksverbond der Duitsche industrie, is te Berlijn overleden. Het Stinnes-schandaal begint steeds groo ter afmetingen aan te nemen. Naar de „Voss. Ztg." weet mee le deelen, had Stinnes Jr. voor ruim 700.000 goud- mark aan obligaties van oorlogsleeningen opgekocht, zoodat hg over een nominaal be drag van 80 millioen aan Duitsche oorloge- leening-obligaties beschikte. Bij valorisatie zouden deze obligaties een bedrag van 12 millioen mark (goudmark wel te verstaan) hebben vertegenwoordigd, zoodat Stinnes, als zijn groote sla!? was gelukt, 11V* millioen mark „verdiena" zou hebben. In verband met deze feiten acht men het dan ook zeer twijfelachtig, of Stinnes wei uit de preventieve hechtenis zal worden ontslagen. De beslissing hierover zal waar schijnlijk vallen. Voorts deelt de „Voss. Ztg." mee, dat hot onderzoek in Weenen nog uiet is ge ëindigd. Tevens verluidt, dat bij dit onder- zeek aan het licht is gekomen, dat ook te Weenen een centrale van obligatiezwende laars was gevestigd. Van Stinnes uit liepen de draden dus naar Amsterdam, Londen* Parijs, Boekarest en Weenen. Een Berlijnsch correspondentiebureau weet mee te deelen, dat bij de knoeierijen ook twee groote Berljjnsche banken betrokken zouden zjjn geweest. Men dient af te wach ten, of deze berichten juist zullen blijken Het is echter niet onmogelijk, dat het onderzoek in de eerstvolgende dagen nog verder zal worden uitgestrekt. ITALIË. De arrestatie van Rossi. Kellogg over het anti- oorlogsverdrag. Gisteren is staatssecretaris Kellogg te New-York teruggekeerd van zijn bezoek aan Europa. In een interview verklaarde hij te meenen, dat het Britsch-Fransche vlootcompromis met onvereenigbaar met het anti-oorlog verdrag is, waarmede het geen verband houdt. Hjj zeide, dat zoowel GrootrBrittannië als Frankrijk verklaren, dat er geen formeel verdrag bestaat. Hij bezocht Ierland ter beantwoording eener formeele uitnoodiging, doch hjj had geen tijd gehad ook Engeland nog te be zoeken. Kellogg heeft het oorspronkelijke anti- oorlogsverdrag meegebracht. Hij dacht, dat het verdrag overal een uitnemenden indruk heeft gemaakt; hij beschouwt Hoover's jongste verklaring omtrent het verdrag als een bewijs van de belangstelling der Re- publikeinsche Partij in den Wereldvrede Kellogg zeide: Ik ben er zeker van, dat Hoover van het verdrag geen partij-geschil punt wenscht te maken. BUITENLANDSCH GEMENGD. Er zijn 17 dooden en tallooze gewonden. Na de botsing heerschte een onbeschrijfelijke paniek. Het Tsjecho-Slowakisch Persbureau meldt uit Brunn: In het station Saitz bij Lundenburg gistermiddag 2 uur de sneltrein uit Weenen in volle vaart op een goederentrein gere den. Beide locomotieven werden zwaar be schadigd, drie personenwagens vernield. Zeventien personen werden gedood, onder wie de machinist en de stoker van den snel trein en de stoker van den goederentrein 25 personen zwaar en 20 lichter gewond. De machinist van den goederentrein kon op het laatste oogenblik van de locomotief sprin gen, doch werd zwaar gekwetst. Hét identificeeren der dooden is zeer moeilijk, daar eenige lijken zijn verkoold en bij velen geen papieren zijn gevonden. Vele zwafirgekwetsten zijn, zonder dat hun identiteit was vastgesteld, zoo spoedig mo gelijk naar de ziekenhuizen te Brünn en Lundenburg overgebracht. Enkele zwaarge wonden moesten met bijlen en zagen uit hun benarde positie worden bevrijd. Na de hotsing heerschte begrijpelijker wijze een verschrikkelijke