VAN ALPHEN SPECULAAS Hoeden-Week KOFFERS EN TASSCHElC CH0UX DE PARIS. Nog enkele dagen AGENDA. S. G. J. DE GROOT, NOORDE1NDE 11. REPARATIE-INRICHTING. BANKETBAKKERIJ Nieuwe Rijn 62, Telefoon 78 VRAAGT BUITENLAND. in HET BOORDENHUIS. Vrijdag. Pieterskerk: Wijdingsavond. 8 uur n.m. K n t w ij k-a a o-Z e e (Geineentezaal) Spr. ds. Zandt van Delft. 8 uur Dam. Zaterdag. Concertgebouw L'Union: Feestavond Mandoline Ver. Kunst en Vriendschap 8 u. Vrije Ev. Gem. (Middelstegr.): Openlucht- same.nkomst Vrouwenkerkhof. 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-thealer", Stationsweg; Bioscoop- en Variété-voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiematinee. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 3 Sept. tot en met Zondag 9 Sept. waargenomen door de apotheken der II.H. G. F. Reyst, Stetnstraat 35. Telef. 136 en A. J. Donk, Doezastraat 31, Telef. 1313. RECLAME. Giro 35938. Telef. 706. 5962 ACTIE IN DE SIGARENINDUSTRIE. De onderhandelingen worden hervat. Men seint uit Eindhoven aan de „Volks krant": De R.-K. en Christelijke Tabaksbewcr- kersbond ontvingen van het Verbond be richt, dat het hun uitspraak dat deze binnen eenigc dagen een uitnoodiging ver wachten om de noodige besprekingen over de regeling der arbitrage te voeren aan neemt. Eveneens dat door het Verbond met ge noegen werd aanvaard hun bereidverkla ring om overeenkomstig hun subsidiair voorstel mede te werken om langs den weg van directe onderhandelingen tot overeen stemming te komen, waardoor natuurlijk totdat de onmogelijkheid eener overeen stemming mocht blijken, hun primaire uitspraak wordt opgeschort. De vier werkliedenorganisaties zijn door het Verbond uitgenoodigd tot een confe rentie op ais. Dinsdag 11 dezer, terwijl ook de R.-K. Vereeniging van Sigarenfabrikan ten overeenkomstig haar bereidverkla ring is verzocht mede tegenwoordig te zijn. De R.-K. en Christelijke bonden gaan dus met de twee andere werkliedenorganisaties opnieuw onderhandelingen voeren met de hvee patroonsorganisaties om te trachten een nieuwe C.A.O. af te sluiten, terwijl - als deze onderhandelingen onverhoopt mis lukken met beide patroonsorganisaties wordt gearbitreerd. HET VERZOEK DER VERVENERS. Waarom het werd afgewezen. Omtrent de redenen, welke geleid hebben tot afwijzing van het verzoek der verveners om het z.g. „kwartje van Kan" weder in te voeren, vernemen wij, dat deze hoewel de Regeering zich bewust is van de moeilijk heden, welke voor de gemeente Emmen zul len ontslaan kort samengevat de vol gende zijn: le. De toestand op de kolenmarkt maakt inperking van de turfproductie noodig; het toestaan van het „kwartje" zou juist in te genovergestelde richting werken. 2e. De vooruitzichten voor het veenderij- bedrijf, in verband met de kolenpositie, is zoodanig, dat geenszins vaststaat dat op den duur 1 kwartje voldoende zou blijken te zijn. 3e. In het toekennen van het kwartje zit de lendenz om den aandrang lot de zoo nood zakelijke mechanisatie tegen te houden. 