AGENDA. BUITENLAND. FEUILLETON. De verdwenen Noodmunten. TELEGRAMMEN. Donderdag. „Zomerzorg": Concert „Orpheus". 8 uun Zondag. Jeruël (Groenesteeg 16) v.m. 81/» en nam. 67a uur Samenkomsten. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variëté-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiematinee. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Aug. tot en met Zondag 19 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, N. Rijn 18, telefoon 523. DE ALGEMEENE TOESTAND. Stresemann keert terug in de politiek Costa Rica in de Volkenbond. De Duitsohc Staatssecretaris Von Schu bert heeft zich gisteren naar Oberhof be geven ten einde aldaar Stresemann op de hoogte te stellen van de voornaamsto ge beurtenissen die tijdens diens afwezigheid zijn geschied. Tijdens zijn verblijf in het sanatorium in het Schwarewald en te Karlstadt heeft de Duitsohc minister van buitenlandsche zaken zich zoo weinig mogelijk met de po litieke aangelegenheden bezig gehouden. Nu hij echter weldra niet alleen zijn functie zal hervatten maar ook naar Parijs en Gc- nève zal reizen, heeft hij den wensch geuit zich door Von Schubea-t, die hem tijdens zijn ziekte heeft vervangen te laten inlich ten over den toestand. Men gelooft, dat te Oberhof tegelijk een beslissing zal worden genomen aangaande het naar Parijs te zen den antwoord op de aan Stresemann ge richte uitnoodiging om zidh naar de Fran- sch© hoofdstad te begeven, ter onderteeke- ning van het Kellogg-pact. Daar de gezond heidstoestand van Stresemann van dien aard is, dat hij de reis kan ondernemen, is het zoo goed als zeker, dat een antwoord in bevestigenden zin aan de Fransche re geering zal worden verzonden. De tusschen Parijs en Berlijn gevoerde onderhandelingen in-zake de kwestie der door de autoriteiten van het bezette ge bied verlangde uitlevering van vier Duit- schers (in verband met de incidenten te Zweibrucken) heeft intusschen ook reeds een resultaat opgeleverd. Van Fransche zijde zal niet meer op de uitlevering wor den aangedrongen, waarop dan de betref fende Duitschers die de Fransche vlag van het militaire casino hadden verwijderd, zich waarschijnlijk voor een Duitsch ge rechtshof zullen hebben te verantwoorden. Do commissaris van politie Bauer, die door de Franschen was gearresteerd, zal ook in vrijheid worden gesteld. In antwoord op een brief van den Vol kenbond aan de republiek Costa Rica, ora haar uit te noodigen opnieuw toe te treden tot den Bond, heeft de regcoring dezer ic- publiek verklaard, dat zij eerst weten wil wat de Volkenbondsraad over dé Monroe- leer denkt en welke beteekenis aan art. 27 van het Handvest vaD den Bond in ver band met die leor dient toegekend te worden. DUITSCHLAND. De kruiserbouw. Het bestuur van de sociaal-democratische partij en van de Rijksdaggroep dier partij, is tegen Zaterdag bijeengeroepen, om, be halve de zaak van den kruiser, ook nog die der crisis-ondersteuning te bespreken. De beide besturen betreuren het ten zeer- Door J S. FLETCHER. Geautoriseerde vertaling uil 't Engelsch door Mr. G. KELLER. 