69ste JAARGANG DINSDAG 14 AUGUSTUS 1928 No. 20987 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD OAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht. Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 0.1# Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 19 Franco per post 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. COMITÉ TOT VIERING VAN DEN KONINGINNEDAG. Ondanks het feit, dat het mooie zomer weer niet aanlokte tot vergaderen, hetlit bovengenoemd Comité gisteravond in Hotel „De Burcht" een der groote vergaderzalen geheel gevuld gehad met afgevaardigden van de vereenigingen, die hun medewerking tot deelname aan de feestviering op 31 Augustus hadden toegezegd. Eveneens waren eenige leden van het ieere-comité aanwezig, terwijl de burge meester, eere-voorzilter, wegens een avond- ritting van den gemeenteraad verhinderd was ter vergadering te verschijnen. Tegenwoordig waren afgevaardigden van 24 Vereenigingen, hetgeen dus wel blijk geeft van medeleven met het werken van het Comité. De voorzitter, de heer L. Questroo, deed mededeeling van de werkzaamheden van het comité en besprak het opgemaakte pro gramma, hetwelk nog deze week in druk zal worden gegeven. In grove trekken biedt het programma het volgende-. Opmarsch der deelnemers (sters) vanaf de Nieuwe Kaasmarkt naar het feestterrein aan het Rijn- en Schiekanaal Daarna Vaandelgroetdan wordt een aanvang ge maakt met de demonstraties Gymnastiek, Athletiek, Korfbal, Handbal, Grensbal. Slin gerbal, demonstraties van de verschillende padvindersgroepen, enz. Een en ander zal worden opgeluisterd door het Stedelijk Muziekcorps in afwisse ling met het Politie Muziekgezelschap, ter wijl een zangvereeniging zal trachten de toeschouwers tot gemeenschapszang te be wegen. Wat betreft tijd van aanvang, entreeprijs en derg. geeft het binnenkort verschijnend programma inlichtingen. Na afloop dezer demonstraties wordt een optocht gehouden door een groot gedeelte der stad. Des avonds worden op drie plaatsen avondconcerten gegeven en wel op de fees telijk verlichte Korenbeurs, op de Lammer markt en in .Musis Sacrum", zoodat. daar bij gevoegd het Schoolkinderfeest des mor gens, de geheele dag gevuld is en er dus van den vroegen morgen tot den laten avond een opgewekte feeststemming zal beerschen. Tot controleurs van de finanliëele opera ties van het Comité werden benoemd de fieeren Teleng, J. Ginjaar en J. Slegten- horst. Het lag in de bedoeling van deze verga dering na de a.s. feestviering een vaste vereeniging te vormen, opdat men in de toe komst verzekerd zij van geregelde feestvie ring op Koninginnedag. Nadat de voorzitter de aanwezigen nog bad opgewekt propaganda te inaken en de stad op 31 Aug. een feestelijk aanzien te geven door zooveel mogelijk vlaggen uit te bangen en oranje te dragen, sloot hij te half rif deze druk bezochte en uitnemend ge slaagde vergadering. JUBILEUM VAN DEN HEER K. WIELINGA AGENT VAN POLITIE le KLASSE. Op zeer hartelijke wijze is hedenmorgen bet vijfentwintig jarig dienstjubileum van den heer K. Wielinga. agent van Politie' le klasse, wiens beeltenis men hieronder ziet en die zakeir vele lezeirs zullen herken nen in de theoriezaal gevierd. Nadat de De heer K. WIELINGA. 