2 'k Wed dat deze U beter bevalt! r VIRGINIA ardath H.H. Schoenmakers DE CENTRALE" SANDERS' BADZEEP AGENDA. Bezoekt Zondagmiddag de Jubileum-Wedstrijden set HAARLEMMERSTRAAT 74 BUITENLAND. ftOOi Zaterdag. Jeruël: Bidstond te halfnegen. Zondag. Jeruël:'Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven na.m. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten des morgens en nam. te 7 uur. Zomerlust: Tuin concert Harmonie De Post. 8 uuj. E ij 6 w ij k (WioLerbaan) Wedstrijden vanaf 2 uur. De avond-, nacht- en Zondagdien-sl der apotheken wordt van Maandag 20 Aug. a.s. tot en met Zondag 26 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapenburg 9, telefoon 807. De geneeskundige Zondagsdienst te L e i- d e n wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Brudning, Hovens Gréve en Timmermans. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, tel' 391. De Oegstgeeslsche apotheek, De Kempe- naerstraat 4 tel. 274, is dag en nacht ge opend. RECLAME. VAN DEN LEIDSCHEN VOETBALBOND. Om 1 uur L. V. B.-elftalH. V. B.-elftal; om 3 uur Leddsch N. V. B.elftal tegen V. S. V. (Ie klasse N. V. Bop het L. F. C.; terrein Haagweg. 5685 Neemt met het oog op de te verwachten drukte uw plaatsbewijzen bij den voorver koop DEVILEE. Nieuwe-Rijn 26. Aan de loketten s. v. p gepast geld. Reeds angstig begint het einde van onzen onvergelelijken tocht le naderen. Maar nog zijn we in Parijs en nog konden we dus ge nieten van wat wij zagen op die beide be roemde Fransche pleinen, de niet zoo heel ver van elkaar gelegen Place de la Bastille en de Place de la Republique, waar we de gedenknaalden die daar zijn opgericht be zichtigden. Op het eerste plein zagen wij do van 1850 dateerende vijftig meier hooge en spitse Colonne de Juillet en later in den morgen bewonderden we op de Place Ven- döme de Colonne van dien naam met le petit Caporal er boven op, heel hoog in de lucht en maar klein schijnend op die hoogte cn in de omgeving van de hooge gebouwen enct hun arcades die dit plein omsluiten cn die het zulk een bijzonder typisch karakter geven. Heir zagen we ook de zaken van de beroemde Fransche parfumeriefabrikanten ■wier namen vooral bij de dames- in Holland klank hebben. En voor het groote hotel dat op dit plein gelegen is, werden terloops ook even de vele auto's, de een nog schitteren der en rijker dan de ander die daarvoor te wachten stonden in dichte rijen bekeksn. Hier vooral voelt men de grootheid van Pa irijs en beseft men in een van 's werelds grootsle en mooiste metropolen te zijn. Voor het middagmaal genoten we nog eenigen tijd van de gehoorzaal van Pathé op een van dc groote Boulevards, waar men voor een kleinigheid elk gewenscht muzieknummer of voordracht (ook Hollandsche) in een kop telefoon kan hooren. Deze rauziekcentraie waarin het als altijd druk was vonden we wel heel bijzonder en gezellig en we geno ten er dan ook geweldig. Maar er viel nog veel meer te genieten dezen dag. Want '<s middags beklommen we den Eiffelloren en daar boven na een langen tocht met een paar verschillende liften waar je steeds moest overstappen, waren we in de dubbele beteekenis van het woord in de wolken. Van boven heeft men niet alleen en schitte rend gezicht op de naaste omgeving, op het fraaie Trocadéro en het Champs de Mars met op den achtergrond van het enorme excercitieveld, de Ecole Militaire, maar vooral ook de Seine van hieruit te zien is onvergetelijk. En heel Parijs ligt van hier als een wonderstad onder u. Met een bezoek aan het theater, de beroemde Moulin Rouge werd de dag besloten. Dat we daar ook volop genoten zal wel onnoodig zijn te ver tellen. Voor ons vertrek zagen we o.a. nog het beroemde op den linkeroever van de Seine, niet ver van de schitterende tuinen van het Luxembourg gelegen Panlhéon, waarin be halve wandschilderingen van groote kunst waarde, o.a. van Puvis de Ghavannes, ook de Crypte werd bèzichtigd waarin Frank- xijk's grootste zonen van Staatswege een eeregraf is bereid. Daar zagen we onder de sombere gewelven, de graven van talrijke groote mannen als Gambetta, Voltaire, Zola, Victor Hugo, Jean Jaurèsom er slechts enkelen te noemen van de velen wier