AGENDA. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. VISSCHER1J-BERICHTEN. GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. BUITENLAND. FEUILLETON. De verdwenen Noodmunten Donderdag. Leger des Heils (Langebrug 4): Bijz. sa menkomst. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt-van Maandag 3 Sept. tot en met Zondag 9 Sept. waargenomen door de apotheken der H.H. G. F. Reyst. Steenstraat 35. Telef. 136 en A. J. Donk. Doezastraat 31, Telel. 1313. NED. BERT. KERK. Beroepen: te Metslawier de heer J. van Rossum, cand. te Gouda; te Mastenbroek: J. Enkelaar te Ouderkerk a. d. IJssel; te Frederiksoord (Dr.) toez.) L. Meeth te Kan tens (Gron.) Bedankt: Voor Beesd: Dr. J. J. Wolden- dorp te Warmond. Voor Zoetermeer-Zt'gwaardG. Verdoes Kleijn te Dordrecht. Voor Ferwerd (Fr.) ds. A. Teenslra te Lollum (Fr.) GEREF. KERKEN. Drietal: Te Sassenheim, F. A. den Boett, te Amersfoort; P. N. Kruyswijk, te Vlissin- gen en IJ. van der Zee. te Amsterdam-West. Tweetal: Te Scheveningen (4c pred.pl.). J. H Rietberg te Maassluis en E. .1 Wienljes, te Oudshoorn. Te Ten Post, A. H. Piersma, te Sleen en H. J. Winter, cand. te Biorum. Beroepen: Te Ooethem, J. Dijk, cand. te VGravenhage. CHR GEREF. KERK. Tweetal: Te Zierikzee, W. Bijleveld, te Haarlem en Joh. v. d. Vegt, te Doesburg. MGR. DR. P. MANNENS t Gistermiddag te kwart over vier overleed te Roermond in den ouderdom van ruim 74 jaar Mgr. dr Paulus Mannens, vicaris- generaal van het Bisdom Roermond en oud president van het Groot Seminarie aldaar. RADIO IN ONZE SCHOLEN. Om tegemoet te komen aan de financieele bezwaren, diei de invoering van de Radio als hulpmiddel bij het schoolonderwijs belem meren, heeft de N.V. Philip's Radio zich bereid verklaard een belangrijk deel der kos ten op zich te nemen en wel door hare radio-ontvangtoestellen en bijbehoorendti apparaten voor den halven prijs aan de Nederland9che scholen te leveren. IJMU1DEN, 6 September. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K.G. f. 1.75f. 0.44; Griet per kist Tan 50 K.G. f.55f.25; Tongen per KG. f. 2.70—f. 1.50; Zetschol f.43—f.33; Kleine Schol f. 32—f. 3.60: Schar f.16— f. 4.70; Tongschar f. 43f. 38, alles per kist van 50 K.G.; Roggen per 20 stuks f.22 f.15; Vleeten per slyk f. 2.08f. 0.57; Pie terman en Poontjes f. 12—f. 3; Groote Schel- visch f.36f. 2G; Middel Schelvisch f.24 f 19; Kleinm. Schelvisch f. 17.50f. 12.50; Kleine Schelvisch f. 10f.2.30; alles per kist van 50 K.G.; Kabeljauw per kist van 125 K.G. f.40f.32; Gullen pre kist van 50 K.G. f. 13—f.7: Lengen per stuk f. 1.60 f 0.70; Heilbot per K.G. f. 1.75; Wijting per kist van 50 K.G. f. 3.60f.2; Koolvisch per stuk f. 0.50: Makreel per kist van 50 K.G. f. 19—f. 13.50. Aangekomen 22 stoomtrawlers: MM 203 met f.2302; IJM 125 met f. 1832; MM 324 met f.1576; IJM -181 met f. 2546i IJM 179 met f. 2296; IJM 365 met f. 1455; MM 55 met f.1927; IJM 107 met f.1974: IJM 26 met f.1701; IJM 8 met f.1582; IJM 118 met (.2141, IJM 253 met f.2601: IJM 49 met f.1926; MM 38 met f.3727; IJM 103 met f. 1576; MM 408 met f. 3300; IJM 196 met f.4000; IJM 152 met f.2900: IJM 3 met f.2700: IJM 21 met f.3900: IJM 72 met f 19Ö0; VI. 10 met f. 1699 besomming. Praairapport van Hr. M«. „Vnlcanns". 4 September. Tusschcn 54 gr. 23' en 54 gr. 14' Nhr. en tusschen 0 gr em 0 gr. 13' 01. KW. 20 5 last; KW. 47, 10 last; KW. 110. 10 last; KW. 175. 