HET MYSTERIE VAN BEIVOIR-MANSIONS. 69sle JAARGANG MAANDAG 9 JULI 1928 No. 20956 STADSNIEUWS. HET INT. ASTRONOMISCH CONGRES. IN DE 20e EEUW. Het voornaamste nieuws van heden. FEUILLETON. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn. Voor alle andere advertentiSn 85 Cts. per regel. Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechL Voor eventueele opzending van brieven 10 Cis. porto te betalen. Bewijsnummer 6 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 - Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT.: Voor Leiden per 8 maanden 2.85, per week 0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week ,,,018 Franco per post 2.35 -F portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. Naar de Kaag. De leden van het Internationaal Astrono misch Congres hebben Zaterdagmiddag, uitgenoodigd door het Leidsche Comité van ontvangst, een boottocht gemaakt naar de Kagerplassen. De salonbooten „Pauline" en „Tosca" zijn omstreeks twee uur van de Oude Vest tegenover de Lakenhal vertrok ken. Ter ontvangst waren aanwezig de voor zitter van het Leidsche comité, de heer Aug. L. Reimeringer, dr. Hins, secretaris en mr. van der Stok, 2de secretaris en de voorzit ter van het Congres, prof. dr. W. de Sitter. Behalve de meeste congresleden namen aan den tocht nog deel de secretaris van curatoren mr. P. J. Idenburg en vele gast- heeren der congressisten met hunne dames. Bij Meerrust té Warmond werd de tocht Onderbroken. Daar had de heer Gerlings de ontvangst voorbereid. Toen de booten bij den steiger aankwamen werd de Neder- landsche vlag geheschen, terwijl het Wien Neerlandsch Bloed, het Wilhelmus en de Engelsche en Fransche nationale volkslie deren werden gespeeld. Op Meerrust werd een thee aangeboden. Ook bij het vertrek werd een vlaggensaluut gebracht. Te ongeveer halfzeven kwam men naar hier terug. Naar Haarlem. Gisteren heeft men een bezoek gebracht aan Haarlem, waarheen om 10 uur 10 werd vertrokken. Bezichtigd werd het Frans Hals Museum en 's middags genoot men van een concert op het beroemde orgel van Haar lem's Kathedraal de St. Bavo, door het Ge- meentebstuur van Haarlem aangeboden. Heden vergaderden in de Gehoorzaal wederom ver schillende commissiën. Benoemd werden heden tot voorzitters van de secties: voor Bibliografie: prof. Paul Stroobant (België); voor notaties: prof. Paul Stroobant (België); voor nomenclatuur van de maan: prof. H. H. Turner; voor variaties der breedten: dr. H. Kimura (Japan); voor stel laire statistiek: prof. C. V. J. Charlier (Zwe den); voor verschietende sterren: prof. Ch. P. Olivier (V. S.); voor Dynamische Astro nomie: prof. II. Audoyer (Frankrijk); voor telegrammen: prof. dr. Elis Strömgren (De nemarken); voor Slerrekundige tafels: prof. W. S. Eichelberger (V. S.); voor Rotatie van de zon: prof. H. F. Newall (Engeland): voor Nevelvlekken: prof. Edwin Ilubbe (V. S.); voor Instrumenten: prof. Ch. Fabry (Frank rijk). Om 4 uur wordt in de bioscoop Trianon een cinematografische demonstratie gegeven van de Poolsche expeditie, die in Lapland de totale zonsverduistering van 29 Juni 1927 fotografisch heeft vastgelegd. Deze eclips is opgenomen met instrumen ten, die speciaal tot dit doel vervaardigd zijn en die het juiste oogenblik der alge- heele zonsverduistering hebben vastgelegd. Tentoonstelling. In een der zalen van de Sterrewacht werd hedenmiddag een Historische ten