Humor uit het Buitenland. BRIEVEN UIT BERLIJN. LONDENSCHE BRIEVEN. Jansen i Jk ga een waschmachlne voor mtfiï vrouw fcoopen. een verjaarsgeschenk." pletersen: ..Dat zal een verrassing voor haar zyn. Jansen„En of. Ze rekent op een auto." (Passing ShowXj Dikke dame„O, kapitein, hou Je me nn heusch wel „Vast hoor. Juffie. Ik ben vroeger bij de walvisch- yaart geweest." (Judge). Bioscoop-directeur: „Gauw, vlug, haal een instru mentmaker. Het toestel voor de sprekende film hapert en de held uit het Verre Westen ls gaan lisDelen." (Life), Toeschouwer: „Dat was een prachtig stukje werk, mijnheer I Geheel gekleed bij zoo'n hoogen wal- muur neer te springen en Iemand van een wissen dood uit zoo'n woeste branding te redden." De redder ^Alles goed en wel. maar lk wou eerst w«»J eens weten, wie my b(J den wal neer geduwd öeelt," (London Opinion), Oude beer, op heeschen fluister toon, tot den bediende „Zeg, hoor eens, hier ls een tientje voor Je. als Je mijn gebit uit de oortrompet van die oude dame haalt, zonder dat Iemand het ziet (Humorist), Vriendin? „Je ziefy er uitstekend uit. En Je man ook." De professors-vrouw„Ja, dit ls ons tweede gomerretsje dit Jaar. Mijn man was vergeten, dat we al op reis geweest waren, (Pfsslng Show), buitenl. zaken, is te Parijs met veel égards ontvangen, heeft er een beste ontvangst genoten in de pers en bij het publiek, maar i9 hij eenigszins verder gekomen voor vrat betreft zijn einddoel: ontruiming van het bezette gebied 1 Hij heeft Briand eenige malen gesproken, had voor het eerst een onderhoud met Poincaré. Het grootste stil zwijgen wordt er over bewaard. Waaruit althans dit is te constateeren, dat er geen schot is gekomen in de affaire, waarom het gaat... Ook op het te Praag gehouden Interna tionale Kerkrongres heeft men getoond, niet blind te zijn voor de waarheid. Bij de sluiting heeft de Zweedsche aartsbisschop dr. Söderblom uit Upsala een rede gehou den over ,,De wijding tot den vrede," Deze stelde in zijn inleiding vast, dat volgens de statistiek van een deskundige thans in Europa ondanks de ontwapening van de in den wer^doorlog overwonnen mogendheden meer mannen onder de wape nen zijn als voor den oorlog en meer geld voor de oorlogsdoeleinden wordt uitge geven. Ongeveer 25 pCt. van de Fransche be- grooting is voor de bewapening bestemd, in Italië 22 pCt., in Polen 33 pCt. In En geland zijn de uitgaven voor bewapening en oorlogsschulden van 20 p.st. per familie jaarlijks tot 57.5 p.st. gestegen. In de Vcr- eenigde Staten wordt S2 pCt. van de al- gemeene belastingen voor militaire doel einden aangewend. Volgens verklaringen van Edison kan de geheele bevolking van Londen in twaalf uur met gifgas gedood worden. Tegenover deze feiten kan de Christen- beid niet zwijgen Het is niet voldoende den oorlog humaner to maken Wij moeten het dooden zelf vernietigen. Zeker is het leven niet het hoogste Waarheid, recht vaardigheid en liefde beteekenen meer. „Wij eeren de mannen en vrouwen, die hiervoor hun leven geofferd hebben. Maar wij verafschuwen den oorlog. De afschut voor den oorlog en de boodschap van Christus voor broederlijkheid moeten ir. alle schoolboeken en van de kansels ver kondigd worden, zooals nog nooit in de geschiedenis der kerk is geschied." En hij vervolgde: Het Kellogg-paet eert de menschheid en ons geslacht; het moet evenwel een ruggegraat krijgen in strenge internatio nale overeenkomsten met een sterk ge rechtshof. Deze internationale samenwer king kan zeker nimmer vruchtdragend wor den zonder de algomeeno erkenning van een gemeenschappelijke zedelijke autori teit. De vrede kan niet zonder een harden