69^ JAARGANG WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1928 No. 21000 STADSNIEUWS. Het eerste Nederlandsche Psychopathengesticht. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertenticn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentièn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque--en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week 7 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 '4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. KWEEKERSWEDSTRIJD „DOOR EENDRACHT VERBONDEN." De Leidsche Tuiniers- en Kweekersver- êeniging „Door Eedracht Verbonden" beoogt niet alleen het kweeken van bloemen en* planten, maar zij tracht ook bij niet-vak- lieden de liefde voor Flora's kinderen op te wekken. Een van de middelen, waarmede zij dit prijzenswaardig doel tracht te bereiken, is de jaarlijkschen wedstrijd in het opkwee- ken van stekjes van bepaalde plantensoor ten, welke dit jaar op 30 Mei jl. aan. in totaal 45 deelnemers waren uitgereikt. Iedere deelnemer tracht daarna zijn plant zoo voorspoedig mogelijk te doen opgroeien. De eenplaatst haar onder glas; de ander voegt kunstmest aan dc aarde toe en van- 'daar ook, dat, wanneer de tijd voor de ten toonstelling daar is, de verkregen resultaten over het algemeen nogal uiteen loopen. Dit verschijnsel hebben we ook gister avond in de groote zaal van .,1' Union" als- expositieruimte ingericht, wederom kunnen constateeren. Een grootsche tentoonstelling is deze show uit den aard der zaak nooit; daarvoor is er in de inzendingen te weinig afwisseling, doch wat zij wèl laat zien is, dat goede en als het kan vakkundige ver zorging van zielige stekjes in korten tijd mooie gave en forsche planten weet te ma ken. En uit dit oogpunt beschouwd kunnen èn het bestuur van „D.E.V." èn de deelnemers dit jaar met genoegen op hun streven en ar beid terugzien. De heeren J. Kriest Jzn. en J. Glasbergen Gzn. zorgden door een fleurige decoratie met losse dahlia-bloemen voor een prettige -afwisseling tusschen de inzendingen Coleus, Impatiens, Begonia's Fuchia's en Gerani ums. Gaarne voldoen wij tenslotte aan het ver zoek van het bestuur om de aandacht onzer lezers te vestigen op een algemeenen tuin- touwcursus, welke het bestuur voor jeug dige tuinbouwers van «1517 jaar organi seert. Aangifte hiervoor kan geschieden bil de heeren J. v. d. Berg, Rijnzichtstraat 22; J. Mater, Nonnensteeg 10 en J. H. Smit, Accaciastraat 19. Moge het bestuur in een overweldigende deelneming dit nieuwe ini tiatief bekroond zien. De jury, bestaande uit de heeren E. Th. Witle, J. Kriest Jzn. en J. Jonker, stelde de bekroningen als volgt vast: Tuinkweekers, leden-vaklieden (3 deeln allen ingezonden): M. Galjaard, 24 punten, le prijs; J. v. d. Berg, 23 punten, le prijs; J. Koome, 21 punten, 2de prijs. Tuinkweekers-liefliebbers: (10 deeln., 5 inzenders): H. v. d. Leek, 30 punten, le prijs met lof der jury; J. J. Kuivenhoven, 27 pun ten, 2de prijs; J. H. Stammers, 25 punten, ode prijs; P. C. van Vliet, 20 punten, 4de 'prijs. Vensterkweekers-vaklieden (4 deeln., allen ingezonden): 1ste prijs niet toegekend; mej. A. Kuivenhoven, 20 punten, 2de prijs-, mej. C_ Streefland, 17 punten, 3de prijs. Vensterkweekers-particnlieren (22 deeln., 8 inzenders): C. G. Smit. 27 punten. 1ste prijs, G. A. Brandt, 24 punten, 2de prijs; mej. v. d. Leek, 20 punten, 3de prijs Een collectieve inzending van de school Schuttersveld (hoofd de heer Zeelenberg) verwierf een eervolle vermelding. WONINGBOUWVER. „ONS DOEL". Tweede lustrum. Ofschoon het Bestuur van bovengenoem de vereeniging aanvankelijk niet het plan had. het 10-jarig bestaan feestelijk te her denken, is gisteravond door samenloop van omstandigheden dit heuglijk feit (och niet onopgemerkt voorbijgegaan. Toen het bestuur tot het houden van de gewone maandelijksche vergadering de Directiekeet aan het einde van de Pieter de la Courtstraat binnentrad, stond het ver rast; vriendinnen en vrienden der vereeni- ging> hadden het vergaderzaaltje in een bloemenhof herschapen. De voorzitter, de heer K. West opende de