De verdwenen Noodmunten. 69sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 3 September 1928 Derde Blad No. 21004 GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. CONSTIPATIE CARTERS ESf PILLS RADIO-PROGRAMMA. FEUILLETON. DE TE SCHEVENTNGEN ONTVLUCHTE GEVANGENEN. De ontvluchting begunstigd? De vrouw, uit de Tak van Poortvlietstraat te den Haag, die door de politie werd aan gehouden, is denzdfden dag nog op vrije voelen gesteld, omdat de termijn, waarbin nen zij door de politie kan worden vastge houden, verloopen was. Tegen haar is proces-verbaal opgemaakt ter zake, dat zij er ernstig van verdacht wordt de beide ontvluchten, van der Meer en van de Brande „met voorbedachte rade" onderdak te hebben gegeven en hen heeft geholpen, v. d. Brande o.a- met het mili taire pak van haar man. VEKBORGEN INBREKERSBUIT Aan het hoofdbureau van politie te Den Haag bevinden zich twee zilveren schalen jn den vorm van schelpen. Deze voorwer pen zijn in de omgeving van het kamp Waalsdorp gevonden en vermoedelijk door inbrekers aldaar verstopt. De schalen kun nen reeds lang in den grond gelegen hebben VERDRONKEN. Vrijdag is de tuindersknecht A. v. d. K. uit Delft, oud 20 jaar in de Haagvaart ge vallen en verdronken. Zijn lijk werd spoe dig gevonden. Pogingen om de levensgees ten op te wekken faalden. Gistermiddag is de 14-jarige Aaron de Vries uit de Poolstraat te Rotterdam bij het zwemmen in het sleepboothaventje in den mond van den Waalhaven verdronken. Na 5 uur dreggen is zijn lijk door de rivier politie opgehaald en naar de ouderlijke wo ning vervoerd. GESTOKEN. Zaterdagnacht is te Delft bij een vecht partij op de Voldersgracht de 18-jarige koop man H. V. met een mes in zijn rechterzit- riak gesloken. Hij werd ernstig gewond. Door bloedverlies was bij buiten kennis ge raakt. Hij werd in het gasthuis opgenomen. De dader is onbekend. UIT EEN DAKGOOT GESTORT. Zaterdag heeft bij de in aanbouw zijnde winkelperceelen aan den Schiedamschen- weg te Vlaardingen een ernstig opgeval plaats gehad. Dd 20-jarige schilder T. Rijker, die in de dakgoot bezig was met het schilderen der dakkapellen, is door onbekende oorzaak van een hoogte van ongeveer 8 M. naar beneden gestort. Hij kwam terecht op den juist passeeren- den B. en daarna op de straat Met e'en dubbelen schedelbreuk werd hij in een der juist voltooide winkels binnenge dragen. Door twee geneesheeren. de heer Kouse maker en de heer Erkelens, die zeer spoe dig ter plaatse waren, werd de eerste hulp verleend. Daarna weid de ongelukkige per zieken auto naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij aan de gevolgen is overleden. De voorbijganger op wietn R. was neerge komen is vermoedelijk met den schrik vrij gekomen. WAAR WERD OPRECHTER TROUW. Neen, dezen keer wordt do oprechtste trouw nu eens niet tusschen man en vrouw, althans niet tusschen een paar menschen- kinderen gevonden. Het voorbeeld van on- wankelbaren trouw, dat wij hier gaan ver halen, slaat wel op een echtpaar, maar jp een echtpaar uit het dierenrijk. Het is een verhaaltje van trouw tusschen twee honden, een hij en een zij. De hij en de zij behooren aan één baas, oen caféhouder uit de St. Laurensstraat te Rotterdam, die met recht trot® is op het be zit van zulk een paar prachtige honden. En juist omdat hij er zoo trots op is, vond hij het niet goed, dat zijn zoontje, een nog maar heel jonge bengel met een van de dieren een wandeling ging maken, en dat nog wel op een drukken Koninginnedag. Maar zoons zijn niet altijd gehoorzaam