4e. In tegenstelling met de hulp in 1926 verleend, zou het kwartje thans niet voor één seizoen kunnen worden gegeven, dus zou het hulp worden met een blijvend karakter. Dit zou in strijd zijn met de opvatting der Regee ring omtrent het toestaan van steun aan in nood verkeerende bedrijven. INTERNATIONALE BESTRIJDING DER TUBERCULOSE. Dr. Berger, de directeur van den Veeart- senijkundigen Dienst, is door den directeur der hygiënische afdeeling van den Volken bond uitgenoodigd tot een bespreking over een werkprogram ten aanzien van de inter nationale bestrijding der tuberculose bij mensch en dier, door entingen volgens de methode Calmetli-Guérin, en zitting te ne men in de veterinaire commissie. Dr. Berger heeft met volle instemming van den minister van binnenlandsche za ken en landbouw deze uitnoodiging aange nomen. Gelijk bekend hebben, onder leiding van dr. Berger, sedert begin 1925 de bedoelde entingen als proefnemingen op de daarvoor in aanmerking komende veehouderijen hier te lande plaats. KET GROENE KRUIS. In het gebouw Zeeburg te Harlingen is de 17e algemeene vergadering gehouden van „Het Groene Kruis". De voorzitter deelt mede in dank als ge schenk te hebben aanvaard van een echt paar te Den Dolder een groot gebouw al daar. dat zal moeten dienen als rustoord voor vrouwen en meisjes. Met de inrichting van dit gebouw voor dit doel is circa f. 45.000 benoodigd. waarvoor reeds voor een bedrag ad f. 28,023.55 bijeen is ge bracht. De voorzitter spreekt de hoop uit dat dit jaar nog de restende pl.m. f. 17.000 zal worden verkregen, opdat het voorgenomen plan behoorlijk kon worden verwezenlijkt. Voor het congres, dat het volgende jaar te Scheveningen zal worden gehouden wordt rijkssubsidie verwacht. Het rapport der commissie in zake de ouderdoms- en invaliditeitspensioenen van wijkverpleegslers-huisbezoekslers gaf tot eenige besprekingen aanleiding. Naast de hulde, die dr. Beekenkamp aan de samen stellers bracht en welke een der 3 commis sieleden voor 7/8 deel wenschte zien toege bracht aan den voorzitter en dr. J. D. Hef- ling te 's Gravenhage, gaf deze laatste een kleine toelichting over een zinsnede ten doel hebbende om ook anderen in de regeling te kunnen betrekken. Het jaarverslag over 1927 gaf den heer Beekenkamp aanleiding ten opzichte van het steunfonds voor hulpbehoevende inva- liede wijkverpleegsters op te merken, dat dit fonds meer steun verdient dan het tot dus verre ondervindt en beveelt dit fonds bij de provinciale afgevaardigden ten zeerste voor meerdere financieele steun aan. Volgens spreker moet het goede doel uiteengezet worden en er meer worden gepropageerd in de plaatselijke afdeelingen. De voorzitter is het hiermee eens, terwijl dr. Hefting op merkt, dat de betrokkenen suppletoir in het pensioenfonds voornoemd zullen worden opgenomen. De rekeningen over 1926 en 1927 werden behoudens een tweetal minder belangrijke opmerkingen goedgekeurd evenals de be grooting voor 1929. Na de rondvraag werd de vergadering gesloten. NAT. CHR. GEHEELONTHOUDERS- VEREENIGING. De Nat. Chr. Geheelonthouders-Vereeni- ging hield te Groningen haar algemeene ver gadering onder voorzitterschap van ds. P. Veen, van Utrecht. De leden van het hoofd bestuur: ds. Veen, van Utrecht, ds. Valeton te Zwolle en mr. baron Van Verschuer van Beesd werden als zoodanig herkozen; even eens ds. A. J. iMontijn van Utrecht als lid van de commissie van redactie. Een voorstel, om bij de Zwitsersche Spoorwegvereenigingen aan te dringen op maatregelen tegen het veelvuldig in Zwit serland voorkomend drankmisbruik onder het spoorwegpersoneel werd aangehouden voor nader onderzoek. Naar aanleiding van gedane vragen wer den door den directeur der Vereeniging, ds. A. J. Montijn van Utrecht, inlichtingen ver strekt over pogingen om iets te doen onder de arbeiders bij de Zuiderzeewerken, alsook over de voor- en nadeelen van een even- tueele verlaging van den accijns op het ge distilleerd. Andere