69ste JAARGANG ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1928 No. 21003 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cis. per regel voor advertentièn uit Leiden en plaalsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentièn 35 Cts. per regel. Kleine Advertentièn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incassp volgens postrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per weekjTO 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Oit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van: a. de Leidsche Duinwater-Maatschappij om vergunning tot het uitbreiden van de herstelplaats voor watermeters in het per ceel Haverzaklaan No. 13a, kadastraal be kend Gemeente Leiden, Sectie A No. 1115 b. de firma J. Zitman en Zn. om ver gunning tot het oprichten van een inrichting voor houtbewerking op het perceel ka dastraal bekend Gemeente Leiden. Sectic N. No. 397 gelegen in de Waard. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn alsmede dat op Zaterdag, den 15 Septem ber e.k. des voormiddags te half elf uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRÏJEN. Secretaris. Leiden. 1 September, 1928. 6141 DE VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. De Sportdemomstraties. Van de gymnastiek- en Hurn-demonstra- ties, die "de vereenigingen. welke wij gis teren reeds noemden, op bet Gemeentelijk Sportterrein- gaven, heeft een zeer talrijk publiek genoten. Om circa drie uur waren naar schatting reeds een paar duizend be zoekers op het veld. Daar heerschte een opgewekte stemming en talrijk waren de genen, die voor de eerste maal in hun lev« kennis maakten met verschillende sporten, die hier werden gedemonstreerd. Algemeen had men bewondering voor de jongelui, die •zich kranig weerden en die dezen middag gezamenlijk maakten tot een zeer geslaagd sport- en gymnastiekfeest. Evenals men op tijd op het sportterrein was aangekomen, vertrokken de deelnerners aan den optocht ook weer op tijd van bet terrein om hun lange wandeling door de stad te beginnen. Inmiddels was er steeds meer publiek op de been en toen de stoet de binnenstad naderde, stonden daar in de meeste straten dikke rijen belangstellenden le wachten op den optocht. Voorafgegaan door eenige politie-agenten en herauten te paard, werd de stoet geopend door eenige Tijtuigen, daarin leden van het comité tot viering van den Koninginnedag hadden plaats genomen. En daarachter kwam de niet zeer lange, maar aardige stoet der ver schillende vereenigingen met hun vaan dels. waarin ook eenige muziekkorpsen rnedel iepen. Foto W. Bletizé, Lelden. Met bescheiden middelen, maar met des te meer energie en ambitie heeft de buurtvcr- eeniging „Eensgezindheid" deze keurige eerepoort aan den ingang van de buurt opge richt, om de jaarlijksche kinderspelen ter gelegenheid van het eerste lustrum grooter luister bij te zetten. De poort is van den Zijlsingel goed zichtbaar. De optocht, die veel menschen op straat gebracht heeft, mag, evenals de demonstra ties en het geheele werk van het comité, geslaagd heeten. Want veel meer en veel geanimeerder was de vreugde, die er gis teren in onze stad heerschte dan op den Koninginnedag in voorgaande jaren. Door het slagen van de organisatie van het co mité is intusschen duidelijk gebleken, dat het hier niet 3 October behoeft te zijn om een feeststemming te verkrijgen Een blijkens de groote belangstelling, welke er voor bestond zeer gewaardeerd onderdeel van het feestprogramma op dezen Koninginnedag vormd^p de regiments wedstrijden van hel 6e reg. veld-artillerie op het Schut tersveld Het vorige jaar werden» deze wedstrijden voor het eerst gehouden en toen reeds was de belangstelling van dien aard. dat men