bestuursvergadering met een keurige speech. Zoo ontvangen te worden, noemde spr. ontroerend. Deze afgelegde 10 jaren vormen voor de vereeniging, welke aanvan kelijk werd opgericht door leden van den Chr. Nat. Werkmansbond, een belangrijke mijlpaal. Hij huldigde het initiatief van de oprichters, waarvan nog slechts één man in dii bestuur aanwezig is. Verder memoreer de hij het werk der tien afgelonpen jaren, de stichting van 260 woningen, waarmee de „baby" der Leidsche woningbouwvereni gingen geen kwaad figuur slaat. Uitvoerig slond spr. stil bij de samenwerking van be stuur en raad van commissarissen in het belang der vereeniging, waarvoor hij de collega's hartelijk dankte en eindigde met den wensch, dat nog jaren zullen volgen om op deze wijze voort te gaan en nog meerdere woningcomplexen gesticht zullen mogen worden. Daarop huldigde hij den heer J. J. Kui venhoven, die van de oprichting af pen ningmeester der vereeniging is geweest en bood hem als blijk van waardeering na mens bestuur en commissarissen een vul penhouder met inscriptie aan. Ook de echt- genoole van den penningmeester werd niet <ergeten. Namens den raad van commissarissen f de leden sprak de heer A. van Rosmalen den voorzitter hartelijk toe en prees het beleid van „Ons Doel", dat tracht door samenwerking te verkrijgen, waarmee an deren gediend zijn. Ook hij vergat niet, de oprichters te herdenken en met hen de heer A. Cebol, die altijd de bode der vereeniging is geweest. Vervolgens hield de heer Joh. Metscher, voorzitter der Federatie van te Leiden ge vestigde woningbouwvereenigingen een kernachtige speech, waarin hij de medewer king van „Ons Doel" in de Federatie prees. Onder luid applaus bood hij de vereeniging een keurig inktstel aan. Op voorstel van den Secretaris werd daarop de agenda der bestuursvergadering zeer verkort, zoodat de Voorzitter haar wel dra kon sluiten, om aan de velen, die bui ten stonden te wachten, gelegenheid te ge ven. binnen te treden. Achtereenvolgens feliciteerden: de heer Gerritsen namens „Ons Belang" en de heer Poelijoe namens „De Eendracht", de heer Ponsen, architect der vereeniging, de heer Gerverdinck, boekhouder; mej. Larrewijn namens de echtgenooten van bestuursleden en commissarissen, de heer Dingjan na mens een comité uit de leden en de buurt- vereeniging „Zuiderkwartier" en de heer van der Kaay het bestuur. Allen deden hun wenschen vergezeld gaan van de aanbieding van prachtige cadcaux. De Voorzitter vervulde de moeilijke laak, om op elk spreker een wederwoord te vin den op schitterende wijze, waarna de eere wijn werd gepresenteerd en men nog eeni- gen tijd recht gezellig bijeen bleef. Aluds werd het 10-jarig bestaan van „Ons Doel" op eenvoudige, doch waardige wijze gevierd, waarbij zeker dank gebracht dient te worden aan allen, die dezen avond voor het bestuur tot een onvergetelijken hebben gemaakt. Mogen de fraaie geschenken spoedig een waardige plaats vinden in een te stichten Vereenigingsgebouw. TUINCONCERT „ORPHEUS". In Zomerzorg. In het verslagje over het vorige concert van Orpheus", dat deze vereeniging nog slechts jeer kort geleden eveneens in Zomerzorg gaf. hebben wij er onze ver wondering over uitgesproken, dat zoo be droevend weinig belangstellenden de uit voering bijwoonden. Het waren er toen mis schien ruim vijftig. Maar het weer was on gunstig. En reeds meenden wij daarin een verklaring te mogen zien voor het geringe bezoek. Gisteravond evenwel was het weer uit stekend voor een tuinconcert geschikt, maar ook toen was de opkomst van de ge trouwen bedroevend. Nog minder belang stellenden zoo mogelijk dan op het eerste concert waren gisteren naar Zomerzorg ge komen. En al zullen de leden van Orpheus de aanwezigheid van onzen burgemeester die. vergezeld van zijn echtgenoole mevrouw mr, A van de Sande BakhuvzenGericke tot even na de pauze het concert met zijn tegenwoordigheid vereerde op hoogen priis hebben gesteld. wij nemen toch aan. dat zij toch gaarne ook een wat grooter auditorium hadden gehad, voor het programma dat zij uil voerden en dal weer heel goed klonk. Ook op dit