HET VLIEGONGEVAL OP WAALHAVEN. fi9ste JAARGANG WOENSDAG 25 JULI 1928 No. 20970 STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand v. Leitien. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD OAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN SO Cts. per regel voor advertentiün uit LeideD en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts. per regel. Kleine AdvertenliSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor evenlueele opzending van brieven 10 Cis. porto te bela'en. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35, per week0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0 18 Franco per post f 2 35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Dr. P. A. BOESER. Morgen 70 jaar. Dr. P. A. Boeser, lector in de egvptologie aan de Universiteit alhier en tot voor korten tijd adjunct-directeur van het Rijksmuseum van Oudheden, zal morgen zijn 70sten ge boortedag vieren. Dr. P. A. BOESER. Dr. Boeser wordt beschouwd als de grond legger van de studie in de egyptologie hier te lande. Gedurende de jaren dat hij aan het museum voor oudheden verbonden was, heelt hij zich in het bijzonder belast met de ver zorging van de Egyptische verzameling, welke door hem belangrijk is uitgebreid en waarvan hij in 1907 een keurig uitvoerigen catalogus heeft samengesteld. Een groot plaatwerk, de beschrijving van de Egyptische verzameling van het museum betreffende, waarvan dr. Boeser eveneens de samenstel ler is, wordt bij Mart. Nijhoff te 's-Graven- hage met Rijkssubsidie in het Ncderlandsch en Duitsch uitgegeven. Onder zijn lediing is verder tot stand ge komen de reorganisatie van de Egyptische afdeeling in het Rijksmuseum van oudheden, nadat dit van het gebouw in de Breestraat naar dat in het Rapenburg was overgebracht. Nagenoeg allen, die in ons land de egypto logie beoefenen, hebben bij dr. Boeser hun opleiding ontvangen. Met het oog hierop en ook wegens zijn groole verdiensten voor de studie der egypto logie hebben zijn leerlingen en oud-leer lingen en vele andere beoefenaren van de studie der oudheid het denkbeeld opgevat den grooten Nederlandschcn egyptoloog op zijn 70en verjaardag te huldigen, waarvoor zich een comité heeft gevormd. HET BEGIN VAN LEIDEN'S NIEUW ONTZET. Een gebeurtenis, waarnaar onze stad langer dan bij het historische beleg, men mag wel zeggen van oudsher verlangend heeft uitgezien, is eindelijk een feit geworden. Met de verlossing van het stadswater, van het stedelijk afvalwater, is een daadwerkelijk begin gemaakt voor den singelwijk langs cn len noorden van den Maresingel-Oostzijde Sinds eenige dagen is deze wijk op de cen trale rioleering aangesloten en het hoofd rioolgemaal aan genoemden singel bij de gas fabriek gelegen, in geregeld bedrijf. 