na men herinneren aan de grootheid van deze groote Republiek, land van oude en fijne be schaving dat op ieder gebied, vooral ook op het gebied der wetenschappen en van kunst zoo vele zonen rijk is of was, waarop het trotsch mag zijn. Ook het monument met het opschrift „Leef vrij of sterf" be zichtigden wij hier natuurlijk en niet het minst genolen wij van den fraaien centraal- bouw van dit merkwaardige gebouw. Ook het mooiste Renaissancekerkje van Parijs de Saint Etienne du Mont gelegen tegenover het Pantheon bekeken wij aan dachtig en 's middags maakten we eens een ctevige wandeling door een ander deel van de stad en genoten van de schoonheid van het Grand en Petit Palais. van den aanleg en het leven in het prachtige aan een der poorten van de stad gelegen Bois de Bou logne met zijn aardige vijvertjes en ook be zochten we nog een fabriek van email cn ceramiek. Dit bezoek stond aanvankelijk niet op ons programma en was dus als een extraatje te beschouwen. Met een bezoek aan een van de vele mooie en gezellige Parijsche cafés werd de dag besloten. Wij vergaten inlu9schen nog le zeggen dat wij 's morgens ook een poosje hadden gezeten op het bekende terras van het café de la Paix, het geliefkoosde zitje van de meeste vreemdelingen die hier vertoeven en waar men, vlak naa9t de groote Opéra en op een van de belangrijkste punten van den groe ien Boulevard voor de zooveelsle maal onze oogen niet konden gelooven over de ver keersdrukte die men daar dag en nacht bijna kan genieten. Een woord van harteiijken dank rest ons nog te brengen aan onzen leeraar en leider den heer van Batenburg, die alles in 't werk heeft gesteld, om dezen tocht schitterend te doen slagen. We groeten hem straks in de hoop, dat er weer spoedig geld zal zijn voor den volgenden tocht, die hij zeer zeker weer zal willen leiden en natuurlijk niet zonder zijn zorgzame echtgenoote. Aan een kant zijn we blij om Holland weer te zien, want al hebben we hier na veel moeite van alles leeren eten lot zelfs klimop met rubber toe(l), de keuken gaat in ons land toch boven alles. Als we in Leiden arriveeren, is het wachtwoord „volgend jaar naar Berlijn of Rome". En intutschen „Au revoir Paris". Een akelig gillend geluid en langzaam, tartend langzaam, zet de trein zich in be weging, om ons leuke groepje weer terug ie brengen naar Holland, dat we een week ge leden, vroolijk en welgemoed verlieten. Maar toch, het verlangen van ons allen, om Parijs te zien, is bevredigd en wel op een wijze, die onze grootste verwachtingen ver heeft overtroffen. DE BIOSCOPEN. De Directie van het Casino-Theater is genoodzaakt geweest een wijziging in haar reeds vastgesteld programma le brengen. In plaats van „Potasch en Perlemoer", welke flim door slechte conditie niet ver toond kon worden, draait ah' tweede hoofd film „De Zwarte Pierrot" met Harry Piel in de hoofdrol. Hoewel van een geheel ander genre dan de meeste films, waarin we dezen geliefden acteur zagen en waarbij hij steeds de rol had van een vermetelen, han- digen en dapperen jongeman, die de onmo gelijkste toeren verricht, is ook deze film zeer aardig. Hier zien we hem als een ar men zwerver, die de wereld intrekt om het leven te leeren kennen, waarin hij echter op vele moeilijkheden stuit. Voor de pauze loopt „Landverraders". In deze film zien we hoe een zekere- Krosloff, in spionnage-dienst van een vreemd land, in het bezit tracht te komen van een formule betreffende een doodelijk gas, dat in staat is een geheele bevolking in den kortst moge lijken tijd uit te roeien. Krosloff en hand langers gaan daarbij op de meest sluwe wijze te werk en trachten mevrouw Thorn- wall, de vrouw van den uitvinder van dit gas, te dwingen hun de formule te geven, door haar le dreigen; haar man anders te stellen van haar geheime correspondentie met haar broer, een oplichter aan wien zij zonder medeweten van Prof. Thornwall, geld zendt. We hebben nu 6 acten van deze film ge zien. terwijl vanaf Dinsdag 28 Augustus de overige 12 acten zullen worden vertoond, zoodat dan na Dinsdag de film „De Zwarte Pierrot" vervalt. We twijfelen niet of alten, die de eerste 6 acten gezien hebben, zullen