OVERZICHT KAASMARKTEN. GEMENGD NIEUWS. LAND- EN TUINBOUW. DE FONDSENMARKT. De aanvoeren en hoogste noteeringen waren: Wagens Goudsche Leidscne gestempelde lichte lichte zware (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (2) (1) (21 30 Juli Oudewater 113 145 122 1-18 f48 137 154 154 142 I— f— I— I— f— t 31 Juli Bodegraven 499 528 169 150 f52 f42 157 f 57 f 46 f 60 f 62 f 56 f f f 1 Aug. Woerden 576 593 598 f 53 I 51 f 44 f 56 f 56 f 45 f 5S f 58 f 48 f f f Aug Gouda 263 332 229 f 60'f 50 f 43 f 55 f 56 f 46 f 58" f 58 f 48' 1— f f 2 Aug Alph. a.d. R. 54 65 49 f f f f 55 f 55 1 48 f 57 f 57 f f f f 3 Aug. Leiden 162 141 146 f 56 f 56 f 45 1 1 f f f f 65 1 56 f 45 (1) Zijn de opgaven der vorige week. (2) Zijn de opgaven van 16 Aug. 1927. DE ARTIST EN DE CAFEHOUDSTER. Woensdagmiddag kwam in een café aan. den Goudse hen Rijweg te Rotterdam een man, die zei artist te zijn en te komen om een zaaltje te huren, teneinde daar te kunnen repeteeren met enkele collega's. Men kwam overeen, dat hij voor f. 6 per week een zaaltje zou krijgen. Nog den zelf den avond werd er gerepeteerd. Na afloop van de repetitie ging de man in het café zitten, waar hij enkele consumpties ge bruikte. De caféhondster kwam bij hem zitten en het gesprek kwam op reclame. Zij vertelde hem, dat zij graag een reclame van haar café geprojecteerd zou zien op het doek in een bioscooptheater. De artist zei, 'dat hij daar gemakkelijk voor kon zorgen, omdat hij den operateur van een cinema heel goed kende. Den volgenden dag kwam hij terug de zaal noch de consumptie waren betaald met de mededeeling, dat deze reclame f. 12.60 zou kosten. De café houdster vond dit te duur, waarop de artist aanbood dit bedrag te betalen, mits zij dan de f. 3 betaalde, welke noodig waren voot liet laten maken van een foto van het interieur van het café. De caféhoudster gaf hem f. 3 en na enkele consumpties te heb ben genoten, verdween de man opnieuw zonder te betalen. Gisteren zou hij terug komen en dan in eens alles betalen. Boven dien zou hij dan ineens een week zaalhuur vooruit voldoen. Even na zijn vertrek kwam een jongetje de caféhoudster een tuiltje roze®, brengen. De caféhondster informeer de, wat dit had te beteekenen en toen ver telde de jongen, dat hij handelde in op dracht van den artist, die in een café daarnaast zat. De juffrouw begreep, dat de man daar de f. 3 zat te verteeren en dat de rozen ook wel van haar eigen geld be taald zouden zijn. Zij waarschuwde een agent van politie, die den artist aanhield. Deze bleek de 57-jarige H. B., zonder vaste woonplaats, te zijn, die in het „xrtgemceit Politieblad" gesignaleerd stond, als ver dacht van verduistering van een costuum, ten nadeele van een kleermaker te Den Haag. Hij is derwaarts op transport ge steld. VERDRONKEN. Donderdag geraakte het 5-jarig jongetje Van den heer P. Both in de haven te Brielle te water. Alhoewel het kind spoedig er uit werd gehaald en nog eenige teekenen van leven gaf, is het kort daarna overleden. In het Smalweesp te Weesp verdronk gis termorgen de 2-jarige A. de Gooijer uit de Paul Krugerstraat. Langdurige pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, moch ten niet baten. OVERREDEN EN GEDOOD. Donderdagmiddag reed de 9-jarige Ph. B. op den Middelweg onder Zoetermecr— Zegwaard in gezelschap van een neefje per fiets naar de feestelijkheden te Stompwijk, toen hij bij het naderen van een vracht auto van de firma B. uit Leiden het stuur kwijtraakte en tegen den gTasberm opreed. Hij kwam hierdoor te vallen en geraakte onder den auto. Ernstig verwond werd hij in de woning van een dokter binnengedra gen, vanwaar hij nadat hem voorloopige geneeskundige hulp was verleend naar de ouderlijke woning is vervoerd. Kort na aankomst is hot ventje overleden. Bij Leeuwarden is de 40-jarige vrouw van G. Nammensma uit £chlum door een be stelauto overreden en gedood. HET GEVAARLIJKE WAPEN. Een politie-agent te Haarlem meende gis ternacht in het stadhuis onraad te bespeu ren. Toen hij een onderzoek ging instellen, en zijn revolver wilde trekken, ging het wapen in zijn zak af, met het gevolg, dat de kogel in zijn dijbeen drong. De man is paar het Diaconessenhuis overgebracht. KASTEKORT. Bij een bureaulist van het N. 0. C. teAm sterdam is een kastekort ontdekt van f. 700.