AGENDA. BUITENLAND. STAATSLOTERIJ. RECHTZAKEN. TELEGRAMMEN. Zondag. Vrije Evang. Gem.: Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Zomerlust: Tuinconcert van „Nieuw Le ven". 8 uur nam. -♦ Dagelijks. „Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 1 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en Zaterdags familiematinee. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 23 Juli tot en met Zondag 29 Juli waargenomen door do apotheken van de heeren A. J. Donk, Doezastraat 31, telef. 1313, en G. F. Reyst, Steenstraat 35, telef. 136. DE ALGEMEENE TOESTAND. Volkenbondswerk. Kellogg'a anti-oorlogspact. Het Tanger- statnnt. Polen en Lithauen. De Volkenbonds-commissie voor interna tionale intellectueele samenwerking, is gis teren in openingszilting bijeengekomen. In plaats van den overleden president, den Nederlandschen natuurkundige, profes sor Lorentz, werd de oud-philoloog Murray (Oxford) met algemeene stemmen tot voor zitter gekozen, terwijl tot vice-presidenten mevrouw professor Curie (Parijs) en de vroegere minister van onderwijs Destrée benoemd werden. Bij de vaststelling der agenda ontspon zich een langdurig debat over de kwestie, in hoeverre zich de commissie met de ma- terieele en moreele belangen der intellectu eele arbeiders kan bezighouden, waarbij ook de kwestie der dienstcontracten voor jour nalisten werd aangeroerd. Tenslotte werd nog mededeeling gedaan van de oprichting van verschillende groe pen voor internationale intellectueel-? sa menwerking waaronder een Duitsche, onder voorzitterschap van prof. Harnack en prof Planck. Naar de „Herald Tribune" uit Washington verneemt, is een groep senatoren voorne mens, een protest tegen het Kellogg-pact in te dienen, wijl dit pact de Vereenigde Staten ■Verplicht, onrechtvaardige grenzen te er kennen, zooals die welke door de vredes verdragen in den Poolschen corridor en in Zuid-Tirol zijn geschapen Teel beteekenis behoeft hieraan echter /flijkbaar niet te worden gehecht. Over den datum van onderteekening van het pact is men druk aan het twisten. Of ficieel is in ieder geval nog niets bekend. Het gewijzigde statuut van Tanger is door Spanje, Engeland Italië en Frankrijk te Pa rijs onderteekend. De tekst van de overeenkomst, tot welke Nederland, België, de Ver. Staten. Zweden en Portugal zullen worden verzocht toe 1e treden, zal dezer dagen gepubliceerd wor den. De Poolsche pers is natuurlijk uiterst ver bolgen over de jongste nota van Lithauen aan den Volkenbondsraad. Spreekt van on toerekenbaar eet. Zelfs verluidt dat er geen plannen bestaan voor manoevre's in het gebied van Wilna. In September zullen de gewone militaire oefeningen plaats hebben, die de speciale eenheden elk jaar ondernemen na den oogst in verschillende gedeelten van Polen. De laatste nota van Lithauen moet dus be schouwd worden als een nieuw treffend voorbeeld van de tactiek van insinuaties, die aan Polen oorlogszuchtige voornemens toe dacht en waarvan de Lithausche regeering zich steeds bedient, hetgeen des te meer op- valt, daar Lithauen het Poolsche voorstel voor een verdrag van non-agressie verwor pen heeft, aldus meld Warschau. Wat er zij van dezen manoevre's.In sovjet-Rusland is men echter ook niet ge rust. Dit zou blijken uit de onverwachte aan komst te Kofno van den sovjet-generaal Soedakof, die militair attaché voor de drie Baltische staten is en zijn zetel te Reval heeft. Generaal Soedakof heeft een lang onderhoud met luitenant-generaal Daukau- tas, Lithausch minister van Oorlog, gehad