wrnw/Mh mwwfh 'étÊm Internationaal Astronomisch Congres. 69sle Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 6 Juli 1928 Tweede Blad No. 20954 In de Ridderzaal. werd de openingszitting gistermiddag o.a. bijgewoond door de gezanten van Engeland, Frankrijk. Zweden Polen e. a., den Burge meester van 's-Gravenhage, mr. J. A. N. Patijn; den burgemeester van Leiden, mr. G. v. d. Sande Bakhuyzen en den secretaris mr. dr. C. E. van Strijen; prof. Wensinck, rector-magnificus en jhr. mr. dr. van Eysinga. secretaris van den Academischen Senaat; jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar. pre side nt-curat or der Universiteit; oud-minis ter Lely, de heer P. Visser, chef van de afd. Kunsten en Wetenschappen van het Depar tement van Onderwijs, K. en W.; prof. v. d. Woude. decaan, en prof. Esscher, secre taris van de faculteit der wis- en natuur kunde alhier. Verder waren nog aanwezig de wethou der Aug. L. Reimeringer, tevens voorzitter van het comité van ontvangst en vele le den van dit comité en van het dames comité, de wethouders T. Goslinga en J. Splinter, benevens tal van hoogleeraren en lectoren der Nederlandsche Hoogescholen. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, mr. A. M. Waszink, be groette in naam der Nederlandsche regee ring het congres, dat ten doel heeft de be oefening van de oudste aller wetenschappen en dat in waarheid internationaal mag heeten. De Nederlandsche regeering en het Ne derlandsche volk hebben steeds een groote belangstelling aan den dag gelegd voor na tionalen en internationalen wetenschappe- üjken arbeid Wij zijn er trotsch op. dat wij hi ons land tellen zes universiteiten en vier hoogescholen, terwijl wij bezig zijn in Oost- ïadië het universitair onderwijs op breeder basis te ontwikkelen. Het spreekt van zelf, dat onze geleerden, waarop wij even zeer trotsch zijn als ieder uwer op de zijne, het groote belang der nationale samenwer king hebben begrepen. Daarmede immers wordt niet alleen be reikt een voor de wetenschap zoo nuttige en noodige, uitwisseling van gedachten, maar wordt ook bevorderd de internationale toe nadering, die helaas door omstandigheden, aan ons allen bekend, zoo langen tijd ver broken is. Ik breng dan, in naam der Ne derlandsche regeering, ook oprechte hulde aan de astronomen, wien het gelukt is, wat hun wetenschap betreft, de vooroordeelen te overwinnen, die aan de toenadering in den weg staan. Met den wensch, dat het u moge gegeven zijn, belangrijke diensten te bewijzen aan de wetenschap, die gij beoefent, en de toenade ring te bevorderen tusschen de volkeren, verklaarde de minisjer het congres geopend. Na de door den Minister van O. K. en W. in de Fransche taal uitgesproken openings rede, nam prof. dr. F. A. F. C. Went. voor zitter van de Kon. Academie van Weten schappen in dezelfde taal het woord, die aanving allen een welkom toe te roepen. Ik kan u de verzekering geven, aldus ver volgde spr dat de wetenschap van ons land zich oprecht verheugt over het feit. dat u uwe bijeenkomst hier hebt willen houden. Er is echter nog een bijzondere reden, die thans tot verheugenis stemt, omdat deze' bijeenkomst de eerste is. die, na de wereld- catastrophe van veertien jaar geleden, in de richting gaat van ons aller ideaal, en wel da* zij inderdaad internationaal zal worden. De AuioUrdamsche Academie van Wt-leu- schappen heeft gedaan wat in haar ver mogen was, ten einde de mannen der weten schap uit de landen, die elkaar bekampten, bijeen te' brengen. Misschien, dat zij meer had kunnen doen. maar