voorstellen betroffen de propaganda uitgaande van de Vereeniging. Inleidingen werden gehouden door ds. Va leton over den invloed van het alcoholisme op de kinderverwaarloozing, en door ds. Montijn over den toestand der Vereeniging. Aan den avond van den eersten vergader- dag had een samenkomst plaats in de geheel gevulde Martinikerk, waarin, na het ope ningswoord van den voorzitter, het woord werd gevoerd door dr. A. II. Edelkoort van Meppel en ds. G. Venema van Loosduinen. Muzikale medewerking werd verleend door het Kerkelijk Zangkoor, onder directie van den heer F. W. Kuiper. HET 175-JARIG BESTAAN VAN DOUWE EGBERTS FABRIEKEN TE JOURE De N.V. Douwe Egberts Tabaksfabrieken, Koffiebranderijen en Theehandel, thans ge vestigd te Joure in Friesland en te Utrecht, werd 175 jaar geleden in het eerstgenoemde stadje opgericht. Het bedrijf, op bescheiden voet begonnen, heeft zich ontwikkeld tot grooten omvang en is intus9chen omgezet in een naamlooze vennootschap, die haar relaties door het ge- heele land heeft. Ter gelegenheid van het jubileum heeft de directie der N.V. een Gedenkschrift uit gegeven, waarvan de tekst is verzorgd door Joh. Chr. Wijnand. Herman Moerkerk heeft de aardige illustraties bezorgd. Het boekje geeft een goed overzicht van al wat er in de 175 jaren van het bestaan van de bekende zaak is geschied. Het is op prettige wijze geschreven, zoodat het ook voor wie niet in directe relatie tot de zaak staat de moeite waard is om te lezen. Typo grafisch is het keurig verzorgd. UIT NED. OOST-INDIF BRANDEN. PONTÏANAK, 5 Sept. (Aneta). Een groote brand vernielde 17 huizen. De ma- terieele schade wordt geraamd op 50.000 gulden, waarvan niets verzekerd was. Ongelukken kwamen niet voor. SOERABAJA, 5 Sept. (Aneta). Gister middag om 4 uur is de goedang van de Auslralion Film East Limited, waarin een groote hoeveelheid films waren opgeslagen, door brand vernield. De oorzaak is ver moedelijk zelfontbranding der films. Hel Éuropeesch personeel kon zich ter nauwernood redden. De schade is nog on bekend, maar vermoedelijk groot. RECLAME. van VAN ALPHEN, prima qualiteiten vauaf 10 cents per ons. 6509 DE ALGEMEENE TOESTAND. Een pessimistische rede van den Noorschen minister-presi dent. Ongerustheid over de buitengewone bewapeningen. De kwestie tnsschen Polen en Lithanen. In de gisteren gehouden vergadering van den Volkenbond zijn de algemeene bespré- kingen over het verslag van den secretaris generaal voortgezet. De voorzitter deelde mede dat van den Duitschen rijkskanselier, dr. Stresemann, een telegram was ontvan gen, waarin hij dank betuigt voor de hem toegezonden wenschen. Daarop nam de ver tegenwoordiger van Australië, senator Mc Lachlan, het woord. Hij wees er op. dat men op het gebied van de veiligheid en de arbitrageverdragen voorzichtig moet zijn. Tegenover de voorstellen, welke tot nu toe gedaan zijn door de veiligheidscommissie houdt hij de wederzijdsche veiligheids- en arbitrageverdragen voor doelmatiger. Ook op economisch gebied adviseerde hij den Volkenbond tot groote voorzichtigheid. Hij achtte het in het bijzonder niet de taak van den Volkenbond zich te mengen in de tarieven der verschillende landen. De Noorsche minister-president Moh- winckei sprak zijn groote ontevredenheid uit over de werkzaamheden van den Raad en verweet hem gebrek aan onpartijdigheid. In plaats van de vele voorloopige oplossin gen. moest de Raad voor brandende vraag stukken nu eindelijk eens met een