toonstelling van astronomische instrumen ten geopend. Op verzoek van prof. De Sitter heeft dr. C. A. Crommelin deze kleine historische tentoonstelling van astronomische instru menten ingericht, in de collegekamer van de Sterrewacht. Verreweg het grootste deel der tentoongestelde instrumenten maakt deel uit van de historische verzameling der Sterrenwacht; enkele zijn ingezonden door het Natuurkundig Laboratorium alhier en door den heer A. H. W. Mensing te Amster dam. terwijl voorts de Universiteitsbiblio theek handschriften en het Prentenkabinet portretten afstonden. In de eerste plaats verdient vermelding, dat op deze tentoonstelling aanwezig zijn nagenoeg alle van Christiaan Huygens zelf afkomstige instrumenten en lenzen, die ons zijn bewaard gebleven; een astronomische kijker, een planetarium en een klokje, vijf door hem zelf geslepen lenzen en voorts het mooie marmeren medaillon, waarvoor Huy gens te Parijs geposeerd heeft. Ook zijn er negen lenzpn, geslepen door zijn ouderen broer Constantijn. Portretten (oude koper- gravurens en reproducties naar schilderijen) en handschriften (o.a. teekeningen van het planetarium en de eerste teekening die Huy gens van Saturnus met zijn ring gemaakt heeft) vullen deze collectie aan. Wat de eigenlijke sterrekundige hoek- meetinstrumenten betreft, verdienen in de eerste plaats onze aandacht diegene, die on middellijk betrekking hebben op de stich ting en latere ontwikkeling der sterren wacht het groote houten quadrant eertijds eigendom van den Leidschen hoogleeraar Willebrordus Snellius (15911626), in 1632 uit zijn nalatenschap aangekocht. Dit instru ment is aanleiding geweest tot de stichting der Leidsche Sterrewacht in 1632. Ook aan een groot koperen quadrant in 1685 door Coenraad Melz te Amsterdam vervaardigd, is een herinnering verbonden: het gaf in 1689 aanleiding tot een vergrooting der sterrenwacht. Hoogst merkwaardig is een klein qua- drantje, eertijds het eigendom van Boer- haave en door hem gebruikt op zijn land goed Oud-Poelgeest. Astrolabiën zijn er een zestal op de ten toonstelling, meest 16de eeuwsche instru menten: twee groote van de Sterrewacht en vier kleinere, een Arabische, een Hebreeuw- sche, een Italiaansche en een Duitsche, in gezonden door den heer Mensing te Amster dam en deel uitmakende van diens schitte rende en zeer uitgebreide verzameling van oude astronomische instrumenten. Kijkers zijn er vele, uit den aard der zaak alleen kleinere, en voor 't meerendeel af komstig uit de 18d eeeuw. Vooral spiegel- telescopen van Hollandsche en Engelsche makers zijn verder aanwezig. Van de aard- en hemelglobes zijn boven al belangrijk een tweetal, vervaardigd door Willem Janszoon Blaeu (15711638) een in zijn tijd zeer bekend boekhandelaar, uit gever (atlassen) en mathematicus. Ten slotte de zeevaartkundige instrumen ten: behalve eenige 18de eeuwsche compas- sen verdienen twee houten hoekmeetinstru- menten, een Cross-staff of Jakobs staf en een backslaff onze aandacht. Beide zijn uiterst primitieve instrumen ten, die gedurende eeuwen door de zeevaar ders gebruikt werden om de zonshoogte te bepalen. De dames der congressisten maakten hedenmorgen onder leiding van het Damescomité een excursie naar Den Haag en Scheveningen. Zij reisden per extra tram van de N. Z. H. T. M. en bezochten o.a. het Mauritshuis. Met kijkauto's ging het daarna naar Sche veningen, waar het noenmaal werd ge bruikt. Vervolgens reed men naar het Huis ten Bosch, dat eveneens bezichtigd werd. Tegen halfvijf was men terug in Leiden. GEM. H. B. S. MET 5-JARIGEN CURSUS. Geslaagd zijn voor het eindexamen: L. W. J. Bouhuijs, A. O. C. L. Dingemans, W. Engberte, J. A. 