§anapi">" OPRUIMING SPLINTER Uitverkoop. VOORTZETTING Service HET MYSTERIE VAN BELV0IR-MANSI0N3. 69,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 7 Juli 1928 Derde Blad No. 20955 N.V. „HET MOTORHUIS OFFICIAL DEALER tabletten bij Hoofdpijn en Kiespijn Buitenl. Weekoverzicht FEUILLETON. BRIEVEN UIT BERLIJN. LIBERT/ AGENCY - Alle onderdeelen van de nieuwe Ford Een uitgebreid assortiment is in onze Sh stemming, maar wel degelijk ook voor tien duizenden, honderdduizenden portemon- naies. Berlijn is terecht beroemd om zijn schit terende omstreken. En wel naar alle wind richtingen, ofschoon in het algemeen alleen voor het Westen, het bósch- en meerge bied, en het Zuid-Oosten, de heerlijke streek tusschen Berlijn en Potsdam ten slotte, voldoende reclame gemaakt wordt. Ontelbaar zijn de uitspanningen in de bos- schen en aan de mceroevers. Daar zijn zitjes, die minstens even poëtisch werken als het middel- of hooggebergte en waar je even snel in de gewenschte stemming komt als op de mooiste punten langs de klassieke boorden van Vader Rijn. Daarom leeft ook oen niet onbelangrijk deel van den Berlijnschen middenstand en van de arbeiders van het zomergenoegen der bevolking. Vele tienduizenden men- schen verdienen hun brood als onderne mers van uitspanningen, koffiehuizen en bootverhuurstations, kellners, tuinbazen en alles wat daar zoo bij hoort. De laatste jaren hebben de slechte zo- mors vele van deze menschen vrijwel tot den bedelstaf gebracht. Men kon dezer da gen in de Berlijnsche bladen lozen, dat talrijke restaurateurs reeds den deurwaar der thuis gehad hebben en niet weten, hoe ze zich voor een faillissement redden moeten. Maar ook de landbouwer weet niet, hoe hij het heeft. Door de onnatuurlijk lang aanhoudende koude is vrijwel over geheel Duitschland de oogst dit jaar bitter slecht, ten doele zelfs vernietigd. Reeds een week of zes geleden maakten nachtvorsten een einde aan de teelt deT wijndruiven langs de oevers van MoeseJ, Main en Nake. Daar zijn zelfs wijnbergen, die dit jaar geen druppol van het edelste vocht zullen leveren. Goed weer of slecht weer, regeeringscTi- 6os zijn hier altijd. Bij slecht weer zijn ze zelfs nog vinniger dan gewoonlijk. We hebben er juist weer een achter den rug, en nog wel een, die niet voor de poes was. Maar sinds Donder dagavond heeft Duitschland dan toch weer een bevolmachtigd-e regeering, die de re sultaten van de jongste verkiezingen voor den Rijksdag weerspiegelt. Deze regeering is door omstandigheden sterk-socialistisch geworden. De sociaal-de mocraten, die na de revolutie van 1918 voorloopig een overwegenden invloed in het rijk hadden (ofschoon ze het ook toen nog niet tot een meerderheid hadden kunnen brengen en dus voqr het regcere-n altijd nog op niet-socialistische partijen als mak kers aangewezen waren) zijn jaren lang sterk achteruit gegaan, dank zij een wed er- opleven van de nationaal voelende burgerij zij maakten sedert vijf jaren al geen deel meer \iit van eenige rijksregeering. Het na tuurlijk gevolg daarvan was, dat ze op nieuw in kracht toenamen in het critïsch aangelegde Duitschland verliest namelijk elke partij, die niet in oppositie tegen het bewind is, steeds aanhang en eindelijk in Mei j.L zeer versterkt in het Rijkspar-4 lement terugkeerden. Nu waren ze wel gedwongen het roer opnieuw in de vereelte vuist te nemen. En dat hebben ze naar u reeds bekend is dan ook gedaan. Zeer groot is de practische macht, die ze op het oogenblik in handen hebben. Zien we alleen naar het Duitsche Rijk en naar het belangrijkste land Pruisen, dan constateeren we, dat sinds Donderdag sociaal-democraten