VACANTIE-ADRESSEN 6 9ste JAARGANG DONDERDAG 26 JULI 1928 No. 20971 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 CU. per regel root advertentiên uit Leiden en plaaUen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine Advertentiên uiUluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 72.35, per weet ƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week' „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. gelieve men tijdig onder vermelding van adres der vaste woonplaats, aan onze administratie op te geven. Tegen vergoeding der portokosten wordt ons Blad dan steeds direct toegezon den. Ook bij terugkeer van vacantie gelieve men tijdig onze administratie hiervan te verwittigen. DE DIRECTIE. VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN op MAANDAG 30 Juli 1928, des namiddags te twee uur. De vergadering zal, zoo noodig, des avonds worden vocrtgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een leeraar in de oude talen aan het Gymnasium. (138) 2o. Benoeming van een leerares (leeraar) in de plant- en dierkunde aan het Gym nasium. (137) 3o. Benoeming van eene leerares in ge schiedenis aan de Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (145) 4o. Benoeming van negen leden van de Commissie tot wering van Schoolver zuim. (147) 5o. Praeadvies op het verzoek van Mej. H M. Poelman, om eervol ontslag als onder wijzeres aan de Meisjesopleidingsschool voor U. L. O. aan de Boommarkt. (139) 6o. Praeadvies op het verzoek van Mevr. M A. van Genderende Veer, om ontslag als Regentes van het H. G. of Arme Wecs- en Kinderhuis. (140) 7o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van: a. eenigp strookjes grond aan den Haar lemmerweg nabij de Jan Lievenstraat en de Gabriël Metzustraat; b. een strookje grond aan de Waldeck Pyrmontstraat, Sectie K, No. 3706 ged.; c. een strookje grond aan den Stations weg, Sectie L. No 655 ged.; d. een strookje grond aan de Croneslem- kade. Sectie M, No. 2388 ged. (148) 8o. Voorstel om te besluiten tot het indie nen van bezwaren tegen een drietal aansla gen in de plaatselijke inkomstenbelasting in andere gemeenten. (149) 9o. Begrooting, dienst 1929, van den Keuringsdienst van "Waren in hel district Leiden. (150) lOo. Voorstel lot het geven van namen aan eenige straten, enz. (146) llo. Voorstel tot onbewoonbaarverklaring van het perceel Utrechtsche Jaagpad No. 39. (151) 12o. Voorstel tot vaststelling a. van de vergoeding, bedoeld in het le tot en met het 7e lid van art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, over h-t jaar 1924, voor de besturen van ver schillende bijzondere scholen; van het door de besturen van verschil lende bijzondere scholen, overeenkom stig het 8e lid van het sub a genoemd wetsartikel over de jaren 1922 tot en met 1924 in de gemeentekas te storten bedrag, resp. aan de besturen van ver schillende bijzondere scholen alsnog uit te keeren bedrag; c. van de vergoeding wegens salarieering van vakonderwijzers bedoeld in het 9e lid van het sub a genoemd wetsartikel, over 1924, voor de besturen van ver schillende bijzondere scholen. (141) i3o. Voorstel tot vaststelling van de bij drage in hel bijzonder vervolgonderwijs, be doeld in art J02 der Lager Onderwijswet 1920, over het jaar 1924, voor de cursussen in een 4 tal bijzondere scholen. (142) 14o. Idem als voren over het jaar 1925. (143) 15o. Voorstel in zake het toekennen van een bijdrage over het jaar 1928 aan de Onderlinge Vereeniging voor Ziekenhuisver- Pleging en aan de afdeeling Ziekenhuisver- pleging van de Coöperatie „Vooruit". (144) 3997 HULDIGING VAN Dr. P. A. A. BOESER. Op zijn 70sten verjaardag. Ofschoon de jubilaris den wensch te kennen had gegeven zijn 70en verjaardag in strikt intiemen kring te vieren, hebben heden zich toch velen opgemaakt om hem dezen dag onvergetelijk te maken door de blijken van hun belangstelling, waarachter