VIRGINIA AGENDA. 's Jonge - nu begrijp ik waarom jullie mannen deze Sigaret rookt! Zaterdag. Jeruël (Groenesteeg 16): Bidstond 9 uur. Stadsevangelisatie Geref. Kerk (Tent Schuttersveld): Samenkomst te 8 uur nam. Zondag. Jeruël (Groenesteeg 16): Bijeenkomsten 87* uur v.m. en 67* uur nam. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 34): Samenkomsten 10, 37* en 77* uur. Stadsevangelisatie Geref. Kerk: (Tent Schuttersveld): Samenkomst te 8 uur nam. Zomerlust: Concert De Post. 8 uur. Donderdag. Dc 'Kaag: Café Tromp: Ledenvergade ring Vereen, van Opslalhouders. 8 uur. De avond-, nacht- €"n Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 2 Juli ftot en met Zondag 8 Juli waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telefoon 523. TTe geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt waargenomen van Zaterdag avond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur, door de doctoren Horst, De Jager, Meyboom en Rassers Te Oegstgeest wordt deze dienst waargenomen door dr. Varekamp, telefoon 1916. De Oegstgcestsche apotheek, de Kempe- naerstraat 4, tel. 274, is dag en nacht geopend. houw, zooals deze thans is. Hij heeft aan gedrongen np verbetering en wenscht van de regeering daarop eerst antwoord af te .wachten. HERSTELLINGSOORD ..DE LEIDSCHE BUITENSCHOOL". Over het herstellingsoord ,,de Leidsehe Buitenschool" behoeven wij hier niets Ie zeggen. liet heeft, al ligt het verscholen in het mooiste gedeelte van Katwijks duinen, 3n Leiden burgerrecht verkregen. In 1922 geopend en met een klein getal leerlingen-patiëntjes begonnen heeft zich dit aantal geleidelijk uitgebreid en had zich treeds lang de behoefte aan een groolere school doen gevoelen. Dank zij den steun van particulieren en de medewerking van het Rijk en de ge meentebesturen van Leiden pn Katwijk werd het bestuur in staat gesteld tot den touw van een nieuw schoolgebouw te be sluiten en werd aan den Leidschen architect den heer Buurman opgedragen een plan te ontwerpen waarvan nu tien maanden gele den de uitvoering wérd opgedragen aan de Leidsehe aannemers firma W. Oudshoorn f-n Zn., die zich bijgestaan door diverse londeraannemers op een door hef bestuur zeer gewaardeerde wijze van haar taak heeft gekweten. In totaal heeft deze uitbrei ding een bedrag van rond f. 35.000 gekost. Daarvoor is dan ook op de duinhelling van .een diepen duinpan een keurig in lichte (kleuren geschilderd gebouw verrezen met drie groote lokalen, een vestibule, spreek kamer, keuken enz. waarin volop licht en lucht. Gistermiddag is deze school in tegen woordigheid van hel bestuur en leden, auto riteiten. waaronder de Inspecteur van het L. O. in d<j inspecfie Leiden de heer J. (Baak, de wethouder van onderwijs en de secretaris der gemeente Leiden benevens benige raadsleden, het voltallig College van (R. on W. van Katwijk met eenige raadsle den. hef onderwijzend personeel en de leer lingen. de ouders der leerlingen en lal van landere genoodigden geopend. Mr dr J. Schokking. burgemeester van (Katwijk en tevens lid van het "bestuur die de eer had ook in 1922 het eerste gebouw te openen, hield in de vallei voor bet gebouw de openingsrede, welke door de talrijke aan wezigen die zich om den spreker hadden geschaard met aandacht wérd gevolgd. Spr. zag in de talrijke opkomst van ge noodigden een verheugend bewijs van be langstelling in dit hoogst nuttige onderwijs. Bij de bezichtiging zal hef u blijken, zeide 