Zomerwarmte OPRUIMING HET MYSTERIE VAN BELVOIR-MANSIONS. 69ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 Juli 1928 Derde Blad No. 20961 VOOR DE HUISVROUW. GEMENGD NIEUWS. ivaot MOUSSELINES 39 29 23 19 17* 12* RADIO-PROGRAMMA. FEUILLETON. k SMAKELIJK ETEN! r Ik wil u wat recepten geven voor uw romermaaltijden. Brrrl het mocht watl Net zoo graag beschreef ik u erwtensoep, hutspot of een ander wïnterkostje zóó koud is het terwijl ik u dit schrijf 1 We hebben den langsten dag alweer achter den rug, maar wat hadden wij er aan?? Enfin, mop peren geeft ook niet! Ik doe alsof de zomer nog niet uit de mode is en beschrijf u zomerkostjesl Eerst voor 12 uur. Het is niet gemakkelijk om op warme dagen vleesch te bewaren; als u dus restan- tjes heeft, doet u beter ze reeds met koffie tijd op te eten dan ze te bewaren tot het middagmaal. Snij uw overgebleven vleesch met een scherp mes in dunne plakjes en schik deze netjes op een schaaltje. Dit is een kleinigheid die door veel huisvrouwen over het hoofd wordt gezien en toch van groot belang is; want het oog vraagt óók wat en u kunt met precies hetzelfde saus je maken, dat iedereen hongerig op het schaaltje aanvalt en dat men er amper van gebruikt: dat zit nu alleen in 't meer of minder appetijtelijk er uit zien! Wan neer u de vleeschplakjes zóó arrangeert, dat elk plakje het vorige half bedekt en het midden van uw schotel iets hooger gevuld is dan de kanten dan maakt het een netten indruk, ook als later de saus er over gegoten is. Er bestaan verscheidene smakelijke sauzen, o.a. de remoulade saus; hiervoor heeft u noodig: één rauwe eierdooier, één hard gekookte eierdooieir; 3/4 d.L. slaolie, één eet-lepel azijn, een beetje mosterdpoeder, wat peper en zout, 1/2 eetlepel gehakte groene kruiden (dragon, peterselie, kervel, pimpernel), een theelepel capertjes, 1/4 theelepel suiker. Roer den rauwen dooier met de peper, het zout, het mosterdpoeder en de suiker dooreen, voeg daarbij den door een fijne zeef gewreven hard-gekookten dooier, roer er dan langzaam en geleidelijk de olie door,, daarna den azijn en eindelijk de fijn ge hakte kruiden en de cfLpertjes. Tartaren-saus is ook heel lekker. Noodig: twee eierdooiers, 2 1/2 d.L. sla-olie, 1/2 d.L. bessensap, wat peper, zout en mosterdpoe der, een paar druppels cochenille of plan- tenrood. Klop met een goed vertinde garde de dooiers met het zout, de peper, het mosterd poeder en de bessensap. Schenk er met een dun straaltje en Al maar flink kloppende heel langzaam de olie bij, tot tenslotte de saus dik en glanzend is. Als de saus te licht van kleur is, kunt u er op het laatst het plantenrood of de cochenille aan toe voegen. U kunt deze saus best bewaren in ee'n stopflesch want u heeft niet zoovéél noodig voor een 12 uur-schoteltje. Het staat heel aardig als u het vleesch- schaaltje, nadat de saus over het vleesch is uitgegoten nog wat garneert met dunne schijfjes of partjes hard gekookt ei een paar blaadjes sla, wat waaiervormig uitgesneden augurkjes, e'en paar schijfjes citroen, of wat mixed pickles met krul-peterselie terwijl een fijn gehakte aspic (vleeschgelei) in twee kleuren het aanzien van de schotel even eens verhoogt. Voor een aspic heeft u noodig: 2 1/2 d.L. bouillon, een stukje foelie, een takje peter selie, een stukje ui, een half citroenschijfje, een kruidnagel, een stukje laurierblad, een worteltje, een takje selderij, een klein stukje Spaansche peper, 1/4 d.L. azijn, 12 1/2 gram witte gelatine, één eiwit mèt de gewasschen en gekneusde eierschaal. Voeg