69ste JAARGANG ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1928 No. 20985 STADSNIEUWS. "LET OP OLYMPISCHE SPELEN. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueels opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 25G0 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden S 2.35. per week 0.18 Builen Leiden, waar agenten gevestigd zijn. per week 0 18 Franco per post 2.35 -I- portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. EEN RAPPORT VAN PROF. FLU OVER ZIJN REIS NAAR SURINAME. Als uitgave van de Vereeniging Instituut voor Tropische Geneeskunde Rotterdam- Leiden, is bij de firma Kemink en Zoon te Utrecht, verschenen het verslag van de Btudiéreis naar Suriname (NederL Guyana), van Sept. 1927—Dec. 1927, gemaakt door prof, P. C. Flu, hoogleeraao- ip. de Tropi sche Hygiëne en Parasitologie en directeur yan genoemd instituut, alhier. De geleerde schrijver erkent, dat de tijd te kort was voor een diepgaande studie, doch de bedoeling was dit ook niet. Dit was meer het contact met werkers in de tropen te zoeken en te bewaren met benutr- ten van de gelegenheid, waardevol mate riaal voor het door de docenten der ver- feeniging te geven onderwijs te verzamelen. Schrijver was niettemin in de gelegen heid enkele steekproeven te nemen en. veel te zien, door zijn echtgenoot© geassisteerd ten met niet genoeg te waardeeren mede werking van autoriteiten en medici. Dat de schrijver trots den korten tijd van zijn bezoek veel en scherp heeft ge zien, bewijst dit verslag overrduidelijk, waarin de critiek niet gespaard wordt en herhaaldelijk gewezen op de schriele be jegening van ome West in vergelijking tot de Oost. Begonnen wordt met een algemeenen in druk van de stad Paramaribo, waarbij spe- ciaal aandacht wordt geschonken aan de straten, de rioleering en afvoetr van huis houd- en afvalwater, zinkputten, watervoor ziening, den afvoer van faecaliën, de ty phus abdominalis en de dysenterie, daar mede in verband staande. Veel is er nog primitief, dat hard om verbetering roept. Dan wordt aandacht gegeven aan de ma laria in en om de stad, de filaria-wonn- ziekte en het lepraprobleem, waarop volgt een hoofdstuk, gewijd aan de emigratie van Europeanen naar Suriname, waartegen schrijver vele bezwaren ontwikkelt, deels van medischen, deels van sociaal-economi sch en aard. Allereerst zal z.i. veel meer steun van regeeringswege noodig zijn en een volkomen voorbereiden der emigranten voor bet uitoefenen van tropiscben land- bouw. Schrijver komt dan tot de hygiënische en medische verhoudingen in de districten en op de voor de immigranten getroffen, hygiënische maatregelen en geeft weinig geruststellende uitlatingen over het voor komen van tal van ziekten, zoodat hij con cludeert, dat centralisatie van medische koelieverzorging noodzakelijk is, waarbij de regeering lichte en als het moet sterke drang en dwang moet oefenen, De organisatie van den medischen dienst in Suriname is daarom voor alles zaak en schrijver zet dit nader uiteen, tevens aan gevend in welke richting deze reorgani satie zal moeten worden gezocht. Het is een rapport, dat ten zeerste aan beveling verdient te worden gelezen door allen, die het wel meenem met onze West en wij twijfelen niet, of bij dezen zal het goed verzorgde en met vele photo's ver luchtte werk van 1S7 pagina's ook alle in teresse vinden, die het verdient. AUTOBUSDIENST IN HET STADSVERKEER Nog geen besluit genomen. Het duurt nu reeds geruimen tijd dat wij een autobusdienst in het stadsverkeer, die het Station met het Kooipark en met Tuin- stadwijk verbindt ontberen.. Zeer vele stad- genooten ondervinden tengevolge van de opheffing van den ouden dienst veel onge rief en zij zouden het stellig hebben