-spirin- WIE ZEGT Lw DE AMSTERDAMSCHE LAND- EN TUINBOUW. ^Verkoudheden en koorts t ablelten - RADIO-PROGRAMMA. UIT DE OMSTREKEN. Levensverzekering P ze<jt jfederlandsch rundveestamboek. Algemeeno vergadering te Utrecht. pe vereeniging Het Nederiandsche Rund veestamboek heeft gisteren te Utrecht haar algemeene vergadering gehouden. °De door het bestuur voorgestelde statuten wijzigingen werden z. h. s. goedgekeurd. Blijkens het jaarverslag over 1927 is het ledental in het afgeloopen jaar gestegen van 7367 tot 7379. Uit dezen vooruitgang blijkt, zegt het verslag, dat steeds meer personen zich op de rationeele veefokkerij toeleggen. In het verslag werd voorts het overleden lid van verdienste, de heer F. B. Löhrus, herdacht. Het aantal gekeurde en ingeschre ven dieren heeft bedragen: voor het H-vee- Élag: geïnspecteerd 6097 koeien, ingeschre ven 2895 koeien; geïnspecteerd 1464 stieren, ingeschreven 574 stieren; voor het M. R. IJ-veeslag: geïnspecteerd 3795 koeien, inge schreven 1515 koeien; geïnspecteerd 865 rtieren, ingeschreven 237 stieren; voor het 6-veeslag: geïnspecteerd 190 koeien, inge schreven 137 koeien; geïnspecteerd 55 stie- itn, ingeschreven 65 stieren. In totaal zijn ilzoo geïnspecteerd 12,466 dieren, waarvan i391 dieren zijn ingeschreven. Vrijwel ahe dieren werden bij de gewone inspecties in- jeschreven; slechts 103 buitengewone keu- nngen hadden plaats, welk aantal in de laatste jaren stationnair is. Voorts vermeldt het verslag, dat in het af geloopen jaar 218 koeien voor inschrijving in het keuretamboek werden gekeurd, waar van 154 werden ingeschreven. In het regis ter voor jong vee werden in totaal 14,497 dieren ingeschreven, tegen 14,217 in 1926. Wat het stationneeren van stieren be treft, is men, volgens het verslag, hiermede op bescheiden schaal doorgegaan. Het N. R. S heeft thane 1 stier (2-jarige) in eigendom ie Ooslburg en één in huur, die gestation eerd is te Wouw. De ervaring, in den loop der jaren met het stationneeren van stieren opgedaan, is deels bevredigend en deels te gengevallen. Op Voorne en Putten heeft dit opleving in de veefokkerij ten gevolge ge lid, Anderzijds had men met dezen slier legenslag, doch hel N. R. S. meent, dat de plaal9 van slieren wel degelijk kan bijdra- pen tot verbetering van den veestapel, het- ;een ruimschoots opweegt tegen de tegen- allers, welke men steeds zal houden. Voor il doel moet men niet, zooals men eerst reende, oude slieren vastleggen, maar de esto jonge stieren. Ten slotte wordt in het jaarverslag de ge houden tentoonstelling vermeld. Deze heeft den vooruitgang, sedert de tentoonstelling van 1923 ien duidelijkste aangetoond. Op voorstel van het bestuur werd beslo ten de contributie onveranderd te Ialen. De rekening over 1927 (batig saldo van 1.4475) en de begrooting voor 1929 (ge raamd voordeelig saldo f. 3870) werden z. h. a goedgekeurd. De heer H. W. Kuhr te NaaTden werd bij icclamatie als voorzitter herbenoemd. Aan de orde was daarna het voorstel van het bestuur om een reglement voor afgifte van certificaten bij uitvoer van vee naar het buitenland vast te stellen. De bedoeling van dit reglement is ,om in het groot den uitvoer