besloot de proef te herhalen. En met succes, want het was gistermiddag gezellig druk op het Schuttersveld. Reeds voor den aan vang stonden honderden stadgenoolcn in een dichte haag rondom het strijdperk ge schaard en almaar hield dé menschenstroom aan, zoodat het op den vlonder aan den Rijnsburgersinge! af en toe een hèele toer was om er door le komen. Op het veld heerschte de méést genoeg lijke stemming, welke men denken kan, waartoe behalve het prachtige weer stellig ook de pittige muziek van een aantal leden der muziekvereeniging Orpheus" het hare bijdroeg. De leiding had voor een welvoorzien en rijk programma zorg gedragen, dat alleen het bezwaar had te lang te zijn, waardoor het geheel te veel gerekt werd en den toe schouwers begon te vervelen. Hetgeen te betreuren valt, daar juist de laatste num mers het springconcours stellig niet de minst interessante waren. Te begrijpen was het overigens wel, want van halfdrie tot halfacht, in trouwe, het is van het goede te veel en we hopen dan ook, dat een volgend jaar een herhaling van deze wedstrijden in eenigszins beknopteren vorm zal plaats vinden. Zooals reeds terloops opgemerkt, bood het programma volop afwisseling en dat het publiek hartelijk meeleefde met de ver richtingen der ruiters, bleek overduidelijk uit het applaus, wanneer bij het ringsteken een deelnemer er in slaagde een ring te veroveren of wanneer bij het springcon cours een zware mndernis goed werd ge nomen. En wat is er gelachen, toen in den hin dernisloop de deelnemers onder het 20 M. lange zeil moesten doorkruipen en hoe voortreffelijk werd het carrousel nummer gereden door 12 onderofficieren, ten uitvoer gebracht. Interessant, doch te lang gerekt was het aanspannen, voorrijden en stelling nemen van een viertal batterijen. Ook het volligeeren mocht veel bijval verwerven; jammer alleen, dat dit slechts voor een klein deel dor toeschouwers te volgen was, daar de rest er te ver af zat. De deelnemers hadden er zelf schik in en bekampten elkaar vinnig in eerlijken sper lieven strijd Zoo werden deze onderlinge wedstrijden voor deelnemers en publick lot een prettige en waardige ontspanning. Het was reeds ver over zevenen, toen de regimentscommandant, overste Kist. met een toepasselijk woord de prijzen aan de respectievelijke winnaars uitreikte: Deze waren: Ringsteken- le pr. dienstpl. Enthoven; 2e pr. dienstpl. Dullemeijer; 3e pr. dienstpl. Visser. 4e pr. dienstpl. Verhoef. Koppen9laan: le pr. dienstpl. Enthoven; 2e pr. dienstpl. v. Cutsenv, 3e pr. dienstpl. Voltmeijer; 4e pr. dienstpl. Visser. Klecdingrace: le pr. dienstpl. De Ridder; 2e pr. dienstpl. Zadelhoff; 3e pr. dienstpl. Wijden es; 4e pr. dienstpl. Blokker. Hindcrnisloop: Je pr. dienstpl. M. N. Drielsma; 2e pr. dienstpl. Zijlslra3e pr. dienstpl. Ch. Drielsma-, 4e pr. dienstpl. Dekker. Batterij oefeningen. Richten: le pr. res.- wachtm. Jhr. Roëll: 2e pr. korp. Eshof; 3e pr. dienstpl. v. d. Ham; 4e pr. dienstpl. De Jnng. Optuigen: le pr. res.-wachtm. v. 't Hoff; 2e pr. korp. Verhoef; 3e pr. dienstpl. Baas; 4e pr. dienstpl. Veld. Springconcours: le pr. opperwachtm. v. Opstal. 2e pr. wachtm. Krepper; 3e pc. Beverwijk; 4c pr. opperwachtm. Kampman. Springen met drieën: Opperw. Kampman; fcurier v. d. Berg; wachtm. Krepper. Estafetteloop: dienstpl. Malij; dienstpl. Dekker; dienstpl. C. H. Drielsma; dienstpl. Zijlstra. De prijzen bestonden uit kunstvoorwer pen. Jongedames verkochten op het terrein bloempjes ten bate van het sanatorium fonds der Onder-Off. Ver. „Ons Belang", deze verkoop heeft bijna f. 180 opgebracht, waaronder f. 25, verzameld door een paar patiënten in het St. Elisabethsgesticht. Een prachtig resultaat, waarvoor de Sanatoriumcommissie het Leidsche publiek