69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 6 September 1928 Tweede Blad No. 21007 BINNENLAND. Koninklijk bezoek aan Zwolle Mgr. dr. Magister PAULUS MANNENS. Vicaris-Generaal. Proost van het Kathedraal Kapittel en oud-presi dent van het Groot Seminarie te Roermond, die gisteren te Roer mond op 74-jarigen leef tijd overleed Gistermiddag werd te Maastricht door den minister van waterstaat Van d'er Vegte, de gasbuizenfabriek van de N.V. Staal werken „De Maas" officieel in bedrijf gesteld. LinksGi stermorgen werd te Harlingen d© nieuwe Rijks Hoogere Burgerschool officieel ge opend en in gebruik ge- genomen. Gisteren brachten H. M. de Koningin, H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hen drik een bezoek aan Zwolle, waar zij per auto arriveerden. De Koningin en Prinses Juliana tijdens den rondgang in het Nieuwe Binnengasthuis. Elk van de oudjes werd door H. M. afzonderlijk toegesproken. HET STOFFELIJK OVERSCHOT DER BEMANNING van de L. 55, de Britste DE SLUIS WERKEN TE IJMUIDEN. De 20 M. diepe sluisremise, waar- onderzeeër, die nabij Kroonstad in Jani 1919 door de Bolsjewisten tot zinken ge- in de deur komt te loopen. bracht werd, werd te Reval aan boord genomen van het oorlogsschip „Champion". BEZICHTIGING VAN HET BINNEN GASTHUIS EN DE „ZWOLLAND." Gisteren heeft het aangekondigde bezoek plaats gehad van de Koninklijke familie aan Zwolle. Een groote menigte stond aan het Katerveer om de koninklijke bezoekers te begroeten. Ook de Commissaris der Ko ningin in Overijsel was aanwezig, terwijl burgemester van Royen de hooge gasten fot aan de grens der gemeente was tegemoet gegaan. Tn auto'9 werd naar het Binnen Gasthuis gereden, waar H. M. de Koningin, Z K. H Prins Hendrik en H. K H. Prinses Juliana en gevolg een bezoek zouden bren gen aan de oudjes. In den tuin van het So- Phiaziekenhuis, waar de stoet passeerde, tagen de patiënten in ledikanten of stoelen gehuld in dekens of mantels. De voorzitter, de heer Bartels, sprak de gasten toe. H M. de Koningin antwoordde, ^at het haar veel genoegen deed, tijd te kunnen vinden om de stichting te bezoe ken. Nadat ververschingen waren rondge-, deeld, ging het hooge gezelschap naar de woningen van de oudjes. De Vorstelijke personen onderhielden zich met de oude ïnenschen. die opgetogen en met van vreug de tintêlend gelaat zenuwachtig antwoord den op de hun gestelde vragen. De Konin- ging en de Prinses boden den oudjes ver snaperingen aan. Na het bezoek aan het Binnen Gasthuis werd geluncht ten huize van den commis saris der Koningin. Des middags werd een bezoek gebracht aan de „Zwolland." Om kwart over twee arriveerden de hooge bezoekers aan de hoofdpoort, waar zij wer den opgewacht door den voorzitter, R. G. A. Z. baron van Haersolte en den burge meester van Zwolle, mr. dr. I. A. van Roijen, eveneens eere-voorzitter van de Zwolland. De overige leden van het dage- lijksch bestuur werden voorgesteld. De voorzitter, baron van Haersolte, heette de koninklijke familie welkom, waarbij hij o.m. zei.de: Wij zien in Uw komen hier 'n aanmoediging om te volharden in ons stre ven om te trachten het platteland te ont wikkelen en tot grooter bloei te brengen. H. M. antwoordde hierop met eenige wel willende woorden. Telkens en telkens weer toegejuicht be zochten de Koninklijke bezoekers verschil lende der paviljoens en tenten o.a. die voor handel en nijverheid, landbouwhuishoud- onderwij9, cultuur en techniek, groenten en fruit, akker- en wpidebouw. en de door de O. L. M gebouwde modelboerderij. Vervolgens begAven zij zich naar de op het afzonderlijke concours Hippigue-terrein op de tribune ingericht eere-loge waar een dochtertje van baron vaD Haersolte aan de Koningin orchideeën en een dochtertje van den penningmeester, den heer Potasse aan de Prinses rozen aanbood. Leerlingen van de landbouwhuishoudschool serveerden thee. Na afloop