BEZOEKT DE WEDSTRIJDEN Leidsche Zwemclub AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Vrijdag. Nutsgebouw: Bond v. Nederl. Onder wijzers afd. Leiden. Spr. dr L. Heyermans. Stadsevangolisatie Geref. Kerk (Tent Schuttersveld)Samenkomst te 8 uur nam. Zaterdag. Stadsevangelisatie' Geref. Kerk (Tent Schuttersveld): Samenkomst te 8 uur nam. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8.uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot '4 uur kinder- en familie-matinée. „Luxor-theater", Stationsweg: Bioscoop- len Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. Trianon-Theater". Breestraat: Bioscoop ten Variété-voorstellingen. Dagelijks te 8 uur. Den Haag (Gebouw K. en W.): Ter [Hali's revue 1928 8 uur nam. Den Haag, (Scala)Lonis Bouwmeester's revue „Dat is het toppunt". 8 uur nam. De avond-, nacht- e-n Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 2 Juli tot en met Zondag 8 Juli waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telefoon 523. RECLAME. van tie Zaterdag 7 Juli half drie Zweminrichting - Hooge Rijndijk. 2844 aanvang met de spreekbeurten gemaakt. Ds. B. C. Koolhaas van Utrecht sprak d-iar over het 75-jarig bestaan van het Ned. Jongverbond en zijn beteckenis voor de zen ding. Te 11 uur begon ds. L. J van Leeuwen bij spreekplaats III met zijn mede- deelingcn over de organisatie der jongher- vormden. Om half twaalf vergaderde weer een groote menigte op spreekplaats I urn dr. H. Kaajan van Utrecht te hooren over het onderwerp: den onbekenden God. Te gelijkertijd sprak op spreekplaats II dr. J. A. Rust van Utrecht over de beleekenis van de conferentie te Lausanne in 1927. Om 12 uur werd dr. Gramberg, die on verwacht verhinderd was, op spreekplaats III vervangen door den heer J. L. D. van der Roest, die vertelde van zijn zendeling- ervaringen op Nieuw-Guinea en Kalmatera. Na de pauze werd op spreekplaats III de jeugddienst gehouden onder leiding van de predikanten van Selms van Nijmegm en Stam van Rotterdam. De zeldzaam groote sohare bewee9 hoezeer deze jeugd diensten worden gewaardeerd. Tezelfder tijd sprak director Steinberg van de Broedergemeente over „Stemmen uit de bosschen van Suriname". Om halfdrie ving op spreekplaats II brigadier Palstra zijn mededeelingen aan over het werk va.i liet J,eger des Ileils in Ned. Oost-Indië. Te 4 uur verzamelde ds. Rauws een groote me nigte om zich, die kwam luisteren naar mededeel ingen over de conferentie te Jeru zalem en haar beteckenis voor hel zen dingswerk Tegelijkertijd sprak ds. Buskes van Amsterdam op spreekplaats TI over den zegen der zending voor de zendende kerk en d9. Groenehoer van boelinehm op spreekplaats III over „het zaad, dat wij zaaien" Te halfze9 kwam de slotrede van is. A B. te Winkel, die als tekst koos liet laatste woord uit het boek der Handelingen: „onverhinderd". Hiermee werd het feest besloten. DE ALGEMEENE TOESTAND. Briand aan 't woord. Gisteren hield de Fransche minister Briand een inleidende rede voor de Fran sche Kamercommissie voor buitenl. aan gelegenheden over het plan Dawes en de intergeallieerde schuldcontraeten. Volgens Briand zouden er bij het plan Dawes aan zienlijke overschotten overblijven. Briand wees er op, dat de kwestie van een ver vroegde ontruiming van het Rijnland niet zoozeer een Fransche kwestie als wel een kwestie van de geallieerden was. Hij ging de voorgeschiedenis van het Kellogg-ver- drag na en verklaarde uitgebreid waarom Frankrijk een reeks reserves had gemaakt. Hij sprak