6pr.. dat hef verschil fusschen het nieuwe gebouw en de kamers waarin vroeger het onderwijs moest worden gegeven wel heel groot is. Ook zonder dat zal de enkele aanblik van bet nieuwe gebouw met zijn indeeling den Indruk wekken, dat de Buitenschool daarin een waardevol bezit verkregen heeft, wat (haar bet werk gemakkelijker en vruchtbaar der zal maken Gaarne greep spr. hier-dc gelegenheid aan bm hulde te brengen aan den heer Buur man. die bet plan ontworpen heeft en hem met den aannemer, den heer Oudshoorn te danken voor de wijze, waarop zij het tot uit voering hebben gebracht. Met groote toewijding hebben zij voort durend den bouw geleid, vervuld van de ge dachte. dat aan dit gebouw bijzondere zorg moest worden besteed. Want al kan het misschien ten voorbeeld worden gesteld voor den bouw van iedere school voor gewoon lager onderwijs van ongeveer gelijke capa citeit, hier moest toch ten opzichte van de inrichting der lokalen, van de banken, van de toestrooming van lucht en het opvan gen van licht, van de verwarming aan be paalde eischen worden voldaan verband houdende met het karakter der school, maar ook door het daarin aanbrengen van vita- gias, dat de violette stralen beter doorlaat dan gewoon glas. Spr. deed uitkomen hoe bestuur en onder wijzers voortdurend geleid en gesteund door den geneeskundigen adviseur, doordrongen zijn van de beteekenis en het karakter van de Buitenschool. De ervaring, hoewel nog betrekkelijk kort, is toch ook al weer lang genoeg nu ongeveer 6 jaar geleden, 15 Juli 1922 werd de school geopend en van dien aard geweest, dat de proef van het onderwijs in de buitenlucht aan kinderen, die op grond van allerlei ziekteverschijnse len aanleg voor tuberculose vertoonen, aan vankelijk geslaagd mag heelen. Zóó geslaagd, dat er Lij het bestuur volle vrijmoedigheid bestond om nu het getal, dat om toelating vraagt, steed9 grooter werd. begonnen met 40 leerlingen is het thans 54, en terwijl reeds in het begin van de op richting bleek, dat het getal kinderen in den winter even groot kon zijn dan des zomers tot den bouw van een in nood te gebruiken ruimere lokaliteit over te gaan. Na te hebben gewezen op het gevaar dat bij zulke mooie lokaliteiten de lust der on derwijzers te groot zou worden om daarin het onderwijs te geven deed spr. uitkomen dat het terrein buiten de hoofdzaak blijft. Van welke waarde dit is, en hoe dit zich hier in Katwijk meten kan met welk ter rein ook in ons aan mooie plekjes rijke land, zal een wandeling over dit terrein straks leeren. Daarbij zullen degenen, die evenals spr. zelf de opening van de Buiten school bijwoonden, getroffen worden door het gebruik dat de opvolgende onderwij zers, onder wie hij ïnlusschen zooals het te genwoordig hoofd, den heer Bastiaans met zijn getrouwe helpsters moet noemen, daar van hebben weten te maken. Zij zullen zich verwonderen over den bloemenschat en zoo veel meer, waardoor ook de kinderen meer liefde wordt bijgebracht voor de natuur, het schoone werk van Gods vingeren. En zoo meende spr. ten slotte te kunnen zeggen, dat de opening van het nieuwe school niet anders, maar dit dan ook in den beteren zin een vooruitgang beteekent in het werk van de Buitenschool. Zoo het kon, zou hij wenschen, dal zij door het verdwijnen van de tuberculose met het oog daarop niet meer noodig was. Maar daargelaten of dit niet ten volle zal verwe zenlijkt worden, voor het oogenblik is daar