en omdat hij het toch zoo erg graag _wou en omdat vader het zoo druk had in zijn zaak, zoodat hij het waarschijnlijk niet eens zou merken, ging de zoon toch met een van de honden het was de hij op stap. Bij het Steiger bedacht hij, dat de hond het wel prettig zou vinden, eens te zwem men, en zoo werd laten we hem Fidel noemen, een naam, welke dit dier zou sie ren Fidel te water gelaten. Toen kwam er een booze man, die zei, dat die hond van hem was en die Fidel mee nam. Tenminste, dit verhaal deed de zoon, toen hij Fidelloos thuis kwam. Dadelijk stuurde de vertoornde vader een knecht naar het politiebureau om aangifte van de verwisseling van Fidel te doen. Of hij een juist signalement van Fidel kon opgeven, werd den knecht gevraagd. Neen, dat kon hij niet, maar hij wist er wel iets anders op. De knecht ging weg en kwam even later terug met de gemalin van Fidel. Dit wijfje lijkt n.l. sprekend op haar man. En zoo werd haar signalement opgenomen ter op sporing van den verdwenen echtgenoot. De politie beloofde haar best le zullen doen en de knecht ging met de zij haars weegs. Nog geen half uur later kwam de inspec teur, die het signalement had opgenomen, in de wachtkamer van het bureau, en kijk, daar zat een hond, die geheel aan het sig nalement beantwoordde. Eerst dacht men, dat de knecht zijn hond had achtergelaten, maar het bleek Fidel te zijn; Fidel, die rondschooierend in de buurt gestuit was op het spoor van zijn wijfje, welk spoor hij tot in het bureau was gevolgd. En in de wacht kamer is hij gaan liggen, precies op de plaats, waar een half uur te voren zijn wijfje had gelegen. Het echtpaar is nu weer vereenigd. (N. R. Ct.) KNOEIERIJEN MET LOONLIJSTEN. Bij de manufacturen firma J. v. K. aan den Schiedamsche Dijk te Rotterdam was sinds drie jaar de thans 29-jarige mej. J. R. de M. afkomstig uit Suriname, als bediende werkzaam. De firma heeft ongeveer 30 meisjes in dienst en mej. de M. was belast met het uitbetalen der werkloonen en het bijhouden der loonstaten. Onlangs bemerkte men dat het aantal meisjes dat bij de zaak in dienst was, niet klopte met het aantal werkneemsters, op de loonlijsten vermeld. Een onderzoek wees uit, dat juffrouw de M. sinds ongeveer een jaar elke week twee fictieve namen op de loon lijst in vulde en zoodoende voor twee meis jes, die er niet waren, loon ontving, n.l. 2X5 gulden per week. Dit geld gebruikte zij voor zich zelf. Toen de Surinaamsche werd gearresteerd, ontkende zij hardnekkig ooit eenige onregel matigheid te hebben gepleegd, doch daar zij alleen de lijsten bijhield en elke week kruis jes ten bewijze van „uitbetaald" achter de verzonnen namen had gezet, waren de be wijzen zoo overstelpend, dat ze tenslotte wel heeft moeten toegeven. De juffrouw i® thans in arrest. ONDER EEN AUTO. Op den Rijksstraatweg te Haarlem-Noord (voormalig Schoten) waren eenige jongens aan 't spelen. Plotseling stak een van hen, een 11-jarige knaap den weg over, juist toen een autobus passeerde. De jongen kwam te vallen en werd door de autobus overreden. In ernstigen toestand is hij naar het gast huis overgebracht. Een 4-jarig meisje le Santpoort is door een auto aangereden. De kleine bekwam een beenbreuk en een, hersenschudding. