69ste JAARGANG DINSDAG 11 SEPTEMBER 1928 No. 21011 STADSNIEUWS. Prof. Dr. LEO POLAK. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cla. per regel voor advertentisn uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentien uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 'ƒ2.35. per week ƒ0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. PROF. DR. G. A. J*HAZEU. De Staatscourant No. 176 bevat het Ko ninklijk Besluit waarbij met ingang van 17 dezer wegens gezondheidsredenen eervol ontslag is verleend aan dr. G. A. J. Hazeu, als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit al hier, met dankbetuiging voor de bewezen belangrijke diensten. Men zal zich herinneren dat wij eenigen tijd geleden toen het voornemen van prof. Hazeu om heen te gaan bekend werd, het een en ander over prof. Hazeu's werkzaam heid aan onze Alma Mater hebben medege deeld. DE VEREENIGING VAN VROUWELIJKE STUDENTEN BETREKT HAAR EIGEN HUIS AAN HET RAPENBURG. Heden, op den dag waarop ook de inschrij ving van de novieten plaats heeft, is het een feestelijke dag voor bestuur en leden van de V. V. S. L., die een lang gekoesterden wensch in vervulling zien gaan, nu men de nieuwe clublokalen, gevestigd in een eigen huis, en nog wel het fraaie patriciërshuis, vroeger door jhr. De Gijselaar bewoond, in gebruik kan nemen De geheele vacantie door is er door allerlei handwerkslieden naarstig gearbeid om het huis in gereedheid te brengen voor de nieuwe bestemming, die het heden krijgt. Heel wat is er te doen geweest en de zorgen die de be stuursleden gehad hebben in de maanden die thans voorbij zijn, waren vele en velerlei. Het bestuur mag thans evenwel de voldoe ning smaken de leden te kunnen ontvangen in een omgeving, de vereeniging volkomen waardig, want niet slechts is het aanzien van dit eigen huis heel wat voornamer dan de vroegere behuizing op de eerste verdieping van het Nutsgebouw aan het Steenschuur, maar ook de ruimte, waarover men in het nieuwe huis beschikt, i9 meer in overeen stemming met de eischen van de V. V. S. L. Het nieuwe vereenigingsgebouw is een voudig, maar met zeer veel smaak ingericht Parterre vindt men rechts van den in gang een eetzaaltje voor de leden, waarin zoo noodig zestig personen plaats kunnen vinden. Uit den aard van de zaak is de'ze eetzaal eenvoudig ingericht, doch zij is ge zellig en zal stellig vele trouwe bezoekers trekken. Direct grenzend aan de eetzaal ligt de ruime keuken, die door een luik met de eetzaal is verbonden. Ter linkerzijde van den ingang zijn ruime vestiaires ingericht en aan het einde van den fraaian breeden gang is een hall. waarin een electrischen kaarsenkroon is opgehangen die de vereeni ging van het L. S. C. ten geschenke kreeg Aan het einde van den gang, grenzend aan de hall dus liggen de ruime conversatie- kamer, waarin we o.a. het meubilair terug vinden dat ook in het Nutsgebouw werd ge bruikt en daarnaast ligt de bestuurskamer, waarin het ameublement, dat de vereeniging van de echtgenooten van de hoogleeraren ten geschenke kreeg een plaatsje hee'ft ge vonden. Beide laatstgenoemde vertrekken zijn gelegen aan den heerlijken lommer rijken tuin. die zeker een van de grootste attractie van het nieuwe huis zal vormen. Een groot gedeelte van de eerste verdie ping is verhuurd en wordt onderverhuurd aan vrouwelijke studenten. Hier is ook, aan de achterzijde, en dus met uitzicht op den tuin, de bibliotheek. De vloerbedekking is hier met matten en het meubilair en de kasten langs de wan den zijn geheel in stijl. Alleraardigst is de groote tooneelzaal die men ingericht heeft onder de dakpannen op den ruimen zolder van het groote huis en die via een klein trapje in verbinding staat met de kleine tooneelzaal die dwars op de lengte-as van het huis aan de Ra penburgzijde