de hoop uit, dat men zeer spoedig tot een oplossing zou komen. De onderhan delingen nopens de kwestie Tanger zouden volgens Briand spoedig gesloten worden en hadden een volstrekt bevredigenden loop genomen. In den naasten tijd kon het on derteekenen van Frankrijk, Italië Spanje en Engeland verwacht worden. De betrekkin gen tusschen Frankrijk en Italië konden als volstrekt goed gekarakteriseerd worden. De ingeleide besprekingen maakten in vriendschappelijken vorm goede vooruit gang. Na afloop van zijn te 7. a men vatten de besprekingen antwoordde Briand op een reeks van vragen, die hem door de senato ren Millerand. de Jon venei, generaal Bour geois en Francois Mnrcal cn Berenger ge steld werden. BELGIE. Tumult in de Kamer Loewenstein's dood. De socialistische oppositie tegen Jaspar's plan om het ontwerp tot reorganisatie van het leger nog vóór het reces te behandelen wordt hard tegen hard doorgevoerd. Wel komen Ihans de leden der meerderheid ge regeld naar de vergaderingen en is de duur van den spreektijd door de mc-'erderheid op 10 minuten bepaald, maar de leden der oppositie vragen bij elke gelegenheid het woord en eischen zelf9 voor dö onbelang rijkste bepalingen hoofdelijke stemming. Zij stellen amendementen bij de vleet voor. zoodat de parlementaire machine uiterst moeilijk loopt. Gisteren zou de begrooling van landverdediging worden besproken, doch nauwelijks had de Broqueville het woord of een helsch kabaal ontstond. Ondanks het geschreeuw en het lawaai bleef de Broque ville doorspreken. Van socialistische zijde werd den voorzitter wegens zijn niet- optreden op de scherpste wijze aangevallen, daar als een lid der oppositie door hem tot de orde zou geroepen zijn, dit gelegenheid zou hebben gegeven tot een lange discussie over dit tot de orde roepen hetgeen het debat weer zou hebben onderbroken. Ten slotte voerden de Broqueville en drie socia listen, die over koetjes en kalfjes praatten samen het woord te midden van het groot ste tumult. Stenografen en verslaggevers waren rond de Broqueville geschaard, die eigenlijk zijn redevoering, waarvan geen woord kon worden vernomen, dicteerde, me'idt men aan het „Ilbld." Er hadden wel twintig hoofdelijke stem mingen plaats, één zelfs over oen amende ment. waarbij werd voorgesteld een onbe duidend woord uit een wetstekst le doen wegvallen, zoodat aan het einde der verga dering slechts drie artikelen der begrooling aangenomen zijn kunnen worden. Naar verluidt zou Jaspar nu van plan zijn van de Kamer te eischen dat eerst en vooral de militaire' quae9lie zou worden behan deld en eerst daarna de begroolingcn. Zoo zou hij toch de militaire quaeslie er door krijgen. Loewenstein's dood heeft gelijk reeds gemeld, heel wal opschudding veroorzaakt. Omtrent het resultaat der opsporingen in het Kanaal gedaan, is niets bekend. Het vliegtuig van Locwcnslein is uit Saint Inglevert bij Calai9 naar Londen terugge keerd. De typis'ten en andere personen uit hot gevolg van den financier zijn naar Brus sel doorgereisd. Op de nabeurs hebben zijn fondsen zich groolendeel9 hersteld. Zijn maatschappijen hebben de meest geruststellende verklaringen afgegeven. DUITSCHLAND. De regeeringsverklaring goed gekeurd De amnestie. Gisteren is in de Rijksdag het debat over de regeeringsverklaring voortgezet. De Rijkskanselier kreeg onmiddellijk het woord om verschillende sprekers te beant woorden. Hij hield zich vooral bezig met de door den Duitsch-nalionaal graaf Weslarp uitgesproken rede. Uil zijn