nog geen sprake van. Krachtig moet de strijd onder Gods zegen daartegen worden voortgezet, en naarmate de overtuiging steeds krachtiger wordt, dat daarop voorat op de jeugd gelet moet wor den, kan het slechts worden toegejuicht, als de gelegenheid daartoe versterkt wordt. Met een gelukwensch tot het bestuur ver klaarde spr. daarop de school voor geopend. Na dit door de talrijke aanwezigen har telijk toegejuicht openingswoord trad de inspecteur van het L. O. de heer J. Baak naar voren om zijn sympathie uit te spre ken over dit mooie sociale werk waaraan niet alleen het bestuur maar ook de heer Bastiaans met zijn trouwe helpers zich met liefde wijden en met deze verbeterende in richting allen geluk te wenschen. Er werden daarop door de kinderen, in feeslkleeding gestoken, eenige liederen ge zongen en oefeningen uitgevoerd waarna de heer Bastiaans nog eens in korte trekken de beteekenis van dit onderwijs uiteenzette en mede namens zijn medewerkers mevrouw Lazeur en den heer Verver allen die tot de stichting van deze school hadden mede gewerkt daarvoor in hef belang van het zwakke kind hartelijk dankte. Hierna werden vervèrschingen aangebo den en hel kostelijk gelegen terrein bezich tigd en bewonderd. Ook de kinderen zelf werden onthaald, waartoe de neringdoenden van de beide Katwijken de directie in staat stelden. Gaarne brengen wij uit naam van de direc tie allen daar hartelijk dank voor. HET GENEESKUNDIG SCHOOLTOEZICHT. Gisteravond was door de afdeeling Leiden van den Bond van Ncd. Onderwijzers in het Nutsgebouvv een openbare vergadering be legd. waarvoor als spr. was aangekondigd dr. L. Heijermans, directeur van het Genees kundig Schooltoezicht te Amsterdam, met het onderwerp: ,,Het geneeskundig school toezicht", met als onder-titel „D aanstelling van een beroepsschoolarts gcwenscht?". De vrij goed bezochte vergadering, waarin ook tegenwoordig waren de directeur van don Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst dr. Horst, eenige stadsgeneeshceren, een aantal leden van den Raad en voorts vele andere belangstellende onderwijzers en ouders van schoolgaande kinderen, werd met een kort woord door den Voorzitter, den heer Jac. Tjalsma, geopend, die daarbij zich ver plicht gevoelde zijn teleurstelling en tevens zijn afkeuring uit te spreken namens de af deeling over de houding door het College van B. en W. aangenomen tegen hun orga nisatie. Het voorstel van dr. Horst inzake het ver plicht geneeskundig toezicht op de scholen, is aan verschillende organisaties om advies toegezonden, niet evenwel aan het bestuur' van de Bondsafdeeling. Hetzelfde heeft zich voorgedaan bij de reorganisatie-voorstellen van het onderwijs in het algemeen Spr. had gedacht, dat deze uitsluiting van den Bond een overwonnen standpunt was; hij heeft zich daarin blijkbaar vergist. Het is het bestuur ter oore gekomen, dat het onderwerp, dat nu aan de orde is ge steld, thans in overweging wordt genomen door B. en W. en het bestuur heeft gemeend dat het goed is deze zaak in het licht der openhaarheid te plaatsen. Vandaar deze ver gadering. Daarop gaf hij dr. Ilevermans het woord. Deze spr. ving aan met op te merken, dat het niet de eerste maal is, dat hij over dit onderwerp spreekt en het zal zeker ook niet de laatste maal zijn. dat hij er over zal moeten spreken. Het onderwerp staat nog «altijd in het middelpunt der belangstelling. Hij heeft reeds langen tijd met dit bijltje