is gelegen. Toen wij hedenmorgen een kijkje namen in het nieuwe huis, zag vooral deze tooneel zaal, waarin groote tafels gedekt stonden voor den feestmaaltijd van leden en oud leden, die er hedenavond gehouden wordt er al bijzonder genoegelijk uit. Het Nutsgebouw verlaten. Omstreeks kwart voor drie hedenmiddag zijn de leden en oud-leden van de V.V.S.L. in de oude lokaliteiten in het Nulsgebouw voor de laatste maal bijeen gekomen. Lang heeft de bijeenkomst daar niet geduurd. Want reeds om drie uur zijn de vrouwe lijke studenten, leden en oud-leden van de V.V.S.L. in cortège naar het nieuwe huis aan het Rapenburg gegaan. In deze cortège wandelden ook Prinses Juliana mede. Het eigen huis betrokken. De weg van het Nutsgebouw naar het Rapenburg 65 is niet lang. En weinige mi nuten nadat men het Nutsgebouw verlaten en leeg achter gelaten had, bereikte de cortège dan ook reeds het nieuwe huis, waarvan de ingang feestelijk met groen was versierd. Daar heeft de presidente een rede gehou den en zijn door anderen vriendelijken woorden gericht tot het bestuur van do vereeniging voor wie het heden een wel zeer heugelijken dag is en om half vier werd receptie gehouden, welke bezocht werd door Z. K. H. Prins Hendrik en door vele vooraanstaande personen uit Acade mische kringen. Wij hopen morgen op de plechtigheden die verder plaats hadden uitvoeriger te komen. VOLKSONDERWIJS. Gisteravond werd in het Nutsgebouw de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van de afdeeling Leiden der vereeni ging „Volksonderwijs". De vergadering werd bijzonder druk bezocht. De voorzitter prof. dr. B. D. Eerdmans constateerde met genoegen dat er onder de vrijzinnigen in Leiden mede in verband met de in den, laatsten tijd door het ge Bij Koninklijk besluit van 6 September 1928 no. 21 is benoemd aan de Rijksuniver siteit te Groningen, in de faculteit der lette ren en wijsbegeerte, om onderwijs te geven in de geschiedenis en wijsbegeerte, de logica en de metaphysica, tot gewoon hoogleeraar dr L. Polak, bijzonder hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden. Prof. Polak is sinds 30 September 1915 als bijzonder hoogleeraar vanwege het Uni versiteitsfonds aan de Leidsche Hooge- school verbonden. meentebestuur genomen maatregelen in zake het lager onderwijs, een toenemende belangstelling voor het openbaar onderwijs en voor de afdeeling van Volksonderwijs in het bijzonder valt-op te merken. Ook uit het jaarverslag uitgebracht door den secretaris den heer P. A. Hibma, sprak een opgewekten geest Het aantal was aan zienlijk vermeerderd. Het werd evenals de rekening en verantwoording van den pen ningmeester goedgekeurd. Tot bestuursleden werden herbenoemd de heeren P. A. Hibma en prof. dr. N. J. Krom. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering werd aangewezen de heer C. F. Bader. Met bijzondere belangstelling werd het verslag gevolgd over de actie door het af deel ingsbestuur gevoerd inzake de oprich ting van een Christelijke school aan het "Morschkwartier. De laatste wijzigingen op voorstel van B. en W. in het openbaar Lager Onderwijs hier ter stede aangebracht, gaf ten slotte -aanleiding tot geanimeerde besprekingen. „PRULLETJE". Door „De Vereenigde Schouwspelers". „De Vereenigde Schouwspelers" onder di rectie van Pierre Mols hebben gisteravond het tooneelseizoen 1928'29 geopend met een opvoering in den Leidschen Schouw burg van „Prulletje", blijspel in drie bedrij ven, naar Gijp's roman „Le mariage de Chiffon", bewerkt door J. A. H. Abeleven. Was 't het fraaie weer, dat weinig tot Schouwburg-bezoek noodde of was wellicht de keuze van het overbekende stuk de oor zaak, dat slechts een matig talrijk publiek deze eerste voorstelling bijwoonde? Hoe het ook zij, de parterre was heel matig bezet en de baignoires