defini tieve oplossing komen. Mohwinckel ver klaarde een tegenstander te zijn van het voorstel om de Raadsvergaderingen van vier tot drie te verminderen en evenzeer was hij tegen de herkiesbaarheid der Raadsleden, omdat het belang van alle landen eischte, dat aan 't beginsel van toer beurten tot vernieuwing van een deel van Jen Raad strikt de hand wordt gehouden. De Volkenbond moet ver boven alle par tijen staan en moest tot handhaving van dit beginsel veel meer gebruik maken van de medewerking van het Internationale Hof in Den Haag. Ook zijn ambtenaren moeten het karakter van Volkenbondsambtenaren zoo nauwgezet mogelijk bewaren en moesten er zorgvuldig voor waken noch nationale, noch particuliere belangen te dienen. Mohwinckel sprak verder over de at mosfeer des vredes, die niet heerscht zoo als wenschelijk ware. Hij geeselde scherp de militaire tendensen, die ondanks alle leed van den pas geëindigden oorlog weer hoogtij vieren. Ofschoon men in de Engelsche pers heeft kunnen lezen, dat Londen van de lucht uit met de moderne oorlogsvliegtuigen in en kele uren te verwoesten zou zijn, gaat men rustig verder met het bouwen van vernie- lingswerktuigen, alsmede met het op stapel zetten van duikbooten en het vervaardigen van giftige gassen, die slechts namelooze ellende over de menschheid kunnen bren gen. Mohwinckel herinnerde aan de phosgeen- ramp te Hamburg, en de gevaren, die zelfs in tijden van vrede de civiele bevolking door het springen van gifgashoudende werktuigen bedreigen; hij sprak over de be richten in de internationale pers over ge houden of nog te houden groote manoeu vres te land en ter zee en besloot uit dit alles, dat de vredes-atmosfeer erg gedrukt is, omdat overal nog de oorlogspsychose heerscht. Op sociaal, humanitair en economisch gebied zijn de laatste jaren vorderingen ge maakt, echter niet op politiek gebied; het verdrag van Kellogg is volgens Mohwinckel het eenige geweest. Na de rede van Mohwinckel heeft een groot aantal gedelegeerden en het publiek krachtig geapplaudisseerd. Mohwinckel ein digde met den eisch, dat men in de geheele wereld de spreuk zou waar maken, die ge grift is op den penhouder, die te Havre aan Kellogg geschonken is, n.l. „si vis pacem para pacem". De Beigische minister van buitenlandsche zaken, Paul Hymans, wees op de groole beteekenis van de uilvoering van de in 1927 onder voorzitterschap van den toen- rraligen Belgischen min.-president Theunis door de economische wereldconferentie ge nomen besluit voor het economisch her stel van Europa. De spreker geloofde, dat een pessimistische opvatting van de poiitieke toestanden in de tegenwoordige politieke betrekkingen tusschen de Euro- pee9che volken niet noodig is. Er zijn gedurende de laatste jaren belangrijke stap pen tot toenadering tusschen de eertijds vijandige Staten gedaan. Ernstige ongerust heid veroorzaken slechts de buitengewone bewapeningen te land en le water en in het bijzonder in de lucht. Er bestaat gevaar, dat de bewapeningswedloop tot ernstige conflicten leidt. De Volkenbond heeft echter door zijn bemoeiingen den weg tot verbetering van de betrekkingen gewezen. In het bijzonder noemde hij de werkzaam heden van de commissies van arbitrage en veiligheid en de voorbereidende werkzaam heden van de ontwapeningscommissie van den Volkenbond. België zal al deze werk zaamheden door ziin medewerking bevor deren In de zitting van den Volkenbondsraad heeft men een begin gemaakt met de behan deling