69*te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 8 Augustas 1928 Derde Blad No. 20982 - B0KS-0UVERTURE. ZWEMMEN. SCHERMEN. Wielrennen. ZEILEN. Daar zitten we opnieuw in het Kracht- sportgebouw, dat verlaten is door de ge spierde worstelaars, doch thans het domein is van „the noble art....", de mannelijke bokssport. Het bijwonen van deze Olympische boks wedstrijden heeft voor menigen Amsterdam mer de speciale bekoring van het anders verbodenel Naar men weet zijn openbare bokswed strijden in Amsterdam nog steeds verboden, welke acties er ook gevoerd zijn om onthef fing van dit Amsterdamsche boksverbod te krijgen. Trouwens: dit boksverbod is zonderling om zijn uitzonderlijkheid. Want van tweeën een: of boksen is onbehoorlijk en moet ver boden worden maar dan niet alleen in Amsterdam, maar in het geheele land. Of.... boksen kan wél toegestaan wor den, maar dan niet alleen buiten de hoofd stad, maar ook in Amsterdam. Enfin, we zaten dus weer in het boksge- bouw, waarin het de komende dagen, indien wij ons niet zeer vergissen, wel heel vol, heel druk en heel luidruchtig zal worden.' Naar wij hopen tevens zoo sportief, dat de bokssport in Nederland voordeel zal hebben van deze Olympische propaganda. Als de klok twee uur wijst, wijst het ge beuren rondom den ring nog weinig op aan vang. Wel is er buitengewoon groote belang stelling van de zijde van het publiek zoowel bij sportmenschen als bij journalisten. Dan stapt eindelijk de secretaris van den Nederlandschen Boksbond, de heer D. J. Ruyter in den ring en hij kondigt de eerste partij aan tusschen den zwarten Amerikaan Haleiko en den roodharigen Tsjecho-Slowaak Pötsch. De gong weerklinkt lenig trippelen de fi guren door den boksring, die, o contradictio, vierkant is! De eerste van de drie ronden van drie mi nuten is begonnen. Het bokstournooi is aangevangen1. WEER EEN DAG VAN RECORD- VERBETERINGEN. De dames Baron en Van Norden handhaven rich. Van dezen vierden dag hebben wij giste ren reeds tal van uitslagen gemeld. In een deel onzer oplaag zijn bovendien nog de resultaten gemeld van de series 200 M. schoolslag voor dames. Volledigheidshalve herhalen wij hier nog even, dat mej. Schrader (Duitschland) met 3 min. 11 3/5 sec. een nieuw wereldrecord vestigde. Onze landge- nooten, mej. Baron en mej. Van Norden werden respectievelijk tweede en eerste in haar serie. Mej. Van Gelder werd derde en is dus niet geplaatst. De tijden der Holland- sche dames zijn niet fraai. In de demi-finale komen drie Duitsche zwemsters, te weten Schrader, Mihe en Zim- mermann, twee Nederlandsche: Baron en Van Norden, drie Amerikaanschen, n.l. Ge- raghty, Faunlz en Hoffmann, de Deensche Jacobson en de Zweedsche Hazel ius. Door dat alsnog besloten wordt dat de twee snel ste derden ook geplaatst worden, bereikten ook mej. Haselius en mej. Hoffman de demi- finale. 