8 last. BRANDEN. Te Buinen is .terwijl de bewoners af wezig waren, de woning, bewoond door C. de Jonge, tot den grond toe afgebrand. Van den inboedel werd niets gered, terwijl een groote voorraad turf, hooi en rogge mede zijn verbrand. Alles was verzekerd. Te Bornwird ia de woning van den vee houder K. Woudstra een prooi der vlam men geworden. Er is zoo goed als niets gered. Alles was verzekerd. Te Overa onder Princenhage brandde de landbouwschuur af van A. M. De geheelo oogst, een benzinemotor en het gebouw gingen verloren. Gisteravond 11 uur is brand ontstaaji op de tweede verdieping van dei tabaksfabriek De Zeeman, Firma A. van der Windt aan de Hoofdstraat te Vlaardingen. Met de motor spuit de z.g. kleine vuurvreter en verder brandweermateriaal werd het vuur aange tast. Op den theezolder ging een groote partij thee, welke daar was opgeslagen, in vlammen op. Een der daarnaast gelegen papierzolders vatte eveneens vlam, doch door het actief en tactvol optreden der brandweer kon deze behouden blijven. De daaronder gelegen tabakszolders kregen zeer veel waterschade, maar men geloofd ook deze tegen het vuur te kunnen bescher men. •De benedenverdieping van het pand kreeg veel waterschade. Het geheele pand is op beurspolis verzekerd. De naast de tabaksfabriek gelegen klom- penfabriek van de Firma van Aken had eveneens veel waterschade. Te Wadc-noyen is geheel afgebrand het café van den heer Van Oyen. Van den inboedel kon niets worden gered. Alles was verzekerd. Gisteravond omstreeks zes uur ontstond, door het in brand vliegen van een verfbak, brand in de afdeeling ververij der fabriek der N.V. Hazemcijer te Hengelo CO.) Vrijwel de geheele afdeeling ververij en het labora torium werden in de asch gelegd. Met dé motorbrandspuit der gemeente en het slan genmateriaal van de Heemaf kon het vuur tot deze afdeelingen beperkt worden. De' schade is nog niet te overzien. Het werk zal geen stagnatie ondervinden. EEN WATERVLIEGTUIG VERMIST? Gisteravond werd aan de N. R. Crt. uit Enkhuizen geseind, dat aldaar in den loop van den middag de beide watervliegtuigen nos. 55 en 60 waren gedaald en dat de in zittenden gerapporteerd hadden, dat een ander watervliegtuig op een afstand van 15 K.M. van Enkhuizen op zee gedaald was wegens een defect. D. schipper Hurch van Enkhuizen is daarop met zijn motorvaartuig E. H. 26 ver trokken ten einde het vliegtuig binnen te sleepen. Hij heeft echter het toestel riet kunnen vinden en i9 gisteravond onverrichterzake te Enkhuizen teruggekeerd. EEN ZAKKENROLLER. De Zwolsche politie heeft Dinsdag toen de feestelijkheden van de Zwolland zouden beginnen, drie als heeren gekleed© perso nen aangehouden, die bleken Polen te zijn een van hen staat bekend als zakkenrol ler Daar zij niet in het bezit waren van geldige papieren, werden zij over do grens geleid. VAN EEN STROOMPIJLER GESLAGEN. Toen Werkspoor eergisteren de vischtrap in den stroompijler te Grave zou gaan plaateen, en deze 2 ton gToote trap daartoe hing in een takel, is van een schalm van den ketting een lasch van elkaar gescho ven, met het gevolg, dat de vischtrap in de Maas viel. Drie werklieden werden van den pijler geslagen. Een kwam op een bak terecht en bleef ODgedeerd. Twee vielen in^de Maas: een van dezen kon zich zwemmende redden en wist den ander, die niet kon zwemmen en den linker benedenarm gebroken had, nog zoodanig voort to duwen, dat hij een touw, dat hem t toegeworpen werd, kon grijpen. De technische ambtenaar J. Past kreeg een geduchten slag van den ladder op het hoofd. Ir. J. E. Moltzu kreeg van denzelf den vischtrap eon klap tegen de rechter- .kaak. JONGETJE OVERREDEN. Te Sittard werd een 12-jarig zoontje van den heer B., zoo ernstig door de auto van den smid W. aangereden, dat het een her senschudding opliep. D© jongen verkeert in levensgevaar. Den automobilist treft geen schuld. TREINDIEF GEARRESTEERD. Maandag kwamen met den ochtendsnel trein uit Holland twee dames met bestem ming