van dieren, waarvan men weet dat ze in het buitenland een slecht figuur zullen maken, te belemmeren. Dit reglement zal voorloopig gelden voor de overzeesche lan- len Zuid-Amerika, Mexico en Zuid-Afrika. De vergadering vereenigde zich met dit voorstel. Besloten werd nog, instemming te betui gen met een eventueel aan de regeering te randen adres over de bepalingen in zake het vervoeren van vee over den openbaren weg, zulks naar aanleiding van het feit, dat het in Friesland verboden is, meer-dan-een- jarig-vee aan de hand te leiden. Ten slotte heeft dr. Frateur te Leuven een lezing gehouden over het zuiver maken van een ras van huisdieren. R.-K. BOND VAN MELKVEEHOUDERS. Kringen den Haag, Rotterdam en Leiden. Onder voorzitterschap van den heer J. C. Paardekooper vergaderde gistermorgen in lAmicitia", Westeinde te 's-Gravenhage de kringen den Haag, Rotterdam en Leiden van den R. K. Bond van Melkveehouders ter be spreking van den melkprijs. De notulen van de vorige vergadering werden goedgekeurd Do voorzitter deelde mede, dal van den Zuid-Hollandschen Melkhandel een schrij den is ingekomen, waarin wordt medege deeld, dat hij bereid is, na de verhooging ®el 1 cent per 1 September, met ingang van September den melkprijs me', nog een een! Ie verhoogen. Moeten de melkveehouders hiermede ge- toegen nemen, of moet nog actie gevoerd worden om dien halven cent verhooging ook ®et I September (e doen ingaan, vroeg de Voorzitter, De vergadering meende, dat het niet de öoeile loonde om voor die 6 dagen nog >ctie te gaan voeren. Besloten werd onder protest de halve cent 'erhooging met ingang van 7 September a.s. 'ol 1 October te aanvaarden en niet tot sla- ring der melklevering over te gaan. De verhooging sedert 1 September zal due 'n totaal l1/. cent bedragen. na rondvraag sloot de voorzitter de ver tedering op de gebruikelijke wijze. dahlia-tentoonstelling op de nenxjto. Gistermiddag is op het Nenijtolerrein (e botterdam de dahliaienloonslelling geopend, die georganiseerd is door de Nederlandsrhe Dahlia-vereeniging, in samenwerking met e Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw Plantkunde. Een 1500 M'. groote tent is omgelooverd een liefelijken tuin, waarin de schoonste ^oemen bloeien. De verschillende dahlia- la aen er z''n er verscheidene in ons I en hun aantal neemt nog geregeld e, hebben hier wel het besle ingezonden o zij konden, he ^toonstelling werd geopend, de Raad van Beheer der Nenijto aan exposanlen een lunch aan, waaraan mede aanzaten jhr. G. F. van Tets van Goidschalxoord, voorzitter van de Kon. Ned Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde en de heer E. Th. Witter, voorzitter van de Nederlandsche Dahlia-vereeniging. Aan tafel hebben beide heeren het woord geveerd, en het bestuur van de Nenijlo be dankt voor zijn medewerking om op het terrein een tentoonstelling te organiseeren. Een der kweekers, de heer Horneveld uit Baarn, winnaar van de door den voorzit ter der Nenijto, den heer Hanegraaf, uit geloofde eeremedaille, dankte den schenker en beloofde een nieuwe dahlia, die hij zal kunnen kweeken, naar den heer Hanegraaf te zullen noemen. Met een enkel woord heeft ten slotte de heer Witte de dahlia-tentoonstelling ge opend en daarbij ook dank gebracht aan de Tuinbouwcommissie der Nenijto, voor haar bemoeiingen. RECLAME. gaan snel over door Let od den oranje band Prijs 75 ets, 6365 VOOR VRIJDAG 7 SEPTEMBER. Hilversum (1071 M.) 10.0012.00: Jaar- beurscqncerfc door het Kling trio. 12.30 2: Lunchmuziek door het Trio Verhey. 