69®u Jaargang DAG3LAD, Maandag 9 JuB 1928 No. 20956 s BINNENLAND. Zaterdagmiddag maakten, een aantal deelnemers van het Astr. Congres een boottocht naar het B rasemermeer. •z P£~- Dr. Schilt's Thermopile Microphotometer, die dient ter bepaling van de helderheid der sterrenbeelden. Dit instrument wordt op het Congres der Intern. Astronomical Union gedemonstreerd. EEN LATIJNSCHE OCEAANVLUCHT. De Italiaansche vliegers Ferrarin en Delprete GISTEREN werd te Zandvoort de jaarlijksche sohermwedstrfld om den Jaw zijn er in geslaagd, den geweldigen afstand Rome-Braziliaansche kust zonder tusschen- landing te overvliegen, waarmee bij het record van Chamberlin (New-York-Kottbus) bekeT 8ehoudan op hert terras van het Kurhaus. Een moment ut de aohanrrpart|J verbeterd hebben. Een foto, twee minuten voor het vertrek. Fa^er tegen Schreven. HET VERDRAG MET BELGIË. Een Belgische persstem. De Indépendance Beige te Brussel is het eenige Belgische ochtendblad, dat de rede van Hijmans over de Nederlandsch-Belgische betrekkingen commenteert. Onze minister van buitenlandsche zaken, aldus het liberale orgaan, heelt het pro bleem der bchelde vau een zeer verheven en zeer breed standpunt bekeken. Hjj heelt aangetoond, waar zich de werkelijke op positie tegen een Belgsich-Nederlandsch accoord bevindt, en heelt raten uitkomen, dat de vragen van België niet te buiten gaan van wat aan dit land door de ver dragen is beloofd en wat het gerechtigd is te eischen en zonder de belangen van anderen te schaden. Daarbij tevens de be ginselen van het internationaal recht eer biedigend, zooals deze ten huidigen dage moeten worden geïnterpreteerd. De heer Hjjmans liet uitkomen, dat de houding der Belgische regeering enkel de gelijktijdige ontwikkeling kan bevorderen van de havens var. Antwerpen en Rotterdam, die, in plaats van elkaar te beetrjjden, elkaar moeten aan vullen in een zwaar van beloften zijnde solidariteit. Laat ons hopen, dat de ver klaring van Hijmans, welke wij mogen be schouwen als de juiste en krachtige uit drukking van de meening der regeering en van alle Belgen aan de andere zjjde van den Moerdijk zal wordep gehoord en dat de Nederlandsche regeering ons weldra het ant woord zal laten geworden, dat verwacht wordt door allen, die streven naar het behoud van normale betrekkingen tusschen Nederland en België. RIJKSCOMMISSIE WERKVERRUIMING. Onse uitvoer gevoelig getroffen. De Rijkscommissie Werkverruiming ver gaderde dezer dagen onder voorzitterschap van prof. dr. W. H. Nolens. Met leedwezen nam de commissie er van kennis, dat, ondanks den „geest van Genève", Engeland besloten heeft tot verhooging van de invoerrechten op geslagen emaillewaren tot .25 pet ad valorum, waardoor onze uit voer gevoelig wordt getroffen, te meer, daar Engeland's industrie bovendien een voor keur geniet in het Britsche Rijk. Besproken wordt de economische toestand ia Zeeuwach-Vlaanderen; de wensch werd uitgesproken, dat voor deze streek een com missie van vooraanstaande mannen tot stand zou komen, met het doel de economische situatie van Zeeuwsch-Vlaanderen te be verderen. Vastgesteld werd op welke wijze het ge bruik van Nederlandsche grind zou kunnen worden bevorderd. Met belangstelling nam de commissie ken nis van het adres van de Handelsvereeniging van Metaal-Industrieelen, inzake voorberei ding van den bruggenbouw over de groote rivieren. Een definitief besluit in deze werd nog niet genomen. Met instemming vernam de commissie het besluit van de Regeering betreffende maat regelen ter bevordering van een bepaalde industrie. De commissie vond geen vrijheid, na de gevallen beslissingen, aan de Regeering gunstig te adviseeren betreffende het ver strekken van een subsidie voor een groote exportorder. Mededeeling werd gedaan van bemoeiingen betreffende een belangrijk aantal