AGENDA. EERSTE KAMER. BUITENLAND. Natuurlijk amice - er is geen betere voor Uw gezondheid! VIRGINIA Zaterdag* Vrije Ev. Gem. (Schuttersveld): Samen komst te 8 uur. Zondag. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 34): Samenkomsten te 10 uur voorin, en halfvier en halfacht nam. Vrije Ev. Gem. (Schuttersveld): Samen komsten te 10 uur voorm. en 8 uur nam. Rijswijk: Wielerwedstrijden te 2 u. nam. De avond-, Dacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 Juli tot en met Zondag 15 Juli waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapen burg 9, telef. 807. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren De Graaff, Janssens, Kist, Poort man en Timmermans. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waar genomen door dr. Timmermans, tel. 390.. De Oegstgeeslsche apotheek, De Kempe- naerstraat 4, tel 274, is dag en nacht ge opend. RECLAME. H. P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN t.i. sei AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16. CREMATIE 4762 heer Van Balen een proefles is gegeven aan de leerlingen van twee klassen van open bare lagere scholen alhier. Men weet dat deze proefles die gegeven werd voor onder wijs en plaatselijke autoriteiten iwt do geheele omgeving van onze stad die door de S. L. F. van electrischen stroom wordt voor zien, bedoeld was om propaganda te maken voor het onderwijs in de electro techniek op de scholen voor L. O. Een oproep aan de onderwijzeressen en onderwijzers om de lessen die door eenige1 chefs van de Lichtfa brieken zouden worden gegeven, volgde en om gemeentebestuur mocht daarbij de vol doening smaken dat zich zeer vele onder wijzers en onderwijzeressen aanmeldden. Daarop werd een aanvang gemaakt met de lessen aan de eerste 200 cursisten. Deze hebben thans den cursus tot het einde ge volgd en hen werd tot besluit hedenmorgen namens de gemeente Leiden de vertooning van de film „Van Kolen tot Electriciteit" in liet Trianontheater aangeboden. Men weet dat dezelfde film ook op den eersten propa- gandadag in dit theater is vertoond. Toen evenab nu heeft de heer J. Feders de leider van de paedagogische propaganda de vertooning ingeleid en er eenige verkla ringen bij gegeven. Om kwart over tienen hedenmorgen toen de cursisten afkomstig uit de gemeenten Waddingsveen. Zevenhuizen. Moerkapelle, Nieuwkoop. Nieuwveen. Zevenhoven. Ter Aar en Leiden in het Trianontheater aan wezig waren heeft de chef van de afd. On derwijs ter Secretarie alhier, de heer L Vriend de gasten namens het college van B. en W.. welkom geheeten. Spr. gewaagde van de vreugde over de groote belangstelling voor deze paedagogische campagne en gaf den cursisten de verzekering dat zij zich de gegeven moeite niet zullen betreuren. Toe gerust met de thans vergaarde kennis zult gij uw leerlingen bekend kunnen maken met de gevaren van de electriciteit. Het succes dat gij met uw lessen zult oogsten moge voor u de belooning zijn voor uw streven. Hierop werd begonnen met de vertooning van de film ..Van Kolen tot electriciteit". van welke film wij na de voorstelling op 9 Maart reeds het een en ander mededeelden. In de pauze heeft de heer ir. Fehmers. adj.