van het bezoek aan de Zwol land begaven de Koningin en de Prinses, slechts vergezeld van twee leden der hof houding, zich in alle stilte naar het Sophia- ziekenhuis te Zwolle, om een bezoek te brengen aan den milicien Berselo uit En schede, die tijdens de legeroefeningen in het kamp te Oldenbroek door het springen van een kanon gewond werd. Prins Hendrik heeft bericht, dat hij mor genmiddag drie uur wederom de tentoon stelling Zwolland zal bezoeken ter gelegen heid van het concours hippigue. GEORGANISEERD OVERLEG IN AMBTENARENZAKEN. De aanstelling van Rijkspersoneel op arbeidscontract ln haar vergadering van Dinsdag l.L vereenigde de Centrale Commissie voot Georganiseerd Overleg in Ambtenaarszaken zicb met het door den waarnemend direc teur van het Centraal Bureau van Voor bereiding uitgebracht advies aan den Minister ran Justitie, tot toelating van het A.C.G.F (Comité ter behartiging van de algemeene belangen van Overheidspers> soneel) en van de Centrale van vereenigingen van personeel in 's Rjjks dienst tot de bij zondere Commissie voor Georganiseerd Overleg voor personeel bij da reohterlgke Macht door daarin elk 1 lid en 1 plaats vervangend lid te laten aanwijzen. Inzake de aanstelling van Rijkspersoneel op arbeidscontract ontving de Commissie van de Kegeering een schrijven d.d. 27 Juli jj^ waarin werd medegedeeld, dat de Regeering over deze kwestie het adviea had ingewonnen dar Centrale Reorganisatie Commissie. Alvorens naar aanleiding van dit than9 ontvangen rapport ook maar in beginsel een verdere beslissing te nemen, wenscht de Regeering overeenkomstig door haar gedane toezeggingen eerst de Centrale Commissie van Overleg te hooren. Onder toezending van een uitvoerig extract mt bedoeld rapport verzocht zij der Com missie over deze aangelegenheid van het aanstellen van Rijkspersoneel op arbeids contract, zoo spoedig mogelijk van bericht en raad te willen dienen. De Centrale Commissie wees uit haar midden een snb-commissie aan, bestaande uit 1 vertegenwoordiger van elk der in de Commissie zitting hebbende organist tisa om in samenwerking met 2 leden der z.g. RegeeringBdelegatie, deze aangelegenheid te bestudeeren en daarover praeadvies uit te brengen. UIT HET HARINGPAKKERSBEDRUI'. Een toeslag op de loonen gevraagd. Men meldt uit Vlaardingen: Door de besturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en den R -K Bond is aan de Vereeniging van Haringhandelaren verzocht om 10 pCt. toeslag te willen ver strekken op de thans geldende loonen. Dit verzoek is gegrond op de gewijzigde omstandigheden, veroorzaakt door de in werking-treding der z.g. Haringwet ZUID-HOLLANDSCHE BAKKERSBOND. Gisteren heeft te Delft de Zvbd-Holland- sche Bakkersbond zijn 10e jaarijjksche ver gadering gehouden. Des voormiddags omstreeks 11 nur opende de heer J. de Jong, voorzitter van de afd. Delft, de bijeenkomst met een kort welkomst" woord en bood het bestuur namens die afd. een bloemstuk aan. De voorzitter van de feestcommissie, de heer Van Horsseri, reikte ter herinnering aan dit tweede lustrum, insignes uit Uit naam van den NedL Bakkersbond sprak de voorzitter, de heer F. Sthhle, ie den bond gelukwensohte. De vergadering werd hierna geschorst Den leden met hunne dames werd tijdens de panze een noenmaal aangeboden, door de Nederlandsobe Gist- en Spiritusfabriek. Daarna had de voorzitter, de heer J. Schouten, eenige mededeelingen van Internen aard. In de geeellenorganisatiee in de kleinere gemeenten is de werach van een aollectief arbeidscontract geuit. Spr. beeft reeds met een der gezellenorganisatiee aangaande dit onderwerp een onderhoud gehad en zon gaarne op de volgende algemeene verga dering de meening der afdeellngen omtrent dit onderwerp vernemen. De secretaris, de heer F. H. van Noppen, memoreerde in een uitvoerige rede bet relt

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5