orders, die ten doel hadden te bevorderen, dat de uit voering van deze orders, die ten doel hadden te bevorderen, dat de uitvoering van deze orders de Nederlandsche nijverheid ten goede zou komen. In vele gevallen had de bemoeiing der commissie een gunstig resultaat. De commissie constateerde met leedwezen, dat er nog altijd onoverdacht orders worden geplaatst of eischen worden gesteld, waar door de nationale nijverheid niet wordt gediend. Ten opzichte van een zeer belangrijke order zet de commissie haar bemoeiingen voort, opdat de levering hiervan wordt op gedragen aan de nationale nijverheid. GRONINGER LANDDAG. Algemeens vergadering van da Vereen. Groningen te Utrecht De Groninger landdag is Zaterdag ta Utrecht voortgezet. Gehouden is toen de algemeene vergade ring van de Vereeniging Groningen. De voorzitter, de heer mr. A. T. Vos te Appingedam, heeft haar geopend met een rede, waarin hij een woord van herinnering sprak aan den overleden penningmee9- teresse, mevr. G. Kunstde Vogel, en aan mevr. de HaasOkken, eerelid der Vereeni ging, in wie heenging de groote schrijfster ir.et een hart vol liefde en met een fijne humor, Vervolgens werden de verslagen uitge bracht. In het jaarverslag wordt o.a. mede gedeeld, dat de prijs voor de vraag naar een historisch leesboek is toegekend aan den heer R. J. Kwakenburg te Groningen. De heeren K. ter Laan te Zaandam en F. Bontkes Gosselaar te Groningen werden al» bestuursleden herkozen; ter voorziening in de open plaats, ontstaan door het overlijden van mevr. G. Kunslde Vogel, werd geko zen de heer dr. H. A Poelman, rijksarchi varis te Groningen. Bij de bespreking van de ontwerp-slatu- ten wees de heer K. ter Laan er op, dat niet alleen het dialect en de historie, doch ook het heden en de toekomst de belangstelling der Vereeniging moet hebben. Hij bespleitte in dit verband de stichting van een econo misch wetenschappelijke afdeeling. De Ver eeniging moet het middel zijn, om mannen en vrouwen, die zich voor de provincie Gro ningen verdienstelijk hebben gemaakt, blij vend te binden. Volgens de daarna vastgestelde statuten heeft de Vereeniging ten doel; de bevorde ring van de kennis van het Groningsch dia lect, de folklore en de geschiedenis van de stad en de provincie Groningen en de behar tiging van algemeen Groningsche belangen, alle» in den meest uitgebraden zin geno men. Uitvoerige besprekingen vonden plaat» over den financieelen toestand der Vereeni ging. Besloten werd, dat hierover nader in de afdeelingen van gedachten zal worden gewisseld, om dan voor deze aangelegenheid in de tweede helft van October a.s. weder te Utrecht bijeen te komen. De afgevaardigde van Rotterdam vroeg om in verband met het 25-jarig bestaan zijner vereeniging, de algemeene vergade ring het volgend jaar ie Rotterdam te hou den. Besloten werd dit aan het hoofdbestuur over te laten. Bij de rondvraag deelde de heer Ter Laan mede. dat gebleken is, dat de provincie Gro ningen rijk is aan overleveringen. Hij zelf heeft een boekje met 50 overleveringen uit gegeven, mevr. Huisinga gaf een sprookjes boek uit en er is nog een derde verzameling met 170 overleveringen. De vergadering werd daarna gesloten. De landdag werd voortgezet met een auto tocht in de provincie, gevolgd door een ge- meenschappelijken maaltijd, en besloten met een feestavond van Groningen «n Ommelanden, JEUGDBESCHERMING. Samenwerking ran N.V.V., S.D.A.P. en A.J.C. Door de Arbeiders Jeugdcenlrale het N.V.V. en de S.D.A.P. is een permanent comité voor Jeugdbescherming ingesteld, dat dezer dagen te Amsterdam bijeenkwam. Vastge steld werd, dat een nauwe samenwerking tusschen de drie instanties der arbeidersbe weging noodig zal zijn ,om de jeugdeischen van het Internationale program te verwe zenlijken. Na uitvoerige besprekingen besloot het comité een