694te JAARGANG VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1928 No. 21008 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. DE KONINGINNEFEESTEN TE WARMOND. BINNENLAND. De Burgemeester v. Hillegom de heer D. Wentholt t Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: SO Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd rijn. Voor alle andere adverlentiën 85 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2 35 4- portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van C. Meers- boek, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaarplaats voor benzine in het perceel Langebrug No. 99. kadastraal bekend Gemeente Lpidem, Sectie G. No. 1198, met bovengrondsche aftap- Inrichting vóór dat perceel, is verdaagd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZËN, Burgemeestef. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 7 September 1928. 6520 PELGRIM FATHERS GENOOTSCHAP TE LEIDEN. De plechtigheid in de Pieterskerk. Bij de onthulling van den gedenksteen voor Rev. John Robinson in de doopkapel der Pieterskerk alhier, morgenmiddag om 3 uur, zal het woord gevoerd worden door Rev. dr. Edgar FrankUn Romig van New- York; door zijn Excellentie Mr. Richard M. Tobin, gezant der Vereenigde Staten in den Haag; door zijn Excellentie dr. J. H. van Royen, Nederlandsch gezant te Washington en prof. dr. H. M. van Nes, voorzitter van het Pelgrim Fathers Genootschap alhier. De aandacht wordt erop gevestigd d;it de onthul- fingsplechtigheid te 3 uur een besloten karakter draagt en alleen toegankelijk zal zijn op vertoon van een toegangskaart. Voor den dienst in de Pieterskerk, te vier uur. waar prof. dr. A. Eekhof een hislorische rode en Rev. dr. Romig een preek zullen houden, is de toegang vrij voor alle belangstellenden. OP MIJN 90sten VERJAARDAG. De heer T. H. Ritman. Moe geworsteld en gestreden Sta 'k aan het eind der baan Bij den mijlpaal stil.... en denk: „Zal ik verder gaan?" Ik weet het niet, ik wacht maar af Wat in de verte gloort. Vol vertrouwen, hoop, gcioof. Dat de ziel bekoort. Hel leven dwarrelt, vliegt voorbij Als een vogel in de lucht. Terwijl men denkt; het staat niet stil Met een traan of een zucht. Lang geleefd, Negentig jaren! Gespaard, behoed, geleid. Met gezondheid levenslust. Stemt tot dankbaarheid. Bovenstaande dichterlijke ontboezeming is van onzen stadgenoot den heer T. H. Hitman, die morgen zijn negenligsten ver jaardag hoopt te vieren. Beter dan ieder ander getuigenis spreken wel deze regelen voor de wijze, waarop hij, die genaderd aan den avond zijns levens physiek wel wat verzwakt is, zich I nog verheugen mag in de volle beschikking over zijn rijke geestesvermogens. Hij, de man wien in zijn lang en wel besteed leven volstrekt geen zorgen ge spaard bleven en die nog geen tien jaren van zijn meer dan verdiende rust geniet, heeft zich in Leiden, waar hij nu reeds bijna veertig jaar gevestigd is, vele vrien den verworven. Niet alleen in het zaken leven, waarin hij zich als leider van de N. V. Stoomgistfabriek en Distilleerderij ,,De Valk" v./h. T. H. Ritman Co. ge durende al dien tijd heeft bewogen, maar ook en vooral in Luthersche kringen. Reeds in Schiedam, waar de heer Ritman woonde, vóór hij hier kwam, maakte hij zich verdienstelijk voor zijn gemeente, en hier ter stede is hij bijna veertig jaren dia ken geweest en regent van het Luthersche Weeshuis. Eerst toen de heer Ritman van zijn rust ging genieten, toen de tijd was gekomen, waarin hij zich kon verdiepen in het leven dat achter hem lag, heeft hij de pen opge nomen om zijn overpeinzingen, neergelegd in poëtische ontboezemingenaan de verge telheid te ontrukken. En zoo verraden de Gedachten" en de andere verzen, die hij in deze laatste jaren opteekende, de rijke, dank bare ziel, die er leeft in het lichaam van dezen ouden heer, aan wien het leven voor bij dwarrelde en voorbij vloog, en die nu, moe geworsteld en gestreden, tot dankbaar heid gestemd is. VRUZ.