69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 3 Augustus 1928 Vierde Blad No. 20978 !N HET WALHALLA DER ROEIERS. ATHLETIEK. SCHERMEN. INDRUKKEN VAN EEN SPECIALEN MEDEWERKER. Het Walhalla der roeiers, zoo wil ik Sloten thans noemen, want Olympia en roeien moge voor den klassiek gevormdeh geest te heterogeen zijn om in een adem genoemd te worden, een feestgedachte roept Sloten thans onweerstaanbaar op voor den watersportliefhebber. Feestelijke spanning is er al dadelijk in den vroegen ochtend, als haastige auto's en fietsers zich allen jachten langs de nauwe toegangswegen die naar het oude dorp Slo ten voeren. Op veler gezichten ziet men de verwachting van wat de dag wel brengen zal. In het dorp en dan de bocht door, plot seling de groote tenten en de tallooze masten met vroolijke vlaggen, wapperend in den frisschen bries. Het N.O.C. is in draf, het vele personeel probeert de tal looze consignes correct toe te passen, offi cials, pers, postkantoor treffen de laatste voorbereidselen voor het in gang zetten van het feest, dat straks als een uurwerk moet afloopen, wil het drukke programma geen hopelooze stagnaties krijgen. Het restaurant distribueert al goede ga ven. Zei ik niet, dat het een walhalla was, al zullen roeiers geen bier drinken noch uit een glas, noch uit de schedels hunner verslagen vijanden en al mopperde een Engelsman, dat er in de American Bar geen American cocktails te krijgen waren? Krijgsgeschreeuw was er, veel en dik wijls en na den strijd verbroedering, zooals het hoort. En na de inspanning der strijders was er muziek, die van uit de hoogte kwam, waar 2 gigantische Philips-luidsprekers hin gen, midden boven de tribune. Hulde voor de organisatie, die ook dit geriefelijk novum in practijk bracht. Want door de luidspreker werd voortdurend ver slag gedaan van het verloop der races. Een genie-auto als zendstation reed met de ploegen mee en dr. Mieremet oud-Triton man, zat daar in vele talen verhalen te houden voor den microfoon. Een tweede genie-auto was ontvangststation en gaf de ontvangst door naar een Philips-verslerker- wagen, die verbonden was met de 2 loud speaker. Het ging prachtig! En zoo was alles prachtig, dezen ganschen langen dag; wind en weder, de lijdregeling en de wed strijden, die nobel waren zooals het echte yoeien pleegt te zijn. In de skiffnummers werden harde noten gekraakt. Men kan gelukkig en ongelukkig loten; wij Hollanders hadden het af en toe wel eens anders gewenscht dan bijv. onzen Gunther direct tegen den winnaar der Dia monds in Henley. Maar het was nu een maal niet anders en onze Bertus hield zich kranig. De Canadees, die enorm snel start, kon geen lengte loskomen en dat wil wat zeggen voor een man, die 3 lengten weet uit te loopen op Engeland.?» snelsten scif- feur. Gunther hield Wright vast en begon na de 1500 M. zelfs wat in te loopen. Op de laatste 100 M. spurten beide zelfs in, maar als de vlag valt is Wright nog een halve lengte voor. Een 'kranige race voor onzen Nederlandschen kampioen. Wij twij-" felen niet of hij komt als eerste uit de re- pechage wedstrijden en heeft dan nog een eindstrijd van het nummer 800 M. hardloopen voor heeren. De Engelschman L°we gaat als winnaar door de finish. Achter hem de Duitscher Engelhardt, die derde werd. kans om