Heden zal generaal Soedakof zich naar de Poolsche grenzen begeven De Lithausche troepen aan deze grenzen zijn versterkt. Engeland, Frankrijk en Duitschland schij nen bemiddelend te zullen optreden. DUITSCHLAND. Het geval—Lambach. Lambach heeft tot nog toe geen beroep aangeteekend tegen de uitsluiting, waartoe door de plaatselijke part-instantie van zijn kiesdistrict Potsdam II besloten is. Hij moet eerst den tekst van de beslissing afwachten, die hem schriftelijk ter hand gesteld wordt. Hij is echter vast besloten beroep aan te teekenen en bij de hoogste partijrechtbank aan te dringen op vernietiging van de uitsluiting. De hoogste partijrechtbank zal waarschijnlijk in den laten herfst bij eenkomen en wel vermoedelijk, daar de te genwoordige voorzitter Wallraff afgetreden is, onder voorzitterschap van een der plaats vervangende presidenten, waarschijnlijk Schulz (Bromberg). De Duitsch-nationalen van den Lam- bach-vleugel zijn van meening, dat zelfs wanneer het hoogste partijtribunaal zich eveneens op het zuiver formeel standpunt zou stellen, dat de plaatselijke partij- instantie ingenomen heeft, het eindvonnis toch anders zal uitvallen, omdat het opperste partijtribunaal een aantal afge vaardigden omvat, die met Lambach sym- pathiseeren. Intusschen zou, zelfs indien het opperste partij tribunaal een herroeping van Lam bach zou eischen, de groote volksbeweging in den boezem der Duitsch-nationale partij niet bedwongen worden, want deze be weging is reeds lang niet meer aan den enkelen naam van Lambach verbonden. Indien de afgevaardigde Lambach ook door de opperste partijrechtbank tot uit sluiting uit de partij veroordeeld werd, zou hij niet van meening kunnen zijn, dat hij door een nederlegging van zijn mandaat een groolen dienst zou bewijzen aan de door hem verdedigde gedachten. M. a. yr. zou hij toch aanblijven. ENGELAND. Russische draadlooze in Canada? Stakings leider in Indië gear resteerd. Naar de „Berliner Lokalanzeiger" uit Lon den meldt, is te Quebec een ma n, Ars en a Nelma genaamd, gearresteerd, die in op dracht van de sovjet-regeering een geheime draadlooze installatie bezat. Op een eenzame plek, bekend als Sillery Cave, ontdekte men een geheel modem geïnstalleerd station. In den kelder onder een hoop rommel werd 50 K.G. dynamiet aangetroffen. De politie neemt aan, dat Nelma de instructies, be- stemd voor de sovjet-agenten in Noord- Amerika moest distribueeren. De voornaam ste onderdeelen van het toestel waren bij de Marconi-Maatschappij gestolen. De voorzitter van het stakingscomité der Zuid-Indische spoorwegen is gearresteerd. OOSTENRITK. Memorandum der Duitsche geestelijkheid. Naar uit Innsbruck aan de bladen wordt gemeld, heeft de Duitsche geestelijkheid in het bisdom Trenle den Paus een memoran dum doen overhandigen, waarin zij, met be roep op de in 1912, dus vóór den oorlog, uit gevaardigde instructie van den vorst-bis- schop, volgens welke de moedertaal het noodzakelijkste middel i9 om den kinderen de verheven en moeilijk te begrijpen waar heden van den catechismus, mede te deelen, ook het gebruik van de moedertaal in het godsdienstonderricht voor de Duitschers van Zuid-Tirol eischt. Het Duitsche gedeelte van het bisdom Trente omvat van totaal 171 parochies met 170.325 inwoners Volgens de laatste offi- cieele Italiaansche volkstelling van 1921, 1-11.238 Duitschers, 21.731 Italianen en 4351 anderen. Het aantal leerplichtige kin deren bedraagt 20.359, van wie 17.820 Duit sche, (87Vs pet.) en 2573 Italiaansche. In 