fi9ste JAARGANG DINSDAG 24 JULI 1928 No. 20969 STADSNIEUWS. BINNENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. KERK- EN SCH00LNIEUWS. FEUILLETON. De verdwenen Noodmunten. LEI OSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIOEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: 30 Cts. per regel voor advertent!cn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen vaD ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere adverlentiën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewiisnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 4- portokosten. Dit nummer bestaat uit TWEE Bladen EERSTE BLAD. Prof. dr. F. M. Th. Böhl, bevindt zich sedert eenige dagen te Siehem. teneinde aldaar de door hem vorig" jaar aangevangen opgravingen voort te zetten. Bij het leger in Ned. Oost-Indië is be noemd tot officier van gezondheid 2e kl.. de arts G. W. F. Zeppenfeldt, onlangs alhier gepromoveerd. De eerste luitenant .T. M. Sleenbeek van het 4e R. I. wordt van 30 Juli tot en met 11 Augustus gedetacheerd bij de Normaal Schietschool te 's-Gravenhage en van 13 tot en met 18 Augustus in de legerplaats Hars kamp. Voor het examen Duitsche Handels correspondentie afgenomen door de Federatie van Handels- en Kantoorbedienden „Mer- curiu9" is geslaagd de heer A. Linschotcn, alhier. De dames J. de Jong. C. A Kuiper. A. C. W. Senger en W. Teljcur slaagden te Rotterdam voor het examen nullige hand werken. Geslaagd is voor het examen Spaan- sche handelscorrespondentie van de er. van Leeraren en Mercurius mej. L. v. d. Reyden, alhier. Geslaagd is voor liet Federatie-examen boekhouden „Mercurius-diploma" de heeren W. Hakkaart, alhier, en W. Jansen, te Voorschoten. Geslaagd voor het Mercurius-diploma voor boekhouden en a .v., afgenomen van wege de Federatie van Handels- cn Kantoor bedienden, de heer W. v, d. Bos alhier. Mede zijn voor dit examen geslaagd de heeren P. J. Soeteman en H. Louwrier. leer lingen van den handelscursus ..Kennis is Macht", alhier. Gisteren hield de bootvcreeniging ,.üe Eendracht" haar jaarfeest met het houden van een boottocht van Leiden naar Am sterdam. Al vroeg was men bezig om de boot een feestelijk aanzien te geven met slingers en lampions. Te ongeveer 6 uur 30 werden do trossen losgegooid en ging het met marschmuziek van de Oude-Vest. Al spoedig zat de stemming er in en werd er een vroolijk dansje gedaan. Om 11 uur werd Amsterdam bereikt en verliet men de boot om de stad in te trekken s Avonds 6 uur 30 vertrok men weer uit Amsterdam en nadat de tijd gezellig was doorgebracht, kwam men om halfelf weer binnenvaren met aangestoken lampions. Tol slot werd mooi vuurwerk afgestoken, dal een hoop menschen op de been lokte. 7 Daarmee was de pret geëindigd. De Ver- eeniging had een mooien dag gehad. Tn de gehouden bestuursvergadering van de afdceling Leiden van het Instituut voor Arbeiders-ontwikkeling is besloten op Zondag 26 Augustus een fietstocht te houden. Enkele leden weten ergens nadere aanduiding is minder gewenscht veel braamstruiken te staan. In het laatst van Augustus zullen de vruchten wel rijp zijn. Wie van bramen houdt en de beschik king heeft over een rijwiel kan van de paTtij zijn. Verder zal voor degenen, die van de 3- Oclober-drukle liever verre blijven, op dien dag een excursie worden georganiseerd naar „De Vonk" bij Noopdwijkerhout. De directie van den motordienst A. Ticman deelt ons mede. dat op haar uilnoo- diging het gezelschap der Weensche Ma- rischka Revue, dat op het oogeublik