AGENDA. Londensch Aanteekenhoek. TELEGRAMMEN. Donderdag. Vrije Evang. Gem.: (Tent Schuttersveld): Samenkomst te 8 uur nam. De Kaag: Ca té Tromp: Ledenvergade ring Vereen, van Opstalhouders, 8 uur. Zaterdag. N.V. Leidsche Katoenmij. v.b. De Heijder en Co.: Verg. van Obligatiehouders. 11 uur voorm. Zondag. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 34): Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfvier en halfacht nam. Dagelijks. ..Casino-bioscoop", Hoogewoerd: Voor stellingen Ie 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kinder- en lamilie-malinée. „Luxor theater", Stationsweg- Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée ta 2 uur. „Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. Deo Haag (Gebouw K. on W.): Ter Hali's revue 1928 8 uur nam. Deo Baag, (Scala): Louis Bouwmeester's revue „Dat is het toppunt". 8 aur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 Juli tot en met Zondag 15 Juli waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croi.x, Rapen burg 9, teief. 807, De redding der Italia-expeditie. DE MALMGREEN-GROEP ONDEKT7 De Russische vlieger Tsjoeknofski die den Krassin als basis gebruikt, heelt een groep ontdekt, waarvan hij gelooft dat het de Malmgreen-groep is, op 80 gr. 42 m. N B. en 25 gr. 54 O.L op 20 mijl van de Kras sin. De vlieger beschreef vijfmaal een cirkel boven de groep: twee der mannen wuifden wild mei een vlag, de derde lag uitgestrekt Tsjoeknofski zoekt een plaats om te landen. De groep Malmgreen is, zooals men zich zal herinneren, het drietal, dat na de schip breuk van dë Italia, op 30 Mei zich van Nobile en zijn mannen heeft afgescheiden, om te trachten land te bereiken en hulp te halen; zij bestaat uit den Zweed Malmgreen en de Iwee Italianen Mariano en Zappi. Men had toen nog geen radio-verbinding met de buitenwereld en deze mannen weten dus nog niets van wat er sinds de schip breuk gedaan wordt om hen te redden. Men had de groep Malmgreen reeds op gegeven daar volgens Nobile hun meegeno men voorraad levensmiddelen slechls reik te tot 24 Juni, maar de groep had althans dit voordeel dal zij onder leiding staat van den Zweedschén professor Malmgreen, die een uitstekend kenner is van hel Poolge bied en dus weet welke maatregelen de meeste kans op redding geven. De moge lijkheid beslaat dus, dat er 3 slachtoffers minder zullen zijn. De redding zal echier nog moeilijk ge noeg zijnl Ondervraagd over het bericht, dat de groep Mariano gevonden zou zijn, zeide de onderzoekingsreiziger Ollo Sverdrup, dat, in dien de groep werkelijk ontdekt is, op niet meer dan 20 mijl van de Krassin, de kan sen op redding gunstig zijn, indien de Kras sin niet verplicht is kolen in te nemen ia de Advent-baai. De positie van de groep Viglieri daaren tegen geeil reden tot ongerustheid, vooral indien de Krassin verplicht is kolen in te nemen. Sverdrup gelooide niel dat de Kras sin in staat zou zijn de groep Viglieri te fce- re-ken door een nieuwen weg via Hinlopen- baai en de Oostkust van Noord-Oojt'and. Op de vraag of Tsjoeknofski, ondank3 de positieve inkleeding van het Russische te legram. zich ook vergist kan hebben en de expeditie van den Italiaansehen kapitein Sora voor de groep Malmgreen gehouden kan hebben, zeide Sverdrup, dat het on mogelijk is een bepaald antwoord Ie geven wegens hei onibthen van elk bericht, in den laaL'en tijd, over de bewegingen var» Sora, doch Svcrdr»p gaf toe, dat dit alter natief weinig waarschijnlijk was, daar de posilie, door den Rtssischen vlieger aan gegeven. heel wat Noordelijker gelegen is dan de route, die Si ra waar ichijnlijk' ge volgd heeft, indien hij getracht heeft de groep Viglieri te hereiken. Eindelijk: Sora is vertrokken met honden en sleden en men zou zeggen dat Tsjoeknoiski, indien hij menschen hcetf onderscheiden, ook sleden zou moeten gezien hebben. De Zweden zullen de pogingen om de groep