AGENDA. Londensch Aanteekenhoek Donderdag. „Zomerzorg": Concert „Orpheus". 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiemalinee. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Aug. tot en met Zondag 19 Aug. waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, N. Rijn 18, telefoon 523. sterdam; C. van der Bilt. Heerlen; mr. L. BritzeiDokkum; ds. van der Heide, te Voor burg; J. G. Jau9soniu9, te lluizum. A. K. Klaren, te Zutphen; IJ. C. Sohuitemaker. te •Leeuwarden; F. U. Schmidt, te Bussum. en Van der Ylist, te Utreolit. TEEOEKSTELLING VAN SCHEPEN. In artikel 26 van den algemeenen maat regel van bestuur, uitgevaardigd bii Kon. besluit van 28 December 1925, is aan eigenaren van schepen (melende ten minste 20 M3, inhoud) de verplichting tot teboek- stelling in de nieuwe registers opgelegd binnen 2 jaren na den dag der inwerking treding van art. XII van de overgangsbepa lingen der wet van 22 December 1924. in dien op dien dag ten la9te van het schip een pand of verbandbrief bestond. Bedoelde overgangsbepaling is bij Kon, besluit van 4 September 1926 in werking ge steld mot ingan<r van 1 October 1926. Mitsdien moeten de bedoelde schepen vóór 1 Ooctober 1928 zijn te boeik gesteld in de nieuwe registers. Niet-naleving dezer verplichting wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f. 1000, gelijk is bepaald bij art. 447bis van het Wetboek van Strafrecht. (St.ct.) STEUN GEVRAAGD VOOR HET VEENBEDRUF. Verkoop tegen loonende prijzen is niet mogelijk. Namens de beide groote vervenersvereeni- gingen .Stadskanaal en Omstreken" is aan den Minister van Binnenlandsche Zaken een adres gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de prijzen van pers- en fabrieksturf zoo ver teruggeloopen zijn, tengevolge van het gebruik van Duitsche en Engelsche gruis- kolen in verschillende fabrieken, dat ver koop tegen loonende prijzen niet mogelijk is. Er zijn nog 16.000 dagwerken oude turf in voorraad, terwijl het product van 1928 30200 dagwerken omvat. In totaal is er thpins q?n voorraad turf van 46200 dagwer ken en ruim 2.00.000 M3. Verkoop tegen een prijs, die met dien der gruiskolen concur reert (pl.m. f. 1 per M3 zou zoodanige ver liezen opleveren, dat stopzetting van het bedrijf noodzakelijk werd). Daarom wordt gevraagd de toeslagregeling van 1926, het „kwartje van Kan" weder in te voeren en van regeeringswege aan fabrie ken, diè genegen zijn turf le stoken f. 0.23 per M3 fabriekturf en f. 1 per 1000 K.G. persturf uit te keeren. De fabrieken zouden dan aan de vorveners f. 1.25 per M3 kunnen betalen, waardoor te groote verliezen voor komen worden. Naar raming zou mot deze uitkeering voor d^n huidigen voorraad een bedrag van on geveer f. 300.000 gemoeid zijn. Wij vernemen, dat verschillende carlon- en aardappelmeelfabrieken zich bereid ver klaard hebben weder tot turfstoken over te gaan, wanner de regeering den gevraagd en toeslag verleent STAKING TE IJ MUIDEN. De staking onder het personeel der firma den Breejen van den Bout le IJmuiden is thans definitief uitgebroken. Het baggerma- teriaal dezer firma is thans naar binnenge haald. zoodat het zandvervoer naar Amster dam thans geheel stilligt. Een langdurige strijdt wordt gevreesd. DE MAASDIJKEN IN NOORD-BRABANT. Met flinke ploegen is men in Oost-Brabant aan het werk om de nieuwe Maasdijken nog vóór den winter over een flinke oppervlakle gereed te krijgen. In Oeffeit zijn reeds ebtelijke honderden meters op hoogte en breedte gebracht en/ ook onder Cuijk schiet men thans flink Blijft het weder meewerken dan komt men zeker gereed met hel gedeelte CuijkOeffelt. Daarna zal zoo spoedig mogelijk worden be gonnen te Boxmeer en