79 parochies bevindt zich geen enkel kind, dat het Italiaansch tot moedertaal heeft en in die plaatsen, waar sedert ver scheidene jaren het godsdienst-onderricht in. de moedertaal is verboden, vertoont zirii een schrikwekkende toename der godsdien stige onwetendheid en der zedelijke verwil dering der opgroeiende jeugd. Het memorandum vraagt, dat den ouder9 het recht wordt verleend te bepalen, of hun kinderen Duitsch of Italiaansch godsdienst onderricht zullen volgen. ZUID-SLAVIE. De crisis. Do democratische partijclub heeft besloten door Korosetsj te vormen regeering te steunen. Ook de radicale partijclub heeft ten slotte, na een rede van Woekitsjewitsj, de aanwijzing van Korosetsj als Kabinets formateur goedgekeurd. Maar of de Kroaten tevreden zullen zijn? EGYPTE. Toenemende onrnst. De leden van de Wafd 2\jn gisteravond in de „iSaadist Club" bijeengekomen. Naar verluidt werd besloten, dat 1L5 afgevaar digden en senatoren naar het parlements gebouw zouden trekken, dat door de regee- ring verzegeld is. De twee Huizen samen tellen 335 leden. De Wafd stelde ook voor heden te Daman Hour in Beneden-Egypte bijeen te kernen, maar men meldt, dat de Overheid de bijeenkomst verboden heeft en dat Egyptische soldaten er heen zijn, om de orde te bewaren. Het land is over 't algemeen overigens rustig. AFGHANISTAN, Maatregelen van den Koning. Volgens een blad te Kaboel heeft de Koning van Afghanistan in een vergadering van ambtenaren aangekondigd, dat hij binnen kort een vergadering van vertegenwoor digers der natie bijeenroepen zal. De Koning veroordeelde de polygamie, die, zeide hij, de voornaamste oorzaak is van de corruptie van het land en voortaan zaï elke Staatsambtenaar, die een tweede vrouw trouwt, zijn ontslag moeten nemen. Later zal een verklaring worden gepubli- ceera ten aanzien van hen, die reeds meer dan één vrouw hebben. De Koning zette zijn ambtenaren en zijn onderdanen aan om de sport le beoefenen, die noodzakelijk is voor een goede gezondheid. CHINA. De verhouding tot het buiten land. Weer burgeroorlog. De eerste-minister van Japan deelde aan de vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Amerika en Italië mee, dat Ja pan de opzegging van het verdrag van 1896 met China niet kan aanvaarden, noch zelf9 in de herziening toestemmen, vóór de noti ficatie van de opzegging is ingetrokken. Tanaka gaf ook zijn spijt te kennen dat Nanking den geest geschonden heeft van net verdrag van Washington, wat de in komsten van de zoutbelasting en de post betreft. Daarentegen heeft de Amerik. regeering de voorstellen van de Chineesche nationa listen aangenomen om onderhandelingen aan te knoopen over een nieuw tariefver drag, dat aan China volledige autonomie toekent. De Amerik. regeering verwacht van de nationalistische regeering, dat zij zorgen zal voor een doeltreffende bescherming der Amerikaansche onderdanen in China en voor behandeling der Amerikanen op een voet van gelijkheid met de onderdanen van elke andere natie. Indien het verdrag tot stand komt en geratificeerd wordt, dan zul len de Ver. Staten het nationalistische re gime volkomen erkennen, doch in dit ver band wordt door de ambtenaren van bui- tenl. zaken geen bijzondere beteekenis toe gekend aan de gezonden nota. Uït Tsjefoe wordt gemeld, dat de 5000 man troepen, die daar Maandag de nationa listen ontwapend hebben, gisteren de vlag der Noordelijken geheschen hebben op de openbare gebouwen en de stad in staat van verdediging beginnen te brengen. Eenige nationalistische