de volgende machtspo sities bezetten: Rijkskanselier, rijksministers van binnen- landsche zaken, financiën en arbeid, presi dent van den Rijksdag, president van den 2979 modellen zijn uit voorraad leverbaar. jw-room Stationsweg 1 tentoongesteld. Pruisischen Landdag, minister-president van Pruisen en nog eenige andere ministers in dit kabinet, chef van de pers-afdeeling der Rijksregeering en vrijwel de meeste hoogste ambtenaren bij het binnenlandsch bestuur. Dat beteekent niet alleen macht, maar natuurlijk, ook verantwoordelijkheid. En deze grootste partij van Duitschland zal nu moeten aanloonen. dat zij niet alleen af breken. maar ook opbouwen kan. Ten decle heeft zij dat in de eerste jaren na de revo lutie al wel reeds bewezen. Maar de jaren, die nu komen, zijn toch weer van geheel anderen aard. Het communisme is weer sterk aan invloed en aanhang toegenomen. De arbeiders zijn radicaler geworden, het leven in Duitschland is te duur, de woning nood meer dan dreigend, loonconfliclen nemen met den dag toe. Dit jaar beginnen de eerste maximumafbelalingen aan de vroegere vijanden. Dat zijn moeilijkheden, die allerbeste regeerders eischen. Gelukkig zitten in de nieuwe rijksregee ring mannen van groot talent en enorme wilskracht als dr. Stresemann en de socia list Severing. Spat de nieuwe combinatie niet al te snel uiteen en men moet in dit land altijd met de zotste verrassingen reke ning houden dan kan dit ministerie een zegen voor Duitschland worden. Een samenwerking tusschen de sociaal- democratie en dc partij van dr. Stresemann beteekent in elk geval naar buiten een voortzetting van de internationale verzoe ningspolitiek, naar binnen een toenadering tusschen arbeiders en werkgevers. De drie Oceaan-vliegers Köhl, Von Hünc- feldt en majoor Fitzmaurice reizen in deze dagen door Zuid-Duitschland, nadat ze zich in Bremen. Hamburg, Berlijn, Cottbus, Pots dam en andere steden uitbundig hebben laten bejubelen. Ik bewonder hun laaie volharding bij al die ontvangsten en huldigingen niet minder dan hun moed bij het oversteken van den Atlanlischen Oceaan van Oost naar West Maar ik zou mij levendig kunnen begrijpen, dat zij van de hulde nu langzamerhand ge noeg hebben. Men vérgete niet, dat ze een uiterst vermoeiende feestcampagne in Amerika reeds achter den rug hebben en dat hun Ierland, Nederland, Oostenrijk en andere landen nog te wachten staan. Maar zij zetten door, omdat zij door mid del van hun succes en hier gaat het vooral om de beide Duitschers een be weging ten goede hopen te bewerkstelligen. Hun doel is niet, zichzelf in het zonnetje der volksgunst te zetten, maar door hun daad de tegenstelling der volksgroepen weer eens te overbruggen, partij-aanhangers te overtuigen, dat er ook nog een eenheid, het groote Duitschland is .En vooral ook: de zoo ontvankelijke jeugd in deze materialisti sche tijden weer eens warm te maken voor een ideaal. Ik heb daar de vorige weken herhaaldelijk met beide mannen over gesproken en de overtuiging gekregen, dat zij het met deze missie ernstig meenen. ROLAND. RECLAME. Ld vooral op dra naam Sanaplrio daar dera tabldtea 1 'Jtrcltig bctcbermd iqo tegen namaak eo vervafachiog 1 Pn|» 25. 