- directeur van de Lichlfabrieken nog een kort woord tot de cursisten gesprokpn en welvoldaan verlieten de aanwezigen om streeks half twaalf de zaal Hedenmiddag om ha iff wee bezichtigden de genoodigden van liet gemeentebestuur in groepen van twintig personen onder lpiding van de leeraren do chefs van de fabriek de hc-eren Nieboer Zirfuss. Van dpr ITooet. De Roov en Van Leeuwen, de Stedeliike Lichtfabrieken, waar zii de geheele productie van Kolen tot Flefclricifeif nog pens in werkeliikheid kon den ziem. Ook over dit bezoek betoonden do onderwiizers zich zeer opgetogen DE BIOSCOPEN. Het program in het Luxor-theater opent met het wereldjournaal, waarna volgt een komisch nummer ,.Zoo doen wij in Schot land". Van Schotland gaan we naar Ar gentinië en van Argentinië naar Wild-West. We krijgen Tom-Mix te bewonderen in een van zijn onvervalschte nummers ..Satan te Paard", waarbij de dressuur van den schimmel opnieuw opvalt. Hoofdnummer is echter: „Valsche Schaamte", een film op het terrein der geslachtsziekten met zeer sterk uilgespro ken tendenz om te waarschuwen, dat lij ders niet naar kwakzalvers moeten gaan. doch hulp moeten zoeken bij bekwame doctoren en zich na hun behandeling moe ten blijven onderwerpen als deze het noo- dig oordeelen. ook al meenen de lijders zelf rec-ds genezen te zijn. Hetgeen in deze film getoond wordt is zeker afdoende om daartoe op te wekken, men ziet toch de afschuwelijke gevolgen van venvaarloozing maar al te zeer. en in dit opzicht kan de film volkomen geslaagd heeten. De film is gedeeltelijk in verteltrant, ge deeltelijk wetenschappelijk gehouden, doch zoo. dat ze voor ieder begrijpelijk is ge bleven. De verteltrant zorgt er tevens voor, dat de film niet een al te dorre opeenvol ging wordt van feitenmateriaal. Ondanks het warme weer, dal weinig noodt tot bioscoop-bezoek, was 't „Trianon- huis" gisteravond nog vrij goed bezet. Het afwisselende programma voor deze week is weer uitstekend. De hoofdfilm „Al9 de vrouw regeert" is een fantastische come- die, waarin de grappige momenten niet van de lucht zijn. Marion Davies, die er <36 hoofdrol in vertolkt, brengt redding in een schier onoverkomenlijke positie, wanneer het om een troonopvolger gaat, en waarin alleen zij redding kan brengen. Zij is daar toe bereid en kleedt zich, als de „Prins" die verwacht wordt als de nieuwe vorst Haar handelingen zijn zoo goed voor welke feiten zij ook komt te staan dat naar deze film, die in de laatste acte eenige prachLgekleurde opnamen bevat, te kijken een uurtje van amusement beteekent. De film voor de pauze: „Tarzan en de gouden leeuw", naar het boek van Bur- rough, is niet minder boeiend dan de hier boven besproken rolprent, doch is van een geheel ander genre. De film wordt geheel in de wildernis gespeeld en men krijgt dus schitterende natuuropnamen te zien. Ook deze film, die een leuk sensationeel karak ter draagt, verdient alle belangstelling. Hieraan gaat vooraf het traditioneele Wereldnieuws en een zeer leuke twee-acter op het gebied van honden-dressuur. In het Casino-theater wordt na het ge bruikelijke wereldnieuws vertoond „De Barricade", een spannende Wild-Wesl-film in 5 acten, waarin Bob Reevers de hoofdrol vervult. De Barricade is in dit genre een goede film. Er wordt vlot spel in vertoond en de regie heeft van het niet onaardige scenario een rolprent weten te maken, die van den eersten tot den laatslen meter boeit. Het geen bij deze soort films een eerste ver- eischte is. Na de pauze draait de film „Maciste als leeuwentemmer". Veel behoeven wij van deze film piet te zeggen. Maciste wordt er in voor een moeilijke opdracht geplaatst Maar hij volbrengt zijn expeditie, zooals wij dat van hem verwachten en laat stoute staaltjes van zijn vaardigheid zien. Behalve Maciste laat echter ook de paardrijdster Senorita Sarah zien wat ze waard is in den zadel van haar vurig ros en zoo wordt ook deze film voor wie van de soort houdt, een prachtige rolprent. KINDERKOOR „DE KLEINE STEM". Bij vergissing meldde het bestuur, dat het a s. concert hier ter stede zal plaats hebben op Zondag 22 Juli. Deze datum moet zijn Zondag 15 Juli. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het candidaatsexamen klassieke letteren do heer L. W. Labordus (Den Haag) en voor het economisch docto raal examen Indologie de heeren A. S. L. Spoor (Den Haag) en B. A. Bruins (Leiden). De heer mr. J. Wamsteker alhier, is bestemd voor uitzending naar Ned. Indië, als adm. ambt. bij het Binn. Bestuur. De heer mr. A. Bickes alhier, is be stemd voor uilzending naar Ned. Indië. als rechterlijk ambtenaar Voor het eindexamen der Kweekschool v. d. Zeevaart (diploma B) is geslaagd de heer A. J. J Kuik, alhier. De heer K. Wielinga, agent van politie lste klasse alhier, hoopt 14 Augustus zijn zilveren jubileum bij de Leidsrhc politie tc vieren De St.ct. no. 135 bevat de statuten der naamlooze vennootschap: Fabriek van bonbons en suikerwerken „Nova" alhier. Het programma voor het Parkconcert op Dinsdag a.s., 8 uur luidt: No. 1. „Scaldis", marsch, Morks; no. 2. Ouverture „Zampa", Herold; no. 3. „Hon- rida", wals, Gillet; no. 4. Rhapsodie hon- groise, Liszt-Geijp, no. 5 „Valencia" Pa- dilla; no. 6 Fantaisie „The Mikado", Sulli van; no. 7. Volksbijeenkomsten, marsch, Geijp Leiden wordt zoo zoetjes aan een stad waarheen men van ver uit haar dichtbevolkte omgeving heen zal trekken om de vele feesten te bezoeken, die er gehouden worden Tuin en nachtfeesten, concerten, enz. Nu „Zomer- lust" door de verbouwing een geheel ander aanzien gekregen heeft, gaat ook de directie van deze zaak blijk geven wat zij het pu bliek vermag te bieden. Hedenavond organi seert zij een groot Turksch nachtfeest, dat flink is opgezet en aan het welslagen wnnr- van met energie wordt gewerkt Omstreeks tien uur gistermorgen is van de veemarkt een stier losgebroken en op hol geslagen. Nadat het dier een auto van de firma D. aan de carrosserie beschadigd had, werd het dier op de lste Binnenveslgracht gegrepen Men deed het weer den losgeraak- ten neusring aan en daarmede was alle leed geleden De beesten op de markt waren gis teren nog eens aanleiding tot een relletje De heer K. kreeg van een koe een trap en ver wondde zich, gelukkig niet ernstig, maar toch wel bloedend toen hij op de Steenstraat liep. Ten nadeele van H. v. d. V. is gisteren om kwart voor negen een rijwiel ontvreemd dat hij in dc Janvossensteeg onbeheerd had laten staan. Bij de politie zijn inlichtingen te be komen betreffende een herlehuid. welke als gevonden is aangegeven. (Zitting van heden). Verschillende ontwerpen zijn aan de orde. Bij het ontwerp houdende bepalin gen tegen besmettelijke ziekten, verklaart mevr. POTHUIS SMIT (S.D.A.P.) dat haar fractie zal tegen steramen omdat deze ontoelaatbaar aoht de vrijstelling van vaccinatie Zij critiseert scherp de wijze waarop bet ontwen-) in de Tweede Kamer behandeld werd. Ook de heer v. EMBDEN (V.D.) zal te genstemmen wegens zelfde bezwaren. Minister SLOTEMAKER DE BRUINE betoogt dat het niet op zijn weg ligt zich uit te spreken over de wijze van behande ling m de Tweede Kamer. De kring van bezwaarden op grond van godsdienstige overtuiging is zeer klein. Het ontwerp geeft de regeering meer invloed in de be- strijding der besmettelijke ziekten, wes halve spr. het ontwerp aanbeveelt. De heer POLAK (S.D.A.P.) wijst er op, dat de kleine kring bezwaarden een gToot gevaar kan opleveren voor de heel© bevol king. Het ontwerp wordt aangenomen met >8 tegen 14 stemmen. Tegen: Linke, en de heeren Dobbelman en Fransen. Bij het ontwerp inzake de intellectueel© toenadering met België, betoogt de heer BRIëT (A.