AGENDA. RECHTZAKEN. Tabletten TELEGRAMMEN. Woensdag. Vrije Evang. Gem. (Tent Schuttersveld): Samenkomst te 8 uur nam. Casino (Noordwijk): Tooneelvoorstelling door het gezelschap „Verstraete en Braaken- siek". Nam. te kwart over acht. Donderdag. Vrije Evang. Gem.: (Tent Schutlersveld) Samenkomst te 8 uur nam. De Kaag: Café Tromp: Ledenvergade ring Vereen, van Opstal houders. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 9 Juli tot en met Zondag 15 Juli waargenomen door de apotheek van den heer P. du Croix, Rapen burg 9, telef. 807. 59 j. S. Vermolen, m. 61 j. H. Terp- Btra wede. 78 j. H. G. Goudsmit, dr. 77 3- K. Leget, z, 9 j. S. Wagemaker Heijmans vr., -16 j. GEVESTIGD: A. van den Berg, aan boord schip ,,Sa- bina". J. O. Bosch, Zijlsingel 51. J. Brouwer en fam., koetsier, Gasstraat 36. 5. van Dam, Stille Rijn 4. O. Eckhardt, verpleegster, Boerhaavestraat 33. J. van Egmond, dienstbode, Hoogewoerd 71. H. Feenstra, verpleegster, Acad. Ziekenhuis. E. de Niet, id. l3. G. Nijman, id. E. Filmer, Haagweg 47. J. H. Genang en Jam., Stationsweg 3. G. P. de Graaf, banketbakker, Os- en Paardeulaan 45. A. M. W. Haak, Maresingol 29a^ M. C. van den Haak, dienstbode, Haarlemmer straat 46. J. C. Hakker, Heerengracht 60. A. A. Heynen, verpleegsterAcad. Ziekenhuis. W. F. de Hoog, Jan van Houtkadc 11. Wed. J. C. HuiskensVan Mussc-her en fam., Rijnd.str. 99. J. C. v. Hunnik slager, Vrouwenst 5. J. W. Jong en fam., schipper, Middelstegrac-ht 57. J. de' Jong en fam., metaaldraaier, Hooge Morschweg. 48 J. C. van der Kallen, ver pleegster, Acad. Ziekenhuis. Wed. J. Katsburg— Pluymgraaf, Lage-Rijndijk 78. D. A. Keizer, hulp in de huish., Rapen burg 41. E. B. Kieft en fam., bouwkun dige, Merelstraat 15. J. Kolk, dienst bode, Witte-Singel 105. Wed. M. C. Kommers—Louis, J. de Wittstraat 35. A. J. J. Kuik, H,-Rijndijk 184. H. M. P. van Maren, timmerman, Lijsterstraat 7. G. J. N. Meijers, Haarlemmerstr. 96. 'A. Romein, huishoudster, Fruinstr. 1. A..R008, Maredijk 149. H. W. Sampimon en fam., koopman, L. Agnietenstraat 9a. W. Schaap en fam fabrieksarbeider, Oöstchvarsgracht 19a. C. L. E. F. van Slieten, Da Costastraat 43. W. A. Ta- Felaar, winkelbediende, Hooigracht 108. P.' S. Tecling, teekenaar, Oude-Singel 98. - J. J. Thierry, verpleegster, Acad. Zie kenhuis. A. F. Timmer, winkeljuffrouw, Oude-Singel 160a. J. M Vellekoop, Lage- Rijndijk 92. P. H. Vreeburg, Haarlem merstraat 12, A. de Vries en fam., Bo termarkt 25. P N. Warburg, kantoorbe diende, Kloksteeg 6. C. E. L. Wijkhui zen, Langebrug 4. J. J Zandbergen, sla ger, Morschweg 23. C. P. Zandbergen id. VERTROKKEN: Wed. M. C. L. Küperde Jong, Haarlem mermeer, IJweg 11c. -Ch. Hooykaas, Arn hem, Burg. Weertstraat 75. J. G. M. van BellenEven, Rotterdam, Taanderstr. 100. N. J. Bijleveld, Amsterdam, Bankastraat 4. L- Sehillhuizen, Eindhoven, Bleekstr. 6. J. de GreelPupping. Amsterdam, Slo- terkade 89. J. C. E, Stokhuyzen, Amster- adm, Eu terpestraat 139. C. 01 ij. Alk maar, Uitenboschslraat 9. J. J. Hagen- zieker, Den Haag, Valkenboschlaan 99. N. Schadee, Rotterdam, Vijverlaan 7111. A. Brands en fam. Den Haag, v. Bleiswijk- straat 54. Wed. A. van RooijAlbert, Maastricht, Frijlhof 38. H. C J. van Ber- kel, Zaandam, Vinkenstraat 26 A. Dol- phijn, Eindhoven, Mauritsstraat 5. D. Huijgens en fam., Zoeterwoude, Vrouwen- weg K. 37. C. Schouten en fa,.m Zoeter woude, Vrouwen weg E. 37. C. M. van Steen, Zoeterwoude, Vrouwen weg E. 37. A. L. van Halderen, Buenos Airos. J. M. Josemans, Haarlem, Burg. Sandbergstraat 28 rood. C. C. KnuppelJosemans, Heemslede, Heemsteedsche Dreef 264. J. Nanninga, Iron Springs, Canada. A. C Appelman, Den Haag, Ant, Heynsiusstr. 