-. ZIJN LAATSTE CENT VERPROCEDEERD. Een landbouwer te Zwarlebroek, gemeente Barneveld, die indertijd een serie loten had gekocht voor f. 210, waarvoor hij later veel minder kon beurendan hem bij aankoop was voorgespiegeld, heeft een paar raadge vers, die hem zulks adviseerden, opgedragen tegen de firma, die de loten had verkocht, te procedeeren. Telkens ontving de landbouwer daarna bezoek van zijn adviseurs, en nu eens was het proces verloren en dan weer gewonnen, doch geregeld werden de onkosten hooger, die de landbouwer maar goedig be taalde zoolang tot hij zijn laatsten cent had uitgegeven. Thans is de stakkerd f. 4160 kwijt, welk bedrag hij sedert begin Januari 1928 aan zijn raadslieden heeft geofferd. Door anderen ingelicht, heeft de goedgeloo- vige boer nu een aanklacht bij de Justitie ingediend. BRANDEN. Gelijk in een gedeelte onzer oplaag gis teren nog vermeld, brak aan den Molleu- hutseheweg te Nijmegen oen felle brand uit in een boerderij, bewoond door de gezinnen Peters en Faber. De brand greep met groote snelheid ora zich heen, zoodat de geheele boerderij weldra één vuurzee was. De vonken sloegen over op een naburig perceel, dat eveneens totaal aifbrandde. Een paard, een koe en-drie varkens kwa men in de vlammen om. Persoonlijke on gelukken hadden niet plaats. De oorzaak van den brand is vermoede lijk te wijten aan het uitslaan van vonken uit een oven, waarin hout gestookt werd voor broodbereiding, waarna do vonken vermoedelijk op het rieten dak terecht zijn gekomen. Huis en inboedel gingen geheel verloren. Verzekering dekt de schade. Gistermorgen brandde door onbekende oorzaak de woning af van den timmerman B Klomp te Eist bij Rh en en. De meubels konden gedeeltelijk gered worden en ove rigens dekt verzekering de schade. MAN TE WATER. Men meldt uit Dongen aan de „è-Hert. CrL": De 79-jarige W. K., verpleegde uit het gasthuis te Gilze, ging op stap; hij dwaalde rond in de buurt van het Wilhelmina- kanaal en is daarin, door tot nu toe onopge helderde oorzaak, terecht gekomen. Een schipper, die hoogst waarschijnlijk den dren keling had kunnen oppikken. ïs echter door gevaren en heeft een en ander gerapporteerd aan den brugwachter Timmermans alhier. Van dit ergerlijke geval van overtreding van art. 450 van het wetboek van strafrecht (het weigeren van hulp) is onmiddellijk proces verbaal opgemaakt door de spoedig aan wezige politie. De tweede schipper, die passeerde, had een zwaar beladen schip bij zich, zoodat hij njet kon bijdraaien. Hij waarschuwde echter onmiddellijk eed achter hem aankomend schipper, die een ledig schip bij zich had. Deze heeft den ouden man uit het water ge haald. Inmiddels was ook geneeskundige hulp aanwezig. Hij werd per auto naar het St. Elisabeths-Gasthuis vervoerd, waar met kunstmatige ademhaling de levensgeesten konden worden opgewekt. Gisteravond was hij buiten onmiddellijk levensgevaar. TUSSCHEN DE BUFFERS. Gistermiddag is de rangeerder L. Walen- berg, uit Tongelre op het stationsemplace ment te Eindhoven, bij het rangeeren tus- schen de buffers bekneld geraakt. Hij moest per ziekenauto naar het gasthuis worden overgebracht. LAFFE OVERVAL. Op den weg naar Echt heeft een laffe moordaanslag