antwoord daarop moge wordcm vastgelegd, dat hij nogmaals met nadruk vaststelde dat het tegenwoor dige' kabinët niet op,eenige coalitie is geba seerd, maar dat het 't vaste voornemen heeft zoo spoedig mogelijk tot een wijziging in zijn samenstelling over te gaan. zoodat het met terdaad de groote coalitie achter zich zal krijgen. Voor de doorvoering van het regee- ringsprogram is dat ook noodzakelijk. De kanselier brak ook nog een lans voor de grondwet van Weimar, onder welke het Duitsche volk zich dan toch maar weer omhoog gewerkt heeft. Deze rede was frisch en handig en maakte dan ook heel wat meer indruk dan de lange voorlezing van Dinsdag, aldus hel „Ilbld.". In de democratische en katholieke pers wordt de' rede dan ook zeer gunstig beoor deeld. Ook Müllcrs partijgenoot dr. Hilferding wist in delailquaeslies rnet succes van zich af te slaan en er aan te herinneren dat niet alleen aan den Duilsch-nalionalen dr. Helfferich de eer van de stabilisatie' der markt toekwam. Hij kon er op wijzen, dat hijzelf, toen het kabinet-Cuno ten val ge bracht was en in Duitschland de chaos dreigde, met dr. Helfferich heeft samenge werkt om de markt te herstellen, en dat hij het geweest is, die daarbij heeft verhoed dat Hclfferichs „roegemark" werd aangenomen, die de gevaarlijke grondgdachte had dat de souvereiniteit van het Rijk op het gebied van 't geldwezen werd uitgeschakeld. „Ik heb", aldus dr. Hilferding, „dit werk niet ten einde mogen brengen. Ik werd ten val ge bracht en mijn opvolger kon de stabilisatie doorvoeren". Op dat moment maakten de communisten zulk een kabaal dal twaalf hunne'r lot de orde moesten worden geroepen. Pas na eenige minuten kon de minister verder spreken. Hij wees er nog op dal de roggemark een nationaal ongeluk zou zijn geworden. Ilij protesteerde met nadruk legen de leugen achtige aantijging, die nog steeds, b.v. door sommige Fransche bladen wordt herhaald, dat hijzelf de stabilisatie in gevaar zou heb ben gebracht. Tenslotte zeide hij het als zijn voornaamste taak le beschouwen het even wicht in de Duitsche Staatsfinanciën te handhaven en de Duitsche valuta tegen alle gevaren le verdedigen. Eenige consternatie ontstond nog doordat de nationaal-socialisüsche afgevaardigde Strasser den minister een zeer grof antise mitisch scheidwoord naar het hoofd slin gerde. waarop hij van de verdere zitting werd uitgesloten. Het debat is geëindigd met het aannemen van het voorstel, waarin de regeeringsver klaring wordt goedgekeurd met 261 tegen 13-1; stemmen en 28 onthoudingen. Tegen stemden communisten, nation.-socialisten, Duitsch-nationalen en Boerenpartij. De1 Eco nomische Partij en eenige kleine groepen onthielden zich van stemming. Van te voren was met 266 tegen 131 stemmen en 21 onthoudingen besloten, dat in de eerste plaats niet over de motie van vertrouwen der nationaal socialisten, doch over de motie van goedkeuring der in de regeering vertegenwoordigde partijen zou worden gestemd. Voor den voorrang van de nationaal-socialistische motie hebben ge stemd de Duitsch nationalen, de nationaal- socialisten en de communisten. Tenslotte is de Rijksdag verdaagd tot Dinsdagmiddag rnet als agenda: de natio nale feestdag, het nieuwe wetboek van strafrecht en eenige ontwei-pen van onder geschikt belang. De Rijksminister van Justitie, Koch (We- ser), heeft met de achter de regeering staande partijleiders een bespreking gehad over de amnestiekwestie. Naar vernomen wordt, is bij deze gedachtenwisseling met