Viglieri le redden onvermoeid voort- zetlen. De vlieger Eknau probeert met een Kiemm- Daimlerviiegtuig op te stijgen, zoodra hij een schots vindt die het lichte toestel vol doende dragen kan. Het observatorium le Leningrad deelt mede, dat in het Poolgebied een magneti sche slorm heefi gewoed, waardoor het ra dio-verkeer op korte golf gestremd werd. De Deensche Pooivorscher Peter Freuchcn heeft tegenover een vertegenwoordiger van „Extrabladet" een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dal de Itaiiaansche re geering veel te laai hulp heeft geboden bij de redding van de bemanning van de „Italia". Zonder twijfel heefl Nobile buiten gewoon lichtzinnig ja erger nog ge handeld Het kan waar zijn, dat Nobile hef doel had om onaangename feilen te verzwijgen,, doch voor Freuchen slond vast, dat Nobile de schuld draag) aan den onder gang van Amundsen en zijn metgezellen Immers Amundsen is van Trnmsne uit on- middelijk naar de „Ilalia-groep gaan zoe ken, doch zooals vanzelf spreekt, kon hij deze niel vinden, daar het luchtschip reeds lang was uitgebrand. Deze omstandigheid moest Nobile hekend geweest zijn. Toch heefl hij haar weken verzwegen. Te Oslo is gisteravond de Ilaliaanschc journalist Escard op weg van Spitsbergen naar Rome gearriveerd. Deze verleide, dat Nobile bij zijn aankomst le Kingsbay geweigerd heeft iemand anders dan den chef der „Cilta di Milano" en zijn broeder te ontvangen; hij zou sterk onder den indruk zijn vaD de aan vallen, die in de pers tegen zijn persoon worden gericht. Men begint er thans aan te twijfelen of het vliegtuig Latham, dat men langen tijd in de wateren van het Bereneiland heeft gezocht, daar wel is geweest. Dit naar aanleiding van de mededeelingen van den marconist, die op het station op bot Bereneiland dienst deed, toen Amundsen en Gnilbaud hun vlucht ondernamen. Deze Marconist Is thans te Tromso aan gekomen en verklaarde, dat hg op 18 Juni van 's middags half zee tot middernacht voortdurend heeft getracht om naar het zendstation van de Latham te luisteren. Slechts enkele malen moest hij dit onder breken om de weerberichten op te nemen. De marconist heeft niets van de Latham gehoord en zijn pogingen, om van zijn kant de Latham op te roepen, bleven eveneens zonder eenig resultaat. De marconist had opdracht om de door hem ontvangen be richten over den toestand van het weer en het ijs in de buurt van het Liereneiland en Ivmg3bay aan de Latham verder te geven Hij heeft ook geluisterd of hij soms het geruisch van motoren hoorde, doch even eens zonder eenig resultaat. Op 18 Juni was het helder weer en het uitzicht buitengewoon goed, zoodat hij het vliegtuig, indien het in de buurt was geweest, had moeten zien, te meer daar later het vliegtuig van Maddalena var het station uit duidelijk gezien en gehoord kon worden. HET LUCHTVAARTSCHOUWSPEL TE HENDON. Vliegverloon behoudt nog altijd iels on gewoon?, dat de aantrekkelijkheid er van verhoogt. Hoe aantrekkelijk moet dan de imposante kunstenmakerij in de lucht zijn, waarop de vliegers der Britsche luchtmacht ons elk jaar trakteeren, met hun „air pageant" te Hendon. De laatste jaren heb ik deze verlooning niet overgeslagen. Én ik moet zeggen, dat zij niet veel variatie vertoont. Maar wat die tot in de perfectie geoefende vliegers te zien geven blijft niettemin in hooge mate verbazingwekkend en boeiend. Hoe tam en onbeduidend wordt de acrobatiek van de menschen der circus-trapeezen vergeleken bij de luqhtacrobatiek van deze moderne militaire artiestenl Het lijkt wel niet mogelijk, dat vlieg kunst nog hooger kan worden opgevoerd. Ik wil niet zeggen, dat de wakkere jonge man nen, die dit werk doen, eventueel niet hoogere luchtlagen zouden kunnen zoeken voor hun spel (het draagt zoo zeer het ka rakter van jolig en stoutmoedig spel) maar dat deze vliegkunst de volmaaktheid heeft bereikt. Er was een enkele manoeuvre te