3—5: Jaarbeursconceort door het Kling- trio. 5.307.15: Vooravondconcert door het Omroep-orkest. Mevr. H. RuineDu bois, viool. 7.157.45: Boekenpraatje door Johan de Meester over: Kees van. Bruggens „De verlaten Man". 8.15: Aan sluiting van het Kurhaus te Schevenm- gen. Symphonieconcert door het Residen tie-orkest o.l.v. Prof. Schneevoigt. Huldi gingsavond. 10.15: Persber. 10.30— 11.30: Dansmuziek door Ted Staves ana his band uit het Casino te Sih°veningpn. In de pauze en na afloop zingt Olive Carey de Engelsche zanger. Huizen (340.9 M., na 6 uur 1870 M.) 1.302.30: Lunohmuziek door het Trio Winkels. ELR.O. 45: Gramofoonmu ziek. NCRV. 5—6.45: Concert. Mej. A- Roelofs, mezzo- sopraan. Mevr. K. Ver- hoeffTorn, piano. M. Verhoeff, fluit. D. A. Voorthuyzen, viool. A. Post, declamatie. 67 u.Gramofoonmuziek. K.R.O. 7.30: VPRO-uitzemdmg. Spis. Dr. K. F. Proost, Tolstoi. Dr. L. J. v. Holk: Geloof. G. F. Brettani, declamatie uit die werken van Tolstoï. Daventry (1600 M., 10.35: Kerkdienst. 12.20: Sonaten voor viool en piano. 12.50. Orgelconcert. 1.202.20: Orkest concert. 4.20: Orkestconcert. 5.20: Lezing. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Or kest-concert. 6.50: Nieuwsber. 7.05: Orkestconcert. 7.20: Lezing: Seen on the screen. 7.35: Sonaten voor 2 violen. 7.45: Historische voorlezing. 8.05: Concert. De militaire kapel. L. Dudley, so praan. H Nash, tenor. 9.35: Lezing: The Princes of India. 9.50: Nieuwsber. 10.10: Duetten voor 2 piano's-door Cl. Polla-rd en Is. Gray. 10.35: Pride", of .Beginners please", door Anonymus. 11.05: Een verrassing. 11.2012.20: Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris" (1750 M.) 12.50 2.10: Orkestconcert. 4.055.05: Orkest- concert. 8.5011.-20: Symphonieconcert. Orkest o.l.v. E. Bigot. Daarna fragmenten van Mignon", opera van Thomas. Langenberg (469 M.) 12.301.10: Mecha nische muziek. 1.252.50: Orkestcon cert. 6,056.50: Kamermuziek. 8.20 9.15: Concert door het Klein-Werag or kest. 9.20: Clemens Brentano en zijn werken. M WillemsReimans, alt. K. Escihe, sopraan. A. Heller—Hepp, tenor. H. Huth, F. Ca-stelle, R. Rieth, declama tie. H. Flohr, piano. Daarna tot 12.20: Dansmuziek. Königswusterïiausen (1250 M., Zeesen). - 12.20—5.20: Lezingen. 5.20-^6.20: Orkest- concert. 6.20—8.05' Lezingen. 8.50*. „Florian Geyer", speciaal bewerkt voor den omroep: Tragedie van Hauptmann va-n den boerenoorlog. Hamburg (395 M.) 4.35: Orkestconcert. - Walsen van Gungl. 5.20: Orkestconcert. 6.20: Concert. 7.20: Concert. 8.20: „Die Gakischen des Glücks", maar het ge lijknamige sprookje van Andersen. Daarna tot 11.20: Cabaret. Brussel, (509 M.) 5.20: Gramofoonmuziek. 5.50: Trioconcert. 6.35: Vlaamsche literatuur. 6.55: Triocomoert. 8.35: Orkestconcert. 