69ste JAARGANG DINSDAG 28 AUGUSTUS 1928 No. 20999 STADSNIEUWS. DE AUTORIT DER OEGSTGEESTER OUDJES HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DRENTE. Het voornaamste nieuws van heden. DE AUTORIT DER OEGSTGEESTER OUDJES LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per regel voor advertentlën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiSn 85 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: •Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35. per week ƒ018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post 2.35 -4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DE TOEPASSING VAN DE ZONDAGSWET. De gisteren door den burgemeester aan den Raad gedane mededeeling over de toe passing van de Zondagswet, betreffende het toestaan van een afwijking van het be paalde bij art.4, 1ste zinsnede-, zij luiden: a. concerten, zanguitvoeringen en der gelijke, voor zoover deze gehouden worden in gebouwen of in daarbij behoorende aan- hoorigheden en uitsluitend beoogen het ver schaffen van kunstgenot of het behartigen van een liefdadig doel of een ander alge meen belang door middel van het verschaf fen van kunstgenot des Zondags en op den Hemelvaartsdag na des namiddags 2 uur; b. andere openbare vermakelijkheden dan die bedoeld onder a., waaronder dus begrepen bioscoopvoorstellingene voor zoo ver deze gehouden worden des Zondags en op den Hemelvaartsdag na des nam. 8 uur. Teneinde het omschreven karakter van de onder a. bedoelde vermakelijkheden te verzekeren, zal toestemming tot het houden daarvan slechts worden verleend onder voorwaarde, dat tijdens de uitvoering aan öe bezoekers geen alcoholhoudende dran ken worden verstrekt. Op den len Paaschdag, den len Pinkster dag en den len Kerstdag zal ten opzichte van geen enkele openbare vermakelijkheid afwijking van het bepaalde bij art. 4, le zinsnede, van de Zondagswet worden toe gestaan. HET RIJKSMUSEUM VOOR OUDHEDEN. In het verslag van het ftijksmuseum voor Oudheden alhier wordt een en ander opgemerkt voor het bij wijze van proef uit voering geven aan een idee om uit het Rijkskunstbezit van andere plaatsen van ons land in Amsterdam tijdelijke tentoon stellingen te houden. De tentoonstelling van Egyptische kunst te Amsterdam trok zeer veel bezoekers. Bij de opening waren er niet minder dan 568 en in de zes weken der tentoonstelling bedroeg het aantal 14,468, terwijl de vier gehouden lezingen 1163 toehoorders trokken. „Men zou dus, aldus het verslag van een overweldigend succes kunnen spreken, dat tot spoedige her haling uitlokte, wanneer niet de ernstige vrees rees, hoeveel hier aan de door le commissie prachtig georganiseerde reclame, hoeveel aan „het nieuwtje" was toe te schrijven. Lag in dit bezoekcijfer een diepere belee- kenis? Was de tentoonstelling van werke lijk allereerste klasse Egyptische kunst iheusch een openbaring voor een groot kunstgevoelig publiek, dat nu als het ware storm liep op dat, waarvan het zoolang ver stoken was gebleven? In dat geval mochten we de hoop koesteren, dat wie door dit wei nige, dat men te Amsterdam slechts too- nen kon, werkelijk was gepakt, onweer staanbaar naar de groote kunstschatten in Leiden zelf zou worden heengedrongen. Het bezoek van het museum zelf bleef echter niet onbelangrijk beneden dat van 1926." Het totaal bezoek bedroeg 9606 per sonen. Het aantal bezoekers van 's Rijks Elhno- grafisch Museum bedroeg 2708. De verza meling werd vermeerderd met 851 voor werpen. VERDRONKEN. In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks halfdrie is de 28-jarige schippers knecht M. J. Honsbeek, afkomstig van hier, varende