40 ca 75 owj 2973 Het Duitsche kabinet in fnnctie Crises op den Balkan De sovjets in 't gedrang Nat of droog De Duitsche regeer ing van Herman Mul ler is voor den Rijksdag getreden met een regeerings verklaring van langen adem. Blijkbaar hebben de kabinetsleden er prijs 'op gesteld om alles, wat maar eenigszins kan vereenigen, naar voren te brengen en zoo werd een zeer lang program verkregen. Hetwelk echter op het terrein der binnen landse he politiek uitmuntte door vaagheid. Op zichzelf behoeft dat geen verwondering te wekken, want juist op binnenlandsch ter rein lflggen immers de groote verschilpun ten. Anders is dat, zoodra men de buiten- landsche politiek in het geding brengt. Dan is er eenheid over een groote diepte der partijen. Voor zoover de regeeringsverkla- ring de buitenl. politiek raakte, was er daarom sprake van een flinken opzet en vaste meeningen. Stresemann's verzoenings politiek zal worden voortgezet zonder even wel de Duitsche belangen, waarop Duitsch land als gevolg daarvan recht meent te heb ben, uit het oog te verliezen. Tot die be langen behoort natuurlijk in de eerste plaats de ontruiming van het bezette gebied en voorts wijziging van het Dawesplan etc. Het eerst genoemde voert echter den. boventoon boven alles uit. Te verbazen is 't derhalve met, dat de rechtsche pers in Frankrijk en zijn geal lieerde landen als Polen enz, beweert, dat ter geen verschil is tusschen een Duitsche regeering met en een zonder Duitsch-natio- nalen, maar overigens heeft in het buiten land Stresemann hij is immers de man op dit gebied een goede pers. Geen twijfel liet Muller bestaan aan het feit, dat deze regeering een overgang?- regeering is, geen blijvertje. Dat de bedoe ling is tegen den herfst officieel de groote coalitie in elkaar te zetten, waarvan de partijen thans maar officieus zijn vertegen woordigd. Zoowel rechts als links heeft de oppositie zich geweerd om het Muller lastig te ma ken, doch moeilijk heeft Muller het toch niet gehad. Al was het niet van harte vooral van Centrumzijde, waar men nog gepikeerd is over den gang van zaken bij de kabinets vorming, was men erg koel toch heeft de regeering voldoende meerderheid gevon den voor een motie van vertrouwen, om vooreerst in zee te kunnen gaan. Echter met als zwaard van Damocles boven het hoofd de noodzakelijkheid van wijziging tot het bereiken der groote coalitie Voorloopig is Duitschland niettemin uit de crisis. Griekenland zit er juist midden in. De president Kondoeriotis heeft Veni- zelos werkelijk een kabinet in elkaar doen zetten en daarmee is de strijd in Grieken land weer, zooals wij voorzagen, in vollen omvang losgebarsten. De Kretenzer zal het parlement ontbin den en nieuwe verkiezingen doen houden, waarbij het fel zal toegaan. Dat de oppo sitie de ontbinding van het parlement on- Uit het Engelsch van BEN BOLT. 62) Ergens in Galloway, tusschen de Nith en de Dee, daar zullen we Miss Bernngton vinden. Nu heb ik eens een goeden inval gehad-, en een heel goeden ook. Je zult zien, het komt uit D&ar ergens zit Miss Berrington opgesloten. Het is een prachtige streek om iemand te verstoppen. Shottelius had haar toch ook niet goed mee naar Zuid-Afrika kunnen meenemen Hij is heelemaal niet met de boot meel Allemachtig! Is 't waar? Ja, dat berichtje diende alleen om ons zand in de oogen te strooien. Na dat tele gram van je, heb ik het uitgevonden Dan is hij daar ook ergens in het graafschap, riep Tracy opgewonden. Heel waarschijnlijk. Maar nu moet ik je ook nog iets anders vertellen, Aleck. - Hoe zoo? Is er dan iets gebeurd? Singleton vertelde hem van zijn gesprek van den vorigen avond met inspecteur Lavers. En heb je nog iets van Lavers ge hoord? vroeg Tracy dadelijk, nadat Dick met zijn verhaal klaar was. Nog niets. I Dan heeft hjj zeker nog niet den hoofd wettig noemt, zal o.i. weinig ter zake doen. Behalve van de zijde der monarchia- ten krijgt de grijze Grieksche politicus even wel ook tegenstand van republikeinen te overwinnen, daar de partij van Kafandaris zich tegen hem richtte. Of hij nog eens de overwinning zal