te 's-Gravenhage uilvoeringen geeft, met haar salonboot op Vrijdag a.s een tocht naar de Kagcr- en Brasemermeren- zal maken. Om 11 uur vertrekt men van het Kort Galge water en om 3 uur hoopt men hier terug te zijn. Het U-jarig jongetje S., uit Krimpen n d. Lek. dat vorige week te Wassenaar toen hel een uitstapje maakte ernstig ge wond werd. is nog steeds zeer ernstig. De 26-jarige mej. G. v. W. geb. F. viel gisteren over den drempel van haar woning in de Kolfmakerssteeg. Met een ge broken sleutelbeen moest zij. na door den E. H. D. voorloopig te zijn verbonden, naar hot Acad. Ziekenhuis worden vervoerd. Mej. L. B. fietste gisteren in de Vrou- wensteeg. toen op de Aalmarkt, juist op den hoek van de sleeg. een met (wee paarden bespannen rijtuig van de firma K. passeerde. Het meisje schrok en bolste tegen het rijtuig. Zij kwam persoonlijk met den schrik vrij, doch haar rijwiel werd totaal vernield. Op Woensdag 1 Augustus zal een gocd- koope trein rijden van hier naar Den Ilelder en terug Men zie de strooibiljetten Wij verwijzen naar de advertentie der Coöperatie' Vooruit. DE REIS VAN DE KONINGIN. Prinses Jnlinana beoefent de ski-sport Uit Oslo seint het Xoorsch Tel. Bureau, dat Koningin Wilhejmina/ die nog steeds 1e Finse vertoeft, uitstapjes in de omstre ken maakte. Zondag besteeg de Koningin twee (oppen bij uitstekend weer. terwijl Prinses Juliana een ski-tocht ondernam. Het is winterweer te Finse en dc Prinses is vol enthousiasme voor de ski-sport. In strijd met een vroegere veronderstel ling zal de Koningin via Oslo naar -Neder land lerugkeeren, na een verblijf in Noor wegen tot einde Juli. EEN RUITERHULDE AAN DE KONINC-IN-MOEDER. Op 3 Augustus te Soestdijk. Naar hel ..Handelsblad" verneemt zullen de deelnemers aan de Olympische ruiter- wcdslrijdcn op 3 Augustus a.s. gezamenlijk een bezoek afleggen bij de Koningin-Moeder ten paleize te Soestdijk, ter gelegenheid van Haar verjaardag. De ruiterstoet van meer dan 150 Nederiandsche en builenland- schc officieren wordt 's morgens om halflien opgesteld op de Schutfcrsheide te Hilver sum, waar de afmarsch naar Soestdiik be gint. ONDERZOEK INZAKE DE MIJNRAMP. Bespreking met mijnwerkers met Minister Van der Vegte. Gistermiddag van 3 lot 6 uur is op het Departement van Waterstaat een bespreking gehouden met 2 bestuursleden van den Alge. meenen Nederlandschen Mijnwerkersbond, 4 mijnwerkers en één arbeiderscontroleur, welke laatste, naar den wensch van den Minister, aan de eigenlijke besprekingen geen deel heeft genomen. De aanwezigen hebben uitvoerig de wen- schelijkheid betoogd van een openbaar on derzoek, welk onderzoek naar hun meening zou moeten loopen over de werking dor contact-commissie, over die van het Alge meen Mijnwerkersfonds, die der Arbeids commissie. die der Geschillencommissie cn ten slotte over die der Fondscommissie. Voorts werd gewenscht een herziening van het Mijnreglement 1906, welke her ziening zou moeien inhouden meerdere be voegdheid voor de arbeiderscontroleurs, be voegdheid van het scheidsgerecht om ont slag ongedaan te maken en betere opleiding en selectie van de schietmeeslers. De Minister meende op geen dezer pun ten eenige toezegging te kunnen doen, maar beloofde hot verslag over de mijnramp, dat hem later zat hereiken, met aandacht, ook in verband met de opgegeven wenschen, to zullen nagaan. BESTUURSVERKIEZING KON NED. MIDDENSTANDSBOND. Indertijd is gemeld, dat er, ter voor ziening in de vacatures, ontstaan door pe riodiek aftreden van de heeren