op het motorvrachtschip De Vol harding" van de Leidsche Stoomvaartmaat schappij, in de ringvaart nabij den Benne- broekerweg bij Aalsmeer te water geraakt en verdronken. H. had even op de voorplecht van het motorschip een seinlicht ontstoken. Toen hij zich weer naar het achtergedeelte begaf is hij gestruikeld en te water gevallen. De stuurman stopte onmiddellijk, maar het mocht niet gelukken den drenkeling te redden. Na ongeveer drie kwartier^ dreg gen werd het lijk gevonden. Nog zijn po gingen in het werk gesteld om de levens geesten weder op te wekken, doch zonder succes. Het lijk werd overgebracht naar de alge- meene begraafplaats te Hoofddorp. Mej. A. M. Houdijk alhier, slaagde voor het examen coupeuse gehouden vanwege de Eerste Ned. Ver. van R.K. Modevakscholen, te Den Haag. De Directeur van „Ex Animo" behaal-» de op het concours te Den Haag waarvan wij den uitslag gisteren re'eds vermeldden, den directeursprijs. Het koor kwam uit in de afd. bekroonde Chr. Koren. Het nieuwe Clubgebouw van de V. v. V. S. L. zal op Dinsdag 11 September worden geopend. Des middags van dieft dag houdt het bestuur een receptie van vier tot halfzes uur. De Wethouder van Financiën, de heer T. S. Goslinga. zal deze week in plaats van op Woensdag, op Donderdagnamiddag spreekuur houden (2.30 uur nam. ten Stad- huize). Wij verwijzen naar een advertentie voorkomend in dit blad, betreffende de in schrijving van leerlingen voor den cursus OctoberMaart van de Avondtcekenschool van den Ned. R.K. Volksbond. Surveilleerende politie-agenten ont dekten in den afgeloopen nacht twee man nen die zich nabij eeft in het water lig gende schuit bevonden. Daar het hun niet duidelijk was wat de mannen daar in het nachtelijk uur te maken hadden, namen de agenten ze mee naar het bureau. Daar bleek dat de" mannen min of meer onder den in vloed van sterken drank verkeerden. Zij waren de 47-jarige zwerver A. v, d. R. en de 34-jarige I09 werkman J. N. alhier. De mannen beweerden alleen uit nieuwsgierig heid maar eens onder het zeil gekeken te hebben, wat er op lag. Er werd niets op hun bevonden, zoodat ze weer op vrije voeten werden gesteld. Uit Rotterdam is naar hier terugge bracht en afgeleverd aan de ouderlijke weming, de 8-jarige jongen J. IC„ die, waar schijnlijk achter 'op een auto, eeft uitstapje was gaan maken. De Directeur van het postkantoor alhier deelt mede, dat bij gelegenheid van den verjaardag van H.M. Koningin het postkantoor en het Wijkkantoor a. d. Hee rengracht te 14 uur voor h-J publiek geslo ten zal worden. Op dien dag zal het kan toor gesloten zijn voor de diensten der post wissels, post bewijzen en quitantiën, voor den postcheque- en girodienst en voor de distributie van pasmunt met uitzondering van telegrafische postwissels en 9poedbe- handelingen. Briefpostbeslellingen hebben plaats te 7.15 en 18één pakketpostbestelling te 9.30. De bijbussen zullen worden gelicht te 7.50 11.30; 16.35 en 22 uur. De busrechthouders zullen in de gelegen heid worden gesteld hunnei correspondentie af le halen od de gewone uren van open stelling van het kantoor dus tot 19.30. in gang aan de Boomiftarkt. Foto W Bleuzd. Lelden. Tol de feestelijkheden ter gelegenheid van de winkelweek te Oegstgeest behoorde ook een autotocht naar Scheveningen en Meyendell door verschillende auto-bezitters aan een vijftigtal ouden van dagen aangeboden. Hierboven een gedeelte van,het bejaarde gezelschap op dea bouleYaTd ie Sc h evening en. De Koninklijke familie brengt heden en morgen een bezoek aan de provincie Drente, welk bezoek er geheel op gericht is een in druk le krijgen van den arbeid, die verricht