waardeering en achting voor zijn veel en veelzijdig wetenschappelijk werk verscholen gaat. overtuigd als zij bovendien zijn. dat slechts zijn grqote bescheidenheid hem dien wensch had doen uilen. Men weet dat zich een comité voor de huldiging van dr. Boeser gevormd had. be slaande uit de heeren prof. dr. H P. Blok, prof. dr. F. M. Th. Böhl, prof. dr. D. Cohen, prof. dr. G. van der Leeuw uit Groningen, prof. dr. G. J. Thierry en prof. dr. J. de Zwaan. Prof. dr. Van der Leeuw heeft heden middag als tolk van dit comité dr. Boeser als volgt toegesproken: Het comité, dat zich heeft gevormd om u op uw zeventigsten verjaardag te huldigen, hgeft mij verzocht tot u bij de overhandi ging van ons geschenk een enkel woord te spreken. Ik zal het doen, in uw geest, kort en sober, maar vervuld van groote dank baarheid. Wij, uw leerlingen, hebben zeer veel aan u te danken. En wij willen dat graag vandaag met eenigen nadruk zeggen. Wij gevoelen die dankbaarheid je'gens den geleerde, den docent, den mensch en het is wel karakteristiek voor uw persoonlijkheid, dat wij alle drie met enkele woorden kunnen schetsen. Wat gij als geleerde zijl, is over oude en nieuwe wetenschappelijke wereld bekend. Wij Nederlanders eeren in u den man, die de moderne iaegyptologie in ons land grondvestte en gedurende tal van jaren met onverdroten ijver aan haar uitbouw arbeidde: den man. die het kostbare pand.'u toevertrouwd, de Leidsche aegyptische ver zameling, hebt gehoed en zoowel voor de opstelling daarvan als voor de beschrijving zeer groote. in het buitenland ten voorbeeld gestelde verdiensten hebt verworven. Wij danken vandaag in één woord den man, zondc-r wien wij hoogstwaarschijnlijk geen aegvlologen zouden zijn. Maar wjj komen met onze dankbaarheid ook tot den docent. Van zeer vele bekwame geleerden geldt met betrekking tot de wijze, waarop zy hun wetenschap openbaren, het woord uit den Tasso: man spürt die Absicht und man ist verstimmt. Van u geldt het tegendeel. Zonder eenigen ophef, alsof het alles vanzelf sprak, hebt gij ons met do geheimen toen inderdaad nog voor de meeste geleerden geheimen! van aegyp tische grammatica en literatuur, archaeologie en geschiedenis bekend gemaakt. Men merkte terstond: hier is iemand aan het woord, die het beelemaal weet en het daarom volstrekt niet zoo iets bijzonders vindt, dat hij het weet. Zoo hebt gij ons uw wetenschap nimmer opgedrongen, maar gaaft er veeleer de voorkeur aan te antwoorden op onze vragen, alsof ge bang waart uw kennis anders te verraden dan waar het strikt noodig was. En ge hebt ons nooit in den steek gelaten^ ook niet, nadat wij reeds lang de universiteit hadden verlaten en trouw geholpen wie uw voorlichting noodig had, ook hen, die haar voor andere terreinen van werenschap wil den gebruiken. En ten slotte zouden wij dit alles met kunnen zeggen, wanneer achter geleerde en docent niet stond de eenvoudige bescheiden mensch, dien wy liefhebben. Toen wg u pas leerden kennen, meenden wij, dat gij behalve aegyptisch, eigenlijk niets kendet, want gg hieldt niet op ons te verzekeren, dat veel te veel vakken aan uw zorg waren toevertrouwd: archaelogie, grammatica, lite ratuur en geschiedenis, koptisch en demo tisch, en dat gij van de naburige terreinen, als assyriologie, hellenisme eigenlijk niet veel wist. Maar wij merkten spoedig, dat uw bescheidenheid voortkwam uit kennis en niet uit onkunde en dat gij van al deze terreinen beter op de hoogte waart dan menig specialist. De bescheidenheid, die u siert, heeft ons als mannen van wetend-haft nog wel het beste gegeven van wat wg aan u danken en ons iets bijgebracht van het besef, zonder hetwelk geen wetenschap pelijke arbeid tot stand komt: dat alleeE hij iets weet, die zich de grenzen van zijn kennen en verstaan bewust is. En daarom moge ons laatste woord den mensch gelden. Vreugde en geluk zyn u geschonken, droefheid