gehakt en mag daarover dus wel eenigszins meespreken. In 1919 heeft spr. over dit onderwerp reeds een uitvoerig rapport uit gebracht en het is wel merkwaardig, dat de stellingen, daarin neergelegd, nog tot leid draad kunnen dienen, en hij zal ze dan ook hier kunnen behandelen. Toen hij vanavond «aankwam dacht hij aan Leiden's ontzet en kon hij de gedachte niet van zich afweren, dat hier nog muren van conservatisme en van sleur moeten gebroken worden. In zijn rapport heeft hij als eerste stelling opgeworpen, dat geneeskundig schooltoezicht van overheidswege wenschelijk is. Nu be staat in Leiden dit toezicht van overheids wege ook reeds lang, maar wie in dit opzicht a zegt moet er ook b op laten volgen. En dat is hier niet geschied. Aan de hand van een systematisch onder zoek, in Amsterdam ingesteld, betoogde spr. in den breede hoe nutt'g en noodig het ge neeskundig schooltoezicht is. zooals 't daar plaats heeft. Zegt men nu, dat hier over- heidstoezicnt op de scholen bestaat, dan antwoordt de heer H., dat dit een half slachtig onderzoek beteekent. De vier school artsen moeten hun werk half doen en als dit geschiedt doen zij evenveel kwaad als goed. Nu leenen niet alle gemeenten zich evenzeer tot aanstelling van één of meer vaste geneesheeren. Leiden schijnt er echter als voor geknipt. Het wordt als regel ge steld, dat op elke 8000 leerlingen één vaste schoolarts moet worden aangesteld. Leiden heeft ruim 7000 schoolgaande kinderen; men zou hier dus met één vasten genees heer kunnen volstaan. Met Amsterdam als voorbeeld toonde spr. de beteekenis van den ambtenaar-genees heer. zooals spr. zich dezen denkt aan en sprak hij ten slotte den wensch uit, dat men in Leiden zich niet door allerlei bijoogmer ken en overwegingen buiten de kwestie om zal laten leiden om het goed niet te willen ten einde het minder goede te kunnen be houden. Met warmte beval spr. ten slotte het Aro- sterdamsche systeem aan. Van de gelegenheid om met den spr. van gedachten te wisselen, gaven zich op de hee- ren Heemskerk, Bloemink, dr. Schreuder, dr. Veldhuyzen en dr Duffels. De heer Heemskerk was nog niet over tuigd. dat één ambtenaar-schoolarts beter werk zal doen dan vier semi-ambtenaar- schoolartsen, zooal? wij er hier hebben. De heer Bloemink, die als schoolman de zaak beschouwde, wilde liever het bestaande stelsel verbeterd zien. Hij vreest, dat men met het stelsel-Heyermans het paard van Troje zal binnenhalen. Hij merkt nog op. dat in de stukken van B. en W. niet van 8000 maar van 12.000 leerlingen sprake is en daarvoor is één man zeker niet voldoende. Het systeem hier toegepast heeft de favus toch maar zoo goed als geheel doen ver dwijnen. Dr Schreuder was ook niet overtuigd ge worden Hij is naast gewoon practiseerend geneesheer reeds 14 jaar schoolarts en hij durft verklaren in al dien tijd zijn kinderen goed en naar bchooren te hebben behan deld Bovendien heeTt hij veel meer contact met de ouders als de ambtenaar-schoolarts, die de ouders niet kent. Dr. Veldhuvzen. sloot zich geheel aan bij zijn collega. Dr. Duffels, die vroeger ook lid van het college van schoolartsen te Leiden is ge weest. doch in Heerlen, waar hem daarna de regeling van het instituut schoolartsen werd opgedragen, is^ hij tot een ander in zicht gekomen, en kon hij zich volkomen vereenigen met het Amsterdamse he stelsel, zooals hot ook thans \yeer door dr. II .was verdedigd en toev&JHg in Leiden mocht