-DEM. BOND. - AFD. LEIDEN. Gisteravond hield de afd. Leiden van den Vrijzinnig Democratischen Bond in het Nutsgebouw een huishoudelijke vergadering, welke gepresideerd werd door de waarne mend presidente mevr. W. van Itallievan Emden, die in het bijzonder een woord van welkom richtte tot prof. mr. Kranenburg, die in de vorige vergadering tot bestuurslid benoemd, deze benoeming in beraad had gehouden, omdat hij met zijn medeleden van het hoofdbestuur wensohte te over leggen of er geen bezwaar kon bestaan, dat een hoofdbestuurslid tevens bestuurslid van een afdeeling was. Als gevolg van dit overleg aanvaardde hrj thans zijn benoeming en werd aangewezen tot voorzitter, welke keuze de hoogleeraar zich liet welgevallen. De secretaris, de beer K. Sijtsma, richtte een gelukwenseh tot mevrouw Van Itallie Van Embden, wegens haar benoeming tot lid der Tweede Kamer. Het heengaan van mr. Van Aalten werd als een zwaar verlies voor de Partij gevoeld; namens de vergadering sprak hrj de hoop uit, dat onze stadgenoote hem op waardige wgze zal kunnen vervangen. De vergadering onderstreepte deze woor den met applaus. De heer Pont gaf verslag van de Fede ratie-vergaderingen van 3 Juni en 2 Sept., die in het teeken der voorbereiding der verkiezingen en van de propaganda hebben gestaan. De vergadering behandelde vervolgens de vraag, welke voorstellen harerzijds op den beschrijvingsbrief zullen worden geplaatst en besloot het reeds in de Federatievergade ring te Rotterdam ampel besproken voorstel, om het Hoofdbestuur op te dragen zoodanige maatregelen te nemen, dat op de candidaten- lijst voor de Tweede Kamer-verkiezingen in 1929 No. 1, na de Kamerfractie worde ge reserveerd voor een man uit de arbeiders klasse. Het begrip arbeider ruim genomen. Het slot der bijeenkomst was gewijd aan de propaganda voor het a.s. winterseizoen, welke besprekingen uiteraard een vertrou welijk karakter droegen. Naar wrij vernemen zal de afd. Oegsl- geest en omstreken ook in het voorjaar van 1929 een tentoonstelling organiseeren van Bloemen en Bloembollen De tentoonstelling die in midden Februari zal worden gehou den, krijgt een oppervlakte, eens zoo grool als die welke de tentoonstelling in dit jaar bedroeg. Zij wordt wederom gehouden in ..Zomer- zorg", waar behalve de groote achterzaal ook de geheele billardzaal voor het boven genoemde doel zal worden gereserveerd. Reeds thans zijn vele en vele belangrijke inzendingen toegezegd, en de voorteekenen wijzen er op, dat de tentoonstelling in 1929 die van dit jaar in ieder opzicht verre zal overtreffen. Te Amsterdam slaagden voor het poliliediploma uitgereikt vanwege den Alg. Ned. Politiebond, de heeren M. Boelee en A. .T. van den Berg alhier. Geëxamineerd werden 138 candidaten van wie er 84 werden afgewezen. Op de Dahlia-tentoonstelling op de Nenijto te Rotterdam, verwierf onze stad genoote de fa Ballego en Zonen voor een inzending afgesneden Dahlia's een gouden medaille en de heer Jan Kriest Jzn voor een decoratief opgestelde groep Dahlia's 'n gouden medaille en de eere-medaille van de stad Rotterdam. Door de Recherche zijn gisteren aan gehouden drie jongens, respectievelijk 11, 11 en 8 jaar oud, die zich schuldig hadden gemaakt