leiders zijn als gijzelaars gevangen gehouden, de meesten hebben echter de vlucht kunnen nemen. MEXICO. EEN AANSLAG OP MORONES? Volgens een particulier bericht uit Mexico aan de Chicago Tribune, loopen aldaar hardnekkige geruchten, volgens welke Ling Morones, de afgetreden minister van arbeid, gewond zou zijn door een schot in de.dij. De aanslag zou verleden Zondag hebben plaats gehad, toen Morones den schouwburg verliet. R UITEN LA N DSCH GEMENGD. De redding der Italia-expeditie. Heden wordt de Citta de Milano te Narvik verwacht. De toestand van Mariano is goed De ijsbreker Malygin is te Archangel aangekomen. De leider der expeditie, Wiese, .is naar Moskou vertrokken, om verslag uit te brengen aan het hulpcomité. De zich op weg naar Sta vanger bevinden de Russische ijsbreker Krassin zette gisteren koers naar Belsund, naar het Duitsche s.s. Monte Cervantes, met 1500 passagiers aan boord, die een S.O.S.-sein uitgezonden heeft. VERSCHRIKKELIJK ARBEIDSONGELUK. Een verschrikkelijk ongeluk "heeft zich te Lautawerk voorgedaan. In de electrische centrale werd een arbeider door een duize ling bevangen, waarschijnlijk ten gevolge van het inademen van kolendamp. De man stortte omlaag en kwam terecht in een gloeiende massa gesmolten aluminium, welke in, platte bunkers wordt toebereid. De ongelukkige was terstond dood. Zijn bovenlichaam bleek, voor zoover het met de gloeiende massa in-aanrakmg was geko men, reeds na eenige oogenblikken geheel verkoold. VLIEGTUIG NEERGESTORT. Gistermiddag is op het vliegveld Fiirth een vliegtuig van de Luft-Frako-Berlin neergestort. De machine werd zwaar be schadigd. De bestuurder Walter Rotte, is aan de bekomen verwondingen overleden. Daar het toestel slechts voor vrachtvervoer dienst deea, waren er geen passagiers aan boord. De aviateur Pavlof is, terwijl hij in een zelfgebouwd toestel boven hét Moskousche vliegterrein een vüegdeinonstratie hield, neergevallen en gedood. INSTORTING IN EEN POSTKANTOOR. Gistermorgen is de telefoon-zaal in het hoofdpostkantoor te Weimar ingestort, toen twee schilders op een daarboven gelegen verdieping werkzaam waren. In de zaal bevonden zich '25 telefonisten, die onder het neerstortende puin bedolven werden. De chef, Wolff, werd op slag gedood, verscheidene telefonisten werden gewond, of kregen zenuwaandoeningen, zoodat zij naar het ziekenhuis, moesten worden over gebracht. Het gebeele telefoon en telegraal-ver- keer is verbroken. Brandweer en justitie zijn ter plaatse. DE BOSCHBRANDEN IN DE PYRENEEËN. De boschbranden in de Pyreneuun zijn nog steeds niet gedoofd, doch hebben zich tot nieuwe gebieden uitgebreid. De Mout Cérez staat aan de Fransche zijde der grens geheel in vlammen en het vuur be dreigt verschillende nabijgelegen boerde rijen. De gendarmen van Cérez en onge veer honderd soldaten trachten den brand te stuiten en vooral de bedreigde boerde rijen te beschermen. Ook aan Spaansche zijde, waar Zater dagnacht de voornaamste vuurhaard kon worden gebluscht, vlamde het vuur Zon dagmiddag tusschen de dorpen Cantalops en Recassens opnieuw op. De bevolking van Cat.alops verzocht den Franschen autoriteiten om hulp, waarop een compagnie Senegaleezen en gendarmen en douaniers naar het dorp werden ge stuurd. Het gelukte hun na groote moeite den brand meester te worden. Do Fransche troepen hebben thans wachten uitgezet om eiken nieuwen brand zoo spoedig mogelijk t-e kunnen bestrijden. ERNSTIG TRAMONGELUK TE AKEN. Gistermorgen is te Aken-Rote Erde een ernstig tramongeluk gebeurd. Een