't Rioolwater, dat anders de plooien langs de Lusthoflaan en langs den stadspolder ver vuilde en bij zwaren regen zelfs uit het riool op den openbaren weg trad, om niet te spre ken van andere bezwaren in de huizen cn het optreden van ondragelijkcn slank, wordt nu naar de Slaagh geperst, zoodat het ver builen de bebouwde kom der gemeente in Rijnland's boezemwater loost, waar het bui ten de strooniing in en door- de stad blijft. Dit groole'en belangrijke werk, waarvoor op 26 November 1923 door den Raad het eer ste crediet werd verleend, werd eerst na aan stelling van den ingenieur de Meyier in 1926 daadwerkelijk aangevangen, zoodat onder diens leiding in September 1926 reeds de eerste spade kon worden gestoken voor den bouw van het hoofdrioolgemaal der stad. Een meer dan 4 meter diep onder Amst. peil gelegen stamriool in den singel voert het water naar den pompkelder van genoemd gebouw, waar het door 'n tweetal cenlrifu- gaalpompen met een capaciteit van minstens 250 liter per seconde automatisch wordt be malen. Reeds nu is het effect der bemaling merk baar en genieten de bewoners van Lusthof laan en omgeving een schooner blik dan de oude slooten hun aanbood. TERAARDEBESTELLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN PIM VAN DER KWAST. Om kwart voor elf hedenmorgen hadden zich velen opgemaakt om op de begraaf plaats „Rhijnhof" tegenwoordig te zijn bij de droeve plechtigheid der teraardebestelling van het stoffelijk overschot van een der jongetjes, die Maandag op den eersten dag der schoolvacantie in het Rijn- cn Schiuka- naal met een kano omsloegen en op smarte lijke wijze om het leven kwamen. Het is een droeve en uiterst eenvoudige plechtigheid ge worden, waarbij allen die er aan deelnamen diep onder den indruk waren van den plicht die men vervulde, het brengen van een laat- sten groet aan den op nog zoo jeugdigen leef tijd verscheiden knaap Aan de groeve sprak eerst het hoofd der school voor U.L.O. de heer C. W. Huibregt- sen, die wees op het groote leed. dat den ouders treft, door het verlies van hun zoontje Pim, door een noodlottig ongeval waarvoor hun niet het minste verwijt kan worden gedaan. Namens de ouders der leerlingen van de school Heerensiraat sprak daarop de voor zitter van de oudercommissie dier school, de heer Gh. L. Waldkötter en ten slotte be dankte de vader van den overleden Pim voor de betoonde belangstelling. Ook cn vooral dankte spr. de mannen die hun leven gewaagd hadden, om te pogen dat van zijn zoontje te redden. Diep bedroefd en onder den indruk verliet men vervolgens den doodenakker. ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL. Omstreeks half tien hedenmorgen, juist toen zich in de nabijgelegen Hoefstraat bij de woning van het jongetje Van der Kwast, dat Maandag op zoo droevige wijze in het Rijn- en Schiekanaal om het leven kwam, zeer vele belangstellenden hadden opgesteld, werd de buurt opgeschrikt door de tijding, dat in de Wester-garage van den heer P. Devilee een bedrijfsongeval zou zijn ge schied. De tijding bleek juist te zijn, want in derdaad bleek in genoemde garage een on geval gebeurd, waarvan de gevolgen voor het slachtoffer, den heer P. P. Devilee, een 20-jarige broeder van den patroon, niet terstond te overzien waren. De jongeman had een band van een vrachtauto gerepareerd en pompte deze met een electrische banden- pomp op. De band kon 10 atmosferen druk licuden en toen Devilee den manometer naar 10 zag loopen, wilde hij juist het contact verbreken (ofschoon de pomp op 10 atm. ook automatisch uitslaat), toen met een hevig lawaai het ongeluk geschiedde. De bana sprong en scheurde uit over een groote lengte, de buitenband vloog van de velg af en een der beide