69,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Augustus 1928 Derde Blad No. 20984 DE SLUITINGSCEREMONIE EEN SPORT, DIE TE GOED, TE MOOI EN TE ALZIJDIG IS. ZWEMMEN. ZEILEN. HOE DEZE A.S. ZONDAG ZAL PLAATS HEBBEN. Na hert einde van het springconcours zal Zondag a.s. de uitreiking der prijzen voor elk land plaats hebben. De eerste' prjjzen zullen worden overhandigd door Z. K. H. Prins Hendrik, de tweede door den president van het C. L O., baron de Baillet Latour en de derde prijzen door den voorzitter van het Neder 1. Olympisch Comité, baron Scliim- melpenninck van der Oya De delegaties van elk land zullen zich in iportcostuum opstellen voor hun resp. prjjs- winners, voor de Koninklijke tribune. De sluiting zal van de eere-tribune af worden aangekondigd door den president van het Intern. Olympisch Comité en wel in de volgende bewoordingen: „In naam van het Internationaal Olym pisch Comité prociameeren wij, na onze diepgevoelde dankbaarheid te hebben betuigd aan Hare Majesteit de Koningin en aan het Nederlandsche volk, aan de autoriteiten van de stad Amsterdam en aan de organisatoren van de Spelen, de sluiting van de wedstrijden der Negende Olympiade en, volgens de tra ditie, sporen wjj de jeugd van alle landen aan zich over vier jaren te verzamelen in Los Angeles om er met ons de Spelen van de Tiende Olympiade te vieren. Moge deze verloopen in voorspoed en harmonie en moge op die wjjze de Olympi sche toorts haar loop door de jaren vervolgen voor het heil van een menschheid, die steeds meer toegewijd, moedig en sterk moge zijn. Dat dit zoo zij." Vervolgens trompetgeschal, salvo's van de artillerie, het neerlaten van de Olympi sche vlag en het spelen van de sluitings hymne. Terzelfder tgd zal de president van het LO.C. aan den burgemeester van Am sterdam de Olympische vlag overreiken, welke in 1920 door het Belgisch comité geschonken werd en welke hij uit handen van den vertegenwoordiger te Parijs ont vangen heeft Deze vlag zal bewaard worden in het Amsterdamsche stadhuis tot aan de volgende Olympiade. WAAROM BIJ HET TURNTOURNOOI DE TRIBUNES LEEG BLIJVEN. De enthousiaste official van het Ko ninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond staarde mistroostig naar het leege Olympi sche Staoion en zuchtte. Het is dan ook wel om mismoedig te wor den! Wij hebben nu wekenlang tienduizenden bezoekers rond de Olympische arena ge teld: bij het voetballen, bi] het hockey- tournooi, bij de openingsplechtigheid, bij de athletische wedstrijden, bij het wielrennen en zelfs bij de lacrosse- en korfbaldemnn- slraties We hebben wekenlang een fraai gevuld Stadion gezien, met nu en dan zelfs „een uitverkocht huis". En nu nu de lichamelijke opvoeding in den ruimsten zin gedemonstreerd wordt, nu we betoogingen en wedstrijden zien van gymnasten, waarvan er toch in Nederland 30.000 zegge dertigduizend heeten te zijn, nu is het Stadion zoo leeg, dat men er gevoegelijk het befaamde kanon kan af schieten, zonder veel vrees om onschuldige toeschouwers te treffen De enthousiaste official van het Ko ninklijk Nederlandsch Gymnastiek Verbond, tellende dertigduizend leden, keek dus te recht mismoedig Ik stapte op hem af en zei, medelevend: „Een leeg Stadion, hè?" De gymnastiek-official keek nog melan- cholieker dan tevoren, zuchtte luidruchtig, en zweeg. Ik begreep dat achfer dit