tram wagen van lijn 18 met twee bijwagens ge raakte bij. het uitke-mc<*i van de ter plaatse sterk hellende straj-t, tvaar de rails aan het eind onder het y> r^egviaduct met een scherpe bocht n*a-ï k.vStt loopen, uit de rails en reed tegen een Luvt in de Rott- straat. De motorwagen, waarift P.2 passa giers zaten, sloeg om en werd ernstig be schadigd. Alle ruiten, zoowel in if? bijwa gens als in den motorwagen, brake?. De brandweer werd onmiddellijk gealarmeevi en bevrijdde de pasn&giers van den omge vallen motorwagen uit hun benarde posi tie. Dertien gewonden, waaronder twee ernstig, werden naar het ziekenhuis ver voerd. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Op een bruiloft te Nimptsch, in Silezië, was gisteren een gast aanwezig die een ge laden pistool in zijn broekzak droeg. Op zeker oogenblik ging het wapen af en dood de een vrouw en verwondde een dienst doend politie-agent levensgevaarlijk. De dochter der gedoode vrouw wilde den man te lijf en kreeg een ernstige zenuwtoeval. GEVAARLIJK HEERSCHAP. Uit Belgrado wordt aan Paris-Midi ge meld, dat een veroordeelde misdadiger in het dorp Jablinika wist te ontsnappen en zes boeren doodde. Hij verwondde er elf zwaar en wist te ontkomen. ONGELUK MET EEN MILITAIREN TREIN IN CANADA. Ten gevolge van een botsing tusschen een goederentrein en een specialen trein, die troepen vervoerde, welke van de jar.r- lijtksche manoeuvres terugkeerden, zijn in Canada 3 Canadeesche soldaten gedood en verschillende gewond en werden tal van paarden verpletterd. SLACHTOFFERS VAN ZONNESTEEK. Terwijl een groep van dertig straigevan- genen in Britsch-Indië per spoor van Kho- lat naar Jhang werd overgebracht, ontdek te men dat er negen aan zonnesteek leden. Een van hen is zeer spoedig na zijn opne ming in de gevangenis bezweken. Er is een onderzoek van Overheidswege geerpend. (NI et-Off lei eel). 448o STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 26 Juli 1928. Ie Klasse 4c Lijst. Hooge prllzen: 6405 1000 13634 ƒ100.-. Prllzen van 20—. 91 171 701 854 962 1147 1336 1343 1392 1521 1674 1905 2047 2092 2373 2417 2570 2928 3199 3381 3426 3908 4252 4394 4473 4710 4836 4875 5947 5991 6314 6316 6551 715-» 7416 753/ 8054 8386 8439 8672 8943 9041 922S 10395 10742 11031 11290 11373 1401 11563 1170s 12121 12158 12753 13046 13109 3486 13770 13835 1387h 14016 14033 14260 14393 14680 14S43 14062 14985 15154 15405 15472 15703 15827 15930 16014 17320 17388 17424 17599 17828 17955 18220 18235 18405 18520 18591 18901 19278 19282 10560 10897 20051 20093 20200 20337 20387 20401 20870 DE „VEENDAMMER"-STRAFZAAK. Betreffende do strafzaak der „Veendam- iner Hypotheekbank" heeft de Substituut Officier van Justitie der Amsterdamsehe Iiechtbank, mr. Reilingh, hooger beroep aan geteekend ten aanzien van de vonnissen tegen den verdachte Woltman Sr. en den verdachte A. C. Möhring. Naar men zich herinnert is Woltman Sr. door de Vierde Kamer der Rechtbank al daar veroordeeld tot vier jaren gevangenis straf, terwijl A. C. Möhring werd vrij gesproken. Het 0. M. had tegen beiden resp. 6 jaar en 1 jaar en 3 maanden gevangenis- strai geëischt. DE „ITALIA"-EXPEDmE. OSLO, 26 Juli. (Noorsch Telegrambu reau), De „Citta di Milano" is met de schipbreukelingen van de „Italia" heden morgen om half acht te Narvik aange komen. BERLIJN, 26 Juli. (Wolff). Uit Moskou wordt aan de „Deutsche Allgemeine Zei tung" gemeld, dat de Russische aviateur Tschuchnowski heeft geconstateerd, dat op de filmopnamen, welke hij maakte toen hij de Malmgren-groep