J. IC. W. F. van Bommel, alhier, Joh. A. van Os te Nijmegen en Eel. G. Schürmann te Rotter dam, gelegenheid was gegeven om candi- dalen te stellen voor liet Groepsbestuur A van den Kon Ned. Middenstandsbond. Naar thans gemeld wordt, hebben 28 van de bij den bond aangesloten organi saties uitsluitend deze aftredende bestuurs leden candidaat gesteld, zoodat zij zonder stemming zijn herkozen. TENTOONSTELLINGEN IN BELGIË IN 1930 Thans heeft do Nederiandsche regeenag" besloten, dat, voor zooveel het departement van Koloniën betreft, zal worden deelgeno men aan de wereldtentoonstelling voor ko loniën. zeevaart en Vlasmsche kunst, welke in 1930 te Antwerpen zal worden gehouden. Deze deelneming zal slechts beperkt zijn en van ambtelijken aard. CONGRES VAN TEXTIELARBEIDERS TE HENGELO. De voorzitter neemt ontslag. (ip het buitengewoon congres van de landelijke federatie van textielarbeiders, te Hengelo gehouden, heeft de gesalarieerde voorzitter-propagandist en redacteur van het vakblad, de heer H. Huve, ontslag ge nomen. AL motief hiervoor gaf hij op, zegt de „Tel.", dat een besluit tot l'usie van het N.A.S. en het N.S.V., waartoe bij referendum besloten was door de leden, aangesloten bij het N.S.V., door het bestuur niet ten uit voer is gebracht en voorts, dat bij ge brekkige stemming in de landelijke federatie van textielarbeiders is besloten zich los te maken van het N.S.V., welk besluit hij betreurde. De heer Huve verklaarde, dat hij de verantwoordelijkheid voor een der- geiijken gang van zaken onder die omstan digheden niet langer wilde dragen en liever zijn krachten zal gaan wijden aan de verster king van de revolutionnair-onafhankelijke vakbeweging, belichaamd in het N.A.S. NEDERLANDSCH GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING DER GEVANGENEN. Verschenen is het jaarverslag over 1927 van het Genootschap tot Zedelijke Verbete ring der Gevangenen. Een vergelijking wordt gemaakt met de in Amerika bestaande methoden, die door den algemeenen secretaris bij een studiereis zijn bestudeerd Amerika heeft zuiver ambieüjko reclasseering, verbonden aan de rechtban ken. Ons land heeft de kans op een nog betere ontwikkeling dan in Amerika, aldus het verslag, omdat hij ons in zwang is mede de hulp van tallooze onbezoldigde vrijwil ligers, die kunnen zorgen voor het nauw keurige persoonlijke contact met de te re- classeeren personen. Reclasseeringsamblenaren heeft het Ge nootschap nog niet in voldoende mate, om dat de rijkssubsidie niet zoo groot is dat zij volledige ontwikkeling van het ambtcnare stelsel toelaat. Dit is volgens het ver: zeer te bejammeren. Hoe zich de voorwaardelijke veroordee ling cn de dienst tot voorlichting van den rechter over aard en vroeger leven van ver dachten blijven ontwikkelen, vindt men voorls beschreven. Verder treft men aan de ontwikkeling van den voorlichtingsdienst, n.l. van 549 rapporten over verdachten aan den rechter in 1921, lol niel minder dan 1392 zulke rapporten in 1927 Het aantal voorwaardelijk veroordeelden, dat in 1921 aan het Genootschap voor leiding cn toe zicht werd toegewezen, bedroeg 187. ter wijl dat in 1927 bedroeg niet minder dan bijna het dubbele, n.l. 353. Een belangrijk hoofdstuk is voorts dat, waarin de algetneene beschouwingen over het reclasseeringswerk worden gegeven. Op het motto „Wij bouwen" wordt nog de aan dacht gevestigd, waarmede men wil uitdruk ken, dat het werk nog verdere ontwikkeling behoeft, indien het van werkelijke maat schappelijke beteekenis wil worden. STAKING