bij den kouden bouillon (waarvan zorgvuldig de gestolde vetoogjes zijn afgeschept) de diverse kruiden, de in wat koud water geweekte gelatine, de goed gewasschen en daarna fijn gewreven eierschaal en het een beetje uit elkaar geklopte eiwit. Zet de pan op een zacht vuur en blijf in het mengsel roeren of kloppen tot het aan de kook is gekomen; laat het nog een oogenblik zachtjes door koken, neem dan de pan van het vuur en laat de vloeistof even staan, tot alle zwe vende deeltjes zich in het bovendrijvende eiwitvlies hebben verzameld en de daar onder liggende vloeistof dus volkomen hel der is. Voeg er de azijn bij, giet dan den inhoud van het pannetje door een goed uitgespoel- den flanellen lap en laat het uitgelekte vocht op een koele plek door en door koud worden. Snijd er daarna met een mes in alle richtingen doorheen, totdat ten slotte het mengsel er uitziet als kleine glinsteren de kristalletjes, zeer geschikt om verschil lende koude vleeschgerechten mee te ver sieren. Maak zoo u wilt de gelei wat don kerder door de bouillon met wat Liebig's vleeschextract of wat „Marmite" te kleuren of doe er een druppeltje plantenrood of een blad roode gelatine door, dan wordt ze rose. Voor den middag raad ik u aan een abrikozen- of perzikentaart te maken. Noo dig 120 gram suiker, 180 gram boter, 240 gram tarwebloem, 1 ei, een snuifje zout en een aantal vruchten. Rol de deeg-ingrediënten tot een soepelen bal en bekleed hiermee de binnenzijde van een met boter besmeerden taartvorm; ge bruik niet al het deeg hiervoor, maar houd ongeveer een zesde deel over voor het deksel. Vul nu den met deeg gevoerden vorm met netjes over elkaar geschikte gehalveerde perziken of abrikozen en strooi over de vruchten wat suiker en bloem* Rol vervolgens het deegrestant uit, snij hier reepen van en leg die als een ge vlochten matje of als banden, die elkaar in het middenpunt raken over de vruchten heen. Bestrijk die reepen met wat geklopt ei of met een tamelijk dik mengsel van suiker en melk. Bak de taart in den matig warmen oven gedurende één of anderhalf uur (dat hangt van de hoogte af); neem ze na bekoeling uit den vorm eti giet als het noodig is nog wat gelei over de vruchten. Heerlijk frisch voor den zomer is nog een vanillevia met schuimkop: l1/» L. melk, 20 gram of 21/» lepel maïzena, 30 gr. of 37» lepel suiker, 1 ei, V* stokje vanille, wat zout, 1 kopje bessensap, 1 kopje suiker. Breng de melk met de vanille en wat zout langzaam aan de kook. Roer de suiker met den eier dooier flink door een, voeg hierbij de mai- zena en, al maar roerende de kokende melk. Doe nu alles weer in de pan terug en laat de vla even doorkoken. Blijf steeds roeren. Roer onder het afkoelen nog nu en dan in de massa, anders vormt zich een vlies. Doe de vla in een kristallen schaaltje. Klop het eiwit met de bessensap en het kopje suiker héél stijf en leg het vlug, zoodat het luchtig blijft, op de vla. Het is heerlijk als u hier wat gestoofde aardbeitjes of bessen bij geeft. RECLAME. veroorzaakt vaak Hevige Hoofdpijn; een paar Mijnhardt's Hoofdpijntabletten doen deze spoedig bedaren. In Buisjes 60 en 30 et. Bij Apoth. en Drogisten. 