ontdekte, drie perso nen zijn te onderscheiden. Wat er met den Zweedschen geleerde heeft plaats gehad wordt dus steeds geheimzinniger. HAMBURG, 26 Juli. (V. D.) Naar van de zijde der Hamburg-Sudamerikanische Dampfschiffahrts-Gesellschaft vernomen wordt, is thans het bericht bevestigd, dat het motorschip „Monte Carvantes" vijf noodsignalen heeft uitgezonden. Het schip, dat een reis naar .het Noorden maakt, is in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij Belsund (Spitsbergen) door een botsing met een ijsberg geschadigd geworden. Na ontvangst van de noodsignalen heeft de „Krassin" zich naar het schip begeven om de schade vast te stellen. De „Monte Cervantes" heeft een klein lek bekomen. Men hoopt de schade ter plaatse te herstel len. Voor schip en passagiers bestaat geen gevaar. Voor ongerustheid is geen aanlei ding. Aan boord van het schip bevinden zich ook Nederlandsche touristen. LLOYD GEORGE. LONDEN, 26 Juli. (V. D.) De fractie der liberale partij heeft gisteren Lloyd George met algemeene stemmen tot voorzitter ge kozen. DE ZEELIEDENSTAKING. DUINKERKEN, 28 Juli. (Belg. Tel. Ag.) 350 zeelieden, behoorende tot het syndi caat unitaire, zijn in staking gegaan. OVERVAL DOOR SMOÉKELAARS. WARSCHAU, 26 Juli (Wolff). Volgens be richten uit Wilna, hebben gisternacht Li thausche smokkelaars het douanekantoor te Kalvaria overvallen en daaruit 4000 litz ge roofd. De uit zes man bestaande bende werd onmiddellijk door Lithausche soldaten ver volgd en er ontstond een gevecht, waarbij twee der roovers en een Lithausch soldaat werden gedood en een soldaat zwaar ge wond. De overige vier roovers werden in hecvhteifis genomen. COMMUNISTISCH ARSENAAL ONTDEKT? BERLIJN, 26 Juli. (Wolff). Uit Stettia wordt aan de „Vossische Zeitung" gemeld, dat bij baggerwerk in den Oder nabij Grei. fenhagen granaten, mijnen en een groote hoeveelheid geweermunitie werd ontdekt. Onmiddellijk werd de omgeving afgezet en bij verder onderzoek vond men nog meer granaten en ammunitie. De herkomst hier van is nog niet vastgesteld. HET A.S. AFTREDEN VAN TITULESCU. BOEKAREST, 26 Juli (V D.). In verband met het a s. aftreden van Titulescu, wordt van politieke zijde verklaard, dat Titulescu r.iet de bedoeling heeft zich uit het politieke leven terug te trekken. Veeleer bestaat de kaïis, dat hij binnen afzienbaren tijd geroe pen zal worden om een belangrijke politieke rol te spelen. In kringen der Boerenpartij wordt aangenomen, dat de regeering het af treden van Titulescu niet zal „overleven". Daartegenover verklaart men weer in regee- ringskringen, en wel op zeer categorische wijze, dat de regeering aan het bewind zal blijven, daar zij niet, hangende belangrijke besprekingen, aan aftreden kan denken. KELLOGG's ANTI-OORLOGSPACT. PARIJS, 26 Juli (V.D.) Naar de „New- York Herald" in verband met de ontvangst van den Amerikaanscben Ambassadeur door Briand schrijft, heeft de Fransche mi nister van Buitenlandsche Zaken Myrron Herrick medegedeeld, dat de Fransche re geering heden een officieele uitnoodiging aan Staatssecretaris Kellogg zal zenden, Briand, die heden van zijn landgoed terug keert, zal nog tot Vrijdag te Parijs vertoe ven om de eerste voorbereidingen voor de ontvangst der buitenlandsche staatslieden te treffen. Van de buitenlandsche mogend heden, die Frankrijk ter onderteekening van het pact naar Parijs heeft uitgenoodigd, hebben reeds 8 hun toestemming gegeven. Het antwoord van Polen wordt binnen en kele dagen verwacht. Als dag der ondertee kening komt