310 J. Rip, Alkmaar, Varnebroek 276. 5. de la Rie, Rotterdam, Ossenweistraat 19. D. Monfils, Curacao. I. M. J. van Rossem, Cornelis Jolstraat 74. A. ten Ilove, Den Haag, v. Blankenburgstraat 12. R. de Jonge, Den Haag. Koninginne gracht la. J. Berghege, Enschede. Veen- straat 11. J. van der Most, Schiedam Broersveld 100. K. Blansjaar en fam., Haarlem, Haarlemmerliedeslraaf 3. Cr. Klink, Den Haag, Dintelstraat 32. C. P. de Groot. Oegstgeest, de Kempenaerstraat 5 Wed. J. H. BremmerEssing, Oegst geest, de Kempenaerstraat 5. A. van der Ent, Den Haag, Laan van Meerdervoort 320. J. Kom los, Wassenaar, Schouwweg 48. HET NIET VERSTREKKEN VAN INLICHTINGEN. De Kantonrechter-plaatsvervanger mr. E. A. Cosman heeft eenigen tijd geleden den heer B S. V.. kleermaker te dezer stede, veroordeeld tot f. 6 boete subsidiair 3 dagen hechtenis, terzake van het niet-verstrekken van inlichtingen betreffende kleermakers- thuiswerkers dier firma aan den controleur van den Raad van Arbeid Slegtenhorst. De verdediger van verdachte, mr, M. B. Vos, alhier, is van dit vonnis in appèl ge gaan bii de Haagschp Rechtbank, die ver dachte thans heeft vrijgesproken. DE ALGEMEENE TOESTAND. De conferentie Colijn gereed. De conferentie Colijn kwam gereed. In zake de inwerkingtreding van de conventie is het Engelsche voorstel aangenomen, zoo dat de conventie van kracht wordt wanneer 18 staten ratificeeren, terwijl de staten kun nen bedingen, dat hun ratificatie eerst geldt, wanneer één of meer der veertien volgende staten ratificeeren; Duitschland, Oostenrijk, Ver. Staten, Frankrijk, Engeland. Hongarije, Italië, Japan, Polen, Roemenië. Servië. Zwit serland, Tsjecho-Elowakije en Nederland. Heden heeft eerst de teekening plaat9 van de protocollen inzake afschaffing van de uitvoerverboden voor huiden en beenderen en daarna van de algemeene conventie tot afschaffing van in- en uitvoerverboden. Colijn zal een dringend beroep doen op de staten om de conventie te» ratificeeren. De Nederlandsche delegatie zal alle genoemde documenten teekenen. Coliin was zeer vol daan over het resultaat, dat gunstiger is. dan werd verwacht. De< conventie valt volgens Colijn te beschouwen als het eerste meer voudig handelsverdrag, onder de auspiciën van den Volkenbond gesloten. Indien de staten ratificeeren. zal een eind worden gemaakt aan het stelsel van in- en uitvoerverboden en zullen minder uitzonde- Tingen blijven voortbestaan dan aanvanke lijk werd voorzien. Het aantal uitzonderin gen i9 van weinig belang, vergeleken met den loesland van vóór de conventie. Ver schillende honderdtallen verboden zullen verdwijnen, terwijl van de achttien uitzon deringen tien van geen beteekenis voor den internationalen handel zijn. Teder, die weet wat handelsbele/nmeringen voor den inter nationalen handel beteekenen en de metho des kent, die bij handelsverdragen gebruikt worden, zal volgens Colijn het resultaat als een zeer belangrijken vooruitganc beschou wen. Coliin schreef dit toe aan den nieuwen geest, die sedert de economische wereldcon ferentie in handelskringen waarneembaar is. Aldus is de eerste proeve van collectieve onderhandelingen, door de economische conferentie aanbevolen in de plaats van bilaterale onderhandelingen, geslaagd. Vol gens Colijn zal. deze methode