NIEUW FEUILLETON. eem VER<?ELyKINGf fi9«te JAARGANG ZATERDAG 21 JULI 1928 No. 20967 De verdwenen Noodmunten Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. fWlER) (e-Eu-o LEIDSCH DAGBLAD OAQSLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts. per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ2.35. per weekƒ0 18 Buitsn Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 -f- portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Heden beginnen wij met een nieuw boeiend feuilleton, getiteld: door J. S. FLETCHER. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van a. C. Meershoek om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine in het perceel Lange- brug No. 99, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie G. No. 119S; b. de N.V. Automobiel- en Motorhandel „Het Motorhuis" om vergunning tot het uitbreiden van de bewaarplaats voor ben zine vóór het perceel Morschsingel No. la, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie A. No. 1265; c. N. Kwestroo om ven-gunning tot het oprichten van een ondergrondsche bewaar plaats voor benzine in het perceel Dwars- bolwerkstraat Nis. 7—9, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie D. Nis. 237 en 238, met aftapinrichting op de Dwarsbolwerk- straat in de nabijheid van genoemd per ceel. Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn alsmede dat op Zaterdag, den 4 Augus tus e k'. des voormiddags te h a 1 f e 1 f uren op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkom stig art. 7 der Hinderwet voor het gemeeu- bestuur of een zijner leden zijn versche nen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. AUG. L. REIMERINGER, Weth., Lo.-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Juli 1928. 3821 GEMEENTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERW.(ESSEN) TE LEIDEN, OUDE VEST 35. Aideelingen B. en C. De cursus voor de hoofdacte (afd. B) vangt aan den 4en September 1928. Uitsluitend schriftelijke aanmelding vóór 1 September, waarvoor formulieren gratis aan de school verkrijgbaar zijn. De Cursussen voor de akten 1. o. Fransch, Duitsch, Engelsch, Wiskunde en voor de Handwerken (afd. G) gaan alleen bij vol doende deelname door. Aanvang js de eerste volle week van September. Aanmelding als boven. De Directeur 3822 H. VAN SLOOTEN Jr. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de aangifte voor het tweede toelatings examen voor het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes moet geschieden aan die scholen voor 15 Augustus a s. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 21 Juli 1928. 3823 ALGEMEENE REKENKAMER. College-, inschrijvings- en examengelden bij de Rijksuniversiteiten. Hel verslag over 1927 vermeldt o.a.: Het voortgezet onderzoek betreffende de betaling van verantwoording van inschrij vingsgelden bij de Rijksuniversiteit te Lei den over de laalstvoorgaande jaren, heeft aan het licht gebracht, dat een bedrag van ruim f. 10 000 voor een gedeelte niet door de studenten betaald, voor een ander ge deelte niet in de schatkist gestort is. Bij ee- breke van voldoende gegevens was het tot dusver niet mogelijk, de bedragen nauw keurig te bepalen. Een gedeelte van de achterstallige betalingen is inmiddels nage vorderd, terwijl ook overigens maatregelen zijn genomen om de schade voor het Rijk te beperken. Voorts drong de Kamer bij den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen aan op veel scherper toezicht op het bijwonen van colleges door studenten, die niet waren ingeschreven en ook op een betere regeling van de taak der pedellen bij de universiteiten, voor zooveel daarbij 's Rijks geldelijke belangen zijn betrokken, en van het toezicht op de uitvoering van die taak. In een kantteekening deelt de Minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen het volgende mede: Aan de Rijksuniversiteit te Leiden heb ben curatoren onvoldoende toezicht uitge oefend op het innen der college- en examen gelden Aldaar bestond dienaangaande ie minder goede praktijk, dat de pedellen met deze taak waren belast, terwijl bovendien ten onrechte de meening bestond, dat de pedellen wel aan den rector-magnificus, maar niet aan den secretaris van curatoren verantwoording schuldig waren. Thans is in dit opzicht verbetering in de administra tie gebracht; de werkzaamheden der pedel len zullen voortaan geconcentreerd en de administratie gecentraliseerd worden. Ten aanzien van de contróle op de in schrijving en hel betalen van collegegelden is thans een regeling getroffen, waardoor alle colleges ten minste tweemaal per jaar door controleurs zullen worden bezocht. De burgemeester der gemeente Leiden stelt ambtenaren der gemeente-politie voor die controle beschikbaar. Voorts kan de Minis*- ter mededeelen, dat een wijziging van de instructie der pedellen in voorbereiding is genomen. R.