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Te Bergambacht is een trein in de rich ting Schoonhoven aan den overweg in de Dijklaan in botsing gekomen met een met voerzakken beladen vrachtauto van P. N. uit Lekkerkerk. De auto is pl.m. 6 meter meegesleurd en was ten slotte in gruzele menten. De chauffeur is er met eenige lichte kwetsngen afgekomen. ERNSTIGE AANRIJDING. Zaterdagmiddag had op den Diemerslraat- weg bij de Harteveldsche brug te Diemer- brug een ernstige aanrijding plaats. In ver band met de veranderingen die daar ter plaatse in den weg worden aangebracht, is een deel van den weg met roode vlaggen afgezet. Op dit gedeelte was de 35-jarige werkman G. B., wonende te Kamerik bezig zand te kruien, toen hij door een militairen auto werd aangereden. De eerste hulp werd verleend door de doctoren Der Kinderen en Dalfoort, die constateerden, dat de man een ernstige schedelfractuur had opgeloopen. Per auto-brancard van Esser's Ziekenver- voer is hij naar het Onze Lieve Vrouwen- Gasthuis overgebracht. Zijn toestand is zorg wekkend. De man is gehuwd en heeft vijf kinderen. WEER EEN VERTOONING. Josephine Baker is te Amsterdam, Zater dag weer plechtig ingehaald. Er was een commissie, ontzettend veel belangstelling, enz. enz. Het lust ons niet meer van deze vertooning te melden. BRANDEN. De behuizing van A. Thöne te Munneke- moer (Dr.) is een prooi der vlammen gewor den. Er is weinig gered. Verzekering dekt de schade. Zondagmorgen omstreeks 7 uur is brand ontstaan in het Oranje-Hotel aan den hoek van de Vest en de Johan de Wittstraat te Dordrecht. De brand had een dreigend aan* zien, zoodat de buren werden gewekt om in allerijl lijf en goed te bergen. Het gebouw op een der hoogste punten der stad gelegen en zelf ook van aanzien lijke hoogte, bevat op de bovenste verdieping de slaapkamers van het bedienend perso neel. Daar schijnt de brand te zijn ontstaan. De vlammen sloegen uit het dak. Men wist echter den brand te beperken tot de hoogste verdieping, maar in de lagere étages was zeer veel waterschade. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. Zondagnacht werd de Ajnsterdamsche brandweer gewaarschuwd voor een brand, die was uitgebroken in een loods, behoo- rende aan de Hollandsche Draad- en Kabel- fabriek, staande aan de Hamerstraat, over het IJ. Het bleek, dat broei was ontstaan in een grooten voorraad poetsdoeken en katoen, welke in een groote lood9 naast de fabriek was opgeslagen. Het oplaaiende vuur vond voedsel in de zeer brandbare voorraden, welke zich in de loods bevonden en aan redden van de loods viel niet meer te denken. De schade is niet zeer aanzienlijk. Zondagnacht heeft een felle brand ge woed op het Schoot te Strijp onder de ge meente Eindhoven, waarbij een drietal on bewoonbaar verklaarde woningen in de asch zijn gelegd. De brand ontstond in de woning van W. Smulders en sloeg daarna over op twee tot een complex aaneengebouwde woningen. In vrij korten tijd stonden de drie huizen in lichte laaie, zoodat aan blusschen niet meer viel te denken. Toen de Eindhovensche brandweer ter plaatse verscheen, waren de daken reeds verbrand. De bewoners waren ijlings de brandende perceelen ontvlucht. Het waren zeer bouwvallige woninkjes, die reed9 geruimen tijd onbewoonbaar waren verklaard Zij hoorden in eigendom toe aan den heer Habraken, terwijl zij respectie velijk bewoond waren door de gezinnen van W. Smulder9 met 5 kinderen, L. Daams met 2 kinderen en J. Minten met 4 kinde ren. Alle bewoners vonden een voorloopig onderdak bij familieleden. De inboedels zijn geheel verbrand. Zij waren laag verze kerd. Een geit en een groot aantal, kanarie vogels werden een prooi der vlammen. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. DOODELIJK ONGEVAL. Zaterdag heeft in de fabriek der Neder- landsche Staalgieterij v.h. J. M. de Muinck Keyzer te Utrecht een doodelijk ongeluk plaats gehad. De arbeider L. G. Nietvelt is bij het ran geeren gestruikeld en onder een wagen ge raakt. De man werd zwaar gewond en is spoedig daarop overleden. VAN EEN LADDER GEVALLEN, De Duitsche dienstbode Gr. te Zwolle is bij het lappen van de ramen van een lad der gevallen. Met een ernstige hersen schudding werd het meisje opgenomen. Zij is aan de gevolgen overleden. INBRAKEN. Tijdens de Koninginnefeesten is te Asten ingebroken bij den heer Bakker, secretaris der groentenveilingsvereeniging St. Jozef. Duizend gulden zouden ontvreemd zijn. Tijdens afwezigheid der bewoners is inge broken bij de familie Goldenbelt te Ter- wolde. Een vrij aanzienlijk bedrag aan geld werd ontvreemd. Als vermoedelijke dader is door de marechaussée gearresteerd zekere H. B., wonende te Deventer. BLIKSEM INGESLAGEN. De behuizing van J. Boelens te Oostrum (Fr.) is door den bliksem getroffen en een prooi der vlammen geworden. EEN TWIST TUSSCHEN NEVEN. Een man doodgestoken. Tijdens de Koninginnefeesten te Zwaag- westeinde ontstond Vrijdagavond twist tus schen de neven Popke de Bruin en Lammert C- de Bruin, meldt het „Hbld." De laatste trok zijn mes en stak zijn tegenstander in het bovenbeen. Een slagader werd getroffen. Ondanks spoedige hulp trad de dood spoe dig in. De verdachte is ter beschikking van de justitie te Leeuwarden gesteld. DOODELIJKE VAL. Te Vlijmen is de landbouwer W. de Vaan van zijn wagen gevallen en zoo ernstig ge wond, dat hij aan de gevolgen is overleden. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. W. L., die te Budel door een kermiswagen werd overreden, is te Eindhoven in het zie kenhuis overleden. Toen de Engelsche schrijver Thackeray reeds een beroemd man was, stelde men hem candidaat voor het parlement. Op een dag vóór de verkiezing ontmoette hij op straat een mededinger, die een kennis van hem was, en een gesprek ontstond. De beide candidaten hadden eerst eenige vormelijke woorden gewisseld, een beetje stijf, een beetje afgemeten. Daarna wa«» er wat toenadering gekomen,, wat warmte in de conversatie, zoodat Thackeray tenslotte zei. Laten we hopen, dat de beste van ons de overwinning behaalt. Dat hoop ik niet, zei even oprecht als hoffelijk de tegencandidaat. En de anders zoo slagvaardige Thackeray kon slechts met moeite een woord vinden tot dank. RECLAME. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. SPEELTUINEN. In een niet geheel onverklaarbare pessi mistische stemming heeft de voorzitter van de Buurt- en Speeltuinvereeniging „Zuider kwartier" naar de pen gegrepen en de vruchten daarvan der Redactie van het „Leidsch Dagblad" Zaterdag, toegezonden. Het magere resultaat, momenteel, van het werken van een paar jaar voor een goed en sociaal doel, nl. het in het leven roepen van een speeltuin in het kwartier, heeft hem niet alleen wat zwaar- of mismoedig gemaakt, wat verschoonbaar is, maar ook onbillijk en dat is moeilijk te verdedigen. Er zijn teekeningen en negrootingen bij het College van B. en W. ingezonden, er is geconfereerd, alles zonder resultaat, zoo schrijft de Voorzitter. Hij geeft nu de moed op. Hij ziet echter over het hoofd, dat in zake de opnieuw ingediende cijfers het over leg met B. en W. vobtrekt nog niet is af- geloopen. Het schrijven, in 't bezit van „Noorderkwartier", spreekt toch van een nader onderzoek onder de oogen zien van het ingediende. De ingetreden vacantie heeft de datum van onderling bespreken verscho- SPOEDIG VERLICHT