hij niet jiajaten in hét hejang van het school kind, dit stelsel. zoö£ls het ook door dr. Horst is voorgeslöla, mei klem aan te he velen. Mevr Tjalsma vroeg nog hoe hel nu eigenlijk met het aantal schoolkinderen zat. In het rapport van B. en W. wordt het cijfer 12.000 genoemd, de spr. noemde het getal 8000. De voorzitter meende dat B. en W. ook er bij hebben geteld de leerlingen van het voorbereidend onderwijs De sDr. beantwoordde ten slotte de ver schillende héeren. zich losmakend van het rapport van B en W.. dqt hij niet kent. GEM. H. B. S. MET 5-j. CURSUS. Bij de overgangs-examens zijn van de le naar de 2e klasse bevorderd: Onvoorwaardelijk: G, H. v. Bergen, Tha. v. Boekei, M. G. Bon, P. J. P. Buys, M. Ga Colin, H. v. Deyivere, K. L. Hagemans, H. G. Hagens, VV.- G. J- Jaarsveld, Annie H M. Kellenaers, P. de Klerk, Ja. Da. Nieuwenburg, Kitty Riemaker, Ma. Ma. Robert, J. P. Ruiten, Gerda Sjoukes, A. Sloel v. Oldruitenborgfv Henriette Schilt, H. Fros, W. C. de Jong, J. Kooiman, C. S. v. Kuik, J. F. Meyeraan, K. Verbeek, P. S. Verstraaten, G. A. Waldkütter, Ja. Ca. Wald- kotter, H. J. J. Witteman, Wa. v. Zwieten de Blom. Afgewezen 14. Van de 2de naar de 3de klasse: Onvoorwaardelijk: J. F. Abelman, H. P. Arends, P. E. Beck, W. G. v. Bergen, Che. He. Ela. den Blaauwen, P. Bos, J. A. Buys, H. K. Choufour, Ca. Ja. den Dopper, J. E. Eeckelaert, J. H. Eilders, C. H. Flim, C. T. Fontein, O. C. Frentzen, Ha. Ma. Ma. Hart- gens, J. W. Heringa, H. A. Jansen, J. P.. de Klerk, Kla. Ca. Klokkenmeyer, L. Kohier, G. F. Wilmink, J. J. G. M. Cornelissen, W. Gout, Ala. Cla. de Haas, Ja. v. <L Kloot, Aa. Pa. v. Kluyve, A. M. Koolhaas, H. J. de Koster, L. Lambo, Sa. Ha. v. Luy- ken, J. A. Mens, J. Montfoort, J. A. Mooy, Sa. Noteboom, D. Oostenbroek, J. le Poole, Ga. Ae. v. d. Reyden, J. de Roo, O. D. Sar. Giorgi, A. Slegt, J. C. Stafleu, M. E. d' Ailly, J. A. Backer, H. J. H. Buzeman, A. Hansen, W. Hilarius, H. G. Holtz, H. P. P. v. d. Horst, J. G. W. de Jong, L. C. Kettenis, G. M. Lambrechts, C. v. Oven, J. v. d. Poel, C. Provily, A. C. lloell, Loui&e J. Senger, E. C. Teunissen, P. R. R. Venhuizen, J. M. Verhoog, P. J. v. d. Zandc-n. Herexamen 1. Afgewezen 8. Van de 3de naar de 4de klasse: Onvoorwaardelijk: Aa. Boezeman, Ina E. Bcsscha, Ante. E. v. d. Brander, W. N. Broekhuizen, K. Brouwer, J. G. Crabben- dam, J. M. Demenint, We. Dieben, M. A. J. Duindam, J. C. Jonker, P. G. Krrjnen, H W. A. Louwrier, Suze Mennes, J. G. ter Poorten, Pa. C. Rademaker, H. L. E. v. d. Reyden, J. W. Rijnders, Joha. K. Sanders, L. Schreinemackers, G. J. Schuite- maker, J. W. Segaar, B. Staal, T. J. Strot- man, J. G. Bastiaans, A. L. Beukman, L. J. v. Duyn, R. Hesselink, F. A. A. M. Janssens, M. J. de Jong, N. v. d. Lof, Me. v. Lok horst, C. Lugthart, L. Lgklema, Me. H. Matze, Tine v. d. Mey, D. J. Mooy, J. J. Nicaise, Eni. Ja. Roodhuyzen, Suze O. A. San Giorgi, L. Facee Schaeffer, Elth. S. v. Sermondt, J. Teeuwen, G. J. Vermeulen, Anna Zanen. Willy Zuiderduin. Herexamen 2. Afgewezen 2. Van de 4de naar de 5de klasse: Onvoorwaardelijk: J. Roosje de Bink, Petra. G. j. Briejer, Inger A. M. Dingemans, Annie Dcrmaar, G. J. Ebbink, M. Hoek. H. NL v. (i. Hout, J. v. Iterson, W. Kerpel, F. Ivors, Ma. Ca. Aa. Meuweee, Ma. Ja. de Ngs, RECLAME. 