GEËINDIGD. De slaking bij de firma M. van Dam cn Zoon. texielfabrikanlen to Enschedé, om een week vacantie met behoud van loon, is gisteren geëindigd Er waren door een tiental stakers buiten de organisatie om met de firma onderhandelingen gevoerd, waarbij deze had toegezegd drie dagen vacantie met behoud van loon te zullen geven Op deze voorwaarde gingen bedoelde arbeiders gistermorgen weer aan het weric. Met het oog hierop en gezien het feit. dat thans reeds 35 van de 150 stakende ar beiders hel werk hadden hervat, werd in een stakingsvergadering gisteren op advies van het bestuur van de Eendracht beslo ten deze staking thans op te heffen. Eon bespreking dienaangaande met dc firma aangevraagd werd geweigerd, zoodat men zonder meer genoegen moest nemen met de toezegging van drie dagen vacantie. Gistermiddag bij de hervatting van het werk zijn eenige arbeiders niet meer tot dc fabriek toegelaten. De staking heeft juist tien dagen geduurd. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 27 Juli, 3, 10 en 17 Augustus niet plaats hebben. biiHlenland. Het verblijf der Koninklijke Familie Ie Finse. (Binnenland, le Blad). Besprekingen over een onderzoek inzake de mijnramp fe Brnnssnm. (Binnenland, le Blad). De Kaagvreek. (Sport, le Blad). Nederland won den lawntenniswedstrijd tegen Nieuw-Zeeland. (Sport, le Blad). buitenland. Mnssolini over het vergaan der „Italia", (Buitenland, le Blad). Elsworth gaat naar Amnndsen zoeken. (Bmlenland, le Blad). De Elzasser antonomist dr. Ricklin thans ook begenadigd. (Buitenland, le Blad). Hongarije en Roemenië over de optanten- kwestie. (Buitenland. 1e Blad). Enorme petrolenmbrand in Amerika. (Tel., lc Blad). NED. HERV. KERK. Bedankt: Voor Baarland, J. W. v. Kooien, cand. te Rotterdam. GEREE. KERKEN. Beroepen: Te Lutjegast, A. H. Picrsma, l* Sleen Te Wc.nswerd a. d. Streek, If. \V, H. v. Andél, fe St. Pancras en lieer Hugo- waard Te Blokzijl, G Bouwmeester, cand. te Schoonhoven Te Mussel, IJ. Naula, cand. te Terzooi Te* J11 trijpHommerts, II. J. Jager, cand. lc Appingcdam. Te Baarland, G. Bouwmeester, cand. te Schoon hoven. Aangenomen: Naar JulrijpHommerts, II. J. Jager, cand. te Appingedaru. Bedankt: Voor Den HaagOost. R. E. v, Arkel, te Utrecht. DOOPSGEZ. GEM. Drietal: Te Joure, A. L. Broer, te Hinde- loopen; J. F. Knipscheer, te Oudebiltzijlen N. v. d. Zijp, te Zijldijk (Gron.). HERSTELD EVANG. LUTH. GEM. Beroepen: Te Den Helder, Th. B. W. G. Gramberg, le Zwolle. RAAD VAN BEHEER VOOR DE PREDIKANTSTRAKTEMENTEN. De raad Van beheer voor de predikants traktementen in de Ned. Herv. Kerk had 1 Januari een saldo van f 229.157.17. Dc ontvangsten bedroegen tot 30 Juni jl. f. 485.401.38 en de uilgaven f. 646.721.39, zoodat er 30 Juni een saldo was van f. 67.837.16. .Van de ontvangsten waren nog bijdragen der gemeenten, betrekking heb- Door J S FLETCHER. Geautoriseerde vertaling uil 't Engelsch door Mr. G KELLER. 3> „Ik geloof, dat ik zoo goed als de eerste de beste de dingen weet te snappen," ant woordde Cleverley. „En wat nu uw kunst betreft, mijn vader was destijds een der eer ste waterverfschilders, welke in dit be roerde land het levenslicht aanschouwden! Natuurlijk miskend, hoewel men in de eer sterangs verzamelingen veel werk van zijn hand aantreft. Ik bezit ook nog het een en ander van hem. U logeert in ..liet Ilert." nietwaar? Ik zag u ten minste gisteren avond voor den ingang van het logement staan Kom mij eens opzoeken ieder kan u mijn adres opgeven dan zal ik een en ander van mijn vaders