velgringen, een zware en scherpe ijzeren ring, vlcog even eens van de velg en raakte Piet Devilee tegen het hoofd. De slag was met ge weldige kracht aangekomen en had hem ernstig bloedend verwond. Terstond werd geneeskundige hulp iuge- roepen en achtereenvolgens verschonen de doktoren ICors en Jacobi, de laatste van van den E. H. D., die een voorloopig ver band aanlegden en het slachtoffer zoo spoedig mogelijk per inmiddels ontboden ziekenauto naar het St. Elisabetsgesticht deden vervoeren. De tragische samenloop van omstandigheden wilde, dat de vader van het slachtoffer, de heer Devilee, de eenige chauffeur der firma Diebeu was, die op dat oogenblik thuis was, en 'werd hij dus gedwongen zijn eigen zoon te gaan halen. Natuurlijk heeft hij de ziekenauto slechts tot de plaats des onheils gereden. Daar nam een andere chauffeur de auto over. Om half twee vernamen wij omtrent het slachtoffer, dat zijn toestand hoogst ernstig, ofschoon op dat oogenblik niet direct levens gevaarlijk was. AANBESTEDING. Aan de Stedelijke Lichtfabrieken is juste ren aanbesteed het maken van een wasch- en schaftlokaal en het inrichten van een bestaand gebouw tot fitterij. alles op het terrein der Lichtfabrieken Ingekomen waren 9 biljetten.. Hoogste inschrijver: L. Eradu9 alhier f. 13.100; laagste J. Flelterman te Vcur f- 9520. Geslaagd is voor het Mercurius-diplo- ma boekhouden en a.v. afgenomen vanwege de Federatie van Handels- en Kantoorbe dienden, de heer A. G. Boehmer te Eind hoven vroeger te Leiden. Geslaagd is voor het Mercurius-diploma Engelsche Handelscorrespondentie de heer E. Kwaadgras, alhier. De heer J. F. Bogaars. alhier, is ge slaagd voor het examen Duitsche handels correspondentie, afgenomen door da vereeni- ging Mercurius. Onze stadgenoot, de heer J. v. d. Z. is gisteren op de Kagerplassen nabij de socië teit met een jol overvaren door een motor boot, waarbij hij vrij ernstige verwondingen aan een arm bekwam. De bemanning van een Ier plaatsé kruisend jacht wist door handig nianoeu- vreeren don drenkeling spoedig binnen boord te halen, waarna hem door oen aanwezig medicus de' eerste hulp word verleend' Op 8 Augustus hoopt het echtpaar J. SasbergcnPon, wonende in do St. Joris- stecg-12 alhier zijn gouden echtvereniging te vieren. GEBOREN: Prijna. d van J. Slootweg on J. Velt- huijzen Johannes, z. van G. Teijn en M. Velthuijsen Suzanna. d. van A. van don Bos cn M. Siera Jacoba Maria, d. van NV. Zitman en M. Latervcer Gerard Karei. 7. van G. K. Boon on A M v. der Knoop Calharina. d. van J Yerduijn en II Aker boom Johannes Jacobus z. van I J. Stikvoort en .1 S. W. Galjaard Jan Wil lem. z. van NV. Hooger.doorn on A Zaal Pielerrella, d. van P v dor Reiidon en J. C. do Hingst Susanna Sophia, d. van P. van Tongeren on S. Springer Arie. z. van H. van der Hoogt en M. C. v. d. Velden Johanna Hemdrika, d. van P. de Wekker en M. B. Sweris Hendrik, z. van C. Boot en C. Brugman Piet, z. van D. Bijland en A. Adema Johannes, z. van J. Kloos en G. 