-R.) dat de bedoeling van het verdrag is in Nederland Fransche cultuur te brengen. Ons land heeft daaraan geen behoefte en wenscht niet betrokken te worden in den taalstrijd van België. De MINISTER betoogt, dat de conclusie ▼ac mr. Briët niet juist is, aangezien België rich ook tot andere landen wendde. Belgiê'a initiatief was een daad van wijs beleid. Het ontwerp wordt aangenomen z. h. et Eg het verdrag betreffende den into natie nalen handel in wapenen vraagt de heer VAN EMBDEN (V.-D.) waarom geen bekrachtiging wordt gevraagd van het andoe dee! van het verdrag, n.L dat betreffende den chemiscben oorlog. Hierna wordt gepauzeerd. Hierna zet minister LAMBOOY uiteen, dat met de gratificatie gewacht dient te wor den totdat de besprekingen omtrent de waarborgen geëindigd zijn. Het ontwerp wordt aangenomen, evenals nog eenige wetsontwerpen, w.o. wijziging der Pensioenwet. De Kamer gaat dan tot nadere bijeenroc- ping uiteen DE ALGEMEENE TOESTAND. Dawesplan, schulden en militaire controle. De gewoonlijk goed ingelichte „Excelsior" weet omtrent het bezoek van den Ehiitschen ambassadeur Von Hoesch aan den Fran- schen minister-president Poincaré te mel den, dat de besprekingen betrekking hadden op het Dawesplan. Het blad meldt verder, dat Parker Gilbert de volgende week te Parijs zal aan komen. Tegelijkertijd verwacht men te Parijs den gouverneur van de Federal Reserve Bank Strong en den Amerikaanschen Staatssecre taris van Financiën Mellon, die, als elk jaar, niet zal nalaten een bezoek aan Poincaré te brengen. Parker Gilbert zal de Commissie van Herstel verslag uitbrengen over de laatste zes maanden en zeer waarschijnlijk besprekingen voeren met Poincaré, Briand en andere vooraanstaande politici en finan ciers. M6n kan met zekerheid verwachten, dat Duitschland zeer spoedig het openen van onderhandelingen over\ een vroegere ont ruiming van het Rijnland en wijziging van hec Dawesplan, zal vragen. Om persoonlijke redunen en op grond van het algemeen belang zal Parker Gilbert den wer.sch te kennen geven, dat de bij het her stel betrokken mogendheden zoo spoedig mogelijk tot een algemeene regeling der schulden komen. Daarvoor is evenwel de medewerking van Amerika noodig. Daar de presidentsverkiezingen in de Vereenigde Stalen echter eerst in November plaats heb ben, en de nieuwe president eerst zes maan den later zijn ambt aanvaardt, zal men niet voor Maart weten hoe officieel Amerika zich tegenover deze zaken stelt. Daar in Augus tus 1929 de betaling van de Fransche han delsschuld voor de Amerikaansche leger- goederen moet geschieden, moet de Fransche regeering maatregelen nemen tot betaling van vierhonderd millioen dollar of voor de ratificatie van de Mellon-Berenger-overeen- komst. Een zelfde meening wordt verkondigd door de „Gaulois" en het blad wijst in dit verband op de verklaring van Poincaré aan den vooravond van de stabilisatie van de franc, dat elke vermindering van hel be drag van de Duitsche schuld moet gepaard gaan met een vermindering der Fransche schuld tegenover Engeland en de Vereenigde Staten Chamberlain heeft gisteren in het Engel- sche Lagerhuis mededeelingen gedaan over de uitvoering van de bepalingen van de vredesverdragen betreffende de ontwape ning. Hij zeide. dat de geallieerde controle commissies in Duitschland. Oostenrijk, Hongarije en Bulgarije ontbonden zijn. De eindrapporten van deze commissies waren aan den Volkenbondsraad gezonden, die nu voor de handhaving der bepalingen ver antwoordelijk is. Het Oostenrijksche rap port