concert viel het weer op, hoe zorgvuldig de heer Vink zijn nummers kiest, niet te zwaar voor zijn musici °n toch zoo, dat ze zonder uitzondering aan genaam zijn om naar te luisteren Hetgeen vooral ook zijn oorzaak vindt in de correcte wijze waaróp Orpheus ze len >re brengt De 14-jarige C. J. v. d. M. heeft zich gisteren aan het bureau van politie alhier vervoegd, met het verzoek haar terug le geleiden naar de ouderlijke woning te 's-Gravenhage, die zij na een ruzietje was ontloopen. Daar haar geldmiddelen niet meer toereikend waren was het kind wel genoodzaakt zich bij de politie, die zich na tuurlijk wel over haar zou ontfermen, aan te melden. Gistermiddag is een begin van brand ontstaan in de koffiebranderij Himbo aan den Ouden Rijn, in een buiten werking ge stelde schoorsteen. De motorbrandspuil was spoedig ter plaatse en men was den brand met een straal, spoedig meester, De schade is zeer gering. Dezer dagen is alhier opgericht een nieuwe buurtvereeniging, genaamd ..R'jn en Schiekade". Het bestuur wordt o a. ge vormd door de heeren E. Kuintjes. voort L N. den Older Jr seer., en G. P F. van der Heide, oenningm. De vereeniging d<e haar ontslaan dankt aan het initiatief van dpn heer H. van Leeuwen, zal zich in'de eerste* plaa's bezighouden met hel orgam- seeren van een kinderfeest ter gelegenheid van den Koninginnedag. Spoedig zal er ge legenheid zijn op de oprichting van deze vereeniging met een enkel woord terug le komen. Eerste-luilenant der infanterie van het leger h. t I H A. Verkuijl. die voor_ ten hoogste 5 jaren wordt gedetacheerd bij. het leger in Oost-Indië. zal 11 Seplember met het motorschip Chr. Huygens uit Amster dam zijn bestemming volgen. De voltooiing en ingebruikneming eind November te verwachten. Voorloopig als proefneming be doeld. Er is thans ook besloten er een speciale afdeeling voor vrouwen bij te bonwen. Plaats voor 88 ver pleegden. Het schijnt er thans inderdaad van te zullen komen, dat de Psychopafc^enwet, waarvan het oorspronkelijke ontwerp den 20sten Maart 1911 onder minister Regout bij de Tweede Kamer is aanhangig gemaakt en welke wet strekt tot aanvulling en wij ziging der bepalingen betreffende het straf fen en de strafrechtpleging ten aanzien van overtreders, lijdende aan storing of gebrek kige ontwikkeling hunner verstandelijke vermogens, nog dit jaar in werking zal tre den. Het gesticht te Leiden toch, op de vol tooiing waarvan wordt gewacht, wil de wet tot uitvoering kunnen worden gebracht, is thans nagenoeg gereed en zal, onvoorziene omstandigheden buiten beschouwing gela ten, einde November in gebruik kunnen worden genomen. Dit is een feit van groote beteekenis op het gebied van ons strafrecht en van onze strafrechtpleging Immers met deze wet zal het vraagstuk van de strafrechtelijke ver antwoordelijkheid, waarbij het gaal over de toerekeningsvatbaarheid en de niet-toere- keningsvatbaarheid van den pleger van een misdrijf, een nieuwe mijlpaal hebben be reikt op het terrein van de ontwikkeling onzer strafwetenschap. Immers volgens onze thans nog geldende strafwet wanneer we de bijzondere gevallen in artikel 40 v. v. betreffende de niel-strafbaarheid buiten be schouwing laten, omdat daarin de niet- strafbaarheid op andere .gronden berust, is, zooals uit art. 37 blijkt, niet strafbaar hij, die een feit begaat, dat hem wegens de ge brekkige ontwikkeling of ziekelijke storing zijner verstandelijke vermogens niet kan worden toegerekend. In dit geval kan de rechter gelasten, dat zoo iemand in een krankzinnigengesticht worde geplaatst ge durende een proeftijd, den termijn van een jaar niet te boven gaande. De tegenstelling: toerekeningsvatbaarheid en niet-toerekeningsvatbaarheid liet niet toe een tusschenliggenden toestand. De vor deringen, welke ook op dit gebied de weten schap heeft gemaakt, hebben er echter toe geleid, dat thans als vaststaande wordt aan genomen, dat velen, die m. d. rechter in aan raking komen, personen zijn, die lijden aan psychische stoornissen van zoodanigen aard, dat zij, zooals .prof. Symons in zijn Leerboek zoo kernachtig zegt, nog