Humor uit het Buitenland. HET „VERLATEN" PARIJS. Boer (vader v«xi c«_u uocnier) «ja, meneer, ww krijgen tier genoeg Jonge neer en uit de staa oio te helpen bij het hooien. Maar net ongeluk la. lat ut zoo JaJoerscJ- rijn, dat ze mekaar alsmaar met de hooivorken te lflf gaan. (Humorist). Op het Jaariyksche diner van de levensverzekerlngs- agenten. (Life) Stem uit de badkamer „Zeg, kerel. Ik begrijp niks van at bad van jou. Ik heb de kraan waar „douche" op taat wijd open gedraalt, maar er gebeurt nieta/ „(London Opinion). Uitvinder :,Nuu mijn scheermes geprobeerd beeft, rolt f wei toegeven, dat het een revolutie op scheergebled la." Industrieel i „Ja maar geen onbloedige revolutie. „(Passing Show) Hl), op het punt aanzoek te doen„Mary, t heb je een heel erntiige en belangrijke vraag te doen." ZU, hoopvol„Ja, beste, wat ls het HU (plotseling bemerkend dat ze door den vloed zyn afgesneden) „Eh kun Je zwemmen £Pas«lfl-0houw) „Ja meneer, t spijt me erg meneer, maar wanneer Q •alleen maar een vleugel van een kip bestelt, moet lk o toch een kip In rekening brengen." u^Nog een tof, dat lk geen biefstuk bestelde.1* (Judge) RECLAME. H. P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN T.I. eéi AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE 4762 tarchus, waar de schilderachtigheid dep feiten niet in staat i9 om de grootheid van ziel en verstand te verdoezelen. Deze veteraan is nog geen zestig jaren oud. Evenals George Clemenceau student in de medicijnen, was hij, gelijk deze, reeds een strijder op den leeftijd, waarop men gewoonlijk zijn eerste examen aflegt. Twin tig jaar oud is hij aangesloten bij de socia listische partij te Wilna. Zijn broeder Bro- ni^las en hij doen mee aan het eerste com plot, dat hun wordt voorgesteld. In Siberië, waarheen hij voor vijf jaar wordt gezonden, leert hij het streven van Rusland door gronden; in verbanning maakt hij zich de lessen van Tolstoi en Herzen eigen. De intellectueele élite, waarmee hij omgaat, eerst in Wilna, daarna in Warschau, vol doet niet aan zijn smaak; hij acht ze niet in staat tot stoutmoedigheid. Hij sluit zien bij het volk aan en laat zich leiden door bet volk aan en laat zich leiden door het socialisme of liever; hij leidt het. Er moe ten resultaten komen. Dat is zijn stelregel. Toen hij plannen maakte voor den be- faamden aanslag van Berdany, die hem in 1904 de beschikking over de kas van een gouvernement zou geven, maakte hij zijn testament met het oog op de waarschijn lijkheid van mislukking en dood. „Ik verzoek mijn levensbeschrijvers mi] niet voor te stellen als een onnoozele of sentimenteele soldaat, die zich ter wille van de menschheid laat kruisigen of iels dergelijks. Ik worstel op leven en dood, omdat het mij onmogelijk is te leven in de modderpoel van 't tegenwoordige leven. Volgens dit waaghalzerig programma slichtte, drukte en verspreidde hij de „Ra- botnik", het orgaan van de Poolsche socia listische partij. Welk een leven moet zoo'n geducht op standeling geleid hebben, onder zijn aan genomen namen, voortdurend nage spoord, voorzien van valsche passen, die hij telkens vernieuwde, veroordeeld tot eenzaamheid, wanneer hij niet in de gevangenis zat, terwijl hij ondanks deze vervolging door de politie, in zes jaar 35 nummers van de „Rabotnik" uitgaf, ter wijl hij bij ieder rummer moest hooren, dat een prijs op zijn hoofd was gesteld; in 1900 gearresteerd, opgesloten in de Ba- stille van Warschau en het schavot, slechts ontkomend voor krankzinnigheid voor te wenden. Hij ontsnapte in vermomming naar Londen, waar niet naar hem geluisterd werd toen hij het komen van een wereld oorlog aankondigde, een voorspelling die -het Westen niet