23) „Maar ondenkbaar is het niet. Wat weet li omtrent Whatmore af?" „Nu, ik ben tamelijk goed omtrent hem op de hoogte." antwoordde Stevenege. „Hij is te Alanschester geboren. Toen hij zeventien jaar was vertrok hij naar Londen, wabr hij als boekverkoopersbediende werkzaam was. Hij 'keerde op zijn dertigste jaar naar zijn geboortestad terug en opende er voor eigen rekening een boekwinkel, tevens kantoor boekhandel en agentuur van dagbladen. Na enkele jaren daarna ging hij over den kop. Daar hij altijd geliefhebberd had in de ge schiedenis der stad en in oudheden, en een naren tijd had doorgemaakt de menschen hier koppen geen boeken! heeft het stads bestuur hem het baantje van conservator van het kasteel gegeven." „Ja, tegen de prachlwedde van, naar hij zelf verklaarde, twee Pond per weekl" merkte Callaway op. „Welnu, hij heeft dus dertien jaar van zijn leven buiten Alansches ter doorgebracht. In dien tijd kan hij du9 kennis hebben gekregen aan Ty9on. Wie zal dat onmogelijk noemen. Tyson was. voor zoover ik hem kende, een man van goede opvoeding en niet zonder ontwikkeling hij kon behoorlijk over de dingen medespre- ken en was altijd goed op de hoogte. De mededeeling, dat hij in het bezit is beyon- 9te, dat de sociaal-democratische ministers zich niet samen met de heele partij krach tig tegen den bouw van den kruiser verzet hebben. SPANTE. Nog niet volbracht. Primo de Rivera heeft in de patriotti sche vereeniging een redevoering gehouden, waarin hij verklaarde, dat de taak van de regeering nog lang niet volbracht is. Zij zal eerst aftreden, als aan het volk een nieuwe grondwet en de verschillende wetten, welke noodzakelijk worden geacht, voorgelegd zijn en het volk de opvolgers voor de tegenwoordige regeering kan aan wijzen. De toekomstige regeering zal uit leden van de patriottische vereeniging samenge»- 6teld zijn. ZUID-SLAVJE. Anti-Italiaansche demonstraties. Te Spalato hebben gisternacht, in ver band met de ratificatie van de Nettuao- verdragen, door de Skoeptejina demonstra ties plaats gehad. In weerwil van de po gingen van de politie, om de demonstran ten te verspreiden, schoolden dezen tel kenmale opnieuw 6amen. Het kwam ten slotte tot een handgemeen, waarbij door de politie herhaaldelijk ter schrikaanjaging in de lucht geschoten werd. In het laatst van den nacht slaagde de politic er ten slotte in de orde te herstellen. Er werden eenige personen gearresteerd. RUSLAND. Achteruitgang der productie Een aantal communistische leiders van verschillende trutst geven de laatste dagen in de Sovjetpers inlichtingen over den on rustbarenden achteruitgang der productie gedurende de laatste maanden. De voorzit ter van den Zuid-Russischen slaaltrust, Joegostal, beschuldigd hoofdzakelijk de ar beiders en geeft o.m. de' volgende bijzon derheden: In April stonden gedeelten van fabrieken achttien keer stil wegens bedrijfsstoringen, waardoor bijna 7000 ton materiaal verloren ging; in Juni bedroeg het aantal storingen 28 en gingen daardoor 32.000 ton verloren. Gedeeltelijk hebben bij zulke storingen ook de arbeiders schuld Volgens de Russische wetten krijgen nl. de arbeiders hun loon uitbetaald ook gedurende den tijd, dat zij niet kunnen werken door bedrijfsstoringen, terwijl als loon geldt liet gemiddeld ver diende over de laatste drie maanden. Het is dus voor de arbeiders voordeelig zich eenige maanden flink in te spannen en een hoog gemiddelde te halen, om daarna den tijd, dat zij niets te doen hebben, door te komen. Aldus de communistische directeur. Een ander nadeel is het geweldige ver loop, dat in de hand gewerkt wordt door een andere bepaling, waarbij de arbeider na 57» maand werk recht geeft op twee weken verlof en op het loon van twee weken, indien hij ontslag neemt, zonder verlof ge had te hebben. Dientengevolge zijn er in een maand tijds op de mijnen te Stalino 1,5 maal het aantal werkzame arbeiders aan genomen. De ongehoorzaamheid der arbeiders neemt ernstige vormen aan. In een mijn, waarin 6 pCt. mijngas geconstateerd was, en de ingenieur den toegang verboden had. zijn dc mijnwerkers op eigen initiatief gaan werken, omdat de