is u niet bespaard. Wij wenschen u en mevr. Boeser, met hen, die u lief zijn, het stille geluk van den levensavond van hen, die, als gg, niet steeds weei jagen naar roem en eer. Wij wenschen, dat gij, met dezelfde pretentielooze grondig- Leiu, die u altijd heeft gekenmerkt, nog jaren moogt kunnen arbeiden in de weten schap, die lief is. Aanvaard dan met enzer hartelyken gelukwensch onzen diep gevoelden dank. Nadat spr. daarop dr. Boeser een geschenk onder couvert had overhandigd, dankte dr. Boeser voor de hulde, hem gebracht. De Senaat van de Leidsche Universiteit heeft, dr. Boeser's wensch om slechts in intiemen kring zijn verjaardag te vieren, eerbiedigende, zich in een in hartelijke be woordingen ^estelden brief van gelukwensch tot den jubilaris gericht. Hedenavond zitten de leden van het comité met den jubilaris en zijn familie aan een feestdisch aan. UITVAART EN TERAARDEBESTELLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN JOH. W. WITTEMAN. Nadat gisteren op Rhijnhof de droeve plechtigheid heeft plaats gehad van de ter- aarde-bestelling van het stoffelgk overschot van Pim van der Kwast, een van de twee knaapjes, die Maandag door verdrinking in het Ryn- en Schiekanaal om het leven kwa men, is beden onder groote belangstelling het stoffelijk overschot van zijn speelmakker, Joh. W. Witteman, op de R.-K. begraaf plaats aan de Zijlpoort a3n den schoot der aarae toevertrouwd. Nadat gisteravond het stoffelgk overschot vaD den overledene naar de Parochie-Kerk van d6n H. Petrus aan de Langebrug was overgebracht, had hedenmorgen een uitvaart dienst plaats in bovengenoemde kerk, welke door velen werd bijgewoond. Om 10 uur had op de begraafplaats 3an de Zijlpoort de teraardebestelling plaats. Tie kist was bedekt met drie kransen van familie en vriendjes van den overledene. jje vader en moeder van de gisteren op Rhynhof ter aarde bestelde Pim van <ler Kwast waren ook onder de aanwezigen. Door deu zoon van den heer Van der Kwast werd nog een bloemstuk op de kist gelegd. Vele vriendjes uit de klas van den over ledene waren tegenwoordig. De absoute werd verricht door pastoor Th. Beukers. Namens de familie werd allen aanwezigen dank gezegd voor de betoonde belangstel ling. In bgzonder werd dank gebracht aan de kranige redders. Nadat door vele aanwezigen een schepje zand op de kist was gestrooid, was deze treurige plechtigheid teneinde en verliet men diep onder den indruk den doodenakk9r. BUURTVEREENIGING „NOORDERKWARTIER". Het tuinfeestje van de Buurtvereeniging Noorderkwartier", voor de kleineren onder de kinderen is nauwelijks achter den rug of een ander punt van het eenvoudige, maar aantrekkelijke program, het Vacantie-uit- stapje, kwam de aandacht vragen van de grootere kinderen. De reis voerde naar Groenendaal, daarna Haarlem en Overveen („Kraantje Lek"). Precies om 7 uur vertrokken de kinderen, met de vlag voorop, vanaf de Marnixstraat naar den Rijnsburgenveg, alwaar de extra- tram gereed stond om de jongens en meisjes op te nemen. m Groenendaal werd gestopt. Daar werd een goed uur doorgebracht met enkele'spel letjes en hel nuttigen van ververschingen. Waterpartijtje en Belvedère werden niet vergeten. De reis werd daarna per eleclri- sche naar Haarlem voortgezet. In Haarlem werd de lunch gebruikt. Na zooveel uren van reizen en spelen was dit een niet te versmaden afwisseling en de kinderen lieten zich de boterhammen goed smaken. Na de boterham werd gewandeld naar Overveen en werd natuurlijk „Kraantje Lek" aangedaan. Verschillende speelgelegenheden boden den kinderen het noodige vermaak, terwijl ook hier een enkele versnapering niet achterwege bleef. Om vier uur het oogenblik, dat deze krant ter perse gaat wordt de terugweg naar Haarlem ondernomen. In Haarlem zou het middagmaal gebruikt worden, te ruim halfvijf. Er is op hongerige magen gerekend! Om zes uur zal de kinder- sloet per tram op Leiden afgaan. In de wagens zullen dan ongetwijfeld lange ver halen worden gedaan van hetgeen men ge- BINNENLAND. Een Lorentz-herdenking te Genève. (Bin nenland, 2e Blad). Een onderzoek naar de oorzaken van het vliegongeval op Waalhaven. (Binnenland, 2e Blad). Opgericht is het Algemeen Nederlandsch Arbeidersverbond. (Binnenland. 