69sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 9 Augustus 1928 Derde Blad No. 20983 INDRUKKEN VAN DEN EERSTEN TURNDAG. ZEILEN. ZWEMMEN. ROEIEN. GYMNASTIEK. Een akelige slagregenHet zag er slecht uit voor de turners in het Olympisch Stadion op den eersten wedstrijddag, welke van des morgens negen tot des avonds zes uur zou duren! Het begin was dan ook inderdaad weinig opbeurend. Het Stadionveld was te nat en de turnsters en turners moesten in een groote tent worden ondergebracht om daar in tegen elkaar uit te komen. Het was jam mer voor de deelnemers en de deelneem sters, doch aan den anderen kant misten zij daardoor niet de toeschouwers, die er. luet waren. Wij vroegen ons af voor wie eigenlijk die ongeveer veertigduizend zit- en staanplaatsen waren gebouwd. 400 waren zeer zeker voldoende geweest, ook in de middaguren, toen het zonnetje was doorge komen en de wedstrijden op het Stadionveld konden plaats vinden. En ook wij journa listen hadden voldoende ruimte; zeker twaalf persplaatsen ieder ter beschikking. Van de ongeveer zeshonderd collega's, die er op „belangrijke" dagen waren, was niet veel meer te bespeuren. Doch de turners en turnsters, al hadden zij meer belangstelling verdiend, turnen niet in de eerste plaats voor het publiek: zij iturnen voor hun plezier. Zij vormen onder de sportfamilie een afzonderlijke klasse. Zoo zijn er bijvoorbeeld acht Sokols-Tsche- chische turners uit een leger van 900.000 turners geroepen om de eer van hun land te Amsterdam te verdedigen. Geen enkele andere sport kan dit record evenaren.... Zwitserland is op den eersten dag het best naar voren gekomen. Wist Nederland zich op den eersten dag geen beste plaats te veroveren, heden ver wachten wij beter werk op de brug. Al is de belangstelling van het publiek nog niet groot, de wedstrijden zijn er niet minder belangrijk om. Wellicht werkt het weer de volgende dagen wat beter mee en neemt de belangstelling toe. Voor de propaganda van deze tak van sport is zulks natuurlijk van belang. De wedstrijden hebben den eersten dag bovendien te lang geduurd: alles liep nog niet zoo geregeld als verwacht mocht wor den. Ook duurde het geruimen tijd voordat de uitslagen bekend konden worden ge maakt. En toen laat in den middag het Deensche volkslied in het Olympisch Sta dion weerklonk voor de overwinning van den Deen Hansen bij den wegwedstrijd op den vorigen dag, toen werd dit aangehoord, behalve door de turnsters en turners, door leege tribunes! En het was bijna zonsonder gang, toen de laatste turner op dezen eer sten wedstrijddag het Stadion verliet! DE ZWEED THORELL WINT HET JOLLENKAMPIOEN SCHAP. Holland op de vierde plaats. t Weer zag er gisteren aanvankelijk niet best uit; regen en weinig wind- Maar hoe meer we de Zuiderzee naderden, des te meer begon het door te waaien en klaarde het op, zoodat het toen wij het startschip bereikten, ideaal zeilweer was. Juist bij het schot van de Marine om 12 uur passeerde ons H. Ms. „Mercuur" met de Koninklijke Familie, door een driewerf „Hoera" van de volgboot be groet. De vorstelijke personen volgden met de grootste belangstelling de geheele race, en deze was gisteren vooral in de 8 Meter klasse het aanzien ten volle waard. De start was al schitterend. Holland en Zweden, beide met 2 overwinningen favoriet voor de eerste plaats, liggen vanaf het tien minuten schot al met elkaar overhoop. Dan loopt de Hollandia plotseling weg, de Zweed waant zich reeds van dezen lastpost ver lost als Van Hooi werf f bliksemsnel wendt, terugkomt en door schitterend manoeuvree- ren den Zweed