69ste JAARGANG DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1928 No. 21001 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. VEERTIG JARIG DIENSTJUBILEUM EN VEERTIG JAAR GEHUWD. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentién uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentién 35 Cts. per regel Kleine Advertentién uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per week0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f 2.35 4- portokosten. Oit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. BUREAUX RAADHUIS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de bureaux der Gemeente-Secretarie en van den Gemeente-Ontvanger op Vrijdag 31 Augustus a.s., ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin, slechts zullen geopend zijn van des v.m. 9 tot des n.m. 127* uur. A. VAN DE SANDE BAK HU Y ZEN, Burgemeester. VAN STRJJEN. Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1928. 5953 STEDELIJK MUSEUM „DE LAKENHAL". Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennisC dat het Stedelijk Museum „De Lakenhal" op Vrij dag 31 Augustus a.s., ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, slechts geopend zal zijn tot de9 n.m. 127a uur. A. VAN DE SANDE BAKHUYZBN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Augustus 1928. 5954 MEJUFFROUW M. ENGELMANN t Mej. Engelmann, oud-directrice der Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden is overleden. IToevelen zullen het bericht met ontroering vernemen en dan plotseling weer voor zich zien de groote oogen met hun Tustigen, vasten blik de oogen van een goed en zuiver mensch. Na eerst werkzaam geweest te zijn aan het Lager Onderwijs te Zwolle, op eene particuliere Meisjesschool in Den Haag en als leerares in het Duitsch op de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Amsterdam, aanvaardde mej. Engelmann op een dertig- jarigén leeftijd het directriceschap der pas opgerichte Hoogere Burgerschool voor Meis jes alhier. Een nobele geaardheid, in zicht, tact en een vaste wil gaven haar het zoo onmis bare zedelijke overwicht. Leerlingen- en leeraressen erkenden hare goedheid en wijs heid. Met algeheele toewijding behartigde zij de belangen van de school en van allen, die ondere hare leiding stonden. Haar werk kracht was buitengemeen; langen tijd be rustte ook het geheele onderwijs in het Duitsch bij haar; in latere jaren bepaalde zij zich tot de. 3 hoogste klassen. Hoewel me]. Engelmann steeds de def tige directrice bleef naar den ouden stijl, vond het nieuwe" bij haar nimmer voorop- gezetten tegenstand. Integendeel, zij was steeds bereid er het goede van te zien en toe te passen. Als voorbeeld rnoge dienen hare medewerking tot de oprichting van een korfbalclub voor de school op een terrein daarbuiten, in een tijd dat zoo iets nog tot de zeldzaamheden behoorde. In 1906, op zes en vijftigjarigen leeftijd, na een vijf en twintigjarig directriceschap, legde mej. Engelmann hare taak neer. Hoe wel reeds pensioensgereehtigd volgens eene destijds geldende bepaling vertrok zij slechts noode, door gezondheidsredenen gedwongen. En toen de breed opgezette, met groote geestdrift voorbereide afscheidshuldiging plaats had, geschiedde wat men met vroo- lijke verrassing zag: zij, de streng ingeto- gene, wilde eenmaal in haar leven toch wel in het zonnetje gezet worden en ge noot ten volle van de hulde die men haar van alle kanten bracht. Nog vele jaren is mej. Engelmann voort gegaan hare krachten te wijden aan wat haar zoozeer ter harte ging; de belangen van de jeugd, o.a. als lid van de Plaatse lijke Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs te Amsterdam, waar zij onver moeid ijverde voor de instelling van het zevende leerjaar. Haar werklust gesteund door menschenkennis en kracht van over tuiging, vond