wordt van daaruit gewerkt tot Oeffeit en de Limhurgsche grens. Onder Cuijk zal. in aansluiting aan den dijk. achter het Raadhuis en de Katholieke kerk, een groote betonijzeren muur worden opgetrokken, waardoor die gemeente dan in zijn geheel waitervrij zal zijn. prof. dr. Minnaert uit Utrecht. De plaat selijke inrichting was opgedragen aan de Noord-Brabantsche afdeeling Eigen Leven te Breda. Op vragen van den Gemeenteraad van Zandvoort heeft de directie der Nederland- sche Spoorwegen medegedeeld dat een on derzoek wordt ingesteld of met de electri- ficatie der Spoorwegen moet worden voort gegaan. Of dit onderzoek zal uitmaken dat de spoorweg Zandvoort-Haarlem, geelectri- ficeerd zal worden dient te worden afge wacht. UIT NED. OOST-INDIE. NALATIGHEID BIJ EEN MOORD- ONDERZOEK. BATAVIA, 11 Aug. (Aneta) Het districts hoofd van Toeloer, majoor Mambu, tegen wen een klacht was ingediend wegens na latigheid bjj het onderzoek van een moord, is in den nacht met de „Barends" te Ma kassar aangekomen en daar door den rech- ter-commissaris en den havenmeester van Makassar van boord gehaald. Hij zal on middellijk naar Menado worden doorgezon den. Hij is onffer streng politietoezicht ge steld. Men is in afwachting van de terug komst van den resident, die thans op tour nee is. Getuige dr. Gerungen, 'die indertijd het visum repertum had opgemaakt, kwam per „Swartenhondt" aan uit Gorontalo en werd direct verhoord. Hy verklaarde het visum repertum te hebben opgemaakt vol gens de verklaring van het districtshoofd Mambu. De voornaamste getuige Mandey heeft eveneens een volledige verklaring af gelegd. Gistermorgen zyn H. M. de Koningin en Prinses Juliana, na 12 dagen de gasten van de Koningin-Moeder te zyn geweest, per auto naar Het Loo vertrokken. De nieuwe Engelsche gezant tö Den Haag, sir Odo Russell, heeft gistermorgen zijn opwachting gemaakt bij den minister van Buitenlandsche Zaken. Te Amsterdam is gisteren het inter nationaal congres van Anti-Militaristische Voorgangers begonnen. Prof. Heering, uit Leiden, hield de openingsrede. Zaterdag en Zondag heeft te Bergen- op-Zoom het Verbond van Vlaamsch-Hol landse he Vereenigingen zyn zesden jaarlijk- schen land- en begroeiingsdag gehouden. De algemeene leiding was in handen van DE ALGEMEENE TOESTAND. Geen Volkenbondsondeizoek aan de grens van Polen en Lithauen. Engelsche scha- devergoedings-eisch tegen Mexico. De Lithausche minister-president Wolde- maras heeft, als bekend, drie weken ge leden met beroep op de beslissing van den Volkensbondsraad van 10. December 1927, den secretaris-generaal gevraagd om eên on derzoek aan de Poolsch-Lithausche grens. Na inwinning van het advies van den fun- geerenden president van den Volkenbonds raad Aguero y Béthancourt en van den rapporteur Beelaerts van Blokland heeft de plaatsvervangende secretaris-generaal den Lithauechen minister-president bericht, dat beiden hem gevolmachtigd hebben te ant woorden, dat, gezien de formeele verklaring van de Poolsche regeering, het gebruik ma ken van de door Woldemaras genoemde be palingen, niet geboden schijnt. Engeland heeft aan Mexico een schade vergoeding gevraagd van 1 millioen pond sierling ter vergoeding van schade, welke door Engelsche onderdanen in Mexico tusschen Novermber 1910 en Mei 1920 gele den is. Deze eisch zal in een speciale com missie onderzocht worden, welke op 22 Aug. zal bijeenkomen. Jones zal Engeland vertegenwoordigen; Mexico zal door een jurist vertegenwoordigd zijn en tot neutrale voorzitter van de commissie is mr. Zimmerr man gekozen. Het werk der commissie zal waarschijnlijk na een eerste zitting ver daagd worden en later in Washington en in den Haag