AGENDA. BUITENLAND. TELEGRAMMEN. Donderdag. Evangelisatietent Schuttersveld. Samen komst 's avonds 8 uur. Vrijdag. Nutsgebouw: Bond v. Nederl. Onder- Wijzers afd. Leiden. Spr. dr. L. Heyermans. Stadsevangelisatie Geref. Kerk (Tent Sohuttersveld)Samenkomst te 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 2 Juli tot en met Zondag 8 Juli waargenomen door de apotheek van den heer C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telefoon 523. RECLAME. SCHOENCREAMS. „Nugget"f. 0.09, 0.12, 0.20 „Kwiek" 0.11 ,JErdal" 0.19 „Rapide" gr. huish.doos 0.45 „DE CENTRALE", HAARL.STRAAT 74. ALTIJD GOEDKOOP. 2831 zuiver wetenschappelijke en hardvochtige wijze probeerden te dresseeren. Toen zijn derde meester hem met liefde behandelde, kwam ook de oude geestkracht terug en zag men van Rin-tin-tin wederom staaltjes, die alle bewondering voor 'deze pmchtige dres suur afdwongen. Ook deze zeven acten lange film werd met de grootste belangstelling gevolgd. De Leidsche drosseeTClub heeft met dezen propaganda-filmavond een groot succes ge boekt. GEREF. SCHOOL STAD AOUDERSLAAN. Gisteren hebben de leerlingen der hoogste klasse der Geref. School (Hoofd de heer G. Bakema) het jaarlijksch uitstapje gemaakt onder leiding van het hoofd en hun onder wijzers. Ditmaal stond Amsterdam op het pro gramma. Liet het weer zich eerst niet goed aanzien, al spoedig veranderde het en nog voor de trein vertrok hield de regen op en ibeloofde de droeve morgen een blijde dag te worden. Met de „eleotrische" vertrokken de jonge lui om 8 uur naar de hoofdstad. Begunstigd met het prachtigste zomerweer ging het langs Berlage's bouwwerk naar de Bijenkorf". Vanhier was de tocht naar het Paleis om daarna de bekende winkelstraat van het land te bekijken. De mooie gevel steen van het Burgerweeshuis vertelde van leed en armoe en kwam eigenaardig uit tus- schen de schitterende winkels. Indrukwekkend was de stilte van het Be gijnhof, toen de leerlingen opeens van uit 'het geroezemoes van de KalveTstraat in dit hofje werden gevoerd. Lang kon bij al deze dingen niet worden stilgestaan. Artis was hoofddoel en hier kwamen zij tijd en oogen .te kort. Mooier natuurkundeles zullen zij wel nooit gehad hebben of ontvangen. Wat al uitroepen van be- en verwondering. Bij de Uilenbouwval werd een oogenblikjq gerust om den inwendigen mensch te ver sterken. De wandeling had grage monden gemaakt. Bij het voederen van sommige dieren waren zij haast niet weg te krijgen en aqua rium en diorama werden schitterend ge vonden. Zoo vloog de tijd om en na vlug een melk- salon met een bezoek vereerd te hebben, trok dc jeugd naar het Rokin, waar een boot klaar lag, die hen zou voeren door de scha duwrijke grachten met zijn voorname patri ciërswoningen uit het gouden tijdperk onzer historie. Nu nog een boottocht door de havens met hun droogdokken, elevators, kolentips enz. Langs de Oceaanstoomers van de Holl. Lloyd ging het tot aan de Zuiderzee om daarna langs een ander gedeelte van het machtig breede havenfront terug te keeren. Zoo'n tocht is een leerzaam deel op het program van een schoolreisje en de heer Jansen, die het in elkaar had gezet, had eer van zijn werk. Na een heerlijk warm maal werd de trein opgezocht en dankbaar en voldaan keerden allen huiswaarts. AANRIJDING. Omstreeks middernacht heeft op den Haagweg een aanrijding plaats gehad tus- schen den groentenwagen van P., die op weg was naar de markt in Den Haag, en een Chevrolet van de firma M., aan de Langebrug, alhier. De chauffeur had den wagen niet tijdig gezien en de voerman zag de auto niet aankomen. Deze schijnt slechts weinig licht te hebben gevoerd. Het paard van P. werd ernstig gewond. Dr. Comman deur liet het naar stal vervoeren om het daar te behandelen. Het dier behoeft niet te worden afgemaakt. De auto werd eveneens zwaar bescha digd. De inzittenden van de auto en de twee menschen, die op den bok van den groentenwagen zaten, kwamen met den schrik vrij. De laatste werden wel van den bok geslingerd. B. en W. brengen ter kennis van de leden van den Gemeenteraad, dat de ver gadering van Maandag/ a.s. des avonds niet zal worden voortgezet. Dus Maandag avond geen raadsvergadering. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Nuttige Handwerken mej. J. van Noort, alhier. Bij het 15de regiment infanterie is be noemd tot vaandrig de dienstplichtige sergeant-titulair van het 4de reg. rnf., J. Landré. Op de Steenstraat is gisteren naast de schuit bij de Blauwpoortsbrug, waaruit grind wordt gelost, een paard en wagen van de firma G S. te water geraakt. Paard en wagen werden spoedig op het droge ge bracht. Voor het bureau van den Gem. Ge neeskundigen dienst is gisteren een rijwiel ontvreemd. Gisteravond geraakte de 8-jarige Th. de B., die op don Stille Rijn speelde, te water. Door een agent werd het meisje door toesteken van een parapluie gered. Een paard van een wagen, dat gis teren op de Spanjaardsbrug op hol sloeg, kwam tot stilstandvoor het gesloten tolhek op den Zijlweg. Het paard bezeerde zich niet In de Rijnstraat heeft gisteren de 20-jarige G. V., de 11-jarigei A. V. moedwil lig een paar voetbalschoenen naar het hoofd gegpoid. De jongen moest in het Ziekenhuis verbonden worden en verwondde zich aan de neus. Tegen G. V. is proces-verbaal op gemaakt. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Veiligheidscommissie ge- aloten. Chamberlain over Trianon. De veiligheidscommissie van den Volken bond heeft gistermiddag haar laatste zit ting in dit seizoen gehouden. Het Finsche voorstel lot financieelen steun aan aange vallen Staten werd naar de vergadering van den Volkenbond verwezen. Vervolgens werd het compromis betreffende de Duitsche anti-oorlogsvoorstellen voorgelezen. De voorzitter Benesj betoogde hierbij, dat gedurende deze eerste zitting van de com missie de Staten nog vrij willen blijven in hun beslissing. De Duitsche vertegenwoordiger Von Simson verweet vervolgens de vergadering, dat zij de Duitsche voorstellen niet op hun juiste waarde heeft geschat. Door het compromis is de oorspronkelijke waarde der voorstellen ten zeerste ge schaad. In antwoord op een vraag aangaande Hongarije en het verdrag van Trianon, verklaarde Chamberlain in het Lagerhuis: Ik ben volstrekt overtuigd, dat hij, die de herziening voorstelt van verdragen, die zoo onlangs gesloten zijn, de belangen van het land niet dient BELGIE. De nieuwe bibliotheek van Leuven ingewijd. Gistermiddag heeft te Leuven de inwij ding van de nieuwe bibliotheek plaats gehad in tegenwoordigheid van den Hertog en de Hertogin van Brabant. Een groole menigte woonde de plechtigheid bij, die door mooi weer begunstigd werd. Als eerste spreker trad op Gibson de ge zant van Amerika te Brussel. Hij zeide o.m.: „Dit monument is nog maar 'n klein deel van onze genegenheid voor België, voor kardinaal Mercier en het koningspaar. In onzen geest is het een symbool van den vrede". Op dit oogenblik word door een paar manifestanten bescheiden gefloten. Maar de Jeunesses nationales wilden loonen, dat zij ook vanuit de lucht onbeschoft konden zijn, want opeens kwam een vliegtuig boven de Volksplaats vliegen, dat even daarna over den kardinaal, het kroonprinselijk paar, de Bisschoppen, de ministers en veel andere autoriteiten onder wie tal van buitenland- sche invités een massa strooibiljetten uit wierp, die alleen het