's Gravendijk, Dina U. Hommes, E. J. Hoogenslraalen, J. R. v. d. Laan, W. L. J. de Nie, W. W. v. d. Poel, A. C. ter Poorten, Mien Baron. P. de Bruijn, J M. P. Clay, Anna C. B. Dekking, Nina Engberts, A J. Ensink, W. F. Gravendaal, Foto's J. KAAY, KatwiJk-aaa-Zee. Gisteren is bet vliegtuig, waarmede dr. G. Merton als piloot en dr. Sprenger Jones uit Engeland naar Noordwijk kwamen vliegen om deel te nemen aan het Internat. Astronomisch Congres alhier, naar 't vliegveld Waalhaven bij Rotterdam gebracht. De foto lin-ks toont, hoe het vliegtuig met opgeklapte vleugels naar het strand te Noordwijk wordt gebracht. Rechts: De machine klaar voor het vertrek. De vleugels zijn nu weer gestrekt. De tocht naar Rotterdam is uitnemend verloopen. BINNENLAND. De Groninger Landdag te Utrecht. (Bin nenland. 2e Blad). Geen staking in het Rijnacheenvaartbedrijf (Binnenland. 2e Blad). De samenstelling van de Synode der Ned.-Herv. Kerk. (Kerk en School. 2e Blad). Brutale overval te Rotterdam; de dader gearresteerd. (Gemengd, 2e Blad). BUITENLAND. De Dnitschers Risticz en Zimmennann verbeteren het dnnrrecord vliegen. (Buitenl. 2e Blad). De stakingen te Antwerpen en in Grieken land rijn geëindigd. (Buitenl. en Tel. Ie BI.) Een Chileensch schip ia aan de Chileen- ache kost vergaan. 201 slachtoffers. (Buiten land. 2e Blad). Graaf Zeppelin is CO jaar geworden. (Buitenl. 2e Blad). Ministerwisseling in Italië. (Tel. Ie Blad). Do oden en gewonden bil een treinramp in Britsch-Indie. (Tel. Ie Blad). Weer een politieken moord in Bnlgarije. (Buitenl. Ie Blad). P. G. Roodhuijzen, Aie. Schreinemachers, Ca. Ma. van Schreven, D. J. N. Verboog, J. G. Vermeulen, K. F. Waltkötter, Wa. Aa. Warnier, J. Heidinga, Ha. Hessink, Ph. de Jongh, Petra. F. A. M. Kamp, A J. Pa ling, Frits J. de Raadt, Eugène A. P. de Raadt, F. C. Wieder, J. Winsemius, D. J. Wismeier, Anna M. v. d. Zanden, J. Zuur deeg, A. Reijers, M. Schreuder, H. G. Snij ders, J. F. Stapel en J. E. Stol. In de mededeeling in ons nummer van Zaterdag betreffende de bevordering bij den overgang op de Gemeentelijke H. B. S. met 5 jar. cursus-, is een fout geslopen. De toe voeging: „Herexamen 3. Afgewezen 3" ge plaatst onder het hoofd „Oeconomische af- deeling" had onder de vierde klasse der H. R. S. B. moeten staan. Van de oec. afd. (H. B. S. A.) is niemand afgewezen. PERSONEELAANGELEGENHEDEN BIJ DE N.Z.H.T. M. COMPLEX LEIDEN. Omtrent de bespreking tusschen de ver tegenwoordigers van den P. Chr. Bond, „St RapLaël" en de Ned. Vereeniging met den chet der Exploitatie te Leiden, kunnen wjj het volgende mededeelen: Inzake de diensten voor het personeel te Voorburg en Leiden wordt verzocht de stationnementen grooter te doen zjjn. Er wordt medegedeeld, dat binnenkort Uil het Engelsch van BEN BOLT. 53) Die zie je aan den overkant van de heuvels, als je over de hei naar de Firth loopt. Ga er maar gauw heen, want er komt een erge mist van de zee opzetten. Dank u wel, zei Singleton, en ging weer weg. Er kwam weer nieuwe hoop in zijn hart, zijn oogen schitterden van opgewondenheid en onder het loopen floot hij een lustig deuntje. Zes of mogelijk zeven mijlen hier vandaan, herhaalde hij, ophoudend met fluiten. 