alarmeerde en waarvan het 2ich niets aantrok. De internationalisten zijn er, na getracht te hebben de Poolsche socialisten te ver dringen van de internationale congressen, gedurende de Russische revolutie in ge slaagd, deze partij te splitsen; het grootste deel van de partij sluit zich op het congres van Zakopane aan bij de Poolsche bolsje- wiki: Radek, Dersjinsky en Unschlicht, die zich tegen de onafhankelijkheid van Polen verklaren. Pilsoedski bemerkt.dat zijn ideaal verraden Js en besluit het werktuig, dat hij zelf ge smeed heeft, te veYnietigen; liever dan zijn ideaal verlaat hij zijn partij en alleen, of misschie'n met een handje vol intellectuee- len, zonder geld, zonder steun, een socialist die gesmaad wordt door de socialisten, een patriot verdacht bij de patriotten, begint hij de geheime militie te formeeren, waaruit te zijner tijd het nationale leger zou ontstaan. Den 6den Augustus 1914 begint zijn poli tieke loopbaan. Achtereenvolgens zal hij strijden tegen Rusland en aan Duitschland weerstand bieden. Hij vecht om omver te halen. Als Rusland neergeveld is en de Pool sche onafhankelijkheid is geproclameerd door de centrale rijken, wordt Pilsoedski aangezocht zijn troepen in te laten lijven bij het Oostenrijksch-Duitsche leger. Wanneer hij het aanneemt zal hij commandant wor den van een machtig leger, dat zal mede- deelen in de resultaten van een te wachten overwinning. Als hij weigert, wacht hem de kerker. Hij weigert en geeft de voorkeur aan de gevangenis van Maagdenburg boven de belofte van den keizer. Duitschland, dat hem niet lot medeplichtige had kunnen maken, maakte hem lot gevangene. Maar vanuit zijn cel gaat de volksleider voort, de duizenden te inspireeren, wier ziel hij ver vuld heeft van zijn idealen; den lsten Jan. 1919 zal op zijn orders de Poolsche opstand uitbreken in den vorm van een Poolschen vesper, maar de overwinning van de geal lieerden maakt dat laatste offer van moed en bloed overbodig. Den lOden November 1918 verlaat hij zijn gevangenis; hij verjaagt de Duitschers uit Warschau en biedt het hoofd aan alle wanordelijkheden, die zich voortdoen door de besmetting van het bolsjewisme. Anar chie en honger regeeren in Warschau. De Polen waren sinds 150 jaar' gescheiden ge weest, hun cultuur was verschillend, hun belangen liepen uiteen, zij hadden bloot ge staan aan tegenstrijdige invloeden, en niet tegenstaande hun gemeenschappelijke spraak, behoorden zij tot verschillende be schavingen. Het ging er nu om, hen zoo goed mogelijk weer tot een familie te vereenigen. De veldheer ontpopte zich nu als organisa tor. Hij redt Polen en schept tegelijk den Poolschen staat weer Hij redt het met de wapenen en organiseert het met wetten. Ziin belooning is zijn verkiezing als staatshoofd dcor den Poolschen Landdag, die in Februari 1919 weer samenkomt, voor het eerst na acht en tachtig jaar. Deze verkiezing en de annexatie van Wilna, zijn geboortestad, die hij inlijft bij de Poolsche gemeenschap, bevestigen den roem van zijn naam; het zou hem moge lijk geweest zijn het toppunt van zijn macht te bestendigen. Om dictator te worden, had hij slechts het principe der dictatuur be hoeven aan te nemen. Maar hij neemt slechts die macht aan, die onontbeerlijk is ter handhaving van het vaderland. Want voortaan is Polen vrij, maar in 1922 niet meer eendrachtig zooals het in 1918 geweest was. Pilsoedski, het staatshoofd, is afgedaald tot den rang van partijhoofd. Zijn populari teit heeft hij verloren, hij wordt gehoond als een afgeschafte afgod en door zijn ver stokte tegenstanders voorgesteld als een Don Quichotte. Voortdurende plagerijen verjagen hem van de hoofdstad, die hij gered heeft. Hij is