paniek. RECLAME. C. WILLEMS, dansleeraar, heeft de eer mede te deelendat hij zijn danslessen te LEIDEN heeft overgedragen aan den Heer en Mevrouw A. TH. M. VAN ERP, Den Haag. Met beleefde dankzegging voor het genoten vertrouwen, teek ent, Hoogachtend, C. WILLEMS. A. TH. M. VAN ERP, Dansleeraar, Den Haag, heeft de eer mede te deelen, dat hij de danslessen te Leiden van den Heer C. WILLEMS heeft overgenomen en die hoopt voort te zetten in Maison Bruyns, Rapenburg 8, Leiden, Tel. 650 6772a waar de inschrijving voor den nieuwen cursus en voor privé-lessen wordt gehouden op 15, 22 en 29 September, 6 en 13 October a.s. (telkens op Zaterdag) van half drie tot half 6 en 7 tot half 9 uur n.m. Corr. Adres: A. TH. M. VAN ERP, Hotel „Paolex", Korte Voorhout, DEN HAAG. Telefoon 11997 EN het gebruiken van code-taal in de telegrafie, teneinde een eind te maken aan den gebrek- kigen toestand, welke een gefvolg is van de samenstelling der huidige overeengekomen taal. Aan de werkzaamheden nemen 58 landen, met 99 afgevaardigden en 36 telegraafmaat- schappijen deel. Nederland is vertegenwoor digd door den directeur-generaal der poste rijen en telegrafie Damme, den hoofdinspec teur der telegrafie Hofker en den heer Vennik. Na de openingsplechtigheden heeft de ver gadering den Belgischen post- en telegraaf- directeur tot haar voorzitter gekozen. RONDOM DEN VOLKENBOND. Cesare Rossi. Een correspondent van «Ie Daily He rald" schrijft aan zijn blad eenige bijzon derheden over de arrestatie van Cesare Rossi. De correspondent kwam aan de Ita- liaan6che grens het volgende te weten Rossie kwam op 27 Aug. met een Fran- Nader wordt gemeld, dat er 13 reizigers en 4 spoorwegbeambten zijn gedood. Daar onder de ruïne der eerste en tweede wagen nog eenige reizigers opge sloten zitten, moet men er rekening mede houden dat het aantal dooden nog belang rijk hooger wordt. De slachtoffers zijn Duit- sellers cn Oostenrijkers. Het aantal zwaar gewonden bedraagt 33, licht gewond wer den naar schatting 40 lot 50 passagiers. Het ongeluk is le wijten aan een verkeer den wisselstand. De wisselwachter is ge schorst. Hij zal strafrechterlijk vervolgd worden. Het bergen der verongelukten was gisteravond om 11 uur nog niet beëindigd. Het terrein van hel ongeluk bood een vreeselijk schouwspel van verwoesting. De rails waren eenige meters ver uit den grond gerukt. Een signaalmasl was als een luci fertje afgeknapt. De beide locomotieven, evenals de tenders en de 3 eerste wagons vaD den sneltrein en de beide eerste wa gons van den goederentrein zijn volledig ver woest. De toestand van de meeste zwaar gewonden is dusdanig, dat het ergste moei worden gevreesd. Uit de puinhoopen klonken luide kreten om hulp, kermen en schreeuwen, dat helaas maar al le vaak verstomde, wan neer de zwaargewonde de oogen voor altijd sloot. De politie en de brandweer zette de plaats des onheils af. Onmiddellijk hebben zich dokters uit de onmiddellijke nabijheid en van eenigen afstand benevens hulpper soneel naar de plaats des onheils begeven. De zwaargewonden werden in een zieken auto naar het ziekenhuis te Bruenn ge bracht. De reddingswagen moest de 60 K.M. langen weg eenige malen afleggen. De machinist en de stoker waren onmid dellijk dood. Een vreeselijken dood had de stoker van den goederenwagen. Hij had juist de deur van den vuurhaard geopend, toen de botsing plaats vond. Dc ongeluk kige werd door den schok in het vuur ge worpen en verbrandde levend. TELEGRAAF-CONPERENTIE. Te