fameuze „furere"-op- schrift droegen. Spoedig kwam meü te welen, dat -het vliegtuig te Luik was opgestegen en dat het onderwee op een nog onbekende plaats moet geland zijn om zijn lading biljetten aan boord te nemen. Deze kwajongensstreek kon echter niet beletten dat de plechtigheid haar normaal verloop had. Na de overhandiging door Gib son van de gouden sleutels sprak Graves dei president der universiteit van New-York om o.m. te zeggen, dat voor de beschaafde wereld geen schoonere taak bestond dan het herstel der bibliotheek van Leuven, en ver der den wensch uit te spreken, dat deze bibliotheek het Mekka moge worden van de geheele universitaire wereld. Plet lid der Fransche academie Goyau ver klaarde. dat voor de wereld het herstel der bibliotheek een moreele noodzakelijkheid was geworden. Naar verluidt, aldus de „Msbde.", is de vlieger die de strooibiljetten over de Volks plaats te Leuven wierp, bij de landing te Brussel gearresteerd. Een andere nationalistische vlieger die naast het bibliotheekgebouw te Leuven inci denten wilde verwekken door voortdurend „Leve België" te roepen, werd eveneens aangehouden. DUITSCHLAND. De debatten over de regeeringsverklaring. Gisteren zijn in den Rijksdag de debatten begonnen oveT de regeeringsverklaring. Al9 gewoonlijk was de belangstelling, na den grooten toeloop bij de regeeringsver klaring, voor <Ie debatten tamelijk gering. Men weet nu eenmaal, dat de partijen van de groote coalitie1 de regeeringsverklaring zullen goedkeuren in eenigerlei vorm. Dr. Breitscheid steunde voor de socialis ten natuurlijk het nieuwe kabinet en het viel op, dat hij verzekerde dat de nieuwe socialistische ministers geen blanco vol macht hebben, maar zich strikt aan de voorschriften van hun fractie zullen moeten houden. Zijn partijgenoot, de nieuwe rijks kanselier Müller, had de' nieuwe regeering geen regeering van de groote coalitie ge noemd, Breitscheid constateerde echter ta melijk onverwacht, dat het kabinet dit wel degelijk was. De spreker van de Duitsche Volkspartij dr. Scholtz deed deze tegenstelling uitkomen en hield zich maar liever aan den rijkskanselier Overigens hield dr. Scholtz. aldus het „Ilbld." een zeer handige rede waarin hij angstvallig alle pijnlijke problemen vermeed en steun beloofde al moest hij op enkele punten critiek oefenen. Groole hilariteit ver wekte zijn ernstig pleidooi voor een vermin dering van de twaalf rijksminisleries tot zeven of hoogstens acht. „Waarom houdt u niet dadelijk een uitverkoop?" riepen de communisten hem toe. Opmerkelijk was voorts de zeer koele ver klaring van het Centrum, waarin no- duide lijk de (yitsterpmmg 0Ver de oplossing van de regeérincrscrisi9 te voelen was. Het Cen trum wil evenals de andere partijen zijn houding tegenover de nieuwe regeering van de daden van die rege°ring afhankelijk maken. Graaf Westarp sprak voor de Duitsch- nationalen en had weer geen zefcr geluk kigen dag. Hjj kon ook moeilijk ontkennen, dat zijn partij dc-erlijk gehavend uit den strijd te voorschijn is gekomen en dat daarentegen de socialisten groote winsten behaald hebben. Daarin zag hij een gevaar voor de nationale elementen in het Duitsche volk. Dat zijn fractie niet anders zai doen dan oppositie voeren, was niet anders te verwachten. Zijn voornaamste degenstoot was, dat men de redevoering van den hieuwen rijkskanselier op staatskosten door het geheele rijk moest laten aanplak ken, opdat de roode arbeiders kunnen lezen, da.t een sociaaldemocraat dingen belooft, die in zijn mond op zijn minst vreemd klinken. De kanselier knikte heftig, dat hij zich met é'en dergelijk Voorstel gaarne zou ver eenigen. Behalve de communisten hebben ook de