3384 AANVARING OP DE "TEUWE MAAS. De opvarenden zijn gered. Gistermorgen is op de Nieuwe Maas, ter hoogte van het Maasstation te Rot terdam, de vrachtboot Bergen op Zoom 3 in aanvaring gekomen met de sleepboot „De Vijf Gebroeders", welke sleepboot ten gevolge van deze aanvaring is gezon ken. De opvarenden zijn gered. De „Bergen op Zoom 3" kwam van de Ocsterkade en moest ter hoogte van den mond van de Koningshaven, dus tegen over het Maasstation, uithalen voor een Rijnschip, dat omzwaaide. Omdat er niet voldoende ruimte aan stuurboord was, heeft de kapitein van de „Bergen op Zoom 3" naar bakboord uitgehaald, waardoor hij ge heel links van het vaarwater geraakte. Van den anderen kant kwam de sleep boot „De Vijf Gebroeders", welke even eens voor het Rijnschip moest uitwijken en dit naar stuurboord deed. Dientengevolge kwamen beide schepen, juist voor het dwars liggende Rijnschip, tegen elkaar. „De Vijf Gebroeders" werd aan bak boord, ter hoogte van de machinekamer geraakt.. Er ontstond een groot gat, waar door het water met kracht naar binnen stroomde. Binnen de 5 min. is „De Vijf Gebroedersgezonken. Aan boord bevonden zich de kapitein met vrouw en kind, e^n dekknecht en een machinist-stoker. Allen konden tijdig aan boord van de „Bergen op Zoom 3" overstappen. Tijdens de botsing sloeg het roer van „De Vijf Gebroeders" met geweld om. De ka pitein heeft daardoor een slag van het stuurrad tegen het lichaam gekregen. Met een ribfractuur is hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. MOORDAANSLAG TE AMSTERDAM. Twee compagnons H. en D. genaamd, die samen de commanditaire vennootschap Druwl dreven, hadden gisteravond te Am sterdam ten huize van een advocaat een conferentie over de wijze waarop de tus- schen hen gerezeD meeningsverschillen zouden kunnen worden bijgelegd. Het ging hierbij zeer heftig toe en de advocaat moest de heeren meermalen tot kalmte manen. Later ontstond op straat twist tusschen de beide heeren en op den Admiraal de Ruyterweg gekomen trok H. vlak voor het politiebureau plotseling een mes, waarmede hij D. steken in hals en rug toebracht. Deze is ernstig gewond en in bewusteloo- zen toestand naar het Tesselschade Zieken huis overgebracht. H. bevindt zich in voorloopig arrest. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. In het Tesselschade Ziekenhuis te Am sterdam is de 12-jarige jongen, die in de Van Hogen dorpstraat aldaar bij het voede ren van zijn duiven uit de dakgoot was gevallen, aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. UITGEGLEDEN. Een 60-jarige vrouw, die aan een zijde lam was, is in een groentenwinkel in de Nieuwekerkstraat te Amsterdam, vermoe delijk over een tuinboonschil, uitgegleden en gevallen. Zij geraakte bewusteloos. De ontboden huisdokter constateerde den dood. TWEE AUTO'S TEGEN ELKAAR. Eenige personen ernstig gewond. Gistermiddag had bij Huis ter Heide een hevige autobotsing plaats. De auto van den heer Gerritsen uit Driebergen kwam uit de Rembrandtlaan den Amersfoortschen weg oprijden, waar een auto van den heer v. K. uit Den Haag met groote snelheid wilde passeeren. Doordat beide chauffeurs sterk uithaalden, bleven menschen levens ge spaard, doch twee inzittenden uit de Haagsche auto werden ernstig gewond naar het hospitaal van het vliegkamp Soester- berg overgebracht. Van de andere auto werden kap en achterpaneel weggerukt, doch de inzittenden kwamen met den he- vigen schrik vrij. Beide auto's moesten worden weggesleept. Den Haagschen chauf feur treft vermoedelijk schuld. HEIDEBRAND. Gisteravond omstreeks zes uur brak aan de spoorlijn naar Utrecht tusschen halte Vlasakkers en station Soestdijk een heide brand uit. Deze duurde ongeveer twee uur. Politie met behulp van eenige brandweer mannen hebben het vuur gestuit. De op pervlakte die verbrand is bedraagt onge veer 1200 M2. De oorzaak is onbekend. TOURINGCAR MET SCHOOLKINDEREN IN EEN