naar Luik. Te Maastricht moesten zy van rijtuig verwisselen en lieten haar hand- tasch met geldswaarde in het rijtuig achter Zoeken bleek VTuchteJoos, de handtasch was verdwenen. In den trein van II uur van Maastricht naar Heerlen had, volgens de ,,L. K." een reiziger plaats genomen, die door zijn ze nuwachtig optreden de aandacht trok van den hoofdconducteur. Medereizigers die te Valkenburg uitstapten, deelden mede ge zien te hebben, dat de man geld uit een damesbeurs in zijn eigen portemonnaie stopte. Dit was voor den hoofdconducteur aanleiding om Valkenburg te verzoeken, te Heerlen politie aan den trein te ontbieden en een treinbeambte te gelasten toe te zien of door den man ook iets uit den trein werd geworpen. Bij aankomst te Heerlen bleek men een goede vangst gedaan te hebbende be wuste handtasch werd gevonden onder de zitplaats van den dief. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De wielrijder G. Dekkers, die Maandag onder Haaren bij een botsing met een motor rijder ernstig gewond werd. is in het Groot ziekenhuis te '9-Hertogenbosch aan deze verwondingen overleden. Hij was vader van 6 kinderen. DE DOODSLAG TE ZWAAGWESTEINDE. Zonderlinge gewoonte der bevolking. Omtrent den te Zwaagwesteinde gepleeg- den moord op den avond van den dag, waarop het Koninginnefeest werd gehou den, op den 24-jarigen venter Popke de Bruin, door zijn neef, meldt het ,,Lw. Nwsbl." nog» het volgende De neef, Lammert de Bruin, die 26 jaar oud is, is evenals de versilagene venter in wollen stoffen, kousen e.d. Een dag of tien geleden, bij een volksfeest, krogen de ne ven hooggaande ruzie. Een ernstige vecht partij kon toen nog maar juist voorkomen worden. Enkele dagen later echteT schenen de mannen den twist al haast weer verge ten. Den dag van Koninginnefeest nu had Lammert vrijaf genomen. In Zwaagwest einde is slechls één verloflokaal, doch de jongeman had kans gezien om zich in een naburige plaats stevig te bedrinken. Daar na trok hij naar het terrein bij den Molen te Zwaagwesteinde, waar ter ecre van den verjaardag van H. M. de Koningin een volksfeest werd gegeven De man gedroeg zieh daar evenwel zoo, dat de marechaus see het raadzaam vond om hem van het veld te verwij deren. Lammert de Bruin, die op dat. oogenblik sterk onder den in vloed van sterken drank was, verzette zich uit alle macht., met het gevolg dat hem proces-verbaal werd opgemaakt wegens ver zet tegen ambtenaren in functie. Met veel moeite gelukte het tenslotte den woeste ling buiten het terrein te krijgen. Daar liet hij zieh tegenover de omstanders uit, dat er dien avond nog iemand stervea moest. Meteen liep hij naar zijn broer, om, naar hij zeide, .afscheid van hem te nemen. Niemand echter nam den dronken man era stig. Algemeen werd hetgeen hij zeide aJs een dronkemanspraatje opgevat. Lammert de Bruin zwierf nog even rónd het feest terrein en verdween toen in het verloflo- kaa! van den heer Veenstra, waar hij zijn neef Popke ontmoette. Deze had ook nog al wat bier e.d. gebruikt, maar dronken was hij toch niet-. De beide manüen sche nen de ruzie van de vorige week nu wol heelemaal vergeten te zijn en praatten vriendschappelijk met elkaar. Na een poos je werd Lammert de Bruin voor de overige bezoekers evenwel zóó lastig, dat de veT- lofbouder hem uit zijn localiteit liet zetten. Oogenblikkelijk nam toen zijn neef Popke het voor hem op en troonde den dronken Lammert weer mee naar binnen. Om tien uur 's avonds trokken beide mannen in vol len vrede en vriendschap de herberg uit. Nog geen tien meters daar vandaan hoor den de gasten, die tegelijk met hen de herberg hadden verlaten, opeens een felle woordenwisseling. De ruzie