200 KL schoolslag voor heeren. De nummers van 1, 2 en 3 van iedere serie dezer demi-finale komen in de finale. Eerste serie (vijf deeln.): 1. Tsuruta (Ja pan) 2 min. 49 /5 sec. (nieuw Olympisch re cord); 2. Spenc (Canada) 2 min. 53 sec.; 3. Ildefonse (Philippijnen) 2 min. 53 1/5 sec. De Japanner verbeterde dus in deze serie zijn den vorigen dag gevestigd Olympisch record. Tweede serie (vier deeln.): 1. Rademacher (Duitschland) 2 min. 56 1/5 sec.; 2. Harling (Zweden) 2 min. 57 2/5 sec.; 3. Sietas (Duitschland) 2 min. 57 4/5 sec. Heinrich (Duitschland) plaatste zich gisteren in den halven eindstrijd van de 400 M. vrije slag voor heeren. Een buitengewoon fraaie race tusschen de drie bovengenoemden en den Oostenrijker Schaf er, die nauwelijks een meter achter ligt. Daar in de eerste serie voor de demi finale Wyss en de eenig overgebleven Ame rikaan Blankenburg waren afgevallen, zal de finale gestreden worden zonder een en kelen Amerikaan. Aan de finale nemen deel de Japanner Tsuruta, de Canadees Spence, de Philippijn Ildefonso, de Zweed Harling en de beide Duitschers Rademacher en Sietas. De Duitscher Rademacher was Maandag vijf minuten houder van het Olympisch record 200 M. schoolslag. Daarna werd het door een Japanner verbeterd. 400 M. vrije slag voor heeren. Wereldrecord: Arae Borg (Zweden) 4 min. 50.3 sec. Olympisch record: Weissmüller (Amerika) 5 min. 4 1/5 sec. De beide besten van elke serie en de snelste derde van alle zes series worden in de demi-finale geplaatst In dit nummer is Arne Borg reeds van te voren de aangewezen winnaar, vooral als men bedenkt, dat hij eergisteren over de eerste 400 Meter van zijn 1500 Meter een tijd maakte van 4 min. 58 sec. Dit al9 be gintijd voor een lange afstandrace is waar lijk phenomenaal. De Japanners, voor Takdishi. zullen op dit nummer zijn gevaarlijkste concurrenten zijn. Bevreemding wekt het, dat Weismül- ler, die in Parijs dit nummer won, thans niet is ingeschreven. Eerste serie (vier deeln.): 1. Clapp (Ame rika) 5 min. 13 2/5 sec.; 2. Arai (Japan) 5 min. 23 2/5 sec.; 3. Berger (Duitschland) 5 min. 27 4/5 sec. Tweede serie (vijf deeln.): 1. Crabbe (Amerika) 5 min. 9 4/5 sec.; 2. Yoneyama (Japan) 5 min. 17 4/5 sec.; 3. Vandeplancke (Frankrijk) 5 min. 20 sec. Derde serie (vier deeln.): 1. Ault (Can.) 5 mm. 18 4/5 sec.; 2. Heinrich (Duitschland) 5 min. 20 sec.; 3. Antos (Tsjecho Slowakije) 5 min. 39 4/5 sec. Vierde serie (vier deeln.): 1. Arne Borg (Zweden) 5 min. 9 3/5 sec.; 2. Ruddy (Ame rika) 5 min. 26 2/5 ec.; 3. Handschumacher (Duitschland) 5 min. 32 sec. Vijfde serie (vijf deeln.): 1. Takaishi (Ja pan) 5 min. 22 4/5 sec.; 2. Charlton (Ame rika) 5 min. 23 sec.; 3. Costoli (Italië) 5 min. 29 2/5 sec. In deze serie trekt h<*t deel tusschen Takaishi en Charlton de aandacht. Tot de laatste baan blijven zij precies gelijk, als een schaduw gevolgd door den Italiaan Costoli. In een eindspurt wint de Japanner. Costoli zakt iets af, maar wordt nog goede derde. De tijd valt echter bar tegen. De Japanner doet er 5 min. 22 4/5 sec. over, hetgeen veel en veel langer is dan de door Crabbe en Arne Borg gemaakte tijden. Zesde serie (vier deeln.): 1. Zorilla (Ar gentinië) 5 min. 19 4/5 sec.; 2. Hatfield (En geland) 5 min. 22 4/5 sec.; 3. Lindsay (N.