Brussel heeft minister Vauthier giste ren de twaalfde internationale telégraaf- conferenlie in de academie te Brussel ge opend. Het doel van deze conferentie i9 het rege len van het vraagstuk van „het y.Qrmen en UITSLUITING. In een gisteren gehouden verg. der werk gevers in óp textielindustrie te München- Gladbach, Rheydt en omstreken, weiden de eischen der vakvereenigingen onaannemelijk verklaard en besloten op 15 Sept. alle per- soneelen tégen 29 Sept. te ontslaan. Om streeks -10.000 arbeiders worden door dezen maatregel getroffen. ZOEBKOF OPNIEUW UIT BELGIË GEZET. De correspondent te Brussel van de N. R. Crt. meldt: Zoebkof, de zwager van den ex-kéizer. die nog steeds te Luxemburg verblijft, blijkt zich in het stille stadje wel erg te vervelen. Reeds zou hij, trots het verbod van de Belgische regeering menigmaal over de Belgische grens zijn gekomen en zelfs een paar maal te Brussel zijn geweest. Bij een nieuw uit stapje van dien aard werd hij Zondag per auto aan het station Stockem, dicht bij Aarlén aangekomen, mét het plan verder per spoor naar Brussel door te reizen, door een gendarme herkend en naar Aarlen ge leid, van waar hij weer over de Belgisch- Luxemburgsche grens is gezet. EEN NIEUWE STAKING IN DE AUSTRALISCHE HAVENS. Een telégram uit Melbourne meldt: Men is beducht dat de geheele scheepvaart in Australië verlamd zal gorden ten gevolge van een staking van de havenarbeiders die ontslaan is door nicirwe bepalingen op indienstneming. Alle havens zijn door de staking ge troffen. Té Brisbane staat het werk geheel stil. Twaalf schepen liggen te Brisbane stil. en le Adelaide is het eender gesteld. Ook te Sydney, kunnen tal van schepen noch laden noch lossen. REDE VAN BRIAND. GENEVE, 10 Sept. (Belg. Tel. Ag.) In de heden gehouden vergadering van den Vol kenbond heeft de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Briand. een groote rode gehouden, waarin hij op voortreffelijke wijze de belangrijkste problemen betreffende het handhaven van den vrede besprak. De Volkenbond, verklaarde Briand, is op het oogenblik de grootste, ja de eenige bewaker van den vréde. Zonder den Volkenbond, waren de belangrijke pvereenkomsten van Locarno en het Pact van Parij9 niet gesloten. De Vredesorganisatie te Geneve heeft sinds haar bestaan reeds verscheidene oorlogen in de kiem gesmoord en een reeds uitgebroken oorlog tot stilstand gebracht. De weg naar den Vrede is steeds met talrijke en voor een deel met groote moeilijkheden bedekt, welke moeten worden overwonnen. Sprekende over het ontwapening9vraag- sluk, verklaarde Briand, dat aan een on middellijke aigeheele ontwapening te land, ter zee en in de lucht, op het oogenblik niet kan worden gedacht. Een machtig land dat niet bij den Volkenbond is aangesloten, heeft zijn bewapening versterkt en beroemt zich daarop. Duitschland heeft een leger van 100.000 man, doch een zeer groot aan tal mannen die bewapend kunnen worden zijn er eveneens. Het belangrijkste is dat de besliste vre deswil der volkeren het werk van den Vol kenbond voortdurend bevordert. Reeds thans kan met voldoening geconstateerd worden dat de bewapeningswedloop opgehouden heeft. Binnenkort zullen ook beperkingen der bewapening volgen. Tenslotte sprak Briand over de kwestie der minderheden. Hij ondersteunde zekere door Zaleski op de voorstellen van jhr Bee- laerls van Blokland gemaakte critische op merkingen. Voor den oorlog is het lot der minderheden erger gew*eest. Hun roep om