SLOOT GEREDEN. In de Knip te Gouda is gisterochtend een touringcar, waarin gezeten waren twee on derwijzers en ongeveer 50 schoolkinderen, op weg van Rotterdam naar Doorn, bij het uitwijken voor een personenauto van den kant gegleden en met de voorwielen in het water tereoht gekomen. Onder de inzitten- den ontstond een heele consternatie, doch allen konden door den achteruitgang naar buiten komen zonder kwetsuren te hebben opgeloopen. Nadat de auto met een kraanwagen weer op den weg was gebracht, heeft het ge zelschap de reis voortgezet. EEN POSTDUIVENRAMP. Meldden wij dezer dagen, aldus de „Msb.", dat de groote internationale post- duivenvlucht uit Rome (van 23 Juni 1.1.), een ware rampvlucht voor de Nederland- sche duivenliefhebbers is geworden, thans blijkt, dat ook de vlucht uit Barcelona (Zaterdag 30 Juni 1.1.) een geweldigen slag heeft toegebracht onder de groote-afstands- vliegers. Aan de Rome-vlucht namen uit Nederland 740 duiven deel en hiervan is slechts een 10-tal teruggekeerd uit Barce lona is van de 1100 Nederlandsche duiven slechts een 80-tal teruggekomen. INBREKERS AANGEHOUDEN. Ontvlocht en na een nach telijke drijfjacht weer aan gehouden. Donderdagmiddag kreeg d© politie te Middelburg kennis van een inbraak, die juist moest zijn gebeurd. Ook was bekend, dat vermoedelijk door 2 personen inbraken waren gepleegd te 's-Gravenpolder en te VHeer Hendrikskinderen op Zuid-Beve- land. Een inspecteur en een rechercheur van politie mochten er in slagen een der verdachten, een Belg aan te houden, die juist gereed stond Middelburg met een trein in de richting Roosendaal te verla ten. Op hem werden verschillende gouden en zilveren voorwerpen en een bedrag aan geld gevonden, afkomstig van deze inbra ken, terwijl hij tevens in het bezit was van een gestolen rijwiel. De man werd aange houden en legde op het bureau een beken tenis af. Terwijl de man des avonds even in de agentenwacht vertoefde, wist hij, toen de aanwezige agenten een oogenblik hun aan dacht niet aan hem schonken, het bureau te ontvluchten en de stad in te hollen. De politie zette hem achterna en spoed:g bleek, dat hij door een poortje in een ach ter een blok huizen gelegen tuin was ge komen. Dit blok is gedurende den geheelen nacht door de politie afgezet geweest en tot 's morgens toe zijn de tuinen afgezocht. Ook over de daken, waar de man werd ge zien en gehoord is werd een jacht op hem gehouden. Ten 6lotte bleef men echter zijn spoor bijster. Tegen half acht des mor gens hoorde een dienstbod© in een der om liggende perceelen leven achter het schoor- steenscherm. Toen zij, denkend© aan een vogel te hulp wilde komen, sprong de ge zochte, die door den schoorsteen in de ka mer was gekomen naar buiten en holde de straat op. Nu duurde het niet lang meer of hij was voor de tweede maal geknipt. Intusschen was het ook voor de omwonen den een zeer onrustig© nacht geweest. DE BRAND TE SUSTEREN. Omtrent den hevigen brand, die de dak- panneofabriek der N.V. „Sueetra", te Sus- teren heeft verwoest, wordt ons nader ge meld, dat het vuur vermoedelijk door kort sluiting is ontstaan. „Ik ben op weg om een taschje te koo- pen voor den verjaardag van mijn vrouw." „Zoo, dat zal een verrassing voor haar zijn." „Ongetwijfeld. Ze rekent op een two seater, zie je." RECLAME. 3316 VOOR ZONDAG 15 JULI. Hilversum 1060 M. 10.30: VPRO.