69ste JAARGAL" DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1928 No. 20983 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. OLYMPISCHE SPELEN. Het voornaamste nieuws van heden. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN, PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 Cts. per regel voor advertentién uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentién 35 Ots per regel. Kleine Advertentién uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maxintüm aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per week ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 12.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 13 AUGUSTUS 1928. des namiddags te twee uur. De vernadering zal, zoo noodig, des avonds worden voortqezet. Te behandelen onderwerpen: 10. Benoeming van een tijdelijke leera res in de aardrijkskunde aan het Gymna sium, voor den cursus 19281929. (154) 2o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de wiskunde aan het Gymnasium, voor den cursus 19281929 (154) 3o. Benoeming van ec-'n tijdelijk leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, voor den cursus 1928—1929. (158) 4. Benoeming van eene tijdelijke leera- res in het Nederlandsch. aan de Hoogere Burgerschool met 5 jarigen cursus, voor den cursus 1928—1929. (158) 6o. Idem alsvoren van eene tijdelijke leerares in het Duilsch. (158) 6o. Idem alsvoren van eene tijdelijk^ leerares in het Duitsch. (158) 7o. Idem alsvoren van eene tijdelijke leerares in het Engelsch. (158) 8o. Idem alsvoren van een tijdelijk leeraar in het Nederlandsch. (158) 9o. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1927. van de gemeen telijke Bank van Leening. (155) lOo. Balans en Verlies- en Winstrekening, dienst 1927, van de gemeentelijke Bank van Leening. (155) 11. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1927. van. den Keu ringsdienst van Waren voor het district Leiden. (155) 12o. Balans en Verlies- en Winstrekening, dienst 1927, van den Keuringsdienst van Waren voor het district Leiden. (155) 13o. Rekening, dienst 1927. van het Leidsch Muziekcorps. (155) 14o. Rekening, dienst 1927. van den Armenraad. (155) 15o. Rekening, dienst 1927. van het Bur gerlijk Armbestuur. (155) 16o. Voorstel tot toekenning van eene gratificatie voor eens aan de heeren Dr. A. H. Oort en A. M. Blok, respt. eerste ge neesheer en buitengewoon geneesheer aan de gestichten „Ende'geest, Voorgeest en Rhijngeest", wegens bewezen buitengewone diensten. (156) 17o. Praeadvies op de motie van den theer Vallentgoed, inzake de' toekenning van een vacantietoeslag aan het personeel in dienst der gemeente. (127) 18o. Voorstel in zake de beëindiging van de ingebruikgeving van grond aan het Plantsoen aan de vereeniging Musis Sa crum", tevens praeadvies op de desbetref- lende motie van den heer Eikerbout. (157) 19o. Voorstel in zake het aanbrengen van verschillende veranderingen met betrekking tot het Openbaar Lager Onderwijs. (153) INLICHTINGEN VOOR A.S. LEIDSCHE STUDENTEN. Ten behoeve der in September e.k. alhier nieuw aankomende studenten, heeft de Senaat van den Bond van Leidsche Studen ten een commissie benoemd, tot wier taak het zal behooren aan hen, die dit wenschen, voorlichting omtrent de studie te verschaf fen. In die commissie zullen alle faculteiten en faculteitsafdeelingen vertegenwooidigd zijn. Voornoemde Senaat zal voorts weer doen uitgeven de „Gids voor Eerste Jaars studenten aan de Leidsche Universiteit", welke dezer dagen in den boekhandel zal worden verkrijgbaar gesteld. UITSTAPJES VAN HET KINDERKOOR „DE KLEINE STEM". Men schrijft ons- Nu deze weer achter den rug zijn. is het mogelijk daarvan