69»te JAARGANG MAANDAG 16 JULI 1928 No. 20962 STADSNIEUWS. BUITENLAND. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 CU. per regel voor advertentién uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiSn 35 Cts. per regel. Kleine Advertenliën uiUluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cis. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 5 CU. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35, per week ƒ0.18 BuiUn Leiden, waar agenten gevestigd zijn per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DE HULDIGING VAN PROF. DR. H. M. VAN NES. Bij ziin 40-jarig jubileum als predikant. Ter gelegenheid van het feit. dat prof. dr. H. M. van Nes gisteren 40 jaar geleden te Woudenberg tot predikant werd bevestigd, is hij gistermiddag te zijnen huize» in de Vreewijkstraat gehuldigd door de commissie welke zich met het oog hierop onder voor zitterschap van dr. J. Riemens had gevormd. In de kamer, waarin de huldiging plaats had, prijkten tal van keurige bloemstukken, den jubilaris van verschillende zijden toege zonden, o.a. uit zijn eerste standplaats. Woudenberg, en zijn latere gemeenten. Rot terdam en den Haag. Onder hen. die bij deze huldiging aanwezig waren, bevonden zich o.rp. prof. Knappert, prof. Eekhof. ds. Rauws, secretaris en de heer Sasse, pen ningmeester van het comité, ds. Nauta, ds. Groot Enzerink. ds. Boissevain. dr. Fokkema directeur van de Zendingschool te Oegst- geest, ds. Henneman, zendeling, de oud wethouder van onderwijs J. B. Meyneïi; ds. Molenaar uit den Haag, die driemaal door prof. Van Nes was bevestigd. De emeritus predikant. ds. Roos uit Bloemendaal en ver schillende anderen dames zoowel als heeren. Het geheele ge»zin van prof. Van Nes was bij deze plechtigheid tegenwoordig. De voorzitter van het comité, dr. J. Riemens. sprak namens de leden prof. Van Nes toe. Rede van dr. Riemens. Toen, aldus dr. Riemens, de dag nabij kwam dat U er aan herinnerd zoudt worden, dat het 40 jaar geleden was dat wijlen dr. Gunning u als evangeliedienaar te Wouden berg inwijdde, heeft ds. Rauws, die altijd gtTede dingen in de verte ziet aankomen, het initiatief genomen tot het vormen van een comité, omdat hij begreep dat er in ons vaderland velen zijn, die wilden laten blijken hoezeer zij uwen arbeid, doch vooral uw evangelie-arbeid, waardeeren, en tevens hoezeer zij waardeering koesteren voor Uw persoon. Persoonlijk, als gymnasiast te Rotterdam, heeft hij veel malen het genoegen mogen smaken prof. Van Nes als prediker te hooren. Steeds was hij vol bewondering voor wat betreft de structuur den opbouw van prof. Van Nes' preeken en ook vol bewon dering voor zijn, als spr. het zoo noemen mag architectonische uiteenzetting. In Woudenberg hebt gij Homerus wakker ge maakt in wat betreft den opbouw van de preek. Bij U heeft in dit opzicht de goede Homerus spr. haalde blijkbaar Homerus hier aan omdat de dissertatie van prof. Van Nes bij zijn promotie tot doctor in de letteren handelde over dezen dichter nooit geslui merd, noch in Woudenberg, noch elders. Spr. wil hieraan toevoegen nog een ander woord, namelijk van den apostel Paulus: Uw rede zij in allen tijde in aangenaamheid met zout gekruid. Dat woord haalt spr. aan, omdat de preken van dr. Van Nes aan den eenen kant steeds waren aangenaam en vriendelijk en aan den anderen kant -met zout besprengd. Waardoor, aldus spr. komt het dat hon derden in den lande u zoo innig dankbaar zijn? Dat komt, omdat, waar gij gepredikt hebt, nooit Van Nes op den voorgrond kwam doch Christus en daarover is het, dat het geheele vaderland U dankbaar is. Moge gij, aldus besloot spr., nog vele jaren in dienst van het Evangelie werk zaam zijn, op dezelfde wijze, waarop gij nog dezen morgen in de Pieterskerk het Evangelie hebt gepredikt, en op dezelfde wijze, waarop steeds uw werk in dienst van het Evangelie hebt gestaan. Naast dit woord, aldus spr., past ook een daad, een daad om, in stoffelijken zin, aan onze gevoelens