hulp is zeer overdreven Thans zorgt de Volkenbond voor de be scherming. Bg het uitbreiden van den steun aan dé minderheden moet evenwel zeer voorzichtig te werk worden gegaan. De min derheden mogen niet aangemoedigd worden tegen hun staten op te treden, daar de vrede dan ernstig in gevaar zou worden gebracht. Met betrekking tot de ontwapening kon* digde Briand beslissende bebeurtenissen aan welke de ontwapeningsgedachte zeer zouden bevorderen. De rede van Briand werd luide toegejuicht, hcewel enkele delegaties, waaronder de Duitsche, zich van bijvalsbetuigingen ont hielden. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen). Fransche persstemmen. PARIJS, II Sept. (V.D.) Ook te Parijs heeft de gisteren door Briand gehouden rede een diepen indruk gemaakt Alle ochtend- bladn bespreken haar uitvoerig. De „Echo de Paris" zegt, dat de rede van Briand op de vergadering van den Volkenbond gewerkt heeft als een donder slag. Behalve de directe medewerkers van den minister van Buitenlandsche Zaken, die eerst op het laatste moment den inhoud van de rede hebben leeren kennen, wist niemand iets daarvan. Men kan aannemen, dat Briand, nadat hij in de onderhandelin gen over de ontruiming van het Rijnland te ver was gegaan en zich medegesleept voelde, de behoefte had de beweging tegen te houden en zij het slechts uit tactische overwegingen tegenstand te bieden. De „Chicago Tribune" meent, dat de hoop op een nauwere Duitsch-Fransche toenade ring met spoedige ontruiming van het Rijn land en een spoedige regeling van het scha- devergoedingsvraagstuk door de rede van Briand grootendeels verloren is gegaan. De Matin" zegt, dat de minister van buitenlandsche zaken er waarde aan ge hecht heeft met een loyaliteit, die het beste voorteeken is voor de toekomstige onder handelingen, te bewijzen, dat er slechts één weg is voor de versterking van den vrede, n.l. door toenadering tusschen Duitschland en Frankrijk. Dezen weg moet men met wijsheid inslaan, wil men niet gedwongen worden geheel terug te keeren. De Petit Pa/risien" vat zijn conclusie samen in het opschrift: „Briand geeft op nieuw zijn verzekering van zijn vertrouwen in den Volkenbond, zijn liefde voor den vrede en verlangt de ontwapening, die slechts door het optreden van zekere lan den tegen hun verplichtingen vertraagd is" De Excelsior" vat, de verklaringen van Briand als volgt samen„Wij geven niet toe, dat u recht op de ontruiming van het Rijnland of op de ontwapening der vroegere geallieerden hebt. Wat wij doen moeten is speciale overeenkomsten zoeken, wederzijd- sche concessies voor de internationale ver zoening om den wereldvrede." De rechtsche bladen zijn vooral zeer te vreden over de rede van Briand dien zij tot nu toe meermalen hardnekkig bestre den. De „Avenir" verklaart, dat Briand heeft aangetoond, dat het leger van, Duitschland een belangrijke macht is. en dat het Duit sche Rijk, dat een dergelijk werktuig in de hand heeft, zeker geen reden heeft van andere volken te eischen wat het zelf niet doorvoert. De „Figaro" zegt o.a.,,De politiek van ontspanning was te vroeg en onverstandig en het was een dwaasheid zich met Duitsch land te willen verzoenen voordat Duitsch land zich met de waarheid verzoend heeft." De „Gauiois" spreekt van verloren il lusies en juicht het toe. dat meD het voor de eerste maal te Genève gewaagd heeft op het gevaar te wijzen, dat de Duitsche industrie beteekent. De „Action Francaise" verklaart, dat de groote illusionist