voorloopig 27 Augustus in aan merking. Men rekent erop, dat minstens 7 ministers van Buitenlandsche Zaken bij de onderteekening van het Pact aanwezig zul len zijn. Behalve Kellogg, Briand, Chamberlain en dr. Stressemann worden ook de ministers van Buitenl. Zaken van België. Polen en Tsjecho-Slowakije verwacht. De aanvaar ding van de uitnoodiging door dr. Strese- mann heeft de laatste hinderpaal uit den weg geruimd. Miissolini zal, zijn gewoonte getrouw, wel niet zijn land willen verlaten. Italië zal door den onder-staatssecretaris van het Departement van Buitenlandsche Zaken en Japan door den Parijschen Am bassadeur vertegenwoordigd zijn. De door gaans welingelichte „Excelsior" schrijft, oogenschijnlijk officieus beïnvloed: „De Amerikaansche bladen, die in de Duitsche pers een „echo" gevonden hebben, bewereü, dat bij deze gelegenheid een ontwapenings conferentie bijeen zal komen. Het is echter raadzaam, op zichzelf staande kwesties niet aan elkander te koppelen. Het door Ame rika onderteekende Pact zal slechts een psychologische band met de Voorbereidende Ontwapeningsconferentie vormen. Te gele gener ure zal zij plaats hebben en dit tijd stip kan niet bespoedigd worden ten be hoeve van het aangaan van moreele ver plichtingen, die het Volkenbondspact aan vullen. doch niet de daarin vervatte garan ties en sancties vervangen. Men kan de openbare meening niet genoeg ervoor waar schuwen het nieuwe Pact -als een vervan ging van de vroegere verplichtingen te be schouwen." DE ONDERHANDELINGEN MET NANKING GEOPEND. WASHINGTON, 26 Juli. (V. D.) De Te- geering der Vereenigde Staten heeft thans door het zenden van de nota de onderhan delingen mei Nanking practisch geopend. In de nota wordt de erkenning de facto der Nanking-regeering in het vooruitzicht ge steld, echter met dien verstande, dat de be staande verdragen zullen worden gerevi seerd en de handels- en diplomatieke bei trekkingen zullen worden hervat. In dit optreden van de zijde der Ver eenigde Staten ziet men hier een antwoord op de Japansche politiek in Mandsjoerije. AMERIKAANSCHE VLIEGTUIGEN BESCHOTEN. MANAGUA, 26 Juli (Reuter). Drie Ame rikaansche vliegtuigen werden beschoten vanuit een, aan een Duitscher toebehooren- de, houtzagerij nabij de Hondureesche grens, welke naar meïi meent, bezet wordt gehouden door een lijfwacht van generaal Sandino. De vliegmachines hebben daarop de stelling gebombardeerd, doch konden we gens de dichtheid van het woud, de uitwer king van hun vuur niet nagaan. UIT EGYPTE. ALEXANDRIE. 26 Juli. (Reuter). Ge meld wordt, dat de betooging te Damanhoar (Eeneden-Egypte), welke heden zcu plaats hebben, een week is uitgesteld. SPOORWEGRAMPEN IN BRITSCH-INDIË. MADRAS, 25 Juli. (Reuter). Een locomo tief is in botsing gekomen met een autobus op den spoorwegovergang bij Trichnoploy. Tien personen werden gedood en drie ern stig gewond. Een groote menigte stroomde samen, waarop de politie, bevreesd voor wanordelijkheden, den mensc-hen beval uit een te gaan. Toen aan dit bevel niet werd voldaan gaf de politie vuur, waardoor nog vier personen werden gewond. CALCUTTA. 26 Juli. (Reuter). Als gevolg van de sensationneele verklaringen afge legd door de zes personen, gearresteerd verband met de spoorwegcataslrophe op 8 Juli, waarbij achttien personen om het leven kwamen, heeft de politie gisteren veertig andere arrestaties verricht. Uit het ingestelde onderzoek heeft men geconcludeerd, dat de spoorlijn is gesabo teerd* 2—1 5

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2