Carter's Kleine Lever Pillen, zuiver plantaardig, laxeeren zonder onaangename nawer king. Verwijderen de giftige stoffen uit het lichaam, die dat vervelende, pijnlijke gevoel ver oorzaken. Zij zijn volgens doktersrecept samen gesteld en kunnen door oud en Jong worden gebruikt. Bij Apoth. en Drog., in roode kokertjes van 75 ct en f 2.25. Import. FBMEINDERSMA - Den Hat ff. 1 1731 ven. Van afwimpelen is. op het oogenblik althans, geen sprake. De eisch, van Gemeentewege gestled, dat de eventueel door haar te verstrekken steun slechts als een aanvullende zal worden be schouwd, is door beide vereenigingen aan vaard. De door beide ingediende begroo tingen en Exploitatie-rekeningen zijn op dezen eisch gebaseerd. Welnu, hierover juist is het laatste woord nog niet gesproken, is er zelfs een nadere bespreking in uitzicht gesteld. Waar aan den eenen kant het doel van beide vereenigingen niet anders dan sym pathiek genoemd kan worden en aan den anderen kant de Gemeente, uit dien hoofde, in beginsel bereid is bevonden de helpend» hand toe te steken, daar was naar mijn be scheiden meening, voor een alarm-kreet, als door den voorzitter van „Zuiderkwartier'* geslaakt, allerminst reden. En de Gemeente (gemeenschap) en de buurtbewoners en -kinderen zijn bij het tot stand komen van een omrasterd speelterrein ter plaatse, met dagelijksch toezicht, ten zeerste gebaat. Van beide zijden zullen derhalve offers gebracht moeten worden Op grond van een en ander houd ik mij overtuigd dat de speeltuin er binnen niet te langen tijd zal komen. De Gemeenteraadsleden zijn nu door „Zuiderkwartier" met zijn stand van zaken op de hoogte gebracht wat wellicht z'n nut kan hebben maar voor het „opgeven" was allerminst reden Met dank voor de verleende plaatsruimte, P. J. PONT. VOOR DINSDAG 4 SEPTEMBER. HilveiBTUn (1071 M.) 10.00—12.00: Jaar beursconcert door het Klinjtrio. 12.30— 2 00: Lunchmuziek door het Trio Verhey. 3.005.00: Jaarbeursconcert door het Kling- trio. 6.007.15: Concert door het AVRO.* kwartet. 7.157.45: Lezing door Mr. P, J. Dam, over de Nieuwe Wet op de N.V.'s, 8.0010.30: Concert door het Omroep orkest o. 1. v. Nico Treep. Elise de Grood, viool. M. Bouman, piano. 10.15: Populair programma. 10.4511.45: Dansmuziek door Ted Staves and his band. Huizen (340.9 M„ na 6 uur 1870 M„ Uit sluitend KRO.-uitzendingen). 1.302.00! Lunchmuziek door het Trio Winkels. i 6.007.00: Gramofoonmuziek. 7 45— 8.00: Een praatje over Kerklatijn door Lep Speet. 8.00: Uitzending uit Purmerend, Het Stedelijk orkest o. 1. v. H. R. W. Thie, M. Wolters, yiool. J. Bouwes, begel. De Ste delijke zangschool o. 1. v. A. C. Provily, R. K. Harmoniegez. „Crescendo", dir. H. R, W. Thie. Knapenkoor v. d. R. K. Jongens school o. 1. v. B. Leer9. Rede door den Bur gemeester, den heer H. Cramwinckel. Daventiy (1600 M.) 10.35: Kerkdienst. i 11.20: Gramofoonmuziek. 12.20: Lichtg muziek. Browne's kwintet. 1202.20: Orkestconcert. 4.20: Orkestconcert. 5.20: Lezing. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Gramofoonmuziek. 6.50: Nieuwsber. 7.05: Gramofoonmuziek. 7.20: Foto- praatje. 7.35: Sonaten voor 2 violen. 7.45: Lezing: Why prices rise and fall. 8.05: Concert. De militaire kapel. E. Ben nie, sopraan. N. Williams, bariton. 9.351 Lezing: What do we mean by personality, 9.50: Nieuwsber. 