- Zeeland) 5 min. 28 3/5 sec. De Engelsehe veteraan Hatfield, die reeds m 1908 op de Olympische Spelen uitkwam, weerde zich nog uitstekend. Als snelste derde komt Vanderplancke (Frankrijk) in de demi-finale, die morgen gehouden wordt. Waterpolo. De zwemdag wordt besloten met een waterpolowedstrijd Hongarije-Frankrijk voor de demi-finale van het Olympisch tournooi. Algemeen verwacht men een sprekende overwinning voor de Hongaren en daarom juist moedigt hei publiek, dat steeds voor de zwakste voelt, dus de Franse hen aan. Overweldigend is dan ook het gejuich als Padou Frankrijk de leiding geeft met een fraaien doorslagbal, waarmede hij den Hongaren het eerste tegenpunt van dit wa- terpolo-tournooi bezorgt. De Hongaren krijgen dan twee straf- worpen te nemen De eerste wordt door Kes- serie Sr. in een doelpunt omgezet; de 2de door Desjardins gestopt. Rust komt met 1—1. Als de tweede helft begint, worden de 1 Hongaren aangemoedigd door hun landslie den, die versterkt zijn met een twintigtal jonge meisjes in Hongaarsch nationaal costuum, die de tribunes opvroolijken. Ondanks dat weten de Franschen onmid dellijk de leiding te hernemen door een fraai doelpunt van Padou. Doch des te grooter was de vreugde, toen Verlesi met twee doelpunten de Hongaren weer in het voordeel bracht. Het ging toen gelijk op. Keserö Sr. zorgde voor 4—2, Cuvelier verkleinde den achter stand tot 43 en daarna was het Vertesi, die de Hongaren aan een vijfde doelpunt hielp. Bij het eindsignaal was de stand 53 in het voordeel der Hongaren, die dus in de finale tegen Duitschland komen. GAUDIN OOK KAMPIOEN OP DEGEN, De Franschman Buchard op de tweede plaats. Gisteren werd de finale der persoonlijke degenwedstrijden gehouden. Het scherm- gebouw was betrekkelijk slecht bezet, toen omstreeks tien uur begonnen werd. De Franschman Mas sard, die evenals M3- ner (Amerika) in de laatste halve beslissing evenveel winstpartjjen had en wiens naam w^j als finalist vermeldden, trok zich terug ten behoeve van den Amerikaan. Onder leiding van den bekwamen Italiaan- schen hoofdsecondant C. Anselmi trokken de volgende degen-schermers Delporte (België), Buchard (Frankrjjk), Calnan (Amerika), Hellster (Zweden), Cicuvél (Egypte), Gaudin (Frankrijk), Milner (Ame rika), De Beur (België), Tom (België) en Moyal (Egypte). Er werd evenals in de tweede halve be slissing, om twee touches getrokken. Uit deze beslissing worden de vier besten geplaatst voor een extra finale, waarin om tien treffers gewerkt wordt. De Franschman Goudin begon goed, n.L met overwinningen op Delporte, Buchard en Milner met 20. Zjjn partij tegen den Belg Tom eindigde in een coup double. Ook Buchard trad op den voorgrond, door Delporte met 21, Calnan met 20 en zelfs Tom met 20 te slaan. De Zweed Hellsten ging eveneens In de running voor de extra finale, evenals Cal nan, die overwinningen boekte op Milner en Delporte van 20 en op De Beur en Moyal met 21. De beide Franschen en de Belg Tom maakten tegen het einde de beste kansen. De eindstand van de eerste beslissing was: gew. pi ontv. treff. 