-uit zending u. h. Geb. v. d. N. P. B., Haarlem. Voorganger: Ds. G. Westmyse: De 9tem. die in de stilte spreekt (Job. 4 16) 1.002.30 Lunchmuziek door het Trio Verhey 3.00: Aansluiting van het Kurhaus te Schevenin- gem Het Residentie-orkest. Lucia Corridori. zangeres. Dirigent: Ignaz Neumark. I. d. pauze pianoconcert door den heer Pfeiffer (3.007.45: Concert door het Omroep orkest. J. v. Buggenum, zanger 8.00: Nieuws- en sportber. 8.15: Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Resi dentieorkest, o. 1. v. G. Schneevoigt. Stefi Geyer. riool. I. d. pauze pianoconcert door den heer Pfeiffer. Huizen, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M. 8.30 9.30: KRO. Morgenwijding. Jos. Mineur, lid v h Gilde „De Klare Waarheid": Redt ons, O Heer, want wij vergaan", muziek e'n zanrr 9.50: NCRV. Dienst in de groote Kerk der Ned.-Herv. Gem., te Haarlem. Voor ganger: Ds. J. C. v. Paassen. 1. Orgel. 2. Zingen Ps. 138 1. 3. Votum. 4. Zegen. 5. Geloofsbelijdenis. 6. Lc-'zen: Jes. 55. 7. Gebed 8 Zingen Ps. 86 3 en 6. 9. Preek. 10. Gez. 274 2. 11. Dankzegging. 12. Zingen Gez. 127 5. 13. Zegen. 14. Orgelspel 12.15: KItO. Spr.: P. Kasteel: Het Dr. Schaepman- fonds. Ee'n Partijbureau onontbeerlijk voor onze propagandisten 12.301.30: KRO. Lunchmuziek door het Trio „Winkels"' 2.003.00: KRO. Concert door het banjo- en mandoline-quintet „Simona". o. 1. v. S. F. Steenman 3.004.30: KRO. Graraofoon- concert. Geestelijke liederen 4.305.00: KRO. Ziekenhalfuurtje door Rector P. da Wolf v. h. Gesticht St. Joannes de Deo te Haarlem 5.00: NCRV.: Dienst in de Ger. Kerk te Vlaardingen. Voorganger: Ds. H. J. Iieida. 1. Votum en zegenbede. 2. Zingen: Ps. 33 7. 3. Belijdenis des geloofs en lezing H. Schrift: Math. 22 1—14. 4. Gebed. 6. Zingen Ps. 102 11, 12 en 16. 6. Ie ged. preek. 7. Zingen: Ps. 51 6. 8. 2de ged. preek. 9. Dankgebed. 10. Zingen Ps. 93 4. 11. Zegenbede. 12. Orgel 7.458.15: KRO. Spr.: Pater Marius Lamers O. F. M.: Het Sobriëtascongres opnieuw te Nijmegen 8.15: KRO. Concert. Het KRO.-orkest o. 1. van M. v. d. Ende. Het Dameskoor „Juliana", o. dir. v. W. Knopers 10.00: Persber. 1045: Epiloog door het Klein-t Koor o. 1. v. Jos. II. Pickkers. Daventry, 1600 M. 3.50: Concert. Da militaire kapel en D. Vane, sopraan. G. Eastman, bariton 5.20: Kinder-kerkdienst 5.55: Voorlezing u. h. Oude Testament 6.05: Bach's kerk-cantate E. Suddaby. so-i praan. E. Barker, alt. N. Stone, tenor. W. Barrand. bas 8.20: Kerkdienst 9.05: Liefdadigheidsoproep 9.10: Nieuwsber. 9.25: Concert. Symphonie-orkest. A. Cattei rail, riool 10.50: Epiloog. Parijs „Radio-Paris". 1750 M. 12.20: Religieuse causerie en -muziek 1.05— 2.10: Orkestconcert 4.50: Dansmuziek 8.35: Circus „Radio-Paris" 8.5011.20: Concert. Orkest. Mile. Demellier. zangeres. Langenberg, 469 M. 9.2010.20: Morgen wijding 1.252.50: Orkestconcert 2.50 4.20: Autorennen 4.204.35: Athle* tiekwedslrijden 4.356.20: Orkestconcerf 6.357.05: Wielerwedstrijden 8.20—» 9.50: Duitsche kamer-opera's. Orkest en solisten 9.5010.50: Ernstige en vroo- lijke muziek. Pressa-orkeet. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Köningswusteihausen, 1250 M. (Zeesen), 6.508.20: Vroegconcert 9.20: Mor-, genwijding 11.50: Orkestconcert 2.20: Vocaal concert Kinderzang 8.20: Duit sche kamer-opera's. „Saul". Kneip. „Tuba mirum", Kneip. „In 10 Minuten", Grono- stay. „Der Held", Mossolow. Daarna Dans muziek 10.5012.50: Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 6.508.20: Vroeg concert 9.35: Morgenwijding 1.20: Orkestconcert 3.20: Orkestconcert 5.50: Orkestconcert 8.20: „Die schone Helena', operette in 3 acten van Offenbach. Daarna dansmuziek tot 11.20. Brussel, 509 M. - 5.206.20: Dans muziek 6.50: Trioconcert 8.3510.35: Kamermuziek. Uit het Engelsch van BEN BOLT. 58) Daarom heeft u zeker geprobeerd mij in Christmas Common te vermoorden en daarom heeft zeker een van uw vrienden zijn best gedaan om Tracy uit den trein te gooien gisteravond. Shottelius negeerde de opmerking. U bent niet de eerste, die zich met mij heeft willen meten en het heeft moeten afleggen. Southwell was niet de eerste en het is best mogelijk, dat u de laatste niet is, maar zeker is het, dat u niet iemand is om het te winnen en.... Hij hield op en luisterde. Ergens in de baai ging de sirene van een schip; twee korte gillen, toen een lange, weer gevolgd door een k'orteren. Shottelius glimlachte. Hoort u dat? Dat beteekent dat u spoedig op zee zult dobberen. Het is mijn jacht dat juist i9 aangekomen. Zoo gauw uw vriend Tracy er is gaan we er heen om een tocht te maken in aangenamer wateren dan de Solway. Neemt u me gevangen? vroeg Single- ton scherp. Dat genoegen zal ik me veroorloven. Ik denk dat uw vriend en u een groote aan winst voor ons gezelschap zullen zijn als we ons in de eenzaamheid ten zuiden van den Eaquator bevinden. Het zou mij spijlen niet van uw alleraangenaamst gezelschap te kunnen profiteeren, en daar mijn uitnoo- diging nog al dringend is, weet ik zeker, dat u haar niet zult weigeren. Bovendien heb ik misschien iets voor u en uw vriend te doen. Ik heb een jong meisje onder mijn hoede, en dan i9 er ook een heer bij mij die wat inva lide 19; hij houdt van haar en wil met haar trouwen. Shottelius zweeg: zijn oogen keken Singleton vlak in het gezicht; maar daarop was geenerlei emotie te bespeuren. De mil- lionair vervolgde? Vraagt u niet wat het is, dat ik voor u te doen heb? Het valt me daar juist in dat u met u beiden uitstekend als getuigen bij dat huwelijk kunt dienst doen. U kunt niemand dwingen als getuige bij een huwelijk tegenwoordig te zijn. Een huwelijk door dwang is onwettig. Shottelius lachte weer. Uitstekend ge zegd, mijn beste Kapitein. Maar u vraagt niet naar de omstandigheden waaronder het huwelijk zal plaats vinden. Dat wordt niet voltrokken in de SL Georgekerk op Hanover Square, en evenmin op een bureau van den burgelijken stand. Het gebeurt op mijn jacht, in volle zee, en geloof me. ik zaJ zorgen dat het een volkomen wettig huwe lijk is. En uw vriend Tracy en u zelf zullen getuigen zijn. dat is boven alle twijfel ver heven En wat de bruidegom betreft, waarde Singleton, Mr. Hampshire u hebt wel geraden dat hij het is, heeft door dat onver antwoordelijke rijden van u, in ds buurt van Cristmas Common iets aan zijn been gekregen en bij dat spoorwegongeluk van gisteravond kreeg hij een lichte hersen schudding; ze hebben hem naar een boer derij gebracht en vandaar is hij vandaag hier heen vervoerd; maar ik twijfel er niet aan of hij is, wanneer we maar eerst op zee zijn, binnen enkele dagen weer op de been en volkomen in staat om zijn geluk met beide handen te grijpen. Als je durft, schurk dat je bent! schreeuwde Singleton, nu razend van woede, terwijl hij een slap naar voren deed. Bedaar wat, kapitein. Ik zou het niet prettig vinden als ik u moest laten neer schieten nu all Want ik kan u nog voor andere dingen gebruiken, zooals ik u al heb uitgelegd. Maar ik verzeker u, dat u me niet kent, als u denkt dat ik zal aarzelen om de twee jongelui gelukkig te helpen maken. U bent zeker geen getrouw lezer van de dag bladen, anders zou u weten dat ik mijn groote reputatie al9 philantroop moet hand haven, en dit is juist zoo'n klein stukje menschenleven, waarin