kool er zacht w^s en men derhalve hooge productie en boeg loon kon bereiken. Uit het Koezrnftf3k- bassin komen berichten dat de arbeiders er vergaderingen beleggen om te besU'ssen of ze de voorschriften der technici en admi nistratie zullen opvolgen. De schrijver dringt aan op een krachtig ingrijpen van regeerings- en partijorganen, om dezen ongewensehten toestand onmid dellijk den kop in te drukken. VEREENIGDE STATEN. Rede van Coolidge Loon- conilict bij de sporen. Iii een redevoering op een congres van hel Amerika arvsche Legioen te Wisconsin heeft Coodigde, na Amerika geluk ge- wenscht te hebben met zijn welvaart, de verdedigingskwestie aangeroerd, zeggende, dat een veronachtzaming van de weten schap van nationale verdediging een regee- den van een stel inbrekerswerktuigen zal zijn kameraden met verbazing vervullen 1 U moet bepaald trachten meer omtrent dien Tyson te welen te komen!" „Dat is waar," antwoordde Stevenege. „Ik denk er toch hard over morgen met u mede te gaan. Was die Tyson getrouwd, voor zoover u weet?" „Ik zou denken, dat hij dat niet was," antwoordde Callaway. „In ieder geval heb ik hem Zondags door de omstreken van York zien wandelen, en hij was dan altijd alleen. Doch aan de courant weet men zektr alles van hem te vertellen. „Ten minste wat men van hem weel, voor zoover hij geen termen vond om het geheim te houden," zei Stevenege. „Voelt u er iets voor om even over te steken naar het poli tiebureau? Dan kan men u daar de werk tuigen laten zien, welke hij verborgen had in een handig gemaakt zakje in zijn vost. Laten uw tante en de heer Bransdale - ok maar meekomen. Wat doen die inta9- schen?" „Dat weet ik niet. of zij moesten een toertje door de omstreken maken. Toen ik hen verliet, waren zij in gezelschap van dat wonderlijk uitzipnd jongmcnsch, dat u aan Bransdale voorstelde... Ik hoorde hem hen uitnoodigen om bij hem te komen lunchen; hij zou hun dan schilderijen laten zien. Ook hoorde ik hem op minzamen toon tot Brans dale betoogen, dat de politie in het alge meen een stelletje gekken was en den ver keerde te pakken had! Wat is dat voor een vent?" „Een jongmensch, die zich te buiten gaat aan gedichten schrijven." antwoordde Steve nege lachend, „en zichzelven houdt voor' een deskundige op velerlei gebiedt. Een plaatselijke beroemdheid, denk ik!" ring zou blootstellen aan de minachting van de burgers in eigen land en van de buiten wereld. Daarom waren de Vereenigde Sta ten van plan een matig leger en vloot te onderhouden op den grondslag van wat ge acht werd een vereischte te zijn voor de nationale verdediging. Reppend van Amo rika's rol als vredestichter, zeide Coolidge, dat deze in overeenstemming was met het besluit van Amerika zich te onthouden van aanval en onder de volkeren een gevoel en praktijk aan te kweeken, welke gunsti ger waren voor den vrede. Hij wees er op, dat Amerika het verdrag tot beperking van de bewapening ter zee geteekend had, en zich de onderteekeniDg van 14 belangrijke Staten verzekerd had voor een verdrag tot uitsluiting van den oorlog. Als een der gelijk verdrag in 1914 bestaan had, was de oorlog niet uitgebroken. Naar de oorrespondent van de „Daily Telegraph" meldt dreigen de beambten op de spoorwegen ten Westen van Chicago met een staking, teneinde een' loonsverhoo- ging van 7 tot 18 pCt. te krijgen. Bij deze beweging zijn 70.000 menschen op 80 spoor- weglijnen betrokken. De Arbeidswet op de spoorwegen ver biedt een staking of uitsluiting op de spoor wegen in de Vereenigde Staten, maar de vakverecnigingsleiders verklaren, dat zij hun eischen reeds 4 keer zonder