betrekking tot deze kwestie overeenstem ming bereikt. De beoogde amnestie zal een streep zetten onder de gebeurtenissen van den inflatietijd en de veelbewogen jaren na de revolutie. Voor de z.g. veemmoor den wordt een verzachting der straffen overwogen. De juridische commissie zal zich nu met deze kwestie bezighouden. FRANKRIJK. De knoeierijen bij de schadevergoeding. De Parijsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in zake de knoeierijen met con tracten voor de schadevergoedingsleveran ties. Werbheimer werd bij verstek veroor deeld tot 4 jaar gevangenisstraf; Benjamin, gezegd Paul Netter, tot 18 maanden; de bankier Rafael Wolff tot één jaar voorwaar delijk; Mozes Paul, vertegenwoordiger van Wertheimer tc Parijs, tot 6 maanden voor waardelijk. De Fransche Staat krijgt 1 mil- liocn schadevergoeding. ENGELAND. Hooge Commissaris voor Palestina. De Koning heeft de benoeming goedge keurd van Sir John Chancellor als hooge commissaris en opperbevelhebber voor Pa lestina cn hooge commissaris voor Trans- jordanië in de plaats van veldmaarschalk Lord Plunier, wiens diensttermijn binnen kort za! afloopen. Chancellor, die 58 jaar oud is, heeft een schitterende loopbaan achter zich als soldaat en koloniaal admi nistrateur. Hij is gouverneur cn opperbe- \elhebbcr geweest van Zuid-Rhodesia se der 1920. Deze functie was aangeboden aan gene raal Smuts doch hij heeft bedankt, even als voor andere hooge posten evenzeer. Zijn taak, verzekerde hij, ligt in Zuid- Afrika. ITALIË. De vervolging der communisten. Het Italiaansche gerechtshof tot bescher ming van den Staat heeft vonnis geveld in 't proces tegen 21 communisten van Bres cia en Pavia. Ze werden veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 2 tot 12 jaar. Nu is het proces begonnen tegen 30 communisten uit Lombardije. ZUID-SLAVIE. De crisis. Volgens bericht uit Belgrado heeft de oppositie verklaard, da.t zij aan een concen- tratieregeering zou deelnemen, op voor waarde o.a. dat hét parlement ontbonden wordt en nieuwe verkiezingen worden uit geschreven, opdat de grondwetswijziging door de nieuwe Skoeptsjina zou kunnen worden voorbereid. De oppositie verlangt tevens een gelijke verdeeling van de minis terposten. Naar blijkt uit Kroatische persstemmen en de uitlatingen van Kroatische politici zou de Kroatische eisch van bestuurszelf- standigheid ook een vereeniging van Kroa tische provincies ten doel hebben. Deze provincies zouden dan onder een afzonderlijke regeering, in Agram, komen te staan, zoodat er dan twee autonome be stuursleden in een staatseenheid zouden zijn, aangezien de regeering in Belgrado voor Servië zal blijven bestaan. De Slovenen zijn tegen een dergelijke dualistischen staatsvorm en wijzen bespre kingen over deze kwestie bij voorbaat reeds af. MEXICO. De „geroofde" Amerikanen in vrijheid. De rebellen bij Guadelajara stelden de twee Amerikaansclie mijningenieurs, die zij 23 Juni gevangen namen, zonder losprijs weer op vrije voeten. BUITENLANDSCH GEMENGD. HET DUURRECORD GESLAGEN. „Central News" meldt officieel uit Rome, dat de Italiaansche vliegers, Ferrarin en Deprete, gisterochtend 11 uur 5 minuten (Italiaansche tijd) Pernambuco gepasseerd zijn en hun tocht naar het Zuiden voort gezet hebben. De afstand RomePernambuco is reeds bijna 5000 mijl (8050 K.M.), zoodat zij het afstandsrecord ten minste met 1000 mijl ge broken hebben. Zij vertrokken Dinsdag avond te 7 uur 50 uit Rome en hebbe-n over de vlucht 39 uur en 15 minuten gedaan tot