brandend nieuwsgierig zijn te weten hoe alles afloopt. Gloria Svvanson heeft reeds in vele rol prenten bewezen dat de gunstige reputatie welke zjj als groot fimactrice geniet, ver diend is. In de rolprent „De Liefde van Sunya", de hoofdfilm in hetLuxor-Thealex is het spel van Gloria Swanson ofschoon veel beter dan van haar medespelers niet op de hoogte zooals wij dat van haar gewend zijn en zouden verwachten. Zij is wel een knap en geroutineerd actrice om te falen en absoluut teleur te stellen, maar onze ver wachtingen waren hooger gespannen dan zij werden bevredigd. En waar daarbij het spel der overige actrices en acteurs vrij zwak was, of overdreven en daardoor ook niet boeiend, is het te verklaren dat wij niet al te zeer kunnen juichen over deze overi gens wel boeiende films. Veel vergoeding krijgt men in het op treden van „The Kismets',' op het tooneel. Zij laten knap en stout acrobatenwerk zien maar worden daarbij niet al te best ge steund door de begeleiding van het orkest. Het voorprogramma bevat veel interessant Ufa-nieuws, een fraaie film van een reisje naar en om het eiland Corsica en een. uit stekende komische film „Drie Vaders". Na het groote succes dat ,,de Spook trein" op de planken mocht verwerven, zagen we met gemengde gevoelens de film bewerking van dezen tooneelschlager in bet Trianontheater tegemoet. Met gemengde gevoelens, omdat nu eenmaal de film do groote kracht van het tooncel- stuk, waarin een belangrijke factor het gesproken woord, mist. Dit gemis wordt echter ruimschoots vergoed door de onbe grensde technische mogelijkheden die do film 'biedt en die hier in „de Spooktrein" dankbaar uitgebuit worden, wat natuurlijk het „spookachtig" element zeer te stade komt. De geest van den verongelukten ma chinist die, met den rooden lantaarn, voor den trein uitholt om te waarschuwen, jaagt ons een rilling over het lijf, elke acte doet ons telkens aan het begin weer even huiveren! En dan die scènes in het stationnetje, waar overnacht wordt; met de twee paartjes, de alcoholbestrijdster die van het rechte pad afwijkt, en de fat, die een heele trein ophoudt voor een afge waaide hoed! Allemaal kostelijk getypeer de figuren in scènes, afwisselend vol humor en angstige spanning, spanning die ons niet verlaat, voordat we in de laatste acte aan de ontknooping toe zijn. Uitblinkers onder de Hoofdspelers kun nen we niet noemen, omdat., allen uitblin kers zijn. Onnoodig te zeggen, dat de mu ziek de handeling treffend onderstreept. Het voorafgaande programma had ons reeds in goede stemming gebracht,, vooral door de film „Haar groote dwaasheid", met Gloria Swanson in de hoofdrol, en de Terek Kozakken, die met een geheel nieuw programma voor het. voetlicht trar den. De kozakkendanP viel door haar oor- spronke'i.ikhjeid zeer op Hun verder, mee- rendeels weemoedig gezongen repertoire, oogstte een geweldig applaus, waarvan de leider, een prachtig solo-zanger bet leeu wenaandeel wegdraagt. Ds. M. Hofman, Geref. predikant te Krabbendijke heeft bedankt voor het beroep naar Leiden. Gisteren slaagde te Amsterdam voor het eerste deel van het Chemisch Analyst- examen (theorie en algemeene manipulaties) onze stadgenoote mej. H. Spaargaren. De uitvoering van den bouw van een gymnastieklokaal bij de Byz. Chr. School aan de Pasteurstraat, door den architect den heer W. Fontein, alhier, voor eenigen tijd aanbesteed, is gegund aan den aannemer J. Massaar, alhier, op één na den laagsten inschrijver. De Leidsche Chr. Oranje-Vereen, zal den avond van 31 Aug. in de Stadszaal weer een grooten openbaren feestavond feestavond organiseeren. Op verzoek zal net historisch spel „De Jonge Adelaar" voor de tweede maal worden opgevoerd. Wegens de groote kosten, hieraan ver bonden, zullen de leden een kleinen toe gangsprijs moeten betalen. Strijkorkest „Musica" en de Padvinders- club N.P.V. met hun Hollandsche en Afri- kaansche liederen zullen hun medewerking verleenen. 't Belooft dus een mooie avond te worden. Verder verwijzen wij de lezers naar de advertentie, voorkomend in dit Blad. Hedenavond wordt in „Zomerzorg" het Zomerfeest gehouden van de arb.