tenslotte toch in de finale te ko men. Good luck, old fellow. Van de andere sciffnummers is niet veel te vertellen. Collett, de Engelschman kraak te den Zwitser en Pearce. de Australiër speelde'met den Duitscher Flinsch die erg populair is bij ons sedert zijn Holland- bekerwedstrijden, doch erg achteruitgegaan sedert verleden jaar. Dan vechten nog Frankrijk en België, Hongarije met een Deen, U.S.A. met den Zuid-Afrikaan de Kok, die in Henley- geen schijn van kans had en speelde een zware Hongaar kat en muis met een Japannertje, die op 1200 K.M. ging huilen en misschien harakiri gepleegd heeft. Maar ik geloof niet. dat deze heeren een rol in de beslissing zullen spelen. Dat wordt wei uitgemaakt tusschen Australië, Canada, Engeland en Holland. Dan kom'ën de tweeën zonder stuurman. Bij den derden heat zijn wij nog betrok ken, daar roeit Holland tegen Italië We zien ze gaan naar den start, ze zijn fraai, vlug lang soepel. Maar we weten; de boeg is het zwakke punt, de slagroeier is taai en onvermoeid. Zullen ze succes hebben? Na den start; prachtig, ze blijven gelijk met de felle Italianen en raken nauwelijks achter. En zelfs na den start bij het over gaan in baantempo komen ze gelijk en ra ken cèn taflengte voor 500 M.: het gaat goed. Maar Italië gaat weer plukken en vecht tot de 100 M. om gelijk te komen. En dan gebeurt, wat we zoo goed kennen van deze Hollandsche twee en wat we ge vreesd hebben: de boeg krijgt zijn inzin king en subiet loopen de Italianen weg om na 2 1/2 lengte genomen te hebben op hun gemak te winnen. De Duitschers waren er met hun fraaie Hellas-twee, die we kennen van verleden jaar (Holland-Beker). Een pracht twee, die optochtje speelde met den Franschman. De Amerikanen rooiden een zwaren race tegen de Belgen, die hun huid duur ver kochten vóór ze op 1800 M. zich definitief gewonnen gaven- De Engelschen roeiden een scherpe race tegen de Zwitsers, maar het is merkwaar dig zoo flegmatiek de Engelschen blijven, zelfs al wordt hun het vuur aan de schenen gelegd. Ze spurtten niet voordat het heel erg warm wordt. Amerika, Engeland en Duitschland lijken ons wel de sterkste ploegen in dit nummer. In het nummer vieren met stuurman was er een daverende race tusschen Amerika en Duitschland, telkens een ander mouve ment net als in de bioscoop. Eerst gaat Duitschland wegloopen in de start tot groote verwondering der Yanks, die vol er gernis siorren om het ongedaan te maken, wat hun een kilometer verder eindelijk lukt en dan gaat het om luttele meters op en af. Op do 1750 M. is Duitschland Mi lengte voor en dan vechten ze, zwaar spurtend beide, om de laatste loodjes. Met een taflengte wint Duitschland, schitte rend Monaco organiseerde onderweg een partij roulette blijkbaar, want was een straat achter België gebleven. De Franschen verloren het tegen de Zwitsers, al waren ze de eerste helft van de baan voor. maar Helvetia was taaiei en Hongarije had een fraaie vier tegen een Engelschen fancy-dito. De Polen roeiden een aardige race tegen Japan, dat snel in de start was en de eerste baanhelft goed en netjes trok- Maar ze waren te licht, deze bruine broeders en zakten op 1200 M. in elkaar. Ofschoon Duitschland en Amerika verreweg het snelst zijn, is nog menige aardige wedstrijd te verwachten in dit num mer. Dan