geestelijken strijd gewonnen worden. Het is een dwaasheid te gelooven dat een even wicht van egoïstische belangen ooit den vrede kan verzekeren Slechts wanneer de onverzadigdheid en de vrees verdwijnen, kan de vrede zegevieren. Zeer duidelijk wordt hierin tot ujidruk king gebracht, hetgeen beslist noodig is, voor en aleer het Kellogg-pact in wezen iets zal beteekeneD. Er moet komen: een Ver- eenige Staten der Wereld met een Wereld hof, dat macht bezit om zün wil. die alleen op rechtvaardigheid is gebaseerd, op te leggen. Hoever zijn we nog af van dezen mijl paal 1 Ontzettend ver En daartoe brengt, alle goede bedoelingen ten spijt. o.i. het Kellogg-pact de wereld wein'g verder. Zelfs vTeezen we het tegendeel, daar de afstand tusschen Volkenbond en Amerika eerder grooter dan kleiner door dit pact worden. 't Is dan ook wel eigenaardig, hoe snel de groote hartelijkheid tegenover dit ver drag, tanende is, alle mooie woorden ten Bpijt (Van onzen correspondent). Berlijn, 25 Augustus. Met geestdrift stort de wereldstad zich in het nieuwe winterseizoen. Wat sit-aat eT al niet voor dezeti winter op het programma! In de eerste plaats do groote jaarlijksche tentoonstelling op radiopebied, waarvoor hier met de jaren een belangstelling van de massa gewekt is, die zelfs die- voor andere populaire expositie's als de automobieltentoonstelling de voedingsshow e. d, verre overtreft. De Berlijner is een hartstochtelijk radio- menscb. Ook de armste arbeider heeft nog wel een toestel thuis, waarmee hij althans den 6terken Berlijnschen zonder eigenlijk moest ik schrijven zenders, want we hebben ze hier naar keuze hooren kan. Berlijn heeft al bijna zooveel dak- antenne's als sehoorsteenen. En daarbij moet men denken, dat een jaar of vijf ge leden het publiek hiér nauwelijks wist, wat he,t woord radio b^teekent. De opeenvolgende tentoonstellingen op dit gebied hebben een zeer goed beeld van de ontwikkeling dezer jonge industrie gegevr-o. De eerste jaren was het een ver warring van je welste! Honderden totaal onbekende firma's, die een maand te voren zich nog hadden toegelegd op den ver koop of de fabricage van tuinmeubelen of stofzuigers, waanden plotseling, dat op het gebied van ontvangtoestellen voor flraadlooze telefonie schatten te verdienen waren en brachten apparaten op de markt, die ons nu reeds, vijf jaren later slechts, een medelijdend glimlachje ontlokken Die conjunctuurfirma's zijn intusschen natuur lijk weer op de flacon gegaan en de goede met oude reputatie zijn overgeble ven. Die leveren nu toestellen, die over het algemeen wel zeer goed, maar altiid Dog voor massagebruik te duur zijn. En men heeft hier ook rog de w>einig-6oliede gewoonte dingeD te beloven, die later in de practijk niet geheel zuivere reclame blijken te zijn. Wie in het hartje van een wereldstad een toestel bezit, waarmee hij in de jrrovincie of op het platteland onge veer alle Europeesche stations zonder eeni ge storing van beteekenifc hooren kan, die weet dat hij daarmee in zijn stadswoning zon goed als niets beginnen kan. Men is er nog altijd niet in geslaagd de frallooze storingen van het wereldstadsgedoe, in de eerste plaats die welke door de eleotrische trams, door de bestïalingtoest-ellen van de huidn.rtsen, en door al die andere stö- ringsbronnen, die nu eenmaal onvermijde lijk zijn, voor het ontvangtoestel uit te schakelen; en de geleerden op dit gebied twijfelen er voorloopig nog aan, of dit ooit mogelijk zal worden. Een feit is, dat de meerderheid der stads bewoners tot- nader order zich zal moeten beperken (althans in de zomermaanden) tot het aanhooren van de plaatselijke