van het conflict tusschen Polen en Litauen. Jhr. Beelaerts van Blokland bracht ver slag uit over den tegenwoordigen stand der onderhandelingen en betreurde haar mis lukking. Zaleski (Polen) verklaarde, dat hij er niets aan toe te voegen had, daar Polen niet verantwoordelijk is voor het échec. Woldemaras, de Litausche minister president, gaf een uiteenzetting van het Litausche standpunt. Hij gaf een verklaring van de mislukking der onderhandelingen: Polen heeft onder de aanbevelingen van den Volkenbondsraad uitsluitend de ver- keerskwesties behandeld, doch hel onder houdt aan de grens van Litauen militair georganiseerde benden. De minister gaf een overzicht van de ontwikkeling van het conflict sedert den overval van generaal Zeligowski. Litauen heeft er geen 9chuid aan, dat de onderhandelingen met Litauen zoo langzaam vorderen. De uiteenzettingen van den Litauschen premier maakten op de vergadering een pijnlijken indruk. Algemeen bleek ontstem ming over de manoeuvres, waardoor Wol demaras telkens uitstel tracht te verkrijgen. Op voorstel van Procope werd besloten de verdere besprekingen uit le stellen tot heden. De Zuid-Slavische minister van buiten landsche zaken, Marinkowitsj en de Tsje chische minister van buitenlandsche zaken dr. Benesj hebben zich Woensdagavond, naar eerst thans bekend wordt, naar Briand begeven en hebben tegenover hem den wensch uitgesproken, dat de Kleine Entente over den gang der onderhandelingen van de geallieerde regeeringen met Duitschland over de kwestie van de ontruiming van hot Rijnland op de hoogte gehouden worden, daar elke beslissing over de ontruiming van het Rijnland ook de belangen van de Kleine Entente raakt. Verder zouden, naar mede gedeeld wordt, de Zuid-Slavische minisler van buitenlandsche zaken en de Tsjechische minister van buitenlandsche zaken tegen over Briand op de beteekenis van de aari- sluitingskwestie tusschen Oostenrijk en Duitschland ook voor do Staten der Kleine Entente en het daaruit voortspruitende ge vaar gewezen hebben. 4 Uit Londen wordt gemeld dat Lord Cushendun gisteren heeft medegedeeld dat Engeland in onderhandeling is getreden met Japan over ontwapening ter zee. DUITSCHLAND. Nieuwe complicaties in de zaak-Stinnes. Bij de instructie van do zaak van Hugo Stinnes Jr. heeft zich een nieuwe verwik keling voorgedaan. De secretaresse van den rechter van instructie, die het onder zoek leidt, wordt er namelijk van beschul digd uit de school geklapt te hebben. Gis teren is nu in de eerste plaats onderzocht of het jongo meisje het onbewust of tegen vergoeding heeft gedaan. Tot nu toe staat alleen vast tl at ze zich tegenover buiten staanders een paar maal op onvoorzichtige wijze, hangend het onderzoek, heeft uit gelaten. Zij is op staanden voet uit haar betrekking ontslagenvan haar arrestatie is voorloopig afgezien. Volgende week Woensdag zal een besluit worden genomen over het al of niet voor loopig in vrijheid stellen van Stinnes. Uit het onderzoek zou voorts nog zijn geble* ken dat een Amsterdiamsch bankier en een Parijsch makelaar ernstig zijn belast; in dien mogelijk zullen deze beide personen te Berlijn worden verhoord. De beide vliegers Risticz en Zimmermann zijn gisteren te Moskou opgestegen om naar Berlijn to vliegen. ENGELAND. De Prins van Wales op reis. Het congres der vakvereenigin- gen vóór overleg met de patroons De prins van Willes is gisteren uit Lon den vertrokken voor zijn reis naar Oost- Afrika. Op verzoek van