69^ Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 5 Juli 1928 Tweede Blad No. 20953 GEMEENTEZAKEN. I ontslag en benoemingen. Door dr. W. H. van Seters 1 eeraar in de Natuurlijke Historie aan het Stedelijk Gym nasium werd eervol ontslag aangevraagd in. verband met zijn benoeming tot leeraar in de Natuurlijke Historie aan het Lyceum voor Meisjes te Amsterdam. B. en W. géven den Raad in overweging dit ontslag eervol te verleenen, met ingang van 1 Sept. a.s. Het bestuur der Vereen, tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen deelde aan B. en W. mede. dat mr. F. J. J. Trapman ontslag heeft gevraagd als lid van het bestuur en verzocht B. en W. den Raad voor te stellen dat vezoek eervol te ver- leenen en uit de toegezonden aanbeveling bestaande uit de heerenprof. mr. R. Kranen burg en mr. C. J. Goudsmit een nieuw bestuurslid te benoemen. Ter voorziening in de vacature van een Regent voor het Gereformeerd Minne- of Arm Oude Mannen- en Vrouwenhuis heeft het bestuur ditT instelling naar aanleiding van het ontslag door den Raad verleend aan den heer dr. M. C. F. J. Cosijn de volgende voordracht aangeboden: 1. Mr. G. Andre de la Porte; 2. M. G. Bon, notaris. Ter voorziening in de vacatures in de Plaatselijke Schoolcommissie van dr. J. Roos en wijlen den heer S. Gaasterland heeft deze Commissie* navol gende dubbeltallen ter aanbeveling doen toekomen A. 1. H. H. Maas, Rijnsburgerweg 4j 2. dr. A. K. Horst, Breestraat 156a» B. 1. J. H. den Hengst, Onderwijzer Gefir. School, Hoogl. Kerkgracht; 2. C. Willemse, Onderwijzer Ger. School, Stadhouderslaan, waaruit de Raad een keuze zal kunnen doen een gratificatie aan den waarn. commissaris van politie. Tengevolge van het aan den heer P. Stapel verleend eervol ontslag als Commis saris van Politie, werd deze betrekking, vóór de in-fimctie-treding van den nieuwen titularis, door den hoofdinspecteur van po litie, den heer W. Balfoort, naast zijn eigen ambt waargenomen van 1 Augustus 1927 tot 1 Juli 1928. Met het voorstel van den Burgemeester om, zooals in dergelijke gevallen gebruike lijk is, den heer Balfoort ter belooning van deze buitengewone diensten een gratificatie toe te kennen en om deze gratificatie te be palen op f. 1250, in verband met het ver schil tusschen de tegenwoordige jaarwedde van belanghebbende en de minimum-wedde van de betrekking van Commissaris en re kening houdende met het feit, dat de heer Balfoort behalve het commissariaat van politie ook zijn eigen betrekking is blijven waarnemen, kunnen B. en W. zich alles zins vereenigen. praeadvies inzake de motie vac antietoeslag aan het personeel in dienst der gemeente. In de vergadering van 23 Januari j-1. werd overeenkomstig advies van B. en W. besloten niet in te gaan op het verzoek van het hoofdbestuur van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland om het in deze gemeente dienstdoende politie personeel een vacantietoeslag te verleenen. In verband met de behandeling van dit voorstel diende de heer J. J. Vallentgoed, in dezelfde zitting de volgende motie in, welke om praeadvies in handen werd gesteld van B. en W. „De Raad, van oordeel, dat het gewenscht is aan het personeel In dienst der gemeente een vacantietoelage te verstrekken, noodigt B. en W. uit, een daar toe strekkend voorstel in de Commissie van Georganiseerd Overleg aanhangig te ma ken, ten einde de organisaties in de gele genheid te stellen een voorstel tot verlee ning van een vacantietoelage den Raad te doen toeko,men". Men zal van B. en W. moeilijk kunnen verwachten aldus dit College dat zij, na al hetgeen dezerzijds vroeger reeds om trent het instituut van den vacantietoeslag schriftelijk werd opgemerkt en na hetgeen in meerdere zittingen dienaangaande werd gezegd, op de motie een uitvoerig praeadvies zullen uitbrengen, waarin nieuwe gezicht punten worden geopend. Men kent hun standpunt met betrekking tot den vacantietoeslag; men weet dat dit College invoering 'er van noodig, noch ge- wenscht acht en men is op de hoogte van de motieven waarop deze opvatting steunt. Het zal den Raad dan ook wel niet ver wonderen, dat dit College ook aanvaarding van het voorstel van den heer Vallentgoed moet ontraden en voor de motiveering daar van volstaat met aan de in vroegere prae- adviezen van genoemde argumenten slechts enkele korte opmerkingen toe te voegen. In de eerste plaats vestigen zij er de aan dacht op, dat. waar de vacantietoeslag als een pin cf meer onregelmatigen