vlak voor het schot buiten de boei drukt en met groote vaart het hoogst de lijn passeert, voorafgegaan door Noorwegen en gevolgd door Frankrijk en Italië; Zweden moest een complete slag in het ronde maken en was 45 seconden te laat. Evenals Dinsdag ontbrak de Bobe (Ame rika), heel verstandig van Uncle Sara ge zien, want dit schip speelde absoluut geen ml en kwam slechts in de finale doordat er Zaterdag door averij van de andere geen lagere plaats als de derde te bezetten viel. De Italiaan heeft nu blijkbaar zijn weertje, hij wordt ten minste eerste bij de le ronde, 35 sec. voor Hollandia gevolgd door Zweden, Noorwegen en Frankrijk (1 23 sec. achter No. 1). Na het ronden van de boei gaat Italië on middellijk over stag, ook Frankrijk zoekt z'n heil over stuurboord. Italië en Holland laten elkander voorloopig niet los. Dan gaat Zwe den over stag. Holland meent deze gevaar lijke derde niet te mogen laten schieten en draait mee, natuurlijk gevolgd door Italië. Daar is het den Zweed echter niet om be gonnen en weer werpt hij het roer om. Nu valt hij echter in handen van den Fransch- man, die na den Noor gepasseerd te zijn, hoe langer hoe meer komt opzetten. Lang is het onzeker wie winnen zal, maar bij de boe! Is 3e strijd volstreden. Frankrijk ligt No. 3, Italië was ver uitgeloopen en lag hier 1 minuut 38 9ec. voor de Hollandia. Het duurt opvallend lang eer de Zweed de halfwinden er bij heeft, zelfs vaart het schip een tijdlang zonder voorzeil;»ook op onze Hollandia schijnt iets niet in den haak, er gaat ten minste een mannetje de mast in. Weer is een ronde gezeild en de deel nemers maken zich op voor het laatste rak in den wind. Hier zal de groote strijd vol streden worden. Van Hooi werf probeert het met korte slagen, later men een langen slag over stuurboord. Tevergeefs, Frankrijk loopt meer en meer m en ligt bij de boei op de tweede plaats. En nog is de strijd niet ten einde. Hoe de Italiaan zich ook inspant, op het laatste eind wordt ook hij gepasseerd. Het was een schitterend gezicht, de drie jachten met ruimen wind vlak bijeen, wach tend op een misgreep van de tegenstanders. Het liep den Italianen niet mee. Na bijna drie ronden lang schitterend te hebben ge leid, zagen zij op het allerlaatste stukje van de baan ook den Hollander langs zich heen- schuiven, zoodat zij ten slotte op de derde plaats bel andden- De uitslag was: 1. Frankrijk; 2. Neder land; 3. Italië; 4. Zweden; 5. Noorwegen. De totaalstand na zes wedstrijden is thans voor de achtmeterklasse: 1. Holland (2 maal 1, 2 maal 2. Zweden (2 maal 1, 1 maal 2. 1 maal 3). 3. Frankrijk (2 maal 1, 1 maal 2, 1 maal 4) In de zesmeterklasse liep het weer niet mee. Pluvgers startte het laagst als No. 5 voorafgegaan door Estland, dat een schitte rende start te zien gaf, België, Noorwegen, Zweden en gevolgd door Amerika en Dene marken. Zweden dekt onmiddellijk den Noor af en passeert. Anker geeft geen krimp, gaat on middellijk over stag en tracht boven den Zweed te komen. De Kemphaan liep aan vankelijk veel vaart, zoodat de hoop begon te herleven. Als hij echter over stag gaat, blijkt hij veel te laag te liggen en moet hij achter de andere om. Intusschen heeft de Noor Zweden te pak ken gekregen en gepasseerd. Hij werkt zich schitterend naar voren en rondt de boei als No. 2 voorafgegaan door Estland en ge volgd door België, Zweden, Denemarken, Amerika en Holland (1 minuut 46 sec. ach ter No. 1). Bij het volgende m de windsche rak gaat Denemarken, zijn fortuintje van den vo- rigen dag indachtig, weer in de contramine en werkelijk, het lukt, hij passeert als eerste de boei. Noorwegen is op de tweede plaats gekomen, terwijl Zweden tot de zesde plaats is afgezakt. In deze volgorde komt geen verandering meer en de uitslag werd: 1. Denemarken; 2. Noorwegen (na 8 sec.); 3. Estland (na 30 sec.); 4. België (na 12 sec.); 5. Amerika; 6. Zweden; 7. Holland (41/» minuut Na. No. 1). Hier is de totaalstand: 1. Noorwegen (3 maal 1, 2 maal 2), Olym pisch kampioen. 