een kort overzicht te geven. De koren A en B zijn van 28 Juli tot 1 Augustus in Utrecht geweest. Koor G is van 6 lot 8 Augustus in*Ede geweest. In Utrecht was de ontvangst allerhartelijkst. Men heeft zich daar in ieder opzicht inge spannen om het verblijf van de jeugdige Leidenaars zoo aangenaam mogelijk te ma ken. van de pleeeouders af tol den hoseh- wachter toe. die zoo vriendelijk was de kinderen tot z'n heiligdom toe te laten en ze later nog allerlei vriendelijke dienslen te bewijzen. En 's Woensdags toen het regendel Wat een plezier hadden de kinde ren bij dien komiek, die een lachenden en huilenden boer imiteerde en daarna een boer. die aan het voetballen was in het Stadion tijdens de Olympische Spelen. En verbeeld u. Holland won! Nee maar- dave rend applaus' Verder hebben de kinderen volop genoten in Je schoone omstreken van Utrecht. Koor C opereerde in Ede Schitterend weer begunstigde het genieten in hooge mate. De meisjes hadden al zoo dikwijls gezongen van- „Wie roept ons daarginder in bos- schen en veld" Nu was het lokkend beekje dat de dorst leschte en waarvan de meisjes de bron gingen opsporen. Heerlijk vonden zij het om door het frissche water te loo- pen. Maar 't was ook heerlijk om dwars door het hout langs dit beekje te wandelen. Hoe schoon was daar de natuur. Zoo kwa men ze na een lange wandeling bij Vader Rijn en genoten zij van het schitterend ge dicht over de Betuwe, vooral toen ze den Wageningschen berg waren beklommen! Wie wenschte nog iets mooiers? Immers niemand. Allen zijn dan ook zeer voldaan huiswaarts gekeerd en hebben nieuwen ijver opgedaan om de repetities te volgen, die nog deze maand weer beginnen. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft in de afgeloopen maand aan den Rijksontvanger afgedragen een bedrag van f. 24.004,64. Het aantal leden bedraagt thans 3004. Onze vroegere stadgenoot, de heer E. S. de Jong, thans onderwijzer te Rotterdam, behaalde aldaar de hoofakte. Mej. A. van Teijlingen is te Nijmegen geslaagd voor coupeuse. Onze stadgenoot de heer L. W. P. v. d. Wijngaard, is benoemd tot bouwkundig opzichter aan de gemeente 's-Gravenzande. Foto W. Bleuzé, LcldeD. De heer N. Onderwater, agent van de Rotterdamscbe Verzekerings-Sociëteit alhier, hoopt Zaterdag a.s. den dag te vieren waar op hij gedurende vijf-en-twintig jaar deze functie vervult De Algemeene Synode der Nederl. Hervormde Kerk heeft toegekend uit de ge nerale kas een subsidie van f. 200 aan de gemeente alhier voor godsdienstonderwijs. De Noord-Zuid-Hollandsehe Tramweg- Maatschappij vervoerde in Juli van dit jaar op de lijnen Scheveningen-Kalwijk-Xoord- wijk via Leiden. 172.220 passagiers (171.582 in Juli 1927). Op de stoomtramliin Leiden- Heemstede bedroegen deze cijfers resp. 8692 en 8599. Op de stadslijn alhier resp. 81 030 en 78 246 kij ijn .tezoek aan onze stad Wochl d" Wis Hertog Albrechl van Hongarije aller onze Academie. .Men ziet hem op de foto bij zijn aankomst aldaar met de leden van de deputatie aan welke? hoofd hij zich heeft gesteld. BENOEMING VAN TIJDELIJKE LEERKRACHTEN. In verband met de s»pliIsing van eenige klassen is hel noodzakelijk ook voor den duur van den cursus 19281929 in de aan stelling van tijdelijke leeraren in de Aardrijkskunde en in de Wiskunde aan het Gymnasium te voorzien. Onder overlegging van het desbetreffende advies van den Inspecteur der Gymnasia stellen B. en W voor, de navolgende per sonen tot tijdelijk leeraar in het achter hunne namen vermelde vak aan het Gym nasium voor den duur van den cursu9 19281929 aan te stellen: Mej. dr. C. 11 Kool, leerares aan de Hoo gere Burgerschool voor Meisjes alhier, en gpdurendp den cursus 19271928 levens