10.35: Sluiten. AALSMEER. Er heeft zich uit de leerlingen en oud- leerlingen van de Christelijke School alhier een commissie gevormd om mede te doen aan de feestelijke viering van liet 40-jarig bestaan dier school in October a.s., waartoe bereids door het schoolbestuur plannen bo» raamd werden. HAARLEMMERMEER. Bij de in het gebouw „Samuel" nabij Aalsmeer alhier gehouden bijeenkomst van het kringbestuur van de afdeeling Haar lemmermeer van de N. H. vereeniging „Het Witte Kruis", werden tot bestuursleden gekozen de dames Noordam en Nuijt- en de heeren F. v. d. Veon, P. Hulsbos, O. Ofman en G. R-avesloot. Verder werd het besluit genomen tot aanschaffing van een hoogtezon. KATWIJK AAN ZEE. Aan de tweede Hervormde school, Weeshuisstrant alhier is met ingang van 1 Nov. benoemd tot onderwijzer met ver plichte hoofd-acte de heer P. Bezemer, t.e Sprang (N.-B.) LISSE. Meldden wij in ons nummer van Za terdag j.l. dat alhier weer een drietal in braken heeft plaats gehad en dat de poli tie een onderzoek instelde, thans kunnen wij te dien opzichte mededeelen, dat door de Rijks- en Gemeentepolitie alhier, is aan gehouden een zekere H., wonende te Zaan dam. De aangehoudene heeft een volledige bekentenis afgelegd. H. is 25 jaar en beert al drie jaar in de gevangenis doorgebracht wegens verschillende diefstallen. Gistermiddag werd alhier een meisje van. den heer O. door een auto overreden. De auto ging over het kind heen, en des ondanks bekwam ze slechts eenige ontvel- lingen. NOORDWIJKERHOUT. Het Oranjefeest. In café v. d. Berg vergaderde het be stuur der Oranjever-eeniging met het onder wijzend personeel der verschillende scho len. Aan het kinderfeest op a.s. Dinsdag zullen 800 kinderen deelnemen. Eerst wordt een optocht door 't dorp gemaakt en daar na zullen de grootste leerlingen van alle scholen tezamen, op 't plein rondom de Ned.-Herv. Kerk, vaderlandsche liederen zingen. Aardige prijzen voor verschillende wedstrijden zijn uitgeloofd. De kinderen worden rijkelijk onthaald en zullen boven dien kunnen genieten van de kermis-ver- makeJijkheden. Een zestien-tal jongedames za.l assisten tie verleenen aan het onderwijzend per soneel. Alles wordt door muziek opgeluisterd. KATWIJK AAN ZEE. De voorzitter der Oranje Vereeniging de heer J. Eikelenboom, heeft het volgend schrijven ontvangen namens H. M. de Koningin: Het Loo, Sept. 1928. Ingevolge de bevelen van Hare Maje steit de Koningin, heb ik de eer het Be stuur en de leden van de Oranje Ver eeniging te Katwijk, Hoogst derzelve dank over te brengen, voor de gelukwenschen, aangeboden bij gelegenheid van de her denking van Hoogst der zelve geboorte dag. De Adjudant van Dienst van II. M. de Koningin, (w.g.) Storm van Sgravesande. NOORDWUK-BINNEN. De Oranjefeesten. Tweede dag. Gisteren werd, evenals den vorigen dag, onder begunstiging van prachtig zomerweer, de tweede feestdag der Oranjefeesten ge vierd. Te acht uur werd door de muziek- vereeniging „Excelsior" onder leiding van haren directeur, de heer G. Verheij, keurige koraalmuziek gegeven van den toren. Te negen uur hadden kinderspelen plaats op het Lindenplein. Het zakloopen van jongens van 712 jaar gaf den volgenden uitslag. Van de 100 inge schrevenen waren slechts 48 opgekomen: le