Duitschnationalen een motie van wantrou wen ingediend. Daarentegen kwamen de nationaalsocialisten met e'en natuurlijk omgekeerd bedoelde motie van vertrou- wen, een grap die al eens meer uitgehaald is om de regeering en de regeringspartijen in moeilijkheden te brengen. Wellicht zal heden in het seniorenconvent besloten wor den, dat zulke oneerlijke moties niet meer geoorloofd zullen zijn. De vijf partijen, die voor het nieuwe kabinet ministers geleverd hebben, ant woordden na afloop van de zitting met het besluit, aan het einde der debatten een ge meenschappelijke motie van goedkeuring te zullen indienen. Deze motie zal dan met een groote mc-'eTderheid worden aangenomen en daarmede verhuizen alle overige naar de prul Iemand. ENGELAND. Een eerste stap naar den indnstrieeien vrede. De gemengde indust.rieele conferentie van vertegenwoordigers der industrieelen en vertegenwoordigers van het vakvereeni- gingscongres heeft het voorloopige rapport goedgekeurd, dat door het comité was in gediend. Het rapport beveelt de oprichting aan van een industrieelen raad, samenge steld uit leden van den algemeen en raad van het vakvereenigingscongres en een gelijk aantal vertegenwoordigers der werk gevers. Deze raad zou geregeld bijeen komen om de belangrijkste kwesties te overwegen betreffende de industrie en den industrieelen vooruitgang. Hij zou bevoegd zijn om een gemengden verzoeningsraad te vormen, met het doel om industrieele geschillen te voorkomen, die door gewone onderhandelingen niet opgelost kunnen worden. Het rapport stelt ook maatregelen voor tegen dumping door minderwaardige arbeidsvoorwaarden én dringt ten sIotlö aan op rationaliseering der industrie op den grondslag der aanbevelingen van de Geneefsehe economische conferentie van 1927. OOSTENRITK. Dinghofer afgetreden. De tot de Groot-Duitsche partij behoo- rende minister van justitie Dinghofer is de finitief afgetreden. ZUID-SLA VIE. Een crisis ingetreden. Het parl^nent Woekitsjewilsj heeft gis teren ontslag gevraagd. Volgens een bericht uit Aram aan dè Pester Lloyd, is de coalitie van boeren en democraten voornemens, voor het geval, dat de toestand, nu de bloedige incidenten in de Skoepsjtina, niet op bevredigende wijze geregeld worden, een Kroatischen Landdag bijeen te roepen. GRIEKENLAND. Het optreden van Venizelos. Uit Athene wordt gemeld, dat het nieuwe kabinet van Venizelos gisterochtend een grond wettel ijken eed heeft afgelegd. Het kabinet zal de verkiezingen voor Kamer en Senaat voorbereiden en het fi- cieele programma van de regeering her zien. De correspondent van het „Berliner Tage- blalt" te Athene seint, dat men aldaar zeer ontstemt is over de houding van staats president Kondoériotis, daar deze zijn toe stemming tot de ontbinding van de Kamer heeft gegeven. Zijn verordening zou in strijd zijn met de grondwet.' De anti-Venili$tische partijen kondigen een heftigen kiesstrijd aan. Ook Kafandaris en de verschillende democratische partijen zullen tegen Venizelos ten strijde trekken. De weigering van Michalakopoulus de por- tefeuile van buitenlandsche zaken te blijven beheeren, heeft veel ontstemming verwekt. Michalakopoulos heeft verklaard geen deel uit te willen maken van een kabinet, dat zich niet kan vereenigen met het finan- cieele programma van het kabinet van Zai- mis, dat hij zelf heeft helpen ontwerpen. CHINA. Rook- en drankverbod. De minister van binnenlandsche zaken van Nanking heeft een reglement uitgevaar digd, dat aan personen onder de 20 jaar verbiedt om' alcoholische dranken te ge bruiken of te rooken. De overtreders, hun ouders, voogden en de personen, die tabak of alcohol aan minderjarigen verkoopen, stellen