genoodzaakt zijn toevlucht te zoeken in 't huis in de voorstad, dat zijn troepen uit piëteit voor hem hebben doen bouwen en hij stelt zich tevreden met de teederheid van de kinderen, tot wie zijn eigenaardig peinzend veroveraarsgezicht zich overbuigt. Soms verbreekt een bittere tirade de stilte van de ballingschap, verraadt zijn inge houden onstuimigheid en hij uit zijn bitter heid in een verwensching. Maar het volk heeft zooals het in alle democratiën gaat, er voorloopig genoeg van om te hooren spreken van den „rechtvaardige" en om hem te hooren spreken. Men geeft zich over aan de genoegens van het parlemen tair debat, terwijl Pilsoedski, een binnen- landsrhe balling, in zijn hart de resten ver zamelt van zijn vervlogen droom. Maar plotseling, op een Meidag in 1926, is de alleenstaande man weer baas gewor den. Onder kanongebulder keert hij terug in de Belvedère, het paleis dat hij als staatshoofd bewoond 'heeft. Geen militaire putsch, maar een instinctieve beweging brengt hem weer tot de hoogste macht. De voorbereidingen tot den burgeroorlog loo- pen op niets uit. De tegenstand is gebroken, voor die het hoofd heeft opgestoken; met enthousiasme sluit het volk zich bij hem aan en blijft hem toegewijd. De intocht van Pilsoedski is zegevierender dan de op- marsch van Mussolini naar Rome. Het is meer een redding die gevierd werd dan een bevrijding. In een paar weken betaalt het volk zijn achterstallige schuld in dank baarheid aan hem, dien het eerst had ge huldigd en daarna verguisd. Een gebeurte nis zonder precedent na een tijdsverloop van acht jaar. Pilsoedski is weer in de positie van een dictator; voor de tweede maal behoeft hij maar te willen om onbetwist dictator te zijn van een land, dat zich zonder voorbehoud aan hem toevertrouwt. Ondertusschen is de wereld gewend aan deze machtsvereenvou* diging. De vrijheid schijnt in Polen niet best ge lukt te zijn en het parlementarisme is daar, evenals elders, in zijn groeistuipen. Hij be hoeft maar te willen; men staat klaar om hem toe te juichen. Neen, antwoordt Pilsoedski. Ik heb de keus om de dictatuur te proclameeren of mij aan de wet te houden. Ik heb den twee den weg gekozen. Zonder twijfel heb ik ve ler hoop teleurgesteld; ik heb het met opzet gedaan om Polen de gewoonte af te leeren alles aan één man te vragen en hem tege lijk allen steun te weigeren. Dat Pilsoedski, redder van Polen en op nieuw zijn meester, met quasi-eenstemmig- heid der kiezers gekozen lot president der republiek, de dictatuur weigerde en afstand deed van het presidentschap en zich tevre den stelde met minister van Oorlog te zijn in een regeering der nationale Unie, was wel het volledigste en gewaagdste bewijs van trouw aan de democratie. Maar ook zal er nooit een beslissender proefneming gewaagd zijn om het parle mentaire stelsel te doen herleven. Doch in ons hart stellen wij nog minder belang in het resultaat van een dergelijke proefneming dan in het verbijsterend epos, dat het leven van den soldaat-burger vormt. Gevangenis en verbanning, voortdurende samenzwering en worsteling, triumf in de overwinning, haat in den triomf, onbillijk heid bij den haat, het zich terugtrekken dat een herhaling van de verbanning was, een leven van ontbering volgend op een leven van ellende en dan opnieuw de toejui chingen der menigte, de volledige macht, en de vrijwillige afstand. Met minder gebeurtenissen vulde de oud heid een Titanenbestaan. Door de gloeiend-heete dagen, die dezen zoiner maar blijven aanhouden, ligt Parijs reeds vroeg geheel verlaten er is nie mand meer. Ten minste zoo wordt u verteld door de menschen, die ge aan de table d'höte van het kleinste, ook maar eenigszins modieuse