'hilaris om tic-n uur ten Stadhuize door den 1 urjTemppster was gecomplimenteerd, hadden £'jn collega's hem en zijn verwanten legen kwart over tien in de ruime theoriezaal van jtet nieuwe politiebureau e'en grootsche hul- bereid. Toen de jubilaris die met de zijnen per auto van huis was gehaald, de zaal binenkwam, liet de muziek van de politie onder leiding van den heter Bolderdijk zich hooren en daarop nam de heer J. Zwart namens het huldigingscomité het woord. Spr. zeide, dat dit jubileum waard was te worden gevierd, omdat het een jubileum betrelft van iemand die 25 jaar een ambt heeft uitgeoefend daarbij als in een glazen kastje, bespied door iedereen. In de tien jaren dat spr. den jubilaris kent, heeft hij hem leeren waardeeren als iemand die zijn ambt met ijver en nauwgezetheid vervult. Maar daarover aoht spr. zich niet bevoegd te spreken en hij wil zich daarom bepalen bij het getuigen van de collegialiteit waarin de heer Wielinga steeds voor iedereen een voor beeld is geweest. Ondanks zijn soms minder goede gezondheid toont hij zic<h een bedaard en oprecht vriend van allen met wie hij omgaat. Daarop bood spr. den jubilaris als stoffelijk blijk van waardeering een prach tige hangklok aan, uit naam niet alleen van alle collega's doch ook van den Commissaris en van alle inspecteurs. Spr. eindigde daarop mot het uitspreken van den wensch dat de heer Wielinga nog vele jaren zal blijven de vriend die hij steeds geweest is. De Inspecteur de heer Duval trad vervol gens naar voren en gaf uiting aan de ge voelens welke hij jegens den jubilaris die hij van harte gelukwenschte -koestert. Zeer getroffen dankte de heer Wielinga die verklaarde tegen dezen dag te hebben opge zien als tegen een berg. voor de hem ge brachte hulde. Spr. dankte allen voor hun tegenwoordigheid en voor het cadeau en de 'muziek voor de opluistering van dezen dag. Ook den heer Bolderdijk dankte spr. Na afloop van deze huldiging werd de jubilaris met zijn echtgenoote en kinderen vervol gens door den Commissaris in diens kamer ontboden om daar de gelukwensch van zijn hoogsrten cihef in ontvangst te nemen. VIJFTIG JAAR FIRMANT. Wie vanmorgen of vanmiddag de Haar lemmerstraat passeerde, zal zidh hebben af gevraagd, wat wel de ireden zou kunnen zijn, dat tal van winkeliers van hun woning de vaderlandsche driekleur hadden uitgestoken. Dit vlagvertoon bleek le zijn ter eere van den heer P. L. van Dorp, die heden zijn vijf tigjarig jubileum vierde als firmant der "F. van Dorp, drogisterij en verfhandel alhier. Als 16-jarige jongeman in de firma opge nomen. heeft de heer van Dorp steeds met groote energie aan haar bloei gearbeid en zich om zijn persoonlijkheid zoowel in de zakenwereld als daarbuiten zeer vele vrienden verworven. Dit laatste is vandaag wel heel duidelijk aan het Licht getreden, want niettegen staande men een huldiging tot den strikt- intdemen kring van familieleden, personeel en de naaste zakenrelaties beperkt had wil len houden, was het aantal dieTgenen. die op dezen alleszins gedenkwaardige n dag den jubileerenden firmant op eenigerlei wijze blijk van hun sympathie en medeleven had den doen toekomen, veel grooter dan zij, die deze huldiging op touw zette en in de laatste ■plaats de heer van Dorp zelf, baddert kun nen vermoeden of ook maar in de verste verte bedoeld hadden. Het is hier niet de plaats, noch is het overeenkomstig het karakter van den heer van Dorp uit te weiden over het belangrijke aandeel, dat hij in de afgeloopen halve eeuw- gehad heeft en nog heeft in den bloei der firma, maar stellig heeft het hem goed ge daan zijn werk en persoon in zóó breeden kring van intieme zakenvrienden en kennis sen gewaardeerd te welen. In de Oranjezalen van de ..Harmonie", waar minstens vijftig bloemstukken ge tuigden van de achting, welke veler jegens den heer van Dorp koesleren, heeft heden middag de spontaan-harlelijke huldiging door het personeel plaats gehad. Namens het