jegens u uiting te geven. Namens het comité bied ik u hierbij aan een keurig, inleder gebonden album, be vattende niet alleen de namen van hen, die u hierdoor van hun gevoelens van sym pathie uiting hebben willen geven, doch tevens de foto's van de gebouwen, waarin gij gedurende deze 40 jaren werkzaam zijt geweest Het album is vervaardigd door de firma P. J. Mulder, alhier, en de foto's door den heer Rameau. Hierbij heeft het comité gemeend nog een geschenk te moeten voe gen. geleverd door den pianohandel van 1703. de firma Peltenburg, namelijk een radio-installatie. Wij hadden namelijk ge merkt. dat u neiging vertoondet in uw huis een radio-installatie aan te leggen en meenden aldus u in staat te stellen contact te krijgen met de groote weTeld. Met beste wenschen voor den jubilaris en zijn familie besloot spr. (Applaus). Piof. van Nes aan het woord. Nadat prof. Van Nes het album had door gebladerd, zeide hij, dat hij thans een beetje perplex stond, omdat hij niet wist, welke woorden hij zou gebruiken om aan zijn gevoelens van dankbaarheid uiting te geven. Ik zie hier, aldus prof. Van Nes, behalve een radio, een album met foto's van gebouwen, die mij lief zijn geweest en nog zijn Hij dankte hiervoor het comité, voorzoover aanwezig, onder welks leden hij ook gaarne hier zou hebben gezien ds. De Heer, uit Rotterdam, wien het echter, zooals hij hem had bericht, moeilijk viel om tus- schen twee preeken door naar Leiden te komen. Dat er heden iels zou gebeuren, wist hij en komt door iets, wat hij liever in intiemen kring had gezegd, buiten tegenwoordigheid van de pers. Doch deze is er nu eenmaal bij en moet het dan ook maar hooren. Cou ranten zijn soms vervelende dingen, zegt spr. schetsend. Want men had natuurlijk spr. heden een verrassing willen bereiden. Hij wist dan ook van een comissie en haar plannen voor het eerst iels uit de courant. En toen hij het eenmaal wist, hebben zijn huisgenooten, als er later weer iets in de courant stond, deze voor hem achtergehou den, wat zij anders nooit deden. Hierdoor wist hij, dat er over hem weer iets in stond. (Gelach). Wat er echter komen zou, dat wist hij niet. Dat is zorgvuldig geheim gebleven. Zich tot dr. Riemens richtende, zeide spr., dat hij hem voor de woorden, tot hem gesproken, zeer erkentelijk was. Dat deze een gunstig oordeel had over spr.'s homile- tische oefeningen, begreep spr., want dr. Rauws had zich vroeger hierover meer malen geuit, evenals zijn amtgenoot prof. Knappert, de deskundige bij uitnemendheid op dit gebied. Ik heb, aldus prof. Van Nes, nu op drie plaatsen gepredikt. Doch daaraan wil hij even herinneren, zooals hij hedenmorgen ook in de Pieterskerk gedaan heeft, slechts 17 van de 40 jaren als predikant. In dit verband meende hij er aan te moeten her inneren, dat eenigen tijd geleden, toen hij dr. Rauws bij zijn zilferen jubileum toe sprak, deze 17 van de 25 jaren zendeling was geweest. Na opgemerkt te hebben, dat dit de eerste huldiging in zijn leven is geweest, doch ook wel de laatste zal zijn, zeide spr., dat hij die hulde gaarne heeft aanvaard, omdat hij zijn arbeid steeds heeft mogen verrichten in den dienst Gods. Spr. vindt het aange naam, dat men door deze huldiging heeft willen te kennen'geven: Er is iets in je te waardeeren, doch dit willen we je zeggen bij je leven en daarmede willen wij niet wachten tot aan je graf. Want eerst maakt God ons tot Zijn werk en later tot Zijn medewerkers, door wie Hij Zijn werk doet. Later begraaft God zijn ar beiders en zet Zijn eigen werk voort, zoo als ook op den grafsteen van Wesley staat. En dan is het voor ons een groote eer in Zijn dienst te hebben gearbeid. Wij zijn gebrekkige instrumenten, maar Hij doet toch iets goeds met ons, omdat Hij zelf de groote werker is. Spr. besloot met in herinnering te bren gen de woorden, die Jonker bij het 100-jarig bestaan van het Zendingsgenootschap heeft gesproken: Steek er den brand maar in en hoor de vlammen