1. Gaudin (Frankrijk) 8 5 2. Buchard (Frankrijk) 7 8 3. Tom (België) 6 9 4. Calnan (Amerika) 6 9 5. Hellsten (Zweden) 5 13 6. Delporte (België) 4 13 7. Ciceuvel (Egypte) 3 15 8. De Beur (Eelgië) 3 15 9. Milner (Amerika) 1 6 10. Moyal (Egypte 1 17 De vier eerstgenoemden kwamen dus in de extra beslissing. De extra-finale begon om ruim 3 uur. Het ging niet alleen om 10 treffers, doch als de winnaar in een partij nog geen twee tref fers voorstond, moest er doorgetrokken wor den tot een verschil van 2 touché's beredkt was. Dit was reeds in de eerste ontmoeting het gevaL Deze partij ging tusschen den Franschman Buchard en den Amerikaan Cal nan. In den aanvang ging het vrtj gelfik op met een gering overzicht van den Amerikaan. Het werd 1010, 1011, 11 11, waarna Buchard de twee beslissende touché's plaatste en met 1311 de partij won. De partij GaudinTom had een vlotter verloop. Weliswaar kwamen de schermers op 33 gelqk, maar daarna maakte Tom slechts 3 en Gaudin 10 touché's, zoodat de Franschman deze partij met 610 won. Calnan won van Tom met 106 en ver overde daardoor den derden prijs. De laatste partij. De ontmoeting CalnanTom, die na zee beurten 33, na acht beurten 44 en tot de 11e beurt gelijk bleef 66. Toen kreeg de Belg 10 touché's achtereen, zoodat Calnan met 610 winnaar werd en daardoor derde prijswinnaar. De laatste partij ging tusschen Buchard en Gaudin om den eersten prijs. Gaudin plaatste den eersten treffer. Buchard maakte gelijk en zelfs na 6 treffers steno de partij uog 33. Wel kreeg Gaudin daarna nog 3 touché's, maar hij bracht zijn tegenstander er 7 toe, zoodat hij met 106 won. Cuomo was de eerste, die Gaudin als Olympisch kampioen gelukwenschte. Mej. J. J. de Boer bood bloemen aan. De uitslag werd dus: 1. L. Gaudin (Frankrijk) Olvmpisch kam pioen 2. G. Buchard (Frankrijk)3. G. Calnan (Amerika). DE DEEN HANSEN WINT DEN WEGWEDSTRIJD. De eerste Hollander komt als zestiende binnen. Over bet traject Hembrug, Spaamdam, 't Kopje, Santpoort, Bloemendaal, Zandvoort, Aerdenhout, Den Deyi, Den Haag en Sche- veningen vond gistennorgen de wielerwed strijd op den weg plaats. Precies om acht uur werd gestart voor deze race over 165 K.M. Een twintigtal ploegen, elk uit vier renners en twee reserves bestaande, was ingeschreven. Uit Finland, Ierland en Zuid- Afrika was echter slechts een enkele rijder voor dezen tocht gekomen, terwijl uit Australië twee renners deelnamen. Met tusschenpoozen van twee minuten ver trokken de renners, waarbij evenwel nog ai eens vertraging ontstond. Te tien minuten over acht vertrok de eerste Hollander Duy- ken, voorafgegaan door den Belg Lowazic en gevolgd door den Franschman Aumerle. De ter beschikking van de pers gestelde auto kon op het eerste gedeelte van het traject de renners niet volgen, zoodat wij de deelnemers eeirst bij Aerdenhout te zien kregen. De eerste, dien wij na 47 K.M. ge reden te hebben, achterhaalden, bleek een Tschech te zijn, terwijl achtereenvolgens een Luxemburger en een Fin nog voor Den Haag werden bereikt Er werd op de zeer fraaie wegen een stevig tempo gereden. Reeds is onze auto op de Koninginnegracht in Den Haag gekomen als wij de eerste terug komenden ontmoeten. Het bleken te zjjn de Deen Hansen, de Engelschman Marshall en de Franschman Aumerle. Het is dan ongeveer 10 minuten voor elf en met korte tusschenpoozen komen nog 6enige andere, waaronder om zes min. voor elf de Hollander Duyken. Langs de wegen heerscht veel enthousiasme, en te recht: de gemaakte tijden blijken zeer snel te zijn. Bij het keerpunt op den boulevard te Scheveningen staan aan beide zijden de be langstellenden dicht opeengepakt en in snelle opeenvolging komen de renners binnen. De Deen Hansen blijkt hier met den Italiaan Grandi den Snels ten tijd te hebben gemaakt: 2 uur 27 min. Dan volgt met één minuut verschil Southall (Engeland), terwijl de Hol lander Duyken een tijd heeft gemaakt van 2 uur 37 min., hetgeen de beste perspectie ven opent. Onze landgenooten Buys en Braspenninx maken respectievelijk 2.32 en 2.35, terwijl blijkt, dat onze vierde rijder Kuys zijn fiets gebroken heeft. Waar evenwei de tijd van drie rijders voor den einduitslag wordt genomen, kan dit incident aan den tijd der Hollanders geen afbreuk doen. Om half één zijn aan het keerpunt van de ongeveer tachtig vertrokkenen 42 renners aangekomen en zijn de tijden der vier eerste ploegen van drie renners aldus: L Denemarken 7 uur 36 min.; 2. België 7 uur 42 min.; 3. HoLland 7 uur 45 min.; 4. Engeland 7 uur 46 min. De vier beste individueel© prestaties zijn daar: L Hansen (Denemarken) en Grandi (Italië) 2 uur 27 min.; 2. Sou thai (Engeland 2 u. 28 min.Aerts (België) 2 u. 28 min. Aumerle (Frankrijk) 2 u. 29 min.; 4. Nielsen (Denemarken) 2 uur 30 min. Toen de persauto aan de finish aankwam was een groot deel der renners reeds terug. En reeds toen regende het protesten, met het gevolg, dat het urenlang heeft geduurd voordat de jury tot eenig resultaat kon komen. Alleen was men er van overtuigd, dat de Deen Hansen schitterend had gereden en onbedreigd winnaar was. Na heel lang wachten deelde men ona mede, dat de officieel© uitslag nog wel één of meerdere dagen kan uitblijven; be halve dan voor de nummers één en twee. Olympisch kampioen is Hansen (Dene marken), in 4 uur 47 min. 18 sec.2. Southall (Engeland) 4 u. 55 min. 6 sec. Wat de overigen betreft, zijn officieus de volgende resultaten vastgesteld: 3. Carlson (Zweden) 5 u. 17 sec.; 4. Grandi (Italië) 5 u. 2 min. 5 sec.; 5. Lau- tenwasser (Engeland) 5 u. 2 min. 57 sec.; 6. Amstein (Zwitserland) 5 u. 4 min. 48 sec.; 7. Nielsen (Denemarken) 5 u. 5 min. 37 sec.; 8. Aumerle (Frankrijk) 5 u. 7 min. 12 sec.9. Cainoni (Zwitserland) 5 u. 8 min. 46 sec.; 10. Hellberg (Finland) 5 u. 9 min. 14 sec.; 11. Aerts (België) 5 u. 10 min. 38 sec.; 12. Houdi (België) 5 u. 11 min. 18 sec.; 13. Lowagic (België) 5 11 min. 54 sec.; 14. Saavedra (Ar gentinië) 5 tl 13 min. 19 sec.; 15. Oreoohia (Italië) 5 u. 13 min. 29 sec.; 16. Buys (Holland) 5 u. 14 min. 15 sec.; 17. Janson (Zweden) 5 u. 14 min. 15 sec. De tijden van Braspenninx en Duyken, beiden Holland, waren respectievelijk 5 tl 17 min. 7 sec. en 5 u. 23 mm. 22 sec. Wat de ploegen betreft is de uitslag (officieus) 1. Denemarken 15 t 9 min. 14 aac.; 2. Engeland 15 u. 14 min. 49 sec.; 3. Zweden 15 u, 27 min. 49 sec.; 4. Italië 15 u. 33 min. 2 sec.; 5. België 15 u. 33 min. 50 sec.; 6. Zwitserland 15 u. 35 min. 41 sec.; 7. Frankrijk 15 u. 38 min. 20 sec.; 8. Argentinië 15 u. 42 min. 45 sec.9. Holland 15 u. 54 min. 44 sec. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat, naar men ons vertelde, van onze ploeg twee renners zeer ongelukkig zijn geweest Brak de vierde renner zijn machine, Braspenninx heeft een kniegezwel opgeloopen. Wat niet wegneemtj dat wij over de prestaties der onzen niét ontevreden behoeven te zijn. NOORWEGEN OLYMPISCH KAMPIOEN DER ZESMETERS. HoUaadia handhaaft haar kansen. Gisteren hebben de eindwedstrijden een aanvang genomen. De publieke belangstel ling was vrij groot. Jammer genoeg was eg weinig wind, te weinig voor onze zeilers. In de zesmeterklasse heelt Holland een slechte beurt gemaakt Pluygers werd boven de boei gewerkt en startte als laatste, zeven tig seconden na het schot Denemarken werd teruggeroepen. De overige jachten gingen als volgt over de lijn: Noorwegen, Amerika, Est land, België, Zweden, met Estland en België het hoogst en Noorwegen als gewoonlijk laag doch met veel gang. Holland, Zweden, Ame rika en Noorwegen varen een zoogenaamde Genuafok. De Dee.i, die nu achter ligt, zoekt zijn kracht in isolement en gaat op zijn eentje een lange slag over stuurboord ma ken; dat dit nog zoo dom niet was, bleek bij de eerste boei, welke hij als derde rondde, voorafgegaan door Estland en Noorwegen en gevolgd door België, Zweden en Amerika, terwijl Holland de rij sluit Op het nu vol gend bezeilde stuk komt er geen verande- ring, maar bij het kruisen gokt Denemarken nu eens verkeerd en belandt op de voor laatste plaats, terwijl de Zweed den Belg weet te passeeren. In deze volgorde komt geen verandering meer, zoodat de uitslag wordt: 1. Estland, 2. Noorwegen, 3. Zweden. België, 5. Amerika, 6. Denemarken, 7. Hol land. De totaalstand is: 1. Noorwegen, driemaal eerste; 2. Holland eenmaal eerste en eeiv- maal derde; 3. Estland eenmaal eerste en eenmaal vierde. Noorwegen is derhalve nu reeds CLyn* piscb kampioen! In de achtmeterklasse waren wij fortuin-» lijker. Hier is Holland bij den start bijna ge lijk met Zweden en Noorwegen over de lijn, gevolgd door Frankrijk en Italië, die echter veel hooger liggen. Reeds direct ontwikkelt zich een hevigen strijd tusschen Holland en Zweden, welke den geheelen wedstrijd on verminderd voortduurde. Onze „Hollandia^ had echter met dezen zwakken wind niet zijn weertje en zoo bleef de Zweed de baas. Bij de eerste boei was de volgorde: Zwe den, Holland, Italië, Noorwegen en Frankrijk Op het laatste rak van de eerste ronde dekt Noorwegen Italië af. Even lijkt het of Italië een loefpartij wil begijnen, doch dit zal in geen geval winst geven, daar Frankrijk dan de derde plaats zou bezetten. Derhalve on dervindt de Noor weinig tegenstand om ta passeeren. Bij het ingaan van de tweede ronde gaat Holland al spoedig over stag. Het ziet er een oogenblik naar uit dat de Zweed hem zal laten schieten en de hoop op de eerste plaats begint te herleven. Maar Sand- blom draait al spoedig z'n groote concurrent achterna. Noorwegen en Italië blijven zeer lang over bakboord liggen. Frankrijk kiest den middenweg, maakt een paar slagen meer en vindt een gelukkig vlaagje. Bij de boei ligt het schip van Madame Heriot op de derde plaats. In de volgende ronde weet de Noor echter weer de derde plaats te veroveren. Italië raakt meer en meer achter, terwijl de afstand tusschen Zweden en Holland zoo groot geworden is, dat van strijd niet meer gesproken kan worden. Op weg naar de finish nog even eefl

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9