den prins waren geen autoriteiten aanwezig, maar een groote menigte juichte den prins bij zijn vertrek toe. Hij was vergezeld van zijn broer, den hertog van Gloucester. Het vakvereenigingscongres le Swansea heelt gisteren het belangrijkste punt van de agenda besproken- het overleg met de pa troons door gemachtigden van den alge- raeenen raad. Het rapport van de betrokken commissie gaf tot een heftig debat aanleiding. Citrine en Clynes verdedigden het rapport, niet ter wille der bereikte of nog te bereiken resul taten, maar uit het beginsel, dat alles, wat tot lotsverbetering van den arbeider kon strekken, op den weg van den algemeenen raad lag, dus ook het punt in kwestie. Brownley van de machinisten en Cook be streden het rapport op grond dat de Raad zich bevoegdheden had aangematigd, die hij slechts van het Congres kon krijgen. Cook hi«id weer een bijzonder heftige rede. Hij gaf toe, dat de leiders te goeder trouw de uitnoodiging van Sir Alfred Mond hadden aanvaard, maar na de eerste bespreking hadden zij tot het besef moeten komen, dat zij in het hol van den leeuw waren beland. De goede trouw van beide partijen deed niets af aan de harde waarheid, dat econo mische wetten de samenleveing beheersch- ten, en de arbeiders moesten nooit in eenige soort van alliantie treden met de patroons, die in wezen hun vijanden waren en zou den blijven. Aan het slot van zijn rode wond Cook zich zóó op dat hij flauw viel en uit de zaal moest worden gedragen. Direct daarop ver klaarde Herbert Smith, de voorzitter der mijnwerkers, dat de meerderheid zijner organisatie het niet met hun secretaris, Cook, doch met hem eens was. liet voorstel in zake het overleg werd ver volgens met een reusachtige meerderheid aangenomen. DENEMARKEN. Toetreding tot het pact van Kellogg. Draadloos wordt uit Kopenhagen gemeld, dat het Deensche ministerie van buiten landsche zaken op 4 September den Deen- schen gezant te Washington een nota heeft overhandigd, waarin de Deensche regeering de uitnoodiging om tot het- anti-oorlogver drag toe te treden formeel aanvaardt. ZUID-AFRIKA Een overeenkomst met Portugal. Tusschen de Unie van Zuid-Afrika en Portugal is een verdrag gesloten betreffende de regeling van de kwestie van de inheem- sche arbeiders. Naar verluidt moeten vol gens deze overeenkomst uit Portugeesch- Afrika afkomstige arbeiders zich voor min- RECLAME. 6473_ stens achttien maanden lot werk in de mij nen van de Unie verplichten. Eerst na af loop van dezen termijn krijgen zij he* grootste gedeelte van hun loon. MEXICO. Wordt generaal Mannel Fe» Trevino president? Een bericht uit Mexico aan het blad IV Continental deelt mede, dat de Mexicaan- sche afgevaardigden en senatoren het eens zijn over de aanwijzing van generaal Ma nuel Perez Trevino, gewezen chef van den generalen staf van Obregon, als voorloopig president. President Calles, de militaire be velhebbers en de gouverneurs zouden zich met deze keuze kunnen vereenigen. BUITENLANDSCH GEMENGD. VERBLIJF VAN CHINEESCHE ZEEROOVERS ONTDEKT. Volgens telegrammen uit Shanghai zijn C'hineesche troepen er na hevige gevechten in go&laagd een kasteel te veroveren, dat do verblijfplaats bleek te zijn van een be ruchte bende Ohineescho zeeroovers. Het kasteel, dat 130 zalen bevatte, was omgeven door een hooge muur. Het beleg duurde enkele dagen, terwijl aan de bestorming behalve troepen van de Chineesche marine ook Europeesche militairen deelnamen. lp het kasteel bevonden zich nog