aan inbraak en diefstal op een woonschuit liggende in den Morschsingel. De jongens wisten zich een bedrag van zestien gulden toe Ie eigenen, dat zij reeds groolendeels versnoept hadden toen zij wer den ingerekend. In de Gortestraat ten huize van J. B. is gisteren ruzie geweest, waarbij het nogal ruw is toegegaan. J. B. had bezoek gekre gen van zijn neef K, B. en toen de heeren het oneens werden heeft J. B. met een kop en schotel naar zijn neef geworpen. K. B. werd daardoor, niet gevaarlijk aan een hand gewond. Gisteren maakte een twintigtal leer lingen van de Ambachtsschool (afdeeling Timmeren), onder leiding van hun leeraar, den heer Brilman, een uitstapje naar Utrecht, voor een bezoek aan dq Jaarbeurs. Met zeer veel belangstelling werden de verschillende stands bezichtigd, waar vooral de afdeelingen Radio en de verschillende betimmeringen de aandacht trokken. Om 7 uur 's morgens vertrokken, keerdan zg zeer voldaan om 18.18 uur weer naar Leiden terug, Aan den Hooge Rijndijk 191 waar de heer C. Tijssen reeds sedert vele jaren een bakkerij en een bescheiden winkel geves tigd had. is een nieuwe win'^l verrezen, die uit edele materialen opgetrokken en met smaak onder architectuur van den heer Groendijk is ontworpen. De gevel is fraai, met natuursteen en met in brons- koperen randen gevatte spiegelruiten uitge voerd. En van binnen is de winkel volkomen naar de eischen des tijds ingericht. De wan den zijn geheel betegeld en een kostbare marmeren toonbank, waarop een moderne weegschaal en een kasregister prijken draagt bij, tot verhooging van het cachet van de zaak. Alle laden zijn voorzien van blikken binnen trommels. opdat de gebakken arti kelen er lang versch in zullen blijven. Ook de etalage, voorzie'n van een modernen nik kelen '--stand is een lust voor hel oog. De verbouwing werd uitgevoerd door de fa. Vol- lenberg te Zoeterwoude. Het timmerwerk is van de fa. Van Rijn aldaar. De N.Z.H.T.M. vervoerde in Augustus 1928 op de lijnen ScheveningenLeiden KatwijkNoordwijk en stadslijnen Leiden j 188.344 passagiers, tegen 194.196 in Aug. 1927. Op de stoomtramlijn LeidenHeem stede bedoegen deze cijfers resp. 11.246 en 11 209. Men verzoekt ons te verwjjzen naar een advertentie van de firma A. TesKe, Dr.ezastraat 5, alhier, voorkomend in dit Blad, betreffende een geheel nieuw systeem wisselstroom-ontvangtoestel voor Radio. Met de Stcrt. no. 174 z\jn verzonden de statuten der N. V. We^nink's Tennis- vlcereD. alhier, en der N. V. „Wemink's Pannenfabriek" v.h. Gebrs. Van Siilsvcldt, eveneens te Leiden. ook wist dat het ieder uur te wachten was, indruk heeft gemaakt in de gemeente wier eerste burger hij gedurende langen tijd ge weest is. BURGEMEESTER WENTHOLT. Dirk Wentholt werd op 13 October 1863 te Heilo geboren. Hij genoot zijn opleiding in de gemeente-administratie als volontair ter gemeente-secretarie te Zwollerkcrspel en als ambtenaar ter secretarie te Sloten (N.-H.) Te Hillegom trad hij op 25 April 1895 als burgemeester in functie. Het jubileum-feest van burgemeester Wentholt's 25-jarige ambtsvervulling werd gevierd op Woensdag 28 April 1920. Dit feest was een groolsche betooging van dank baarheid en waardeering .der burgerij voor haar burgemeester. De overledene was steeds zeer tegemoet komend voor ieder, die een goede zaak had te bepleiten. Als iets hem niet aanstond, wist hij zijn standpunt te verdedigen en te handhaven op knappe en tactvolle manier. Hij stond volkomen boven de partijen. Jegens de gemeente-ambtenaren was bur gemeester Wentholt goed en rechtvaardig. In de raadsvergaderingen trok hij herhaal