niet als toereken baar kunnen worden aangemerkt, omdat het minimum van de voorwaarden, voor de toerekeningsvatbaarheid vereischt. nog bij hen aanwezig is, doch die niet mogen worden beoordeeld met denzelfden maatstaf waarmede de psychisch gezonde wordt ge meten. Onder deze categorie van geestelijk minderwaardigen vindt men echter de ge vaarlijkste misdadigers en het is met het oog hierop, dat langzamerhand de over tuiging is gevestigd, dat de zoogenaamde verminderde toerekenbaarheid niet uitslui tend mag leiden tot een mindere strafbaar heid en dus tot kolere straffen doch vooral vordert een bijzondere wijze van behande ling van de minderwaardigen, hetzij deze al dan niet met een bestraffing in den en- geren zin van het woord gepaard gaat. Uil, bovenstaande ziet men dus, dat met de iuvoering van de Psychopaten wet ons strafrecht en onze strafrechtspleging in ge heel nieuwe banen worden geleid. Over de berechting enz. van deze cate gorie van misdadigers is het ^lier niet de plaats, breedvoerig uit te weiden. Alles is hier n«>g geheel nieuw. Ondervinding heeft men op dit gebied nog niet of nagenoeg niet en eerst in den loop der jaren kan blijken, hoe dit nieuwe instituut zich ont wikkelt, of het aan de verwachtingen be antwoordt, enz. 9 Het is met het oog hierop, dat de Mi nister van Justitie destijds besloot, mede op advies van de daarvoor door hem in het leven geroepen commissie, bestaande uit wjjlen mr. R. B. Ledeboer, prof. mr. J. V. van Dijck, en mr. L. Ch. Besier, aan welke commissie als secretaris was toegevoegd mr. Hooykaas, en als ad vis eer end psychiater dr. J. Scholtens, 1ste geneesheer van de bij zondere strafgevangenis te Scheveningen, niet dadeljjk tot het bouwen van een geheel nieuw gesticht over te gaan. Men vond het niet gewenscht, gezien dat men op het gebied van de verpleging van psychopathen nog over nagenoeg geen ervaring beschikte en men dus niet kon beoordeelen, aan welke eischen een gesticht, dat was bestemd om van blijvenden aard te zijn, moest voldoen, daaraan tonnen gouds te besteden. Dies werd omgezien naar een bestaand gebouw, dat zich voor verbouwing leende in overeen stemming met de eischen, welke de commissie meende aan het psychopatengesticht te moe ten stellen. Mede in overleg met den hoofd architect van den Rijksgebouwendienst, ir. Joh, G. Robbers, werd het voormalige Pest- huys, later Rijksopvoedingsgesticht voor jongens te Leiden hiervoor aangewezen. Wel waren aan 'dit gebouw enkele bezwaren ver bonden, o.a. de ouderdom, doch aan den anderen kant waren aan dit gesticht toch ook weer voordeelen verbonden, die andere gestichten niet of althans niet in die mate hadden, namelijk de geheel en afgezonderde, de rustige en tevens mooie ligging. Aan ir. Robbers, die op grond van zijn vroegere werkzaamheid bij het Departement van Justitie, een groote ervaring op het gebied van den bouw van gevangenissen heeft, werd opgedragen de plannen voor verbouwing te ontwerpen in overeenstemming mei de eischen, welke de Minister en voor melde commissies daaraan meenden te moe ten stellen. Ook hierbij werd van de ge dachte uitgegaan, dat de verbouwing immers het gold hier een proefneming zoo min kostbaar mogelijk moest zijn. Zijn wij goed ingelicht, dan zal de geheele ver bouwing op niet meer dan f. 130.000 komen te staan. Volgens het ontwerp van ir. Robbers be hoefde er aan het uiterlijk aspect van het gebouw niet te worden getornd. De gevel van het gebouw, dat e'en juweeltje mag worde genoemd van 17de eeuwsche archi tectuur is geheel ongerept gebleven. Voordat wij tot de beschrijving van het tot psychopalhen-a9vl ingerichte ge'bouw overgaan, meenen wij daaraan een kort stukje historie te moeten laten voorafgaan. Toen na de belegering van Leiden door de Spanjaarden de 9tad vc-Tschillende malen door pestziekte was bezocht, zon de regee ring der 9lad op middelen om de nood lijdenden te helpen en de besmetting tegen te gaan en werd, nadat aanvankelijk aan het Katharine Gasthuis octrooi was verleend het St. Ceciliagasthuis achter de Haarlemmer straat voor de verpleging