rapport samen te stellen van wat er bestaat op het gebied van arbeid3- en on. derwijswetgeving voor de jeugdige arbeiders en van wat er op het gebied van de arbeids bescherming van jeugdige personen bereikt is door de vakvereenigingen. Voorbereidingen zullen worden getroffen voor het houden van een enquête omtrent de maatschappelijke positie van de jeugdige arbeiders, mede in verband met hun voor uitzichten als volwassen arbeiders. Onmid- delijk zal een onderzoek worden ingesteld naar de bestaanden vacanlreregelingen in de verschillende bedrijven. Besloten werd tot het instellen van een bureau tot uitvoering van de werkzaam heden. Tot leden van dit bureau werden be noemd C. van der Lende, E.Ribbius Pélletier en Klaas Toornstra. Hel voorzitterschap zal om het jaar worden opgedragen aan verte genwoordigers van N.V.V. en S.D.A.P.. Voor het eerste werkjaar werd C. van der Lende tot voorzitter benoemd; het secretariaat werd opgedragen aan Klaas Toornstra. HET CONFLICT IN HET RIJNVAART- BEDRIJF OPGELOST. Hoewel de Centrale Bond van Transport arbeiders Vrijdag de voorloopige toezegging van de werkgevers in het Rijnvaartbedrijf had afgeslagen, zoodat Zaterdag leek alsof Zondag de groote staking in het bedrijf zou ingaan, is het verloop van de voortgezette onderhandelingen, zoo geweest, dat dp ver gaderingen der arbeiders het compromis met vrij groote meerderheid van stemmen heb ben aanvaard, zoodat hiermede een staking van de baan is. In de voortgezette besprekingen hebben de werkgevers naar de Centr. Bond mee deelt hun toezeggingen van Vrijdag nog verbeterd. Yoor de bemanning der sleep- booten werd nog drie vrije dagen per jaag aangeboden, terwijl voor die der aleepsche. pen werd toegezegd, dat bevorderd zal wor den het tot stand komen van een regeling voor het nachtwerk. De bestaande regeling van de Nederlandsche Rijnvaartvereeniging, de voorwaarden zooals deze thans zijn vast* gesteld beteekenen voor de sleepbootbeman ning 12 uur nachtrust na den dag van aan komst op de plaats van domicilie; uitbrei ding van hel aantal vrije dagen per jaaf met 6( gevraagd waren 12); invoering van een jaarlijksche vacantie van drie achter eenvolgende dagen (gewaagd waren 8)1 voor de bemanning der sleepechepen verhoo ging der loonen, v. de schippers die beneden de f. 30. waren tot dat bedrag verhooging de» loonen van eerste matrozen bij sleepschepen boven 23 gulden en met f. 1.invoering van een jaarlijksche vacantie van drie ach. tereenvolgende dagen en ten aanzien van nachtwerk dezelfde toezegging als voor de sleepbooten. De Centr. Bond voor Transportarbeider» heeft toen aan de ledenvergaderingen te Duisburg, Dordrecht en Rotterdam geadvi seerd dit compromis aan te nemen. In Duis burg was men er tegen in andere plaatsen voor met 159 itemmen tegen 69 en lf blanco WACHTGELD ONDEROFFICIEREN. 1 In een binnenkort te verwachten legere order is een ministerieele beschikking op genomen, waarbij onder intrekking vaa L.O .1926 No. 211 en van L.O. 1927 No. 86 bepaald wordt dat voor onderofficieren der infanterie, der cavalerie, der bereden artil lerie en der hospitaalsoldaten, alsmede vod het instructieve kader van het korps ponton niers en torpedisten, de gelegenheid om den dienst onder toekenning van wachtgeld tt verlaten, gesloten ia. Bovenbedoelde gelegenheid blijft voore loopig bestaan voor onderofficieren der on bereden artillerie en der genie, alsmede voor de adjudanten-onderofficier-administm- teurs en de sergeantten-majoor-administra teur van het korps pontonniers en torpedis ten, voor de conducteur» der artillerie en voor het verplegend personeel bij de mili taire hospitalen. Van deze laatste categorie militairen ech ter alleen voor zooveel zulks door del S.G.D.L. gewenscht wordt geoordeeld,

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5