Pernambuco aan de Braziliaansche Noord- Oostkust. De vliegers zijn nog doorgevlogen tot Port Natal in Brazilië, zoodat zij het duur- record ver geslagen hebben. EEN WATERVLIEGTUIG ONBEHEERD OP ZEE. Uit Mostaganem in Marokko wordt ge meld, dat een watervliegtuig, dat den dienst tusschen Marseille en Algiers onder hield, door visschers op zee zonder be manning ronddrijvende is gevonden. Men heeft geen bericht over de bemanning van vier personen. Er bestaat echter reden om aan te nemen, dat zij door een voorbijva rend schip is opgenomen. FRANSCHE VLIEGERS GEVANGEN GENOMEN. Volgens een telegram* uit Casablanra moest, tusschen Jubi eD Casablanca, een Fransch vliegtuig van den Frankrijk— Zuivl- Afrika-dienst, dat den weg was kwijt ge raakt, ten Oosten van Jubi, in een door Marokkanen bewoond gebied, een noodlan ding maken. De beide vliegers, van wie reeds een vroeger in handen der Marokkanen was ge vallen, werden gevangen genomen. De 6tam verlangt eer. losgeld. Onderhandelingen over de invrijheidstel ling worden gevoerd. DE MIJNRAMP IN FRANKRIJK. In den gisteren gehouden Franschen mi nisterraad werd op voorstel van de minis ters van openbare werken en financiën be sloten, een wetsvoorstel in te dienen voor een buitengewoon crediet van 500.000 fres. tot stounverleening aan de verwanten van de slachtoffers van de catastrofe van Roche Ia-Molière. ONGELUK BIJ HET ZEILEN. Gisteren gingen uit Evlau 5 personen uit zeilen. Naljij Schönhof sloeg de boot tengevolge van den plotseling opstekenden storm om. Drie opvarenden verdronken, terwijl de booteigenaat en een ander opva rende zich konden redden. CHAMPAGNE IN DEN RIJN. Bij* Ehrenbrcitstein ontdekten zwemmers in den Rijn een groot aantal flesschen champagne-, die waarschijnlijk door een hotel-eigenaar, tegen wien een strafvervol ging wegens belastingontduiking zou wor den ingesteld, in den Rijn geworpen zijn. Men vischte Woensdagmiddag de fles schen uit den Rijn. Zij werden op de plaats zelf leeggedronken. Nooit had Ehrenbrcitstein zooveel dron ken inwoners, als dien avond. ZWAAR ONWEER IN POLEN. Woensdag is het boven Polen zwaar weer geweest. Op talrijke plaatsen sloeg de blik sem in, terwijl veel schade is aangericht. Talrijke personen zijn getroffen door ont wortelde boomen. Vier militaire vliegtuigen zijn vernield, 15 beschadigd. Bijna alle telefoonverbindingen met War schau zijn verbroken. 31 personen zijn omgekomen. DE WRAAK VAN EEN TELEURGESTELDEN MINNAAR. Een bom, die, naar men gelooft, door een teleurgestelden -minnaar neergelegd was achter de woning van een rijken Italiaan- schen ondernemer te Brooklyn, is gister ochtend vroeg ontploft, een gat borend in den muur en alle ruiten verbrijzelend. De ondernemer, zijn vrouw en zijn kinderen werden uit hun bedden geslingerd door het geweld der ontploffing, die een paniek veroorzaakte in de Italiaansche wijk. Ni - mand werd ernstig gewond. 9 MISDADIGERS OP DE VLUCHT NEERGESCHOTEN. In de gevangenis te Boedapest poogden Donderdag 10 tot zware gevangenisstraf veroordeelden door het doen springen van ccn muur te ontkomen. Door de wacht ont dekt, sloegen zij op de vlucht. De wacht maakte van de wapenen gebruik, waarbij negen gevangenen neergeschoten werden. DE AMERIKAANSCHE ONAFHANKELIJKHEIDSDAG. Ter gelegenheid van de viering van den Onafhankelijkheidsdag in Amerika, vonden 69 personen bij ongelukken den dood. Ook werden er vele gewond. ONTPLOFFING TE DURBAN. Te Durban in Z.