evèn gelukkige resultaten kunnen opleveren voor de oplos sing van talrijke andere problemen en aldus langzamerhand het ideaal van volledige vrijheid van ruilverkeer, door de econo mische conferentie geproclameerd, dichterbij brengen. BELGIE. Het einde dei Antwerpsche staking. De staking te Antwerpen is geëindigd op den voet van een voorstel van gouverneur Holvoet. Het werk wordt hedenochtend her vat. Er heerscht groote vreugde onder de arbeiders. De communistische voorstellen, om de staking voort te zetten met steun van Russisch goud, zijn verworpen onder ge- jouw. Een commissie onder voorzitterschap van den gouverneur van Antwerpen zal bijeen komen om over een tweetal weken een voorloopige overeenkomst vast te stellen ten einde het weekloon van de havenarbeiders vast te stellen. Een commissie, die vermoe delijk door den minister van Arbeid be noemd zal worden, zal vervolgens de alge meene arbeidsvoorwaarden in de haven be- studeeren. DUITSCHLAND. Twist in de Dnitsche Volks partij Uit Rijksdag en Pmis. Landdag. Gisteren is de Rijksdag weer bijeengeko men. In behandeling kwam het wetsont werp over den nalionalen feestdag. Art. 1 van het regeermgsvoorstel luidt: „De natio nale feestdag van het Duitsche Volk is de Grondwetsdag (11 Augustus). Het is een of ficieel erkende feestdag in den zin van art. 139 der Rijksgrondwet." Met de beraadslaging is verbonden bet communistische voorstel om den lsten Mei als officieelen feestdag te erkennen, even als het Duitsch-nationale voorstel, om den 18en Januari tot nationalen feestdag te ma ken. Severing, de minister van binnenland- sche zaken verdedigt het voorstel van 11 Au gustus. Na een uitvoerig debat is met 214136 stemmen besloten het voorstel naar de juridische commissie te verwijzen. Vóór 9lemden de in de regeering vertegenwoor digde partijen De Duitsche Volkspartij zou echter be sloten hebben legen het regeeringsvoorstel te stemmen. Het schijnt in die partij weer mis te zijn. Het Acht Uhr Abendblatt verneemt, dat ernstige moeilijkheden zijn ontstaan tus- schen dr. Stresemann, den rijksminister van Buitenlandsche Zaken en voorzitter van de Duilsche Volksparlij, en dr. Scholz, voorzit ter van de fractie der partij in den Rijksdag. In de zitting dezer fractie zou namelijk dr. Scholz de fractie hebben bewogen legen het wetsontwerp in zake den nationalen feestdag te stemmen. Het Acht Uhr Abend blatt verneemt zelf9, dat Scholz in de zit ting van de fractie zou hebben gezegd: ,,Ik wil zien of ik de fractie beheer of wel de man van Buehlershophe." Zooals bekend, bevindt zich dr. Stresemann sinds eenigen tijd te Buehlershoehe in een sanatorium. Het Acht Uhr Ahendblatt publiceert dit be richt overigens onder voorbehoud. De Pruisische Landdag heeft nu de vlag- verordening door het Slaatsgerechtshof is gewraakt, deze van de agenda afgevoerd, zoodat de Landdag heden met vacantie zal kunnen gaan. Deze zal tot 2 October duren. De kwestie van het uitbreiden van de Prui sische regeeringscoalitie door het opnemen van de Duitsche Volkspartij zal nu ook wel tot den herfst blijven rusten. Als voorzitter van den Landdag is Bar- tels (9oc.