toch zijn wij er trotsch op, dat het edel woord van een onzer er toe heeft mede gewerkt, een wijziging te brengen in de merkwaardige opvattingen, die in 1926 tot stand kwam en welke is tot uitdrukking ge komen in de resoluties van de bijeenkomst van de Gonseil International de Recherches te Brussel van dit jaar. Helaas is hij, dien ik bedoel, prof. Lorentz. niet meer in ons midden; ongetwijfeld zou deze gebeurtenis, zijn volle instemming hebben. Voor u evenals voor ons, aldus vervolgde) spr. is de wetenschap internationaal, zij kent, of zij moest geen grenzen mogen kennen. Wat doet het er ten slotte voor de weten schap toe. dat Kopernik een Pool, Newton ee)n Engelschman en Galileï een Italiaan was? Zeker men kan er wel inkomen, dat deze landen er trotsch op zijn, dat elk dezer geleerden een der hunnen was. Maar voor de wetenschap komt het er ten slotte slechts op aan, dat zij vooruit komt en niet aan wien dat te danken is. Na er op gewezen te hebben, dat sterre- kunde de idieelste wetenschap is, die er be staat, wees spr. er op dat thans de richting tot een algemeene goede verstandhouding is ingeslagen. Met groote dankbaarheid stel len wij, aldus vervolgde prof. Went. dit vast en dat dit geschiedt op den neutralen bodem van ons klein land. een land, dat er trotsch op is verscheidene malen als band tusschen de verschillende landen te hebben gediend. Wij hopen vurig, dat deze eerste stap spoedig door talrijke andere gevolgd zal worden, zoodat binnen afzienbaren tijd een algeheele verbroedering zal worden be reikt. Het doet ons genoegen, dat de astronomen dezen eersten stap gedaan hebben. On9 land hoewel er zeer wel van doordrongen, dat de wetenschap geen grenzen kent, beroemt er zich toch op. dat het verscheidene beroemde slcrrekundigen binnen zijn grenzen beeft zien geboren worden. Ik wil slechts twee namen noemen: hij, die de lijst in onze dagen afsluit: Kapleyn. Mijne Heeren, de wetenschap van Neder land roept u een welkom toe en spreekt den wensch uit. dat uwe besprekingen vrucht dragend zullen zijn voor de wetenschap, vruchtdragend ook voor de toenadering der volkeren der gehecle wereld en zij spreekt de hoop uit. dat de eerste stap, heden gedaan in de richting van een betere verstand houding tusschende volkeren, spoedig ge volgd moor worden door meerdere, die zullen leiden tot een algeheele overeenstem ming. Vervolgens nam de rector-magnificus prof. dr. A. J. Wensinck het woord. Na de begroetingswoorden, uitgesproken door Zijn Excellentie den Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen en die van den voorzitter der Koninklijke Aca demie van Wetenschappen, kan er niet de minste twijfel bestaan over de gevoelens van vriendschap en hoogachting van de zijde Harer Majesteits Regeering. aldus prof. Wensinck, en harer wetenschappelijke vertegenwoordigers voor het Vierde Congres van de International Astronomical Union. Prof. Wensinck gaf vervolgens een histo risch overzicht van de geschiedenis der Leidsche Sterrewacht, welke de congres sisten herhaaldelijk zullen bezoeken en die een tijdperk van ongeveer 300 jaar omvat. Hij sprak van vermaarde leeraren aan onze universiteit van Snellius, Golius, Grave- sande, Lulofs, Van Beeck Calcoen en Fre- derik Kaiser. Hendrik Gerard en Ernst van de Sande Bakhuyzen. De tegenwoordige directeur van de Sterre- wacht, uw voorzitter, maakte plannen tot algeheele reorganisatie, die onder zeer moei lijke persoonlijke omstandigheden tot stand werd gebracht. In 1924 werd het nieuwe observatorium geopend Onze Universiteit