toege juicht, indien er wat meer spoed was be tracht bij het verleenen van een nieuwe vergunning. Het schijnt evenwel dat het onderzoek naar de condities waarop de nieuwe vergunning moet worden verleend en betreffende de keuze van den nieuwen exploitant veel tijd heeft gevorderd, en dat dit onderzoek den betrokken autoritei ten veel hoofdbrekens heeft gekost. Naar wij intusschen van gewoonlijk goed inge lichte zijde vernemen, kan thans echter spoedig de beslissing van B. en W. in deze zaak worden tegemoet gezien. Van verschillende zijden ontvingen wij vragen hoe het met deze aangelegenheid staat. De vragers kunen wij niet anders dan bet bovenstaande antwoorden. En overigens kunnen wij medodeelen dat het lid de heer Groeneveld van den Gemeenteraad zich he den met het volgende verzoek tot den Raad heeft gewend: „Ondergeteekende verzoekt den Raad, hem in de gelegenheid te stellen om aan Burgemeester en Wethouders inlichtingen te vragen omtrent het nog steeds ontbreken van een autobusdienst, ter vervanging van den opgeheven dienst ..Het Stadsverkeer" Naar alle waarschijnlijkheid zal men dus van HET Ieder half uur, alle dagen Komt er uit den Haag gesneld Onze .Blauwe", met 'n wagen Of twee, drie soms, welgeteld. Als de Zoeterwoudsche Singel Zi] in kalme vaart passeert Met gefluit of met geklingel. Is er geen gevaar dat deert. ZlET- Wie des d&ègs er langs wil komen Want die ziet, als hij daar gaat 't Bord, dat hoog hangt in de boomen, Waar: ..Pas op de tram" op staat. 's Avonds echter als het donkert Is dat bord gansch niet verlicht: De lantaren die er flonkert Werpt daaropgeen straal van licht. Slechts het bord wat lager hangen. En wat licht tentoongespreid, 's Is het eenige verlangen Tot een ieder's veiligheid 1 uit de mededeelingen van den Burgemeester in de vergadering van den Raad van Maan dag meer nieuws omtrent deze zaak ver nemen. MUSIS SACRUM. Door het bestuur der Vereeniging „Musis Sacrum" is een adres gericht aan den ge meenteraad, waarin het mededeelt, dat zij met verwondering heeft kennis genomen van het voorstel van B. en W. om het ge bruik, dat de Vereeniging van een terrein aan het Plantsoen alhier heeft, tegen I October 1929 te doen eindigen. In het adres wordt opgemerkt, dat de voorstelling, welke in de toelichting van B. en W. wordt gegeven, alsof de Vereen, den grond thans nog slechts louter bti gedoogen bezit, minder juist is, maar dat de Vereeniging in werkelijkheid een zoodanig (burgerlijk) recht op dien grond heeft, dat de gemeente niet bevoegd is om ieder oogen- blik aan dit bezit een einde te maken, doch dat dit, nu B. en W. een voorstel tot der gelijke beëindiging niet doen, thans kon blijven rusten. Het bestuur heeft zich bereid verklaard tot onderhandelingen en overleg met B. en W. omtrent een regeling, waardoor, zonder dat tijdens dit overleg aan bestaande rechten te kort wordt gedaan, een deel van den thans aan de Vereeniging „Musis Sacrum" in gebruik afgestanen grond, bij haar ge durende een nader te bepalen tijdvak en op nader vast te stellen voorwaarden, in ge bruik zal kunnen blgven en dat zij op dat deel dan een nieuw sociëteitsgebouw zou willen stichten. Het bestuur meent, dat op de door hen voorgestelde wijze geheel aan de strekking van de door het lid van den raad, den lieer Eikerbout, voorgestelde motie kan worden voldaan. Waar B. en W. echter tot dat overleg niet bereid zyn geweest, omdat zij meenen, dat, zooals in de toelichting van hun voorstel aan den raad staat, wanneer men den totestand inderdaad afdoende ver beteren wil en voor verderen planlsoenaanleg ter plaatse een werkelijk goed geheel ver krijgen, over het geheel moet worden be schikt Volgens de meening van requestrant is dit niet juist, daar