vorm van weddeverhooging is te beschouwen invoe ring van dien toeslag neerkomt op herzie ning van de jaarwedderegeling. Een der gelijke herziening zou derhalve incidenteel plaats hebben en op een weinig oordeel kundige wijze, vermits alle wedden, of in geval van beperking van den toeslag tot een salarisgrens, een zekere groep van wedden, eenvoudig met een bepaald bedrag zouden worden verhoogd, zonder dat werd nage- gaan of een algemeen© verhooging in dien zin bij de tegenwoordige onderlinge ver houding der salarissen wel past. Het voornaamste bezwaar is intusschen gegrond op den financiëelen toestand der gemeente. Een vacantietoeslag, zooals in dertijd door den heer Dubbeldeman werd voorgesteld, n.l. van f. 30 en beperkt tot een salarisgrens van f. 3500 zou een uitgaaf vereischen van ongeveer f. 40.000 per jaar. Uit het voorstel in zake de vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor het belastingjaar 1928/1929 is de Raad nog kunnen blijken, hoe noodzakelijk het is de uitgaven zooveel mogelijk te beperken om een budgetair evenwicht te verzekeren. Aan het slot van dat voorstel vestigden B. en W. er nadrukkelijk de aandacht op, dat wil men het doel van permanent evenwicht tusschen ontvangsten en uilgaven bereiken, zoowel voor den Raad als voor B. en W. zelfbe perking bij het voteeren van nieuwe uitga ven geboden is. De vacantietoeslag, die. naar B. en W. bij informatie bleek, slechts in zeer weinige groote gemeenten bestaat, is naar hun mee ning stellig een dier onderwerpen ten aan zien waarvan bedoelde zelfbeperking eisch is. Niet alleen de aard van de uitgaaf dwingt tot deze erkenning, doch ook de omstandig heid, dat, terwijl elders salarisverlagingen plaats hadden, alhier de jaarwedden sinds de zoo aanzienlijke verhooging in 1920 on veranderd gehandhaafd bleven. Nu in alle opzichten zuinigheid in het ge meentelijk beheer een dringende eisch is, en met het oog op den financiëelen toestand der gemeente velerlei zaken, die voorzie ning vorderen, achterwege moeten worden gelaten of moeten worden uitgesteld, ach ten zij het niet verantwoord, voor een doel, waarvan de noodzakelijkheid zoo weinig in het oog springt, een uitgaaf te doen, die de begrooting zelfs bij eene beperkte toeken ning als indertijd door den heer Dubbelde man werd voorgesteld jaarlijks met niet minder dan fr. 40.000 zou bezwaren. Trou wens de Raad heeft meermalen eenzelfde afwijzend standpunt ter zake ingenomen. Aangezien het College derhalve geen aan-i leiding kan vinden een voorstel tot toeken ning van een vacantietoeslag aan het ge- meentepersoneel bij den Raad in te dienen, is het uiteraard overbodig omtrent dit onder werp nog het advies van de Commissie voor het Georganiseerd Overleg in te winnen. B en W. geven dan ook in overweging de bovenaangehaalde motie van den heer Val lentgoed niet aan te nemen. een nieuwe raadzaal en andere verbouwingen in het stadhuis. Het mag als algemeen bekend worden verondersteld, zeggen B. en W.. dat de Raadzaal voor het doel. waarvoor zij thans gebruikt wordt, in den loop der jaren te klein is geworden. Zij was dit reeds vóór 1923, toen het aantal raadsleden nog 9lechts 31 bedroeg, doch na 1623, toen het aantal EEN INDRUü-WEK KEN 1XB PLECHTIQHETD, Intorieurfiuto tua de SA Jozefkerk te Leiden, gedurende de pieohtig» heden, welke gisteren plette bedden Ui gelegenheid jen M Baoheriatleob fcriduum» v u. WILLEM ROYAARDS HERSTELLENDENa een ziekbed van vele maanden, is Nederlands groote acteur en regisseur thans weer zooverre hersteld, dat hij dagelijks eenige uren mag doorbrengen in den tuin van xijn villa ia Zandvoort Dr. Willem Royaards tusschen vrouw en zoon. DE MUN RACHE-LA-MOLIèRE te St Etienne, waar de ontzettende explosie plaats had, die 53 mijnwerkers het leven kostte. DE VERBINDING MET AMSTERDAM-NOORD. Gisteren werd de nieuwe gemeentepont No. 14 van Amsterdam officieel in gebruik genomen. ZIJ ie 37 M. lang, 131/» M. breed en biedt plaats voor onge-i veer 26 auto's. Het hijschen de*r gemeentevlag. JHR. MR. J. H. VAN REENEN, de voorzitter der Algemeene Rekenkamer, die op 23 Juli a.s. den leeftijd van 80 jaar zal be reiken, is voornemens om tegen October a.s. eervol ontslag aan te vragen. SCHERPE TEGENSTELLINGEN treft men steed^ opnieuw aan. De moderne naai machine wordt gehanteerd in huizen, die overigens niet het minste comfort bieden. Voor den Oosterling maakt dit echter, niets uit.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5