Een nieuwe Veiligheidswet. 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Augustus 1928 Tweede Blad No. 20984 BINNENLAND. HET BEZOEK VAN AARTSHERTOG ALBRECHT VAN HONGARIJE AAN DEN BOSCH. Z.H. Aartshertog Albrecht bracht gisteren een bezoek aan den Bosch, om ook daar dank te zeggen voor de vele vriendelijke hulp, die de Hongaarsche kinderen van Nederland hebben ontvangen. In de ^ula van het R.-K. Lyceum te Den Bosch ontving men den Aarts hertog. V. 1. n. r. in het midden: Mgr. Prinsen (Vicaris van het Bisdom), Aartshertog Albrecht v. Hongarije, Mgr. Diepen (Bisschop van den Bosch) DE LITURGISCHE DAG TE NIJMEGEN Op de H. Landstichting te Nijmegen werd gisteren en wordt ook heden een Liturgische dag gehou den, waarbij prof. dr. Croegaert van het Groot Seminarie te Mechelen (B gisteren een inleiding gaf. De II. Mis in de fraaie kerk van de H. Landstichting. DROUHIN, de Fransohe aviateur, die vooral de laatste jaren veel van zich deed spreken, is aan de gevolgen van een val met zijn machine, overleden. Gisteren werd te Breda het feit herdacht, dat voor de laatste maal 22 leerlingen van den Hoofdcursus van de Kon. Militaire Academie te Breda voorgedragen zijn tot benoeming voor 2en luitenant. De Minister van Oorlog liet zich vertegenwoordigen door den Bevelhebber in de 3e Mil. Afdeeling Generaal-Majoor Prins. Op onze foto: Een der leer lingen zweert het vaandel trouw. Achter het vaandel: Generaal-Majoor G. G. van Everdingen (salueert). KOJAC (Amerika) vestigde bjj de Olympische zwemwedstrijden te Amsterdam een nieuw wereldrecord rugzwemmen. Hg legde 100 meter af in 1 minuut 9.2 seconden. HET UNIEKE BROUWERS KOLKJE TE BLOEMEN- DAAL, een der mooiste natuurmonumenten in Neder land. Architect L. A. Springer, wien de gemeente op dracht heeft gegeven het Kolkje gedeeltelijk te beboiv- wen, heeft, al9 natuurvriend, voor deze opdracht be- dan kt. Bestrijding van gevaren buiten fabrieken en werkplaatsen. Ook landbouw, binnenvaart en visscherij opgenomen. De minister van Arbeid heeft bij den HoogeRaad van Arbeid thans een voor-ont werp van een nieuwe veiligheidswet aan hangig gemaakt. In de toelichting wordt o.a. het volgende gezegd De bestaande Veiligheidswet, tot stand ge komen in 1895 en sindsdien verschillende malen gewijzigd, beoogt alleen beveiliging bij het verblijven in fabrieken en werk plaatsen. De minister heeft er de voorkeur aan ge geven, een wet te doen ontwerpen, die naast de gevaren, voortvloeiende uit het verblijven in fabrieken of werkplaatsen, ook bestrijdt die, welke allerlei soorten van arbeid buiten fabrieken of werkplaatsen met zich brengen. Deze opzet heeft het belangrijke voordeel, dat, telkens wanneer een nieuw elemeni van gewenschte veiligheidsvoorzieningen op treedt. de gelegenheid reeds aanstonds aan wezig is om tegen eventueele nieuwe on gevallengevaar regelend op te treden. Als voorbeeld wordt gewezen op het in de laatste jaren toepassing gevonden hebbende gebruik om gevels met behulp van een zoogenaamde zandstraal te doen reinigen. Voor fabrieken of werkplaatsen blijft, be houdens aanvulling en wijziging op sommige punten, de in de Veiligheidswet vervatte re geling behouden. Daarnaast worden in afzonderlijke para grafen regelen gegeven betreffende den ar beid in den landbouw, den arbeid bij het vervoer te water met binnenschepen en bij het laden en lossen daarvan alsmede den arbeid aan boord van zeevisschersvaartui- ?en. terwijl voorts ten aanzien van alle of bepaalde soorten van arbeid, niet vallende onder de genoemde rubrieken, eveneens de Mogelijkheid geopend wordt om maatregelen lot beveiliging van de arbeiders te treffen. Eindelijk is nog een speciale regeling ge troffen met betrekking tot het gebruik van loodhoudende stoffen bij het schilderwerk. .Het ontwerp beoogt dan ook in hoofdzaak ^Ibreiding van de werkingssfeer der Neder- landsche veiligheidswetgeving; de herzie ning van de bestaande bepalingen der Vei ligheidswet neemt 'n ondergeschikte plaats in De uitbreiding van de Veiligheidswet be- treft, behalve de bovengenoemde onderwer pen, voornamelijk het verbod