plaats gehad. Zekere L. werd plotseling door een hem onbekend persoon in den rug aangevallen, die hem verschil lende messteken o.a. ook in den hals toe bracht. Hevig bloedend viel J. tegen den grond en werd daar later door eenige voor bijgangers gevonden, die de marechaussee uit Echt waarschuwden. Deze stelde 'n uit gebreid onderzoek in, dat leidde tot de ar restatie van een zekeren S., woonachtig te Buchten, die bekende den aanslag te hebben gepleegd. Hij is in arrest gesteld. EEN GEVAARLIJKE BRANDSTICHTER. De mijnwerkersvrouw E., te Bleijerheide bemerkte deze week, dat langs de kachel pijp een touw hing dat door het plafond van het keukentje kwam, waarboven hooi en 8troo enz. van den eigenaar van het huisje, waarin verschillende huishoudingen wonen. Ze waarschuwde haar ma®, toen deze van de mijn terugkwam. Toen er eens flink aan het touw getrokken werd, brak het stuk. Op het zoldertje ging de mijnwerker een onderzoek instellen, en later werd de polr- tie gewaarschuwd, die ©veneens een onder, zoek instelde. Het resultaat van dit onderzoek was ver rassend. Het bleek, dat het touw een vuur- koord was, om ontploffingen te weeg te brengen en dat een gaatje in den schoor steen was gemaakt, waarin kruit was ge legd. Ook op den zolder word nog buskruit gevonden. Een en ander werd door de po litie in beslag genomen. De veronderstel ling is dat de persoon, die het koord heeft aangebracht, en de buskruitlading gelegd de bedoeling heeft gehad het koord te lei den door de kachelpijp. Bij het aanmaken van de kachel, moest dan brand ontstaan en de woning oud en bouwvallig, zou totaal zijn afgebrand. Aan 't groote levensgevaar waarin de ouders en vele kinderen zouden hebben verkeerd, heeft de dader wellicht niet ge dacht. (,,Msbde.") ONDER DE TRAM. Donderdagavond schrok een paard, voor een wagentje gespannen, van de tram in de nabijheid van Nieuwerkerk (Z.); de 14- jarige knaap G. sprong van den wagen en kwam onder de tram; hij werd zeer ernstig aan armen en beenen verwond. Vervoerd naar het ziekenhuis te Noordgouwe is de knaap daar gistermorgen overleden. VAN EEN STELLING GESTORT. De 40-jarige kunststeenkapper Hoedema- kers is te Ho ens broek bij een bouwwerk van een stelling gestort. Hij brak drie rib ben, waarvan één hem in de longen drong. De toestand van den man, die getrouwd is en 5 kinderen heeft, is hopeloos. UIT DE KAP VAN EEN GEBOUW GEVALLEN. Bij de werkzaamheden voor het bouwen van een nieuw veilinggebouw te Warmen huizen is de werkman T. Thomassen uit Eetcn (Duitschland) uit de kap van het ge bouw gevallen en met het hoofd terecht gekomen op een dwarsligger, waardoor de schedel gespleten werd. De ongelukkige, die getrouwd en vader van 7 kinderen was, was terstond dood. INBREKERS GEARRESTEERD. Op het einde der vorige week stond in een korenveld der gemeente Merkstein, die aan Iverkrade grenst, een auto. Enkele dagen later stond de wagen wederom op dezelfde plaats Toen werd de politie ge waarschuwd. Dezen slopen door de koren velden en stonden plots voor de auto. Het gelukte hun twee personen te arresteeren, een derde wist te ontkomen. Bij fouilleering bleek, dat de aangehoudenen tot de tanden gewapend ware®. Ze werden in arrest ge steld. Uit het onderzoek bleek dat de Ad- Jer-auto te Dusseldorf gestolen was en dat de gearresteerden beruchte inbrekers zijn. Ze worden verdacht schuldig te zijn aan de vele diefstallen met braak, die de laat ste nachten in Duitsche grensgemeenten gepleegd zijn. Of ze ook debet zijn aaü de nachtelijke inbraken te Kerkrade en in an dere gemeenten gepleegd zal nog uit het voortgezet onderzoek moeten blijken. BEKNELD GERAAKT. Het 7-jarig pleegzoontje van den heer H. de Groot te Pekelderweg bij Winschoten, dat bij het draaien van de