-K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Voor het staats-examen leerares Koken en Voedingsleer slaagden de dames: D. L. J. Eldering, Overveen voor het tweede ge deelte, M. Chr. Hanrath Hillegom, J. M. E. van Reij Roermond, G. Stapel Leiden, Cl. F. M. Strater Hilversum, M. A. A. J. Welling. Leiden, H. A. J. Westerman Lich- tervoorde. Voor het staats-examen leerares Huisr houdkunde en Waschbehandeling slaagden de dames: D. A. M. Antonissen, Groningen E. de Best Leiden, B. Boot Zoeterwoude, E. Hanenkamp Groningen, J. Koning Al phen a. d. Rijn. Het diploma Huishoudkundige, werd be haald door de dames: M. Bleijs, R. van Deene, J. Elshof, Leiden, 1. Huibers Was senaar, R. Jongenburger Alphen a. d. Rijn, M. Kortman Leiden, Fr. Lang Noordwijk- aan-Zee, H. Seel Hillegom, N. van Slij ten Leiden, A. Smit Voorschoten, M. Vee- ger Schalkwijk, T. Schellart 's-Graven- hage. Het getuigschrift Hulp in de Huishou ding door mej. N. Janssen Leiden. Geslaagd voor het examen Lingerie- en Costuumnaaien, de dames: M. v. d. Post, M. v. Schaik, B. van Remundt Leiden, H. Lemmerzaal Zoeterwoude, J. v. d. Werff Oegstgecst C. v. Rijt Hazerswoude, gem. Groenendijk, A. de Lange Noordwijk aan Zee, C. v. d. Vlugt, Noordwijk-Binnen, C. v. d. Zalm Noordwijk. Geslaagd voor het examen van den drie jarigen Middagcursus de dames: M. Men ken, A. Montanus, Gr. v. d. Poel, C. Uljee Leiden, M. Verkerk, Voorschoten. Geslaagd voor het examen „Costumière" de dames C. Ruitenbeek, S. de Vrind urfc Leiden, D. v. d. Kwast Zoeterwoude. A. v. Os en C. Verloop Voorschoten. Geslaagd voor het examen van den 3-ja rigen volledigen avondcursus de dames: A. Dijt, B. Gottebcsch, R. Mark, M. Meijers, R. Meijers, B. v. d. Post, A .v. d. Post, allen Leiden. Opleiding Hulp in de Huishouding: Van de le naar de 2e klasse werden bevorderd: de dames A. v. d. Meer, M. Sandman, A. v. IJkel, W. Verweda, M. Meijen, D. Koeg eel, ailen te Leiden. A. Westerhoven Voor hout, R. v. d. Loo Noorwijk aan Zee, M. Mathot Noordwijk-Binnen. Opleiding tot Huishoudkundige: Van de le naar de 2e klasse werden bevorderd de dames: A. Dieben, R. Dieben, M. Perquin, S. v. Noort, C. Coebergh allen te Leiden. Gr. Boot, E. Samsom, L. Scheerder, Al phen a. d. Rijn, A Schouten Wassenaar, E. v. d. Biesen, Amsterdam, Sr. Claverine en Sr. Magdelena beiden Lisse, J. v. Noord Oegstgeest, L. Sengers, Noordwijkerhout, A. Hiilen Erp (N.-B.). N. Rademaker Rot terdam, J. Bisschop Sass&nheim, A. v. vi Bosch Overschie, C. v. d. Sijs. Leider dorp, A .v. d. Kallen Boskoop Voorwaar delijk 2. Van den Dagvoorbereidenden Cursus naar de Linnennaaistersklasse I werden be vorderdJ. Breuring, Tr. Baijer, J. Menko, M. Cornelissen, J. Juffermans, allen te Leiden, J. van Berkel, B. v Ruiten Roe- lofarendsveen, C. Versteejje Noordwijk aan Zee, G. Bolle, D. Wissen Voorschoten, M. v. d. Valk Zoeterwoude, A. Zwartjes Kou dekerk. Van de Linnennaaistersklasse I naar de Linnennaaistersklasse II werden bevor derd: M. Verhoogt, B. v. Latum, M. God- dijn, M. Kloos, W. v. Rij allen te Leiden, R. Vollenberg, J. v. d Valk Zoeterwoude, J. Diephout Benthuizen, N. v. Hoeken Voorschoten. Van den Middagcursus I naar den Mid dagcursus II werden bevorderd: M. Lotte, J. Anes, M. Kuiters. C. Teijn. A. Molijn, E. Verberg allen te Leiden. C. Niersman, C. v. Breda Voorschoten, L. Sierag Oegst geest. Van den Middagcursus II naar den Mid dagcursus III werden bevorderdN. v. d. Drift J. Langezaal uit Leiden, Tr. Meijer Oegstgeest. M. v. Paridon Katwijk, M. v. d. Nieuwendijk. M. Nouwens Voorschoten. Koto W Bleuzé. Leiden. „Hier voetgangers" staat er op den lichtbak aan den trammast. Jawel, maar de voetgangers doen alsof ze het niet zien en wandelen gemoedelijk uiterst linksl Bello is soms nog gehoorzamer dan vele menschen! Van den 3-jarigen volledigen avondcursus werden bevorderd van d© le naar d© 2© klasse: M. Arnoldus, C. Schouten, C. Witteman., A. de Graaf, A. de Does, A. v. Gelder, J. van Zijp, G. Roodenburg, C. Wakka, T. Derksen, B. Fuchs, B. Steen bergen, M Verplanken, Leiden. Van de 2e naar de 3e klasse werden be vorderd: S. van Berkel, Fr. van Leeuwen, C. de Haas, L. Hansen, M. de