zien, die ik nieuw achtte, maar die het al weer niet was. omdat ik 's avonds thuis in de krant las, dat een Franschman ze een paar dagen tevoren ook had uitgevoerd. Maar voor Hendon was ze wel nieuw en men noemde ze in het programma de „in verted looping the loop" of omgekeerde loo ping the loop De gebruikelijke „loop" wordt naar bekend uitgevoerd door het vliegtuig steil omhoog te doen vliegen en het dan zoogenaamd achterover te trekken in een verticale cirkelbnan. De middelpuntvlie dende kracht houdt daarbij den vlieger stevig in zijn zetel, zooals water in een emmer blijft wanneer men den emmer snel verticaal rondslingert. De nieuwe „loop" is echter een heel ander karweitje. De ma noeuvre begint met een duikbeweging, die zich ontwikkelt in een cirkelvlucht met den vlieger aan den buitenkant van den cirkel en de landmgswielen dus aan den binnen kant. In dit geval moet de vlieger dus stevig in zijn zetel zijn vastgesjord daar de mid- denpuntvliedende kracht nu de neiging heeft hem met geweld uit zijn toestel te werpen. Afgescheiden daarvan is deze vlieg beweging zulk een hevige tarting van de wetten der zwaartekracht, dat de uitvoering wel zeer bijzondere vaardigheid en oordeel moeten eischen. Er is geen aanleiding in bijzonderheden te treden over de andere luchtacrobatiek of over den arbeid van vecht- en bombardeer machines in verband met zekere aangeno men tactische toestanden. Wel moet ik ver melden, dat de menschen in de pers- enclosure een wat verontrustende ervaring doormaakten bij de manoeuvre der bom- menwerpende toestellen. Voor dat bom- menwerpen schieten de groote machines uit hooge luchtlagen zoo steil mogelijk omlaag, wanneer zij dicht bij den grond zijn, be schrijven zij een bocht, waarop zij hun bommen laten vallen en onmiddellijk daar op zich weer met oorverdoovend geraas en gefluit omhoog in veiligheid brengen. Het toeval wilde dal ditmaal deze bommenwer pers juist boven de pers-enclosure de aarde het dichtst naderden. De nadering was als steeds onverwachts en in den rug der menschen, die verdiept waren in de aan schouwing van andere vliegspectakelen op en boven het veld. Het gehuil en het besef van de onmiddellijke aanwezigheid, even plotseling als onverwachts, van die razende machines waren zoo schrikaanjagend, dat de menigte als één man van de stoelen sprong waarop zij stond, in de hoop aldus onthoofding te voorkomen. In de gebruikelijke parade vloog de grootste metalen eendekker van de wereld mee, een nieuw toestel met drie motoren van 700 paardenkrachten elk, leelijk van lijn en buitengewoon zwaar, maar klaar blijkelijk zeer luchtwaardig en naar men moet aannpmen geschikt voor het doel waarvoor het werd vervaardigd. Een tref fend contrast wa9 de zoogenaamde ptero dactyl, het alleraardigste staartlooze toestel van het Britsch Instituut voor Luchtvaart kundig Onderzoek, dat ik reed9 drie ach tereenvolgende jaren in de Hendon-parade heb gezien en dat nu voor het eerst plaats had voor twee. Het is jammer dat dit toe stel, dat ongemeen veilig is en voortreffelijk aërodynamische beginselen belichaamt, niet uit die positie van aardige rariteit komt, die het sinds zoo lang inneemt DE POSITIE DER LONDENSCHE POLITIE. Politieke gevoelens, die zelden worden in gegeven door redelijkheid, hebben heel wat te doen met de stortbuien van kritiek, die zijn losgebarsen over het veel geplaagde hoofd van Sir William Joynson Hicks, den Home Secretary, die deze week heeft aan gekondigd dat de huidige chef van de Lon- densche politie ontslag neemt en zal worden opgevolgd door den oud-generaal Lord Byng of Vimy. Niet alleen Hicks' politieke tegenstanders zijn zeer figuurlijk op hun achterste beenen gaan staan over deze be noeming. Vooral de Labour-mannen zijn er erg tegen gekant, o.a. op het motief dat het niet aangaat altijd maar een militair te be roemen als hoofd van een burgerlijken dienst. Het