10.10: „Kaleidos- Door J. S. FLETCHER. Geautoriseerde vertaling uit 't Engelschdoor Mr, G. KELLER. B8) „Zeker, daar twijfel ik niet aan, geen oogenblik 1" verklaarde Ollard op minzamen toon. „Ik neem dadelijk aan, dat er heel wat gepraat wordt. Ik was daarop voorbe reid. Toen Detterling mij vanmiddag de ontvluchting rapporteerde, heb ik hem al dadelijk gezegd: „Detterling nog voor de zon onder is, gaat door de heele stad het Praatje, dat het gemeentebestuur en de po litie de hand in de zaak hebben gehad en dat wij hebben bevorderd, dat Whatmore zich uit de voeten kon maken 1" Och, dat sprak van zelfl" „Maar het wordt, naar ik hoorde, van de daken af verkondigd!" „Van de daken? Och, wel neenl In de kroegen, mijnheer," zei Ollard met 'n droog lachje. „Spreek me er toch niet vanl Het js niet meer dan een koffiehuispraatje. Maar 't glijdt alles lang9 mij heen, heeren, regendroppels langs de veeren van een vogel! Ik trek me er geen steek van aan. En heeft u nog meer gehoord, mijnheer Stevenege?" „Ik deel u alleen mede, wat ik heb ge- koord, burgemeester, omdat ik wil weten, koe ik tegenover de zaak sta," antwoordde Stevenege. „Intusschen moet ik er toch ook k'jvoegen, dat in de stad het praatje gaat, dat de autoriteiten, waaronder men ver moedelijk het gemeentebestuur en de politie verstaat, over inlichtingen beschikken welke zij voor ieder ander geheim houden en dat de heele zaak den doofpot ingaatl" Met een gebaar van droefheid liet Ollard het hoofd zakken, zeggend: „Och ja, heeren, er zijn toch geweldig kwade tongen in de wereld! En vooral in kleine steden tieren zij welig. Maar hoe is het mogelijk, dat dergelijke kwade praatjes ontstaan? Ik ben overtuigd, dat wij alles hebben gedaan om achter dit geheim te ko men. Onze schuld is het niet, dat het niet spoediger wordt opgehelderd. Wij hebben alle gebruikelijke maatregelen genomen heb ik zelf me niet gehaast uw goede diensten te aanvaarden, mijnheer Ste venege?" „Zeker, maar waaromtrent ik thans ze kerheid zou willen hebben is, of mijn po gingen van andere zijde behoorlijk worden ondersteund," zei Stevenege met nadruk. „Mocht ik op de een of andere wijze den indruk krijgen, dat er achterbaks geknoeid wordt. „Maar ik zou me niet kunnen begrijpen, hoe u dien indruk zou kunnen krijgen, mijnheer, neen, werkelijk niet!" viel Ollard hem in de rede. „Alles geschiedt even open lijk, daar ben ik van overtuigd. Het is onze schuld niet, als een arrestant ontsnapt; zoo iets is vroeger ook wel gebeurd en dat uit localiteiten, die er beter op ingericht waren om arrestanten te huisvesten. U kunt er van overtuigd zijn, mijnheer Stevenege, dat wij niets zullen doen, dat ook maar eenigs- zins niet in den haak schijnt!" Hij kon, dacht Penthony, die zich inwen dig vermaakte met de minzame woorden des burgemeesters, wel wat meer nadruk leggen op dat laatste woord: „schijnt"!.... Ja, ze zullen zeker wel zorgen, dat de schijn bewaard blijft, maar.... „Hij is je te sterk af, vriend!" merkte hij op, nadat zij van den burgemeester afscheid hadden genomen. „Slim en handig als geen tweedel Stevenege, die roodneuzige schoen maker wist geweldig goed waarover hij het had. Er steekt iets achter dat alles. Deze kleinsteedsche groote heeren hebben iets ontdekt en dat zullen ze je niet aan den neus handen!" „Dan scheid ik er mee uitl" riep Steve nege uit. „Zij kunnen verder hun gang gaan en van dit oogenblik af neem ik weer vacantieI Ik heb er genoeg van, als zij achter mijn rug gaan smoezen en com- plotteeren." „In jouw plaats zou ik niet9 loslaten omtrent mijn toekomstige plannen," ried Penthony. „Ik zou ÏÏen loop van zaken kalm aanzien en pas ingrijpen als er iets uitlekt. In ieder geval, vergeet niet, dat die noodmunten