'n Akelig spookhuis met een torentje! Toen hij Tracy weer bereikte, bracht hij hem verslag uit van wat hij vernomen had hij eindigde opgewonden: Laten we voortmaken, man. Er komt mist opzetten in de baai en als we niet vlug zijn, kunnen we geen hand meer voor oogen zien. Ze stegen onmiddellijk op en boven de heuvels gekomen, zocht Singeleton met brandende oogen door een verrekijker de kust af. In breede grauwe lagen dreef de mist landwaarts, waardoor èn het land èn de baai grootendeels onzichtbaar werden en ziende, dat alles langzamerhand in dien dikken damp gehuld werd, zuchtte hij van teleurstelling. Reeds kwam de grauwe massa onder 't vliegtuig kruipen en Tracy's gezicht stond erg bezorgd, want het was gevaarlijk om in den mist te dalen, zonder dat zij konden zien, waar ze moesten lan den. Maar opeens gaf Singleton een schreeuw van vreugde. Craighdarrock! De aandrijvende mist had zich in tweeën gesplitst, zoodat er een lange heldere geul ontstond, die recht aanliep op een eenzaam huis, dat op een kleinen heuvel stond, met de zee aan den eenen kant, een huis met een kleinen toren. Tracy knikte en daar hij tegelijkertijd een boomlooze vlakte in het oog kreeg, waar schapen liepen te grazen, begon hij te dalen. Zij landden veilig, en toen de tweedekker stil stond, kwam er van zee af een dwarrelwind, die opnieuw een dikken mist meebracht, welke het geheele dal aan hun oog onttrok. Tracy sprong uit de ma chine; hij sloeg zijn oorkleppen op en keek dadelijk daarna zijn vriend verbaasd aan, terwijl hij haastig en waarschuwend zijn vinger opstak. Ook Singleton maakte nu zijn ooren vrij en nu werd ook hij een aanhoudend snorrend geluid gewaar, hoog hoven hun hoofd in den mist. In 's hemels naam, begon hij S-s-s-h-h-h, fluisterde Tracy kortaf. Daar is een vliegtuig heel dichtbij. HOOFDSTUK XL. Toen Nerica uit haar bewusteloosheid ontwaakte, kwam er een gevoel van diepe wanhoop over haar. Ze was naar een andere kamer gebracht, waarin ze de kin derkamer uit haar jeugd herkende, waarvan de ramen met ijzeren bouten waren afgeslo ten. De zekerheid, gevoegd bij het feit, dat zij tot dusver noch van haar broer, noch van Dick Singleion iets gehoord had, ver joeg alle hoop uit haar hart. Zij geloofde niet, dat Tony, als ze wist hoe ze er aan toe was, haar in handen van deze men- schen zou laten en al had zij liever haar leven gegeven, dan dat hij ter wille van haar weer in de macht van Shottelius terugkeerde, was zij toch vast overtuigd, dat hij haar, op welke wijze dan ook, zou zijn te hulp gekomen als het hem mogelijk was geweest. En van Dick was ze meer dan zeker. Zijn liefde, hoe snel ook ge boren, was eerlijk. Hij zou alles op het spel zetten om haar te redden als hij maar wist waar zij zich bevond. Het feit, dat er reeds zooveel tijd verloopen was, zonder dat een van beiden iets van zich had laten hooren, bewees, dat noch Tony noch Dick wist waar zij was en het leek haar weinig kans te bestaan, dat ze haar zouden vinden in dit afgelegen huis in een verlaten en woest gedeelte van de Solway-kust. Het werd steeds later, de duisternis werd nog dieper en ten slotte ging zij maar naar bed Uitgeput door alle emoties, die ze had doorstaan, viel ze in een lichte, telkens door angstige droomen verstoorde sluime ring. Maar eindelijk kwam toch de échte slaap, waarin ze niet door