lijdelijk leerares aan het Gymnasium, in de Aardrijkskunde; den heer dr. J. D. A. Boks, leeraar aan do Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus alhier en gedurende den cursus 19271928 tevens lijdelijk leeraar aan het Gymnasium, in de Wiskunde. Voorts geven zij den Raad in overweging: a. de tijdelijke aanstelling van den heer J. II. Wattez. als leeraar in het rechtlijnig teekenen aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes, te verlengen voor den Juur van den cursus 1928/1929; b. de tijdelijke aapstelling van mej. dr. S. Hofker, als leerares in het Nederlandsch, van mej. dra. E. A. W. Broes van Dort, als leerares in het Duitsch, van mej. dra. C. M. de Haas, als leerares in het Duilsch, van mej. W. H. Nederhoed. als leerares in het Engelsch en van den heer drs. J. van Daa- len, als leeraar in het Nederlandsch, aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus, te verlengen voor den duur van den cursus 1928/1929- TOEKENNING VAN GRATIFICATIES VOOR BUITENGEWONE DIENSTEN. Dr. A. H. Oort heeft vanaf het overlijden van den heer J. van der Kolk tot 1 Juli j.l., d i. gedurende 9 maanden, de betrekking van geneesheer-directeur van de gestichten „Endegeest" e. a. waargenomen. In verband met hetgeen in dergelijke gevallen gebrui kelijk is, stelt de Commissie van Beheer B. en W_. voor, te wiüen bevorderen, dat aan dr. Oort, ter belooning van deze buiten gewone diensten, die bij tot volle tevreden heid heeft verricht, een gratificatie wordt toegekend. Hoewel de verordening, regelen de den rechtstoestand van de ambtenaren der gemeente Leiden, op de geneesheeren van deze inrichtingen niet toepasselijk is, bestaat er naar hun meening alleszins aan leiding om, ter bepaling van het bedrag der toe te kennen gratificatie, de regeling ter zake Aran art. 11, eerste lid, dier verorde ning in dit geval analogisch toe te passen. Aldus zou de persoonlijke toelage ad f. 500, die dr. Oort geniet, buiten beschou wing latende het bedrag der gratificatie kunnen worden bepaald op 9/12 X (f. 8000 —f.6500 f. .1500) f.1125. Aangezien dr. Oort naast het directoraat zijn functie van eersten geneesheer van „Rhijngeest" is blijven uitoefenen, moest bovendien voorzien worden in de genees kundige behandeling van de mannelijke patiënten van „Endegeest", die door dr. Van der Kolk persoonlijk geschiedde; met het oog daarop werd de buitengewone ge neesheer A. M. Blok met die behandeling beiast. van welke taak hij zich, eveneens gedurende 9 maanden, met grooten ijver en groote toewijding heeft gekweten. Er be staat dan ook, naar de Commissie meent, alle aanleiding om ook den heer Blok een gratificatie toe te kennen. Intusschen kan, ter bepaling van het bedrag der gratificatie, analogische toepassing van art. 11 der bo vengenoemde verordening in dit geval be zwaarlijk plaats hebben. Immers de buiten gewone geneesheer, die tevens assistent van deD hoogleeraar in psychiatrie is, is krach tens art. 32 van de verordening van den 27en Juli 1911 tegen genot van vrije wo ning in een der inrichtingen, met kost, vuur. licht, bediening en bewassching. of, is hij, zooals de heer Blok. uitwonend, tegen een vergoeding van f. 1600 's jaars, verplicht o. ra. bij ontstentenis van een der andere geneesheeren diens dienst waar te Dagprogramma. VOOR VRIJDAG 10 AUGUSTUS: Gymnastiek: 9 uur voorm.12 uur 's mid dags en van 2 uur nam.5 uur nam. Boksen: 9 uur voorm.12 uur 's middags; 2 uur nam.6 uur nam en 8 uur nam. 11 uur nam Schermen: 9 uur voorm.6 uur nam. Roeien: 9 uur voorm1 uur nam.; 2 uur nam.6 uur nam en 7 uui nam.9 uur nam. Zwemmen: 10 uur voorm.12 uur 's mid dags en 2 uur nam.5 uur nam. Ruitersport: 6 "uur voorm.11 