wordt voor den opbouw van Drente en voor de cultureele en economische verheffing der bevolking. In verband met dit speciale doel .van deze reis is, zulks volgens den wensch van H.M. de Koningin, alle uiterlijk feeslver- loon achterwege gelaten en zullen ook geen huldigingen of feestelijkheden plaats hebben Hedenmorgen te 11 uur kwam de Konin klijke familie in haar eigen trein aan het station Goevorden aan, waar de hooge be zoekers ontvangen werden door den com missaris der Koningin in de provincie Drente,, mr. J. T. Linthorst IToman en den burgemeester van Coevorden, den heer A. Gautier. Voor het slation, waar de Ko ninklijke auto's gereed stonden was veel pu bliek samengestroomd, dat de Koninklijke familie, toen deze in de auto plaats nam, hartelijk begroette. Van het station reden de hooge bezoekers door de Frieschestraat en vervolgens over de Markt en het Kasteel naar het Meindert van der Tienenmonu ment, dat bij het vorig bezoek der Ko ninklijke familie aan Coevorden is onthuld. In de omgeving van het monument, tus- schen het postkantoor en de Vakschool voor Meisjes stonder ter weerszijden van den weg de 1200 kinderen der openbare en bijzondere scholen opgesteld, die terwijl zij bloemen op den weg strooiden de ko ninklijke familie met hartelijk en luid hoerageroep ontving. De Koninklijke auto reed lot het kleine pad, dat het monument met den openbare weg verbindt. Hier stapte de Koninklijke' familie uit, een dochtertje van den burge meester, Antoinette Gautier bood H. M. de Koningin en een zoontje van het oudsle raadslid Pie ter Meyer bood H. K. II. Prin ses Juliana bloemen aan en voorafgegaan door vier jeugdige bloemenstrooistertjes wandelden de hooge bezoekers tussohen de bloemperken door naar het Monument om dit van nabij te bezichtigen. Het oponthoud bij het monument duurde slechts kort en daarna werd langs Kasteel Bentheimerstraat en Gramsbergerweg gere den naar de Stroocartonfabriek ..Holland", daar II. M. de Koningin den uitdrukkelijken wensch te kennen had gegeven om deze fabriek te bezichtigen. De vestiging van deze fabriek der firma Driessen en do Muynck Keyzer te Coevorden is n.l. ook een der onderdeelen van het opbouwplan. Zij was vroeger gevestigd te Emlichsheim, even over de Duitsche grens. Nu twee jaren geleden hebben onder handelingen lusschen de Regeeriiïg en het gemeentebestuur van Goevorden eenerzijds en de Directie der fabriek anderzijds ertoe geleid, dat de fabriek naar Coevorden ver plaatst werd en dan gevestigd werd in het fabrieksgebouw waarin een ijzerfabriek ge vestigd is geweest en dat toen ledig stond. Voor de verplaatsing heeft de regeering toen een bepaalde subsidie verleend, doch daartegenover werd van de zijde der Di rectie de toezegging verkregen, dat onge veer een 70-tal werkloozen te Coevorden in het bedrijf te werk zouden worden ge steld. Dit is geschied en daardoor is de werkloosheid te Coevorden praclisch opge lost. terwijl deze werklooze arbeiders, die meerendeels ongeschoolde arbeiders waren, tot geschoolde arbeiders zijn omgevormd. De Koninklijke famijic werd aan het fa brieksgebouw door dc Directie ontvangen cn rondgeleid door het fabrieksgebouw, waarbij de hooge bezoekers met belangstel ling de werking van het bedrijf gadesloegen en met voldoening vernamen, dat de resul taten van het bedrijf alleszins gunstig mo gen worden genoemd. Na het bezoek aan de Stroocartonfabriek werd een korte autotocht door Coevorden gemaakt. Gereden werd langs de Goeman Borgesiusstraat den Grensstraatweg en de Eendrachtstraat, waar de hooge bezoekens een indruk konden krijgen van do 200 ar beiderswoningen, die