toen ook in filantropisch werk een ruim arbeidsveld. Twee en twintig jaren zijn verloopen se dert het afscheid in den Foyer van de Ge hoorzaal en weder staan wij voor een af scheid het laatste. Aan -de nagedachtenis van mej. Engel mann zij dankbare en eerbiedige hulde ge wijd. KONINGINNEFEEST OP DE RIJN- EN SCHIEKADE. De zooals wij gisteren meldden, nog slechts weinige dagen geleden opgerichte buurtvereeniging Rijn- en Schiekade, heeft gistermiddag voor hel eerst van zich öoen Bij den houthandel van de firma A. van der Goot wordt heden feest gevierd. Het is heden namelijk veertig jaar geleden, dat de heer W. J. Landman bij deze firma in dienst trad. En tevens viert de jubilaris heden den dag van zijn veertig jarige echt- vereeniging met mej. G C. Bakker. Geen wonder dus dat waar er alle aanleiding was tot feestvieren, men vandaag den jubilaris en zijn echtgenoote in de bloemetjes gezet en gehuldigd heeft. Veertig jaren heeft de heer Landman naarstig gewerkt aan de houtwerf die. sinds hij er in dienst trad, bij de toenmalige firma Van Hoeken, heel wat verandering heeft ondergaan. Veel heeft de heer Land man in den loop der jaren op de werf mee gemaakt. Drukke lijden maar ook donkere. Maar wat er ook gebeurde, hij bleef de zaak trouw. De oude houtzaagmolen De Hooi berg" heeft hij zien verdwijnen en hij heeft het moeten aanzien dat het hout uit het Hooge Noorden en uit verschillende landen van Centraal Europa hierheen vervoerd, door modernere machines werd verwerkt en tot planken gezaagd. De veertig jaren op de houtwerf hebben den heer Landman geen schade gedaan, want nog steeds geniet hij een goede ge zondheid en is hij vol ijver voor zijn werk dat hij nog met lust verricht. Het was zeker een groote verrassing voor den jubilaris toen hij na hedenmorgen op feestelijke wijze op de zaak te zijn ont vangen werd begiftigd met de eeredraag- penning en het diploma vo'or* langjarigen trouwen dienst uitgereikt vanwege het De partement Leiden der Nederlandsche Mij. voor Nijverheid en Handel, door den heer mr. M. B. Vos, secretaris van het Departe ment Met een aardig speechje heeft mr. Vos den jubilaris en zijn echtgenoote ge luk göwenscht niet het feest dat zij heden vieren. En zeker is het vooral dit moment geweest dat den dag van heden voor het echtpaar LandmanBakker lot een onver- geteiijken heeft gemaakt. Natuurlijk feliciteerde ook de pa troon het echtpaar en de heer Van der Goot deed zijn gelukwensch vergezeld gaan van de aanbieding van een geschenk onder couvert. En ook het overige personeel heeft het echtpaar op hartelijke wijze van zijn belangstelling doem blijken en bet op gulle wijze gehuldigd. Zoo was het een aardig feest heden morgen op de houtwerf van de firma Van der Goot. spreken, door het kinderfeest dat zij had georganiseerd voor de jeugdige bewoners van deze Kade. Slechts de bewoners van de Rijn- en Schiekade waren in kennis gesteld van het voornemen tot het houden van dit feestje, want men vreesde niet ten onrechte, dat zoo er ruchtbaarheid aan gegeven zou zijn in de stad, de belangstelling van personen uit andere stadsgedeelten te groot zou wor den, waardoor het goed verloop van de kin derspelen op den weinigen beschikbaren grond in het gedrang zou komen, 's Mid dags om halfdrie begon hef feest voor de kinderen op een met slingers en vlaggetjes primitief maar aardig versierd gedeelte van de Kade, met een geestig speechje van den heer Van Leeuwen, waarna de kleuters ge- tracteerd werden. Een klein muziekgezei- schap dat ergens in een hoek een plaatsje had gevonden, zorgde voor de stemming. Terstond daarop begonnen de verschillende spelletjes voor jongens en meisjes die een vlot verloop hadden en waarvoor veel be langstelling bestond, niel alleen bij de jeugd maar'ook bij de ouderen die kwamen kijken naar de verrichtingen