door zijn gisteren gehou den rede zijn patriottische gezindheid heeft willen bewijzen. Wanneer Briand het met zich zelf eens is, kan hij geen oogenblik denken aan een vroegere ontruiming van het Rijnland. Ook de linksche bladen zijn tevreden met de rede van Briand, die, zooals de „Quoti- dien" constateert, het geheele land achter zich heeft. De „Oeuvre" gelooft, dat de storm bij de Duitsche delegatie gedurende den nacht zal gaan liggen en dat hij den olijfboom van Géneve niet zal verwerpen. De „Ere Nouvelle" is van meening. dat Briand als een moedig staatsman heeft ge sproken. Hij heeft er den voorkeur aan ge geven in het belang van zijn land en zonder daardoor de belangen van zijn Duitsche partners te schaden het tot nu toe' bestaande misverstand tusschen Parijs en Berlijn uit den weg te ruimen. De „Humanité" meent, dat Briand le Ge neve het program van het imperialistische Frankrijk heeft getoond, dat de strikte door voering van het Verdrag van Versailles eischt. Slechts de „Populaire" oefent scherpe kritiek op de rede van Briand. „Poincaré spreekt te Géneve door den mond van Briand". Men heeft van Briand een groote rede verwacht, hij heeft echter een politieke operatie' uitgevoerd, welke hem niet tot eere strekt. Men moet zich afvragen of de rede van gisteren niet het stopzetten van de po litiek van Locarno beteekent. Zij is een teleurstelling voor de volken, des te meer nadat de onderteekening van het ICellogg- pact groote hoop had géwekt. Briand heeft zich gehaast deze verwachtingen te logen straffen. De militaire manoeuvres in het Rijnland beteekenen een nieuw phase in de Fransche buitenlandsche politiek. De „Lokal Anzeiger" noemt de rede een mokerslag tegen Duitschland, welke een einde heeft gemaakt aan het jarenlange stre-. ven den vrede in Europa te bevorderen. De politiek van Locarno is in een puinhoop ver anderd. Het blijft niets anders over, dan zoo spoedig mogelijk weer op te bouwen. Volgens de „Tag" is met deze rede defini tief de kop ingedrukt aan de legende, dat een Duitsche linksche regeering te Genève bij internationale onderhandelingen een betere atmospheer vindt dan een regeering dep rechtsche partijen. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" zegt, dat de eenige verrassing is, dat Briand de rede gehouden heeft. In zijn rede is getrouw weergegeven wat wel de overheerschende meening in Frankrijk is en in zooverre heeft de rede groote verdienste. Hiermede komt een einde aan het sprookje van den wil van Frankrijk zich met Duitschland te willen verzoenen en dit land te willen tegemoet komen. Natuurlijk zijn hiermede ook do vruchten van vele jaren moeizaam werk ver loren gegaan, waarvan de hervatting veel moeilijker zal gaan. De „Deutsche Tageszeilung" constateert, dat „wij thans allerminst weten waaraan wij toe zijn. Thans kan iedere Duitscher be denken. wat Frankrijk onder verzoening verstaal: vasthouden aan de ongelijkheid, Versailles tot in de eeuwigheid 1" De „Kreuz Zeitung" juicht de rede van Briand toe, omdat zij een einde maakt aan de huichelarij. De „Boersenzeitung" is van meening, dat na deze rede het Duitsche Rijk op grond van zelfachting en zelfbehoud niets anders kan doen dan zijn buitenlandsche politiek te herzien. Wellicht zijn er in de wereld nog regeeringen en naties, die geen lust hebben de Fransche politiek de wereld te laten be- heerschen. De „Vorwaerts" zegt niet te willen ont kennen, dat de rede voor de oprechte strij ders voor de