beginnen in den namiddag met zon en een Noord-Oost-er briesje de achten. Wat eem gevecht tusschen Italië en de Engelsche kampioensachtItalië spurtte steeds door alsof Mussolini in de buurt was; ik heb nooit lager geteld dan 42 in de minuut en ik geloof dat het soms 46 was. Niemand had het gedacht maar ze hielden de Engelschen bij en die moesten hard werken om op de 1000 M. iets voor te komen- Op de 1750 is het verschil lengte, maar dan vaart de duivel in de Italianen en ze loopen zoo waar weer in. Maar Engeland spurt mee en wint met een halve taflengte. Canada versloeg de Denen, een aardige acht, die het niet cadeau gaf. Holland sloeg een figuur tegen Polen. Wat een acht was dat van ons. Dat wij slechts met 1 3/4 lengte verloren, was om dat de Polen ook niet sneller waren. He laas! Helaas 1 waar is de oude garde die Europee se he kampioenschappen won 1 Duitschland versloeg even Frankrijk en de Amerikanen wilden gauw thuis zijn en hepen als een haas weg van de Belgen. Een formidabele acht is dat van Amerika, die zonder opgejaagd te zijn, denzelfden tijd roeit als de Engelschen in een scherpe race. Ook rn dit nummer wordt de eindst rijd door Engelschsmekendeu uitgevochten.. Ook de vijfde dag een teleurstelling voor Nederland. ZELFS PETERS NIET IN DE FIN ALK. Deze vijfde dag heeft goed weer gebracht, maar helaas geen Hollandsche successen. Van den Berge Paulen en Hoogewerff sneuvelden op de 400 M. hardloopen en alleen Broos handhaafde zich voorloopig hier. Hoe lang? De groote teleurstelling was Wim Peters, de bekende Zwollenaar, die heel slecht op dreef was, en zelfs niet geplaatst werd in de finale honk-stap-sprong! Toen Peters on langs de Engelsche kampioenschappen won sprong hij 15.47 M. De nieuwe Olympische kampioen haalde thans15.21 M.l De Hollandsche gelukszon is bij deze Olym piade wel heel erg verduisterd! 1. M. Oda (Japan) 15.21 M.; 2. L. Casey (Amerika) 15.17 M.; 3. V. Tuulos (Finland) 15,11 M.; 4. C. Nambo (Japan) 15.01 M.; 5 T. Tulikoura (Finland) 14.70 M.; 6. E. V. Jarvinen (Finland) 14,65 M. Het Japansche volkslied wordt zacht door de aanwezige Japanners meegezongen, ter wijl langzaam de blanke vlag met de bloed- roode zon aan den mast wordt geheschen. Ieder gunt Japan deze zege, zelfs de Duit schers lachen en de Amerikanen heffen hun strijdleus aan: Ray-rav-U.S.A.-A-m-e-r-i-c-a, maar nu niet gevolgd door den naam van een Yankee, doch door de hartelijk uitge roepen huidekreet Japon-Japon! W. PETERS. W. Peters, bleef ditmaal ver beneden zijn gewone prestaties. 400 M. hardloopen. Dit nummer beslaat uit 15 series. De beste twee van iedere serie komen in do volgende ronde. Over het algemeen is de strijd niet heel groot, mede doordat tal van series uit slechts 2 deelnemers bestaan. Onze landgenooten Broos, Hoogerwerff en Paulen worden allen tweede en komen dus in de kwart-finale. Van de Berge had het moeilijk tegen Paddock en Dupont en werd niet geplaatst De kwart-finales hebben het volgende resultaat: lste serie: 1. H. Philipps (Amerika) 49,6 sec.; 2. G. Krotoff (Frankrijk). 2e serie: 1. R. Barbutti (Amerika) 48.8 sec.; 2. A. Wilson (Canada). 3e serie: 1. J. Ball (Canada) 49.2 sec.; 2. R. Feger (Frankrijk). De Nederlander Hoogerwerff eindigt als laatste. 4e serie: 1. H. Storz (Duitschland), 49.4 sec. 2. J. W. J. Rinkel (Engeland). 