resultaat aan arbitrage hebben onderworpen. Zij meeoen daarom overeenkomstig letter eu geest van de wet gehandeld te hebben. De leiders eischen dat de loonen op de Weste lijke spoorwegen gelijk worden aan die op de Oostelijke. De spoorwegmaatschappijen verklaren dat zij bereid zijn een compromis te sluiten, maar beschouwen een 6taking als in strijd met de wet. CHINA. De dood van Tsjang tso lin. Putnam Weale, de bekende autoriteit op het gebied van de politiek in het verre Oosten, heeft thans aan Yoshizawa, den Japansehen gezant te Peking, een verkla ring overhandigd, waarin hij beweert, dat Tsjang-Tso-lin vermoord is dooT leden van een geheim Japunseh genootschap, en dat dit oogluikend door de Japansche militaire missie is toegelaten, teneinde de Japansche plannen ten aanzien van Mandsjoerije te bevorderen. BUITENLANDSCH GEMENGD. DE DOOD VAN LOEWENSTEIN. De bekende medi9ch-crimmologische spe cialiteit. dr. Paul. die* een onderzoek heeft ingesteld naar den toestand van de inge wanden van het stoffelijk overschot van den in zee geslorten bankier Loewenstein uit Brussel, heeft zijn rapport aan het parket van Boulogne gezonden, dat hem tot het onderzoek opdracht had gegeven. De specialist is tot de ontdekking gekomen dat de onderzochte deelen gift bevatten, en hoewel de inhoud van hel rapport geheim is gehouden door het parket weet men te verzekeren, dat dr. Paul vergiftiging niet uitsluit. Evenwel trekt hij geen conclusie omtrent het opzettelijke van de eventueele vergiftiging, aangezien de heer Loewenstein een overdreven gebruik maakte van purgeer middelen en de gevonden giflslof daardoor in het bloed opgehoopt kan zijn. Het parket te Boulogne is echter niet van plan zich verder met de zaak te bemoeien, daar Loewenstein op 'n buitenlandsch voer tuig zich bevond en buiten de territoriale wateren in zee is omgekomen, terwijl het slechts toeval is dat zijn stoffelijk overschot te Boulogne aan wal is gebracht DE FRANSCHE ATLANTISCHE OCEAANVLUCHTEN. Er is alle kans, schrijft men aan de „Msbde.". dat een dezer dagen een nieuw vertrek voor den Allantischen overtocht plaats heeft. Dieudonné, Cosle en Bellonte zijn druk bezig met de toebereidselen en Coste heeft zelfs verklaard gereed te' zijn en te zullen vertrekken, zoo de barometer sta tion nair blijft. Coste en zijn nieuwe reisgezel Bellonte zijn reeds van Villacoublav naar le Bourget gevlogen om hun vliegtuig naar de haven van vertrek te brengen. Hun vliegtuig is ge heel rood en bevat als herkenningsteeken 'n enorm vraagteeken. Tegen den avond heeft Coste, nadat hij het vliegtuig „Point d'Inter- „Een plaatselijk uilskuiken 1" riep Calla way. „Ja, ik ken dat soort luidjesl En wien zou hij dan voor den waren broeder hou den?" „Och, dat weet ik niet," antwoordde Ste venege. „Ik denk niet, dat ik veel aandacht zal wijden aan zijn aanwijzingen. Hij is mij le wijsneuzig, hij weet alles even zeker." „En zoover is het met u nog niet, hè?" zei Callaway gekscherend. Stevenege antwoordde glimlachend, dat hij daarvoor nog veel te veel aan het begin van zijn onderzoek stond in deze zaak. Hij had intusschen zijn lunch geëindigd en stond weldra op om Detlerling op te zoeken. Tot op dat oogenblik had Detterling nog niets gehoord omtrent Whatmore. Zijn agen ten hadden in de stad een onderzoek in ge steld, doch niets gevonden. Het leek wel alsof Whatmore verdwenen was van hel oogenblik af, waarop hij, na afloop van het coronersonderzoek uit de getuigenbank was gestapt. Ollard was bij Detterling op het bureau gekomen en zij hadden Hicking ontboden om hem te ondervragen over zijn kennis making