-demmet 327 van de 388 geldige stemmen herkozen. ITALIË. Gioletti ernstig ziek. Giolitti is ernstig ziek eD heeft de sacra menten der stervenden ontvangen. De oude staatsman lijdt aan algemeene verzwak king. ZUID-SLA VIE. De crisis. Volgens een bericht uit Belgrado zal de Joego-Slavische gezant te Berlijn met de vorming van het kabinet te Belgrado wor den belast. In de kringen der oppositie moet de ge zant als de meest geschikte persoonlijkheid voor de vorming van een kabinet der natio nale eenheid worden beschouwd en van Kroatische zijde moet het verleenen van de opdracht aan den gezant reeds enkele da gen geleden aanbevolen zijn. De gezant vertoeft nog te Berlijn, doch moet. reeds een telegram hebben ontvangen waarin hij naar Belgrado wordt ontboden. Of de gezant echter zal willen 1 POLEN. Koifanty uitgezet. Naar de Poolsche bladen berichten, is de bekende afgevaardigde Korfanty bij be sluit van het hoofdbestuur thans definitief uit de Poolsch christelijk-democratische partij gesloten. De partijdag voor Silezië heeft echter Zondag een motie van ver trouwen in Korfanty aangenomen. RUSLAND. Het Sjachty-proces. De Centrale Uitvoerende Raad van de Sovjet-Unie heeft het door het hoogge rechtshof in het Sjachty-proces tegen 6 bekl. gevelde doodvonnis in tien jaar ge vangenisstraf veranderd. Het doodvonnis tegen de andere 5 veroordeelden is reeds voltrokken. TURKIJE. De moderniseering. Gaat Kemal hertrouwen? De commissie tot voorbereiding van de invoering van het Latijnsche alfabet heeft haar studie van het alfabet beëindigd en heeft geheel nieuwe letterteeken9 vastge steld, die aan het Latijnsche alfabet ont leend zijn. De Ghazi, van wien het initiatief tot deze hervorming uitgaat, gebruikte in zijn particuliere correspondentie reeds de Latijnsche lettcrteekens. Voorts verluidt, dat Kemal pasja zal gaan trouwen met de zuster van koning Amanul- lah van Afghanistan. In 1926 is hij, gelijk bekend, gescheiden van Latifa Hanum. CHINA. De Japanners trekken hun troepen terug Weer een bomaanslag. De Japanners blijven hun strijdkrachten in China verminderen. 7000 reservisten wor den 23 dezer teruggenomen uit Sjantoeng. Onbekenden hebben een bom geworpen ryiar den vertegenwoordiger van het mi nisterie van buitenlandsche zaken van Nan king te Charbin. De gevolmachtigde van Nanking wilde juist in zijn auto stijgen; door de explosie werd de wagen vernield en de chauffeur kwam om het leven. Generaal Zai bleef ongedeerd. Zijn huis werd onmiddellijk door troepen*en politie omringd. Een viertal Chineezen, die ver dacht werden den aanslag gepleegd te heb ben, werden gearresteerd. Men neemt aan, dat zij deel uitmaken van dezelfde organisatie, welke onlangs den trein van Tsjang-tso-lin in de lucht deed vliegen. De redding der Italia-expeditie. WAT LUNDBORG VERTELDE Een bijzondere verslaggever uit Stock holm heeft de Zweedsche hulpexpeditie in do Murraybaai bereikt in het Noorden van de Hinloopestraat. De leider, kapitein Tornberg, gaf een overzicht van Lundborg's redding. Deze had te kennen gegeven, dat hij in ieder geval geholpen moest worden. Het „Vad." ontleent verder aan het ver haal Wij moesten de basis voor onze vlucht dus dichter bij zijn groep op de ijsschotsen brengen. Wij bereikten zoo vlug mogelijk zoo'n hulpbasis in de buurt van het Est- markeiland. Van hier uit had de Motli- machine slechts vier uur noodig om de in nood verkeerende groep te bereiken. Eerst ging een van onze Hanza-Branden- burgmachines naar deze hulpbasis om te landen en haar benzinevoorraad te ver nieuwen en van daaruit vertrok men naar Lundborg. Nadat luitenant Schyborg gelukkig ge land was en onzen kameraad opgenomen had. aanvaardde hij de terugreis en landde waar hij opgestegen was. Na Lundborg's redding was men voor nemens de redding der