worden voortgezet. ZUID-SLAVIE. Raditsj's opvolger. In een gisteren gehouden vergaderiug van het partijbestuur van de parlementaire fractie van de Kroatische Boerenpartij werd met algemeene stemmen dr. VVlasi- m ei Matsjek, tot nu toe vice-president der party, tot president gekozen. Dr. Matsjek is dus te beschouwen als de eigenlyke op volger van Raditsj in de leiding der Kroati sche Boerenpartij. In Kroatië is door de jeugd een "beweging op touw gezet tot het boycotten van Ser vische dagbladen. In enkele kiosken werden de Servische couranten door leden van de Kroatische Jeugdvereeniging in beslag ge nomen. Ook wilden zy eën courantenver- kcoper, die Servische bladen aanbood, af ranselen, wat de politie echter kon ver hinderen. Te Belgrado is men door deze be weging ten zeerste ontstemd. be oppositie-Pribitsjewitsj en Matsjek hebben in een onderhoud met een Oosten- ryksch journalist verklaard, dat de oppo sitie niet het uiteenvallen van den Joego- Slavischen staat wensclit, doch een reor ganisatie van den tegenwoordi g en staats vorm op den grondslag van gelyke rechten en het tot stand brengen van een grondwet mei een federalistisch karakter. Men gaal te ver, indien men van een per- soneele unie tusschen Servië en Kroatië als het doel van de oppositie spreekt. Een voorwaarde voor den terugkeer der Kroatische partyen in het parlement te Bel grado is, dat een neutrale regeering moet worden gevormd en dat nieuwe verkiezin gen, waarop geen invloed wordt geoefend, zullen worden gehouden. De Kroaten zullen het verdrag van -Nettuno niet erkennen, even min de besluiten van het rompparlement. BULGARIJE. Protesten tegen tariefverhoogino De diplomatieke vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, België, Oostenrijk, Hongarije en Tsjecho-Slowakije te Sofia hebben gmteren gelijkluidende nota's van protest tegen de op 20 Juli in werking ge treden verhoogde Bulgaarsche tarieven ovei. handigd. In deze nota's wordt er op ge wezen, dat Bulgarije op de economische con ferentie te Genève gestemd heeft voor de motie die zich tegen de verhooging der tarieven uitspreekt. De gezanten van Italifi, Turkije en Nederland zullen zich bij het protest aansluiten. Duitschland heeft ge weigerd dit te doen. GRIEKENLAND. Republikeinen en monarchis ten slaags. Toen Venizelos aan 't bewind kwam, vrees den wij weer opnieuw uitbreken van den stryd republiek of monarchie. De verschijn selen daarvan zijn er reeds. In Saloniki zijn Zondag de monarchisti sche leiders Tsaldaris en Kondilis als spre kers in een kiesvereeniging opgetreden. Hun aanwezigheid in de stad gaf aanleiding tot incidenten. Zoo werden in het hotel, waarin Tsaldaris was afgestapt, vensters en deuren verbrijzeld. De Venizelisten bestormden het gebouw van twee monarchistische bladeD, waarop de monarchisten het gebouw van een Venizelistisch orgaan bestormden en er do inrichting gedeeltelijk van vernielden. Bij de relletjes werden twee personen door personen door messteken gewond. POLEN. De Legioenieesten te Wilna. Zondag heelt te Wilna, 3at 'overaj ver sierd en geïllumineerd was, het congres der Legioensoldaten plaats gehad ter eere van den 7den verjaardag van 3it legioen. De feesten werden ingezet toet een plechtige H. Mis en de zegening van de vlag van de sectie Wilna van het legioen. Ora een uur had de reünie ten stadhuize maats. Hier werden talrijke redevoeringen gehouden, o.a. door maarschalk Pilsoedski zelf, die er moe en overspannen uitzag. Hy verhaalde enkele episoden en persoonlijke herinneringen uit de jaren, die hij bij de legionairs doorbracht. Hij werd herhaalde- ly* met geestdrift toegejuicht. Politieke beteekenis had zyn rede