ontslag van het tegenwoordige hoofd Sir William Horwood i9 onwillekeu rig door de openbare meening in verband gebracht met de beruchte Savage-zaak en eenige andere faux pas, door de politie den laalsten tijd gemaakt en die den dienst in opspraak hebben gebracht. Hoewel dat ver band zoo oppervlakkig niet bestaat moet het toch. wel in eenige mate aanwezig zijn. Het feit dat een man van zoo bijzondere be kwaamheid en hoog gezag voor den post is aangewezen heeft voorts het vermoeden ge wekt dat een schoonmaak bij de politie toch wel noodig is en dat men de natie onwe tend houdt over de thans bij Scotland Yard en bij de politie in het algemeen heerschen- de toestanden. Aan den anderen kant wordt van hooger hand weer verklaard dat er niets le onthullen is en dat er óp de Londensche politie niets is aan fe merken, die dan ook overeenkomstig de gewone Britsche zelfbe wustheid „the best police force of the world" wordt genoemd. Hoewel ik met een gerust geweten durf verklaren, uit persoonlijke waarneming, dat de Londensche politie er wezen mag en zeker niet in bekwaamheid en vermogen en geest te kort schiet bij de politie in andere beschaafde landen van Europa, is het wat dwaas juist nu telkens te hooren beweren, dat de Londensche politie de beste van de wereld is. Immers is dezer dagen overtui gend uit de cijfers over politiewerk in Hyde- Park gebleken, dat er, althans in die af- deeling die voor Hyde Park zorgt een geest heerscht, die weinig kan verschil len van lijdelijk verzet, geboren uit onte vredenheid De laatste twee maanden zijn er n.l. geen arrestaties in Hyde Park ge weest, terwijl er tot nu toe altijd een dertig tal per maand hebben plaats gehad. Dat doet met grond vermoeden, dat de poli tie er daar den brui Van heeft gegeven, een verschijnsel, dat den Home Secretary terécht tot wat ongerustheid stemt. Deze ongelukkige minister krijgt nu dus het ver wijt te hooren, dat de Indiaan den blanken man* zoo vaak heeft toegediend, dat hij n.l. mét een dubbele tong spreekt. Aan den eenen kant heet de politie voortreffelijk. Aan den anderen kant is een sterk man van het gezag van Lord Byng noodig ora de politie te „reorganiseeren". De zaak zit waarschijnlijk zoo, dat het publick, of de politici, die voor het publiek heelen te spreken, niet willen hooren, dat de politie niet deugt. Maar in hun dubbel- zinnigen aard willen zij ook niet dat de politie te lastig en te bazerig wordt in haar optreden. Men beeft den toestand voorgesteld als een mysterie. Maar wanneer men zich een voudig aan de feiten houdt, zooals men die heeft kunnen waarnemen, dan is 't mysterie niet dien en verschijnt ook de houding van den Home Secretary redelijk. Sir William Hicks is lang zoo kwaad niet als hij door zijn politieke tegenstanders, die het altijd op hem voorzien hebben, wordt geteekend. Hoewel hij van nature wat behoudend en kortzichtig is, tracht hij vaak ernstig en eerlijk breed en liberaal le zijn in zijn maalregclen. De kritiek, thans op hem uit geoefend, schijnt grootendeels misplaatst. Immers in een tijd dat de methoden der politie hier aan kritiek onderhevig zijn is er alle aanleiding een chef te benoemen van erkende bekwaamheid en gezaghebbende po sitie, een man bovendien die geheel buiten de kwesties staat, die in den laatsten tijd zijn gerezen. Het is maar schaarsche lof van Lord Byng te zeggen, dat hij de genoemde eigen schappen bezit. Hoewel hij 65 jaar is, zijn zijn lichamelijke en geestelijke eigenschap pen nog ongeschokt. Hij heeft legers in onge meen moeilijken oorlogstijd tot de overwin ning geleid en heeft zich als gouverneur- generaal bemind gemaakt bij het volk van Canada. Dat zulk een man niet de juiste man op de juiste plaats zou zijn, niet geschikt zou zijn met kracht en rechtvaardig de vraag stukken der Londensche politie aan te pak ken, is een ongerijmde veronderstelling. Die politie schijnt er