Ffansch-Duitsche verzoening een teleurstelling is geweest. Zij beteekent een terugslag in de buitenlandsche politiek, niet in Duitschland en Frankrijk, doch in Europa. Het vertrouwen moet weer hersteld worden. Verzachtende woorden zijn niet voldoende. Slechts werkelijke daden kun nen de schade herstellen. De „Deutsche Zeitung" stelt de vraag of Müller na deze vernietigende nederlaag nog blijven zal. Engelsche persstemmen. LONDEN, 11 Sept. (V. D.) De Engel- brjz scho ochtendbladen wijden bijzondere aan dacht aan de redei, die de Fransche minister van buitenlandsche zaken, Briand, gisteren te Genève heeft gehouden. Slechts enkele bladen echter leveren commentaar, daar de overige de rede slechts uitvoerig vermelden. Do „Daily News" neemt Duitschland tegen de beschuldigingen van Briand in bescher ming, dat Duitschland nog niet geheel zou z(jn ontwapend. Het blad verklaart, dat de ontwapening van Duitschland zoover is door gevoerd als maar eenigszins voor een natie,, die in een oorlog gewikkeld wa3, mogelijk is. Naar een maatstaf als Briand aanlegt, kan van ontwapening geen sprake zijn. De re* suiteten van Locarno zijn gelijk nul. Wanneer na een aantal jaren het Keiloggpact ook geen andere vruchten afwerpt, dan zal de wereld gerechtigd zijn een onderzoek te doen in stellen naar de vraag of Frankrijk een natie is. die in vrede kan leven. De „Daily Herald" komt er tegen op, dat Briand Rusland, Duitschland en Amerika als de booswichten voorstelt, terwijl Frankrijk en Engeland de helden van den vrede zijn. Er bestaat geen twijfel aan, dat Frankrijk en Engeland koortsachtig aan de bewape ning werken. Polemieken zooals Briand dia gevoerd heeft, moeten die, tegenstellingen vergrooten. In een uitvoerig telegram uit Genève aan de „Times" wordt het vermoeden, dat Briand op aanwijzing van Poincaré heeft gehandeld^ van de hand gewezen. De Fransche minister van buitenlandsche zaken is wellicht slechts w^t realistischer geweest dan tot nu toe. Zijn landgenooten zien een nauw verband tusschen de bezetting van het Rijnland en de veiligheid. De overige bladen bepalen zich tot het weergeven van de rede van Briand en den ongunstigen indruk, welke deze op de Duit sche delegatie maakte. De latere verklaringen van Briand aan de pers worden niet als een verzwakking beschouwd. PARIJS, 11 Sept. (V. D.) Naar de corres pondent van de „Matin" le Geneve meldt, zal dc Fransche minister van buitenland sche zaken Briand Vrijdag en Zaterdag te Parij9 vertoeven om aan de zittingen van den Ministterraad deel te nemen. Zondag zal hij naar Geneve terugkeeren om aldaar de besprekingen inzake de ontruiming van het Rijnland voort te zetten. Duitsche persstemmen. BERLIJN, 11 Sept. (V D De Berlijnsche ochtendbladen bespreken uitvoerig de giste ren door den Franschen minister van buiten landsche zaken Briand in de vergadering van den Volkenbond gehouden rede.. GENèVE, 11 Sept. (Zw. Tel. Ag.). In de hedenochtend gehouden zitting van den Volkenbond, verklaarde de Tsjecho-Slowaak- sche gedelegeerde, Osusky, dat (Ie bescher ming der minderheden niet in het Volken- bondspac, maar bij afzonderlijke verdragen dient geregeld te worden. Veranderingen in de bepalingen moeten slechts plaats hebben met goedvinden van beide partijen. Verder bestreed hij het denkbeeld van jhr. Beelaerts inzake het instellen eener minderhedencom- missie, daar deze eerder onrust zal stichten dan de vrede bevorderen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2