van de vorige week scheen weer te worden opgerakeld. Popke zei een paar tergende woorden en sloeg toen zijn neef met een bierflesch op 't hoofd. Oogenblikkelijk daarop viel Lam mert ook aan en stak zijn tegenstander met een soherp voorwerp, een mes of mis schien was 't ook een scherf van een bier flesch, in het bovenbeen. Een slagader werd getroffen en een dikke straal .bloed spoot uit de wonde. „Hij heeft een slagader geraakt, nu moet ik sterven'', zei de getroffene. Meer heeft men niet van hem gehoord. De omstanders probeerden nog het been af te binden, doch dat lukte niet. Haastig is toen een. auto bus gerequixeerd en daarin werd het slacht offer naar dr. Staal te Veenwouden ver voerd. Bii aankomst aldaar, bleek hij ech ter al te zijn overleden. Denzelfden avond nog werd de dader ten huize van zijn ouders gearresteerd. Hij verklaarde aan dc politie, dat hij en Popke beiden uit de herberg een leege bierflesch hadden meegenomen. Dat was, volgens hem. zoo de gewoonte van de Zwaagwesteinders als ze uit de herberg kwamen. (De flesch dient n.l. als wapen). Door een toeval is de flesch, die Lammert bij zich had in zijn zak stuk gegaan. Zoo dra nu Popke hem aanviel haalde hij een scherf uit zijn zak en stak zijn tegenstan der in het been. Althans, zoo verklaarde Lammert. Het schijnt de politie, die de kleeren onderzocht, echter toe, dat de ver wonding niet met een scherf, maar met een mes is gebeurd. De dader staat als een vechtersbaas be kend en kwhm als zoodanig ook al eens met de Justitie in aanraking. Nog niet zoo heel laDg geleden weTd hij bij een vecht partij zelf ernstig gewond. EEN KEI. In het Schoonebeekervoen (Dr.) is een kei 'gevonden van zeer groote afmetingen, waarin eenige letters zijn gebeiteld. ONDER DE LADING GEKOMEN. Te Borgercompagnie (Gr.) is eergisteren, de landarbeider E. B. bii het inhalen van den oogst door het kaïrtelen van den wagen onder de lading gekomen en op slag gedood. Een officier, die met twintig man het gar nizoen vormde van een klein plaatsje in het binnenland van Afrika, ontving een telegram van het ministerie van Oorlog; Oorlog uitgebroken, arresteer alle vreemdelingen in uw district. Kort daarop kwam het volgende telegra fische antwoord van den officier binnen: Ge'arresteerd vier Spanjaarden, vijf Duitschers. twee Zweden, een Argentijn en een Amerikaan: verzoeke telegrafisch be richt met wien wij in oorlog zijn. ALPHEN. Bij Kon. besluit is toegekend de bron zen eere-medaillle in de Oranje Nassauorde aan A. We9tmaas, kaaspakhuisknecht bij de firma H. F. van der Linden alhier. De raadsagenda voor de vergadering op Vrijdag 7 dezer des namiddags 7 uur werd nog aangevuld met punt 9. Voorstel van B en W. tot wijziging van de Ver ordening regelende de bijdragen welke ambtenaren en oud-ambtenaren verschul digd zijn aan de gemeente Alphen aan den Rijn, in verband met de pensioenaanspra ken krachtens de Pensioenwet 1922. Naar wij vernemen zal mr. C. v. d. Lee notaris ter standplaats Aarlanderveen binnen korten tijd zijn ambt neerleggen. Evenals vorige jaren heeft de Ver- eeniging ..Alphen Vooruit" wederom een tentoonstelling georganiseerd van de aan schoolkinderen uitgereikfe en door dezen opgekweekte planten welke zal plaats heb ben in het gynastieklokaal der Chr. H. B. S. en wel op Vrijdag 11 en Zaterdag 15 September a.s. DE ALGEMEENE TOESTAND. Een optimistische iede van jhr. Beelaeris van Blokland Besprekingen tusschen Müller en Briand over de ontruiming van het Rijnland Als tweede spreker in de vergadering van den Volkenbond heeft, zooals wij gisteren neg onder de telegrammen konden melden, )lxr. Beelaerts van Blokland een groote reds gehouden, waarin