niet. Verschillende ministers, tal van generaals en officieren waren aanwezig, tenvyl uit alle deelen van Polen de vroegere wapen broeders van Pilsoedski waren toegestroomd. Het congres nam een motie aan, waarin de legioensoldaten maarschalk Pilsoedski on voorwaardelijk trouw beloven en verklaren, dat evenals zy in den oorlog den weg tot Polen's onafhankelijkheid hebben gebaand, zij thans bereid zijn, het land te verde digen. Tal van buitenlandsche journalisten, o.a. 7 Lithausche persmannen, waarvan er twee officieele bladen vertegenwoordigden, wa ren te Wilna aanwezig. De autoriteiten van Wilna hadden bevolen, den Lithauschen jour nalisten alle faciliteiten te verleenen. Niettemin is men in Lithauen ontevreden, dat juist Wilna is uitgezocht voor deze leesten. CHINA. De verhouding tot Engeland. Een brief van Wang, minister van bui tenlandsche zaken in de regeering te Nan king aan den Engelschen consul-generaal te Sjanghai, vormt als het ware een in leiding tot de regeling van de quaestie der incidenten te Nanking. Wang verklaart de gebeurtenissen ten zeer9le te betreuren en, alhoewel hij de communisten aansprake lijk stelt, wil Ij ij toch beloven de herhaling van zulke incidenten te voorkomen. Hij stelt voor een Engelsch-Chineesche commissie te benoemen om de quaestie verder in be handeling te nemen. Wang oppert verder de gedachte, dat Engeland zou verklaren het bombardement van Nanking te betreu ren en zich verder bereid zou verklaren een aantal verdragen over quaesties, waar over thans onderhandeld wordt, te herzien. De consul heeft Wang's aanbod aan vaard, maar weigert de gevraagde verkla ring inzake het bombardement van Nan king af te leggen; de Engelschen hebben door dit bombardement sfechts zich zelf verdedigd. Wat de verdragen betreft, i* de consul bereid aan de Chineesche wens?hen tegemoet te komen. BUITENLANDSCH GEMENGD. PARACHUTESPRINGER VERONGELUKT. Zondag werd in de gemeente Gneisen- dorf door Duitschers een vliegdemonstrati© gehouden. Daarbij is de parachutespringer Leopold Kreisinger neergestort. Hij was op slag dood. VOOR 2 MILLIOEN MARK VERBRAND Zaterdagnacht heeft in de gemeente Haeslach een groote brand gewoed, waar door 5 schuren met graan, het gemeen telijke magazijn en 5 woonhuizen verwoest zijn. De schade wordt op 1 i/f» 2 millioen Mark geraamd. KOLEN EN MANGAAN IN MAROKKO Ten Zuiden van Oedja heeft men belang rijke kolenlagen ontdekt, welke zich over ongeveer 300 vierkante mijlen uitstrekken en tusschen Taza en Oedja zijn groote hoeveelheden mangaan ontdekt. DE BREMEN. In een brief aan den Amerikaanschen gezant to Berlijn heeft Freiherr von Hühne- fekl medegedeeld, dat hij het vliegtuig „Bremen", waarmede hij met Koehl en Fitzmaurice over den Atlantischen Oceaan is gevlogen, aan het museum te New-York denkt te schenken, nadat het hersteld zal zijn. Dit museum heeft ook reeds den pro peller van het vliegtuig als herinnering ge kregen. DRAMA VAN EEN GEZIN. Het uit zes leden bestaande mijnwer kersgezin Schirok uit Osterfeld is in kor ten tijd door een aaneenschakeling van tragische omstandigheden volkomen uitge storven. Vader en zoon vonden eenigen tijd gele den in een mijn door vallend gesteente beiden den dood. De tweede 18-jarige zoon kwam kort daarop bij een hijschongeluk om het leven. Eenige weken geleden was de jongste zoon van het gezin spoorloos ver dwenen. Na langdurige nasporingen werd zijn lijk uit de Roer opgehaald. Blijkbaar is hij na het verlaten der mijn door de duisternis in de Roer geraakt. Van het gezin bleven slechts nog moeder en dochter over. De dochter stond op het punt zich met een mijnwerker te verloven. De vreeselijke slagen hebben moeder en dochter zoo getroffen, dat zij beiden, in den Rijn sprongen en verdronken. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Uit Berlijn wordt gemeld: Op een onbe- waakten overweg op het traject Olpe-Fin- nentirop is de auto van een lederfabrikant door een trein gegrepen. De fabrikant werd op slag gedood, zijn zoon ernstig gewond. EEN STRUIKROOVER GEPAKT. Een van de beide struikroovers, die Don derdagnacht op den straatweg van Spandau naar Potsdam een auto hadden aangerand, is reeds in handen der politie. Zooals gemeld is, had de automobilist op den bandiet ge schoten, en dat de kogel doel had getroffen was daaruit gebleken, dat Vrijdagmorgen op de plaats van de aanranding bloedsporen waren gevonden. Een arts uit Spandau deel de Zaterdag aan de politie mede, in den vroegen ochtend een man, die een schot wonde aan het hoofd had, le hebben ver bonden. De man is ontdekt en in hechtenis genomen. Hij legde vrij spoedig een beken tenis af. Hij beweerde zijn medepichtige niet te kennen. ONTDEKKING VAN EEN VOORWERELDLIJK MONSTER. Reuter meldt uit Peking, dat de Ameri- kaanscke natuur-historisch© expeditie, die onder leding van Roy Chapman Andrews nasporingen gedaan heeft in Mongolië, mee gedeeld heeft, dat zy het fossiel van een kolossaal onbekend monster heeft ontdekt. Andrews schatte, dat de kop van het mon ster levend alleen 181 kilo heeft gewogen. DE NASPORINGEN OP HET POOLGEBIED Het comitié Ossoviachim heeft dezer da gen van Woronin, den kapitein van den ijsbreker Sjedof, het volgende radio-telegram ontvangen: „Twaalf dagen bevinden we ons in het poolijs. Op 3 Aug. was de ijsbreker op 80o 40' N.B. en 40o O.L. gedurende al dien tijd hebben we geen enkele ijsschots ontmoet, geschikt voor het opstijgen van de Junkers. We zullen probeeren navor- schingen in te stellen in de buurt van Alexander-eiland, waar de Junkers ver ken ningsvluchten zal ondernemen." De Sjedof is de Russische ijsbreker. die uitgezonden was toen de Malygin uit het Poolgebied moest terugkeeren en die na sporingen zal doen naar Amundsen en de groep Alossandri bij Frans Jozefsland. MEER DAN 24 UREN GEWONNEN. Gistermiddag is een vliegtuig met de mail van het dek van het stoomschip lie de France opgestegen (gecatapulkt), op onge veer 400 mijlen van de Amerik. kust Om vijf uur was het vliegtuig te New York, zoo dat er op die wijze meer dan 24 uren ge wonnen werden. Wanneer verdere experi menton evengoed slagen, zal er een vaste dienst worden ingericht GLETSCHER NEERGESTORT. Een gletscher, die een zijrivier van de Indus bedreigde, is losgelaten, waarop een groote hoeveelheid water met groot lawaai het Indus-dal binnendrontr De autoriteiten hadden de bevolking bij tijds gewaarschuwd. Heel het verkeer op de rivier moest wor den stopgezet. De booten zochten stroom afwaarts beveiliging. MOTORBOOT IN BRAND. Op het Bodenmeer is een motorboot, die tal van passagiers aan boord had, in brand geraakt. Onder de passagiers brak een pa niek uit en er ontstond op de linkerhelft van de boot zoo'n gedrang, dat verscheide ne personen in het water vielen. De meesten konden door te hulp schie tende booten worden gered, doch men vreest dat enkele passagiers verdronken zijn. De motorboot slaagde er in. Meersburg te be reiken. MOTORBOOT OMGESLAGEN. Zondagnacht om ongeveer 3 uur is in de buurt van Kiel op de Schwentine een motorboot omgeslagen wegens overbelas ting. De boot mocht maar 8 menschen aan boord hebben, maar ze vervoerde er 21, die evenals de stuurman bovendien nog dron ken waren. Door hulp van in de buurt lig gende oorlogsschepen en van de haven politie gelukte het de drenkelingen, op twee na, te redden. De lijken van de twee omge komenen