pr. Jac. Lindhoek, 2e pr. Mees Bakker, 3e pr. Jan Bakker, 4e pr. Wim Verloop, 5e pr. Jac. Schelvis, 6e pr. Manus de Jong, 7e pr. Bas Steenvoorden, 8e pr. J. v. d. Burg, 9e pr. Com. Glasbergen, 10e pr. Jan Plug, lie pr. A, v. Went, 12e pr. Louis Blok, 13e pr. F. v. d. List, 14e pr. Gerard Boot, 15e pr. A. Steenvoorden en 16e pr. N. v. Dorssen. Gelijktijdig had het eierdragen voor meisjes van 712 jaar plaats. Hiervoor hadden zich 128 deelneemsters opgegeven. De meest vaardigen werden al9 volgt be loond: lc pr. Rika Steenvoorden, 2e pr. M. Ruigrok, 3e p. M. Groenendijk, 4e pr. Rika Blok, 5e pr. A. v. d. Berg, 6e pr. Marietje v. Bohemen, 7e pr. Jannetje de Monije, 8e-pr. Corri v. Beelen, 9e pr. Rika v. Oosten, 10e pr. Rietje Tissing, lie pr. Rika Schaap, 12e pr. Marie Caspers, 13e pr. Marie Vink, 14e pr. Tina v. d. Haak, 15e pr. Truu9 Vliet Vlie land, 16e pr. Jannetje Hoogeveen, 17e pr. S. Wijnands, 18e pr. Jo Koelewijn, 19e pr. Siska Alkemade. 's Middags te 1 uur was er samenkomst van deelneemsters voor het ringsteken voor meisjes met versierde rijwielen op de laan vaji „Huize Offem". Met de deelneemsters werd, voorafgegaan door de muziek, een rondgang door het dorp gemaakt waarna de ringrijderij op de Wilhelminastraat ge houden werd. Er waren rijwielen bij die heel mooi ver sierd waren. De jury kende de prijzen als volgt toe voor de mooist versierde rijwielen: le prijs Nellie Linthout, 2e pr. Jo Ruigrok, 3e prij9 Marie Tissing, 4e pr. E. Vink, 5e pr. Dina Vegt, 6e pr. Annie de Haas, 7e pr. Siska Spaanderman, 8e pr. Koba Lindhout, 9e pr. Alida van Os en 10e pr. Jacoba Lindhout. De prijzen voor het eigenaardigst geheel werden al9 volgt toegekend: le pr. Tonia Steenvoorden, 2e pr. Jannetje Groenewoud, 3e pr. Truus Alkemade en 4e pr. Lena van Beelen. Voor het ringsteken werden de prijzen gewonnen door: le pr. Johanna Brederode, 2e pr. P. Brederode, 3e pr. Adriana Waas dorp, 'ie pr. Alida v. d. Poel, 5e pr. Geer- truida Alkemade, 6e pr. Marie Tissing, 7e pr. Margaretha Mathot, 8e pr. A. Alkemade Pd., 9e pr. Gatharina Alkemade, 10e prijs Jacoba Lindhout, lie pr. Annie van Dors sen, 12e pr. Margaretha v. d. Weijden, 13e pr. Dina Zwitser, 14e pr. Lena v. Beelen en 15e pr. Cornelia Hiep. Tijdens de ringrijderij 'voor meisjes had op het Lindenplein het spel: Houten paard rijden voor jongens van 1317 jaar plaats. Do vlugste ruiters behaalden de volgende prijzen: le pr. E. Vliet Vlieland, 2e pr. L. v. d. Hulst, 3e pr. K. van Kampen, 4e pr. RECLAME. 8500 L. Alkemade, 5e pr. W. Meierink, 6e prijs II. v. 't Wout, 7e pr. C. v. Went, 8e pr. A. Kloos, 9e pr. P. v. Eeden, 10e pr. A. Vegt, lie pr. W. Groenewoud, 12e pr. R. Mulder, 13e pr. G. Rijnders, 14e pr. C. Steenvoorden, 15e pr. P. Gaspers, 16e pr. F. Steenvoorden. Te 2 uur had de schietwedstrijd op het Sportpark plaats. De prijzen werden behaald als volgt: le pr. A. v. d. Zalm met 114 pun ten, 2e pr. W. Marijt 113 p., 3e pr. M. van Wijk 113 p., 4e pr. J. v. Bohemen 112 p.; 5e pr. D. Lüschen 111 p.; 6e pr. L. v. d. Zalm 111 p.; 7e pr. Th. Vogelaar 111 p. 8e pr. J. Verhoeven 111 p., 9e pr. P. Versteeg 111 p., 10e pr. W. Rietmeijer 111 p., lie pr. F. van Dalen 