brug bekneld geraakte, is aan de gevolgen overleden. NOODLOTTIGE VAL. Te Houtigehage (Fr.), is het 10-jarig zoontje van L. Landman van ee® zolder ge valle®. De dood trad onmiddellijk in. DOODGEDRUKT. Te Wierum (Fr.) is hei 10-jarig zoontje van het hoofd der Chr. school tusschen een vrachtauto en een paal doodgedrukt. ERNSTIG ONGELUK IN EEN MELKFABRIEK. In de melkfabriek te Oud-Gastel is een ernstig ongeluk gebeurd. De arbeider J. de R. viel, terwijl hij een flesch met zwavel zuur droeg, van de trap en kreeg den ge- heelen inhoud van de flesch over het lichaam. Zijn kleeTen verbrandden geheel, terwijl hij tevens zeer ernstige brandwon den aan gelaat, armen en beenen opliep. De ongelukkige werd per auto naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Dokter: ,,Hebt u mijn raad opgevolgd om te tellen als u niet in slaap kunt komen t" Patiënt: „Ja, ik heb vannacht tot 21345 geteld." „En bent u toen in slaap gevallen 1" „Neen, toen was het tijd om op te staan." RECLAME. MIJN HAR DT's Hoofdpijn-Tabletten 60 c« Laxeer-Tabletten 60* Zenuw-Tabletten 75 ei Staal-Tabletten 90 ei Maag-Tabletten 75 et By Apothekers en Drogisten 4512 PLUIMVEE. REINHEID BOVENAL! Geweldig snel is de ontwikkeling van al het on tuig. dat onze kippen voortdurend belaagt. Luizen en mijten vermenigvuldigen zich in een tempo, dat bijna ongelooflijk is en helaas tooh maar al te waar. De coccidiose- en verschillende wormbesmet- fingen geschieden, doordat de parasieten en de eitjes met de mest meekomen, op die wijze den bodem bereiken, waar ze. wat de coccidiose betreft, slechts enkele dagen vochtige warmte noodig hebben, om zich tot zoogenaamde sporozoiten (dat zijn worm achtige lichaampjes) te ontwikkelen, welke door de kuikens en.de kippen worden op genomen. waarna het darmsap de sporo zoiten vrijmaakt, zoodat deze hun aanval op de darmwanden kunnen doen, waaruit een hevige diarrhee voortvloeit, welke voor al de kuikens bij duizenden ten grave leidt. De eitjes der wormen worden óf recht streeks door de hoenders opgenomen, waar door deze met wormen besmet geraken, óf die eitjes moeten eerst in vliegen tot ont wikkeling komen, zoodat die vliegen dan als zoogenaamde gastheer fungeeren. Wan neer deze vliegen later weer door de kui kens of kippen verorberd worden, krijgen ze daardoor meteen de wormen binnen. Dit als een korte inleiding, om de eiseh toch vooral reinheid in de kippenhouderij te betrachten, eens duchtig te onderstrepen. Zoowel van builen als van binnen wor den de voederbakken grondig schoonge maakt. Een stevige boender doet hierbij uitstekende diensten. Zooveel mogelijk laat men de bakken dan weer in de zon drogen. Ook de drinkbakken geeft men een ferme beurt. Daarvoor lost men wat soda in heet water op en boent daarmede de bakjes schoon. Deze soda-oplossing neemt gemak kelijk den vetten aanslag weg, welke dik wijls in de bakjes is komen te liggen. Na die soda-behandeling spoelt men met schoon water na en men mag zich dan verzekerd houden, gedaan te hebben wat in de ge geven omstandigheden te doen viel. De naaste omgeving van het hok, waar de kippen het meest verblijven, is daardoor gewoonlijk ook hej meest vervuild. Strooi sel uit het hok wordt er mee heen ge sleept, de mest valt er het dikst, de bodem is wat minder doorlaatbaar, een weinig regenval en daarboven op 'n zonnetje, juist zooals we dit van 't zomer enkele male mochten ondervinden, maken zoo'n hok- omgeving lot 'n bijna ideale onlwikkelings- gelegenheid der in den aanvang van dit ge schrevene genoemde parasieten. Weg dus met dien rommel, houdt de hok-omgeving zoo zindelijk mogelijk. Een goede afwatering is voor elk terrein waarop hoenders moeten verblijven, ook een noodzakelijk iets. Een flinke geul langs de rennen