zen ders. die zoo sterk ziin, dat vrijwel alle storingen er door worden oneeheven. Men zal moeten afwachten of de groote ten toonstelling, die deze dagen* geopend wordt, ons hier redding za) brengen. De bezitters van diiTe toestellen, die volgens de reclame reriht hadden op alle zender9 van het oude Europa, zoudena stellig een zucht van verlichting slaken. Duitschland begint dezen sinter voor het eers' met den verkoop van radiotoe stellen voor de korte golf. Ik vermeld dit met opzet, omdat het een compliment voor ons land in dp eerste plaats betee- kent Men heeft hier nu ook ontdekt, welke schitterende resultaten door den Philipszender bereikt zijn, en waar men ook hier de ervaring opgedaan heeft, dat de zenders op de gemiddelde golflengte helaas, zoo dicht op elkaar liggen, dat van een luisteren zonder storing ook voor de duurste apparaten in.de stille provincie vaak geen sprakfc is, herinnert men zich dat enkele uitstekende kortególf-zenders, onder welke Philips de eerste rol speelt (ook wat dp samenstelling der' program ma's betreft) zelfs voor kleine, goedkoope onlvangsttoestêllen een buitengewoon ge not kunnen gaan bèteekenen. Daarom zul len de kortegnlf-orttv'nngèrs dit seizoen «n Duitschland op .grqote- schaal ingevoerd worden, een feit. waarvan wij in Nederland door het geven van cprima programma's en het voorbereiden van_ een handige nationale propaganda (die trouwens den laalsten tijd reeds in werking getreden is) dankbaar ge bruik kunnen maken. Men zal in Duitschland met deze toestel len ,onze Eindhovensche programma's bij voorkeur gaan volgen, maar ook onze ge sprekken en progr.amma's naar en van Indië kunnen afluisteren. Gezien het groote aantal. Duilschers op Java en in de buiten-bezittingen zal men h'er heel wat kunnen doen om de wederzijdsche betrek kingen fe versterken, die door de Olym pische Spelpn toch reeds een hartelijker ka rakter aangenomen hebben. En waar ik nu via radiotentoonslelling toch weer op de uitwerking dezer Spelen op het Duitsche volk gpkomen hen. wil ik toch nog even de balans opmaken. Tal van Duitsche berichten over de Spelen te Amsterdam heb ik hier natuurlijk doorge lezen en ik heb ook al heel wat gesprek ken gevoerd met Duilschers, die aan de Spelen hebben deelgenomen of die als offi cials of toeschouwers tegenwoordig waren. Over het algemepn hoort men over de Spelen ze'f en over de ontvangst in Neder land niets dan goeds Het valt nu eenmaal niet te ontkennen, dat wij met de Puit- schers vele °igenschappen gemeen hebben en dat daarom zeker van Duitsche zijde steeds het streven bpstaat in den Neder lander een rasverwantschap te ontdekken, waarover hij dan met eeht-Duifscb m geestdrift a! dadelijk in uitbundige bewoor dingen pleegt te spreken Juist heden kreeg ik een schrijven van een der meest beken de inwoners van de stad Hannover, die Nederland nog niet kende en die mij over zijn ervaringen in Amsterdam en tijdens de ruiterfeesten schrijft- „Ik ben vol geest drift over alles wal ik gezien heb en ik ben .verrukt over het mooie Holland met zijn heerlijke tuinen en vriendelijke bewoners. Ware ik Duitsch journalist, dan zou ik een enthousiast artikel over Nederland geschre ven hebben." Dit is slechts één voorbeeld uit duizenden. Wij hebben in breede kringen van het Duitsche volk een zeer passende en zeer lang nawerkende reclame voor ons land en ons volk gemaakt. De vereeniging „Nederland in don Vreemde", die in vorige jaren onder moeilijke omstandigheden zoo veel prachtig nationaal werk gedaan heeft, zal het na deze Spelen heel wat gemakke lijker hebben De vele buitenlandsche jour nalisten, die