een voor een nader te bepalen tijdvak en op nader te bepalen voorwaarden, verder gebruik bij haar van een terrein heel goed zóó te regelen is, dat de toestand aldaar afdoende verbeterd en een goed geheel voor verderen plantsoen- aanleg ter plaatse verkregen kan worden, met name als harerzijds de thans in het ge bruik begrepen voortuin wordt prijsgegeven. Requestrant merkt op, dat zoodoende de gemeente tegenover haar zal handeleD, zoo als zij enkele jaren geleden gehandeld heeft tegenover „Amicitia", wat de buitensociëteit van deze vereeniging betreft, welke evenzeer een deel van het toen bjj haar in gebruik zijnde, de gemeente toebehoorend terrein, prijsgevend, voor vele jaren het gebruik van het overig deel heeft kunnen behouden, wanneer zij hierop een nieuw gebouw zou stichten, wat thans is geschied. Een geljjke behandeling ten opzichte van „Musis Sacrum" komt requestrant billijk voor. Reden waarom het bestuur zich namens de vereeniging tot den raad wendt, met het eerbiedig verzoek, dat deze het door EL en W. gedane voorstel niet aanneemt en aan B. en W. opdraagt met requestrant om trent een verder gebruik bti haar van een deel van het terrein in overleg te treden, althans zoodanig besluit neme, waardoor de gelegenheid voor overleg omtrent de plaat sing van een nieuw sociëteitsgebouw op een deel van het terrein worde verKregen. Het adres is geteekend door den t-oorz. en den secretaris der vereeniging, de heeiren A. P. J. Aarse en A. Parmentier. Door het raadslid, den heer K. Sijtsma, is een voorstel bij den raad ingediend, om het voorstel van B. en W., inzake beëindiging van de ingebruikgeving van grond aan de Vereeniging „Musis Sacrum", van de agenda voor de vergadering van den gemeenteraad van Maandag a.s. af te voeren en B. en W. uit te noodigen in nader overleg te treden met het bestuur dezer vereeniging omtrent het verder gebruik van een deel van het terrein. TUINCONCERT VAN DE N.Z.H.T.M. IN „ZOMERLUST." Het is een merkwaardig en niet goed verklaarbaar verschijnsel dat de belang stelling voor tuinconcerten over het alge meen dit jaar veel minder is dan in andere jaren. Niet alleen op het concert dat de mu- ziekvereeniging van de N.Z.H.T.M. gisteren in Zomerlust gaf was slechts 'n bedroevend handjevol menschen aanwezig, maar ook op concerten van andere plaatselijke mu- ziekvereenigingen waren dit jaar telkens slechts weinig toehoorders. Zelfs het zich bij uitstek voor een tuinconcert leenende weer van gisteren, vermocht geen menschen te bewegen, te komen luisteren naar de keu rige uitvoering van een fraai programma dat door het wel niet sterke, doch met toe wijding musiceerende korps onder leiding van den heer R. van 'tHoff ten gehoore werd gebracht Het is jammer dat het or kest nu het weer vier menschen kwijt is, nog slechs 27 man sterk is. waardoor de uitvoering van menig nummer dat feitelijk een vollediger bezetting van liet orkest Dagprogramma. VOOR ZONDAG 12 AUGUSTUS. Ruitersport: springconcours 2 uur nam. 5 uut nam te Amsterdam. 5 uur nam. Sluitingsceremonie. eischt, niet altijd volkomen tot haar recht komt Maar alles ondanks is het toch voor al jammer dat het spelen voor de muzikan ten niet werd aangemoedigd door een betere opkomst van toehoorders, die zich stellig hun komst niet hadden betreurd. RING LEIDEN EN OMSTREKEN VAN CHR. ZANGVEREENIGINGEN. Door den Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangvereenigingen is wederom besloten een Zangconcours te houden, en dit nu te doen plaats hebben te Sassenheim in 1929 (Hemelvaartsdag). Door het gemeentebestaar aldaar is het Volkspark „Rusthof!" hier voor welwillend beschikbaar gesteld. Tot het uitvoerend comité ztin de vol gende heeren benoemd: C. B. v. d. Zeeuw, lste