met Tyson en zijn herinneringen betreffende den verkoop van schoenen aan dezen. Juist toen Stevenege binnenkwam .herin nerde Hicking zich zonder eenige pressie van de zijde zijner ondervragers, dal er een erg gevlekt biljet was geweest onder het geld, dat hij den kooper had teruggegeven en hij wist er zelfs bijzonderheden over mede te deelen. Toen hij kort daarop was vertrokken, keek Allard den hoofdinspec teur hoofdschuddend aan. „Je hebt toch een domme streek begaan, Detterling. om Whatmore gelegenheid te laten weg te loopen," zei hij zoo burge- rogation", voor viervijfden zijn ladinz ben zine had doen nemen, een proefvlucht ge maakt. Hij vloog twee uren en kwam zeer gemakkelijk neer ondanks de zware lading. Hij laat nu bijvullen tot 4700 liter en wacht verder de aanwijzingen van het meteorolo gisch instituut af. VLIEGTUIG-ONGELUK TE BERN. Een militair Fokkervlicgtuig is bij Bern omlaag gestort. De twee inzittende officieren zij n zwa ar gewond OVER DEN GROOTEN OCEAAN. Drie Japansche vrouwelijke vliegeniers zullen een poging doen tot een non-stop- vlucht van Tokio naar San Francisco. DE VESUVIUS. De' werkzaamheid van den Vesuvius be gint te verminderen, zoodat de bezorgdheid voor de gemeenten, die het meeste gevaar liepen begint te verminderen. BRAND AAN BOORD. Op het Duitsche kolenschip „Erde" is in de nabijheid van Genua brand uitgebroken. Eerst na groote inspanning is men het vuur meester geworden. De schade is zeer groot. Gisteren brak brand uit in het ruim van een Noorsch schip, de Annavore. dat in een der havens van Londen lag. Wegens de brandbaarheid van de lading werden in allerijl brandspuiten ontboden en -spoedig waren er 20 spuiten met het blusschings- wetk bezig. Daar zij de vlammen echter niet konden meester worden, moest het schip onder water worden gezet Thans ligt het vaartuig met de kiel op den bodem van het dok; het dok steekt nog maar even boven het water uit. MOTOROMNIBUS MET SLAAPPLAATSEN. De eersle motor-omnibus met slaapplaat sen voor het verkeer op den grooten weg is geopend tusschen Londen en Liverpool. Del auto heeft twaalf kooien. Voorloopig is nog slechts één zoo'n omnibu9 in gebruik. Indien het publiek blijkt, prijs te stellen op deze wijze van transport, komen er moer zulke wagens in exploitatie. Het is de bedoeling 's nachts te reizen met dezen motoromnibus. ONTPLOFFING. Een ernstige ontploffing in de I. G. Far- benfabrik te Wolfen heeft twee dooden ge- eisCht. Een ernstig gewonde arbeider over leed onderweg naar een ander in het zieken huis. Twee andere arbeiders verkeeren in levensgevaar. BURGEMEESTER DOODGESCHOTEN. Te Monlmaur bij Castelnaurady is de burgeme'ester die zich bemoeid had met een huisgezin met vijf kinderen, waarin de vader de rust verstoorde, door den onverlaat doodgeschoten. BANKIER GEARRESTEERD. De Berlijnsche bankier Karbone is op ver zoek van de autoriteiten van Lichtenstein te Boedapest in hechtenis genomen. De arres tatie staat in verband met verduisteringe tot een bedrag van 2 Tnillioen francs, ten nadeele van de spaar- en credietbank te Vaduz. Karbone beweert onschuldig te' zijn en niet op de hoogte le zijn geweest van de door de directie dor bank gepleegde fraude. Karbone. die Zwilsersch staatsburger is. zal worden uitgeleverd. RATTEN EN DOLLE HONDEN. Moskou wordt geplaagd door den ratten- invasie. St. Petersburg door dolle honden. Tegen_ beide zal een verdel gin gsaefcie op touw worden gezet. HET KELLOGG-PACT. OTTAWA, 16 Aug. (Reuter). De eerste minister Mackenzie King deelde gisteren mede dat hij aan boord van het stoomschip ,.Ile de France" dat