van handel in bepaalde onbeveiligde werktuigen en de vei ligheid op bouwwerken van kleinen om vang en op die in eigen beheer. De herziening van het bestaande betreft hoofdzakelijk- a. het vervallen der voor schriften-in zake het beoordeelen van bouw plannen; b. het vervallen der verplichting tot aangifte bij oprichting van fabrieken of werkplaatsen; c. een nauwkeurige omschrij ving van de verantwoordelijkheid voor over treding met strafbaarstelling in bepaalde gevallen van den nalatigen of onwilligen arbeider. Ondanks het voortdurend jnspecteeren v. fabrieken en werkpaatsen en het op andere wijzen propageeren van het gebruik van vei lige werktuigen en toestellen, stuit de ar beidsinspectie telkens weer op het in ge bruik nemen van dezelfde onbeveiligde machines, die zij op andere plaatsen heeft doen vervangen of verbeteren. De gebruikers, dikwijls weinig technisch ontwikkelde kleine ondernemers, laten zich die machines door den leverancier of een reiziger aanpraten, onbewust van de fouten, die er aan kleven, en van het verbod om ze te gebruiken Het ontwerp nu beoogt het mogelijk te maken, dat de minister bepaalde werktuigen enz aanwijst, waarvan het vervaardigen, verkoopen, verhuren, afleveren of ten ver koop. ter verhuring of ter aflevering in voor raad hebben strafbaar is. wanneer zij niet aan zekere normen van veiligheid voldoen, j Tot dusverre kon de Veiligheidswet alleen I toegepast worden op die bouwwerken, welke omdat er 5 of meer personen plegen te ver blijven of omdat er een krachtwerktuig ge bezigd wordt, als fabriek of werkplaats zijn te beschouwen. Het spreekt vanzelf, zoo wordt gezegd, dat er evenzeer gevaar bestaat wanneer er minder dan vijf personen ver blijven; het ontwerp wil ook de arbeidere op kleine bouwwerken op dezelfde wijze be schermen en stempelt daarom tot fabriek of werkplaats o.m. de in aanbouw, aanleg, verbouwing, herstelling of slooping zijnde gebouwen en "bouwwerken. Bovendien zal, in afwijking van de bestaande Veiligheids wet, de nieuwe wet met het oog op het ge vaar, dat bouwarbeid met zich brengt, ook toepasselijk zijn, wanneer niet in een on derneming doch in eigen beheer bouwwer ken worden uitgevoerd. In navolging van de Arbeidswet-1919, de Stuwadoorswet en de Steenhouwerswet-1921 wordt ook in dit ontwerp het opzichtbou- dend personeel aansprakelijk gesteld voor de naleving van de wet, voor zoover het door het hoofd of den bestuurder met de zorg voor die naleving is belast. Een novum is de strafbaarstelling van den arbeider. Dit is uitsluitend bedoeld voor gevallen, waarin de werkgever al het mo gelijke heeft gedaan om de wet na te -even dcch de arbeider nalatig blijft om van de aanwezige Leveiligingsmiddelen gebruik te maken of andere in het belang van veilig heid en gezondheid gestelde voorschriften na te leven, met als gevolg gevaar voor zichzelf of voor zijn medearbeiders De be hoefte aan zoodanige bepaling wordt door de arbeidsinspectie vrij algemeen gevoeld Onder „arbeid" verstaat de voorgestelde wet alle werkzaamheden in een onderne ming. behalve werkzaamheden, verricht door het hoofd of den bestuurder of diens echtgenoot. Voor de toepassing van de wet worden met een onderneming gelijkgesteld; a. het uitvoeren in eigen beheer van den bouw, den aanleg, de verbouwing,, de her stelling of de slooping van gebouwen of bouwwerken; b. bedrijven of diensten on der beheer van het Rijk; een provincie, een gemeente of een ander publiekrechtelijk li chaam, van rechtspersoonlijkheid bezittende vereenigingen of van stichtingen: en c. am- bachts- en vakscholen. Onder „fabrieken of werkplaatsen" ver staat de wet: a. open of besloten ruimten, niet behoo- rende\(ol een onderneming van landbouw, tuinbouw. bo9chbouw. veehouderij of veen derij, waar. anders dan uitsluitend ten be hoeve van een daar gevestigde huishouding, pleegt gewerkt te worden aan of ten be hoeve van het vervaardigen, veranderen her stellen. versieren, afwerken of op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt ma ken of met geschikt maken of geschikt houden, of aan of ten behoeve van het