-zangver- eeniging „De Stem des Volks". Medewerking verleenen: de A. J. C., Nieuw Leven en De Kleine Stem, in totaal ongeveer 300 personen. Aan het programma is zeer veel zorg besteed en ook de toin zal een feestelijk aanzien krijgen. Op 17 October zal Felix Timmermans op uitnoodiging van het Dietsch Studenten verbond een lezing houden over een nader te bepalen litterair onderwerp. De lezing wordt gehouden in het groot auditorium der Universiteit en vangt aan des avonds te acht uur In de Haarlemmerstraat 89 heeft gis termiddag de heer S. J. van Egmond een zaak in comestibles en fijne vleeschwaren geopend. De winkel eenvoudig, maar doel- j matig en netjes betimmerd en geheel wit geschilderd, ziet er keurig uit. Men vindt er alle artikelen die men mag verwachten in een behoorlijke comestibleszaak Ie kunnen krijgen. En vooral op "het gebied van vleeschwaren is de nieuwe zaak goed gesor teerd in artikelen van de beste kwaliteiten. De heer Van Egmond i9 een specialiteit op dit gebied en hij weet dus bij uitstek wat hij het publiek moet voorzetten om tevreden klanten te krijgen. Bij de opening gisteren sierden een aantal fraaie bloemstukken de nieuwe in een zee van licht prijkende zaak. De firma Grönloh, sedert jaren geves tigd aan de Burchtsteeg opent heden aan de Mare 42 een filiaal van haar zaak in gramo- foons, platen, radio-artikelen, enz. Zij heeft hier een bescheiden, maar netjes ingerichten winkel gekregen, waarin een aardige collec tie instrumenten en bijbehoorende artikelen te vinden is. Men kan er populaire platen en alle andere gangbare stukken op platen van verschillend fabrikaat hooren en vindt ook 'n groote verscheidenheid apparaten aanwezig. Door de politie alhier is de minder jarige K. S., een Duitscher, die van een schip is afgeloopen, aangehouden. Als zijnde zonder vaste woon- en verblijfplaats zal hij naar zjjn geboorteplaats Gelschenkirchen werden overgebracht. Eveneens werd hier aangehouden, de 18- jarige A. J. H. M., ait Soest, die de ouder lijke woning had verlaten en nu zonder middel van bestaan hier werd aangetroffen. Gistermiddag had de 58-jarige wed. T. v. d. M., wonende in de Groenesteeg, het ongeluk van de trap, die naar de eerste verdieping leidt, naar beneden te vallen, waarbjj zü een been brak. Nadat d9 dokter van den Eerste Hulpdienst haar vcorloopig hao verbonden, is de vrouw in het Aoad. Ziekenhuis opgenomen. RECLAME. ChiefWhip LONDON Ook met kurk en goud. OE BESTE VOOR UW GEZONDHEID! RECLAME. bedenkt uw voordeel ff levert U croupons Zoolleer beneden de geldende prijzen 5677 DE ALGEMEENE TOESTAND. Het Kelloggpact. De Inter parlementaire Unie. Daar de trein, waarmede Kellogg te Pa rijs aankwam, drie kwartier vroeger bin nenkwam dan men verwachtte, was de officieele ontvangst minder talrijk dan men had gehoopt, doordat een aantal officieele personen nog niet aan het slation was aan gekomen. De manifestatie van sympathie van het publiek, dat „Vive Kellogg I Vive l'Amérique!" riep, duurde niet lang. Kel logg wisselde enkele handdrukken en ver trok direct naar het Amerikaansche gezant schap. Kort daarna werd hij door een groote menigte hartelijk toegejuicht toen hij op den Quai d'Orsay aankwam tot het bren gen van een bezoek aan Briand. De beide staatslieden toefden bijna drie kwartier in Briand's kamer. Kort daarop verscheen Briand met Kellogg in het ge zantschapsgebouw der Vereenigde Staten. Te zes uur ontving Briand Usjida, den Ja- panschen vertegenwoordiger voor de onder teekening van het verdrag. Acht en veertig uur na de onderteekening van het Kellogg-pact te Parijs, zullen 47 andere naties worden uitgenoodigd dit even eens te onderteekenen. De Amerikaansche diplomaten zullen afschriften van het pact overhandigen aan de regeeringen, bij wie zij zijn geacrediteerd en haar voor zoover zij het pact te Parijs niet reeds onderteeken den, tot toetreding uitnoodigen. Daar de Ver. Staten geen diplomatieke betrekkingeh met Rusland onderhouden, zal dit land door Frankrijk tot toetreding worden uitgenoo digd. De voornaamste belangstelling van de openbare meening met betrekking tot het Kellogg-pact gaat uit naar de samenkomst van Stresemann met Poincaré. welke, naar de Information