werk. naar land schappen uit de buurt geschilderd, lalen zien. U is ten allen tijde welkom 's mor gens, 's middags en 's avonds en mocht ik eens niet thuis zijn. dan probeert u het maar eens op epn ander oogenblik." Vóórdat Stevenege nog op deze vage uit- noodiging kon antwoorden, kuierde de jonge Cleverley weer weg zonder zelfs om te kij ken en was weldra tusschen de boomen ver- dwenzn Stevenege keek het meisje aan. ..Rare kerel." merkte hij op „Natuurlijk ken ik den naam van zijn vader. Het was een groot kunstenaar, maar men miskende hem. Ik geloof intusschen. dat zijn werk tegenwoordig in trek begint te komen, hij isi een dichter, nietwaar?" „Ja, maar zijn werk is nog niet gedrukt antwoordde het meisje. „Ik geloof, dat hij bezig is zijn gedichten persklaar te maken. Eenmaal zal hij een beroemd man zijn.naar hij zelf zegt." „Nu, het is in zeker opzicht wel aardig^om beroemd te zijn," zeide Stevenege. In zeker opzicht alleen in zeker opzicht. En men kan op allerlei manieren naam maken. Urn! Maar, u zeide zooeven. dat u mij zulk een mooi gezicht voorbij hef bosch wilde laten zien als u dat ernst is, zou u dan tien minuten geduld willen hebben, tot dal ik met dit stukje klaar ben?" „O. wel twintig, als u dat wenscht!" ant woordde hel meisje bereidwillig. „Tijd is in deze streek goedkoop." Alsof zij haar woorden waar wilde ma ken. ging zij naast hem op hel gras zitten en keek naar zijn werk, terwijl zij kalm en opgewekt keuveldeover wat er in hun om geving viel op te merken Stevenege vond haar gesnap alleraardigst en bleef langer dan hij eerst van plan was geweest voort schilderen Maar toen het tegen één uur liep, borg hij zijn boeltje op en het meisje leidde hem als zijn gids optredend, door een opening in dc haag naar het bosch achter hen. Een smal pad kronkelde naar boven tusschen denneboschjes. die dicht bijeen le gen de steile helling aangroeiden. Zij had den reeds een heel eind gewandeld en bijna den top van den heuvel bereikt, toen Ste venege plotseling zijn geleidster bij een arm greep en haar onder het slaken van een uitroep van verbazing dwong te blijven staan Zijn scherpe oogen hadden iets ge zien. dal aan de hare was ontgaan Daar op een open plek. op een paar el afslands. lag het lichaam van een man, naar Stevenege's indruk een lijk. HOOFDSTUK II. Een eenige zeldzaamheid. Het meisje bemerkte nu ook hel roer- looze lichaam in het gras en hoewel Steve nege trachtte haar terug le houden, maakte zij een beweging om dichter hij te komen. Maar Stevenege greep haar toen wat vaster bij den arm „Neen," zeide hij, „dat is mijn werk. Blijf u hier staan Er kon iels zijn. dat. Zachtjes drong hij haar terug op het pad waarlangs zij de open plek hadden bereikt: hij trad zelf naderbij en bekeek de op den grond liggende gestalte met meer aan dacht. Hel was een tenger gebouwde, kleine man op leeftijd, neljes gekleed als een geze ten werkman op z'n Zondags. Hij lag op den rug, het met een dun baardje omlijste ge laat naar boven gekeerd, de armen wijd uit gestrekt. Het scheen Stevenege toe, dat de man plotseling achterover was geslagen nadat hem een doodeiijken slag was toegebracht en bij nader onderzoek zag hij ook het spoor van een dergelijken slag; op den linker slaap vertoonde zich een zwelling, een licht getinte buil, ongetwijfeld ten gevolge van een slag mei een slomp voorwerp, die met groote kracht was toegebracht. Toen hij dat zag, boog Stevenege zich over den man en raakte een der tot een vuist gebalde handen aan Zij was nog