zwijgen een overvol hart leed en zij opnieuw mee levend: „Hoe komt het toch, dat het Stadion zoo leeg is?" Toen ontwaakte de enthousiaste official van het Koninklijk Nederlandsch Gym nastiek Verbond uit zijn zwijgende, zuchten de apathie en brieschend voer hij los: „Hoe het komt dat het Stadion zoo leeg is? Omdat onze 9port te goed, te mooi, te alzijdig is!" Verwilderd keek hij langs de leege tribu nes en stapte toen, in fieren gymnastentred, weg in de richting van een buffet. Ln de verte hoorde ik hem nog bulderen: „Een pot bier, maar koud, en groot, en gauwl" Maar nu in ernst lezer: het Stadion is zielig leeg. Zoo leeg. dat wij het voor de zaak der gymnastiek betreuren. Wat is daarvan de oorzaak? Wij gelooven, dat er meer dan één oor zaak is. In de eerste plaate is er te weinig belang stelling van het groote publiek voor de gym nastiek, die te weinig emotie, te weinig sen satie biedt voor de massa. Men mist bij een turnbetooging en ook bij turnwedstrijden, de vinnige, zichtbare strijd: mist er de tegen elkaar hardloopende athle- ten, men mist er de bekoring van de voet balgoal. men mist er de razende spurts de naast elkaar rondcirkelende wielrenners; men mist er het element van strijd, dat aan vrijwel alle andere sporien zulk een mach tige bekoring geeft. Wij willen hier natuurlijk geenszins mee zeggen dat daarom de gymnastiek onder doet in waarde bij de andere, meer attrac tieve sporten. Maar wel meenen wij duide lijk gemaakt te hebben, waarom het groot publiek wel naar voetballen, athletiek, wielrennen, zwemmen enz. gaat kijken en.niet naar de gymnastiek. Daarmee zijn de leege Stadiontribunes echter niet ten volle verklaard. Er moeten meer redenen zijn. We vragen ons dan allereerst af, waarom de gymnasten buiten de hoofdstad zoo wei nig belangstelling voor hun sport ter Olym piade toonen. Door vrijwel alle andere beoefenaren wa ren reeds maande tevoren honderden en nog eens honderden abonnementen genomen; men regelde er zijn vacanties naar; men legde er zakgeld voor terzijde; men genoot tevoren reeds van de mooie sportdagen, die men in Mei, Juli of Augustus dacht te be leven. Dit verschijnsel constateerden wij niet alleen in voetbalkringen, waar men nu een maal belangstellenden in tienduizenden telt. Wij zagen het evenzeer bij de hockeyers als bij de athletiekbeoefenaren, bij de roeiers als bij de zwemmers. Waarom echter, zoo vragen wij ons at, bestaat deze belangstelling niet, ook per centsgewijs niet in een organisatie die 30.000 leden telt? Als dan al bij het publiek (dat de gymnastiek niet kent en niet waar deert) geen interesse van het turntournooi bestaat, waarom ontbreekt die belangstel ling dan ook bij de gymnasten zélf, die toch als regel nooit weer een zoo sublieme ver zameling turners uit vele deelen der wereld bijeen zullen zien? Dit alles geldt speciaal de belangstelling der turners buiten de hoofdstad. Hoe is het in Amsterdam zelf? In een woord samengevat: minimaal. Nu is hiervoor althans een oorzaak. De verhouding namelijk tusschen de lei ding van hel K. N. G. V., het nationale lichaam, en de meerderheid der Amsterdam sche turners is reeds geruimen tijd. als ge volg van de onaangename .oppositie der Amsterdammers, uitermate pijnlijk. Men staat al eenige jaren scherp tegen over elkaar en is. ook tijdens den duur der Olympischp Spelen scherp tegenover elkaar