delijk partij voor het personeel. Alle feestelijkheden, die zouden plaats hebben, zijn in verband met het overlijden van den burgemeester afgelast. DE ZIEKTEGEVALLEN AAN BOORD VAN DE „INSULINDE". Waarom niet met de gele vlag binnengeloopen? Aneta seint uil Batavia: Het Bat. Nieuwsblad, dat informeerde, wat er met het telegram van den scheeps arts van de Insulinde was gebeurd, vernam van dr. J. L. W. F. van Leent en van den agent van den Lloyd, dat het telegram ten rechte niet gezonden was aan dr. Van Leent, doch aan den agent van den Lloyd en het was niet verzonden door den scheepsarts, maar door den gezagvoerder. Een telegram op 1 Juni uit zee lusschen Singapore en Batavia ontvangen, meldde, Tot Kei teestprogramma dei aigeloopen dacren behoorde ook een wedstrijd met versierde rijwielen. Twee deelneemsters aan dit nummer, mej Gera Oudshoorn te Warmond en mej Lenie bchell uit Rotterdam, die buiten mededinging deelnamen, doch anders stellig tot de prijs winster» behoord zouden hebben. Zie ook het verslag i van onzen correspondent onder [Warmond,. Nadat de berichten omtrent den gezond heidstoestand van burgemeester Wentholt van Hillegom. steeds bedenkelijker werden in de laatste dagen, bereikte ons heden het bericht, dat de burgemeester hedenmorgen om half twaalf was overleden. Na de zware ongesteldheid van een paar maanden geleden, was een verbetering in getreden. die hoop gaf op herstel Lang heeft deze hoop evenwel niet geduurd, want spoedig trad een inzinking in, die zich direct kenmerkte als te zijn van ernstigen aa-'1 En lhans is de man, die sfnds 33 jaar leiding heeft gegeven aan de gemeente wier belangen hij met toewijding behartigde en waarvoor hij altijd als zulks vereischt was, op den bres stond, na een smartelijk lijden heengegaan. Het is begrijpelijk dat het be richt van zijn verscheiden» hoezeer men dat toen verdachte roodvonkgevallen aan boord waren, en deelde mee, dat den vol genden dag nader bericht zou worden ge zonden. Het blad merkt op, dat het tele gram niet spreekt van het roodvonkgeval te 1 Singapore. Op 2 Juni kwam een nader telegram, meldend, dat enkele passagiers en leden van de bemanning erg ziek waren, en opneming gewenscht werd. Van deze telegrammen is geen mededeeling gedaan aan den haven- arts, noch aan den dienst voor volksgezond- I heid. Wel is aan dr Van Leent verzocht, bij de aankomst van de Insulinde zich aan boord te begeven en een onderzoek in te stellen. Dit is geschied en wel onmiddellijk na aankomst van de boot op 2 Juni, bij dag- licht. Dr. Van Leent merkte in de eerste plaats aan boord op, dat het niet naar behooren i was. dat de Insulinde niet met de gele vlag was binnengeloopen. indien vermoed werd. I dat er roodvonk aan boord was. Naar de bevindingen van dr. Van Leent heeft zich op de uitreis aan boord van de Insulinde geen enkel geval van roodvonk voorgedaan. Wel zijn acht ziektegevallen <reconslateerd, doch dr. Van Leent kon de definitieve diagnose niet vaststellen. BINNENGESMOKKELD VEE UIT BELGIË. Minister Kan over eventueel te nemen maatregelen. Op de vragen van den heer Van Rappard betreffende het nemen s*an maatregelen tegen den frauduleuzen invoer van vee aan de zuidelijke grenzen hier te lande, heelt mi nister Kan geantwoord, dat hem bekend was, dat op enkele onzer markten vee wordt aangevoerd, sterk onder verdenking staande, langs de zuidelijke grens ons land te zijn binnengesmokkeld. BINNENLAND. Hedenmorgen is overleden de heer D. Wentholt, burgemeester van Hillegom. (lste Blad). Minister Kan over den irandnlenzen invoer van vee. (Binnenland, lste