behalen 't Is lang niet uitgesloten. Midden in de crisis zit men ook in Zuid- Slavië. Het kabinet heeft zich toch niet kunnen handhaven en is afgetreden. Nu be gint de moeilijkheid om een soort compro mis-kabinet te vormen. Stefan Raditsj heeft daarvoor reeds bedankt. Koning Alexander blijft aller sympathie behouden, doch dit is niet voldoende op zich zelf, daar de strooming in Kroatië, die feitelijk van Zuid-Slavië zou willen maken een soort dubbelmonarchie, zich krachtig blijft roe ren. Het wordt een reuzenwerk om in Zuid- Slavië den toestand de baas te worden zoo, dat het alle partijen ook maar eenigs zins bevredigt. Gelukkig schijnt de leider Stefan Raditsj kalmeer end op te treden. Raditsj. Hoewel niet openlijk, is er, goed be schouwd, in Polen ook een crisis. De strijd tusschen regeering en parlement is nimmer bijgelegd en nu heeft een interview, dat maarschalk Pilsudski aan de pers toestond, dezen strijd opnieuw feller doen op laaien, daar hij aan het parlement totaal de schuld gaf van de situatie. Zelfs de so cialistische partij is nu officieel tegen hem. Polen schijnt steeds meer terug te vallen in de fout, die het vroeger ten verderve leidde: de oneenigheid. Ontegenzeggenlijk is Polen's positie tus schen Duitschland en sovjet-Rusland nete lig, doch het doet ook heel weinig, om zich naar een van beide zijden te dekken. Hoe zeer bedde genoemde landen elkaar ont zien, is wel gebleken uit het vonnis in het z.g. Sjachty-proces, waarin de Duitschers öf zijn vrijgesproken öf voorwaardelijk ver oordeeld, terwijl een aantal Russen, die de sovjets gaarne zich van het lijf schoven, de dupe dreigen te worden van deze mise-en- soène der gevreesde Gepeoe. 2958 commissaris gesproken, of die weet nog niet hoe hij de zaak moet inpikken. In ieder geval hebben we nu een voorsprong en dus kans om het geheele geval zelf te behan delen. Als we maar eerst op weg zijn, zijn we binnen zes uur in het graafschap en voordat het avond is weten we waar de bende zit. Het zal nog een heele toer zijn om er precies achter te komen waar ze zitten. Waarom? viel Singleton in. Dat station, dat op het kaartje staat, moet toch dicht bij hun plaats van samenkomst lig gen en daar zullen we zeker wel het een en ander te weten komen. Boerenvolk en plattelands-stationspersoneel zijn altijd heel nieuwsgierig naar menschen van stand of die ze er voor aanzien. Shottelius is geen man, dien ze over het hoofd zien en als die donkere vrouw, die jij gered hebt, daar ook nog heen gaat, dan hebben ze haar ook wel opgemerkt, want die trekt nogal de aandacht Ja, daar heb je wel gelijk in, stemde Tracy lachend toe. Maar we hebben nu lang genoeg gepraat. Hoe eerder we in de ..Lowlands" zijn hoe beter; maar ik moet noodig een bad nemen en me scheren en dan moet ik een reuzenontbijt hebben. Het schijnt, dat je er ergen honger van krijgt als je voor held speelt Opgewekt ging hij de deur uit. Dick Singleton bestudeerde het spoor kaartje, dat Tracy zoo toevallig in handen had gekregen. De eigenares er van had hem op dien bewusten middag een waarschu wing gezonden, wat hij toen heel vreemd had gevonden en aan diezelfde vrouw had Tony Berrington een minnebrief gesenre- yen, Hij trachtte den samenhang tusschen Op rozen gaan de 6ovjets ook allerminst. Hun politiek voert meer en meer naar een echec. Het rijkste graanland van Europa moet graan gaan invoeren etc. De tegen stand der boeren wordt steeds krachtiger, al durft deze zich nog niet openlijk uiten. Van een wereldrevolutie is minder sprake dan ooit. Zelfs de afleiding naar het Verre Oosten begint voor de 6ovjets te ontbre ken. Dat daarom in een