uur voorm. te Hilversum; 2 uur nam.6 uur nam. te Amsterdam. nemen Het behoort derhalve tot de ge wone, normale taak van den buitengewonen geneesheer om den dienst waar te nemen bij ontstentenis van een der geneesheeren en voor het toekennen van een gratificatie deswege bestaat er dan ook alleen dan aan leiding. indien en voor zoover die waar neming de grenzen van het normale heeft overschreden, hetgeen naar het inzien der commissie ongetwijfeld het geval is. Aan gezien echter de gemiddelde normale duur van de waarneming per jaar moeilijk in een bepaalden tijdsduur is uit te drukken en ook de vergoeding, die de heer Blok ontvangt, omdat hij uitwonend is, niet ver band houdt met een zoodanigen bepaalden tijdsduur der waarneming, doch veeleer moet worden beschouwd als de geschatte waarde van de aan de betrekking verbon den emolumenten, moet de bepaling van het bedrag der gratificatie noodwendig iets willekeurigs hebben. In aanmerking nemen de evenwel, dat de langdurige waarneming door den heer Blok niet alleen aan de in richtingen, doch tevens aan zijn eigen we tenschappelijke vorming ten goede is ge komen en bovendien gelet op het bedrag der aan dr. Oort toe te kennen gratificatie, komt het de Commissie voor, dat met een bedrag van f. 750 de door den heer Blok bewezen buitengewone diensten op billijke wijze zijn beloond. B. en W., zich met bovenstaand advies vereenigend. stellen den Raad voor in dien geest te bpslujfen. BEëINDIGING VAN DE GEBRUIKGEVING VAN GROND AAN HET PLANTSOEN AAN „MUSIS SACRUM". Door het lid van den gemeenteraad, den heer Eikerbout werd de volgende motie aan hangig gemaakt: „De Raad noodigt B. en W. uit, zich met het bestuur van Musis Sacrum in verbinding te stellen, ten einde met hen te bespreken de onhoudbare toestand van het terrein in het Plantsoen, en ten spoedigste maatregelen te beramen dat aan dezen toestand een einde kome, en het stadsgedeelte aldaar een beter aanzicht krijgt." In hun praeadvies zijn B. en W. van oor deel, dat als gevolg van den vervallen staat, waarin hij voortduring de gebouwen en het terrein van de sociëteit „Musis Sacrum" ver- keeren, de toestand ter plaatse een zeer onooglijk aanzien heeft en dat maatregelen dienen te worden beraamd, om dien onge- wenschten toestand afdoende te verbeteren. Zooals bekend, is de vereeniging slechts eigenaresse van de gebouwen en heeft zij den aan de gemeente in eigendom toebehoo renden ondergrond met het omliggend ter rein van haar krachtens raadsbesluiten van 28 Juli 1870, 24 Augustus 1871 en 25 Fe bruari 1878 legen betaling van een geringe jaarlijksche recognitie fen gebruike ont vangen Gelijk voorts uit het rapport van de Com missie van Fabricage en verdere stukken blijkt, bezit de vereeniging den grond thans nog slechts louter bij gedoogen. zoodat de gemeente bevoegd is, om ieder oogenblik aan dat bezit een einde te maken en in dat op zicht mitsdien niet in de te nemen maat regelen kan worden belemmerd. ~ïen behoorlijke verbetering in deze om geving nu is slechts te verkrijgen door het gebruik van den gemeentegrond te beëindi gen en het terrein na verwijdering van de gehouwen aan het Plantsoen loe te voegen. Het bestuur der vereeniging, met de nood zakelijkheid van een oplossing in deze rich ting in kennis gesteld, gaf den wensch te kennen een gedeelte van den in gebruik zijnden grond nog gedurende een nader over een te komen tijdvak te harer beschikking te laten voor een nieuw sociëteitsgebouw. Dit verzoek is volgens B en W echter niet voor inwilliging vatbaar, daar, wil men den toestand inderdaad afdoende verbeteren en voor den verderen plantsoenaanleg ter plaatse een werkelijk goed geheel verkrijgen, over