personeel hebben daarbij de heeren A. Ilorrée en J. van der Wijngaard hun patroon toegesproken, hem bedankt voor de gedurende lange jaren ondervonden humane bejegening en hem tenslotte een keurigen bureaustoel aangeboden. Een der firmanten heeft daarna met een kort speechje de omlijste portretten overhandigd van zijn beide overleden hroers-mede-fir- manten. wijlen de heeren L.G. en G. J van Dorp. waarna de' jongste zoon van den heer van Dorp met eenige hartelijke woorden van gelukwensch en dankbaarheid een fauteuil heeft aangeboden De receptie, welke daarna volgde, was een voortdurend komen en gaan van bezoekers, waarbij wij o.m. opmerkten een deputatie uit 't bestuur van het Ghr. Militair Tehuis .nan den Morschweg. waarvan de heer van Dorn reeds jaren bestuurslid is. van de Neutrale Middenstandsvereeniginc. van de Kamer van Koophandel, van de buren-win- keliers, die hun gelukwenschen vergezeld lieten gaan van een keurig rooktafeltje, en tal van anderen. Een intiem familie-diner besloot dezen dag EEN VIERVOUDIG JUBILEUM. Donderdag 16 Augustus a.s. zal 25 jaar geleden zijn dat mej. van der Voorden, en de heeren J. Fleur, Th. Bergsma en C. Schrijvers in dienst traden bij de confectie fabriek der N.Y. Fé Pieck, alhier. GEM. REINIGINGS- EN ONTSMETTINGS- DEENST. Verslag over 1927 Uit het jaarverslag over 1927 van dezen dienst blijkt, dat werden aangekocht twee paarden, nadat twee oude paarden werden verkocht. In 1927 was de verzamelde hoeveelheid huis- en bedrijfsvuil 356 ton meer dan in 1926. In de Vuilverbranding werd verbrand 12.333.000 kg. huis- en bedrijfsvuil. Per inwoner en per dag werd verzameld plm 0.5 K.G. Per werkdag werd gemiddeld 40.931 K.G. verzameld; de grootste hoeveelheid was 63.000 K.G. op 28 December, de kleinste 23.400 K.G. op 6 Augustus. Enkele malen moest de Vuilverbranding wegens herstellingen aan kraan en drijf werk buiten gebruik worden gesteld en werd de in die tijdstippen aangevoerde hoe heelheid. groot 192.200 K.G., door den pach ter met schuiten vervoerd naar het bagger- terrein. Voor het sneeuwruimen werd be taald aan vaste werklieden f. 557.60, aan losse werklieden f. 2418.37. De nieuwe sneeuwploeg werd voor het eerst gebruikt in den nacht van 27 December. Wat den ontsmettingsdienst betreft, wordt medegedeeld, dat het ziekentransportrijtuig 179 maal werd gebezigd; 27 ritten werden gemaakt met patiënten uit plaatsen in den omtrek. Voor het gebruik van genoemd rij tuig werd ontvangen f. 604.01. Ontsmet wer den 6 perceelen. De politiebrancard werd in het verslag jaar 11 maal ontsmet, terwijl verder nog 4 particuliere automobielen die gebezigd wer dén voor het vervoer van lijders aan be smettelijke ziekten werden ontsmet. Door stoom in den Rijksontsmeltingsoven die tij delijk in bruikleen werd verkregen werden 376 partijen lijf- en bedgoederen ontsmet. De cholerabarak werd dit jaar niet gebruikt. Aan het terrein der Reiniging werden be zorgd 226 doode ratten, waarvoor aan pre mie werd betaald f. 11.30. De kosten van den Reinigings-, Ontsmet tingsdienst van de Vuilverbranding bedroe gen in 1927 f. 228.716.27 (vorig jaar f. 227.9S8.63V2) of f. 3.27 per hoofd der be volking (evenveel als in de beide voor gaande jaren). De Balans sluit met een cijfer van f. 342.647.21, de winst- en verliesrekening met een verlies van f. 180.493,05. HARMONIE VEREENIGING „T. EN D." Begunstigd door fraai zomerweer heeft deze vereeniging gisteravond haar joyeuse entrée gemaakt, na de in ontvangstneming der prijzen van het laatst gehouden ..Natio naal Concours" te Boskoop. Met slaande trom, vliegende vaandels