110 p., 12e pr. Th. Vink 110 p., 13e pr. Th. Steenvoorden 110 p., 14e pr. J. Verloop 110 p., 15e pr. L. Zijp 110 p. Na afloop weiden de prijzen in hotel Royal door den voorzitter, den heer L. v. Wijk met een toepaselijk speechje uitge reikt. Tevens werden de prijzen uitgereikt van den etalagewedstrijd en wel als volgt: Groep A: le prijs S. Langelaan, 2e pr. J. Tissing, 3e pr. P. Zoutenbier, 4e pr. J. v. d. Geest, 5e pr. J. v. d. Geest, 6e pr. II. A. Mathot, 7e pr. J. Tissing. Groep B: le pr. II. A. Mathot, 2e pr. P. H. v. d. Voort, 3e pr. P. Vlieg, 4e pr. H. G. Hoogeveen, 5e pr. G. A. Janson, 6'e pr. II. ter Schuur, 7e pr. G. v. d. Burg. Aan den heer II. A. Mathot werd een zil veren medaille uitgereikt als eereprijs voor het hoogst aantal punten. De medaille werd door de juryleden aangeboden. De toege kende geldprijzen voor de straatversiering werden tegen quitantie in ontvangst geno men. Evenals den vorigen avond had onder zeer veel belangstelling de zanguitvoering plaats van de Ghr. Gem. zangvereenigingen „Advendo" en „Soli deo Gloria". Ook thans vertolkten belangstelling en applaus hoe dit op prijs werd gesteld. Na afloop dankte de voorzitter der O.V. directeur en leden voor het gepresteerde en bood den directeur een bouquet met oranjekleurige bloemen aan, hetgeen gepaard ging met een daverend applaus der toehoorders. Verder werd op het feestterrein en in de verschillende vermakelijkheden het feest voortgezet. Het bestuur der O.V. mag tevre den zijn over het resultaat van haar werk. Het Oranjefeest is ook thans weder uit stekend geslaagd. De echtgenoote van den heer v. d. B. alhier kwam gisteren in het z.g. vroolijk rad zoodanig te vallen dat zij bewusteloos werd opgenomen en naar hare woning moest worden overgebracht. Men vreest voor hersenschudding. De aanwezige leden der Noordwijksche Reddingsbrigade ver leende alle hulp en bijstand. Het 4-jarig zoontje van den heer V. aj- hier viel zoodanig uit den op het feestter rein staanden automolen, dat hij een beentje brak en naar het ziekenhuis te Leiden moest worden overgebracht NOORDWIJK. Bij den gemeentelijken keuringsdienst alhier werden gedurende de maand Aug. ter keuring aangegeven 38 runderen, 46 kalveren, 149 varkens, 6 schapen en 1 paard (noodslachting verkocht op de vrij- bank), totaal 240 stuks, terwijl werd inge voerd 110881/9 kilo rundvlee9ch, 2902 kilo kalfsvleesch en 1600 kilo varkensvleesch, totaal 155901/2 kilo. Aan keurloon werd een bedrag ad f, 768 ontvangen. SASSENHEIM. Raadsagenda. De gemeenteraad vergadert a.s. Vrijdag 7 Sept. nam. V/2 uur. De te behandelen onderwerpen zijn 1. Vaststelling notulen van 20 en 27 Juli en 3 Augustus 1928. 2. Uitslag en gunning aanbesteding Raadhuis. 3. Aanvulling be groeting 1928 met f. 138.000 voor totaal- kosten gemeentehuis. 4. Wijziging begrdo ting 1928. 5. Voorloopige vaststelling reke ning 1927. 6. Ingekomen stukken. 7. Vast stelling uitbreidingsplan na wijziging over eenkomstig wensch van Ged, Staten. 6. Verzoek van den heer B. P. Roest, om ont slag als lid der schattingscommissie voor de inkomsterbelasting. 9. Benoeming van een opvolger van den heer Roest. 