zich aan zware boeten bloot. De verordening treedt onmiddellijk in werking. VEREENIGDE STATEN. De democraten en de vraag: droog of nat. Naar aanleiding vari de „natheid" van den Democratischen candidaat voor het pre sidentschap is er, zooals men weet, sprake van geweest, dat zich in de partij een scheu ring zou voltrekken en dat de absoluut en niet tot transigeeren bereid zijnde „droge" Democraten zich van de partij zouden los maken om in een eigen Conventie een eigen, „kurkdroog" verkiezingsprogram te formuleeren. Dat zouden dan. in de eerste plaats een aantal Zuidelijke staten zijn. Maar nu is een der invloedrijkste Demo craten, juist uit een van die staten, n.l. de oud-minister Daniels uit Noord-Carolina, tegen die pogingen om tot losscheuring te komen, in verzet gekomen. Daniels is een der meest-overtuigde ,,dTogen", die er maar te vinden zijn. Hij heeft nu te Dallas, in Texas, aan reporters verzekerd, dat de al of niet „natheid" van Smith geen gevaar kan opleveren voor bet drankverbod. Want zoo betoogde Daniels de uit legging over de wijze waarop het verbod moet worden opgevat en toegepast, berust niet bij den President, maar in hoogst-e instantie het Opperste Gerechtshof te Washington. En dat college heeft, vroeger al meer dan eens, de bestaande drankwet geving zoo streng mogelijk geïnterpreteerd. Men zou nu, wil men het drankverbod kwi-'t raken, eerst bet desbetreffende amende ment van de grondwet moeten schrappen, en daarvoor is zoo weinig kans, dat een practisch politicus daar zijn hoofd niet over behoeft to breken. DE REDDING DER ITALÏA-EXPEDITIE. Na gedurende vijf dagen vermist te zijn, is de sovjet-vlieger Baboesjkin veilig en wel aan boord van de Malygin terugge keerd. Hij was door slerke winden gedwon gen geweest een landing op zee le onder nemen ten Noorden van het eiland De Hoop, waar hij ook gevaar te duchten had van ijsbergen. De opsporingen in de buurt van Beren- eiland naar Amundsen 4oor de schepen zijn afgeloopen zonder dat zij eenig resultaat hebben opgeleverd. De Michael Sars is aan gekomen te en de Tordenskjold is op weg naar Kingsbay, om kolen in te nemen. De Strasbourg en de Heimland zullen naar het Westen gaan om een onderzoek in te slellen. De Quenlin Roosevelt zal naar Tiomsoe varen om kolen in te nemen. Sven Hedin verklaarde aan een corres pondent van de Lokal Anzeiger te Stock holm, nog steeds de hoop niet te hebben opgegeven, dat zijn vriend Amundsen levend zal worden teruggevonden. Hij vermoedt, dat Amundsen op het een of andere eiland een noodlanding heeft moeten maken. Kapitein Lundborg, de redder van Nobile, heeft gisteren aan zijn echtgenoote, die haar verjaardag vierde, het volgend tele gram gezonden: „Hartelijkste gelukwen- schen. Ik zit op de ijsschots, maar zal gered worden." Dit telegram werd door de Gitta di Milano opgevangen en naar Zweden door gezonden. De betrokken regeeringen hebben een voorstel van den Duilschen vlieger Udet, om aan het róddincrswerfr Yóor de Italia- manschappen deel te nemen, aanvaard. Udet stelt zich voor zich te bedienen van een klein vliegtuig, voorzien van ski's, dat op een kleine ruimte kan landen en dan de manschappen een voor een af te halen. Hij zal heden met 2 vliegtuigen en een piloot met een stoomschip van de Hamburg-Ame- rika lijn naar Spitsbergen vertrekken. De Duitsche regeering steunt de onderneming van Udet. In verband met het feit, dat naar Spitsbergen gevaren wordt, zal het nog wel enkele dagen duren, alvorens Udet met de redding kan beginnen. BUITENLANDSCH GEMENGD. NOODWEER IN DUITSCHLAND. Groote streken van Duitschland werden door hevig onweer, windhoos en wervel storm getroffen. Uit Breslau wordt