Zaterdag a.s. van New- York vertrekt, naar Parijs zal gaan om het Kellogg-pact te onderleekenen. Staatssecre taris Kellogg zal met dezelfde boot naar Europa vertrekken. meesterlijk mogelijk. „Een domme streek 1 Je hadt aan een van je agenten moeten op dragen een oogje op hem te houden, toen hij de rechtzaal verliet." „Hoe kon ik vermoeden, dat hij plan had er van door te gaan?" antwoordde Detter ling. „Zijn manier van doen gaf geen aan leiding daartoe. Tegen het einde scheen hij de rol van een diep beleedigd wezen te spe len. Maar in ieder geval kan hij niet' ver weg wezen en ik heb alle stationschefs in den omtrek van twintig mijl reeds een waarschuwing doen toekomen!" „Och, hij is natuurlijk naar geen station gegaan." verklaarde Ollard. „Hij is zeker de heide of het dal ingetrokken. En je kunt in die streken heel wat maanden naar hem zoeken, zonder hem in de gaten le krijgen. „Als het zoo mocht loopen," zei Detter ling. „dan is er nog kapitein Stilthwaite te Scardale Die heeft een paar bloedhonden, waarover men zich in den laatsten tijd zoo druk heeft gemaakt en diè kan ik van hem leenen. „Neen, daar wil ik niet van hoorenl" zei Ollard. burgemeeslerlijker dan ooit. „Het denkbeeld om met redelooze dieren op een mensch te jagen strijdt met mijn beginselen. Maar wij moeten zien Whatmore in handen te krijgen, al was het maar om tekst en uit leg te krijgen omtrent die betaling aan Maidmenl. Je moet de politie uit den gan- schen omtrek waarschuwen en de geheele streek nauwkeurig laten afzoeken. Daarop vertrok Ollard en Stevenege, die inzag dal de jacht op Whatmore meer Det terling dan hem aanging, ging weldra ook heen. Daar hij niet veel lust gevoelde om met Callaway of iemand anders opnieuw over de zaak te praten, wandelde hij in de richting van het dal met de bedoeling met Mackenzie King deelde tevens mede, dat de eerste gevolmachtigde gezant van Cana da te Parijs zou zijn de Canadeesche Hooge- Commissaris in Frankrijk Philippe Roy. PARIJS, 16 Aug. (V.D.) Naar in welon derrichte kriDgen te Parijs verklaard wordti is het programma voor de met de onder- teekening vaD het Kellogg-pact verband houdende plechtigheden than-s zoover ge reed, dat het aan den Ministerraad kan worden voorgelegd. Men zou het er nog niet over eens zijn geworden of de onder- teekening in de Klokken zaal of te Ram- bouillet, het zomerverblijf van den presi- dtnt der republiek zal plaats hebben. Ook heeft men aan de Spiegelzaal te Versail les gedacht. Minister Briand schijnt het meest voor de Klokkenzaal te voelen. Naar uit Washington gemeld wordt zal Kellogg zich na de onderteekening van het Pact naar Ierland begeven om het be zoek van Cosgrave, dat deze verleden jaar aan de Vereenigde Staten bracht, te reci- proceeren. Verwacht wordt, dat Kellogg nog eenige dagen in Engeland zal vertoe ven. Hoewel te dezen aanzien geen off> cdeele verklaring werd afgelegd, gelooft men, dat Kellogg zijn verblijf te Londen zal benutten om besprekingen te voeren over de kwestie van de beperking de bewape ning ter zee. HET BELGISCH KONINGSPAAR OP DE TERUGREIS. BOMA, 16 Aug. (Belg. Tel. Ag.) De Belgi sche Koninklijke Familie is aan boord ge gaan van de „Anvers Ville" om de terug reis naar België te aanvaarden. GROOTE MANOEUVRES BIJ DE MONTE FERRATO. ROME, 16 Augustus (V.D.) In tegenwoor digheid van Koning Victor Emanuel, een aantal Prinsen van den bloede en Mussolini als Minister van Oorlog, benevens de leden der regeering, zijn gisteren, begunstigd door fraai weder, in de bergachtige omgeving van Monle Ferato aan de Po de iaarlijksche Italiaansche manoeuvres