strand-plaatsje ontmoet. Maar als men de nieuwsgierigheid heeft, dat „verlaten" Parijs eens te gaan bekij ken, dan ziet men dat het in die verlaten heid toch nog tamelijk levendig toegaat, dat er nog millioenen menschen in drukke beweging zijn gebleven, en iederen dag weer nog millioenen zich voortspoeden naar hun zaken, hun belangen, hun genoegens. Wat echter de mondaine Parijzenaars be treft, die der ..grand monde", der „beau monde" en zelfs die der „demi-monde" die hebben inderdaad Parijs verlaten, reeds vóór de groote warmte aanbrak, wegge roepen door de mode, de plichten en de belangen, die hun „mondes" beheerschen. Zoodat men toch eigenlijk wel zeggen kan, dat er „niemand" meer in Parijs is. Gebleven zijn alleen diegenen, wier mid delen of bezigheden hun niet veroorloofden het warme Parijs den rug toe te keeren. Daar rijn dan nog bijgekomen de talrijke zomertoerislen, voor wie er geen ander reis-seizoen mogelijk is. En die hebben al de door de verschillende „mondes" ver laten plaatsen in de café's, de dancings en de nacht-gelegenheden van Montmartrc nu ingenomen. Maar daarom moet men nu ook .weer niet denken, dat Parijs dus niet veel veranderd zou zijn gedurende de zomermaanden. In tegendeel, het is zeer veranderd zelfs, en in alle mogelijke opzichten. Op de boulevards, d. w. z. op de café terrassen ziet men nu niet meer de echte Parijzenaars, elegant en levendig, hun plaatsen zijn nu bezet door dikke me- neeren in wijde, lichtkleurige costuums, en door hun dames, aan wier mooiste toiletten toch altijd een zeker iets mankeert, een kleine bizondere gratie, de aangeboren „chic" die de Parisiennes van alle andere vrouwen ter wereld onderscheidt. Men ziet het die menschen onmiddellijk aan, dat ze overal vandaan kunnen zijn gekomen, behalve uit Parijs zélf. 's Avonds en 's nachts ziet men die zelfde menschen die men overdag op den boulevard heeft gezien, op Montmarlre terug, waar ze met gehaaste allures van de eene boite naar de andere jachten, blijkbaar om zooveel mogelijk te zien in den korten tijd, die hun toegemeten is. De schouwburgen en music-halls blijven voor het grootste gedeelte doorspelen. Maar wat daar aan het in Parijs achtergebleven of nieuw aangekomen publiek geboden wordt, dat zijn meest voorstellingen uit 't afgeloopen seizoen die reeds bewezen heb ben succes te geven bij een middelmatig publiek, maar waarvan de mondaine Parij zenaars niet9 meer zouden moeten hebben. De bioscopen hebben oude films te voor schijn gehaald, die ze vroeger eens tegen een koopje hebben kunnen machtig worden. Het zomersche Parijs heeft veel van zijn eigenaardig rhythme verloren. Die span ning, waarin het anders leeft, om altijd iets nieuws te eischen of iets buitengewoons, is nu verslapt door de afwezigheid van hen, die de mode lanceeren, de nieuwsgierigheid tot overprikkeling toe opvoeren, of het suc ces van de schouwburgen en music-halls uitmaken. Sommige straten zelfs, en sommige café terrassen, waar anders een elegante me nigte zich beweegt, maken een werkelijk trieslen indruk. Maar één plek is er in Parijs, die gedu rende deze enkele maanden zijn grootste succes beleeft, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. en des te grooter succes, naarmate de hitte heviger is; die nu den heelen dag bevolkt is met een menigte van voetgangers en auto's, met geluid van stem men en claxons en molor-gesnor. Dat is het Bois de Boulogne. Het vervangt een vacantie-naar-buiten voor de in Parij9 teruggebleven Parijze naars. Het Bois i9 nu heelemaal van aan zien veranderd. Alle deftigheid en ceremo nie die er anders heerscht, is er verdwenen. Geen menschen meer, die zich angstvallig houden aan de regels, hoe