blijven staan, in trieste tegenstelling met andere sporten, waar men tevoren alle ge schillen heeft bijgelegd om althans ter Olympiade krachtig aaneengesloten te voor schijn te komen. Dat deze Olympische vrede juist in het gymnastenkamp niet aanwezig bleek, is dubbel pijnlijk, want juist in het K. N. G. V. schermt men steeds met op zich zelf zeer schoone „leuzen over broederschap" en over het kleed van den turner dat allen ver eent.... Ook de nu zoo onvriendschappe lijk optredende Amsterdammers deden datl Helaas, de practijk ie in pijnlijke tegen stelling met al deze schoone woorden. En het sticht de leiding der Amsterdamsche oppositie niet dat zij het zoover heeft laten komen. Intu9schen is de geringe belangstel ling er door te verklaren. Er is een troost dat de internationale gymnastiekleiders ondanks alles enthou siast zijn over.de belangstelling inzake dit Olympisch gymnastiek tournooi. Toen wij dit hoorden hebben wij onze oogen uitgewreven en nog een9 opnieuw naar de pijnlijk-leege tribunes gekeken. Hoe nu? Enthousiast over deze belangstelling? De oplossing der puzzle is hoogst een voudig! De belangstelling der vorige Olympiaden, speciaal in 1924 te Parijs, was namelijk nog geringer. Toen was er soms, populair gezegd, geen kipl Mej. Baron tweede op de 200 M. schoolslag. Onze dames-estafetteploeg gediskwalificeerd. Het torenspringen, waaraan gisteren meer dere uren zijn besteed, heeft zich niet bij zonder in de belangstelling van het publiek mogen verheugen, wat geen verbazing be hoeft te verwekken, wanneer men weet dat er in totaal 160 sprongen moesten worden beoordeeld. De uitslagen waren: lste serie: 1. Colbath (Amerika), 96.84 punten 2. Knight (Engeland), 83.08 punten; 3. Schumm (Duitschland), 81.44 punten. 2de serie: 1. Simaika (Egypte), 102.38 punten 2. Galitzen (Amerika) 98.48 punten; 3. Rehborn (Duitschland), 83.46 punten. JVaar het Olympisch roeifestijn heeft plaats gevonden. De ringvaart bij Sloten. Mej. M. Baron behaalde voor Holland weer een tweeden prijs. 3de serie: 1. Desjardins (Amerika) 104.90 punten; 2. Riebschlager (Duitschland) 81.92 punten; 3. Philips (Canada) 78.42 punten. Hierna werd de finale 100 M. rugslag voor heeren verzwommen. De resultaten waren 1. Kojac (Amerika), 1 min. 81/6 sec.; 2. Laufer (Amerika), 1 min. 10 sec.; 3. Wyatt (Amerika). 1 min. 12 sec.; 4 Iriye (Japan); 6. Küppers (Duitschland); 6. Bresford (Enge land). Finale 200 M. schoolslag voor dames. Dit nummer heeft precies het resultaat opgeleverd, dat men na de series der demi finale heeft kunnen verwachten. De nieuwe wereldrecordhoudster Schrader werd eerste. Marie Baron bezorgde ons land opnieuw een succes door evenals mej. Braun in haar nummer den tweeden prijs te winnen en de Duitsche vertegenwoordigster Mühe werd nummer drie. Het zag er in het begin anders naar uit alsof men een verrassing zou krijgen, daar mej. Schrader slecht startte en terstond ach ter lag. Ook Marie Baron tikte na de eerste 50 Meter slechts als vierde aan. Toen kon de Deensche Jacobson, die aanvankelijk geleid had, het tempo niet volhouden en ook mej. Mühe zakte tegen het einde af Met een feilen spurt zwommen Schrader en Baron op de finish aan De Duitsche won met gering ver schil. Mej. Baron werd uitstekende tweede. De uitslag was: 1'. Mej. Schrader (Duitsch land), 3 min. 12 3/5 sec.; 2. mej. Baron (Ne derland), 3 min. 151/5 sec.; 3. mej. Mühe (Duitschland), 3 min. 17 3/5 sec.; 4. Jacob son (Denemarken); 5. Hazelius (Zweden); 6. Hoffman (Amerika). Frl. Hilde Schrader (Duitschland) won gisteren het Olympisch kampioenschap 200 Meter schoolslag voor dames. Dan volgt de Finale 400 M. vrije slag voor heeren. Het werd een buitengewone verrassing door de zege van den Argentijn Zorrilla, die al9 volkomen outsider startte. Zijn tijd van 6 min. 1 3/5 sec. is een nieuw Olympisch record, dat met 5 min. 4 1/5 sec. op naam stond van J Weismüller (Amerika). De eenige, dien Arne Borg scheen te duchten, was de Australiër Charlton. Maar toen Arne na 100 Meter, welke hij aflegde in 1 min. 2 sec. een grooten voorsprong op Charlton had veroverd, scheen de strijd beslist. De drie Amerikanen zwommen in de achter hoede, terwijl Zorrilla langzaam kwam op zetten. Na 350 Meter was Arne Borg nog ongeveer 1 Meter voor op Charlton, die op zijn beurt Zorrilla 1 Meter achter zich liet. Amerika's vertegenwoordigers waren toen reed9 uitgeschakeld. Terwijl de Zweed en de Australiër, naast elkaar spurtende, de laat ste baan ingingen, letten zij niet op den Ar gentijn. die heel aan de andere zijde van het bassin een phenomenalen eindspurt in zette. 30 Meter voor het einde lagen Charlton en Arne Borg gelijk. Zorrilla wa9 nog iets achter. In de laatste meters spurtte de Ar gentijn naar voren en boekte een even fraaie als verrassende overwinning. Charlton slaagde er in op 10 Meter voor het einde Arne Borg, die tevoren in de estafette teveel van zijn krachten had gevergd, te passeeren en de tweede plaats te veroveren. In dit num mer veroverde Amerika dus geen enkelen prijs. De uitslag was: 1. Zorilla (Argentinië, 5 min. 1 3/5 sec.; 2. Charlton (Australië), 5 min. 3 3/5 sec.; 3. Arne Borg (Zweden) 5 min. 4 3/5 sec.; 4. Crabbe (Amerika); 5. Clapp (Amerika); 6. Ruddy (Amerika). Schoonspringen voor dames. Tien deelneemsters bestrijden elkaar de Olympische eer in dit nummer, dat een drie voudige Amerikaansche overwinning ople vert. De jonge miss Meany wordt op onbe twistbare wijze eerste, gevolgd door haar landgenooten Poynton en Coleman. Daarna komen in de volgorde: 4 Meidtner (Duitsch land); 5 Borgs (Duitschland): 6 Söhnchen (Duitschland); 7. Klapwijk (Nederland); 8. Van Leeuwen (Nederland); 9. Bomett (Oos tenrijk); 10. Hesterman (Nederland); 11. Le- normand (Frankrijk). De uitslagen luiden: Meany 79 63 punten, Poynton 76.62 punten, Coleman 72 38 punten Van de Hollandschen kreeg mej Klapwijk 61 98 punten, van Leeu wen 59 86 punten en Hesterman 48.20 pnt. Finale 4 x 100 M. estafette voor dames. De uitslag luidt: 1. Arperika, 4 min. 47 3/5 sec. (nieuw Olympisch record); 2. En geland. 5 min. 2 4/5 sec.; 3 Zuid-Afrika, 5 min. 13 2/5 sec.; 4. Duitschland; 5. Frankrijk. Aanvankelijk hadden de Duitsche dames de leiding: langzaam echter liepen Neder land en Engeland in en toen de vierde zwem ster te water ging, lag Engeland, met 10 Meter voorsprong op Nederland, tweede ach ter Amerika. Mej. Braun wist den achter stand op Miss King wel te verkleinen, doch niet geheel in te halen, zoodat Engeland als tweede eindigde. De Hollandsche meisjes zouden du9 de derde plaats veroverd hebben al9 niet een van haar te vroeg gestart was. waardoor de jury Nederland disqualificeerde en Zuid- Afrika op de derde plaats bracht. Waterpolo. De