begon met te zeggen, dat deze vergadering, wat de ontwapening be treft, onder gunstiger omstandigheden ge- opend wordt dan die van verleden jaar. Ais argumenten daarvoor voerde bjj aan, in da eerste plaats de totstandkomingvan het part van Kellogg, dat lig 'als een grootss stag in de goede richting begroette. Hij deelde mede, dat de Kederlandsihe regeering reeds stappen heeft genomen om parlemen taire goedkeuring te krijgen voor de toe- treding tot dit verdrag. Vervolgens gewaagde hij van het ontwa- peningsaccoord tusschen de Fransche en iingelsche regeeringen. Hij releveerde, hoe de heer Loudon in de voorbereidende ont> wapeningscommissie herhaaldelijk had go wezen op de wenscheljjkheid voor de re geeringen om zich reeds vooraf over be paalde ontwapeningskwesties te verstaan, ten einde de werkzaamheden der commissie een sneller verloop le doen hebben. Minister Beelaerts besprak voorts den arbeid van het hoofdcomité voor arbitrage en veiligheid, die een document heeft op geleverd in de modelverdragen voor arbitrage verzoening en non-agressie, alsook voor we- aerzjjdsche hulpverleening, dat grondige be- studeering door deze vergadering verdient. Men zal nu ook moeten onderzoeken, iu hoeverré de bepalingen betreffende non- agressie den invloed zullen ondergaan van het Kellogg-paet. Spreker oefende vervolgens critiek uit op de werkzaamheden van de commissie, die bezig is een ontwerp-conventie ep te stellen voor de wapenfabricage. Hij herinaar- de er aan, hoe er nauw verband bestond tusschen een zoodanige conventie en de reeds bestaande conventie op den wapenhandel, weike laatste reods door de Nederlandsche regeering is geratificeerd. Hjj betoogde met nadruk, dat de totstandkoming van een conventie op de wapenfabricage van groote beieekenis zou zjjn voor den ontwapening-s- arbeid, en in verband met de slechte resul taten van de oommissie voor de wapen fabricage verwees hjj naar art. 8 van het Bondspact, welks beginsel inzake de publici teit van bewapening ongetwijfeld de kern inhoudt voor een vergelijk. Over den eoonomischen arbeid van den Volkenbond was de heer Beelaerts beter te spreken. Hjj herinnerde aan de conventie op de in- en uitvoerverboden en aan da twee protocollen betreffende den uitvoer van beenderen en huiden. Hjj gewaagde voorts van het feit, dat er in het afgeloopen jaar talrijke handelsverdragen gesloten zijn, dia een verlaging van rechten inhouden en ook do mee^t-begunstigings-clausule. Maar dit moet de oogen niet doen sluiten voor het feit, dat er ook een verhöoging van som mige tarieven valt waar te nemen. Daar tegen moet krachtig worden geageerd. Tot slot wijdde spreker een vrjj uitvoerig betoog aan de bescherming der minden- heden, waarmede de Volkenbond is Delast. Hij verwees naar een denkbeeld, dat te berde is gebracht op het congres der Unie van Volkenbondsvereenigingen, dat in Juli in Defi Haag werd gehouden. Hier werd de wensckelijkkeid betoogd van de instelling door den Volkenbond van een permanente miiderkeden-commissie, een oud denkbeeld, dat reeds in 1920 door prof. Gilbert Murray werd verdedigd. Het tegenwoordige regime, dat in hoofdzaak berust op speciale Raads commissies van 'drie, die tot taak hebben om minderheden-petities te bestudeeren, achtte de heer Beelaerts verre van volmaakt H.-j vroeg de aandacht der vergadering voor het denkbeeld van een permanente minder heden-commissie, die in algemeene lijnen da organisatie der mandat6n-commissie zou kan nen velgen. In elk geval moet worden ge waakt, dat een zoodanig instument niet door kwaadwilligen lean worden misbruikt vool politieke agitatie. Ten slotte zeide onze minister, dat zjjn Door J S FLETCHER. Geautoriseerde vertaling uit 't Engelsch door Mr. G. KELLER. 