en loges wa ren ongezellig leeg. Pierre Mols en de zijnen hebben zich door deze geringe belangstelling echter niet in het minst laten ontmoedigen en een vlotte vertolking gegeven van dit aardige blijspel letje „Prulletje" (mevr.' Emmy Molsde Leeuwe) is het type van een ingénue, die er alles uitflapt wat haar voor den mond komt en deswegen zich gedurig den toorn van haar hooghartige moeder, de markiezin de Bray (mevr. M. HarmsHaspels) op den hals haalt. Deze wil haar met geweld uithuwelijken aan den hertog d'Aubières (ITans Brüning), een edelman zonder geld. een goede veer tiger al, doch van ouden adel, wat hem in de oogen van de markiezin een goede huwe- lijkscandidaat voor haar dochter doet zijn. Maar „Prulletje" wijst zijn aanzoek van de hand op grond van het feit, dat hij te oud is, zij hem niet liefheeft en hem boven dien slechts zou bedriegen, wanneer, als het huwelijk eenmaal voltrokken zou zijn, de ware Jacob zou komen opdagen. Dit is natuurlijk ales behalve naar den zin van haar mama, die haar op alle moge- I lijke manieren het leven onaangenaam maakt. „Prulletje" zoekt troost bij haar vader i (John Timrott) en diens 'halfbroer (Pierre Mols), voor welken laatste zij een diepe ge negenheid heeft opgevat. En ook deze voelt zich hoe langer hoe meer aangetrokken tot het 18-jarige meiske, dat onder een mom van onverschillige oppervlakkigheid een warm kloppend hart in haar boezem draagt. Maar ook hij is om en bij de veertig en vreest derhalve eveneens afgewezen le worden. Prulletje doel alh?9 om hem van het tegendeel te overtuigen, doch tevergeefs En eindelijk trekt zij dan de stoute schoe nen aan en vraagt.. hem ten huwelijk. Waarop ..Oompje" zich niet langer bedenkt en zijn „Prulletje" in de armen sluit.... Zooals gezegd hebben de Schouwspelers dit stuk vlot over het voetlicht gebracht Mevr. M0I9 had d%dankbare rol der onver schillige flap-uit en deed de zaal door haar onparlementaire uitvallen herhaaldelijk hartelijk lachen; af en toe was haar onge dwongen losheid evenwel wel ietwat gefor ceerd; naast haar verdienen John Timrott als haar vader, Pierre Mols als haar oom en vooral ook mevr. Harms als de koud-voor- name moeder speciale vermelding. Ook de bijrollen waren goed bezet. De aanwezigen hebben door hartelijk applaus van hun instemming getuigd. Het L. S. E. .Sappho" kortte de enlre- actes met muziek KUNSTAVOND VOOR HERHALINGS- PLICHTIGEN. In de Stadsgehoorzaal. Het Chr. Militair Verband spant ook dit jaar alle krachten in om den militairen, die gedurende zeventien dagen voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn, in de avonduren, als zjj vrij van dienst zijn, afleiding te bezorgen. Gisteravond had men in de Stadsgehoor zaal, die zeer goed bezet was, een kunst avond georganiseerd, waarop het L. S. E. „Euterpe" een uitgebreid programma ten gehcore heeft gebracht, dat bij de aan wezigen een dankbaar onthaal vond. De heer W. Siebesma, uit Voorburg, heeft de muziek afgewisseld met eenige eveneens zeer welgeslaagde voordrachten. Met een kort woord werd de kunstavond door den heer J. Bos, voorzitter van het Chr. Militair Verband geopend. Zeer voldaan en dankbaar voor den genot vollen avond, die hun was bereid, verlieten de militairen de Gehoorzaal. Hedenmiddag even na twaalf uur had op de brug Zoeterwoudsche SingelFruin- straat een aanrijding plaats tusschen een met paard bespannen fruitwagen van den heer O. en een rijwiel bereden door den 12-jarigen B. de L. uit de Driftstraat. Het knaapje kwam de Cobethstraat uit en merkte niet op, dat de fruitwagen den hoek om kw_am rijden. Hij kreeg een der wielen tegen de rechter knie en moest binnengedragen worden in de woning van dr. van Eek, waar hij werd ver bonden. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. Naar wij vernemen zal op 16 Septem- tember om 10.23 een extra trein van hier naar Amsterdam vertrekken voor de deel nemers aan de betooging te Amsterdam, door de S. D. A. P. en de N. V. V. georganiseerd voor staatspensioen, ontwapening enz. Op den avond van dien dag zal een extra trein, die om 20.07 hier aankomt naar Leiden teruggaan, en stellen de Leidsche deelnemers zich voor, met de muziek van Nieuw LeVen en met ontplooide banieren in optocht van het station naar het Volksge bouw op de Heerengracht te trekken. Hier voor is reeds toekenning aan den burge meester gevraagd. De A.N.W.B. en de Kon. Ned. Automo bielclub hebben zich tot den minister van Waterstaat gericht met een verzoekschrift, waarin wordt aangedrongen op bespoedi ging van het werk tot verbetering van den weg van Leiden over Alphen naar Bode graven. Onze oud-stadgenoote mej. A. van der LelieLandman won met het door haar in gezonden gebreide kleed, op de jaarlijksche tentoonstelling te Lethbrigde in Canada een eersten prijs. Wij vestigen de aandacht op de ad vertentie in dit nummer betreffende den Cursus voor Vervolgonderwijs in de Chr. School aan de Hoogt. Kerkgracht 20a, al hier, uitgaande van de Geref. Schoolver- eeniging. Ouders van' jongens en meisjes, die de Lagere School hebben verlaten, wordt hier gelegenheid geboden, om hun opgroeiende kinderen verder Chr. onderwijs le doen geven. Gisteren is de tweejarige P. B. van een zoldertrapje gevallen in de woning van zijn ouders aan de Vesteslraat. Het knaapje werd door den E. II. D. naar het Acad. Zieken huis vervoerd, daar het een lichte hersen schudding had gekregen. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een scherpe rede van Briand Felle critiek van de Dnit- sche pers De besprekingen over de ontruiming van het Rijnland. Precies twee jaar na zijn welkomstrede in de vergadering van den Vplkeabond tot de Duitsche delegatie heeft Briana op de zelfde plaats een groote rede gehouden, die niet alleen levendige verbazing, maar bij velen ook verontwaardiging heeft gewekt. Bijna voortdurend kreeg men den indruk, dat de Fransche minister polemiseerde tegen den Duitschen rijkskanselier Müller, waarbij hij nu en dan als het ware dreigend den vmger ophief en wees op Müller, alsof deze in de bank der beklaagden zat, Briand legde er den nadruk op, dat Sovjet-Rusland onmiddellijke algemeene ont wapening eischt, doch dagelijks zjjn leger materiaal en aantal manschappen uitbreidt. Zelfs Duitschland ontwapende niet volkomen; het bezit nog een leger van 100.000 man met een voortreffelijk kader en prachtig geoutilleerd, hetgeeD het mogelijk maakt aanzienlijke reserves van materiaal te voor zien. Genève zou zjjn plicht niet doen indien hel geen rekening met deze feiten hield De vredesgeest dient voldoende ontwikkeld te zijn bij de volken, opdat de regeeringen niet bij machte zijn haar macht te mie bruiken. In de woorden van den Franschen minister zit zonder twijfel veel waarheid en er kan geen bezwaar tegen zijn, dat hij deze feiten heeft aangestipt, maar hij had dat kunnen doen op een andere manier, door zich zachter uit te drukken, en door een meer welwillende houding, waardoor de thans bij de Duitschers verwekte paniekstemming achterwege ware gebleven. Dat hij dit achteraf zelf gevoeld heeft, blijkt uit het feit, dat hij Da afloop de internationale pers verzocht heeft de3 avonds bjj hem te komen en dat hjj in die confe rentie nadrukkelijk in het licht heeft gesteld dat zijn rede allerminst agressief bedoeld was en dat het geenszins zgn bedoeling is geweest Duitschland te beschuldigen. Onder BINNENLAND. Opening van het eigen clnbgebouw van de V. V. S. L. aan het Rapenbnrg, in tegen woordigheid van Z. K. H. Prins Hendrik en Prinses Jnliana. (Stadsnieuws, le Blad). Het Koninklijk bezoek aan de Aotter- damsche havens en aan de Nenijto. (Binnen land, 2e Blad). De S. D. A. P. en de kwestie-Stenhnïs, (Binnenland, 2e Blad). Vergiftiging te Rotterdam; een geheel gezin ziek; een kind van vijf jaar overleden. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. Scherpe critiek der Dnitsche bladen op de rede van Briand. (Buitenland, 1ste Blad). Kellogg over het anti-oorlogspact. (Buiten land, 1ste Blad). Vreeselijk spoorwegongeluk in Tsjecho- Slowakije; reeds 18 dooden. (Buitenl. Ge mengd en Telegrammen, 1ste Blad). alle omstandigheden zal hij de traditioneele Locarno-politiek voortzetten. Het is goed, dat Briand deze verklaring heeft afgelegd, maar het is jammer, dat hij de strekking ztjner rede niet eerder in haar vollen omvang heeft begrepen. Want inmiddels waren de Duitsche bladen op do hoogte gebracht en het spreekt vanzelf, dat daarmede gelijktijdig de critiek is losgeko men. Georg Bernharndt, de hoofdredacteur van de Vossische Zeitung, seint aan zijn blad, dat de rede van Briand den geest van Locarno onwaardig was. Wat echter nog, ongunstiger is: ze was ook Briand zelf on waardig, daar de rede aan een Duitscr.o regeering, die minder sterk zou steunen op de politieke partgen dan de tegenwoor dige, zeker den genadeslag had gegeven. Deze rede heeft den voortgang van verdere onderhandelingen ter verbetering van de Duitsch-Fransche betrekkingen, de ontrui ming van het Rijnland en tevens de regeling van de vraagstukken over het herstel, be langrijk gedwarsboomd. Bernhardt beschouwt de rede als een gril van den Franschen minister van buitenlandsche zaken. Was ze da' inderdaad, dan zou Briand goed doen dit zoo spoedig mogelijk aan Duitschland te doen weten. Duitschland en Frankrijk hebben niet veel tijd te verliezen, indien ze nog bijtijds tot elkander willen komen. Het „Acht Uhr Abendblatt" schrijft; Terwijl Briand vroeger steeds beweerde, alleen te pleiten voor wereldvrede, was zijn nu gehouden rede niets anders dan °en pleidooi voor het Fransche standpunt. Het blad zegt voorts, dat in de Duitsche dele gatie naar aanleiding van de rede van Briand consternatie heerschte. De delega tie heeft zich voorloopig onthouden van elke officieele uitlating; ze wacht eerst den officieelen tekst van de rede af. In som mige kringen wordt de rede zelfs beschouwd als het einde van de Duitsch-Fransche po litiek van toenadering. De corresponded van het blad besluit zijn uitvoerig telegram aldus; Tot hoopvol uitzicht geeft de rede van Briand geen aanleiding; hij heeft met zijn woorden zijn hec-r en meester Poincaié overtroefd. De Duitsch-Nationale Nachausgabe is ook van meening dat de rede van Briand voor elk denkend mensch het einde betee- k'ent van elke poging tot het voeren van een politiek van toenadering. In toon en inhoud gaat de rede veel verder dan de jongste redevoering gehouden door Poin- caré. De rede van Briand beteekent een ver nietiging van de zoogenaamde atmosfeer van Genève en bewijst tevens dat Frankrijk er niet aan denkt de sabotage van de ont wapeningsonderhandelingen te staken. Het „Berliner Tageblatt" rept van de groote verbazing, waarmede men in Berlijn- sche politieke kringen heeft kennis geno men van de rede van Briand. Niet alle-n de uitlatingen zelf hebben hier het poli tieke publiek verrast, maar ook de scherpe toon van de rede. Dit geldt bijvoorbeeld voor de uitdrukking waarmede Briand zich tot de Duitsche delegatie richt: „Wij zijn hier niet een internationale van partijen, maar een internationale van volken". Ook in andere uitdrukkingen ziet men hier den wensch tot hatelijkheden. Men vermoedt hier. vervolgt het Tageblatt. dal de Fran sche minister van Buitenlandsche Zaken een dergelijken scherpen toon heeft gekozen om redenen van binnenlandschen politie-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1