291 - I Chief Whip 2 LONDON Ook met kurk en goud. I.WWM.UIBM.W.l.'l.liHm W. M. de Ruiter, J. H. Arends, H. vau Beelen, G. J. Flim, J. M. de Jong, D. A. Kerpel, Jacqe. Koolhaas, S. J. Meyn, Chre. Monhemius, i/ouise Noteboom, H. O. Thomas, C. Tjebbes, J. W. v. Zoest. Oeconomische Afdeeling. Truus d' Ailly, F. J. Aspeslagh, J. C. M A. Geyer, H. J. Hazevoet, P. Herfst, H. Jonker, A. G. O. Kluit, J. v. d. Nat, D. A. Peter, Mientje de Roo, L. J. Rutten, Nelly Veltema, J. J. Wiethoff. Herexamen 3. Afgewezen 3. R. K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Voor het practische gedeelte van het examen N VII (leerares Huishoudkunde en Waschbehandeling) slaagde mej. B. de Best alhier. Voor het practise h gedeelte van het examen N VIII (leerarares Koken en Voedingsleer) slaagden de dames M. Hanrath uit Ilillegom, Ph, v. Reij uit Roermond en G. Slapet van hier. DE BIOSCOPEN. Casino Theater. In de film „De Ondergang van Sodom en Gomorrha" waarin Lucy Doraine en George Reimers hun reputatie als filmartist uit stekend handhaven, krijgt men mooi spel en knappe regie te zien. Mary CornWay een bekoorlijk meisje schijnt voor niets anders dan pracht en praal te kunnen leven. Evenwel is de finan- cieele toestand van haar moeder niet van dien aard, dat zij het leven dat zij leidt, op den duur kan volhouden. Daarop weet ech ter haar moeder raad. De rijke bankier heeft doen blijken, dat hij Mary tot vrouw be geert en zij weet haar dochter ten slotte over te halen zich met hem te verloven. Ook Harry Lighton een jonge beeldhouwer heeft Mary echter lief, en zij toont zich niet onverschillig jegens hem, doch zij kan niet buiten een schitterende omgeving en of schoon Harry haar den afgrond wijst, waar in zij zal storten, blijft zij bij haar besluit om zich met den bankier te verloven. Het verlovingsfeest is vorstelijk en ook Harry is aanwezig. Als Mary zich even verwijderd heeft, komt Harry haar nog eens verma nen, en als Mary volhardt bij haar besluit, schiet hij zich dood. Dit feit wordt geheim gehouden om de feestvreugde niet te ver storen. Even later arriveert Harbers eenige zoon met vacanlie uit het klooster, na zijn studie voltooid te hebben; hij brengt zijn opvoeder mee. Eduard wordt reeds spoedig verliefd op zijn aanstaande tweede mama en deze vindt hem wel aardig, zoodat hij zich even later door haar laat overreden tot een ontmoeting in den tuin. Dan treedt de opvoeder van Eduard in den weg en als een oprechte gezant van den Allerhoogste keert hij zich tegen de zonde, die op alle moge lijke manieren het feest helpt vieren. Eduard echter wijst hem af en even later zal hij Mary opzoeken. Mary is beu van het gebras en valt van vermoeidheid in slaap. Op hetzelfde oogenblik komen vader en zoon, de twee medeminnaars, het paviljoen binnen en naderen de divan waarop Mary ligt. Een verraderlijke dolkstoot en de vader valt getroffen neer. Eduard wordt even later gearresteerd en door Marv verraden. Zij zelf echter wordt van medeplichtigheid be schuldigd en worden beiden ter dood veroor deeld. In haar cel komt de jonge geestelijke haar tot berouw aansporen, waaraan zij echter geen gehoor geelt. Zij tracht hem te bewegen, haar te helpen ontvluchten. Hij herinnert haar aan de Verwoesting van Sodom en Gomorrha en aan de straf van de vrouw van Lot, die trachtte den Gods gezant te verleiden, en hem, als dit mis lukt aan het volk overlevert, Hoe deze prachtige film eindigt zullen wij niet verklappen. Vooraf wordt vertoond „De Paaricn vaat Lady Harrison". Een spannende detective film met Max Landa in de hoófdrol. Ook het