gegraven en deze goed los gehouden, zal in vele ge vallen al reeds voor een goede afwatering kunnen zorgen. In den zomer bederft het eten al heel spoedig. En een kippenren is nu eenmaal geen mesthoop. Gooit daarom nooit etens resten in de ren. Wat niet wordt opgegeten is heel spoedig aan bederf onderhevig. De vliegen worden er door aangetrokken en zooals reeds gezegd vliegen zijn de gastheeren voor de lintwormen. De kippen snappen zoo'n vlieg naar binnen en daar mede de adspirant worm. Houdt de nacht verblijven zoo frisch mogelijk. Te veel kip pen er in geeft een enorme hitte. Steekt 's avonds uw hoofd maar eens in het kip penhok! Ruimt de kippen, die op het punt staan van den leg te staken, daarom al vast op. Dat geeft den anderen kippen wat meer ruimte. Als de warme nachten er zijn, kunnen ook de deuren openblijven. Men kan het hok dan wel met gazen deuren afsluiten. Hoe frisscher de hokken, des te langer de rui uitblijft en hoe langer de dieren zullen blijven doorleggen. Toen we het vorige jaar een kouden zomer hadden, gaven de kippen een prachtigen zomerleg te zien. doordat de rui langer dan gewoon lijk uitbleef. Zou het dit jaar ander wor den? Behoedt uw dieren toch vooral voor het ongedierte; ze hebben er anders een gruwelijke lart van en 't benadeelt in hooge mate hun leg. Spaart de witkwast niet. Dit brengt zijn rente best op! Zooals steeds geeft ook thans weer het maandeljjksche overzicht van de National City Bank eenige belangwekkende beschou wingen over den financieel ecoaomischen toestand van Amerika. In het algemeen is de bedrjjfs-situatie in de Unie aanmerkelijk verbeterd, vooral in vergelijking met het vorige jaar. Ook in den kleinhandel heerscht thans een gezonde toestand, terwijl daarnaast de landbouw evenzeer een gunstige periode doormaakt, dank zjj de goede oogstresultaten en de betere prjjzen, die momenteel voor de verschillende landbouwproducten worden gemaakt. Ook de werkgelegenheid is iu vergelijking met het vorige jaar een aan zienlijk stuk verbeterd. Dank zjj deze en nog andere verschillende factoren geeft het nationale inkomen een stijging te zien. Ook de handel met het buitenland blijft zich gunstig ontwikkelen. Weliswaar is er in (Je achter ons liggende maanden een groote hoeveelheid goud naar den vreemde afge vloeid, evenwel heeft dit geen enkelen na- deeligen invloed uitgeoefend op de finan- cieele positie of op het verloop van den wisselstand. Weliswaar zijn de rentekoersen in de laatste maanden meer of minder be langrijk gestegen, doch dit wordt een uit vloeisel genoemd van de linancieele ont wikkeling, die nu eenmaal van een zoodanig expansieven aard is, dat de huidige hoogere rentevoet als een gezond ver schijnsel moet worden beschouwd. Een zeer belangrijke factor is uiteraard de crediet-situatie en alles wat daarmede in direct verband staat. Uiteraard is die credietsituatie in de Vereenigde Staten ge compliceerder van verhouding dan op het continent, vandaar dan ook, dat de genomen en eventueel te nemen maatregelen vanuit een anderen gezichtshoek moeten worden beschouwd. Vast schijnt te staan, dat de schaarschte op de geldmarkt niet het gevolg is geweest van de politiek der Reserve banken; integendeel heeft deze politiek er voor gezorgd, dat een min of meer acute crediet-inkrimping achterwege is gebleven, hetgeen, indien zulks wel het geval zoude zijn geweest, tot een zekere crisis aanleiding zou hebben gegeven. Intusschen ontwikkelde zich in den laatsten tijd, en wij wezen er reeds meermalen op, een credietvraag, niet voor reëele handelsdoeleinden, doch in hoofd zaak voor speculatieve effectentransacties. Dez6 credietbehoefte valt uiteraard buiten de sfeer der Reservebanken, zoodat het niet op hun weg ligt aan een