droomen ver ontrust werd en waaruit ze wakker schrikte door een zwaar ronkend geluid Toen ze uit het raam keek ontdekte ze de oorzaak. Van een drassig stuk weiland vlak bij het huis steeg juist een vliegtuig op. Het was zoo dichtbij, dat zij het gezicht van den be stuurder kon zien, en met een lichte hui vering herkende in hem den Franschraan, die bij haar in de auto was geslapt en be dwelmd had. Toerk ze het vliegtuig zag, bedacht ze, dat het best mogelijk was, dat zij daarin naar Craighdarrock was vervoerd en die gedachte maakte haar nog wan hopiger. Was ze hier per trein of auto heengebracht, dan zou het Dick nog mogelijk zijn geweest haar spoor te vinden; maar wie kon den weg van e'en vliegtuig volgen dat heelemaal geen spoor achterliet? Haar ontbijt werd haar gebracht; ze at iets en ging toen weer naar het raam. Na een uur zag ze het vliegtuig terugkomen en daarna gebeurde er twee uur lang niets. Eindelijk kwam er op den verlaten weg die naar Craighdarrock voerde een auto aan, die rechtstreeks naar het huis toereed. Er zaten twee personen in. en toen de wagen het hek inreed, hekende ze in een de beide passagiers de vrouw met de donkere oogen die ze bij Medici in gezelschap van Shotte lius en zijn secretaris had gezien. De komst van de vrouw scheen eenige) opschudding in höl huis te verwekken. Ze hoorde luide kreten van verwondering, zelfs van ontsteltenis, meende ze. Ze ging naar de deoir. hopende te kunnen hooren wat al die drukte beteekende. maar het eenige wat flauw tot haar doordrong was de stem van Shottelius die naar het voorkwam op ge biedende toon sprak. Daarop ging ze op het geluid van voetstappen op het grint weeT naar het raam en ze zag dat haar overwel diger naar het vliegtuig ging; Shottelius liep naast hem en achter hen kwam nog een derde man. De Franschman nam opnieuw zijn plaats als bestuurder in en steeg even later op. Een oogenblik keek Shottelius het vliegtuig na; toen hij weer naar huis wilde gaan keek hij naar boven en zag haar bij het raam slaan. Hij lachte haar toe en wuifde joviaal met de hand. Een half uur later werd de 9leutel aan de buitenkant van haar deur omgedraaid, daarop werd geklopt, de deur ging open en de millionair trad binnen, in gezelschap van de mooie vrouw met de donkere oogen. Goeden morgen, mijn beste juffrouw, begroette Shottelius haar. Ik hoop dat die tuimeiing uit het klimop gisteravond u geen kwaad heeft geda-n. Het was e neemt u me niet kwalijk! wel een beetje dwaas en u zult zeker in het veTvolg wel beter op passen. Nerica wendde zich af en gaf geen ant woord en de man lachte alsof hij haar min achtende houding vermakelijk vond. Daarop begon hij weer: Ik heb een vriendin voor u mee ge bracht om u een beetje ge'zelschap te houden want u zult het wel wat vervelend vinden altijd maar alleen te zijn. Zij zal u een paar dingen vragen en daar er van de ant woorden die u daarop geeft veel afhangt, hoop ik dat u het haar niet al te moeilijk zult maken. Van uw meerdere of mindere openhartigheid kan zelfs uw eigen invrij- heidsstelling afhangen! Trude laat ik jullie even aan elkaar voorstellen. Mevrouw Vandaloff juffrouw Ber- rington. En nu zal ik de dames maar alleen laten. Als je weer weg wilt. Trude, klop je wel op de deur. Ja. zei de vrouw kortaf. Shottelius ging de kamer uit en sloot de deur achter zich op slot. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1