gemeld, dat da-ar in de omgeving vooral Pirscham is getroffen. Vele boomén werden als riefhalmpjes ge knapt. Ook te Berlijn zijn daken afgerukt en boomen ontworteld. Alle beschikbare afdee- lingen van de brandweer zijn uitgerukt om de verkeersstoringen te helpen opruimen. Op het Tempelhof zijn verschillende vlieg tuigen beschadigd. Vliegtuigen mogen nier vertrekken. In het gebied van Saar en Moezel is in geheele streken do oogst ver nield. In Trier en omgeving zijn honderden ven sterruiten vernield. De wijnbergen van Moe zel en Saar hebben een schade van 50 pCt. van den verwachten oogst opgeloopen. De Harz is evenmin overgeslagen. Bij Dreiannenhohne is een bosch letterlijk tegen den grond gewaaid. De wegen zijn bedekt met omgevallen boomen. Ook de boomgaarden hebben veel schade geleden. Van vele huizen werden de daken geheel of gedeeltelijk afgerukt, voor al in het plaatsje Bitterfeld. Een sterkstroomgeleiding werd vernield. Het telefoonverkeer ligt gedeel telijk stiL Te Weinigerode had men een juist aan gekomen vliegtuig, nadat de bestuurder en de passagiers uitgestapt waren, vast ver ankerd. De windhoos tilde het zware vlieg tuig hoog in de lucht en slingerde het weer tegen den grond, waarbij zware schade aan gericht werd. Ook in de bosschen werd zware schade aangericht. TREINBOTSING IN FRANKRIJK. In het station Caen is de boottrein uit Cherbourg tegen een lokaaltrein opgeloo pen. De chef van den boottrein werd ge dood. In den getramponneerden trein wa ren verscheidene gewonden; geen enkele gelukkig ernstig. DE ITALIAANSCHE DUUR VLUCHT. Het Italiaansche Savoiarvliegtuig draadloos gesignaleerd op 350 mijl ten N. van St. Vincent. TEGEN HET COMMUNISME IN SINGAPORE. In de laatste maanden heeft de politie te Singapore veel succes gehad bij haar po gingen tot onschadelijkmaking van commu nistische drijvers. Het gevolg is dat 20 lei ders thans gevangenisstraffen van eenige jaren tot levenslang uitzitten. CYCLOON IN DE CHINEESCHE ZEE. Verschillende plaatsen aan de Japansche kust zijn door een cycloon hevig geteis terd. Vooral de steden Zassebo, Zuruga en het eiland Hokaido werden zwaar ge troffen. Twintig visschersbooten werden vermist. Het scheepsverkeer in de Chinee- sche Zee is stilgelegd. DE BELGISCHE BANKIER LOEWESTEIN t RIJSSEL, 5 Juli (Belg. Tel. Ag.) Het vliegtuig waarmede een Belgisch bankier met een mecanicien, een huisknecht ert twee dames-typisten een tocht hadden ge- maakt, is op het strand bij Duinkerken ge-t daald. De passagiers deelden mede, dat de bankier, toen hij zich naar de W.C. wilde begeven, over boord en in zee was gevallen. Deze bankier was de bekende Belgische financieele expert Alfred Loewenstein. Alfred Loewenstein werd in 1877 geboren als zoon van een kleine bankier in Brus sel. Gelukkige speculaties, vooral in Cana- deesche en Braziliaansche papieren, deden hem een groot vermogen verwerven, nog vermeerderd door zijn leveranties aan het Belgische leger tijdens den oorlog vanuit Londen. Loewenstein was hoofdbezitter van een der grootste wereldmaatschappijen de Frac tion, Light and Pown Co. in Barcelona. Hij had verschillende kasteelen in Engeland en Spanje, waar altijd vliegmachines voor hem gereed stonden. Opzien baarde zijn voorstel in 1926 om den Belgischen franc te stabiliseeren, doch dit werd .geweigerd, daar zijn aanbod voor een door vaderlandsliefde omhangen ma noeuvre werd gehouden. In hetzelfde jaar werd zijn vrouw voor 100.000 pd.st. aan juweelen ontroofd, nadat Loewenstein en zijn echtgenoote waren ge chloroformeerd. Het plotseling overlijden van den beken den Belgischen bankier Alfred Loewenstein. heeft op de buitenlandsche beurzen heden morgen