en Iwee schitte rende schelleboomen, werd onder het spe len van opgewekte marschen naar het sta tion gemarcheerd, om de deputatie, welke de kostbare prijzen uit Boskoop was gaan halen, af te halen, om vervolgens weder naar het feestlokaal terug te keeren, waarin ,,de Graanbeurs" door de goede zor gen van den heer Backer in feestkleed, was gestoken. Heel wat menschen waren er op de been, om deze kranige vereeniging te begroeten. In de Graanbeurs had alleen een intieme bijeenkomst plaats, waar begrijpelijkerwijze een feeststemming heerschte. Aanwezig waren hier de firmanten der Fa. Tieleman cn Dros, nl. de heeren A. Dros Cz.. H. II. Tieleman en namens de zeepfabriek de heer A. Tieleman. Toen na het spelen van eenige opgewekte marschen allen waren gezeten, nam de voorzitter van T. en D. de heer D. Cornet het woord en bedankte in welgekozen woor den in het bijzonder den heer Noordanus als dirigent voor al datgeene wat hij voor T. en D. had gedaan, waardoor de vereeni ging zoo roemrijk uit het strijdperk was ge treden. Voorts de directie van T en D. voor den groolen finantieelen en moreelen steun van haar ondervonden en den heer A. W. Nelck als instructeur voor den marschwed- strijd. Fanfares klonken toen de voorzitter de directie verzocht om de prijzen aan het vaandel te hangen. De oudste der firmanten de heer A. Dros Cz. voldeed hieraan gaarne en beant woordde met een hartelijke speech den voorzitter, hem en den dirigent en Ver eeniging feliciteerend met het behaalde succes, tevens de verzekering gevende dat de vereeniging ten allen tijde, wanneer zij zich zoo kranig weerde, op den steun der fa. T en D kan rekenen. Tevens werd den heer Noordanus als blijk van hoogachting voor het gedane werk van heden, doch ook vooral nog van de prestatie tijdens het 50-jarig bestaan, w.o. de ..Molen Marsch" werd gecomponeerd en het korps zooveel had gepresteerd een enveloppe met inhoud aangeboden Men bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen tot hel middernacht was. ..Bravo'- T en P op dezen weg voort gaan dan zal zeker onder deze eminente leiding en bezield met hel ernstig willen nog menige lauwertak voor u zijn weg gelegd. GIDS VOOR EERSTE JAARS STUDENTEN. Door den Bond van Leidsche Studenten is ook dit jaar weder een handig boekje uitge geven, bevattende inlichtingen voor eerste jaars studenten aan de Leidsche Universi teit. Het boekje is met 16 pagina's uitge breid sinds de vorige uitgave en bevat thans/ behalve de oude rubrieken, ook Studie- inlichtingen Niet minder dan 15 leden van de Studie-inlichtingencommissie van den bond werkten mede aan deze nuttige ru briek. Een verbetering mag ook genoemd worden, het opnemen van alle colleges, al leen voor het eerste jaar, in meer overzieh telijke tabellen. Het is jammer, dat ook dit jaar het overigens keurige en stellig zeer nuttige boekske weer heel veel pagina's met advertenties bevat, die het geheel niet be paald verfraaien. De weleerw. heer H. E. Brouwer alhier is benoemd tot pastoor van de Parochie van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand te Amsterdam. Leiden is dezer dagen een industrie rijker geworden. Aan de Gerrit Doustraat No. 14 hebben de heeren Lamp en Deutz. twee bekwame vakmenschen met jaren lange en veelzijdige routine op ehemigrafisch gebied 'n clicheé-fabriek „Illlustra" gesticht, die thans in bedrijf is. Wij hebben er giste ren een kijkje genomen en de bezichtiging van het op bescheiden schaal begonnen be drijf. heeft ons de overtuiging geschonken, dat deze fabriek schitterend is geoutilleerd, met de modernste Duitsche