daar in gesloten be bouwing zijn gesticht en vervolgens langs de Bentheimerstraat, Frieschestraat en Da- lerweg naar het Tuindorp met zijn 100 arbeiderswoningen. Na een korte rit door Het Tuindorp reilen de auto's door Dalen- we-g weder op en bij de grens der gemeen te nam burgemeester Gautier afscheid van de Koninklijke familie, haar dankend mor het aan de gemeente gebracht bezoek. Toen reed de Koninklijke familie den Dalenweg af, door Dalen naar NieUw-Am- -terdam Bi,? de grens flor gemeente Em- men, waai toe Nieuw-Amsterdam behoori was ter begroeting aanwezig de burgi meester van Emmen, mr. J. L. Bouma, di< zich hier bij den stoet voegde. Daarn.. werd dadelijk doorgereden naar den proef tuin, die door de N.V. Het landseha Drente op het Emmervcld is gesticht Zooals bekend is een niet onbelangrijk gedeelte van den opbouwarbeid, in 't bij zonder wat den Zuid-Oosthoek der pro via* cie betreft, de bevordering van den tuin bouw, die, naar gebleken is, op de af ge» yeende gronden met zoo goede resultaten kan plaats hebben, Het proefveld, dat op het Emmerveld is aangelegd en nu bezocht werd, is verleden jaar in cultuur gebracht. Daarna zijn eT aardappelen op verbouwd en nu is de gesteldheid van den bodem zoo, dat met succes verschillende tuinbouwge- wassen kunnen worden verbouwd. Dit voor beeld-bedrijf en de te Nieuw-Amsterdam gestichte Tuinbouwschool zijn nu de krach tige middelen tot bevordering van het Tuin bouwbedrijf in deze streek, terwijl de Vci- iingsvereeniging ,,Spes Nostra" door de stichting van een veilingsgebouw dc moge lijkheid heeft geopend om dit bedrijf tot bloei te brengen. Op het proefveld in liet Emmervecn wa ren aanwezig verschillende leden van den Raad van Commissarissen van de N. V. Het Lantschap Drente, mr. J. T. Lint horst Homan, voorzitter is o.a. de heer J. Gorter, wethouder van Emmen, en J. C. Legroo, burgemeester van Oosterhesselen en A. Jongbloed, burgemeester van Vries en de burgemeester van Steen, mr. G. A. Bontekoe in wiens gemeente het proefveid gelegen is Rondgeleid door deze heeren, maakte de Koninklijke familie een wande ling over het proefveld en deed zich tot in kleine bijzonderheden voorlichten over de beteekenis van «lit gedeelte van den op- bouw-arbeid. evenals omtrent de tuinbouw school en de veilingvereeniging. Na het bezoek aan Emmerveen werd een bezoek gebracht aan de fabriek der N.V. Drentsehe kleedingindustrie, die bezichtigd werd. Hier werden aan de Koningin en de Prinses bloemen aangeboden. De directeur de heer I. J. Ibelings over handigde H. M. tevens een album met foto's van het bedrijf en een rapport over den stand daarvan. Vervolgens werd naar het station Nieuw-Amsterdam gereden, waarheen de Koninklijke trein uit Coevorden was opgestoomd. In haar eigen salonrijtuig gebruikte de Koninklijke fami lie het noenmaal en te kwart over twee reden de auto's weer voor, waarna de tocht werd vervolgd. Rijdende langs de Tuinbouwschool, het Veilingsgebouw en het gebouw der Drent sehe Kleedingsindustrie verliet de Konink lijke familie Nieuw-Amsterdam in de rich ting Erica. Aanvankelijk was het voornemen om te Erica te bezichtigen een t-erreinencomplex der R.