nu met eigen oogen gezien hebben, zullen gaarne bereid zijn. in hun bladen ook in de toekomst op te nemen wat wij van Nederlandsche zijde er gaarne over ons land en zijn bewoners in geplaatst zien. Wie meende, dat het overbodig is. deze propaganda ook in de Duitsche pers uit te breiden, omdat Duitschland, zoo dicht bij ons ligt en het onderwijs hier op een zoo hoog peil staat, die vergist zich schrome lijk. De vroegere vertegenwoordiger van ..Nederland in den Vreemde" te Berlijn Max Blokzijl, heeft daarover onlangs in een brochure van bedoelde vereeniging een rapport gepubliceerd, waaruit duidelijk bleek, dat onze Duitsche buren en vooral de jeugd daar te lande van Nederland en zijn bewoners zoo goed als niets weten. De Olympische Spelen zullen hier wellicht een verandering bréngen, die werkelijk hoogst noodig was. Maar men denke bij ons nu niet, dat de laatste maanden alleen maar goeds over ons in Duitschland verteld is. De journalis ten. die het bekende rondreisje meegemaakt hebben, waren verrukt Hun collega's van de sportrubriek -hebben echter niet zelden dingen over het Nederlandsche Volkskarak ter in hun berichten opgenomen, die op recht betreurd moeten worden, ook al kan men toegeven, dat ze in enkele gevallen wellicht niet ongegrond waren. Bladen als de „Hamburger Nachriehten", het „12-Uhr-Mittagblat" in Berlijn, en de machtige Ullsteinpers, de „Deutsche Zei- lung" en nog tientallen andere bladen hebben een actie tegen ons land gevoerd, die heel wat van de goede indrukken der reizende journalisten bedorven heelt. Deze actie was in sommige opzichten zoo hatelijk dat men ze niet eens meer van zakelijk standpunt kon beoordeelen. Sport-journalis- ten met een zekere reputatie, als bijv. dr. Willy Meisl van de Ullsteinbladen, lieten geen verslag voorbijgaan zonder hatelijk heden aan het adres van het Nederlandsche publiek, waarbij over ons enthousiasme tijdens het spelen, over het te luid aanvuren van eigen landgenooten, over een haat dragende stemming tegenover alles wat Duitsch was, enz., geklaagd en gejammerd werd op een wijze, die ten slotte de Neder landsche kolonies in Duitschland ten zeer- stp ontstemde. Deze groep van critici heeft ons volk ook voorgesteld als egoïstisch, alleen maar op veel geld-verdienen begeerig, onvriendelijk, ongastvrij, en de hemel weet wat nog meer. Maar ook, en dat moest ons wel bijzonder pijnlijk treffen, onsportief! Men heeft in deze Duitsche bladen herhaaldelijk trachten aan te toonen, dat wij niet fair waren in onze beoordeeling, dat wij den tegenstan der, en in de eerste plaats den Duitscher niet even hartelijk behandelen als de eigen vertegenwoordigers, dat wij nbg in „oorlogs stemming" verkeerden, en meer van dat moois. Ik constateeer dit alles om objectief te zijn. Maar ik wil er nog eens aan toevoegen, dat het niet de meerderheid der Duitsche schrijvers was, die ons zoo beoordeelde. Maakt men de balans op, dan is er een groot tegoed te onzen voordeele en daarover kan men zich slechts hartelijk verheugen. Van groote beteekenis voor de onderlinge verhouding der beide naties is ook het jubi leumcongres der Interparlementaire Unie, dat dezer dagen te Berlijn gehouden wordt en waaraan ook ee#f groot aantal Neder landsche Kamerleden deelneemt. De heeren zullen hier weer gelegenheid te over hebben om met Duitsche ministers en andere voor- aanslaande mannen te spreken. Er zijn lal van belang-rijke vraagstuk ken te behandelen, en het valt eigenlijk te betreuren, dat juist in deze dagen onze Nederlandsche gezant t-e Berlijn, die eerst kort deze functie waarneemt, zich met ver lof bevindt. Graaf van