zijn geborgen. De stuurman is ge arresteerd. bedelen, d.w.z. een beschermend invoer» recht ten behoeve van de binneiilandscha markt onder de bepalingen van de Safe* guarding of Industries Act den bons heeft gegeven, is de ontevredenheid der beschermingsgezinden over Baldwins hou* ding ernstig toegenomen De Liberale pers gewaagt dan ook met het gebruikelijk leedvermaak van een conservatieve scheu ring. Er is zeker wel wat aan den knik. ker. Maar het is minder zeker, dat het aau de hegemonie der Conservatieven eeii einde zal maken. Het kolossale overwicht) deT conservatieve meerderheid, die de re. geering nagenoeg vrij spel geeft in haajj beleid, blijft in elk geval nog tot de von kiezingen van het volgend jaar bewaard. Tegen dien tijd zullen de nu opstandige Conservatieven zich kunnen herinneren, dat „Tariff Reform", als politiek programpunt voor de natie gebracht, den Conservatie ven reeds een paar malen noodlottig is ge worden. Dan zal men aan die zijde wel hebben leeren inzien, dat het toch vei liger is met Churchill's plan voor in dustrieels bescherming (de vermindering of afschaffing van plaatselijken belastingdruk op de nijverheid) naar de stembus te gaaii, Intusschen hebben wij nu voor de afwis, seling eens een opstand in het conserva* tieve kamp met Protectie als oorzaak. Merkwaardig is, dat die zich juist voordoek op een oogenblik dat in dien boezem van internationale verbroedering te Genève al het mogelijke wordt gedaan de hinderlijke en voor internationale toenadering en ver- keer zoo funeste tariefmuren zoo goed mo- gelijk af te breken. Maar wat geven dë beschermingsgezinde nationalistische Brit- sche conservatieven om wat er in Genève wordt bepraat? Londen, 31 Juli 1928. „Bescherming". By wyze van uitzondering mag ik in dit Aanteekenboek wel eens een praatje wijden aan politiek. Indien de teekenen niet bedriegen en indien de Liberale pers van dit land de zaak niet ai te ernstig voor stelt (hetgeen de ernstige voorstelling dan haar doel moet zijn, omdat niets eeu partij welgevalliger is dan scheuren te zien in het gebouw der tegenpartij en die even tueel nog verder open te wiggen) dan is de hechtheid der Conservatieve Partij in En geland danig aan het verzwakken. Het is weer de oude geschiedenis, „Tariff Re form" in moderner gedaante dan wijlen Joe Chamberlain haar bracht tot onheil van de Partij waarheen hij was overgeloopen. Men weet, dat Baldwin en Churchill hun hart hebben gezet op belastingverlich ting als middel om de voorname in- dustriën van het land uit den nood te hel pen en aan de toenemende werkloosheid, voor zoover dit nog mogelijk is, een einde te maken. Maar den laatsten tijd is duide lijk aan het licht getreden, dat een vrij aanzienlijk deel der Conservatieve parle mentariërs (en eenige leden van het Kabi net, o.a. de Home Secretary Joynson-Hicks en de minister voor de Dominions Amerjf (die reeds met aftreden zou hebben ge dreigd) weer flirt met het idee van Protec tie. Nu dezer dagen de Premier aan verte, genwoordigers van de ijzer- en staalin dustrie die om „safeguarding" kwamen De Theemsoevers en zijn zwervers. 