voorzitter; G. Goedhart, 2de voorzitter; J. Waasdorp, lste secretaris; G. Zitman, 2de secretaris; G. J. Corts en J. van Goe verden, commissarissen. Het bestuur der Chr. Zangvereeniging „De Lofstem", te Sassenheim, als ontvan gende Vereeniging, heeft zich bereid ver klaard de regelingscommissie te vormen. Men heeft besloten een superieure af- deeling toe te voegen aan de vroegere af- öeeliDgen. DE BIOSCOPEN. Watt en Half-Watt vormen deze week de groote attractie van het Trianon-theater en het spreekt vanzelf dat velen er een zomer avond voor zullen opofferen om deze Deen- sche komieken nog eens weer aan het werk te zien. Laten wij zeggen dat die interesse niet onbeloond zal blijven! Want het spel van het bekende duo is als altijd voortreffe lijk en ook, als gewoonlijk, van zeer bijzon deren aard. Als kermisklanten zien wij hen in een werptent ten prooi aan de feest vreugde van het publiek en wij zien hun verontwaardiging stijgen wanneer men zich steeds meer vermaakt ten hunnen kosle. De goedmoedige, bijna steeds welgeluimde Half-Watt kan zijn woede ten laatste niet meer bedwingen en met een lat wreekt hij de aangedane beleediging op het hoofd van een der toeschouwers. Maar daarmede is het leed niet geleden, want de „met den knuppel afgetuigde" zint op wraak en ver volgt het tweetal dwars door de stad. waar bij zich de gekste, de dolste situaties voor doen. Tenslolte raken zij den achtervolger kwijt maar vervallen inmiddels van het eene avontuur in het andere. Eerst maken zij film-reclame, komen dan in een kazerne terecht waar zij voor twee veTmiste huzaren worden aangezien en fungeeren ten laatste als huisknecht en kamenier bij een dan seres, in welke functies zij tevens de lei dende rollen vervullen :n een liefdes geschiedenis. Het is geen verhaal met, wat men noemt, in hooge male overdreven nonsens, veel eer zit er een logische gedachtengang in, waardoor de kijkers deze avonturen der kermisklanten des te meer weten te waar deeren. Er is veel, er is lang en er is harte lijk gelachen gisteravond. Een remedip tegen pessimisme! Een uitstekend verzorgd bijprogamma met ernstige en komische nummers vullen ver der den aangenamen avond! De directie van het Casino-theater is deze week bijzonder gelukkig geweest in de keuze van haar programma. Allereerst krijgen wij het journaal o.a. eenige kijkjes op de zeil wedstrijden tijdens de Kaagweek. Werkelijk keurige opnamen. Na een klucht in twee acten „Familie-Juweelen" draait als eerste hoofdfilm nog voor de pauze „Een gevoelige les" met in de hoofdrol Cycloon Bob. Dit is weer eens een echte Wild-Westfilm waar van vooral de jongeren volop zullen genie ten. Zooals altijd: „degene die de beste vuisten heeft, wint het." Na de pauze krijgen we als 2e hoofd film „Verbroken Liefdesdraden". Irene, een jonge vrouw, wordt beschuldigd haar man vergiftigd te hebben. Ze is echter onschul dig, want haar veel oudere, jaloersche echt genoot, na een leven van uitspattingen lij dend aan verlamming, verwisselt, als hij stervende is, de medicijn, zoodat zijn vrouw hem onwetend twee zware slaap poeders toedient inplaals 2 aspirine- tabletjes. Ten einde raad, als alle verden king natuurlijk op haar valt. wendt zij zich om hulp tot haar buurman, een jong advo caat, Stephan Monfort. die haar uit den nood helpt. Ofschoon verloofd met Norma Mc. Guy, een snoezig jong meisje, beseft Stephen, als hij eenige keeren Irene ont moet heeft eigenlijk pas goed wat liefde is en kan hij Irene niet meer vergelen Ook zij krijgt hem lief Beiden strijden echter eer lijk tegen de liefde, daar zij Norma geen verdriet willen aandoen. Doch hel lof heeft het anders beschikt. Door een hevige bosch- BINNENLAND. Te Noordwijk is overleden de heer