2. Estland (1 maal 1, 3 maal 3). 3. Denemarken (1 maal 1, 1 maal 3). 4. Holland (1 maal 1, 1 maal 4). De strijd gaat hier om de tweede en derde plaats. Bij de jollen werd W. de Vries Lentsch in de eerste serie vijfde en in de tweede serie nummer één. Hierdoor is hij winnaar van den derden prijs, volgeDS het reglement. Doch de jury heeft gisteren besloten ook de resultaten der voorwedstrijden te doen gel den, met het gevolg dat onze landgenoot op de vierde plaats is gekomen. Uit protest tegen deze beslissing zijn Amerika en De nemarken niet gestart. De totaaluitslag is: 1. S. G. Thorell (Zweden5", 4 maal eerste. 2. H. Robert (Noorw.) 3 maal eerste. 3. B. Broman (Finland) 2 maal eerste, 2 maal tweede. 4. W. de Vries Lentsch (Nederland) 2 maal eerste. 1 maal tweede. 5. Q. Beyn (Duitschland) 1 maal eerste. 6. S. Nordis (Italië) 2 maal tweede. 7. J. J. Anderson (Denemarken), 1 maal tweede, 3 maal vierde. 8. G. Fowler (Engeland) 1 maal tweede, 1 maal vierde. 9. M. Curry (Amerika) 2 maal derde. 10. KL Classen (Letland) 1 maal derde. DUITSCHLAND OLYMPISCH KAMPIOEN WATERPOLO. Na verlenging van Hongarije gewonnen. Het voor Holland belangrijke resultaat van dezen dag is ongetwijfeld de zege van mej. Baron op de 200 M. schoolslag, waar door zij in de finale is geplaatst. De resul taten der demi-finale zijn: lste serie: 1. Baron (Holland), 3 min. 15 2/5 sec.; 2. Mühe (Duitschland), 3 min. 16 4/5 sec.; 3. Jacobson (Denemarken) 3 min. 16 4/5 sec. 2de serie: 1. Schrader (Duitschland) 3 min. 11 1/5 sec. (nieuw wereldrecord); 2. Hazelius (Zweden) 3 min. 212/5 sec.; 3. Hoffman (Amerika), 3 min. 22 2/5 sec. v Finale waterpolo-fournooi. Om de eerste plaats en dus om het Olym pisch kampioenschap speelde Duitschland tegen Hongarije. In het vrijwel uitverkochte zwemstadion zijn zeer veel landgenooten van de Duitsche en Hongaarsche spelers aanwezig, die zich geducht weren, onmiddellijk nadat de wed strijd te ruim halfzes is aangevangen. De Duitschers met hun strijdkreet „Ra-ra-ra Germania", de Hongaren met hun typischen roep „hoei-hoei-hoera!" Tallooze Duitsche en Hongaarsche vlaggen duiken boven de men- schen-menigte op. De samenstelling der ploegen is als volgt: Duitschland: doel: E. Rademacher; ach ter: A. Cordes, Benecke en W. Gunst; voor: J. Rademacher, Bahre en Amman. Hongarije: doel: Barta; achter: Homonnai, A. Keserü en Ivady; voor: Haltmeyer, Vertesi en T. Keserü. De zeer streng leidende scheidsrechter Blitz, ongetwijfeld de beste van het tournooi, houdt de ploegen volkomen in bedwang. Wanneer de Duitsche spil Benecke zich een moment vergeet en den Hongaar Vertesi op ongeoorloofde wijze aanvalt, wordt hij het water uitgezonden en uit den toegestanen strafworp geeft Vertesi Hongarije de leiding (0—1). De Hongaren worden langzamerhand sterker. Nadat een tweede doelpunt van Vertesi wordt geannuleerd omdat de Hon gaar den bal met den voet door het doel heeft gewerkt, maakt kort daarna F. Keserü een tweede doelpunt voor Hongarije. De rust treedt in met een voor de Hongaren vrij ve.