1 Bijna iedereen weet, ook buiten Enge* land, dat de Noordelijke Theemsoever, be* bend als de Embankment, het nachtverblijf der Londensch© zwervers is. Hoe vaak heeft men na et gehoord van de tooneelea van den nacht, onder de bruggen of op de banken, waar het bezinksel der samenle* ving zich te slapen legt. Een Nederland* sche gast in een der groote hotels langs de Embankment, voor bet eerset in Londen, heeft mij die vergrijsd is geworden iif het Londensche leven moeten leeren dat dit slapen der Londensche zwervers tot de vele legenden behoort, die de wereld pleegt te aanvaarden als waarheid, zonder de moeite te nemen van een onderzoek. Ook mijn Nederlandsche vriend voelde zich niet gedrongen een onderzoek in te stellen naar het gedrag van de Londensche zwervers iA het nachtelijk uur op dezen vermaarden oever. Maar hij kreeg zijn kennis onge vraagd en toevalligerwijze. Want in zijn hotelkamer aan de Embank ment kon hij den slaap niet vatten aange zien het buiten zoo luidruchtig was. De Embankment is een van de kalmste ver keerswegen van de stad, ook al omdat het geluid er ruimte heeft weg te golven over de rivier. Maar mijn Nederlander werd er wak ker gehouden door een zonderlinge combi natie van vocale en instrumentale concer ten en debatten, die onder zijn raam een veertig meter onder zijn raam maar in de nachtelijke atmosfeer goed hoorbaar wer den gaande gehouden door de paria's van Londen. Verondersteld wordt, dat die men schen slapen onder de bruggen en op da banken. Maar zij waren even wakker als mijn vriend en hadden aanzienlijk mindefl lust in slapen. Het begon (en begint klaar blijkelijk alle mooie nachten) te midder nacht en de zwervers zijn het luidruchtigst tusschen twee en vier in den ochtend. Onder het hotelraam houden deze have- looze nachtuilen blijkbaar sociëteit met at tracties. Openbare kunstenmakers van hef nederigst aJlooi de zelfde die men vroeger in den avond bij de schouwburg-files vivndf Hyde Park-redenaars en straatzangers komen er bij elkaar en houden er generala repetitie of trachten met hun .nummers'* indruk op elkaar te maken. Een nacht, ver telde mijn zegsman, maakten zij het zod bont, dat ik het bed uit ging en het schouw spel door mijn kijker gadesloeg. Een der straatzangers zong met veel gebaar en meer misbaar Tosti's Good Bye en een politieke redenaar schreeuwde uit dat Churchill aan de galg moest en ontwikkelde zijn eigen fis cale politiek, waarin een flinke toelage vooï alle „slapers" van den Theemsoever was begrepen. Slapen op den oever is verboden, maar de politie ziet het sinds jaar en dag door de vingers, hoewel er genoeg slaaphuizen voor zwervers zijn in de stad om ze allen voor den nacht onder te brengen. Intusschen weet men nu, dat er geen woord waar is van de dramatische verhalen van in elkaar gedoken menschelijke wrakken, doorbren gend den nacht onder de donkere brugbogen op de grens van het even donkere water. In tegendeel, het schijnt er onder die men schen opgewekt genoeg aan toe te gaan. DE STICHTING VAN EEN STAD. In onzen tijd ontstaan steden niet meer toevalligerwijze, noch wordt haar groei overgelaten aan het lot. Het jongste voor beeld van de manier, waarop de moderne mensch steden sticht, is dat van de nieuwe stad St. Heiier, ten zuiden van Londen. De vroede vaderen van Londen hebben inder tijd uitgemaakt, dat de metropool behoefte had aan een flinken satelliet, om het einde van den woningnood te bespoedigen. Zij gingen rond ten minste hun vertegen woordigers en vonden een uitgestrekt stuk grond aan weerskanten van een der nieuwe verkeerswegen. „Hier bouwen wij St. Heiier", zeiden zijn. En nu is er de eerste spade in den grond gestoken voor het maken van fundeeringen en het traceeren van de straten en pleinen en parken. Wanneer wij tien jaar verder zijn zal de omgeving van Londen een gloednieuwe stad rijkeT zijn* met huizen voor vijftigduizend bewoners, met een half dozijn scholen, openbare ge bouwen voor nut en vermaak, winkelper- ceelen. ziekenhuizen en alles wat verder voor de diensten en het leven van een stad noodig is. x De Londensche Graafschapsraad (die op het oogenblik het geld met millioenen tege- 3-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2