machines, die haar in staat zullen stellen prima werk in korten tijd te leveren. Natuurlijk worden hier zoowel lijnclichés als autotopiën, boek druk en rotatieclichés vervaardigd..Ook 'n fotografische afdeeling wordt binnenkort aan het bedrijf verbonden en verder levert men ontwerpen voor clichés, zoodat gezegd mag worden, dat alles wat tot het moeilijke werk behoort .door ..Illuslra" wordt uitgevoerd. Stellig zullen de vele drukkerijen in onze slad de vestiging van deze fabriek, de eer ste cliché-fabriek in Leiden, met vreugde begroeten. Men verzoekt ons te melden dat niet de heer J. A., doch Piet van Vliet de moedige redder van het in den Maresingel getaakte adhtjarig knaapje is Wij vestigen hiermede de aandacht op de door het Muziekgezelschap „Orpheus" te geven 3 abonnementsconcerten waarvan de eerste Donderdag a.s. plaats zal hebben in „Zomerzorg Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce hedenavond in dit blad. De tienjarige J. de W. is gisteren nabij de Schrijversbrue in den Oude Rijn geraakt Met behulp van een dreg heeft de brug wachter Van Lieshout het jongentje nog juist bijtijds op het droge weten te brengen, waarna hij het kind dal het bewustzijn Teeds verloren had door toepassing van kunstmatige ademhaling spoedig weer bij bracht. Ook dr. Gerritzen van den E. H. D. verleende hulp. Nader is gebleken dat bij het klop partijtje Zaterdagavond op de Haven. D. K. die een ruit indrukte niet onder den invloed van sterken drank heeft verkeerd. Hij i« dan ook door de politie medegenomen niet als arrestant doch als getuige. VERKOOP VAN HUISMIDDELTJES. Een verzoek van den Drogistenbond. in de j.l. gehouden vergadering van den Algem. Nederl. Drogistenbond is besloten aan den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid te verzoeken de samenstelling te herzien van de commissie van deskundigen die den Minister zal hebben voor te lichten welke artikelen door anderen dan apothe kers verkocht mogen worden boven een na der te noemen hoeveelheid. Tot nog toe bestond die commissie bjjna uitsluitend ui\ apothekers (of gewezen apothekers) en was het dus te verklaren, dat aan drogisten verboden was kinawijn te verkoopen bene den een liter; evenzoo was het verboden saimiak-drop, ammoniak, glycerine, wonder olie. aspirin en nog een driehonderdtal ar tikelen meer bij kleine hoeveelheden te ver koopen. Waar de thans vtgeerende commissie Ijjst C aldus samengesteld heeft, zoodat een mo nopolie voor den apotheker wordt gescha pen bij den verkoop van huismiddeltjes, heef het hoofdbestuur van den Algemee nen Xederlandschen Drogistenbond g-„- meend den Minister te moeten verzoeken de samenstelling dier commissie te herzien en di« commissie te doen bestaan uit vertegen woordigers van de verschillende belangheb bende groepen (in gelijke verhouding), bij fa bricatie en verkoop van pharmaceutische artikelen. Tevens verzocht het hoofdbestuur dat maatregelen genomen zouden worden tot instelling van een staatsdiploma voor dro gisten eventueel een gecommitteerde toe te voegen aan de thans bestaande examen-com missie van den Alg. Ned. Drogistenbond. BINNENLAND. In een adres aan den minister wordt stenn gevraagd voor het veenbedrijf. (Bin nenland), le Blad). De verkoop van hnismiddeltjes; tegen een apothekers-monopolie (Binnenland, le Blad). Dankbetuiging van graai de Baillet La- tour aan H. M. de Koningin. (Sport, 3e BI) BUITENLAND. Geen Volkenbondsonderzoek aan do Poolsch-Lithansche grens. (Buitenl. le BI.) Matsjek benoemd tot opvolger van Radisj als voorzitter der Eamerfracti. (Buiten land, le Blad). Feest en