oorlog ontlasting uit de benauwenis zal worden gezocht, wordt, helaas, iets waarschijnlijker. Of Polen daarmee voldoende rekening houdt Tegen zoo iets zou de Volkenbond vrij wel machteloos staan, daar allo dwang ont breekt, hetgeen in de Amerikaansche anti- oorlogsvoorstellen in nog meerdere mate het geval is. In Amerika doet men even wel alles, om deze voorstellen spoediger te doen aanvaarden. Blijkbaar willen de repu blikeinen het slagen gebruiken als propa ganda bij de komende verkiezingen. Smith's keuze tot candidaat der democra ten voor het presidentschap dreigde in de partij tot een scheuring te leiden, gezien Smith's uitgesproken „natheid" doch het laat zich aanzien, dat de storm reeds weer bezworen is. Toch doet deze strijd over droog of nat nog weer eens duidelijk naar voren komen, hoe gevaarlijk het is voor een regeering zich te begeven op het terrein der per soonlijke vrijheid in zoo'n materie! RECLAME. 2430 (Van onzen correspondent) Berlijn, 29 Juni. De dagen worden alweer korter, en de zomer wil bij ons in Duitschland maar niet komen- Kunt u begrijpen, dat er hier een mopperstemming heersoht 1 Al dadelijk in Berlijn zelf. Berlijn is een groene stad, een vroolijke stad. Lente en zomer kunnen deze opeenhoo- ping van een dikke vier mlloien menschen meer dan genietbaar maken. Maar daartoe behoort zon, behoort warmte. Als het hier even dragelijk wordt, herkent men de men schen eenvoudig niet meer. Bonte zomer kleedjes komen voor den dag, Unter den Linden, op den Potsdammerplatz, in de antieke „Zeiten", aan den Kurfürsten- damm, rondom de „Gedaahtsniskirche", en op tal van andere plaatsen worden de stoe len buitengezet, de strijkjes zoeken zich op de terrassen een beschut plekje en het lustige leven begint. De Berlijner is een gemoedelijk mensch. Men denkt, ik weet het, zeer verschillend over hem. Bij Zuid- en West-Duit-schers vooral is hij het omgekeerde van popu lair. Maar wie hem op een zomerschen dag meemaakt, krijgt toch weer een geheel an deren indruk. En geestdriftig op dagen van feestelijk vertoon kan hij ook zijn. Dat hebben we weer eens gemerkt bij den in tocht van koning Araanoela en van de drie Amerika-vliegers. Van zoo'n wereldstede- lijke bevolking mag men nu eenmaal niet te veel eischen. Zij is te gemengd, te groot, te veel doorspekt met allerlei vreemde en telkens wisselende elementen. En daar door stellig een beetje hinderlijk-karakter loos. Maar zij is althans wat Berlijn betreft toch stukken beter dan haar re putatie! In tusschen men moet ze bij mooi weer leeren kennen. Dan komt het vroolüke lachen los en de kwinkslagen knallen dat 't een lieve lust is. Want voor dra-stischen humor voelt de Berlijner! En hoe is 't nu. De zomerhitte wil maar niet komen. Dat is niet alleen, een strop voor de deze feiten te doorgronden en vroeg zich af of die vrouw, hoewel ze met Shottelius onder een hoedje speelde, Tony of diens zuster werkelijk vijandig gezind was, of dat ze het in stilte misschien heel goed met hen meende. Terwijl hij nog over dit probleem zat te peinzen, ging de telefoon. Het was inspec teur Lavers. Bent u het Kapitein Singleton? Ik heb den commissaris nog niet gesproken; hij is de stad uit, maar om elf uur is hij weer op de Yard, en dan zal ik hem de zaak dadelijk voorleggen. Intusschen ben ik bezig de antecedenten van Shottelius na te gaan. Het blijkt, dat hij hier plotseling in Londen is komen op duiken; niemand weet van waar hij komt, en de man, die hem hier gepousseerd heeft, was de overleden graaf van Cleavecombe, dien ze twee jaar geleden in de Solent ge vonden hebben, verdronken nogal een geheimzinnige geschiedenis, die in verband met alles wat we gisteravond besproken hebben, nu wel in een ander licht ver schijnt. Maar daar gaat het nu niet om. Hebt u al iets van Kapitein Tracy ge hoord? Een oogenblik aarzelde kapitein Single- ton voor hij antwoordde; Een kwartier geleden is hij terug gekomen. 