staatseigendom zijn, en dat het je plicht is er, waar mogelijk, de hand op te leggen." „Aan die noodmunten heb ik niet ge dacht," zei Stevenege. „Natuurlijk is het van belang, dat zij worden teruggevonden. Nu.in ieder geval rapporteer je dit alles aan het hoofdbureau?" „Tot in de kleinste kleinigheden," beloof de Penthony. „Ik zal zorgen, dat je hulp krijgt. Maar volg mijn raad en concentreer al je krachten op die noodmunten. Bekom mer je verder niet om Tyson's moord of doodslag, behalve voor zoover deze in ver band staat met die munten." „Niet erg aanlokkelijk," merkte Stevenege imsmoedig op. „Te speuren naar een paar versleten muntstukjes, die in een pillen doosje passen 1" „Mijn eerste opvatting, toen ik van de zaak hoorde, was, dat Tyson met de mun ten naar Amerika had willen gaan," zei Penthony. „Tyson had vermoedelijk gere deneerd, dat, als een Amerikaansch ver zamelaar bereid is er tienduizend pond voor te geven, een ander dat ook wel zou willen, 't Is nu echter alleen de vraag, wie Tyson van het leven heeft beroofd." „Zie je wel, dat het daar toch op neer komt?" merkte Stevenege op. „Wie heeft Tyson gedood? Dat duivelsche achterbak- sche geknoei ook in deze stadl Zou er iemand zijn te vinden, die dit inderdaad weet?" Terwijl hij dit zeide liet hij zijn blikken gaan over het marktplein. Ook van de bo venverdiepingen werden de lichten gedoofd en over het ruime plein daalde het duister. Maar plotseling kwam bij Stevenege, door welke oorzaak zou hij niet kunnen zeggen, de gedachte aan Barbie Lansdale op. Zou zij iets weten? En wat wist zij dan?" „Neen, Penthony, ik geef het niet op!" riep hij uit. „Ik zet de zaak door! Ik wil achter de waarheid komen! Maar, bij Joost, ik schijn er verder dan ooit van af!" In de gang van het hotel ging de portier naar hem toe en gaf hem een aangeteeken- den brief. „Even nadat u weg was, is deze brief hier bezorgd," zeide hij. „Ik heb voor ont vangst geteekend." HOOFDSTUK XVII. Weer een ongeteekende brief. Stevenege nam den brief mee naar de rookkamer, waar op dat oogenblik niemand anders was en met behulp van zijn zakmea sneed hij de enveloppe open. Hij haalde efl een aantal zorgvuldig gevouwen vellen machineschrift uit, dochzijn eerste daad was een blik werpen onderaan het laatste blad. Daarna keek hij Penthony aan, terwijl hij minachtend zijn neus ophaalde. „Net wat ik al dadelijk had gedacht!'4 zei hij. „Weer een ongeteekende brief! Dafi i9 de tweede." „Nu, in mijn tijd heb ik dergelijke papie ren ook wel eens gekregen. Dat overkomfi ons allemaal. Soms zit er wat in, som9 oolc niet." Hij liet zich in een gemakkelijken stoel bij den haard vallen en begon zijn pijp t-J( stoppen. „Ik wed, dat je hem toch leest," zei hij met een onderdrukt lachje. „Je mag geeq enkele kans laten glippen, vriend!" „Ja, dat ben ik ten slotte ook wel mefi je eens," gaf Stevenege toe, „maar intusn schen voel ik er niet veel neiging toe." Hij stopte ook zijn pijp en begon te rooken. „Jd zoudt zoo'n brief veel belangwekkende^ vinden," merkte hij na een oogenblik zwij-* gens op, „als de schrijver er zijn naam onder had gezet; waarom doet men dat toch niet?" Hij nam de enveloppe op ent keek naar het postmerk. „Londen," zei hij, „en natuurlijk geen adres van den afzen* der." „Nu, laten we nu eens gaan kijken wal er in staat," opperde Penthony. „Er kon toch misschien wel wat in staan dat van beteekenis is. De brief is gemakkelijk tq lezen, want hij is getikt." (Wordt vervolgd),

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9