vernietigen van voorwerpen of stof fen, of waar voorwerpen of stoffen een daartoe strekkende bewerking plegen te ondergaan, of waar handelswaren met het oog op den verkoop in het klein plegen te worden afgewogen, afgemeten of verpakt, anders dan in winkels voor den verkoop ter plaatse en op veilingen; een en ander voor zoover aldaar een krachtwerktuig of een oven wordt gebezigd of vijf of meer personen plegen te verblijven. b. fabrieken, behoorende tot een onder neming van landbouw, tuinbouw, bosr.hbouw veehouderij of veenderij, waarin voortbreng selen van zoodanige onderneming worden verwerkt, zooals fabrieken van zuivelpro ducten, aardappelmeel-, stroocarton-, beet wortelsuiker-, cichorei- en conservenfabrie- ken, graanmalerijen, graan- en zaadschoon- derijen en zeefterijen; c. besloten ruimten, waar in eenige on derneming vlas pleegt te worden gebraakt of gezwingeld; d. electriciteitsfabrieken, onderstations, zullen en andere ruimten, waar in een on derneming electrische energie wordt opge wekt, getransformeerd, verdeeld of verza meld; e. radio-zendstations; f. projecteercellen met bijbehoorende toe stellen en leidingen van bioscoopen; g in aanbouw, aanleg, verbouwing, her stelling of 9looping zijnde gebouwen, bouw-, grond-, waterwerken, ondergrondsche lei dingen en wegen; h. baggermolens, grind- of zandzuigers; en i. pompstations en bemalingsinrichtingen. 2. Onder fabrieken of werkplaatsen zijn mede begrepen de aanhoorigheden van de onder a tot en met i bedoelde ruimten, zoo als gangen, trappen, portalen, kelders, zol ders, berg- en opslagplaatsen, pakkamers en expeditieruimten, terreinen, kantoren, labo ratoria, kleedkamers, privaten en schaftlo kalen. 3. Onder fabrieken of werkplaatsen ver staat deze wet niet: a. apotheken; b. vis- schervaartuigen, voor zoover aldaar werk zaamheden worden verricht voor het ver duurzamen van met die vaartuigen gevan gen dieren. De voorzitter van den Hooge Raad van Arbeid zal omtrent het voorontwerp prae- adries vragen van een commissie uit den Ra? dj VLIEGTOCHT NEDERLAND—WEST-INDIE. In Maart of April 1929. Bijdragen gevraagd. Zooals reeds eerder is gemeld heeft de Nederlandsche luitenant-vlieger J. van On langs .Ir. het plan opgevat een vlucht van Nederland naar West-Indië te ondernemen en heelt het comité Vliegtocht Nederland Indië de verwezenlijking van dit plan in studie genomen. Met de hiertoe noodige voorbereidingen is het comité nu reeds eenigen tijd doende. Het werkt daartoe samen met de vereeni- ging „Oost en West" te 's-Gravenhage. Het plan van den heer Van Onlangs omvat een vlucht in vijf étappes (dagvluchten), n.l. van Amsterdam of Rotterdam naar Casa blanca (pi m 2100 K.M van Casablanca naar Dakar (St Louis) aan de Westkust van Afrika (pl.m. 3000 K M.), van Dakar naai Pernambuco (Port Natai) in Brazilië (pl.m, 3200 K.M.), van Pernambuca naar Para maribo (Suriname) langs de Noord-Oostkust van Zuid-Amerika (pl.m 3000 K M en van Paramaribo naar Willemstad (Curacao, plm. 2000 K.M.) In het geheel pl.m. 13 600 K.M, Dit plan is, naar aan het comité is ge bleken, in technisch opzicht uitvoerbaar. Het gedeelte van den weg lot Dakar (St Louis) wordt geregeld door de Franschn luchtvaartmaatschappij Laticoère gevlogen. De overtocht van St. Louis naar Pernam buco is eerder, o.a. door de Fransche vlie gers Costes en Le Prix, volbracht. De over zee te vliegen afstand is zeel groot, maar er mag rekening gehouden wor den met de gunstige meteorologische om standigheden. die gewoonlijk op dit ge deelte van den Atlantischen Oceaan heer- 9chen en die dan ook dit traject voor een nonstopvlucht veel gunstiger maken dan den bovendien veel langeren weg. die bij da vluchten over het Noordelijke gedeelte van den Atlantischen Oceaan moet worden afgelegd. In het voorjaar waait op het voor de vlucht gekozen traject de Noord-Oost passaat, die bij den overtocht een krachtig» hulp kan verleenen: in het algemeen is dn weerstoestand tamelijk stabiel. De technische uitvoerbaarheid van vlucht dus vaststaande. Ia het comité Vlin-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5