een gewoonte van te willen maken zich ongemotiveerd te bemoeien met de vrijheid van het individu in de hoop, dat de strafwet vat op hem zal hebben. Ze schijnt voorts smaak te hebben voor methoden van ondervraging die om haar kwellend karakter ontoelaatbaar zijn en die in wezen weinig verschillen van de over de geheele wereld berucht geworden methoden van de New- Yorksche politie. Dit zijn ernstige zaken, die zeker beter behandeld kunnen worden door een man als Byng, die niet in de politiewol is geverfd dan door een politieman. De eerstvolgende maanden zal zeker nog veel over den Londenschen politiedienst wor den gehoord De toestand is belangwekkend. Tot slot moge ik er nog op wijzen, dat het politiekorps van de metropool en Scotland Yard regeeringsdiensten zijn, in tegenstelling met alle andere politiekorpsen, ook in Enge land, die onder het beheer der gemeente besturen staan Door haar hoofd is de Lon densche politie verantwoordelijk aan den Home Secretary en zoo aan het rijks- ministerie. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. PAKIJS, 12 Juli (V.DJ Kaar nog omtrent de besprekingen van het bransche kabinet over het antwoord op de jongste nota van Staatssecretaris Kellogg inzake het anli- oorlogsverdrag gemeld wordt, zal het Fran- sche antwoord betrekkelijk kort zijn en niet meer dan vier of vijf schrijfmachineschrift- folio's beslaan. De nota zal tegen het einde van de week, waarschijnlijk Zaterdag, aan den Franschen ambassadeur te Washington worden gezon den en Zaterdag of Maandag aan de Ame- nkaansche regeering ter hand gesteld wor den. Volgens de gewoonlijk goed ingelichte „Excelsior" neemt de Fransche regeering in haar nota kennis van het standpunt der Amerikaansche regeering ten opzichte van de Fransche reserves en van de officieele interpretatie van het voorgestelde verdrag door Kellogg. Het Fransche antwoord bevat een verklarende nota bij het verdrag, waar in het Fransche standpunt duidelijk wordt uiteengezet De „Matin" ziet de beteekenis van het Fransche antwoord daarin, dat de nota het afsluiten van langdurige onderhandelingen beteekent. De nota zal zich, naar dit blad meldt, er toe bepalen met voldoening te constateeren, dat Kellogg met zijn laatsten tekst en uiteenzettingen zijn voorstellen in volkomen overeenstemming met de ge dachte van Genève en Locarno gebracht heeft. Volgeens deze gedachte ziet Frankrijk, evenals de andere staten-leden van den Volkenbond, af van den oorlog als instru ment van nationale politiek, d. w. z. van den gewcldoorlog en van den imperialisti- schen oorlog. Het staat Frankrijk evenwel vrij naar de wapens te grijpen, wanneer ver dragen geschonden, de neutrale zone be dreigd of een zijner bondgenooten het slachtoffer van een aanval wordt. Men heelt zich er gedurende de laatste weken van overtuigd, dat de antwoorden van de Vol- kenbondsmogendheden op deze belangrijke punten overeenstemmen. LONDEN, 12 Juli (V. D.). Volgens den Parijschen correspondent van de „Morning Post" zal de Fransche regeering haar reser ves op het door Kellogg voorgestelde verdrag niet, zooals oorspronkelijk in de bedoeling lag, in een aanvullend protocol laten opne men, doch in een begeleidende nota uiteen zetten. In deze nota worden de verplichtin gen vanFrankrijk, vgortvloeiende uit de Lo- carno-verdragen en het Pact van den Vol kenbond uiteengezet. Te Parijs verluidt verder, dat tusschen de Fransche en Britsche regeering overeenstem ming is bereikt, in zooverre, dat de Fran sche nota eenigen tijd vroeger zal worden overhandigd, dan de Britsche nota* Het doel hiervan is vast te stellen welke invloed de Fransche reserves op de openbare meening in Amerika hebben. In ieder geval- bestaat tusschen de Fransche en Britsche regeering volledige overeenstemming over den aard van de antwoord-nota aan Kel logg, hoewel de tekst van de nota's verschil lend zal zijn. VON HOESCH BIJ POINCARé. PARIJS, 12 Juli (V.D.) Von Hoesch de Duitsche gezant, bezocht Poincaré, Het on derhoud duurde een uur. Von Hoesch stelde Poincaré op de hoogte van de Duitsche re- geeringsvorming. GEEN GRATIE VOOR RICKLIN. PARIJS, 12 Juli (V.D.) Na den Minister raad van Woensdagavond in het Ministerie van Justitie tusschen Minister Barthou en de kanselarij-directeuren een bespreking plaats tot vaststelling van het decreet, dat heden door Doumerguc-' zal worden getee kend en waarbij ter gelegenheid van den 14en JuK gralie-verleeningen plaats hebben. Gemeld wordt, dat de wegens aanzetting tot muiterij door de soldaten veroordeelde com munisten en communistische afgevaardig den geen gratie zullen krijgen. De door de rechibank te Colmar veroordeelde autono- mislen Rosse; Fashauer en Schall en een aantal disciplinair gestrafte beambten uit den Elzas zullen gratie krijgen. De afge vaardigde Ricklin uit Altkirch. wiens be roep op het Hof van Cassatie nog niet be handeld is. zal ook na 14 Juli in de gevan genis blijven. In totaal zullen ongeveer honderd ge straften gratie krijgen. CONTRA-REVOLUTIE IN SPANJE? PARIJS. 12 Juli. (Belg. Tel. Ag.) Onder alle voorbehoud maken wij melding van het volgende telegram, dat het „Journal' uit Madrid heeft ontvangen: Sedert eenige dagen doen aanhoudende geruchten de ronde over de voorbereiding van een beweging, die' vertakkingen in het geheele land heeft en waarvan het doel zou zijn, de omverwerping der monarchie. De politie heeft reeds talrijke arrestaties verricht. Een bericht van de ontdekking van het complot heeft in alle kringen groote bewe ging veroorzaakt. In de provincies Madrid. Barcelona, Sara- gossa, Biscaje en Guipuzcoa zijn bijzondere militaire en politie-maatregelen getroffen met het oog op een vertrek van dep koning en het hoofd der regeering naar Canfranc. EEN TEGENSPRAAK. PARIJS, 12 Juli. (V.D.) Naar de och tendbladen uit Tirana melden wordt het in het buitenland verspreide bericht van den moord op den Yougoslavischen gezant Mi- chalowitsj tegengesproken, DE AUSTRALISCHE VAKBEWEGING. SYDNEY. 12 Juli (Reuter). Verklaringen van den secretaris en andere leden van het besluur van het Vakvereenigingsverbond van Nieuw Zuid-Wales, houdende dat zij zich verbonden hadden een beweging onder de Australische vakvereenigingen te doen ont staan ondpr toezicht der Derde Internatio nale, heeft hier heel wat stof opgeworpen. CANBERRA, 12 Juli (Reuter). De Attorney genera] heeft in het parlement, den secre- taris van het Australische verbond van Vak-» vereeniglngen van antwoord dienende, ver* klaard, dat het bestuur van dezen bon ten onrechte voorgeeft de Australische arbeiders te vertegenwoordigen, daar het optreedt als verdediger van Sovjet-Rusland, zich om da verdediging van Australië niet bekommert, zich verzet tegen den vrede in de indus-* trieele weTeld en zich, wat de politie betreft, richt naar buitenlandsche vergaderingen ta Shanghai NIEUWE MINSTER VAN BUITENL. ZAKEN IN CHINA. LONDEN, 12 Juli. (V.D.) Naar uit» Shanghai gemeld wordt, is de vroegere Chineesche zaakgelastigde te Londen Chu Chao Hsin tot minister van buitenlandsche zaken van de regeering te Nanking be noemd. GEHARD BENOEMD TOT ADVISEUR VAN SMITH. NEW-YORK, 12 Juli (V.D.) De voormaliga Amerikaansche Gezant te Berlijn, Gerard, is opnieuw benoemd tot thesaurier van de Nationale Democratische conventie en tevens tot adviseur van Gouverneur Smith. MELLON EN MORGAN OP WEG NAAR EUROPA. NEW-YORK, 12 Juli (V.D.) De Staatsse cretaris van financiën Mellon en de bankier J. P. Morgan zijn Woensdagavond aan boord van de „Majestic" naar Europa vertrokken, DE REDDING DER ITALIA-EXPEDITIE. ROME, 12 Juli. (Stefani). Officieel. Dé normale atmosphensche condities zijn w^- der teruggekeerd zoodat de „Citta di Mi* lano" in staat was, do radiografische ver* binding met den ijsbreker „Krassin" te herstellen. Zij meldde van