verneemt, morgen zal plaats vinden. Bij de ontmoeting zullen alle kwesties aangeroerd worden, welke Frank rijk en Duitschland in het bijzonder aan gaan. Maandag zal te Parijs naar aanleiding van de onderteekening van het pact voorde eerste maal sinds 1914 officieel de Duitsche vlag worden geheschen. Het Quai d'Orsay zal ter eere van de bij de onderteekening vertegenwoordigde naties de vlaggen voeren van de 15 onderteekenende mogendheden. Stresemann zal te Oenève inderdaad door den Rijkskanselier Muller worden vervan gen. zooals hij wenschte. Ook von Schubert gaat echter mee. Gisteren heeft het congres der Interpar lementaire unie de algemeene besprekingen over het rapport van den secretaris-gene raal voortgezet. Daar zich een onverwacht groot aantal sprekers had aangemeld, moest de spreektijd aanmerkelijk bekort worden. Als eerste spreker trad de Engelsohe afgevaardigde Sakiatvala op, die een lans brak voor geleidelijke vermindering van de hooge douanetarieven. De voorzitter van de Egyptische kamer, Wissa Wessef Bey, deed mededeelingen over de crisis m Egypte en verklaarde, dat Engeland, wat betreft de bescherming van de buitenlanders, op grond der z.g. capitu laties, in geen geval bijzondere rechten heeft. Nog minder zijn de Engel&che aan spraken op bezetting van Egypte gerecht vaardigd. In het verdere verloop van de zitting sprak namens de Hongaarsche groep de voormalige minister Lukacs, die dank bracht aan Duitschland voor de steeds aan zijn land bewezen vriendelijkheden en zijn bewondering uitte voor het Duitsche volk. Spreker gaf hierop een uitvoerige uiteen zetting van de Hongaarsch-Roemeen6che op tan t en kwe sta e Vervolgens werd nog het woord gevoerd door den Dnh Amerikaan Berthold over de kwestie der arbitrage-verdragen, den Letlandschen afgevaardigde Schlemann over dc Europeesche minderheden en den volkenbond cn den Oostenrijkschen afge vaardigde Drexel over het economische Oostenrijk na den wereld-oorlog. De vroegere minister Borel (Frankrijk) besprak nog de kwestie van de verlaging der douametarieve nen ontwapening. De Nederiandsche oud-ministers Heems kerk heeft gesproken over de ontwapening cn de vredesverdragen. Spreker kwam op tegen de propaganda voor radicale ontwa pening. waarvan geen resultaten zijn te verwachten. Beter is het naar beperking van bewapening te streven. De oorzaak voor het bestaande oorlogsgevaar ziet spre ker in het feit, dat de Europeesche toestan den door de vredesverdragen van 1919 op onbevredigende wijze geregeld zijn. De Fransche senator Merlin betoogde, dat het gevaar, dat den vrede bedreigt, slechts kan worden bezworen, door het vor men van de Vereenigde Staten van Europa* ENGELAND. Tegen het communisme. De regeering van Indië heeft een wets ontwerp opgesteld, dat zioh bezighoudt met bnitenlandsche bolsjewistische agenten, die zien zullen moeten verbinden tot het geven van een waarborg voor hun behoorlijk ge drag. Communisten zullen kramen worden gedeporteerd op last van den Gouverueur- GeneraaL Communisten, die ach schuldig maken aan wangedrag, stellen zich ook bloot aan arrestatie en veroordeeling tot gevangenisstraf tot een maximum van twaalf maanden en een strenge boete. BULGARIJE. De dimt opgelost. Uit verklaringen door Ljaptsjef aan de pers gedaan, blijkt, naar de „Times" uit Sofia verneemt, dkt hij er in geslaagd is da tegenstellingen uit het kabinet, 3peciaal die tusschen Bocrof en Wolkof, te overbruggen, zoodat de crisis is opgelost. JAPAN. Samenzwering tegen de kei* zerlijke familie. De Daily Telegraph maakt melding van een politiek-religieuze samenzwering in Japan, die gericht is tegen de keizerlijke familie. Men zal zich herinneren, dat de Japansche politie in April een groot aantal communisten heeft opgepakt en dat daarna een wet is tot stand gekomen, die gericht is tegen ondermijning van de Staatsmacht. Tegelijk met de communisten zijn, wat niet bekend was gemaakt, een 385 propagandis ten van een secte, genaamd Tenri Keo- jukai, opgepakt. Deze secte verzet er zich voornamelijk legen, dat de Japansche kei- RECLAME. 120 GRAM op vertoon van dezen Bon. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2