van de kin deren. Heel primitief, met een touwlijnlje was een gedeelte van de Kade afgezet en een politie-agent en een paar rechercheurs onder leiding van het fee9tcomilélid den chef der Recherche den heer Weyers zorgden op al- lergemoedlijksle wijze dat alles vlot verliep, dat de spelletjes een vlot verloop konden hebben en dat het verkeer toch geen groo- ten hinder van de afzetting die telkens even werd opgeheven om het verkeer te laten passeeren, ondervond. Eerst om kwart voor zeven waren de wedstrijden afgeloopen. Toen had de prijs uitreiking en andermaal een tractatie plaats en maakte men zich gereed voor het avondfeest, dat zoo mogelijk op nog luister rijker wijze werd gevierd. Polyhymnia blies het eene nummer na het andere en lampions werden ontstoken en zoo werd de vroolijke stemming over dit welgeslaagde eerste feest, waarmede de pas opgerichte vereeniging een uitstekend debuut maakte, allengs beter. Ofschoon het te betreuren valt, dat eenige opgeschoten jongens uit andere deelen van de stad, even een po ging waagden om de pret te verstoren. Met veel tact werden deze ongewenschte ele- menlen evenwel door de politie van de Kade verwijderd. Een aardig moment was vooral de aankomst van den voorzitter den heer Kuyntjes, die met het als statiecalèehe versierde hittekarretje van mej. De Wekker onder daverend gejuich werd ingehaald. Met een muzikalen omgang en eerewijn werd het feest besloten. CANTATE „LEIDENS STRIJD EN ZEGEPRAAL". 3-October Vereeniging. Op Zaterdag 1 Sept. a.s., vangt de Direc teur der Burgerzangschool, de heer P. de Rook, weder aan met de repetities voor bovengenoemde cantaie. Wij vernamen hieromtrent, dat het koor ruim 160 hoofden sterk is, en hoewel vrij laat begonnen met de instudeering hel geheel reeds vrij aardig „er in" zit. Vooral de meisjesstemmen. Het jongens-koor is nog te zwak en heeft nog degelijke oefe ning noodig, Door den Secretaris der 3-Oct.-Vereenis aan de medewerkers dezer afdeeling een rondschrijven gericht, voornamelijk met het doel, allen aan te sporen toch vooral op tijd en regelmatig bij de repetities tegen woordig te zijn. Er rest nog slecht de maand September met Woensdag- en Zaterdagmid dagen en ieder die medewerking heeft toe gezegd, zal zijn best moeten doen, om deze mooie Canlale werkelijk ook iets moois te doen zijn. ook al omdat heel Nederland er naar zal kunnen luisteren. Zooals bekend wordt de uitvoering op 1 October in de Siadszaal gegeven en per radio rondgezonden. Wij vernemen ook nog. dal deze avond zeer waarschijnlijk zal worden aangevuld met eenige nummers te geven door het Concert-Bureau „Jealoupi" v./h Bureau Pisuisse. Wij zouden aan deze mededeeling nog willen toevoegen een woord van opwekking tot de jeugdige deelneemsters en deelne mers dor Cantate Geeft allen uw volle kracht, sla geen enkele repetitie over. en heb de paar uurtjes «van uwe Woensdag en Zaterdagmiddagen voor het mooie doel over. HEVIGE FAMILIE-TWIST MET ERNSTIG GEVOLG. In go woning van den 51-jarigen voer man W. M., aan de Toussainkade alhier, was gistermiddag een huiselijke twist, die nogal hoog liep. twist ging aanvankelijk tusschen vader en rhtèr, en de vrouw des huizes dreigde haar echtgenoot, dat. als haar zoon thuiskwam, deze wel eens met hem zou afrekenen. Toen deze later kwam, ontstond inderdaad ongenoegen tusschen vader en zoon Vader en zoon vluchtten de straat op en daar werd de ruzie voorlgezet. Zoo hevig werd de twist, dat toen W M. zijn 21-jarïgen zoon, den fabrieksarbeider J. M., met een zakmes een wonde in den rug toebracht. De getroffen zoon moest on verwijld naar het Acad. Ziekenhuis worden vervoerd, waar bleek, dat hij een levens gevaarlijke wond had opgeloopen. Het mes had een nier doorboord. De vader is terstond door de politie gearresteerd. Heden was de toestand van