weeknieuws is goed verzorgd. Hel Luxor-Theater laat ons in het voor programma een mooie cultuurfilm zien van de Ufa-fabrieken, een film, die het leven der insecten behandelt, voorafgegaan door het Nieuws, waarbij de verfilming van een zeer actueel onderwerp, de Italia-expedifie, zeer de aandacht trekt. Na de hierop vol gende komische een-acler kunnen we onze aandacht concentreeren op „Detective in dienst der liefde", geen detective-film in den zin zooals we dat gewoon zijn, met talrijke moorden en inbraken, nieis van dat alles, maar daarom niet minder boeiend! Het verrassende begin en de on dervindingen in het detective-bureau zijn twee van de vele goede vondsten, waaraan deze film zeer rijk is. Parijs, is de plaats van handeling, een dankbaar decor, dat met het spel van Iwan Mosjoukine, een zeer goede indruk bij ons achterlaat. „Hotel Boulevard" ook een Ufa product, doet niet voor de vorige onder. Madv Chris tians, de hotel juffrouw Anny, staat hier in het middelpunt van de handeling. Tn haar vriendschap voor den genialen pro fessor, tracht ze, dezen te helpen een groote som gelds bij elkaar te krijgen, die hij noodig heeft om zijn onderzoekingen voort t? zetten. Hierin slaagt ze, door mede te werken aan de ontvluchting van een groep je, door politie gezochte anarchisten. Men krijgt in deze film een goede blik op de verschillende soorten hotelbewoners, 'n Spaansqhe gezant speelt er een rol in, een. uitgebreide reizende familie die voor de komische noot zorgt, de professor, die een diefstal begaat, terwille der lijden de menschheid, de groep anarchisten, de eenzame oude man, kortom het geheele hotelleven rolt aan ons voorbij, vanaf dc hal, waar het gemaskerde bal gehouden wordt, tot bovenin het kamertje, waar de geleerde studeert. Het laatste wat we van deze zien is, als hij bezig is met de ana tomie vanjuffrouw Anny's hart. In het zomerseizoen en officieel hebben we zomer, al merken we er helaas niet veel van plegen bioscoopprogramma's nog wel eens een „zomersch" karakter te dragen, m. a. w. niet zoo goed verzorgd te zijn. Van het program, dat thans in het Trianon- theater gaat, zou men dat echter niet zeggen. Het is een program van spanning, waartoe beide hoofdnummers al om strijd medewer ken. Voor de pauze gaat „Het Medium", een film vol verrassingen en wendingen, waarin het goede tenslotte zegeviert over het slechte, spelende gedeeltelijk in Hongarije, onder de zigeuners, gedeeltelijk in Amerika. Een goede vertolking komt de film uit dén aard der zaak ten zeerste ten goede. De groote hoofdfilm is echter Richard Leeuwenhart met Wallace Beery in de titel rol. Deze film behandelt de periode van Richard's verblijf in Palestina als aanvoer der van een der Kruistochten tot herovering van Jeruzalem en de andere christelijke ge bieden, en vol spanning volgt men den strijd tegen sultan Saladin, die tenslotte overwon nen wordt. De film biedt daarnevens alle ge legenheid om kennis te maken met de hoof- sche manieren van waarlijk eerlijke strijders als beide helden zijn. Natuurlijk is een lief desgeschiedenis heengeweven door al dit strijdrumoer. Met een slot, dat pakt. Keurig gespeeld is het een film geworden vol heer lijke spanning, die het uitmuntend doet. Op het tooneel is een danserspaar, dat Black Bottom, Apachendans etc. tot uitvoe ring brengt. Vooraf gaat als altijd het Wereldjournaal in rolprent. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2