is er trotsch op te weten en zij prijst zich gelukkig, dat het werk blijvende wetenschappelijke waarde bezit Met de beste wenschen voor een algeheel welslagen van het congres namens den Se naat der Leidsche Hoogeschool, besloot spr, De laatste spreker was prof. dr. W. de Sitter, voorzitter van de International Astro nomical Union, die uit naam van de Inter nationale Astronomische Unie minister Waszink en de Ned. Regeering den harte- lijken en diepgevoelden dank bracht voor de uitnoodiging om deze vergadering in Neder land te houden. De Unie heeft die uitnoodi ging gaarne aanvaard en haar leden hebben zich gedurende drie jaren verheugd in het vooruitzicht op een bezoek aan Holland en zijn dan ook in groolen getale hier gekomen. Ik houd mij er van overtuigd, dat zij in hun verwachtingen niet zullen bedrogen worden. Wanneer het ons gegeven zal zijn nuttig werk te verrichten voor de wetenschap en voor de toenadering tusschen de verschil lende natiën zal zeker het bewustzijn, dat wij hier zijn samengekomen op de speciale uitnoodiging van uw Regeering, aldus spr., en dat wij onder uw auspiciën vergaderen, daaraan niet vreemd zijn. In de Engelsche taal voortgaande sprak spr. er zijn groote vreugde over uit, dat zoo vele landen hier vertegenwoordigd zijn, m het bijzonder begroette spr. namens de Astronomical Union zelve, die landen, die voor de eerste maal aan het congres deel nemen. Vervolgens dankte spr. den voorzitter van de Kon. Academie van Wetenschappen voor diens hartelijke woorden, waarbij hij de verzekering gaf. dat de Astronomical Union het als een zeer gunstig voorteeken beschouwde, dat nadat de twee eerste con gressen zijn gehouden in de geboortelan den van Gallileï en Newton, de Unie thans de eer geniet de gast te zijn van het land van Huygen9. Zich vervolgens richtend tot den rector- magnificus der Leidsche Hoogeschool, dankte spr ook hem voor de hartelijke woorden van welkom. Wetenschap is internationaal zoowel uif noodzaak als door verkiezing en sterre* kunde, de oudste van alle wetenschapper^ MINISTER WASZINK verlaat na de ont vangst der astronomen de Ridderzaal te Den Haag. TE WEERT stortte in den nacht van 3 op 4 Juli de muur in van een graansilo der fa. Van der Venne. Het huis van den chef-molenaar Jellmayer werd getroffen. Het gezin, uit 3 personen bestaande, vond den dood onder het neerstortende puin. De plaats, waar de slachtoffers werden gevonden. TE ELST werd Woensdag de vijfde Betuwsche Fok- paardendag gehouden. Een tweetal bekroonde mer- riën met veulen. Eigenaar de heer A. Kooy uit Arnhem LEGEROEFENINGEN IN DUITSCHLAND. - Hoewel Duitschland zijn leger niet tot vollen omvang kan ont plooien, worden toch geregeld groote oefeningen gehou den. Het overzetten in pontons van een patrouille wiel rijders over de Elbe. DE OPENING van het Internationaal Astronomisch Congres. Overzicht in de Ridder zaal te Den Haag tijdens de officieele ontvangst der gedelegeerden. DE OLYMPISCHE SPELEN. Sedert eenige dagen oefene'n de Argentijnsche roeiers, die bij de Olympische Spelen zulletn uit* komen, op den Amstel te Amsterdam. De boot van de acht-, riemsgiek-ploeg wordt bij „de Hoop" naar buiten gebracht, GISTERMIDDAG heetf een hevige brand de rijwielfabriek „De Magneet" op den Asterweg over het IJ te Amsterdam vrijwel geheel in de asch gelegd. Hoe de „Jason" t met zijn geweldig waterkanon het vuur bestreed. De bankier ALFRED LöWENSTEIN, die boven het Kanaal uit zijn vlieg tuig viel en om het leven kwam.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5