5e serie: 1. P. Edwards (Canada) 49.2 sec. 2. H. A. Broos (Nederland). Er waren 5 deelnemers. 6e serie: 1. J. Büchner (Duitschland) 48.6 sec. 2. L. Barsi (Hongarije). Derde was R. Leigh-Wood (Engeland). De Neder lander Paulen werd vierde. Broos is dus de eenige Nederlander die in de demi-finale komt. Hink-stap-sprong. Wereldrecord: A- W. Winter (Australië) 15.525 M. Olympisch record: dezelfde. Nederlandsch record: M. Peters 14.83 M- (Engelsch kampioenschap Peters 15.47 M.). Twee series, de zes besten worden in de finale geplaatst. Vier Nederlanders doen aan dit nummer mee: W. Peters en A. van Musscher in de eerste serie, J. BI ankers en F. Lamoree in de tweede serie. De Hollandsche favoriet Peters begint zeer slecht. Bij zijn eersten sprong zet hij met den verkeerden voet af en bovendien is de sprong nog ongeldig. Als ook de tweede sprong, die circa 14 M. bedroeg, ongeldig was, wordt bet benau wend stil in het Hollandsche kamp: alles hangt nu af van den derden sprong. Peters durft bij den derden sprong niet veel wagen en bereikt daardoor lang niet zijn gewonen afstand, waardoor hij zich niet in de finale plaatst! Hij wordt zevende met een sprong van 14.55 M. Onze andere deelnemers J. Blan- kers en F. Lamoree sprongen resp. 14.35 M. en 14.08 M.; van Musscher sprong 13.93 M. De einduitslag wordt: Mej. Konopacka. uit Polen, worn met een worp van 39,62 Meter het Olympisch kam pioenschap discuswerpen voor dames. Speerwerpen. Wereldrecord: E. PenhllS (Finland) 69.88 M. Olympisch record: J. Myra (Finland) 65.78 M. Nederlandsch record: M. v. d. Linde 53,92 M. In de eerste serie speerwerpen komt de Zweed E. H. Lundqvist tot 66.60 M., waar mede hij J. Myra's Olympisch record met bijna één Meter verbetert. Jaap Knol, Amsterdamsch politie-agent, wierp 52,68 Meter, zijnde beneden» het Ne- derlandsche record, terwijl onze landgenoot J. H. van der Ley slechts wierp 47,71 M. Zij werden dus geen van beiden geplaatst. In de finale weet geen enkele der zes werpers de prestatie van. Lundqvist uit de serie te verbeteren. De wereldrecord-houder E. Penlilla, door een voetblessure gehinderd, blijft op de zesde plaats en wij kregen hier de eerste Zweedsche zege: 1. E. H. Lundqvist (Zweden) 66,60 M, 2. B. Szepes (Hongarije) 65.26 M. 3. O. Sunde (Noorwegen) 63,97 M- 4. P. Liettu (Finland) 63,86 M. 5. B. Schlokat (Duitschland) 63,40 M. 6. E. Penttila (Finland) 63,20 M. 800 M. hardloopen dames. De finale 800 M. voor dames brengt een nieuw wereldrecord. Negen deelneemsters komen aan den start. Het resultaat wordt: 1. L. Radke (Duitschland) 2 min. 16,8 sec. (nieuw wereldrecord). 2. K. Hitomi (Japan). 3. I. K. Gentzei (Zweden). 4. J. Thomson (Canada). 5. F. Rosenfeld (Canada). 6. F. Macdonald (Amerika). 1500 M. hardloopen. Niet minder dan 12 loopers bekampen elkaar in de finale van dit nummer. De Fin Larva leidt 700 M. en staat dan zijn plaats af aan zijn landgenoot Purjé, ge volgd door twee Duitschers. Op eens komt de Franschman Ladoumègue onweerstaan baar opzetten. Hij spurt op 100 M. voor de finish wel 3 M. uit, doch de Fin Larva komt dan opzetten en passeert zoo snel, dat het is alsof de Franschman stilstaat. Onbe- dreigt wint daarop Larva, met den Fransch man Ladoumegue als goede tweede. 