grooten invloed gehad. De beurs té Berlijn was zeer nerveus en flauw gestemd. Vooral de aandeelen van ondernemingen, betrokken bij het Loewenstein-concern, on dervonden dien invloed. Op de Londensche beurö werkte het be richt van het ongeval sensationeel. De aan deelen van de International Holding and Investment Company, een maatschappij van Loewenstein, daalden van 200 tot dollar bij de opening van de beurs. MORATORIUM VOOR BULGARIJE. SOFIA, 4 Juli (Belg. Tel. Ag.). De minis ter-president deelde in de Kamer mede, dat de intergeallieerde commissie van herstel "aan de regeering officieel had medegedeeld, dat de commissie te Parijs besloten had, aan Bulgarije een moratorium te verleenen van zes maanden voor de verschuldigde herstel betalingen. Ingevolge dit besluit, is de stor ting van vijf millioen francs, welke op 1 October moest geschieden, uitgesteld tot 1 April 1929. Tevehs deelde de minister president mede, dat hij bericht had ontvan gen, dat de commissie van herstel in de toe komst rekening zou houden met de nooden, aan welke Bulgarije het hoofd moet bieden, tengevolge van de aardbevingen. Liaptcheff herinnerde er aan dat de door de fiscus geleden schade door de aardbevin gen teweeg gebracht niet minder bedroeg dan een milliard vijfhonderdduizend leva. DE ONTBINDING VAN HET GRIEKSCHE PARLEMENT. LONDEN, 5 Juli. (V.D.). Volgens tele grammen uit Athene heeft de nieuwe Griek- sche regeering tot ontbinding van de Kamer besloten. Minister Sophulis heeft opdracht gekregen met de partijleiders besprekingen td voeren of zij uitstel van de verkiezingen tot veertien dagen na den in de grondwet vast- gestelden termijn goedkeuren. Indien deze besprekingen mislukken, dan wordt de Ka mer Zondag ontbonden en zullen nieuwe verkiezingen op 19 Augustus plaats vinden. EEN VREDESAANBOD VAN MANDSJOERIJE? PARIJS, 5 Juli. (V.D.). Volgens een tele gram uit Shanghai aan de „Petit Parisien" heeft de zoon van Tsjang-Tso-Lin aan de nationalistische regeering een vredesaanbod gedaan, waarbij hij zich verplicht de natio nalistische vlag en de grondwet van Sun Yat Sen te erkennen. Nanking zou het voorstel aannemen. DE REDDING DER IT ALIA-EXPEDITIE. ROME, 5 Juli. (Stefani). Officieel). Viglieri heeft medegedeeld dat hij zich met zijn mannen bevindt op 80 gr. 21 min. N.B. en 27 gr. 4ö min. O.L. van Greenwich, dat is vijf mijlen meer westelijk dan gisteren. De zes mannen, waaruit de groep bestaat, wachten rustig af. De Zweedsche expeditie is voornemens, met behulp van zijn drie- motorig vliegtuig Upland, een basis te ves tigen voor vliegtuigen op de kust nabij het eiland Esmark. dal zich bevindt op 9 mijlen afstand van de plaats, waar Viglieri zich heden bevindt. Van daaruit willen de Zwe den dan trachten de mannen te redden met een klein Moth-vliegtuig. Sinds vanochtend is de Krassin door het i]9 geblokkeerd en bevindt zich vrijwel in dezelfde positie als gisteren. De aviateur Bakoesjkin, omtrent wien men zich onge rust maakte, is teruggekeerd op de Maligin. Als de Braganza op 6 Juli het Finsche vliegtuig aan boord zal hebben genomen, zal zij zich opnieuw naar het noorden be geven in de buurt van Beverleysound om contact te krijgen met de Italiaansche expe dities. De nieuwe motoren voor de twee Ita liaansche vliegtuigen, zijn heden aangeko men op de Gitta de Milano die zich thana waarschijnlijk naar Kingsbay zal begeven om ze met de oude motoren te verwisselen. De Marina I is op 3 Juli om 18 uur ver trokken om naar de buurt van Kaap Noord te gaan teneinde te pogen het gerucht te controleeren dat een visscher Amundsen zou hebben gevonden. De opdracht kon ech- 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2