knetteren. Hout, hooi, stoppelen, alles verbandt. Maar er blijft over goud en zilver, gelouterd. Moge in het leven van ieder onzer, als de brand er in gestoken wordt, blijken, dat er dan waar devol metaal is overgebleven, dat waarde heeft voor de Eeuwigheid. (Applaus) Hiermede werd de huldiging besloten. De kerkdienst. Ter herinnering aan zijn 40-jarig jubi leum heeft prof. Van Nes gistermorgen in de Pieterskerk de godsdienstoefening geleid. Tot onderwerp van zijn preek had hij ge kozen I Corinthe II, vs. 2: „Want ik heb niet voorgenomen iets te weten onder u, dan Jezus Christus, en dien gekruisigd", de zelfde tekst, waarmede hij 4-0 jaar geleden te Woudenberg was opgetreden en die hij ook had gekozen bij zijn 25-jarig jubileum. Aan het slot zong de gemeente hem staande toe Psalm 134 vs. 3. Onder de zer talrijke aanwezigen, welke het kerkgebouw geheel vulden, merkten wij o.m. nog op mr. dr. J. Schokking en prof. dr. D. Plooy. t Na afloop der bestuursvergadering, waar mee de cursus der Ned. Zend. School de vorige week besloten werd, is prof. dr. H. M. van Nes, voorzitter van het bestuur, in den kring van dat bestuur en de leerlingen der school gehuldigd in verband met zijn 40-jarig ambtsjubileum. Het fanfarecorps der leerlingen speelde eenige koralen, en de groote huiskamer was met planten en bloemen versierd. De samenkomst werd ge leid door mr. dr. A. F. baron van Lynden van Utrecht, die den jubilaris en zijn eeht- genoole en kinderen een hartelijk welkom toeriep. De rector der school, dr. F. J. Fok kema, huldigde den predikant Van Nes, den doctor in de theologie en in de letteren, den hoogleeraar. den voorzitter van 't school bestuur, maar inzonderheid den Christen. Namens vele vrienden bood hij een boe kenkast aan als tastbaar blijk van vriend schap. Daarna sprak de internaatsdirecteur de heer Fortgens, die gelegenheid vond ook mevrouw Van Nes te danken voor haar goede zorgen voor de linnenkast van het internaat. Namens de leerlingen sprak de heer Bot en namens de directie der Samen werkende Zendingscorporaties ds. Rauws, die als secretaris van het schoolbestuur reeds zoovele jaren met den voorzitter samenwerkt. Onder den indruk van deze onverwachte huldiging, dankte prof. Van Nes voor de vriendelijke wijze, waarop men hem en zijn arbeid heeft willen zien en waardeeren. TERAARDEBSTELLING VAN Mei. M. v. d. WIJNGAARD. Hedenmorgen werd onder groote belang stelling op „Rhijnhof" ter aarde besteld het stoffelijk overschot van mej. M. v. d. Wijngaard, die de vorige week Woensdag avond te Oegstgeest, ten gevolge van een tram-ongeval het leven verloor. De kist was met een groot aantal kransen bedekt. Nadal dpze in de groeve was neder- gelaten, trad ds. J. Riemens. Ned. Herv. pred alhier naar voren. Hij sprak naar aanleiding van het Psalmwoord: Gelijk het gras is ons kortstondig leven. Zich tot de familie richtende, sprak ds. Riemens woorden van troost. Hierna werden door alle aanwezigen levende bloemen in het graf gestrooid. Een broer van de ontslapene dankte diep geroerd alle aanwezigen voor de betoonde belangstelling. EXAMEN BEWAARSCHOOLONDERWIJZERES. Aan de Kweekschool voor Bewaarschool- onderwijzeressen slaagden de dames F. Bosgra te Bergum, L. Bosscher te Gronin gen, N. Brouwer te Leiden, F. Duijvetter te Helder, M. Gans te Utrecht, G. Kloppers te Utrecht, B. Pesmann te Groningen. C Rutgers te Leiden, M. v. Wel te Leiden, N. Wester man Holstijn te Apeldoorn en F. Wilmers te Hengelo. Gecommitteerden waren de heer A. van Slooten, dir. gem. kweekschool, mevr. Van BalenKlaar, ex-schoolopz., en mej. dr. W, C. de Baat. KINDERKOOR „DE KLEINE STEM". In den lommerrijken tuin van „Zomer- lust", die nog prijkte in den tooi van het Turksche nachtfeest, zochten gisteravond eenige honderden stadgenooten afkoeling na de brandende hitte van den langen dag. Doch tevergeefs; het was en bleef warm en eerst in den na-avond kwam af en toe een lekker .koeltje verfrissching brengen in de warmte, welke loodzwaar den