aangevangen. De manoeuvres zijn dit jaar in zooverre van bijzonder belang, omdat zij gebaseerd zijn op de nieuwe tactische en strategische beginselen, welko na langdurige bestu deering door den Generalen Staf aanvaard zijn. Voor de eerste keer sedert den wereld oorlog werden alle te Rome geslationneerde militaire attachés uitgenoodigd de- oefenin gen bij te wonen. Er wordt nogmaals op gewezen, dat het feit, dat de keuze van het operatielerrein gevallen is op een gebied nabij de Fransche grens, niets buitenge woons te beteekenen heeft. De officieele ver klaring hiervan komt hierop neer, dat het Po-rivieTdistrict rondom de Monte Ferralo gebrek heeft aan water en de Jjaliaansche Generale Staf nu wenscht na te gaan of zijn eigen watervoorziening efficient genoeg weTkt. C/VITAVECCHIA, 17 Auig. (V. D.). De Duce heeft, vergezeld van rvn aanfai Offi cieren van den generalen staf met zjjn jacht zee gekozen om de manoeuvres der vloot gade te slaan. Morgen vertrekt het jacht naar 'de Tyreensche wateren. DE PAUS EN DE VROUWENKLEEDING. ROME, 15 Aug. (Belg. Tel. Ag!) Bij gele genheid van het voorlezen van het decreet inzake de deugden van de zalige Frajinetti, stichteres der orde van de H. Dorothea, en van den Beierschen broeder-Capucijn Con rad, hield de Paus een toespraak, waarin hij zeide, het te betreuren, dat de wijze waarop de tegenwoordige vrouwen zich vertoonen maar al te zeer de vrees wettigt, dat zij vol komen vergeten, wat een eerbare schaamte eischt. Vooral betreurde hij het, dat de ijdelhcid zich niet alleen van die vrouwen heeft meester gemaakt, welke openlijk ver klaren wereldschgezind te zijn, maar ook van haar die er op staan voor Katholiek door te gaan. EEN STANDBEELD VOOR STEPHAN RADITSJ. BELGRADO. 16 Augustus (V.D.) Te Spa lato is een beweging gaande om een stand beeld ter nagedachtenis van Stephan Ra- ditsj te doen oprichten. De Kroatische Boerenpartij ondersteunt dit plan. Het geld zal door middel van openbare inzamelingen worden bijeengebracht. eigen oogen eens te zien, of de natuur van die streek werkelijk zoo'n wildernis was. Hij dwaalde den ganschen namiddag en avond door de onherbergzame, woeste streek, tot hij ten 9lotte aan de andere zijde in een een zaam dorp terecht kwam, daar een kop thee dronk en er bleef toeven tot de zon onder was. En hij zag genoeg om de overtuiging te erlangen, dat Ollard gelijk had; een vluchteling zou zich maandenlang in die wildernis kunnen verbergen zonder ontdekt te worden, nuts hij over voldoende levens middelen beschikte. In het donker keerde hij terug, steeds de rivier volgend. Bij het dek van Orcharcroft bleef hij een oogenblik staan, er over den kend om een onderzoek te brengen aan den heer Sheffield en zijn knap nichtje. Terwijl hij stilstond, hoorde hij voetstappen nade ren uit de richting van de stad en daar hij niet gezien wilde worden, verschool hij zich in het struikgewas. Een oogenblik later pas seerde hem rakelings een gestalte, die bleef staan bij de omraslering van een heester- boschje tegenover de villa. Hoe donker het ook mocht zijn. herkende Stevenege onmid dellijk de gestalte van.... Oswald Cle- verlev. Lichte schreden weerklonken op het pad dat uit de richting van het huis liep en een oogenblik later zag Stevenege Barbara Lansdale op het he es terbosch je afkomen. Hij hoorde duidelijk het geluid van een kus en het geprevel van enkel woorden bij de ont moeting van haar met Oswald. Daarop richt ten zij. dicht legen elkaar gedrukt, hun schreden naar hel dal en verdwenen in het duister. fWordt vervolgd). 2-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2