het terrein in zijn geheel moet worden beschikt Wel bestaat er geen bezwaar tegen, aan de vereeniging een behoorlijken termijn te geven voor het treffen en uitvoeren van de maatregelen, die voor haar uit de beëin diging van het gebruik van den grond zul- BINNENLAND. De brng voor Tholen is gelegd. (Gemengd, 2e Blad en Laatste Berichten, le Blad). De kwestie bij de Hevea-fabrieken opge lost. (Financiën, le Blad). Het eiland Paloweh in Ned. Oost-IndiB blijkt gedeeltelijk te zijn verwoest door vul- kanische uitbarstingen. Vele slachtoffer* (Laatste Berichten, le Blad). De Zweed Thorel won het Olympisch jollenkampioenschap; Holland op de vierde plaats. (Sport, 3e Blad). De Nederlandsche ploeg in de halve be slissing der sabelwedstrijden afgevallen. (Sport, 3e Blad). Dnitschland Olympisch waterpolo-kam« pioen. (Sport, 3e Blad). Fraai werk der Nederlandsche dame*- tnrnploeg; momenteel op de tweede plaats; de heeren nummer acht. (Sport, 3e Blad). Lnitenant van der Voort van Zijp is num mer één van de eerste groep, die de dres- suurproef heeft afgelegd. (Sport, 3e Blad). (Men zie vervolg Olymp. Spelen, le Blad), BUITENLAND. Stephan Raditsj is gisteravond overleden. (Buitenl., le Blad). Nota's van Japan en de Ver. Staten aan China. (Buitenl., le Blad). De storm in Florida. (Tel., le Blad). De bekende Fransche vlieger Dronhin la bij een vliegongeval gedood. (Buitenl. en Tel., le Blad). len voortvloeien. B. en W. verklaarden zicK dan ook bereid hun medewerking te ver- leenen, dat de vereeniging voor de regeling van haar zaken nog gedurende een bekwa men tijd, n.l. tot 1 October 1929, in het genot van den grond wordt gelaten. Deze datum moet echter, in verband met het opgevatte plan tot verandering van den toestand ter plaatse, als een uiterste termijn worden be schouwd, die derhalve niet voor verlenging vatbaar is. Bij aanneming van dit voorstel zijn B. en W. voornemens nader een crediet aan te vragen voor de kosten van den plantsoen- aanleg. enz. DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontruiming van hef Rijnland. Een medewerker van de ,,Reichspost'5 heeft een gesprek gevoerd met den Fran* 6chen oud-minister Le Trocquer, die Poin- caré na staat over de kwestie van de ont ruiming van het Rijnland. Ik zou, zei Le Trocquer, een bespoedigde ontruiming wen schen, doch deze kan niet onvoorwaardelijk geschieden. Ik heb hierbij twee dingen op het oog, de veiligheid van Frankrijk en den algemeenen vrede. Het eerste hangt af van Duitschland'8 houding ten aanzien van Polen. Naar mijn meening zou de neutralisee ring van de spoorwegen in het Rijnland oDder internationale controle, c.q. van den Volkenbond, een zeer belangrijken waar borg voor den vrede, en de veiligheid van Frankrijk zijn. Hierbij teekent de „Reichspost" aan: Als men Duitschland mocht verplichten zijn werkelijke grens-spoorwegen onder inter nationale controle te plaatsen, zou dat een nieuwe schending van het beginsel der go- lij kgerechtigdheid van de volken zijn en niet tot verzoening maar tot vervreemding van de volken bijdragen." DUITSCHLAND. Voorstellen van Stegerwald. Bij den Rijksdag is een voorstel van dr. Stegerwald (centrum) ingediend, waarin aan de rijksregeering wordt verzocht, af te zien van de navordering der inkomsten belasting voor kleine renteniers over de jaren 19*24 tot 1927, voor zoover bedoelde kleine renteniers buiten hun rente geen in komsten van beteekenis hebben. Stegerswald heeft verder een voorstel in gediend tot verlaging van de belasting oo terreinaankoop, als de terreinen in kwestie dienen voor den bouw van gezonde wonin gen voo? mingegoedetn.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1