was nog niet ontvangen door den Raad. omdat er nog eenige punten geregeld moesten worden in verband met de over dracht van vroegere munitiefabrieken voor industrieele doeleinden. In het rapport over Hongarije worden eenige reserves gemaakt ten aanzien van de militie wetten. In het rapport over Bulgarije wordt de aandacht gevestigd op het niet uitvoeren of anders uitvoeren van de wetten betreffende de legerorgnnisatie Ook hpeft de Bulgaarsche regeering nog niet art. 71 van de Grondwet veranderd, waarin het principe van alge- meenen dienstplicht gehuldigd wordt, wat onvereenigbaar is met het verdrag van Sèvres. In Duitschland wordt voorts toe zicht gehouden door de militaire attachés bij de gezantschappen. DUITSCHLAND. De amnestiewet afgedaan. De Rijksdag heeft de amnestiewet aange nomen met de stemmen van alle partijen, behalve de Bciersche Volkspartij en de Han- noveranen. Loebc. de voorzitter, stelde vast dat het voorstel met de vereisehte 2/3 meer heid was aangenomen Daarop ging de Rijksdag naar huis. Het recès zal vermoedelijk lot 10 Nov. duren De Rijksraad nam het amnestie-ontwerp met algemeene stemmen aan. RECLAME. *375 Ook mot kurk en ARDATH - LONDON '°ud ENGELAND. De Savidge-aifaire. De rapporten vun bet tribunaal dat een onderzoek heeft ingesteld naar het optre den der politie jegens Miss Savidge, zijn verschenen. Het meerderheidsrapport aan vaardt bet getuigenis der politie-officieren en zegt, dat deze heeren Miss Savidge zon der gebrek aan kieschheid hebben behan deld en zich ook niet hebben schuldig ge maakt aan verdraaiing der antwoorden, die zij op hun vragen gaf. Hun onderzoek heeft de richtlijnen gevolgd, aangegeven door den Directeur van het Openbaar Ministerie en het werd niet onnoodig uitgebreid. Miss Savidge's verklaringen inzake belangrijke punten worden niet aanvaard. Hoewel de politie de gewone procedure heeft gevolgd, zou het meerderheidsrapport toch eenige aanvulling en verbetering hiervan aanbeve len. Het minderheidsrapport beschouwt Miss Savidge als een meer geloofwaardige ge tuige aangaande wat in de Yard heeft plaats gehad en spreekt haar afkeuring uit over dc politie-officieren. Ook dit rapport wenscht verandering in dc procedure, die door de politie op het stuk van verklaring wordt gevolgd. De rapporten zullen volgende week in het Lagerhuis worden besproken. ZUID-SLA VIE. Weer een aanslag. Ie elf uur gistermorgen verscheen te Belgrado bij den afdeelingschef Lazitsj, den leider van de politieke politie in Macedonië, een man. die zich voorstelde als inwoner van de Macedonische stad lstip en als Bul- gaarsch onderdaan De man trok een re volver en loste verscheidene schoten op Lazitsj. Deze viel ernstig gewond neer. Daarop richtte dc man het wapen op zich zelf. Lazitsj werd in ernstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij direct is geopereerd. Men hoopt hem te behouden. Op den aanvaller werden geen documen ten gevonden, die eenige opheldering om trent zijn persoon kunnen geven Toch twijfelt men niet. of het betreft hier een Macedonische politieke wraak, daar Lazitsj als leider der politieke politie een der ergste tegenstanders van de Macedonische organi saties is Dit laatste blijkt juist, want het is ten slotte gelukt de identiteit vast te stellen van den man, die den aanslag heeft gepleegd op den afdeelingschef Zijn naam is Montilo [vanov. is van Bul- gaarschp nationaliteit, en was lid van het Macedonisch revolutionair comité De man heeft zich speciaal naar Belgrado begeven cm den aanslag te plegen VEREENIGDE STATEN. „Droog" Amerika. In de Handelingen van het Amerikaan- eche Congres (13 Febr 1928) leest men onder het hoofd - „Arrestaties wegens bare dronkenschap", dat in de groote ste den dc volgende toeneming der openbare dronkenschap viel te constateeren, blijkens verrichte arrestaties: 1920. 