warm! Dus was de man nog kort tevoren springlevend, misschien nog geen twintig minuten geleden! Hij keerde zich snel naar het meisje om en zij ging naar hem toe. „Wat is er gebeurd?" vroeg zij fluiste rend. „Is hij dood?" „Dood! Ja, zie maar zelfl Het heeft allen schijn van een misdaad. Hij heeft van iemand een slag gekregen; kijk, daar ziel u dë buil. Wij moeten de politie waarschuwen. Kan u naar het politiebureau gaan? Daar zal wel een inspecteur zitten. „Meneer Delterlingja, dien ken :k wel," zeide zij. ..Be9l! Zie hem dadelijk te spreken le krijgen," ging Stevenege voort. „Deel hem in het kort mede wat wij gevonden hebban en hoe zulks gebeurd is. Vraag hem een dokter en een paar agenten mede te ne men. Ik blijf hem hier afwachten. En nu. ga maar!" Het meisje snelde zoo gauw zij kon naar het dal en de stad en Stevenege ging weer naar het lijk, na eerst zijn scliildersbehoef- ten en ezel zorgvuldig ter zijde gelegd le hebben. Het leek hem toch wel bittere iro nie, dat reeds bij het begin van zijn verlof een blijkbare moord hem hel genot van zijn vacantie zou bederven. Doch zijn beroeps- instinct liet zich bij de aanschouwing van het lijk en de ontdekking van den buil gel den en met de ervaren hand van een man van het vak ging hij aan het werk. Zijn gewone wijze van onderzoek was dat hij trachtte zich een duidelijk beeld te vormen van den toestand. Blijvende op de plaats waar hij zijn ezel en vouwstoeltje had neergezel, nam hij zorgvuldig de gansche omgeving op De open plek. waar hij het lijk had gevonden, besloeg een oppervlakte van niet meer dan vijftien bij twintig el. Het nauwö pad. waarlangs hij met 't meisje van den oever af naar boven was geklom men, liep er dwars doorheen. Aan d^n kant waar hel lijk lag. stond een soort van ruïne: een stuk muur vermoedelijk, met een ni9 of raamopening Aan den voet van dien muur. die dichtbegroeid was met klimop en braamstruiken, lag een hoop steenen, welke blijkbaar vroeger deel hadden uitgemaakt van den muur. Uit de ligging van het lijk maakte Stevenege op, dat de man op die hoop steenen zat, toen hij werd overvallen. Aan de andere zijde van den afgebrokkel- den muur verhief zich een dichte groep dcnncboomen en daaronder strekte zich weelderig groeiend struikgewas uit. Steve nege kwam tol de conclusie, dat de even tueele moordenaar zich gemakkelijk tus schen die wildernis uit de voeten kon ma ken Misschien zat 'hij er nog wel tusschen en loerde hij op hem. Doch het zou geen doel hebben, redeneer de Stevenege, om zonder een bepaald doel door te dringen in dat struikgewas, daar hij met geen mogelijkheid kon nagaan in welke richting de moordenaar verdwenen was. En toen hij de open plek betrad, zag hij, dat er bitter weinig kans bestond eenige aanwijzing daaromtrent te vinden. Het gras was echt berggras. dik. taai, veerkrachtig gras en terwijl hij aandachtig zijn blikken er over het gaan, kon hij geen spoor van een voetstap er op vinden. Maar bij het lijk zag hij drie voorwerpen liggen, een slappe pet. een tabakspijp en een versleten, ouder- wetsche leeren beurs. De pot was blijkbaar den man van het hoofd gevallen, toen hij den dnodelijken 9lag kreeg; de beurs, die binnenste buiten was gekeerd, lag op eeni- gen afstand, alsof de moordenaar, na haar uil den zak van zijn slachtoffer gehaald le hébben, en den inhoud er uit te hebben ge- r Kifd haar had weggeworpen, de pijp lag aan den voet van den met klimop begroei den muur. (Wordt „vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1