C. Alkemade Sr. oud-wethouder dezer gemeente (Uit de Omstreken, 2e Blad). Te Gouda dreigt een staking in de aarde- werkiiLdustrie. (Binnenland, 2ei Blad). Een nahetrachtiging over de roeiwed- strijden. (Sport, de Blad). Mej. Braun verbetert het wereldrecord 100 Meter rugslag voor dames. (Sport, de Blad'). Nederland heeit nog de leiding in het ruitertournooi. (Sport, de Blad). Onze turners op de achtste plaats in het landenklassement (Sport, de Blad). (Men zie vervolg Olymp. Spelen, le BI.) BUITENLAND. Nobile keert terug naar het Poolgebied om naar de Alexandri-gioep te zoeken. (Bui tenland, le Blad). Mandsjoerije en Nanking schijnen het spoedig eens te zullen worden. (Buitenland, le Bladi). brand en een wilde overstrooming komen beide vrouwen in groot gevaar er het leven er bij te verliezen. Stephan slaagt er in bei den te redden, doch Norma is zwaar ge wond en wetend dat Stephan's liefde toch niet voor haar was, vereenigt zij zelve ster vend, de twee geliefden. Een goede film, waarbij ook vooral de natuur-opnamen wel de moeite waaid zijn. Hel zoo zeldzame zomerweer ten spijt, heeft de directie van het Lnxor-theater zich toch in een druk bezoek mogen verheugen. Het programma verdient dit dan ook ten volle. „De held uit Frankrijk", de geschie denis van een Amerikaansch soldaat, die in den grooten oorlog per ongeluk een troepje Duitschers gevangen neemt en daarvoor gedecoreerd wordt, vormt met een kobische een-acter en een niet minder grappige tee kenfilm het programma voor de pauze. Het „First National" product „Losse hu welijksbanden" laat ons Constance Tal- madge weer van haar beste zijde zien. Ze vervult hier de rol van Madeleine Lee, het rijke meisje dat met markies de Cerisey wil trouwen, welke laatste echter nogal gechar meerd is van een danseresje. Om hem ja- loersch te maken gaan Madeleine en Pierre Lu^-son, een knappe maar helaas ongefor tuneerde jongeman, een huwelijk aan. Het mes snijdt hier aan twee kanten, want ook Pierre wil Loulou, het danseresje, jaloersch maken. Het plan lukt. Reginald de Cheri- sey dringt bij Madeleine op scheiding aan en ook in Loulou die gehoord heeft van Pierre's plotselinge rijkdom is het lief desvuur weer aangewakkerd! Het doel is dus bereikt. Ja. maar in het gezicht er van keeren ze er zich weer vrijwillig van af. Op het punt van scheiden zien ze toch in, dat het spelletje, dat ze voor het oog dsr wereld speelden, geen spel meer is het is werkelijkheid gewordenI Het huwelijk uit berekening is een huwelijk uit liefde gewor den. Zoo brengen Constance en de sympa thieke Pierre het tot een „happy end." Rest ons nog te vermelden dat het gezel schap van Beem met een zeer grappige klucht „Liefde heelt alles" (hier juist de ge schiedenis van een echtgenoot die van z'n jaloerschheid genezen moest worden) ons een vroolijk halfuurtje verschaft. Reserve-le luitenants K. J. Hondius, mr. A. van Kleffens, G. van Klaverem en jhr. L. G. Just de Ia Paisières, van het 6e regiment veldartillerie, worden van 20 tot en met 25 dezer in de legerplaats bij Oldebroek gedetacheerd tot het volgen van een schietcursus. De dienstplichtigen der lichting 1928 van het 4de Reg. Infanterie, die tussehen 19 en 23 Maart ztin opgekomen, vertrekken op 1 September met groot verloL Bij K. B. is het beroep van de directie der Nederl. Spoorwegen tegen de beslissing van Ged. Staten van Zuid-Holland, betreffende de autobusconcessie Leiden—Nieuw veen (op Vrijdag) ongegrond verklaard, op de over weging, dat de autobus naast den spoorweg in een verkeersbehoefte voorziet. Het programma voor het Volksconcert in „Musis", op Vrijdag 17 Aug., 8 uur, luidt: 1. „Scaldis", marscb, Morks. 2. Ouverture

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1