Limburg Slirum, die in den korten tijd van zijn Berlijnsche werkzaamheden zich reeds zoozeer als de rechte man op de rechte plaats getoond heeft, zou zeker de aanwezigheid van zoo veel landgenooten van naam gaarne be nut hebbeD om de betreklongen tusschen deze mannen en de leidende Duitschers no? inniger te maken. Minn ster Treub heeft op den eersten dag van het Congres een uitstekende rede gehouden, en het was voor Nederland een verheugend feit, dat een landgenoot op dien dag. de plechtigste zitting van he: Congres, als eerste van de vreemde gasten op het podium van den Rijksdag ver edheen. Mocht nu binnenkort de Pruisische regee ring eindelijk besluiten, haar voornemen, het stamslot van-het huis Oranje-Nassau te Diez aan het Nederlandsche volk ten ge schenke aan te bieden, in de daad om te- zetten, dan zal stellig de veihouding tus schen beide volkeren, die zoozeer op elkan der aangewezen zijn, aan hartelijkheid nog Van onzen Londenschen Correspondent. LONDEN IN AUGUSTUS. Londen, 20 Augustus 1928. Menschen, die gedachteloos beweringen uilen en menschen, die de gedachteloos geuite beweringen overnemen, hebben de legende verspreid, dat Londen op het einde van Juli leeg wordt en feitelijk zijn bestaan opschort tot de Herfst goed in het land is. Hel is een van die ontelbare dwaalbegrip pen, die in het leven hebben postgevat, die om hun beteekeni9 niet worden onderzocht en in het schoone kleed der waarheid blij ven bestaan. Het doet hier niet ter zake. Maar terloops zou ik u kunnen vragen, hoe veel inzichten op velerlei gebied, die of gedwee of in de sleur als waarheid worden aan vaard, den toets van intelligent onder zoek kunnen doorstaan. Ik geef den lezer een aardig tijdverdrijf cadeau, voor het geval vacantieuren te lang mochten worden* n.l. zijn gedachten te spitsen op spreekwoor den en gezegden, die waar heeten te zijn, en op bestaande algemeene opvattingen, „waaraan niet valt te tornen". Hij zal ont dekken. dat er weinig van overblijft. Maar ik keer terug naar Londen in Augustus. In volstrekte tegenspraak met „de heerschende opvatting" kan ik zeggen, dat Londen nimmer beter zichzelf is en nim mer typisch Londensch en levendig en wakker even goed dan in Augustus. Wie de stad wil leeren waardeeren en wil lee- ren zien wat zij heeft te bieden aan schoon heid en karakter, kan niet beter doen dan haar in Augustus bezoeken. In die maand zijn de zonsondergangen achter de groote gebouwen, de „mansions" en de slratenrijen alsmede de schoonste naluurphenomenen, die de lucht te zien geeft. Slechts weinigen weten, dat Londen goed recht kan doen gelden op die faam van indrukwekkend mooie zonsondergangen. En in Augustus zijn ze het schoonst. Op het vaste land vertellen de betweters, dat men Londen moet bezoeken in „The, Season", dat is in de late lente. Het is efA onwijze raad, die vertelt, dat de raadgevers geen benul hebben van den aard van dit „seizoen". Van Mei tot Juli, den seizoens- tijd, is Londen zichzelf niet. „The Season' is een zeer eenzijdige zaak, waar niet al leen vreemdelingen absoluut niet in kun nen komen, maar die ook volstrekt langs het bestaan van negen en negentig procent der Londensche bevolking heengaat. Indien tijd wordt vooral in onnoozele perskolom men, een sterk overdreven en denkbeeldig belang gegeven aan de gezegden en het wereldsche bedrijf van een uiterst kleine minderheid der Londensche bevolking, w nend op een klein stukje van den uiige* strekten Londenschen grond. In een stad van millioenen is het gemakkelijk de waar de van zekere manifestaties in het maal- 2-3

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10