-Afrika is het bureau van een scheepvaartmaatschappij door de ont ploffing van twee kisten dynamiet geheel verwoest. Een blanke en vier inlanders werden gedood, twee blanken en twee in landers gewond. EEN TUNNEL TUSSCHEN DE VEREEN. STATEN EN CANADA. Een reusachtig werk, n.i. de bouw van een tunnel onder de Detroit-River, voor het rij-verkeer, welke een verbinding zal vor men tusschen de Canadeeschc grensstad Windsor en Detroit-City, zal binnenkort worden begonnen Per uur zullen zes dui zend automobielen den tunnel, die een lengte zal hebben van mijl, kunnen pas- seeren. De bouw, waarvan de kosten wor den geraamd op 23 millioen dollar, wordt gefinancierd door de Amerikaansche Ban kiersfirma Bertles, Rawls en Donaldson Inc. Bij de voorbereidingen hebben voor aanstaande Canadeesche en Amerikaansche zakcnmenschen ten nauwste samengewerkt. Als resultaat van dezen nieuwen en verbe terden verkeersweg, verwacht men een drukker handelsverkeer tusschen de in- dustrieele centra der Vereenigde Staten en Canada. De bouw van den tunnel zal waar schijnlijk twee jaar duren De exploitatie berust bij de Detroit Tunnel and Canada Cannel Company. BELGISCHE BAKKERSSTAKING GEËINDIGD. BERLIJN ,6 Juli. (Wolff). De bakkers staking is geëindigd. Aan de bakkersgezel len is een loonsvei hooging van 4 M. per week. alsmede een werkweek van 48 uur toegestaan. Heden nog wordt de arbeid hervat. RADITSJ WEIGERT EEN KABINET TE VORMEN. BELGRADO, 6 Juli (V. D.) Donderdag avond laat werd Pribitsjewitsj opnieuw door den koning ontvangen om dezen het ant woord van Stephan Raditsj mede te deelen. Na de audiëntie deelde Pribitsjewitsj de pers mede, dat Stephan Raditsj de opdracht tot vorming van een concentratie-kabinet niet kan aanvaarden. Dé politieke toestand in Joego-Slavië maakl thans de ontbinding van de Skoepsjtina en hM uitschrijven van nieuwe verkiezingen noodig. VONNISSEN IN HET SJACHTY-PROCES. MOSKOU, 5 JulL (Wolff). Heden werd in het Sjachty-proces het vonnis geveld. De Duitsche beklaagden Meyer en Otto werden vrijgesproken. Badstieber tot een jaar voorwaardelijk veroordeeld. Reuter meJdt nog dat 11 beklaagden wer den ter dood veroordeeld, van wie zes voor gratieering worden aanbevolen. Voorts wer den 34 beklaagden tot straffen van 1 tot 10 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Vier werden vrijgesproken. In de overwegingen van het vonnis wórdt" het bestaan geconstateerd van een wijdver takte, contra-revolutionnaire en misdadige organisatie in het Donetzgebied, met cen trales te Moskou en Charkov, welke in verbinding heeft gestaan met voormalige mijneigenaars die thans -in het buitenland vertoeven, terwijl ook contact met buiten- landsche officieele instanties bewezen moet worden geacht. Volgens het vonnis zullen dus 5 verdach ten, indien zij tenminste niet op het laatste oogenblik begenadigd worden, de hun ten laste gelegde vergrijpen met den dood moe ten bekoopen. Zij zijn blijkbaar ter dood veroordeeld om dat aangenomen wordt, dat zij in de toekomst voor de Sovjet-staat ge vaarlijk hadden kunnen worden. ERNSTIGE FRANSCHE VERLIEZEN IN MAROKKO. PARIJS, 6 Juli. (V. D.) De „Populaire" publiceert een telegram uit Meknes, volgens hetwelk op 26 Juni in de omgeving van Bu Amane een Fransche militaire afdoeliag in een hinderlaag geraakt Ls. Er had een gevecht plaat-, dat eenige uren duurde. In dit gevecht werden een officier, een onder officier en 18 man gedood. Een aantal soldaten wertl gewond. MANOEUVRES IN JAPAN. OSAKA, 6 Juli. (Reuter). Gisteravond hebben hier indrukwekkende