- ligen 20 voorsprong. De Duitsche vlaggetjes, die met den voor Duitschland zoo weinig hoopvollen ruststand verdwenen waren, komen na rust toch ween in zicht als Bahre met een doorslagbal een tegendoelpunt maakt. (12). De Hongaren spelen technisch veel beter, maar het snelle zwemmen van de Duitschers doet de partijen ongeveer gelijk opgaan. In Barta hebben de Hongaren een eminenten doelverdediger, die eenige zeker schijnende doelpunten voor komt De wereldrecordhouder schoolslag Rademacher in het Duitsche doel is veel minder zeker, maar ook hij weet zijn goal voorloopig schoon te houden. De Duitsche achterspeler Gunst, die een slechten wed strijd speelt, herstelt dan zijn fouten door een hoog schot op doel te lossen. Bahre doet den bal even van richting veranderen en het is 22 gelijk. Met dezen stand komt het einde, zoodat er verlengd moet worden. In de tien minuten pauze voordat de ver lenging aanvangt, probeeren de beide sup porters-kampen elkaar in luidruchtigheid te overtreffen. Op dit gebied geven zij elkaar werkelijk niet veel toe. De eerste helft der verlenging brengt geen verandering in den stand; beide doel verde digers krijgen zwaar werk, doch weten hun doej schoon te houden. De tweede helft der verlenging is nauwe lijks begonnen als Amman Duitschland de leiding bezorgt. Onmiddellijk daarna profi teert Cordes van de verwarring in de Hon gaarsche gelederen en met een vierde doel punt maakt hij de Duitsche overwinning zeker. Het wordt zelfs 52 wanneer Bahre vrij zwemt en alleen voor den doelman ko mend, den bal kalm in den hoek plaatst Het einde komt met 52 voor Duitschland. De Duitsche ploeg wordt aan alle kanten gelukgewenscht door haar verheugde land genooten. Het is dan ook wel een zeer fraaie prestatie om na een 20 achterstand tegen de geduchte Hongaren nog een 52-over- winning te behalen. Tegen alle verwachting in dus heeft Duitschland de Hongaarsche favoriet ge klopt en zich op fraaie wijze meester ge maakt van den eersten prijs. Hongarije speelt dus verder om den tweeden of derden prijs met de landen, die in de vorige ronden zijn afgevallen. Na afloop dient Hongarije een protest in, zoodat de ceremonie protocolaire niet door gaat Het protest heeft betrekking op het feit, dat in de eerste helft van den wedstrijd een doelpunt van Vertesi was geannuleerd, om dat de Hongaar den bal met den voet door het doel gewerkt zou hebben. Volgens de Hongaren berust dit op een verkeerde waar neming van den scheidsrechter. Het protest is echter afgewezen. Frankrijk speelde hier tegen Engeland en won met 71. Finale 200 M. schoolslag voor heeren. Wereldrecord: E. Rademacher (Duitsch land), 2 min. 48 sec. Olympisch record: R. Skelton (Amerika), 2 min. 56 sec Uitslag: 1. Tsuruta (Japan), 2 m. 48 4/5 s.; 2. Rademacher (Duitschland), 2 m. 50 3/5 s.; 3. Ildefonso (Philippijnen), 2 min. 56 2/5 s.; 4. Harling (Zweden); 5. Sietas (Duitschland); 6. Spence (Canada). Deze race bracht den talrijken Duitschers in het zwemstadion een groote teleurstelling, daar hun favoriet Rademacher op duidelijke wijze geslagen werd door Tsuruta. die van het begin af aan de leiding had en tegen den eindspurt van den Duitscher volkomen opge wassen bleek. Terwijl het Duitsche publiek geestdriftig den Duitscher aanmoedigde, voelden de Hollanders de meeste sympathie voor den Japanner, die onder groot gejuich de finish bereikte. De door den Japanner Tsuruta gemaakte tijd is een nieuw Olympisch record. De finale schoonspringen nam geruimen tijd in beslag Meer dan an derhalf uur duurde het voor de negen sprin gers de vijf verplichte sprongen en de zes sprongen naar keuze hadden afgewerkt. Het bleek al gauw, dat de Amerikanen, die trou wens in de series gezegevierd