van pestlijders in gericht. De verschrikkelijke pestplaag, welke te Leiden in 1635 ongeveer 15.000 menschen ten grave sleepte, deed de overheid besluiten een ..Pesthuis" buiten de stad. op een stuk land van het Katharine Gasthuis, tusschen de Morsch- en Rijnsburgerpoorten. te stich ten. Daar werd nog in hetzc-'lfde jaar eene houten huizinge of loods van twee honderd en veertig voeten lang en zesendertig breedt getimmerd, bevattende zes zaaien en in de- zelven honderd en twaalf bedsteden met haare toebehoorten". Deze houten loods werd in 1659 vervan gen door een groot steenen gebouw in e'en regelmatig vierkant. Boven den hoofdingang werd een fraai, thans nog aanwezig, beeld houwwerk. vervaardigd door Rombout Ver hulst. aangebracht, welk beeldhouwwerk de bestrijding van de pest men ziet er een vrouw met een geesel en een pestlijder moet voorstellen. Het gebouw, dat later werd omgeven door een gracht, welke men ook thans nog aan treft werd in de jaren 1672 en volgende be stemd voor het herbergen van zieke en ver minkip krijgslieden In 1802 verhuurde de stad hel Pesthuis aan het Rijk voor militair BINNENLAND. De tweede dag van het Koninkl. Bezoek aan Drente. (Binnenl2e Blad). Ook Nederland nitgenoodigd tot toetreding tot het Kellogg-pact. (Binnenl., 2e Blad). Het rapport over de ziektegevallen aan boord der „Insnlinde". (le Blad). Ernstige ongevallen te Veur en Tteift, (Gemengd, 3e Blad). BUITENLAND. Na de onderteekening van het Kellogg- pact. (Buitenl. en Tel., le Blad). De Volkenbondscommissie inzake Wapen- fabricage bijeen. (Buitenl., le Blad). hospitaal tegen f. 1000 '9jaars. In 1814 weTd 't tot militaire strafgevangenis ingericht tot 1889, toen het tot Werkinrichting voor Vrouwen (Vrouwengevangenis) werd be stemd. Na de overbrenging hiervan naar Gorkum werd het Pesthuis in gebruik ge nomen als rijksopvoedingsgesticht voor jon gens, wat het tot kort geleden gebleven is. En thans is het na een inwendige verbou wing als psychopathen-asyl ingericht. Waf het gesticht aanvankelijk bestemd voor man nelijke psychopathen, te elfder ure heeft men ook gemeend het gedeeltelijk ook voor vrouwelijke psychopathen te moeten bestem men. Was men daartoe niet overgegaan, dan had het psychopathen-asyl reeds in October in gc-bruik kunnen worden genomen. Thans is men nog bezig een der bijgebouwen in to richten voor een achlal vrouwelijke psycho pathen. Hoeveel verpleegden er den eersten tijd te wachten zijn, valt op he oogenblik nog niet te ze'ggen. Dit is ook een der redenen, waarom men nog niet dadelijk tot den bouw van een geheel nieuw gesticht heeft besloten. ^Blijkt echter de proef te voldoen, dan zal. zoo noodig tot den bouw van een geheel nieuw gesticht worden overgegaan. De indeeh'ng van het asyl is als volgt: In het voormalig Pesthuis, dat «en aan tal, meerendeels zeer groote en hooge ver trekken bevat, rond een rustige vierkante binnenplaats, zijn ter weerszijden van den ingang de directeurskamer, alsmede de ver trekjes voor den poTtier, den huismeester en de bezoekers te vinden. Voorts zijn in dit gebouw ondergebracht het kerklokaal (voor Protestantschen en Katholieken eere- dienst), de gestiobhskeuken, een aantal werkzalen voor gemeen schappelijk en ar beid (als eenvoudig timmerwerk, kleerma kerij, schilders werk, mattenmakerij en schoenmakerij voor welke van deze be zigheden de psychopathen geschiktheid eullen bezitten zal nog moeten blijken), een zaal voor gymnastische, hoofdzakelijk orde-oefeningen en een waschlokaal met privaten en urinoirs benevens een tweetal cachotten. In het voormalig Rijksopvoe dingsgesticht (een gebouw van 1860), zijn op den beganen grond zeven gemeenschap pelijke verblijf zalen voor totaal 80 ver pleegden (2 zalen voor elk veertien, 5 zalen voor elk negen en 1 zaal, voor zeven ver pleegden en hun bewakers), ondergebracht alsmede 8 afzonderingsvertrekjes, een Het voormalige Pesthuis te Leiden, dat thans inwendig is verbouwd tot Psychopa- thenasyl en eind November in gebruik zal worden genomen. Front met hoofdingang.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1