'Leugering Flora Elize, d. van J. J. de Wit en M. E. v. Egmond. Maria Adriana, d. van NV. v. d. Klaauw en J. M. Fisser Hendrik, z. van NV. II. Philippo en J. F. Zirkzee Theodora Geertruida, d. van J. II. II Schoof en T. G. Burger Elisabeth, d. van P. Zwetsloot en J. C. Ba velaar Chris tina NVilhelmina, d. van K. Mokkenstorm en E. M. Mugge Johannes Franciscus, z. van NV Brcedeveld en M. M. A. Marechal Petrus Jacobus, z. van L. Develing en C. C. Pracht Jan Hendrik, z. van J. II. Prevoo en E. M. L Wilshaus Maria Corna. Thera. d. van A. B. v. d. Reep en D. C. van Son deren Maria. NVilhelmina, d. van F. Corba en M. NV. de' Koning Petronella. d. van J. v. Dam en M. J. Pielcrs. GEHUWD: J. B. v. d. Klaauw jm. cn I. M. NV. Stik- kelmaii jd. Th. H. Juffermans en M. v. d. Linden jd. G. L. v. Meurs jm. en M. Lancel id. .1. de la Rie jm. en J. Hensing jd. A. J. Link jm. en M. Mulder jd. II. Verbiest jm. en P. G. Pauw jd II. Flippo jm. en J. M. Straathof jd J. v. d. Laan jm. en J. A. Zuyl jd. 11. Puijster jm. en A v. d. Berg jd. J. Voogd jm. cn P. D. M. Visser jd. OVERLEDEN: J Pardon man 33 j. J. A. Goddijn man 54 j. P A. v. Dijk zn. 24 j. C. Terhorst dr 52 j. M. M. v. d HoevenHuber vr. 41 j.J. v. d. BroekOuwerkerk vr. 36 j. Th. H. van Noort zn 39 j. P. Tegelaar zn. 5 j. J. C. Brittijn-Poeliejoe wedr 76 j. S. Klinkhamerv. Heijningen vr. 67 j. M. J. Markv. d. Walle vr. 64 j. A. Hoogervcgl—Ossevoort vr 67 j. J. Plu man 70 j. NV. A. v. d. Kwast zn. 11 j J. NV. Wilteman zn. 10 j. E. Engelenburg man 51 j. J. NV. Boomv. Caspel vr. 50 j. GEVESTIGD: J F. Dolleman en fam., bakker. Iloger- beelsstraat 4. G. P. J. Leioeq, teekenaar, Dj)ezaslraa! 18. J. Koevoet, Levendaal 179. .1 A. J. I. M. Driessen, kok, Boter markt 13. P. D. Bos, winkeljuffrouw, Breestraat 173a. D..C. Koekkoek, fabrieks arbeider. van HogendorpStraat 21. J. 'Versnel, dienstbode, Merelstraat 3. .1 C. Thomée, verpleegster. Johan de NVillstraat 35. G J. P. NVesten, goh. Lukkien, lunch- roombediende, Haagweg 42. G. van NVil- gen, Jan Vossensteeg 41 J. M. Schalke, dienstbode. 5e Binnenvestgracht 16. G. dt- Klerk, geb. Mostcrt, Oude Rijn 102 M. Kuivenhoven, timmerman. Leliestraat 42. C. F. Hond riksen, dienstbode, Kore- aarstraat 7 -J.'P. Af van Leeuwen, idem, Nieuwe llijn 80. J. .1 NVilleman, idem, NVille Singel 68 .f. H. NVijnbeck, Stille Rijn 6. M. Hettema, timmerman, Gerrit Doustraat 41. II. C. .1. Cosleris, dienst bode, Zoeterwoudsche Singel 44a. II. .1. Yernooy. rcügicuse. Oude Vest 45. C T. Tak. idem idem A. Meijer geb Beijbach, huishoudslpr. Oude Vest 45. W Woud. De foto brengt in beeld het lichten van de gistermiddag in NVaalhaven te Rotterdam .zie 2e Blad; verongelukte vliegmachine van de K.L.M., de Fokker F 3, H.N.A.B.R., aan boord van een lichter. Men ziet hoe danig het toestel gehavend is. BINNENLAND. Noodlottig ongeval in een garage te Leiden. (Stadsnieuws, le Blad). De heer Colijn heeft zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet aangenomen. (Bin nenland, 2e Blad). De bisschopswijding van mgr. J. D. J. Aengenent. (3e Blad). Er is nog geen beslissing gevallen inzake de toewijzing der golilengten voor den Radio- omroep. (Binnenland, 2e Blad). Te Rotterdam is een K. L. M.-vliegtuig met vijf inzittende dames in de Waalhaven ge stort; een van haar is gedood; de anderen zijn gewond. (2e Blad). Het einde der Kaagweek. (le Blad). BUITENLAND. Weer een nota van Lithanen aan den Vol kenbond. (Buitenl., le Blad). Debat over de werkloosheid in het Engel sche Lagerhuis. (Buitenl., le Blad). Munitiedepot te Cattaro in de lucht ge vlogen. (Buitenl., le Blad). 