ganschen dag boven de Sleutelstad had gehangen, het verblijf binnenshuis welhaast tot een kwelling makend. Maar het kinderkoor „De Kleine Stem" onder leiding van den heer L. W. Beumer, heeft de aanwezigen door zijn frisschen zang de warmte doen vergeten. De drie koren hebben gezongen, dat het een lieve lust was en niemand zal zich dan ook voorzeker den gang naar „Zomerlust" betreurd hebben. De heer Beumer en zijn trouwe assistente, mej. Mien Verwer, die de pianobegeleiding weer voor haar rekening nam, kunnen dan ook tevreden zijn over de prestaties van hun pupillen. Beiden werd een bouquet prachtige witte lelies aangeboden. Aan het begin van den avond heeft de voorzitter, de heer Meijer een kort welkomst woord gesproken en tevens in korte be woordingen aandacht geschonken aan het nieuwe vaandel der vereeniging, vervaar digd volgens ontwerp van den 16-jarigen Koos Webbes en bekostigd uit het restant van het 10-jarig jubileumfonds. De heer M. Witkamp alhier, bevorderd tot semi-arts i9 bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2de klasse bij de landmacht. De heer A. de Best alhier slaagde te Delfzijl voor het eindexamen diploma B van de „Noorderkweekschool Abel Tasman". De heer W. Woud alhier slaagde te Groningen voor het eindexamen van de Zeevaartschool aldaar. Mej. Annie Duindam slaagde aan de St. Willebrorduskweekschool te Den Haag voor de acte L. O. Bij de te Den Haag gehouden examens van de Federatie voor Stenografie Groote, slaagden de dames J. M. Kooien en N. de Gelder, voor het diploma Steno-typie, G. J. C. v. d. Wakker en J. M. Weijermans voor het diploma Stenografie en II. G. Scheffer voor het diploma machineschrijven, allen leerlingen van Kennis is Macht alhier. De heer J. F. Bogenes, alhier, is ge slaagd voor het examen Duitsche Handels correspondentie van de vereeniging van leeraren in talen en handelscorrepsondentie L.I.T.E.H. Tot besluit van de festiviteiten ter ge legenheid van het gouden jubileum van den heer J. Ligtvoet in dienst van de firma J. Scheltema Jansz. alhier werd tfen jubilaris Zaterdagavond door de Muziekvereeniging „Nieuw Leven" aan zijn woning op de Oranjegracht een senerade gebracht. Natuurlijk bracht dit heel wat menschen op de been, die het corps op zijn rondwan deling door de stad volgden. Onbevoegden hebben zich toegang ver schaft tot de woning van J. L. aan den Morschweg en daar den muntgasmeter van zijn inhoud circa f. 5.- Deroofd. In den nacht van Zaterdag op Zondag kregen P. M. en A. v. d. H. in de Zeeger- steeg hoogloopende ruzie, welke tenslotte in een vechtpartij ontaardde. Laatstgenoemde gaf M. in hel heetst van het gevecht een fermen klap op het hoofd, zoodat hij zich in het Acad. Ziekenhuis on der geneeskundige behandeling moest stel len. Van der K. werd door de politie inge rekend. Gisteravond is de 50-jarige wielrijder A. van H. uit Voorschoten op de brug over den spoorweghaven aan den Haagweg door een auto aangereden waardoor hij een bloedende wonde aan de pols bekwam. De Leidsche recherche is erin geslaagd de ware indentiteit vast te stellen van den inbreker, die in verschillende steden, oa. Den Haag. Delft en Leiden had ingebroken en een valschen naam had opgegeven. Hij bleek te zijn zekere B., die uit de ge vangenis te Essen was uitgebroken. Een mooi 9ucces voor onze Leidsche recherche. In de Stedelijke Werkinrichting waren opgenomen: Volw. Kinde- Datum pers. ren Totaal Maandag 9 Juli 30 J 31 Dinsdag 10 Juli 31 1 32 Woensdag 11 Juli 30 1 31 Donderdag 12 Juli 29 1 30 Vrijdag 13 Juli31 2 33 Zaterdag 14 Juli 29 2 31 DE ALGEMEENE TOESTAND. De anti-oorlogverdragen Polen en Lithanen. Het Fransche antwoord op de laatste nota van Kellogg is Zaterdag aan den Ameri- •kaanschen gezant te Parijs overhandigd en zal heden of morgen worden gepubliceerd. Volgens den Washingtonschen correspon dent van de „New York Times" is men op het staatsdepartement te Washington van meening, dat het verdrag tot uitbanning van den oorlog in October