defensie- manoeuvres plaats gehad voor het afweren van luchtaanvallen. De stad was in volkomen duisternis gehuld. Bij de manoeuvres werden zoeklichten, geluidhorens, alsmede afweer- kanennen en -vliegmachines en ballons ge bruikt. DE REDDING DER ITALIA-EXPEDITIE. ROME, 5 Juli. (Stcfani). Officieel. Vol gens draadloos bericht van de „Citta di Milano" was heden de positie der groep Viglieri 80 gr. 15 min. N.B. en 28 gr. 20 min. W.L. van Greenwich, d.w.z. ongeveer 7 kilometer van kaap Leigh Smith verwij derd. De groep werd héden door de Zweed, sche vliegtuigen opnieuw van voorraden, geneesmiddelen en accumulatoren voorzien. Een ander Zweedseh vliegtuig zoekt de Oost- en Zuidkust van het N.-O. land af om te trachten de „Latham" en de groep Involucre te vinden. De studenten der Al penclub hebben rapport uitgebracht aan den commandant der „Citta di Milano". Daaruit blijkt dat zij zeer zorgvuldig de geheele Noorcfkust van N.-O.-land hebben afgezocht, tot op 10 K.M. van kaap Leigh Smith, doch zonder een spoor van de groep Mariano te ontdekken. Te kaap Brimn werd een brief van kapt. Rora gevonden, waarin deze meldt toebereidselen te maken om naar Fovn-ciland te gaan, maar daar Luet- zow hem dit heeft afgeraden wegens het slechte ijs, is het waarschijnlijk dat hij weer te Beverley Sond terug is. Om zeker heid te hebben moet de aankomst der „Braganza" aldaar worden afgewacht. STOCKHOLM, 6 Juli, (Wolff.) Bij het Ministerie van oorlog is hedenmorgen vrceg volgend telegram binnengekomen: Lnnd- borg gered, w.g. Tornberg. OSLO, 5 Juli (Wolff). Do ..Marina I" hoeft hedon een verkenningsvlucht gedaan langs de kust van Tromsoe naar Varsoe. Op den terugtocht naar Tromsoe vloog zij over open zee, doch heeft geen spoor van de „Latham 47" kunnen ontdekken. De eerstvolgende dagen zal de „Marina" ook naar Beren eiland vliegen om naar de „Latham" le speuren. HET DUURRECORD. ROME, 6 Juli. (V.D.) Naar uit Rio de Janèiro gemeld wordt, zijn de Italiaansche Oceaanvliegers, die bij Fort Natal een noodlanding moesten maken. Donderdag te 21.10 uur (Am. tijd) opgestegen om hun tocht naar Rio de Janeiro voort t-e zetten. ROME. 6 Juli (V.D.) Het bericht van het bereiken van de Braziliaansche kust door Ferrarin en del Prete heeft gisteravond le Rome groote vreugde verwekt. De bladen verschenen gisteravond met exlra-editics. waarin het bereiken van de Braziliaansche kust de landing was r.og niet bekend werd bekend gemaakt. Mussolini heeft gisteren order gegeven hem elk uur op de hoogte te houden van de berichten omtrent de vliegers. Toen bij vernam, dat de vliegers de Braziliannscfre kust bereikt hadden hij was juist m een conferentie met de commissie voor de coöperatieve vereenigingen verklaarde hij: „Terwijl wij spreken over de ontwik keling van den arbeid, veroveren Ferrarin en de! Prete nieuwe triumphen voor Italië door op buitengewone wijze den Atlanti- schen Oceaan naar Brazilië over te steken". Ferrarin en del Prete zullen den Pinedo- prijs ontvangen van een half millioen lire. aangeboden voor hem, die het eerst de vlucht van Rome naar de Braziliaansche kust maakt. De afstand van Rome naar Port Natal, waar de vliegers geland zijn bedaagt -£850 mijl De vliegers sloegen dus het afstand record. dal stond op naam van Cham- berlin en Levine. die het vorige jaar 3905 mijl van New York naar Eisleben in Duitschland vlogen De afstand van Port Natal naar Rio de Janeiro bedraagt nog 1150 mijl. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2