veertig gevangenen, die in de boeien waren ge slagen, of op tafels gebonden in de hali, waarvan de steenen pilaren met bloed be vlekt waren. Voorts werden tal van af schuwelijke folterwcrktuigen gevonden, welke ook geheel met bloed bevlekt waren. Honderden slachtoffers, die hier in gij zeling gehouden werden, moeten hier den dood gevonden hebben. Het kasteel zelf is gelegen midden in een dicht woud op een eiland aan de Hinghwa- •bani in de provincie Fu-Kien. Tientallen koopvaardijschepen zijn in handen van deze bandieten gevallen waar bij honderden passagiers werden geplun derd en na de ergste folteringen vermoord door de onverlaten, wier operaties ten minste een kwarbeeuw geduurd hebben. STEENEN GEGOOID NAAR EEN TREIN. Opgeschoten jongens hebben tusschen Vallendar en Bendorf steenen gegooid naar den trein, die 's nachts om tien minuten voor twaalven uit iihrenbreitetein vertrekt. Een van de steenen trof den stoker zoo ernstig, dat hij in elkaar zakte. De machi nist stopte dadelijk en waarschuwde de rijksvoldwacht, die dadelijk de daders ach terna zette, die do wijk hadden genomen in de richting Weitersburg. Tot dusver zijn zij nog niet gepakt. De rijksspoorwegmaat- Rchappij heeft een beloondng op hun aan houding gezet. VAN BRI7SCH-INDIË NAAR LONDEN IN 47s DAG. Kapitein Barnard en dè vlieger-officier Alliott zijn gisteravond te Croydon ge land na, de snelste reis die ooit tusschen Indië en Londen is afgelegd. Zij deden. 4Vi dag over de 5000 mijl. ERNSTIG ONGEVAL IN EEN BARNSTEENFABRIEK. In de Staatsba ra steen fabriek Palmnicken bij Koningsbergen is een ernstig ongeval gebeurd. Plotseling geraakten groote mas sa's aarde in beweging en stortten 40 Me ter diep naar beneden, waardoor een treintje van een smalspoor baan, bestaande uit een locomotief met 15 wagens mede omlaag stortten. Een opzichter en vijf ar beiders werden bedolven. De opzichter en een der arbeiders konden slechts als lijken worden geborgen. De vier andere bedolven arbeiders werden ernstig gewond. De oor zaak van het ongeval kon nog niet worden vastgesteld, maar men neemt aan, dat de aardmassa door het spoelen van het water in beweging is geraakt. DE OPSPORINGEN NAAR AMUNDSEN. Te Oslo is gisteren een conferentie ge houden in zake. het zoekon naar Amundsen. Men besprak het voorstel van den Fran- echen admiraal Herr, van de „Strassbourg" om de opsporingen in het ijs naar de Lath am" te staken. Allen waren het et over eens, dat het onderzoek in het üs op grond van de tot nog toe verkregen in lichtingen. gestaakt kan worden. De op sporingen langs de Noorsche kust zullen voortgezet worden. Bij TromsÖ zijn nog meer wrakstukken van het vliegtuig van Amundsen gezien. TWEEDE INTERNATIONAAL BOEEDRUKEERSCONSRES. Op de Pressa tc Keulen is het tweede internationale boekdrukkerscengres aan gevangen. Tal vaD sprekers, o.w. Severing, de rijksminister van buitenl. zaken, hebben het woord gevoerd. DUITSCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Gistermiddag is het gewoDe vliegtuig van de Liju ErfurtMünchen, de D ISO, bij een noodlanding in de buurt van Forcü- heim verongelukt. De bestuurder Zander en beide passagiers ziin gedood. DRIE KINDEREN LEVEND VERBRAND. Tijden*» der, pluk van de hop zijn drie Londensche kinderen twpe broertjes en een zuster, die hun vacantie buiten doorbrach ten. door een brand in een hut bii eefl hoeve \l ^urt van Staplehurst (Kent) levend verbrand. 21

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2