te Parijs zal worden onderteekend, indien de verdere onderhandelingen een normaal verloop nemen. Het staat nog niet vast of Kellogg aan die plechtigheid zal kunnen deelnemen. Het is zoo goed als zeker, dat ook de door de Poolsch-Lithausche verkeerscommissie gevoerde onderhandelingen zonder resultaat zullen blijven. De Lithausche eisch, dat het personen-, goederen- en postvervoer tusschen het Wil- na-gebied en Lithauen over Oost-Pruisen, resp. Letland zal plaats hebben, ontmoet van Poolsche zijde tegenstand. De Lithauensche commissie heeft War schau weer verlaten. BELGIE. Incidenten te Brugge. Op het oogenblik, dat de hertog en her togin van Brabant gisteren hun plechtige intrede te Brugge hielden, is het tot een incident gekomen. Een groep activisten begon te fluiten, doch een aantal politie agenten in burger arresteerde een tiental personen, waarop de overigen de vlucht namen. Op het moment, dat de stoet het Vlaam- sche Huis passeerde, hoorde men kreten: BINNENLAND. Prof. dr. H. M. van Nes te Leiden gehnldigd ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als predikant. (Stadsnieuws, le Blad). De begrafenis van den overleden burge meester van Rotterdam. (Binnenland, 2e BI.). De mijnramp in Limbnrg; één der gewon den is overleden. (Gemengd, 3e Blad). Zaterdag en gisteren hebben weer tal van branden gewoed. (Gemengd, 3e Blad). Doodelijk motorongeluk bij Haarlem. (Ge-< mengd, 3e Blad. Moord te Sittard. (Gemengd, 3e Blad). De nationale zeilwedstrijden op het Braas- semermeer. (Sport, 2e Blad). De Nederlandsche wielrenners op de Rijs* wijksche baan door de Franschen geslagen. (Sport, 2e Blad). De samenstelling der Olympische turners- ploeg. (Sport, 2e Blad). De uitspraak in het Veendammer straf* proces. (Rechtzaken, le Blad). Gedurende den Zaterdag en den Zondag zijn er in ons land in totaal 16 menschen verdronken. (Gemengd, 3e Blad en Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. - De anti-oorlogsverdragen van Kellogg. Onderteekening in October? (Buitenl. en Tel., le Blad). Incidenten te Brugge tijdens het bezoek van het kroonprinselijk paar. (Buitenl., le Blad). Geen bevestiging van de geruchten omtrent het vinden der Alessandri-groep en Amund sen. (Buitenl. en Tel., le Blad). Ernstige spoorwegramp in Beieren. (Buf* tenl., le Blad). Weer een hevige aardbeving te Smyrna. (Buitenl. en Tel., le Blad). Hittegolf in geheel Centraal Europa. Vele slachtoffers. (Buitenl. en Tel., le Blad). „Leve Borms! Amnestie!" Toe"n de manifes* tanten weigerden, hun geschreeuw te» staken, werd het huis door gendarmes en politie doorzocht. Vijftien personen werden gearres-» teerd en het Vlaamsche Huis werd op order van het parket gesloten. ENGELAND. Lloyd Georg op 't oorlogspad. In een rede te Aylesbury viel Lloyd George uit tegen de militaire uitgaven der regeering. Vóór den oorlog gaven wij 70 millioen uit per jaar voor onze bewapening, terwijl wij er dit jaar 114 uit geven. Dit is een onrecht! Men kan gerust wedden, dat er gedurende één generatie geen nieuwe oorlog tusschen de volkeren zal komen. Waarom dan zóóveel uitgeven, wanneer er geen gevaar beslaat. Het is waanzin! Door op de bewapening te bezuinigen, zou de re geering de Europeesche vredesbeweging be vorderen Dat zou heel wat beter zijn, dan te trachten om verdorrende industrieën met invoerrechten le mesten en den weg kwijnenden handel met belastingen te be sproeien. Aldus de liberale leider. ZUID-SLA VIE. De dader overleden. Naar de bladen uit Belgrado vernemen, is Iwanoff, die den aanslag op Lasitsj van het ministerie van binnenlandsche zaken heeft gepleegd, aan de verwondingen, die hij zich zelf heeft toegebracht, overleden, zonder nadere verklaringen omtrent de beweeg redenen voor den aanslag te hebben gedaan. Links prof. Samoilovitsj, de leider der Russische hulp-expeditie; rechts kapitein Egge, de bevelvoerder der „Krassin", tan wien zooveel dank verschuldigd Is.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1