69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 Augustus 1928 Tweede Blad No. 21000 BINNENLAND. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DRENTE (Tweede dag). Hedenmorgen te kwart over negen reden Se Koninklijke auto's voor den trein te Nieuw Amsterdam en werd het koninklijk bezoek aan Drente voortgezet. Via Willems- •ord, Zuid Barge en Oranjedorp werd naar het Buurthuis in Nieuw Dordrecht gereden. Dit is een der huizen, die door de Centrale Vereeniging voor de Economische- en Cul- tureele Verheffing van Drente is gesticht, de huizen ,die het middelpunt zijn van den arbeid, die in allerlei cursussen (tuinbouw-, huishoud,- naai-cursussen, e.d.) gesticht en (evens de centrale punten van de zieken verpleging- en zuigelingenzorg-arbeid. Hier verbleef de Koninklijke familie ruim een half uur, in welken tijd zij het buurt huis bezichtigde, zich omtrent den arbeid, die daar verricht wordt, doen voorlichten an voorts zich nog onderhield met bestuurs leden van de R. K. Vereeniging „Drente Vooruit", o.a. met den voorzitter, Baron van Voorst tot Voorst en den heer van Cappelen en Pastoor van Soest .uit Erica, die aan de hand van verschillende teeke- jjingen en cijfers een overzicht gaven van ven arbeid, die door deze vereeniging wordt Verricht Van Nieuw Dordrecht ging het vervol gens via Barger-Oosterveld en Angelsloo naar Emmen. In de Wilhelminastraat, al daar stonden de schoolkinderen opgesteld, Jje de hooge bezoekers met hartelijk ge- Vdch ontvingen, hfelld de stoel even halt. Een dochtertje van Burgemeester van Bouma bood H. M. de Koningin bloemen aan, burgemeester Bouma stelde de be stuursleden van de Oranjevereeniging te Emmen aan de Koninklijke familie voor en na dit kort onderhoud werd de tocht vervolgd. Via Odoom werd gereden naar de ontginningen van de N.V. „Het Land schap Drente" in het Witteveen, waar de Koninklijke familie werden voorgelicht door Commissarissen dezer N.V., dit be langrijke gedeelte van den ontginningsar- beid bezichtigde. De N.V. heeft hier een teTreinencomplex van 1000 H.A., waarvan op het oogenblik ruim 150 H.A. in cultuur is gebracht. Op deze terrein zijn verrezen drie boerderijen en een vijftigtal arbeiderswoningen, bene vens een openbare lagere school. De ko ninklijke familie bezichtigde de school en enkele huisjes. H.M. de Koningin deed zich voorlichten omtrent het werk dat hier is verricht. Bij dit bezoek was ook tegen woordig de burgemeester van Westerbork, de heer Silvold. in wiens gemeente deze terreinen gelegen zijn. De Koninklijke familie reed vervolgens van Witteveen via Wijster naar Beilen, waar in den Koninklijken trein geluncht werd. Te half drie werd uit Beilen langs Smil- de en Laag Halerveen en via den Lint horst Homanweg naar Assen gereden. Om streeks half vier kwam de Korirklijke fa milie in de provincie hoofdstad aan, waar allereerst het consultatie-bureau voor zui gelingen werd beziohtigd. Daarna zou de Koninklijke familie in het Provinciehuis de thee gebruiken, ter wijl vervolgens per trein de terugreis naar Zwolle wordt aanvaard. Van Zwolle keert de Koninklijke familie per auto naar het Loo terug Na het bezoek aan de Groen van Prin- steren-stichting reed de Koninklijke familie gisteren nog naar BeCompascuur en stopte heel onverwachts bij het kerkje, dat daar -esticht is door de Vereeniging voor Geestelijke verzorging in Drente, van welk gebouw 28 September 1926 de eerste steen is gelegd en dat het middelpunt is van den arbeid van den Evangelist G. van der Gronde. De heer van der Gronde ontving de Ko ninklijke familie, die daarna het kerkje bezichtigde. H. M. sprak tegenover den heer van der Gronde Haar voldoening uit over den geestelijken arbeid, die hier werd ver richt. Hierna werd naar Nieuw Amsterdam gereden, waar H. M. in den Koninklijken trein het middagmaal gebruikte en waar overnacht werd. BET KELLOGG-PACT. Uitnoodiging van Kellogg aan Nederland. Kellogg, de Amerikaansche staatssecreta ris, heeft, evenals aan de meeste andere regeeringen, pok aan onze regeering een uitnoodiging gezonden om haar handteeke- ning te voegen bij die van de vertegen woordigers van 15 