hadden, ook nu de hoogste plaatsen zouden innemen. Het optellen van de resultaten vergde nog al eenigen tijd, wat niet te verwonderen is, als men bedenkt, dat er in totaal 99 sprongen gedaan zijn. De uitslag luidt: 1. Desjardins (Amerika) 185.04 punten; 2. Galifczen (Amerika) 174 06 punten; 3. Simaika (Egypte) 172.46 punten; 4. Smith (Amerika) 168.76 punten; 5. Mund (Duitschland) 154.42 punten; 6. Riebschla- ger (Duitschland) 153 86 punten. DE HALVE BESLISSINGEN. Van de races van gistermiddag zijn in een deel van onze oplaag gisteren nog meerdere uitstagen vermeld. Wij laten ze hier nog eens volgen: Twee met stuurman. Ie heat: Frankrijk wint met 4 lengten in 7 min. 481/5 sec. van België, tijd 7 min. 59 2/5 sec. Daarna had Zwitserland een row over. Vier zonder stuurman. Ie heat: i. Amerika wint met gering ver schil in 6 min. 29 2/5 sec. van Italië (tijd 6 min. 31 3/5 sec.). 2e heat: Engeland, row over. ScifL le heat: 1. Myers (Am.) wint in 7 min. 151/5 sec. met lVa lengte van Gunther Nederland) in 7 min. 18 sec. Onze landge noot moet nu om den derden prijs kampen tegen den Engelsc.hman Collett, die in de volgende heat met 4 lengten door Pearce (Australië) werd geslagen. De tijd van den winnaar was 7 min. 1 4/5 sec., die van Col lett 7 min. 84/5 sec. Vier met stuurman. Ie heat: 1. Itafië, in 6 min. 43 2/5 sec.; 2 Zwitserland, in 6 min. 56 2/5 sec. 2e heat: Polen, row-over. Achten. le heat: 1. Amerika, m 6 min. 2 sec.; 2. Canada, in 6 min. 3 4/5 sec. 2e heat: Engeland, row over. DE WEDSTRIJDEN VAN HEDEN. Er zijn heden slechts twee races en één row-over. Niettemin zijn ze de moeite waard Aangevangen wordt met de race om de derde plaats Vier met stuurman. Aan boei 1 Polen; aan boei 2 Zwitserland. De winnaar van dit nummer komt morgen in de finale tegen Italië de verliezer bezet de derde plaats. Op 500 M. is Zwitserland een tafiengte voor en op 1000 M. 3/4 lengte; op 1500 M. is het verschil 1 lengte geworden. Zwitser land wint tenslotte met twee lengten in 7 m. 14 2/5 sec. Tijd Polen 7 min. 19 3/5 sec. Daarna had de dubbel scull van Canada een row-over. De ploeg deed 7 min. 28 2/5 èec. over de baan. 2de heat: Aan boei 1 Oostenrijk; boei 2 Amerika. Op 250 M. ligt Amerika een taflengte voor en op 500 M. bedraagt de voorsprong één lengte op 750 M. reeds 2 lengten. Dan is het t>leit beslecht en Amerika wint met 3 lengten in 7 min. 2 2/5 sec. Tijd Oostenrijk 7 mifl. 8 1/5 sec. Amerika komt dus morgen in den emd* strijd tegen Canada. Het programma voor heden is hiermede afgeloopen. ONZE TURNERS NOG ONDER LUXEMBURG- De dames op de tweede plaats. Er zou vanmorgen om 9 uur gegymnasti* seerd worden in het Olympisch Stadion maar wie men ook tegen den tijd op het groote grasveld tusschen de tribunes zag, geen gymnasten. Wel vele terreinknechts in regen jassen gedoken, die bezig waren het veld zooveel mogelijk watervrij te maken, en verder hier en daar een verdwaalde suppoost. Toeschouwers Waren er vrijwel niet. 'n enkele op de tribunes en 'n stuk of wat journalisten op de perstribunes, waar na een half uurtje wachtens in een9 de ver rassende raededeeling doordrong, dat het gymnastiek al lang begonnen was. bin nenshuis in een der groote tenten voor de paarden der ruiterfeesten. De tribune» lie pen leeg, de luttele honderden toeschouwers begaven zich naar de aangeduide tent. waar inderdaad de gymnasten rustig en droog aan het werk waren. Heel genoeglijk groepeer den de toeschouwers zich om de toestellen, of men 'n eere-tribunekaart had dan wel 'n simpel staanplaatskaartje, het de«ed er niet toe, stoelen of