1. H. E. Larva (Finland) 3 min. 53,2 sec. 2. J. Ladoumegue (Frankrijk). 3. E. Purje (Finland). 4. F. W. Wichmann (Duitschland)'. 5. C. Ellis (Engeland). 6. P. Martin (Zwitserland). De tijd van Larva is een nieuw Olympisch record (oud record: Nuhmi: 3 m. 53,3 sec.) Moderne Vijfkamp. In de moderne vijfkamp werd gistermor* gen aangevangen met het schermtournooi waarin zich de navolgende 20 deelnemers in de demifinale plaatsten' Uit de eerste poule: Mayo. Torquand Young, Hölter, Simonetti en de Heredia. Uit de tweede pouJe: Olsen, Thofelt, Lc Vavasseur, Kettunen en v. Rijn, Nederland. Uit de derde poule: MaJysko, Ruzicka, Filotas, Newman en Kahl. Uit de vierde poule: Jensen: Avellan, Schejbal en Coche. DE BESLISSINGSWEDSTRIJDEN OP FLORET. van G an din en Helen Mayer. GAUDIN, OLYMPISCH KAMPIOEN OP FLORET. Onder bijzonder groote belangstelling vingen gistermiddag om ruim half twee in het Olympisch Schermgebouw de beslis-, singswedstrijden aan voor personeel floret, dames en heeren. Zooals wij reeds meldden kwamen 8 schermsters en 12 schermers in deze beslissingswedstrijden uit. De Italiaan Gaudini begon met een over winning van 54 op zijn landgenoot Puliti, den Europeeschen kampioen 1927; waarna de vlotte Duitsche florelist Casmir die ook eergisteren reeds een soliden indruk maakte, met 53 van zijn landgenoot Gazzera won, evenals met 52 van Ducret, dic-< ook tegen zijn landgenoot Cattiau ten onder ging. Wij noteeren verder de volgende uitslagen: Bru (België) slaat Cattiau (Frankrijk) met 5—3; Gaudin slaat Uggla (Zweden) met 51; Bru (België) won van Uggla (Zweden) met 54;Puliti van Pignotti 5—4: Rozgonye van Uggla 54; Gaudin van Pignotti (Italië) 51; Cattiau (Frankrijk) van Uggla (Zweden) met 51. De Franschman Gaudin en de Duitscher Casmir zetteh ook daarna hun overwinningen voort door respectieve lijk Ducret (Fr.) met 52 en den Italiaan Puliti met 54 te verslaan. Op de helft der partijen was de stand: Gaudin, 6 gew.; Casmir, 6 gew.; Gaudini, 5 gew.; Puliti, 5 gew., enz. Verschillende mooie partijen werden gé* trokken. Casmir won na zwaren strijd van Puliti met 54, terwijl de Duitscher die nog geen enkele partij verloren had daarna een wonderbaarlijke 05 nederlaag leed te"gen Cattiau. De Italiaan Gaudini won vervolgend met 54 van Casmir. Gaudin won met 54 van Gaudini, doch! verloor tenslotte van Casmir met 35 na) even buiten gevecht te zijp geweest wegens een duizeling, opgeloopen door een treffer aan het voorhoofd (op masker). De kansen van Gaudin, Casmir en Gaudini bleven gelijk en aangezien alleen de wrnst- partijen den doorslag konden geven voor den 01ympi9chen kampioenstitel was de spanning buitengewoon groot. Intusschen hadden zich wel bijna 20^ kijklustigen om den looper geschaard en aangezien op e"en dergelijken menigte bij het schermen niet gerekend was met zitplaatsen stond men daar als haring in een ton. De al te onstuimige bijvalsbetuigingen midden m een partij werden door Majoor de Jong krachtig onderdrukt, zoodat alles in do beste orde verliep. Tenslotte was na de 132 getrokken partijen de eindstand als volgt: Uit het kamp der Argentijnen (van links naar rechts): G. A. Didden (roeier), Priano (trainer der worstelaars)Avendano (bokser) en Emilio Vives (zwemmer).,

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11