den zoon nog hoogst ernstig. Zooals wij hebben medegedeeld hebben B. en W. nader hun standpunt bepaald ten aanzien van de Zondagswet en wat daarmee annex is. Het eerste bewijs van een mildere toe passing dezer wet zal zijn een concert van „Orpheus'Zondagmiddag in den tuin van „Zomerzorg" Op den hoek van den Zoelerwoudsche Singel, nabij de Korevaarstraat, is heden morgen door een uit Den Haag komende tram van de N.Z.H.T.M een melkwagentje van de firma v. d. Kloot aangereden en vrijwel geheel vernield. Uit de verklarin gen van ooggetuigen is komen vast te slaan dat de melkrijder niet heeft uitgekeken bij het oversteken van de trambaan en ook geen acht geslagen heeft op de luide fluit signalen, die door den wagenvoerder van de tram werden gegeven. De schade aan den vernielden wagen en de koperen bus sen en aan do verloren gegane melk en eieren, enz., bedraagt ongeveer tweehonderd gulden. Het aairfal werkloozen. ingeschreven bij den Gem. Dienst voor Socialen Zaken, bedroeg op 29 Aug. 1928, 408; tegen op 1 Sept. 1927, 530. Onderscheidingen bij gelegenheid van Koninginne-verjaardag. Bij gelegenheid van den verjaardag van II. M. de Koningin op morgen zijn o.m. volgende onderscheidingen toegekend: Benoemd is tot minister van staat mr. D. Fock, oud-Minister van Koloniën, oud Gouverneur-Generaal van Nederlandsch- Indië, le 's Gravenhage. Bij Koninklijk besluit is benoemd lot Staatsraad in buitengewonen dienst Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister He heer mr. R. J. II. Patijn, voorzit ter van de Commissie van advies in zake aardolie-aangelegenheden, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, oud secretaris-generaal van het Departement van Buitenlandsche Zaken. Bij Koninklijk besluit is (Je schout-bij nacht jhr. G. L. Schorer benoemd tot adju dant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin. Verleend is de titulaire rang van schout bij-nacht aan den gepensionneerde kapitein ter zee C. L. van Buuren; de titulaire rang van generaal-majoor aan: den gepensionneerden kolonel der mari niers C. N. Cazaux van Staphorst; de titulaire rang van luitent-generaal aan dèn gepensionneerden generaal-majoor van het wapen der infanterie jhr, A F. K. Graswinckel; den gepensionneerden kolonel met den litulairen rang van generaal-majoor van het wapen der artillerie W. C. baron Roëll; Bij Koninklijk besluit is de gouden eere penning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan J. M. A. C. van Dongen, ter zake van zijn moedig gedrag in de Poolstreken. Bevorderd is tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau: mr. dr. J. H. van Roijen, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister le Was hington; I. van den Bosch, kanselier der Ned er 1. Orden; tot grootkruis in de Orde van Oranje- Nasau: mr. dr. W. F. van Leeuwenoud vice-pre sident van den Raad van State, fe 's Graven hage; tot commandeur in de Orde van den Nederlandschen Leeuw; mr. Th. Heemskerk. Minister van Staat, te 's Gravenhage; Benoemd is tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau: mr. L. C. Besier, advocaat-genc-Taal bij den Hoogen Raad der Nederlanden te 's-Gra- venhage; dr. H. A. Poels, te Heerlen, hoofdaalmoeze nier in het Bisdom Roermond; tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden; de' kolonel G. J. D. Bauduin. inspecteur van het wapen der Koninklijke marechausee de kolonel E. J. M. Ochsendorf der IVe infanteriebrigade; Benoemd zijn tot ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw; mr W. J. Berger, advocaat generaal bij den Hoogen Raad der Nederlandc-n te den Haag; mr. I. M. Hymans. voorzitter van den Raad van Beroep te den Haag; J. F. C. Arntz. lid van de Eerste Kamer der Staten Gpneraal. to Nijmegen: A. Braat lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaa! te Hekelingen; mr. S. baron van Heemstra. Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, te Arnhem; BINNENLAND. De onderscheidingen ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. (le Blad). Het Koninklijk Bezoek aan Drente. (2e Blad). Overleden is mej. M. Engelmann, oud directrice der H. B. S. voor meisies te Leiden. Nederland bereid het Kellogg-pact te tcekenen. Aan den heer J. C. Baumann, burge meester van Woubrngge, is eervol ontslag veileend met benoeming in gelijke functie te Overschie. (Uit de Rijnstreek. 2e Blad). Vergadering van leeraren bjj het middel baar onderwijs. (Kerk en School, 3e Blad) De derde onvlnchte uit de gevangenis te Scheveningen te Arnhem aangehouden. (Gemengd, 3e Blad. BUITENLAND. Nieuwe onderteekenaars van het Kellogg- pact. (Buitenl., le Blad). Conferenties te Genève, Praag en Berlijn. (Buitenl., lè Blad). Lambach blijft in de Duitsch-nationala partij. (Buitenl., le Blad). Het vermiste vliegtuig gevonden. Alle in zittenden dood. (Buitenl., le Blad,. mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in de provincie Overijssel, te Zwolle-, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken^ borgh Stachouwer, Commissaris der Konin^ gin in de provincie Groningen, te Groningen; H. J. Lubberman, inspecteur van het Staatstoezicht op krankzinnigen en krank zinnigengestichten, te 's Gravenhage; mr. P. G. van Tienhoven, voorzitter vaa de Vereeniging tot Behoud van Natuurmo numenten in Nederland, te Amsterdam; dr. F. A. H. Schreinemakers. hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; dr. H. J. Laméris, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; dr. A. ICluyver, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Groningen; ir. W. II. L. Janssen van Raay, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; dr. A. II. M. J. van Rooy. hoogleeraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam; mr. W. II. Drucker, hoogleeraar aan de Nederlandsche Handelshoogeschool te Rot terdam dr. Th. J. A. J. Goossens. hoogleeraar aan de> Roomsch-Katholieke Handelshoogeschool te Tilburg; dr W. H. Mansholt. geneesheer-directeur van het Algemeen Provinciaal Stads- en Academisch Ziekenhuis te Groningen; Tyo II. van Eeghen. secretaris van direc teuren der Vereeniging voor Hooger Onder wijs op Gereformeerden grondslag, le Aer- denhout; W. A. van Konijnenburg, kunstschilder, le 's Gravenhage; dr. Fred, van Eeden, letterkundige, le Bussum; zijn benoemd: tot oficier in de orde van Oranje-Nassau: A. M. Bloem, predikant bij de Nederland sche Hervormde Kerk te Chaam, secretaris van het Provinciaal Kerkbestuur v. Noord- Brabant en Limburg; A. F. M. Sweens, kanunnik, president van het Groot-Seminarie in het bisdom 's Her togenbosch, te Haaren; J. A. F. Kronenburg, rector in het klooster van de Redemptoristen te Vaals; mr. Th. M. G. Treussart ridder van Rap- pard, inspecteur van het Rijkstucht- en Opvoedingswezen bij het Departement van Justitie, te 's Gravenhage; jhr. G. F. van Tets tot Goidschalxoord, voorzitter der Koninklijke Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde, te Zeist; jhr. L. J. Quarles van Ufford, eere-voor- zitter van de Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren, te Baarn; J. M Krijger Jr., voorzitter der Geweste lijke Landstormcommissie Zuid-Holland- West, te 's Gravenhage; II. II. Maas, directeur van het Acade misch Ziekenhuis le Leiden; dr. B. J. L. baron de Geer van Jutphaas, secretaris van het college van curatoren der Biiksuniversiteit te Utrecht; dr. T Bijleveld. te Leiden, controleerend geneeskundige der Bijksverzekeringsbank tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: E. Sijberda (zich noemende en schrijven de E. Sijperda), predikant hij de Nederland sche Hervormde Kerk te Tjamsweerj

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1