achtergeblevenen voort te zetten, maar onze manschappen waren afgemat en doodmoe. Ook de machine was sterk geteisterd. Zjj had door het zeewater ernstig geleden. Men moet verder bedenken, dat iedere vlucht naar de groep van Viglieri 5 tot 6 uur duurt en dat de mogelijkheid van een noodlanding wegens de moeilijkheden van het terrein heel klein was. Aan boord van de Quest trof de verslag gever den man van den dag, luitenant Lundborg aan. Hij zag er na de lange ge vangenschap op de ijsschots een beetje slecht uit, maar is overigens in een schitte rend humeur. Hy begon te vertellen, hoe het toeging toen hij Nobile redde. Ik landde om 11 uur 's avonds op de ijsschots om Nobile te halen. De schotsen hadden een opper vlak van 250 bjj 150 meter en waren zeer enefften. Het zicht was goed met zonne schijn en goed weer, maar toch vloog ik verscheiden keeren heen en weer om geheel zeker te zijn te kunnen landen. Luitenant Viglieri en de radio-telegrafist waren de eersten, die bij mijn machine kwa men en met hen begon toen een moeilijke wandeling over het ijs naar Nobile's veld. Daar werd ik omarmd. Nobile weende, üij had een vollen baard en was erg vuil en bevond zich in een precairen toestand. Fu- berge en ik sleepten den generaal naar den Fokker. Nadat de generaal aan boord was gebracht, vertrokken wij en vlogen terug naar de Hinloopenstraat. Daar kreeg de generaal bietstuk en whiskey en kwam hij eenigszins bij. Na een kort oponthoud startte ik opnieuw thans alleen in den Fokker, geëscorteerd door Jacobson in de Hanza-Brandenburg- machine. By de landing, die om 430 uur plaats had, was er weinig wind. De Fokker gleed over de ijsschotsen en sneed met de ski's in de sneeuw, die door de zon ver warmd was. Het vliegtuig sloeg om, 10 meier van den uitersten rand van de schots. Daar lag ik. Men had den zwaargewonden Cecciom daarheen gedragen, wat veel moeite kostte. Hy moest nu op den vleugel van den Fokker worden achtergelaten. Ikzelf ging mistroostig heen naar het kamp en legde mij ter ruste in de reinste vertwijfe- ling. Den volgenden dag verplaatst-en wij voor de derde maal het kamp, nu naar den Fok ker en Ceccioni toe. Maar de nevel kwam tusschenbeide en kwam eiken dag weer op. Luitenant Viglieri nam formeel het com mando op zich. Nu kwamen er booze dagen in vuil en ellende en koortsachtige verwachting, af gewisseld door diepe neerslachtigheid. De belofte van hulp van de Krassin werd niet gestand gedaan en dat was onze grootste teleurstelling. Dertien dagen duurde mijn oponthoud onder de noodlijdende Italianen op het ijs. Viglieri verzorgde het huishouden, dat al dien tijd uit half rantsoen bestond, bij een volkomen wetenschappelijke berekening dei strikt noodige calorieën. Ons ontbijt bestond uit chocolade en cakes, die Maddalena naar beneden had laten vallen. Als middageten kregen wij berenvleesch, dat we in stukken sneden. De Zweedsche vlieger had ons een scheutje cognac geschonken. Na vijf of zes dagen werd het weer ver schrikkelijk. Wij moesten weer 4 uur de wacht houden. We hebben hard gewerkt aan de landingsplaats met de dingen, die naar beneden geworpen waren. Gelukkig was er cognac en whiskey bij. Den morgen van den 5en Juli was het eindelijk goed weer, maar de verwachte hulp bleef nog steeds uit en ik ging weer slapen. Ik werd gewekt door de Hanza- Brand6nburg met de boodschap, dat het Molh-vliegtuig kon verwacht worden. Daarna vloog Upland over ons heen en tegen één uur kwam Jacobson met