eventueel© behoefte in deze richting te voldoen. Eerder staat zjj er vijandig tegenover. Strookt het alreeds niet met de sociaal- economische functie der Reservebanken om dergelijke credietbehoeflen te dekken, ook naar de letter van de wet is het den Reserve banken verboden zoodanige crcdieten te ver schaffen En aangezien de Reservebanken een scherpe controle uitoefenen op de cre- dieten door hen verstrekt, ligt het voor de hand dat zij inmiddels tot in onze oogen min of meer rigoureuse maatregelen zijn overgegaan. Volgens Amerikaansch stand punt echter, liggen de genomen maatregelen geheel en al in de lijn van de taak en functie der Reservebanken. Van belang is ook het feit van den goud- uitvoer. Trouwens de goudbeweging als ge heel is niet zonder belang. De laatste jaren gaven zooals men weet een belangrijke toe vloeiing van goud naar de Vereenigde Staten te zien, zulks verband houdende met de financieele positie der meeste Europeesche landen. Sinds het herstel van Europa is een terugvloeiing merkbaar en nu ligt het geheel aan de wijze waarop-Europa zich blijft her stellen hoe het verloop van de Amerikaan- sche goudbeweging zal zijn. Hier komt nog bij dat ook in Amerika handel en industrie zich voortdurend uitbreiden, zoodat voor dekking van industrieele behoeften steeds grootere bedragen worden vereischt. Ook dit is niet zonder invloed op de toekomstige goudbeweging. Een eigenaardig verschijnsel is thans de min of meer lagere stand van de obligatie- markt hetgeen een uitvloeisel is van de groote vraag naar geld. De druk op de markt voor kort geld in verband met het hooge prijsniveau van de fondsenmarkt beïnvloedt ongunstig de obligatiemarkt. De koers der obligaties is van terugloopenden aard en in hoeverre deze dajende tendenz zal aanhou den hangt af van de verdere ontwikkeling van de fondsenmarkt eenerzijds, van de geld markt anderzijds, en tenslotte ook van de publieke waardeering voor de aandeelen en obligatiemarkt. Blijft echter een zekere voor liefde bestaan voor de aandeelenmarkt als een betrekkelijke wijze van geldbelegging en komt ook niet spoedig verandering in de situatie van de geldmarkt, dan ligt het voor de hand dat de obligatiemarkt met zijn ge limiteerde rendementsmogelijkheden een verderen terugslag zal ondervinden. De 'Amerikaansche disconto-verhoóging heeft op onze geldmarkt intusschen weinig of geen invloed uitgeoefend. Onze geldmarkt is zelfs ruim hetgeen niet overeenstemt met de verwachtingen die men aanvanke lijk van den Amerikaanschen maatregel heeft gekoesterd. Algemeen rekende men met een verstijving van onze geldmarkt wijl door de anders aantrekkelijke marge de neiging bestond hier te lande geld op te nemen en dit op de New-Yorksche markt wederom uit te zetten. Tot nu toe is er niet veel van te bespeuren, hoewel het voor de hand liggend is dat op den duur met een Yerstijving zal moeten worden gerekend Blijkbaar werkt de rente-arbitrage in Ame rika niet zoo soepel als zulks het geval is met Londen. De geldmarkt ten onzent blijft ook ruim ondanks het feit dat de afgeloopen maand, wat de kapitaal- en emissie-markt betreft gewone activiteit te zien heeft gegeven, Bedroeg het totaal der uitgiften in de maand Juni 50 millioen gulden, de maand Juli geeft een totaal-cijfer van 63 millioen te zien. Een alleszins bevredigend bedrag, hierbij nog in aanmerking genomen de om standigheid dat wij midden in het zomer seizoen verkeeren. Uit de beschikbare re fers blijkt inmiddels dat wederom het grootste bedrag der totaal-emissies voos buitenlandsche rekening is geëmitteerd^ De verdere ontwikkeling van de Neder-» landsche kapitaalmarkt mag gunstig worn den genoemd gezien het feit, dat in de ko mende maanden door uitlotingen verdere groote bedragen