41) HOOFDSTUK XVIII. Van dezelfde meening. Een minuut lang bleven de beide mannen elkander zwijgend aankijken, de een met vragenden blik, de ander met een gezicht alsof hij zeggen wilde: nu, heb ik het niet gezegd? Voorzichtig keek Stevenege om zich heen. Zij waren echter alleen en de aan grenzende gelagkamer was wegens het late uur reeds gesloten. Ook de daarop uitko mende biljardzaal was donker en zonder be zoekers. Met uitzondering van henzelf en den nachtportier, die ongetwijfeld in een hoekje van de vestibule zat te knikkebol len. was blijkbaar iedereen in het hotel naar bed gegaan „Je wilt toch niet beweren, dat hij schul dig zou zijn?" vroeg Slevenege ten slotte. „Het lijkt me bijna ondenkbaar, nïaar men kan nooit weten," antwoordde Penthony. „Ik wil alleen zeggen, dat Ollard óf heel wat meer weet dan hij loslaat óf hij vergist zich wat betreft de brieven die hij van Bransdale heeft ontvangen. In ieder geval vermoed ik. dat wij de oplossing van het mysterie in de richting van Ollard moeten zoeken „Je gaat dus accoord met wat deze on bekende schrijft?" vroeg Stevenege, terwijl hij de getypte bladzijden omhoog hief. „Vindt je dus wel iets in wat hij beweerde?" „Best mogelijk. best mogelijk!" ant woordde Penthony. „In ieder geval een na dere overweging waard, evenals elke aan nemelijke onderstelling Hij heeft, geloof ik. alvast gelijk, wanneer hij de meening oppert, dat de beide misdrijven in geen ver band met elkander 9taan. Zijn onderstelling omtrent Hicking ver dient ook aandacht, evenals misschien die betreffende Ollard en Bransdale." „De manier van spreken van Ollard stond mij vanavond volstrekt niet aan," merkte Stevenege op. ..Ik vond, dat hij een positief antwoord liefst ontweek." „Och, dat is blijkbaar zoo zijn aard," merkle Penthony droogjes op. „Maar in- tussehen is hot toch een tamelijk triestige geschiedenis den burgemeester van zoo'n eerwaardige stad nis Alanehester en een Amerikaanschen mill ionair te moeten ver denken, dat zij gecomplotteerd zouden heb ben om die munten te stelen," merkte Ste venege op ,,'t Zou toch wel verachtelijk van die menschen zijn!" „Wat dat betreft, beste vriend." ant woordde Penthony, „ik heb niet zooveel eerbied voor een man. die tot burgemeester wordt benoemd van zijn eigen woonplaats de zeer begeerde positie wordt dikwijls verworven door bedenkelijke middelen, die Let daglicht niet kunnen verdragen. En wat dien Amerikaan aangaat, die is minder millionair dan een verwoed en onverbeter lijk verzamelaar! Bii de uitoefening van mijn beroep ben ik in den loop der jaren herhaaldelijk met dergelijke lui in aan raking gekomen. En ik durf gerust beweren, dat ik ze even weinig vertrouw als een' hond bij een stuk vleesch! Als men de ver- zamelmanie te pakken heeft, bergt men zijn geweten op. Wie het erg te pakken heeft, staat voor niets om de hand te leggen op wat men begeert. Ik heb verzamelaars ge kend, die zich niet ontzagen te 9lelen en ik heb er gekend, die op de ergerlijkste wijze met geld smeten om het heet begeerde stuk te bemachtigen. Ik heb eens met een ver zamelaar te maken gehad, die vijfhonderd pond neertelde voor een verfomfaaid, door vocht ingevreten pamflet en zoodra hij het in handen had. het in het vuur gooide! Waarom? Omdat er nu nog maar één exemplaar bestond en dat was in zijn bezitI Je moet het nooit uit het oog verliezen, als je te doen hebt met verzamelaars en staat voor een geval als dit, dat de ware ver zamelaar als een vrek zijn schatten be waart. Hij gevoel! er niets voor zijn zeld zaamheden aan iedereen of ook slechts aan enkelen le laten zien het is