landen, die 27 Augustus te Parjjs het oorspronkelijk pact tot het afzweren van den oorlog als instrument van nationale politiek hebben geteekend. Deze uitnoodiging, gericht aan onzen mi nister van Buitenl. Zaken, jhr. Beelaerts van Blokland, is gisteren ten departemeate ontvangen. Het is een vrij uitvoerig stuk, dat de bekende overwegingen bevat, waarvan de opstellers van het Pact zijn uitgegaan, be nevens den tekst van bet Pact zelf. Wij kunnen daarom er aan ont}eenen de passages, waarin wordt uiteengezet, waarom de regeering der Vereenigde Staten er op stond, dat de teekening van het pact zich oorspronkelijk zou beperken tot de meer genoemde vijftien landen en eerst daarna werd opengesteld voor de andere landen der wereld, die zich daartoe geroepen voelen. „Het besluit, de oorspronkelijke onder teekenaars te beperken tot de bedoelde mogendheden," zoo verklaart Kellogg, „was geheel op practische overwegingen gegrond. Het was de wensch der Vereenigde Staten, dat de onderhandelingen zoo spoedig moge lijk tot een goed einde zouden worden ge bracht, en dat het verdrag in werking zou treden zonder het oponthoud, dat onver mijdelijk zou ontstaan, indien voorafgaande universeele aanvaarding als voorwaarde waa gesteld alvorens het van kracht werd. Mijn regeering was bovendien van meening," aldus Kellogg, „dat, indien deze mogend heden het eens konden worden over een eenvoudige afwijzing van den oorlog als instrument van nationale politiek, er geen twijfel kon bestaan of de meeste, zoo niet alle mogendheden der wereld zouden de formule vinden, voor allen gelijkelijk aan vaardbaar en zich zouden haasten haar on verdeelde® steun te verleenen aan een zoo indrukwekkende beweging voor het duurzaam maken van den vrede. Do Vereenigde Staten zijn er echter van het begin af aan bezorgd voor geweest, flat geen enkele Staat zich beroofd zou gevoelen van een gelegenheid om aanstonds deel te nemen aan het nieuwe verdrag en zich aldus niet slechts formeel en plechtig aan te sluiten bjj deze nieuwe manifestatie van den volkseisch van den wereldvrede, doch ook partij të trekken van dezelfde voordeelen, waarin 'de oorspron kelijke onderteekenaars zich verheugen. Dien overeenkomstig hebben de Vereen. Staten in het voorgestelde ontwerp-verdrag een speciale bepaling getroffen voor de deel neming door alle mogendheden, die den wensch koesteren ach daarbij aan te sluiten." Kellogg deelt verder mede, dat zijn re geering reeds van verscheidene regeeringen officieus aanwijzingen heeft Ontvangen, dat zij bereid zijn dit zoo spoedig mogelijk te doen. ACTIE ONDER HET SPOORWEG PERSONEEL. Naar aanleiding van de gunstige bedrjjf»- uitkomsten der Nederlandsche Spoorwegen is door verschillende hoofdbesturen bjj den Personeelraad een voorstel aanhangig ge maakt om actie te voeren voor vermeerdering van inkomsten. Is de „Volkskr." wel ingelicht, dan zal de Personeelraad deze, het geheele personeel interesseerende kwestie binnenkort In be handeling nenea l'li Epe werd gisteren de 11de NederL Klompenjaarbeuxs gehouden. Een kijkje in de zaal. DE KONINKLIJKE FAMILIE bracht ook een bezoek aan Coevorden. Er was een hooge stelling opgebouwd, welke geheel met bloeiende erica was versierd, van waar uit H. M. het veenbe drijf kon gadeslaan. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN DRENTE. Gisteren en vandaag bracht de Koninklijke Familie een bezoek aan Drente, waar meerdere bedrijven en inrichtingen bezocht werden. De Koningin met Prinses Julana bij haar bezoek aan een proeltuin der centrale vereeniging voor den opbouw van Drente. HET KELLOGG-PACT. Voor tot de onderteekening werd overgegaan hield Briand een openingsrede. Briand aan het woord. MUGGENVERDELGING LANGS ELECTRO- MECHANISCHEN WEG is de nieuwste uit vinding van een Berlijnsch ingenieur. Een sterke lichtbron lokt de insecten aan, die door een ventilator naar binnen gezogen worden, waar zij in een waterreservoir vallen. NOOIT MEER OORLOG Staatssecretaris Kellogg, geknield bij het graf van den Onbekenden Soldaat onder de Are de Triomphe, bidt voor den vrede.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5