banken waren er niet, iedereen zocht zich 'n zoo goed mogelijk staanplaatsje uit om het inderdaad puik* werken van toestel turners te aanschouwen, 's Middags toen het weer opgeklaard vraa, werd er in het Olympisch Stadion gewerkt, doch daarbij bleek de al te groote entourage schade te doen aan het gymnastisch werk: het was alles te klein en te nietig in da enorme ruimte en de' weinige toeschouwers vermochten de stemming niet te veroveren, 'n Gymnastiekuitvoering, waarbij op veis schillende punten van het 15.000 vierkant* meter groote veld tusschen de tribune© te* zamen misschien dertig turners en turnsters aan het werk zijn, „doet" het niet en al oogstten de dames met haar verplichte en vrije oe'/eningen terecht warm applaus, da juiste sfeer was er niet. alles bleef nietig en klein, de fijne grepen bleven onopge merkt. Hoe de stand was na de oefeningen aart paard en ringen werd reeds door ons vere meld. Holland was vijfde, en stond voon« loopig achter Luxemburg. Bij het paard* voltigeeren bleek wel heel duidelijk onz* vooruitgang sinds Lyon. maar de meerder* heid van anderen landen was toch nog groot De voorgeschreven oefeningen aan de ringen vlotte evenmin. Meer dan 139 van dei 240 punten konden de Hollanders niet bemachtigen. Melkman plaatste zich met 23 punten als nr. 1 en Jacobs met 21.60 punten tweede van de Hollanders. Voor Frankrijk noteerden wij 199.75, voor Zwitserland 205.50, voor Finland 190 1/4. Een beter figuur sloegen wij met het ringen* werk naar keuze. Nederland behaalde 18Q.25 Frankrijk 192,25, Zwitserland 196.50, Luxemburg 172.50. Wederom waren het MeJkman met 25.75 en Jacobs met 24.50, die zich met fraaie, goed samengestelde oefeningen boven de an dere Hollanders plaatsten. De Fransche kampioen Larrouy deed ook fraai werk. het* welk door 28 punten tot uitdrukking kwam, De Zwitser Miez kreeg 27.25. Zijn land* genooten kregen gemiddeld 24 1/2. In den namiddag komen ook de anders landen aan de beurt. Doordat de wedstrijden thans oo het tem rein worden gehouden is het niet gemak kelijk alles te overzien. Gelijktijdig toctt turnen de Amerikanen en Italianen aan paard, de Hongaren en de Tsjechen aan ringen. Op andere momenten werken gelijk* tijdig Engeland en Jougo-Slavië aan paard, Amerika aan ringen. Fraaie oefeningen za gen wij bij de keus-oefeningen aan paard van de Italianen, Om 3 uur komt de Hollandse he dames* ploeg onder leiding van den heer Zandvliet, uit Den Haag, het veld op. In het midden is thans een plankier neergelegd, waarop de vrije oefeningen worden uitgevoerd. Het programma dat de dames hebben t* verwerken bestaat uit: a vrije oefeningen* b. toestellen en c. springen. Daar de» dames voor de eerste maal aan de Olympische turn wedstrijden deelnemen, zijn zij door de Technische Commissie van de Internationale Gymnastiek Federatie in de keuze van oefenstof geheel vrijgelaten. Holland maakte in tegenstelling met een gisteren op den demonstratiedag. een schit terenden indruk- Na eenige pittig uitgevoerd* marschoefen ningen, kregen wij een fraaie serie vrij* oefeningen, waarin moeilijke zweefhoudin* gen buitengewoon goed werdeh uitgevoerd. De 10 Hollandsche meisjes waren wel goed getraind: elke beweging was af. Daar 15 minuten achter elkaar moest war* Onze Olympische turners-ploeg. Van links naar rechts: Ant Metz (Leiden), C. v. d. Vinden (Amsterdam), KI. Boot (Nd. Schar* woude), H. Lacher (Tilburg), W. Poirw (Amsterdam), P. r. Dam (Den Haag), M. Jacobs (A'dam), JS. Melkman (Antwerpen), en L Wijnschenk (Amsterdam).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9