zijn vliegtuig en Schyberg met zijn Moth-machine. Terwijl de eerste boven ons kruiste, gelukte het Schyberg te landen en zie, ja, ik kwam 111 het vliegtuig en viel in zwijm. Maar op weg naar Kaap Hinloopen was ik weer cp krachten. De Noorsche en Fransche vaartuigen zet ten de opsporing naar de Latham voort van den 75en graad naar het Noorden toe tot Spitsbergen, evenals tusschen den ijs- rand en de Westkust van Spitsbergen en in Zuidelijke richting in den omtrek van Beren-eiland. Tot nog toe werd geen spoor van de Latham gevonden. Twee jachtsche- pen. die langs den ijsrand van Groenland gevaren zijn, berichten, dat zij evenmin iets gezien hebben. De Krassin zal trachten als het ijs het toelaat langs de Noordkust van Noord-Oost- Ia nd tot de groep Viglieri door te dringen. Zoo niet dan zal de Krassin om het Zuiden van Noord-Ooslland omvaren om door de Hmlopenstraat vooruit te komen. BUITENLANDSCH GEMENGD. SPOORWEGONGELUK. Gisteren is op de lijn WeimarBerka Blankenhain een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. Een personentrein, uit Weimar komend, botste tegen een locomotief uit tegenover gestelde richting. Door den hevigen schok werden 18 passagiers en treinpersoneel ge wond. Uit Weimar was spoedig hulp ter plaatse. De materieele schade ,is vrij groot. Wie de schuld draagt is nog niet bekend. HEVIGE ONTPLOFFING TE BUDAPEST. In de buitenwijk Engelsfeld van Buda pest had in den kelder van een juist ge reed gekomen huis, waar 2 arbeiders bezig waren 'n groote massa erwten van wormen te zuiveren met een chemische stof, een vreeselijke ontploffing plaats, welke het ge- heele huis in een puinhoop veranderde. De vrouw van den eigenaar, haar dochter, de dienstbode en twee arbeiders werden onder het puin begraven. De brandweer haalde de vrouw en een arbeider dood van ond^r de puinhoopen te voorschijn; de dochter en het dienstmeisje werden zwaar gewond. Een ar beider wordt nog vermist LADY HEATH VERBETERT HET HOOGTERECORD. Lady Heath, die onlangs naar Zuid- Afrika is gevlogen in een licht model vlieg tuig, heeft een nieuw hoogterecord op haar naam gevestigd; met een watervliegtuig van 30 paardekracht wist zij n.l. te Roches ter een hoogte te bereiken van 13.400 voet. *EN FAMILIETRAGEDIE. Toen de mijnwerker Jamschner Maandag middag te Dresden van zijn werk thuis kwam, wachtte hem een vreeselijk schouw spel. In de keuken lag het lijk van zijn 37 jaar oude vrouw en dat van zijn 16- jarige dochter, terwijl zijn 12-jarige zoon nog slechts zwakl levensteekenen gaf. Naar werd vastgesteld had de moeder, die in den laatsten tijd teekenen van zwakzin nigheid had gegeven, de kraan van den gasoven geopend* RECLAME. -<P\ VOORKOMT nou VATTfrfl f De zeewind koelt Uw warm lichaam snel af. Voorkomt kou vatten. 3122 VIER PERSONEN TENGEVOLGE VAN EEN DRINKGELAG GESTORVEN. Maandag zijn te Oslo vier personen, drie mannen en. een vrouw, aan de gevolgen van een drinkgelag overleden. SPIONNAGE BU DE DUITSCHE LUCHTVAART. De Berlijnsche politieke politie heeft drie personen in hechtenis genomen, die zich aan spionnage bij het Duitsche proef station voor luchtscheepvaart bij Adlershof bij Berlijn zouden hebben schuldig ge maakt. Men vermoedt dat de gearresteer den handelden in opdracht van bepaalde buitenlandsche economische kringen, die er belang bij hebben op de hoogte te worden gehouden van de fabricatie van nieuwe modellen. DUITSCHE VLIEGERS IN BOLIVIA VERONGELUKT. Volgens een telegrafisch bericht zijn op 5 Juli j.l. op een der gevaarlijkste lucht.