congres der Poolsche Legionai- ren te Wilna. (Buitenland, le Blad). De Znid-Slavische Skoepsjtina ratificeert de Nettnno-verdrag en. (Tel. le Blad). NEDERLANDSCHE VEREENIGING TOT AFSCHAFFING VAN ALCOHOL HOUDENDE DRANKEN. Be jaarvergadering te Groningen. De' Nederlandsche Vereeniging tot afschaf fing van alcohol houdende dranken hield gisteren haar 99ste algemeene vergadering in de Harmonie te Groningen, onder voor zitterschap van den heer P. van der Meulen te Zeist. Jn hot jaarverslag van den algemeenen secretarid. den heer H. Ploeg Jr., te Utrecht, wordt medegedeeld, dat het aantal afdeelin- gen in 1927 van 364 steeg tot 367. terwijl het aantal leden met 250 verminderde. Niettemin is er reden tot tevredenheid, daar duidelijk aan den dag treedt, dat de geheelonthou- dingsgedachte in on9 volk doordringt en steeds grootere groepen de geheelonthouding als een levensgewoonte aanvaarden. De in uitzicht gestelde herziening der Drankwet mag over het geheel als een stap in de goede richting worden beschouwd, al beant woordt het niet aan hetgeen door de com missie „Ideale Drankwet" uil de N. C. A. indertijd was g>ev.raagd. De actie voor plaat selijke keuze is in een bijzonder en een be langrijk stadium getreden door de indiening van het wetsontwerp-Slotemaker de Bruijne, waarvan de P. K. een gewichtig onderdeel uitmaakt. Het jaarverslag en de leiding van het hoofdbestuur werden gelijktijdig aan be spreking onderworpen. Er werden zeer vele opmerkingen gemaakt en bezwaren geuit Zoo werd o.a. geklaagd, dat voor Indië niets werd gedaan, waarop de voorzitter mede deelde. dat dit lag aan moeilijkheden met het organiseeren. Aangedrongen werd op de stichting van drankvrije bevrachtingskan toren. Geklaagd werd, dat het hoofdbestuur te weinig aandacht schenkt aan de wen- schen en wenken der afdeelingen. Geant- woord werd, dat voor d«e drankbestrijding onder de schippers zeer veel wordt gedaan, ook door middel der vakpers. De stichting van drankvrije lokalen levert groote moei lijkheden. Met de wenschen der afdeelingen wordt wel degelijk rekening gehouden voor zooveel dat het hoofdbestuur mogelijk is. Het hoofdbestuur werd verweten, dat het niet voldoende had gedaan in zake de kwestie van den Jeugdbond voor onthouding te Lem mer. Het hoofdbestuur antwoordde, dat het inn heeft wat het kon Hel was voor het hoofdbesuur moeilijk om de partijen te be vredigen. Toch gelooft het, dat de kwestie wordt o^elost. Bij de bespreking van de leiding der redactie' van De Blauwe Vaan werd ge klaagd over het aanzien van het blad. Het ziet er volgens een der klagers uit als een kerkbriefje van 1700. Slecht papier en inkt, die geen inkt kan heelen. Over de artikelen was een algemeene roep van tevredenheid. Een enkele klacht werd gehoord over de schending der neutraliteit door een artikel over Rusland, waartegenover werd opge merkt. dat nog niemand ooit een goede definitie heeft gegeven van het woord „neu traal" en tevens dat in een later art. Sow-» jet-Rusland recht is wedervaren. De1 opmer kingen over het uiterlijk der courant achtte het hoofdbestuur wel wat overdreven Er wond gestreefd naar verbetering. Er zal ver der getracht worden het aanzien wat leven diger te maken. De vergadering ging accoord met de ad viezen van het hoofdbestuur in zake de voorstellen van de afdeeling Ammersrtol en afdeelin? Krommenie betreffende druk pp inhoud van het orgaan Het hoofdbestuur :'al den inhoud in neutrale banen blijven lpiden. Tot leden van den verenigingsraad wer den gebo0©n de heeren M. D. Bakker. Am-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1