1927. Boston 21.800 38.704 New-York 5.936 11.997 Newark 1.310 3.388 Philadelphia 14.313 52.910 Pittsburgh 9.577 34.070 Baltimore 1.758 5.457 Washington 5.415 13.812 Richmond 1.663 2.866 Jacksonville 811 3.109 Atlanta 4 199 9.896 Birmingham 927 5.815 New Orleans 2.399 13.976 St. Louis 1.861 9.905 Louisville 1.016 5.425 Cleveland 2.991 10.350 Cincinnati 395 3.300 Detroit 6.599 23.003 Los Angeles 3.357 11.244 San Francisco 1.814 11.803 En dan is Amerika droog! ~»ERU. Betrekkingen met Chili hersteld. Van Peru is le Washington een nota ont vangen, waarin het voorstel van Kellogg tot hervatting der diplomatieke betrekkin gen tusschen Chili en Peru wordt aanvaard. Chili heeft het voorstel aangenomen. De betrekkingen werden onderbroken. 80 jaar geleden, in verband met het Tacna- Arica conflict. Kellogg hoopt, dat de beide landen, na hervatting der diplomatieke relaties, zelf het middel zullen vinden, om de historische geschillen tot een oplossing te brengen. CHINA. Nota's van Nanking. De minister van buitenlandsche zaken van Nanking heeft nota's gericht aan 24 landen met het voorstel om onmiddellijk alle verdragen met China le herzien, hetzij deze afgeloopen zijn, of niet In de nota aan de Fransche regeering verklaart de nationalistische regeering, dat de verdragen sedert 7 Juli j.l. afgeloopen zijn en stelt voor onmiddellijk gevolmach tigden te benoemen om een nieuwe over eenkomst te sluiten op een basis van gelijkheid en wederzijdsche eerbiediging der souvereiniteit Ondertusschen zal de nationalistische regeering reglementen uit vaardigen om de handelsbetrekkingen over land tusschen China en Frankrijk te regelen. Volgens de „Evening News" bereidt de nationalistische regeering gelijkluidende nota's voor aan Engeland, Amerika, Japan, Frankrijk en Italië, om terutrekking to eischen van de oorlogsschepen van de Yangtse-rivier met de overweging, dat de binnenlandsche krijgsoperaties afgeloo pen zijn en er dus geen noodzaak meer bestaat voor het verblijf der oorlogssche pen, om de levens der buitenlanders te beschermen. De redding der Italia-expeditie. Ook Sora aan boord der „Krassin". De Alessandri-groep ook gevonden? Over de redding der groep Viglieri-groep meldt de Krassin nog: Prof. Samoilovitsj zag de tent van de vijf schipbreukelingen op drie mijl afstand?, evenals het wrak van het vliegtuig van Lundborg. Als antwoord op het loeien van de sirenes van de Krassin gaven de Italia nen rooksignalen. Toen de Krassin' bij de Viglieri-groep ge komen was, begaven prof. Samoilovitsj en eenige andere opvarenden van de Krassin zich naar de Italianen, die hen bedankten. Zij omhelsden hen van vreugde over de redding en verklaarden al hun hoop op de Krassin gevestigd te hebben. Zij hadden evenwel niet verwacht, dat de ijsbreker zoo snel zou arriveeren. Alle leden van de Viglieri-groep zijn wei; alleen Ceccioni heefl een gebroken been dat evenwel goed gezet is. De Krassin nam behalve de leden van de groep ook alle bagage en ook het bescha digde vliegtuig van Lundborg aan boord. Daarop heeft de Krassin zich op de terug weg begeven en inderdaad Sora en de Ne derlander Sjef van Dongen opgepikt op de plants waar Nobile het eerste „landde" Nu zal de Krassin zich naar de Virgo- baai begeven, waar Tsjoecknofslri een basis zal vestigen. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2