do „Krassin,'1 het volgende te hebben vernomen: Giste ren, 10 Juli, deed het vliegtuig van de Krassin een tocht van vier uur langs de Noord- en Oostkust van Noord-Oostland* Bij het terugkeeren ontdekte het vlieg tuig op een ijsschots een groep van drie, personen, waarvan er twee met een vlag zwaaiden en een blijkbaar lag te slapen* De positie der groep was 80 gr. 42 min. N.B. en 25 gr. 45 min. O.L. van Green wich. Een plotseling opkomende mistbank belette den aviateur de „Krassin" terug te vinden. Hij wendde zich daarom naai; de kust en slaagde er in nabij Kaap Platen! te landen. Bij deze daling werd echtefl het toestel beschadigd De vijf manschap pen welke zich aan boord van het vlieg tuig bevonden bereikten de kust. Zij heb ben een draadloos toestel voor lange golf bij zich en levensmiddelen voor veertien: dagen. Aan de „Krassin" werden aanwij zingen gezonden omtrent de positie van dé „Braganza" en omtrent den toestand defl levensmiddelen welke langs de kust zijiS geplaatst. Vanochtend werd ook weder ver binding gekregen met de groep-Viglieri,- wier positie om 12 uur 's middags was 80 gr. 29 min. N.B en 28 gr. 40 min. O.L* van Greenwich. De „Krassin" gaat voor waarts in de richting der drie manneny welke gisteren werden gesignaleerd en te vens in de richting der groep-Viglieri. De positie van de „Krassin" was heden om 10 uur 80 gr. 45 min. N.B. en 24 gr. 35 min. Westerlengte van Greenwich, dat wil zeggen twaalf mijlen vaD de groep van drie en biina twee en veertig mijlen van de groep-Viglieri» BERLIJN, 12 Juli. (Wolff). Uit de be richten over het vinden van een groep van drie personen ten N.W. der Foyn-eilanden blijkt niet, of de Russische vlieger laag ge noeg heeft gevlogen om de mannen op het ijs nauwkeurig te herkennen. Blijkbaar kon men niet meer doen, dan vaststellen: dat het menschen waren zoodat oék nog de mogelijkheid bestaat-, dat het Amund sen is met zijn beide gezellen die ïd dé buurt tot een noodlanding hebben moeten besluiten. Daar volgens de berichten met een Zweedsche vlag werd gewuifd, heeft dei veronderstelling dat men hier met .Amund sen heeft to doen wel wat voor zich. MOSKOU, 11 Juli. (Wolff). Vanmiddag om twee uur bevond de „Krassin" zich op SO gr. 51 min. N.B. en 24 gr. 10 min. O.L. De ijsbreker vaart met een snelheid vaiï vier mijlen per uur. Hij bevindt zich té midden van versplinterde ijsschollen ea zal de Malmgreen-groep vermoedelijk Don derdagmorgen bereiken als zich geen bij zondere moeilijkheden voordoen. STOCKHOLM, 12 Juli (V.D.) In tegenstel ling met andersluidende berichten, volgens welke de mogelijkheid zou bestaan, dat de drie mannen, die de Russische vlieger Tsjoegnovski op het ijs heeft ontdekt, niet de leden der Malmgreen-groep, doch mis schien Amundsen of Sora met zijn metge zellen zouden zijn is men hier van meening, dat 't de Malmgreen-groep is. Toch bestaat de mogelijkheid, dat het de expeditie van kapitein Sora is en dat de honden opgege ten zijn om een dreigende hongerdood te ontkomen. OSLO, 12 Juli. (V.D.) Gedurende den nacht werden hier berichteD ontvangen, waarin het vinden van de Malmgreen-groep wordt bevestigd. Het staat vast, dat het Malmgreen en zijn metgezellen eD niet ka pitein Sora is, daar laatstgenoemde zich met zijn metgezellen niet zoover naar het Noorden kan bevinden. In den afgeloopen nacht is Tsjoeknovsky opnieuw opgestegen, terwijl de Krassin" van koers veranderde en rechtstreeks naar de Malmgreengroep stuurde. Men hoopt de groep Donderdag tegen den mid- te kunnen bereiken. Het besluit van de „Krassio" alle krach ten in te «panneD voor de Malmgreen- groep maakt de toestand voor de Viglieri* groep hopeloos. De „Krassin" beschikt over te weinig kolen om beide groepen te kunnen bereiken. Het schip zal dus eerst eeD haven moeten aandoen om ook nog de Viglieri-gToep te redden. 2-1 J

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2