hem vol doende te weten, dat hij ze bezit' Is Bransdale éen van die menschen, dan vin4l hij er niets in om met Ollard over die noodmunten te onderhandelen, hem het gi-« ischte bedrag uit le betalen, de munten bit zich te steken en ze weg le sluiten, enkel ter wille van het genot om in het geheim te gnuiven over het bezit er van. Dat is best mogelijk, verzeker ik je!" ..Wat raad je mij aan?" vroeg Slevenege. Penthony dacht een oogenblik na. „Nu," zei hij. ik moet morgenochtend naar Londen terupkeeren Daar zal ik de zaak met een paar chefs van het hoofd bureau bepraten omdat de munten staats eigendom zijn zooals Sheffield met nadruk heeft verklaard, en eens hooren, wat zij meenen of raden. Tevens zal ik in het ge heim informatie inwinnen omtrent dien Bransdale; ik kan gemakkelijk nagaan of hij iemand is. die niet opziet tegen zoo'n geheim zaakje. Speur jij intusschen in de richting, welke $le anonieme brief aangeeft. Stel een onderzoek in naar Hicking en zijn geldelijke omstandigheden en naar allen, met wie Tyson tijdens zijn verblijf te Alan- schester in aanraking is geweest. En ga nog eens bij Ollard informeeren of het toch niet mogelijk is geweest, dat een dier brie- in andere handen is gekomen Naar onze opvatting, niet waar, is de mogelijkheid nog niet uitgesloten, dat iemand in de stad iets te weten i3 gekomen van Bransdale's bod en dat die daarop de munten hedt weggenomen, iemand natuurlijk op wie nu nog geen oogenblik verdenking rust! Tusschen twee haakjes: wie heeft het eerst ontdekt, dat de munten verdwenen waren?" Stevenege moest even nadenken, vóór hij die vraag kon beantwoorden. Maar zijn her innering op dat punt was slechts vaag. „Ik kan daar geen definitief antwoord op geven," verklaarde hij. „Het bericht kwam ons ter oore. toen wij in het lijkenhuis waren om een onderzoek in te stellen be treffende de dingen, welke op Tyson's lijk waren gevonden. Ik meen, dat de gemeente secretaris, Farmer, met het bericht is ko men aanzetten." „Maar van wien had hij het?" „Ik geloof van Whatmore," antwoordde Stevenege. na een oogenblik nagedacht te hebben „Ik meen me te herinneren, dat hij zeide, dat Whatmore den ganschen morgen afwezig wa9 geweest en dat hij, op het kasteel teruggekeerd, tot de ontdekking was gekomen, dat iemand de vitrine in het museum had opengebroken en de noodmun-» ten had weggenomen." „En Ollard? Wanneer kreeg hij er ken-» nis van?" „Onmiddellijk na ons. Detterling en mij. Hij kwam naar ons toe naar aanleiding van het geval van Tyson, en toen deelden wij hem alles mede." „Scheen hij erg verrast?" „Niet zoo erg als men misschien zou ge^ dacht hebben," antwoordde Stevenege. „Hij nam mij ter zijde en vertelde me van de zaak met Bransdale. Hij verwachtte hem elk oogenblik." „Zoo? Wachtte Ollard dus Bransdale zelf af?" „Elk oogenblik 1 Een feit is, dat hij dien- zelfden namiddag nog bij het „Dravende Hert" aanliep om te informeeren." Penthony bleef nog een oogenblik pein zende zitten; vervolgens haalde hij zijn hor loge voor den dag en raadpleegde het. „Over doen, vriend," merkte hij op. „Veel ts laat voor mijl Bedtijd! Zet nu alles uit je gedachten tot morgenochtend. Ik ben dat ten minste wel van plan!" Maar Stevenege was nog te jong en l© geestdriftig om den raad van den ouden detective te volgen-, hij ging naar bed. het hoofd vervuld met de jongste feiten of raad seltje?, zooals hij ze beschouwde, en hij stond er mede op. En hij bleef er over pein zen. terwijl hij naar het station ging ten einde Penthony uitgeleide te doen. Maar daar werd zijn aandacht door andere dingen in beslag genomen. (Wordt vervolgd), 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2