-Kath vereeniging Drente Voor uit", welke vereeniging zich bezig houdt met dc ontginning van gronden, daarop woningen bouwt en die elk met een strook grond uitgeeft in huurkoop aan arbeiders gezinnen. Dit plan heeft men echter moe ten laten varen, omdat deze gronden per auto moeilijk bereikbaar zijn. In Erica aan gekomen reed de Koninklijke stoet langs de Pannenkoekendi.ik naar het Amsterdam- scheveld tot nabij de Griendtsveen-fabrie- ken. H.K.H. Prinses Juliana heeft name lijk den wensch te kennen gegeven om het veenbedrijf in werking te zien en daar het werken in het veen, nu dit seizoen reeds beëindigd is, heeft de Directie der Gricndts veen-fabrieken daar in het Amsterdamsche- veld voor deze gelegenheid het werk weer doen aanvangen Toen de hooge bezoekers daar aankwamen, waren een aantal veen arbeiders dar ook druk bezig een nieuwe spitting" te maken, d.w.z. in het stuk veen, dat men zal gaan vervenen, de strook grond, waar het kanaal en de weg zal wor den aangelegd, af te venen. Ter plaatse waar jie weg en het kanaal BINNENLAND. Het Koninklijk Bezoek aan de provincie Drenthe, (le Blad). Herdenking te Franeker van.Eise Eisinga. (Binnenland. 3e Blad). Heden begint de staking in de Goudsche Aardewerkindustrie. (Binnenland. 3e Blad), BUITENLAND. De onderteekening van het Kellogg-pact t® Parijs. (Buitenl. en Tel. le Blad). Ook alle andere mogendheden, sovjet- Rusland incluis, uitgenoodigd tot teekenen. (Buitenl. en Tel. le Blad). Doet Italië bemiddelingsstappen tusschen Griekenland en Turkije? (Buitenl. le Blad), thans eindigen, was een kleine verhooging gemaakt, vanwaar H. K. H. Prinses, voor gelicht door de heeren Hosch en van der Sluis van de leiding der Griendlveenfabrie- ken het bedrijf kon gadeslaan. Hierna werd de tocht voortgezet naar Klazienaveen, waarbij gereden werd langs den nieuwen weg, die een paar jaren ge leden is aangelegd. Bij de Dordtsche brug werd Klazienaveen bereikt. Vandaar werd doorgereden naar de Molenwijk naar de daar gelegen gronden der Groen van Prin- sterer-stichling. Deze stichting beoogt hetzelfde doel al3 de R.K. Vereeftiging „Drente Vooruit" en de Groen van Prinsterer-vereeniging, waarvan deze stichting uitgaat, heeft op het oogen- blik reéds 18 H.A. grond in exploitatie, ter wijl reeds 8 huizen daarop zijn gebouwd en over don aankoop van nog e'en kleine 50 H.A. woesten grond onderhandeld wordt. Het bezoek der Koninklijke familie gold speciaal het complex gronden aan den Molenwijk en het huis „Barneveld" een der beide woningen die daar zijn gesticht. Ter ontvangst der hooge bezoekers waren' o.a. aanwezig de voorzitter van den Raad van Toezicht, de heer B. Schuurman, lid van .Gedep. Staten van Drente, de voorzitter van het Bestuur, de heer O. Nurbruis, burge meester van Nieuw Schoonebeek. de secre taris. Ds. J. A. Verhoog. Gert'f. predikant Je Klazienaveen en de hee§ J. Gorter, weihou der van Emmen. De Koninklijke familie die zich door deze heeren over den arbeid en het reed9 be reikte resultaat det Groen van Prinsterer- stichting had laten voorlichten, bezichtigde de woning „Barneveld". Een dochtertje der familie, die de andere woning, het huis „Maasland" bewoont, bood H.M. de Konin gin bloemen aan. Nadat de Koningin, de Prins en de Prinses geruimen tijd met de genoemde heeren en met de bewoners der woning gesproken had den, werd weer in de auto's plaats genomen en werd de tocht vervolgd. Het was het voornemen der Koninklijke familie om na Nieuw-Dordrecht naar Nieuw- Amsterdam terug te rijden, waar dan in den. Koninklijken trein zal worden gedineerd en zal worden overnacht. Voor den twe'eden dag van den tocht slaat op het programma een bezoek aan het Buurthuis te Nieuw-Dordrecht, aan de ont ginningen op het Witteveen en aan de kliniek voor Zuigelingenzorg te Assen. Foto W. Bleuzé, Lelden. .Nog eun (oio van,den svelgeslaagden autotocht van Oegstgeest's oudste ingezetenen. Benige glundere oudjes genieten in Meyendell van de sdhitterende omgeving en niet minder van de rijkelijk aangeboden versnaperingen.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1