01 Gelukkig. De stem van den inspecteur klonk opgewonden. Wat heeft hij voor nieuws meegebracht? Niet veel. behalve dat het paar, dat hij nereisde onderweg was naar Kirkgun- zeon in Schotland. Hij heelt de dame het leven gered en heeft daarbij zonder dat hij het wist, haar spoorkaartje bij zich gesto ken. Hij probeerde nog haar te vinden voor hij naar Londen terug ging, maar dat is hem niet gelukt; we denken dus dat ze verder gereisd is. De man is misschien wel dood, maar het geeft wel te denken, dat hij juist op het oogenblik. dat de botsing plaats vond, probeerde, om Tracy uit den trein te gooien. Veel te denken! Alsjeblieft. Dat is weer net iets voor Steinmetz. We gaan zoo gauw mogelijk per vlieg tuig naar Galloway om daar eens pools hoogte te nemen. We denken dat juffrouw Berrington daar zit Hemel! Die was ik heelemaal vergeten. Maar wilt u niet liever wachten, tot ik met den commissaris gesproken heb? Misschien wil hij u spreken Neenl U weet nu alles en we kunnen geen tijd verspillen. Misschien heeft u gelijk. Hoe heette dat plaatsje ook weer, zei u? Kirkgunzeon. Wilt u het even spellen?.... Goed ik heb het Ik hoop dat u voeling met ons houdt en als u weer uit die bloem der sle den vandaan gaat. doe me dan een plezier en laat bij de plaatselijke politie een bood schap voor ons achter. Heel goed, antwoordde Singleton. Dat zullen we doen, als het gat ten minste maar een politie-beambte rijk isl En past u maar op 01 Geen nood! Als er een kloppartij van komt. dan hebben we onze handen aan het lijf. lachte Singleton. We hebben vier jaar in Vlaanderen gevochten, dus we zijn gepn kinderen! Nadat Tracv ontheien had. gingen ze naar Croydon en een uur later waren ze in de lucht Oru drie uur 's middags vlogen ze over de Solway-baai; kort daarop wees Tracy, met de kaart voor zich, naar een hoopje huizen met een kerk en riep: Kirk* gunzeonl Ze deden een landing op een goed gelegen stuk grond, ongeveer een halve mijl van het gehucht af, en terwijl Tracy achterbleef om op het vliegtuig te passen en op de kaart de onregelmatige grenzen van het graafschap, te besludeeren. ging Singleton naar het sla tion waar de eenige beambte stond te pra ten met een echt Callowayschen boer, dia sterk naar den nationalen volksdrank rook. Hij trof het bijzonder goed, want dadelijk! toen hij over de mooie, vreemd-uitziende dame begon, die bij het spoorwegongeluk van den vorigen avond was geweest, werd de beambte buitengewoon spraakzaam. U meent zeker dat mooie vrouwmensch dat van morgen den weg naar Craighdar- roch gevraagd heeft en niet wist dat hier gisteravond een auto op haar had staan wachten, die nu ook al weer buiten stond. Voor zoo n mooi vrouwmensch zag ze eu wel wat erg zwak uit. Craighdarroch, zei u? vroeg Singleton, zijn spanning verbergend. Is dat de naam van een huis? 'n Huis? mengde de boer zich in het gesprek. 'n Ellendige hofstee, beneden aan de baai, zes of mogelijk zeven mijlen hier van daan. 'n Akelig spookhuis met een torentje, ja kan het niet missen, want er is geen ander huis vier mijl in de omtrek, en de weg 'r heen. nou. die is zoo slecht dat 'n Hooglander z'n neus er nog voor optrekken zou. 'n Dekselsch goeie plaats om je te ver-» schuilen. En waar is die weg? (Wordt yervolgdj, 3 RECLAME. AMSTERDAM DEN HAAG

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9