-* verkeertrajecten in Bolivia, waarop reeds jaren lang door Junkers-vel'keersvliegtuigen wordt gevlogen, de piloot Hermann Berndt en de mecanicien Schwab verongelukt. TER INLEIDING VAN EEN OCEAANVERKEER. Een door Spaansche belanghebbenden ge charterde Do mier-Wall-vliegboot van do Duitsche Lufthansa, heeft den afstand Ca- dixLas Palm as (1300 K.M.) in 7 uur af gelegd, dus met een gemiddelde snelheid van ongeveer 180 K.M. per uur. Deze vlucht is als een proef te beschouwen in verband met de plannen tot een regeimatigen vlieg- diercst tuscshen Spanje en Zuid-Amerika» Gedurende den geheelen tocht stond het vliegtuig in draadlooze verbinding met de kuststations. DE SCHEEPSRAMP AAN DE CHILEENSCHE KUST. Wat overlevenden vertelden. De recruut José Aguila, die op een wrak stuk aan de kust aanspoelde en thans in het hospitaal te Bele ligt gaf het volgende relaas van de ramp der Angamos aan de Chileonsche kust: Er heerschte een vreeselijke storm. Tot 1 uur des nachts zweefden wij tusschen leven en dood, terwijl het 9chip zonk. Onophoude lijk liet de „Angamos" de stoomfluit gillen, maar er daagde geen hulp op. Toen het duidelijk werd, dat er niet de geringste kans op redding door anderen be-, stond, werden de reddingsbooten neergela ten, doch deze werden door de golven zoo zeer heen en weer geslingerd, dat zij dade lijk zonken. Mijn makkers en ik zelf werden slechts door de goedheid Gods gered. Het eenige wat ik mij herinner is, dal ik mij aan een drij vend wrakstuk vastklampte. Een reusachtig hooge golf tilde mij 35 voet .hoog in de lucht en slingerde mij tegen een rots. Wat er toen gebeurde, weet ik niet, maar toen ik tot be-, wustzijn kwam, lag ik geheel naakt plat uit gestrekt op het strand. Een andere overlevende, de matroos An dreas Carillo kon niet verklaren, hoe hij aan den dood ontkomen was. Nadat ik aan het strand gespoeld was, zoo vertelde hij, keek ik naar het schip uit, doch kon het niet meer waarnemen. Het moest reeds gezonken zijn. Ik begaf mij daarop naar het naast bijge legen hujs en klopte aan de deur. De bewo ners wilden mij echter, daar ik geheel ont kleed was, niet binnenlaten. Het duurde een uur, vóórdat ik hen er van had kunnen overtuigen, dat ik werkelijk een ongeluk kige hulpbehoevende was. Ik rustte in het huis een weinig uit en zocht met anderen het strand af naar andere overlevenden. Wij vonden er drie, die even eens door de kracht der elementen van hun kleederen beroofd waren. Deze drie gered den waren recruten. De geredde Angulin vertelde: In mijn heele leven zal ik het tooneel van verschrikking niet vergeten, dat zich aan boord van het schip afspeelde. Alles liep schreeuwend en als waanzinnig door elkaar. De vrouwen en kinderen stormden uit hun cabines half gekleed het dek op. Eeni gen wierpen zich op de knieën en baden, anderen sprongen waanzinnig van angst over boord Om de reddingsbooten ontsponnen zich vreeselijke gevechten. De booten sloegen echter alle om, zoodra ze neergelaten waren. Mij en 3 makkers gelukte het, ons aan een in het water drijvend houten wrakstuk vast te klampen. Wij bonden ons met onze bretels en andere stukken kleeding daaraan vast. DE TANGER-OVERRENKOMST. PARIJS, 11 Juli (V. D.) De deskundigen hebben gisteren den tekst van de nieuwe Tanger-overeenkomst vastgesteld. De over eenkomst zal vermoedelijk nog deze week geparafeerd worden. 2—1 i

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2