Blad). Te Amsterdam is een nienwe politieks partij opgericht. (Binnenland, lste Blad). De onderhandelingen in de sigarenindnstrie worden hervat. (Binnenland, lste Blad). Ongelukken op onbewaakte overwegen b) Heiligerlee en Nuenen; drie dooden. (Gem. 3e Blad). Bijeenkomst van Hervormd (Gerelor- meerde) predikanten te Utrecht. (Kerk en School, 2e Blad). BUITENLAND. Een pessimistische rede van den Noorschea minister-president Mohwinckel (Buitenland, lsle Blad). De Kleine Entente en de ontruiming vaa het Rijalaad. (Buitenland, lste Blad). Het Engelsche vakvereenigingscongres vóór overleg met de patroons. (Buiten!., lste Blad). De verkiezingen voor den Volkenbonds raad. (Tel., lste Blad). Dat deze smokkelhandel grootere uitgebreid heid zou hebben dan andere jaren, is niet me', zekerheid vast te stellen. Indien in de landen, waaruit ondersteld wordt, dat het vee afkomstig is, het mond en klauwzeer in vrjj belangrgke mate voor komt, althans van een epizootie op kleinere cf grootere schaal gesproken kan wor den, iigt het voor de hand, dat de kans op overbrenging van besmetting door den smokkelhandel grooter bestaansmogelijk heid verkrjjgt dan bjj sporadisch voorkomen der ziekte. lieeds half Juli heeft de minister zich met de betrokken landbouworganisaties in verbinding gesteld, om haar gevoelen in te winnen over den stand van zaken en ove: de wenschelgkheid om maatregelen te treffen waardoor wel is waar de smokkelhandel in belangrijke mate zou zrjn tegengegaan, maar te gelijker tjjd den veehouders in de grens streken grooten last in de uitoefening van hun bedrjjf zoude worden opgelegd. Op één uitzondering na hadden alle'destgds geraad pleegde organisaties tegen het instellen van een z.g. verboden strook overwegende be zwaren, in verband waarmede aanvankelijk nog niet daartoe werd overgegaan. Wèl is aanstonds door den minister op verscnorpt douanetoezicht aangedrongen. Intusschen, ondanks dit toezicht en zelfs bi; een gunstigen stand der ziekte, kan met gesmokkeld vee immers deze dieren ont gaan eik deskundig onderzoek binnen- sleepen van infectie plaats hebben. Zeer onlangs is sterk vermoeden ontstaan van zulk een binnensleepen der ziekte door een gesmokkeld rund. De minister heeft, na kennisneming hiervan, mede in verband met de juist in de laatste dagen ambtelijk gerap porteerde uitbreiding van den smokkelhandel, gemeend, niet verantwoord te zijn, de in stelling van een verboden grensstrook in te stellen. Alleen op deze wijze toch is, zooveel mogelijk, het doel te benaderen. Uit het bovenstaande moge volgen, dat thans geen aanleiding bestaat, om mét de b'elgische Regeering te dezer zake overleg te plegen, te minder, omdat voor het oogen- blik het mond- en klauwzeer daar slechts sporadisch schijnt voor te komen. Intusschen kan, indien de omstandigheden er toe aanleiding mochten geven, zulks nader overwogen worden. DE KAMERVERKIEZINGEN IN 1929. Een nieuwe politieke partij. Te Amsterdam is opgericht de „Neder- landsche Volkspartij voor hoofd- en hand arbeiders". Deze nieuwe politieke partij, die bij de komende Kamerverkiezingen aan den strijd ter verkrijging van Kamerzetels zal deelne men, stelt zich ten doel: le. te ageeren te gen het bestaande parlementaire stelsel: 2e. op ie komen voor algemeene volksbelangen en 3d. te bevorderen de invoering van pre- mievrij Staatspensioen. Hel bestuur bestaat uit negen personen, waarvan de heeren C. Merkelbag, voorzit ter, G. B. v. d. Werf. secretaris, en M. Hoogland, penningmeester, de dagelijksche leiding hebben.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1