polowedslrijd FrankrijkAmerika vormde het slot van dezen dag Door Padou neemt Frankrijk de leiding O'Connor maakt voor de Amerikanen gelijk. De rust komt met 11 Hoewel de Franschen de geheele tweede helft met zes man speelden, gelukte het hun toch nog een tweede doelpunt te scoren en daarmede de Amerikanen uit te schakelen van verdere mededinging in het waterpolotournooi. Einde 21. DE WEDSTRIJDEN VAN HEDEN. Hedenmorgen werd aangevangen met de 7 series 100 meier vrije slag voor heeren Uit elke serie komen de beide snelste benevens de snelste derde van alle serie* in de halve beslissing, welke hedenmiddag verzwommen wordt. Het wereldreoord staat op naam van Johnie Weismüller (Am.) met 57.4 sec. Olympisch record dezelfde 69 sec. Ie serie: 1. W. Laufer (Am.) in 1 min, 0 4/5 sec.; 2. K. Takaishi (Jap.) in 1 min. 1 1/5 sec.; 3. A. Heitmann (Dtl.) in 1 min. 2 1/5 sec. 2e serie: 1. A. Wannie (Hong.) in 1 min- 3 2/5 sec.; 2. F. Uranga (Arg.), in 1 min- 5 3/5 sec.; 3. G. Klein (Frankrijk). 3e serie: 1. P. Weismüller (Am.) in 1 min. 2. W. Spence (Can.) in 1 min. 0 3/5 sec.; 3. N. Brooks (Eng.) in 1 min. 3 2/5 sec. 4e 6©rie: 1. A. Grespporger (Hong.) in 1' min. 4 sec.2. A. Cornell© (Italië) in 1 min. 7 sec.3. A. Gordon Jr. (Panama) in 1 min. 10 2/5 sec. 5e serie: 1. A. Zorilla (Arg.) in l min- 1 4/5 sec.2. K. Olsen (Noorw.) in 1 min.- 5 sec.3. S. Pettersson (Zweden), in 1 min. 6 2/5 sec. 6e serie: 1. G. Kojac (Am.) in 1 min- 13/5 6ec.2. K. Schubert (Dtl.), in 1 min. 3 4/5 sec.; 3. R. Sutton (Eng.) in 1 min- 4 sec. 7e serie: 1. S. Barany (Hong.) in 1 min. 1 1/5 sec.2. E. Polli (Italië) in 1 min. 4 seo.3. H. van Essen (Ned.) in 1 min. 7 2/5 sec. Van Essen eindigde als goede derde, doch wordt niet in de halve beslissing ge plaatst als snelste derde. FRANKRIJK WINNAAR DER ACHTMETER- KLASSE. Holland op de tweede plaats. Ir. J. C. van Hoolwerff, de stuurman van het achtmeterjacht „Hollandia", dat tweede werd in deze klasse. De laatste dag van het zeiltoumooi. De spanning is enorm. In de acht-meterklasse staan Holland Zweden en Frankrijk ieder met 2 overwinningen precies gelijk en zü zijn dan ook zeker van de eerste drie plaat een. Het gaat er slechts om. wie zal de eerste plaats bezetten? De tegenstanders hebben bewezen, volkomen aan elkaar ge waagd te zijn. Ook dei andere finalisten be* grijpen het belang van dezen dag: Noor wegen en Italië toch reeds uitgeschakeld, startten niet om zoodoende den strijd zui verden te maken. Jammer genoeg loopt het de onzen niet mee. De „Hollandandia" start als laatste 20 sec. na het schot over stuur boord. terwijl de anderen op de seconde' af bakboord wegloopen. Bij een wedstrijd als deze plegen de con currenten elkander niet los te laten en ook nu jyian Frankrijk en Zweden onmiddellijk door den wind. zoodat van Hoolwerf wordt afgedekt Hij draait achter hen langs, zij draaien mee, weer gaat hij over stag. men laat hem niet los. Dit spelletje wordt nog eenigen tijd voortgezet en de' „Hollandia" verliest door het herhaalde wenden blijk* baar meer dan de anderen. Dan trekt Frank rijk er tusschen uit. De Nederlander ligt toch achter, dus gaat de Zweed den Franschman achterna. Ein delijk liggen onze menschen vrij en maken De Japanner Tsuruta werd winnaar op de 200 Meter schoolslag voor heeren

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9