1. 1. stuurman, Morschkade 5. T. van Ee, Heerengracht 4öa'. J. Al. Roos geb. Pot- harsl, huishoudster, Noordeinde 44. NV, P. M. de Bi je, fabrieksarbeider, Minnebroers- gracht 12. \v. A. M. Walenkamp, Prin- sessckade 1. A. Biesheuvel, timmerman, Utrechtsche Jaagpad 88. F. C. U. Schim mel, Lammermarkt 40. H. van Leeuwen, banketbakker, Iloogewoerd 45. S. G. Hellbreich, modiste, Haarlemmerstraat 268a. F. Schmitz, parapluiemaker, Koninginne- laan 26. D. G. J. p. Klinkenberg en fam., Schilder N.S.,Rijnsburgerweg 91. P. A. AI. Hoovers, Noordeinde 11. G. NV. Juf- fermans, Doezastraat 9. P. de Jong, Uzcrwerker, Papengracht 7. A. de Best, 1. 1. stuurman, lleerengracht 37. VERTROKKEN: II. G. Brummelkamp en fam Weltevre den N. O. I J. F. A. van .Nes cn lam., Haarlem-,'KI. Houtstraat 7 rood. B. J. v. D Ift, Beverwijk, Kloosicrstr. 10. Chr. v, Delft idem idem. J. NV. de NVolfv. Dis- lel, Dordrecht, Suikerstraal 5. J. M. L v. Reij, Roermond, XeeTstraat 6. J. van der Zee, Haarlem, Zijlvest 3. 11. Dikkers, Zwolle, NVilhelminaslraat 11. A. E. II. de Man. Amsterdam, de Clerqstraat 69 II. H. A. Eckstein en fam., Voorscholen, Rijn dijk 98. G. T. Al. St niter, Hilversum, Vaartweg 36 H. A. J. NVesterman, Lich-» ten voorde K Rapenburgslraat. M. C. Hanralh, Ilillegom, Villa >-'1 i 1 la. NV. J. de NVit en fam., Ocgstgeest, Terweoweg 17. AI. L. Duinewet-Duinewet; idem, Dorp straat 58. II. Montagne, Eindhoven, Strijpschestraal 36 E. A. Brunekreep, Utrecht, Nicolaasweg 126. A. 11. van Leeuwen en fam., Oegstgeest, v. Asson- dclflslraat 6. D. A. M. Antonissen, Gro ningen, Hoornschedijk 7. E. G. il. Ha venkamp, idem, O Ebbingschestraat 1. G. NV. Nozeman, Delft, J. van Dijkstraat •'2. A. C Revers, N. Indië? IL J. 11. 'I homas cn fam., Zoclerwoude, Vrouwen weg 37 A. Th. P. Larrewijn. Amersfoor"; Crankeleode9traat 18. L. NVildervanck de Blécourt, NVarnsveld, Villapark A 117a. D. Ph. NV. Willebrand, NVoerden, Nassou- kadc 28. J. van der Zwart en fam Zei-t, v. d. Merschlaan 50. NV. Brouwer en fam.. N oorschoten. Valk. weg 22b. J. Schalkwijk, Den Haag, Stationsweg 151. G. H. van Ilaaren. Jutphaas. a.'b. Schip St. Petersburg. Al. II. Otto, Xoordwijk. Kat- wijkschestraat 1. J. M. M. Vonk. Zwolle, Dcventerdwarsstraat 2. Wed. AI de Vries-v. Aalbergen, Amsterdam, Wetering schans 221. NV. v. d. Biezen cn fam., Oegstgeest, IL Morscliwcg 61. F. B. Pcs- man, Groningen, J. Israëlstraat 17. T. Bcsgra, Bergum, Kweeklust. M. L. van den Berg, Oegstgeest, Duivenvoorde?Iraat 64. A. C. Goddijn, idem, idem. AL C. van Noort, Amersfoort, Wjlhelminnslraat 35b. If. R. van Os en fam., Voorscho ten. Rijndijk 23. NVed. NV. K Heering- Wolvers en fam Den Haag, Acaciastraat 71 A P van Dongen en fam.. Den Haag, Pahutsslraat 93. J. van der Niet, Noord- wijk, Trompstraat 12. -— A. de Haan, Rot terdam. Gieter weg 13 L. Grirnm en fam. Voorschoten, Rijndijk 98a L. Th. Lipse en fam., Dm Haag, P. Potterstraat 141 NV II. van Selers. Amsterdam, Scheldestr. 301 R. de Wilde en fam Oegstgeest, Julianalaan 11. J. M. Breeveld, idem, idem. C. van Nes, Slompwijk, Park

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1