2e Blad). De loting voor de Olympische schermwed- strijden. (Sport, 2e Blad). In verband met de uitspraak in de Veen- dammer Strafzaak heeft de substituut Offi cier van jnstitie hooger beroep aangeteekend. (Rechtzaken, 1ste Blad). BUITENLAND. Toenemende crisis tnsschen Polen ea Lithanen. (Buitenland, le Blad). Koning Amanoullah van Afghanistan gaat moderniseeren. (Buitenland, le Blad). Het Tangerstatuut is te Parijs geteekend. (Buitenland, le Blad). Het geval-Lambach dreigt in de Duitsch- nationale partij een crisis te veroorzaken. (Buitenland, le Blad). De „Krassin" op weg tot hulpverleening aan een Dnitsch schip. (Buitenland, le Blad) Een moment tijdens de plechtige bisschopswijding van mgr. Aengenent in de Kathedrale Kerk te Haarlem. noten heeft en over wat men het mooist of het aardigst heeft gevonden onderbroken alleen door de muziek-nummertjes van de muzikanten-mede-reisgenooten, die natuur lijk niet hebben kunnen of willen zwijgen. Komt de tram om kwart over acht te Lei den aan, dan staat het muziekgezelschap „Werkmans Wilskracht" klaar om de jon gens en de meisjes naar huis te geleiden, na vooraf de verschillende stralen van het kwartier de eer van enkele muzieknummers aangedaan te hebben. Als het weer tot aan het einde van het uitstapje meewerkt, dan kunnen het be stuur, geleidsters en geleiders met voldoe ning op het werk van dezen dag terugzien en de kinderen op een prettig dagje. Bij Kon. Besluit is benoemd tot offin cier in de Orde van Oranje-Nassau dr. W. P. Jorissen, redacteur van het Chemisch Weekblad en het Recueil des travaux chi- miques des Pays Bas alhier. Bij K. B. zijn benoemd: a. bij het wapen der artillerie: le. lot majoor, met ingang van 2 Augustus, bij hur tegenwoordig korps, de kapitein A. E. W. de Jong, van het 6e reg. veldartillerie; fc. tot kapitein bij het 4de reg., eerste- luitenant D. J. Oosterink, van het regiment grenadiers, toegevoegd aan den commandant van het veldleger; c. bij het reserve-personeel der land macht, bij het personeel van den Genees kundigen dienst, tot reserve-officier van gezondheid der 2e klasse, de sergeant- titulair H. Wamsteker, arts. Mej. H. J. van Wieringen, alhier, slaagde voor de hoofdacte voor Chr. Be- waarschoolonderwyzeres, uitgereikt vanwege de Vereeniging van Chr. Bewaarschool- enderwijzeressen. Voor het Mercurius-diploma Engelsch slaagde de heer D. de Roode alhier. In ons blad van Maandag stond abu sievelijk vermeld dat mej. Boon geslaagd was voor de acte nuttige handwerken. Het moet zijn mej. Boom. Omtrent den toestand van den jongeman P. P. Devilee, die gisteren by het ongeval in de garage in de Heerenstraat door het afspringen van een velgring ernstig werd verwend en in het St.-Elisabethsgesticht moest worden opgenomen, vernamen wij hedenmorgen, dat de patiënt nog steeds in levensgevaar verkeert. Zijn toestand is sinds gisteren niet veel gewijzigd. Door de politie zijn heden twee 17-jarige Rotlerdamsche jongens, J. J. en A. N die hier in den afgeloopen nacht zwer vende werden aangetroffen, op transport gesteld naar hun ouderlijke woningen to Rotterdam. De jongens waren op avontuur uit gegaan in de hoop te Sassenheim aan een draai molen werk te vinden. Toen de molen daar niet meer stond wilden ze naar Amster dam gaan. De inbrekers die hier in de R.-K. Kerk op den Haagwcg een offerblok leegden en le Eindhoven door de 's-Herlogenbossche politie werden gearresteerd zijn heden onder geleide hier geweest en door de réfcherche gehoord.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1