ik heel graag voor zienigheid wil spelen. Het woelde en kookte in Dick Singleton's geest. Hij zag weer hoe die lange man, die Hampshire, Nerica in Aschara House voor den dans had opgeëischt; hoe het meisje met dien kerel met zijn somber gezicht mee naar binnen was gegaan in dat huis in Green Park. En opeens zag hij zich weer staan op dien avond van den moord, in de straat', aan de overkant van Be!voir Man sions, terwijl hij keek naar de deur, die opeD was gegaan en naar het gezicht van den man die daaruit te voorschijn kwam. En weer zag hij een langen man die de straat doorijlde naar een gereedstaande taxi. En tegelijk met deze herinnering die, als een helder ririnen in een ondeelbaar ©ogen blik aan zijn geest voorbij trok, kreeg hij een van die snelle, machtige ingevingen, die veel sterker zijn dan beredeneerde over tuigingen. Mijn God! fluisterde hij bij zich zelf. Shottelius keek hem geamuseerd aan, Komt u plotseling op een idee, kapi tein Singleton? zei hij spottend beleefd. U wilt Nerica overleveren aan den man die Southwell vermoord heeft! zei Dick in gloeiende verontwaardiging. Hoe weet u dat? riep Shottelius. Ik dacht niet dat u hersens genoeg had om Plotseling brak hij den zin af en Singleton antwoordde op vasten toon. Ik zag hem uit het huis komen. Hij is het geweest en niemand anders Kapitein Singleton, als ik u was, zou ik een beetje voorzichtig zijn met mijn woorden. Mijn vriend, meneer Hampshire, is een beetje lichtgeraakt van natuur. Hij zou het wel eens niet prettig kunnen vinden wat u daar zegt; hel is natuurlijk klink klare onzin. Maar laten we dit aangename onderhoud verder een poosje opschorten, tot dat uw vriend Tracy er is. Als u even met me mee wilt gaan. Als ik dat doe wordt ik doodgeschoten! U wilt zeggen dat u doodgeschoten wordt als u het niet doeL Gaat u mee. Neen. Shottelius gaf een teeken. en de man die vlak tegenover Singleton stond kwam naar hem toe, zijn pistool vlak op hem gericht. Singleton keek hem minachtend aan. Hij liet zich niet intimideeren door een looze bedreiging. Weer gaf Shottelius een teeken, waarop ook de beide anderen gewapende mannen naar voren kwamen. Zijn onver holen minachting werd nog grooter. Hij was ei zeker van dat Shottelius om de een andeTe reden nog niet van plan wa9 hem te dooden. Een aardige comedie, zei hij sarcas tisch. Denkt u? Dan bent u wel dapper, en ik terwijl Shottelius nog sprak wierp een van zijn satelielen, die het dichtst bij stond, zijn pistool op den grond en sprong op Singleton toe. die door dien onverhoedse hen aanval dadelijk onder lag. Oogenblikkelijki wierpen ook de beide anderen zich op hem en al vocht hij ook als een razende, binnen een paar minuten lag hij stevig aan handen en voeten gebonden, in een hoek van de ka mer, terwijl Shottelius spottend lachend op hem neerkeek. Waarachtig, kapitein Singleton, tergde hij, u bent nog onnoozeler dan ik dacht U bent iemand die in alle opzichten te genvalt. Het spijt mij dat ik hier nu niet langer blijven kan, anders zou ik u eens een lesje kunnen geven. Maar er zijn andere, ernstiger aangelegenheden, die mijn aan dacht vragen, en ik moet u du9 voor het oogenblik hier laten liggen het spijl me wel dat u een beetje ongemakkelijk ligt. Maar het zal niet lang duren. We zullen gauw het ruime sop kiezen, ondanks den mist. Hij maakte een beweging tegen de andere mannen, waarop allen de kamer uitgingen en de laatste van de vier in het voorbijgaan het licht uitdraaide. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9