10. Ver huring voor één jaar van 1510 M2. bollen land, uit perceel Frankrijk, aan M. Dwar». waard voor 50 ot. per roede, in compensa tie voor afgestaan land in „Ter Leede". 11. Verhuring bij inschrijving voor één jaar van plan. 400 roeden land uit idem. WASSENAAR De Oranjefeesten. Eerste dag. De eerste dag der feesten ter viering van den verjaardag van H. M. de Koningin en ter herdenking van den 70sten geboortedag van H. M. de Koningin-Moeder, zijn weer voorbij en het kan reeds onmiddellijk wor den gezegd, dat deze dag bij uitstek is ge slaagd en een succes is geworden voor de organisatie, niet in het minst voor de Ko ningin Wilhelminavereeniging. Dat zulks in hoofdzaak ook te danken is aan 't schitte rende weer, mag niet worden ontkend, doch niet vergeten mag worden, dat wanneer in Wassenaar iets wordt aangepakt, het ook goed gebeurt. Ondanks de korte voorberei ding ,in iets meer dan twee maanden tijds heeft het uitvoerend comité, bestaande uit de heeren D. T. Ru ijs, J. A. A. M. van Nes en dr. Plantenga, bijgestaan door den secre taris en penningmeester der Kon. Wilh. Vereeniging, de heeren A van Elk en H. Brouwer, kans gezien een optocht in elkaar te zetten, waarvan de roep ver buiten de grenzen van Wassenaar's grondgebied, ja, ver buiten die van onze provincie zal uit gaan. Maar laat ons eerst iets anders vertellen. De dag van gisteren werd geopend door de muziekvereeniging „Excelsior" op het Dorpsplein. Aandachtig werd naar do ko raalmuziek geluisterd en elk nummer met applaus van het in grooten getale opgeko men publiek beloond. Omstreeks negen uur kwamen de schoolkinderen in groote, breede en lange rijen aangewandeld in bonte kleurenmengeling van wit, rood, wit, blauw en oranje en nadat een optocht was geformeerd, werd een rondgang gemaakt door het dorp, welker straten schitterden in den gouden glans der zonnestralen. Bij dezen omgang hadden wij alreeds gelegen heid kennis te maken met de fraaie eere poort, op den Achterweg, opgericht door den heer N. Winnubox. Der kinderen-ommegang eindigde op het feestterrein, waar zij volop konden genieten van auto-carrousel en zweefmolen, en hunne magen konden tegoed doen aan poffertjes, wafelen enz. De kleintjes werden naar het patronaatsgebouw geleid, waar zij werden onthaald op limonade, chocolade en gevulde koek en een bioscoopvoorstelling van den heer Hendriks. Intusschen vingen op de Paauw de aan- kleedingswerkzaamheden voor den histo- schen optocht aan. Zoowel in 't Raadhuis als het stalgebouw waren kamers vrijge maakt, om alle deelnemers en deelneem sters aan den stoet te ontvangen en gele genheid te geven tot kleeden en kappen. Omstreeks tien uur verschenen de eerste edellieden en poorters in co9tuum en wel dra waren alle lanen als het ware met lie den uit de 15e eeuw bezet. Het was een drukte van belang, daar onder de schoone beuke- en eikeboomen, een drukte met een middeleeuwsch karakter, vol humor en ge zelligheid. Even over eenen, de voor ver trek gestelde tijd, was de stoet gereed en kon het sein tot vertrek worden gegeven. De stoet werd geopend door 4 bazuinbla zers te paard, dan volgde het muziekkorps „Excelsior", daarna 2 landauers met be- pluimde paarden, waarin