men er 's mor gens, hoe middags en hoe 's avonds ge kleed behoort te zijn; de zomer-liefhebbers van het Bois de Boulogne hebben daar ma* ling aan; zoo goed als aan de traditie, die voorschrijft in welke lanen het „chic" is zich te verloonen op bepaalde uren, of juist heelemaal niet „chic"; geen zacht, be schaafd, mondain gebabbel meer, maar maar stemmen, die zich niet geneeren om hun gedachten en gevoelens vrij uit te Te kondigen, en zonder angstvallig hun te men te kiezen Voor hen, die luxe begeeren, ontbree het niet aan jazz-muziek, champagne dans-gelegenheden in het Bois de Boulopi Etablissementen genoeg, die hen lokken m cikesten en schitterende lichten, zelfs di heelen nacht door. Maar onder de zome Parijzenaars vinden die niet veel cliëntè! ze worden bijna uitsluitend bezocht do de vacantie-gasten uit alle hoeken van wereld, die de middelen daartoe hebbe doch niet behooren tot een der „mondes Ook een vervanging voor een vacanti aan-zee biedt Parijs zijn achtergeblevi bewoners. Dat is de Seine, met zijn ve badgelegenheden. En geloof maar, dat da; in deze warme dagen druk gebruik w wordt gemaakt! Als om twaalf uur I kantoren en ateliers uitgaan, is het éf run naar de Seine toe, een jachten om t<x maar op tijd te komen vóór de kleed-hokji allemaal bezet zijn. Midinettes en employé hebben hun twaalf-uurtje bij zich, w croissants en bananen, en velen hebbe hun zwem-pakje thuis al onder hun kleed aangetrokken, om toch maar zoo min m gelijk tijd te verliezen. In een oogenblik ieder in badcostuum en springt het wal in of strekt zich aan den kant uit voor ef zonnebad, doet zich tegoed aan wat natuu genot tot ze over een uur weer w> moeten naar hun werk, en dan in ev< groote haast de metro's en autobussen b 9tormen gaan. Wat Montmartre betreft hoe warm het overdag is geweest, hoe drukker levendiger het daar 's avonds en 's nach toegaat. Hoe meer men overdag tegen zi; zin getranspireerd heeft, .hoe meer m( 's avonds mèt zijn zin nog weer transpire ren wil bij een charleston of black-bottor die des te meer succes heeft, natuurlij naarmate die wilder wordt uitgevoer Vooral tegen den zomer maken de bo!t< van Montmarlre hun drukste reclame i alle doelen van de wereld. Daar in d seizoen de loeristen in grootén getale n3i Parijs toestroomen, doen de eigenaars di nachtgelegenheden al wat ze kunnen o: hun gasten maar tot zooveel mogelijk pr en ongebondenheid aan te sporen, zood; in sommige „holtes" om acht uur 's mo gens nog gasten van den vorigen avond a3 het plozier-maken zijn. En de menschel die er langs komen om naar hun werk l gaan. kijken met groote verwonderde oogei hoofdschuddend of glimlachend op naar d: bolles, waaruit nog jazz-geloei en voe gestamp opstijgt en heesche stemmen va zangers, die nog doen wat ze kunnen, mas die toch aan het eind van hun krachten zti geraakt. De morgen-zon is al weer lang bezig has gloeiendj* stralen uit te zenden, doch in d café's rond de bolles hangen nog figurei rond, die eruit zien alsof ze dood-op vai vermoeidheid zijn, maar die toch nog hui „plezier"-nacht wat verlengen willen. Parijs is ontwaakt, stoort zich niet aai seizoen en warmte, aan stranden en vacau tie-verblijven, aan „mondes" en toeristen aan feestvierders in het Bois of op Mont martre het zet zijn eigen leven voort zijn altijd drukke, bezige en vaak harts tochtelijke leven, dat altijd elegant blijft- M. DE ROVANNO Parijs, 27 Juli 1928. RECLAME. LIJSTENMAKERIJ Geen woekerwinsten. Wenscht U voordeeÜJ Uw platen, foto's enz. te laten omlijsten? Het vanonds bekende adres 650óï LIJSTENMAKERIJ DE CONCURRENT •Haarlemmerstraat 62, t. o. Het Volkshui1 2-J

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10