zeer erkentelijk is. De avondfeestviering. bracht een groot deel van de Leidsche Oranje-gezinde bevolking binnen de muren van de Groote Stadszaal, waar de Leidsche Christelijke Oranje-Vereeniging een feeste lijke bijeenkomst had georganiseerd. Overeenkomstig het karakter van dezen avond was de zaal in feesttooi gestoken, oranje-doek en -bloemen en groene palmen omringden het mooie vaandel der vcreeni- ging en verleenden aan de zaal een fees telijk cachet. Te ongeveer kwart over acht opende de voorzitter ds. H. Thomas, de bijeenkomst door te laten zingen Psalm 138 vers 1 en gebed, om vervolgens een kort woord ter inleiding te spreken, waarin hij in de eer ste plaats de talrijke aanwezigen begroette en in het bijzonder de tegenwoordige bur gerlijke autoriteiten, de leden van het comité en eere-comité tot viering van den Konïnginne-vcrjaardag, de afgevaardigden van de 3 October-Vereeniging en van de Chr. Oranje-Vereeniging t? Katwijk a. Zee en last not least de medewerkers aan het programma, welkom heette. BINNENLAND. De leesten ter gelegenheid van Koninginne* verjaardag te Leiden en Omstreken, (le en 2e Blad). Een arrestatie in verband met de ont- vlnchting nit de gevangenis te Scheveningen. (Gemengd, 2e Blad). Ernstig motorongeluk bij Woerden. (Gem. 2e Blad). BUITENLAND. De zitting van den Volkenbondsraad, (Buitenland, le Blad). Nieuwe onderteekenaars van het Kellogg* pact. Ook sovjet-Rusland bereid. (Buiten land, le Blad). De wensch geuit om de voorbereidende ontwapeningsconferentie bijeen te roepen. (Buitenland, lc Blad). Het Belgische koningspaar terug nit den Congo. (Buitenland, le Blad). In een krachtige peroratie gaf spreker vervolgens uiting aan de gevoelens van innige verknochtheid, welke de leden der Oranje vereeniging in het algemeen en hij zelf in het bijzonder jegens ons Vorsten huis koesteren om te besluiten met een „Oranje boven 1". Het welbekende strijkje „Musica", onder de beproefde leiding van den h^er Plu, zette daarop het „Wilhelmus" in, waarvan twee coupletten door alle aanwezigen staan de werd meegezongen. Eenige leden van de afdeeling Leiden der Ned. Padvindersvereeniging vergastten ons daarna op eenige Hollandsche en Zuid- Afrikaansche liederen alsmede een tweetal fluitnummers, die terecht luide werden toe gejuicht Hun zang klonk zuiver en beschaafd, en» verdiende deze hulde alleszins. De hoofdschotel van dit Oranje-menu vormde de opvoering van he* historisch, spel in vier bedrijven „De jonge adelaar", naar den roman „Ik zal handhaven", van Marjorie Bowen, door de Timdelerclub. Evenals bij de eerste uitvoering hadden de jongelui ook nu weer alle eer van hun werk, niettegenstaande de voornaamste rollen anders bezet waren. Dit verhinderde echter geenszins een vlotte vertolking, waartoe ook een veran derd slotbedrijf medewerkte. De dialoog in het tweede bedrijf tusschen de Fransche spionne en den Prins van Oranje verliep buitengewoon vlot en ook het pleidooi van den jongen Prins in het slotbedrijf sloeg terdege in. Aan blijken van waardeering heeft het den executanten dan ook niet ontbroken, heThaaldelijk werden zij teruggeroepen en aan het applaus kwam schier geen einde. Aan het einde van den avond heeft ds, Thomas alle medewerkenden den hartelij- Foto W. Bleuzé, Lalden. Een aardig moment tijdens het hindemisspringen met drieën in beeld, Be vrije oefeningen uitgevoerd door de deelnemers aan de Sporldemonstraties, georganiseerd door het Comité tot viering van den dat een van de meestgeslaagde nummers van de Ruiterspelen van het Koninginnedag vormden wel een van de fraaiste nummers van het ook overigens interessante programma. 6e Regiment Veld-Artillerie was.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1