het bestuur der vereeniging was gezeten, en vervolgens de groote stoet ruiters, jagermeesters en jagers, Hierop volgden de stalmeesters, hofmeesters, kamerjonkers, schildknapen en een vendel speeidragers. Daarna kwamen den rent meester, de schouten van Wassenaar en den omtrek. Baljuw en Dijkgraven van Rijn land, waarbij zich aansloten poorters en poorteressén in een met groen en bloemen versierden wagen. Dan kwam de banierdra ger van Wassenaar, welke gevolgd werd door ruiters en bedienden van de gravin en de minstreels. Vervolgens reed de Gravin van Beieren aan, en Heer Henrich van Wassenaer, om ringd door een grooten stoet van edellieden en edelvrouwen, welke op hun beurt weer, werden gevolgd door jagermeesters, hout vesters, een keurige jachtwagen, beladen met wild, jagers, hondenknecht met hon den, wilddragers en wilddrijvers. Het was een fleurige, keurige stoet, met fraaie costuums, waaronder heel kostbare. De stoet bewoog zich het eerst in de richting van het Dorp. Overal lang9 den weg stonden duizenden en duizenden de 9toet te beschouwen, vooral op de Kerklaan, trot- seerend de hitte van den dag. Na een om gang door het dorp werd langs de Kerk staat, Schouwweg, Grool-Haesebroeksche weg, waarbij de villa Selvetta door de fa milie Hendriks aan Jacoba van Beijeren een krans werd aangeboden, gereden door een gedeelte van het park de Kievit en ver volgens langs Stoeplaan- en Oprijlaan naar het kasteel Oud-Wassenaer. Nadat de geheele stoet de terrassen was gepasseerd en de honderden toeschouwers van de hooge treden van het bordes hem hadden bewonderd, werd achter het Kasteel halt gehouden en afgestapt. Onmiddellijk daarop stelde de stoet zich en haye op ter weerszijden van de trap en nadat de bazuinen de lucht hadden doen daveren van hun sonoor geluid, schreed de Gravin met haar gastheer en hun gevolg naar het kasteel. Op het bordes werd de Gravin namens het eere-comité verwelkomd door haar voorzitter, jhr. Storm van 'sGra- vesande. Nadat het Wilhelmus was aangeheven, door alle aanwezigen medegezongen, werd in het kasteel de thé gebruikt en was er voor alle deelnemers gelegenheid zich te verfrisschen. Een uur later werd de stoet weer opge steld, om het restant van den weg af te leg gen. In groote, nimmer onderbroken orde werd daarop gereden naar het Raadhuis, huize de Paauw. Hier in deze schitterende omgeving was het zwart van menschen, opgesteld op de fraaie gazons, om getuige te zijn van de ont vangst door het gemeentebestuur en van het carrousel-rijden door eenige edellieden en edelvrouwen uit den stoet. De burgemeester heette hier de Gravin uit naam van de vroedschap van harte wel kom, wierp een terugblik op de woelige eeuw, waarin Jacoba van Beijeren leefde, vergeleek het Wassenaer van toen met dat van heden, en sprak de hoop uit, dat Was senaer steeds onder het krachtig bestuur van het thans regeerend* Vorstenhuis, zoo moge blijven groeien. De Gravin bracht in welgekozen woorden de burgemeester dank voor de ontvangst en de geheele gemeente en al haar ingezetenen voor de groote gastvrijheid. Hierna werd de stoet ontbonden. De 8—2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7