ter beschikking zullen ko men Zoo komt alleen reeds door de uitlo ting van de 5 pet. leening 1919 een bedrag van 30 millioen vrij. Onder de verschillende buitenlandsche uitgiften bleek die van Sao Paulo een groot succes te zijn geweest. Het zwaartepunt bij de emissies van de afgeloopen maand ligt merkwaardigerwijze thans bij .de aandee len, waaruit een toenemend vertrouwen in de industrie moet worden geconstateerd. Conversies kwamen "in de afgeloopen maand' niet voor, zoodat het totale bedrag der uit giften levens het bedrag is hetwelk aan nieuw geld is opgenomen. In de afgeloopen zeven maanden werd voor een bedrag van 500 millioen aan nieuw geld opgenomen tegen 381 millioen in de overeenkomstige periode van het vorig jaar. De locale fondsenmarkt verkeerde in de achter ons liggende berichtsperiode geheeL onder den invloed der vacantiestemminc. Hierbij komen nog de Olympische spelen die uiteraard de belangstelling van het publiek evenzeer in een andere rjchling trekken. De maandwisseling gaf ook al niets bijzonders te zien of het moest zijn. dat de geldmarkt een verdere verruiming onderging. Er is thans merkwaardig veel geld beschikbaar terwijl daartegenover absoluut geen behoefte aan speculatiekapitaal bestaat. Over hof; geheel genomen heeft de betors een door-i loopend stil aanzien met zeer beperkte om-< zeilen. Nochthans viel er in de laatste dagen' een iets betere tendenz waar te1 nemen a!a gevolg van het betere verloop van verschil lende buitenlandsche beurzen. Toch was de vraag in hoofdzaak van speculatieven aard. Buitenlandsche waarden waren als gevolg van een en ander iets vaster. Zoo b.v< Zweedsehe Lucifers, Kreuger Toll, Sepa rator en Ougree. Daarnaast kon een betere tendenz worden: opgemerkt voor Philips-aandeelen hetgeen een avans belefekende van ca. tien procent. Ook kunstzijde-aandeelen lagen tenslotte! wat vaster in de markt en de girnstigei koersverschillen die hier konden worden gen boekt waren werkelijk niet onbelangrijk* Van mijnwaarden waren tenslotte Redjangd vast. Voor rubberaandeelen bestond zoo goed als gec-n belangstelling. Niettemin bleef de koera vast gezien de gunstige marktsituatie waan ru momenteel het product verkeert. In den tabakshoek was aanvankelijk eenig aanbod waardoor de koers van een enkel fonds mi a of me'or reageerde. Van Oliewaarden warea Koninklijke Olies vast gestemd. Suikerwaarden stonden sterk onder dett invloed van de marktontwikkeling van het product te New-York welke nu niet bepaald gunstig kon worden genoemd. Dientenge-» volge ontwikkelde zich eenig aanbod ia suikerwaarden hetgeen naderhand weder lot staan kwam. De koersen fluctueerden eenigszins voor de vooraanstaande soorten. Op de beleggingsmarkt had in de afge loopen dagen voor het eerst handel plaats in obl. Sao Paulo. De noteering bedroeg 951'a Gold op prolongatie noteerde 4 nCt. 27 Juli 2 Aug. 6 pCl Nederland 1922 104H 10414 5 nCt Nederland 1918 10214 102141 4'/spCt Nederland 1916 100% ioos; t'/.pCt. 0.-Indi5 1926A/B 98H« 98',' Amsterdamsche Bank 18214 182 Koloniale Bank 248s, 24714 Cert. Ned Handel-Mij. 176'. 1774.' Holl Kunstzijde 205 21214 N'ed. Kunstzijde 42514 441 Maekubee 19114 196 Jurgens gew aand. 280 Philips Gloeilampen 738 760 Redjang Lebong 150 15314 Singkep Tin 85914 853 Kon. Petroleum 40714 409 Amsterdam Rubber 23114 23214 Hessa Rubber 295 295 Holland-Amerika-.Lijn 7514 Nederl Scheepvaart Unie 20914 21414 Sloomv-Mij „Nederland" 19514 19514 Cultuur Mij Vorstenlanden 162 Handelsver Amsterdam 685 687 Arendsburg Tabak Mij. 652 651 Deli Mij. 44114 440 Senemhab Tabaks-Mij. 53414 53414 Cerl Union Pacific 194 ONZE TELEFOONNUMMERS DIRECTIE en ADMINISTRATIE 2500 (op 2 lijnen) REDACTIE 1507 3—3 1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11