Haas, N. Bavelaar, A. v. d. Zon, Leiden. Voorwaar delijk 1. HET GANGETJE. Zooals men ook op de foto, voorkomend in het derde blad van deze krant, kan zien, heeft de opening van het verbreode Gangetje gisteravond onder zeer groota belangstelling plaats gehad. Het Gangetje is thans nog alleen maar weer voor voetgangersverkeer opengesteld. Eerst als we een week verder zgn, zullen de hekken, die men thans aan beide zijden kan zien staan, worden weggenomen en.dan zalien ook voertuigen er mogen passeeren. In het Centrum heerscht intusschen over dit begin van de doorbraak begrijpelijke vreugde. En men vertrouwt, dat thans spcedig ook een nieuwe brug, geschikt ook voor rijverkeer, ter vervanging van de Kaïnemelksbrug, zal worden gebouwd en dat de verbetering voor de verbinding met hei centrum thans ook verder de volledige aandacht van de autoriteiten zal hebben niet alleen, maar dat men spoedig ook dadfm zal mogen zien. Dan zal de vreugde ten top stijgen. Gisteravond, toen de gemeentewerklieden, die met koortsachtigen ijver aan de afwer king der bestrating van het verbresle Gangetje hadden gewerkt, gereed waren, en toen „Perosi" van kwart voor acht tot kwart voor negen vroolijke tonen over den Nieuwe Rijn en omgeving deed schallen, fccod dit anders 's avonds zoo bij uitstelt rustige stadsdeel een geheel ongewoon schouwspel. Moge de muziek, die men er gisteravond heeft kunnen hooren, het symbool zijn van de „muziek", die er :n het oude Centrum in de toekomst weer in zal komen. TUINCONCERT. Van de Politie-maziek. Begunstigd door schitterend weer heeft gis teravond het Leidsch Politiemuziekgezel- schap zich in den tuin van „Zomerzorg", die goed gevuld was met belangstellenden, van een goede zijde lateh hooren. Onder leiding van den heer M. Bolderdijk werd dapper ge blazen. Dapper en soms verrassend zuiver. Vooral de verschillende nummers waarmede het korps in Mei op het concours te Nieuw koop in de eerste afdeeling met 278 punten Jen tweeden prijs veroverde. Maar niet alleen deze nummers, die technisch natuurlijk zeer moeilijk zijn, ook de Milanese Ouverture van Jos Bouman, Romeo en Juliette en het Largo van Handel klonken voortreffelijk en het har telijk applaus dat na ieder nummer weer klonk, was volkomen verdiend voor directeur en orkestleden. Zeker niet in de laatste plaats voor den heer Bolderdijk, die ook met de po litie in korten tijd reeds veel heeft weten te bereiken en die het orkest op een peil bracht waarover hij tevreden mag zijn. Het concert werd ook door den Commissa ris van Politie, den heer Meyer en zijn echt- genoote bijgewoond. BINNENLAND. De verassching van bet stoffelijk over schot van mr. Van Aalten. (Binnenland, 2e Blad). De vliegieesten op Waalhaven te Rotter. dam. (Binnenland. 2e Blad). De zeilwedstrijden op de Kaag. (Sport, le en 2e Blad). BUITENLAND. Ook Japan aanvaardt Kellogg's anti-oor- logsvoorstellen. (Buitenl., le Blad). Uitnoodigingen verzonden voor een inter nationaal Inchtvaartcongres te Washington. (Buitenlle Blad). Beslniten van het Engelsche mijnwerkers congres. (Buitenl., le Blad). Hevige boschbranden in Znid-Frankrijk. (Buitenl. en Tel., le Blad). BUURTVEREENIGING „EENSGEZINDHEID". Verschenen is het zeer aantrekkelijk en welverzorgd programma voor de op Zater dag 1 September te houden leasten ter gelegenheid van het 5-jarig bestaan van de buurtvereeniging „Eensgezindheid". Op 24 dezer wordt een zomervacantie-uit stapje gemaakt naar Amsterdam, Marken, Edam en terug. Het program voor dezen dag luidt 's Morgens te kwart voor acht appèl in de De Ruyterstraat. Daarna afmarsch naar het station. Vertrek per trein van S.40 u. naar Amsterdam. Om 10 uur vanuit Ara sterdam per boot naar Marken, aldaar be zichtiging van het eiland. Vanuit Marken per boot naar Edam en terug naar Am sterdam. Muziek van „The Imperial Dancing Jazz". Eulfet aan boord. Vertrek vanuit Amsterdam per trein circa 7.15 uur 's avonds. Na aankomst te Leiden in optocht naar de De Ruyterstraat onder begeleiding van het Muziekgezelschap „Po lyhymnia". Op Zaterdag 8 September van 4—6 uur woiat een tentoonstelling der gekweekte planten, die in Juni door de vereeniging zijn uitgereikt, gehouden. Deze tentoonstel ling zal worden gehouden op de speelplaats van de school in de Oosterstraat. Op Vrjjdag 26 October is de viering van het 5-jarig bestaan. Het uit te voeren programma, door de medewerkenden, alsmede de plaats, waar de viering zal plaats vinden, wordt nader bekend gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1